OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Pope wordt van meer aanvallen verdacht dan hij toegeeft HET WEER H AKENKRUISRAGE VIERT HOOGTIJ IN EUROPA Parijse politie wordt ontwapend 1935-1960 Er ging voor 750.000 aan vuurwerk de lucht in Einde in zicht? Pamfletten-incident loopt met een sisser af Winkelmeisje zette overval in scène Bulgaarse student schiet hoogleraar in W ageningen neer PROCES IN DJAKARTA Amerikaan vloog voor Indonesische rebellen In de krant van heden: Zacht Nieuwe rangschikking Bij de jaarwisseling WAT GEBEURT ER VRIJDAG A.S.? Churchill in Monte Carlo Het woord is aan Het staalconflict Een ander pakje: hetzelfde gezicht Verkeer in V.S. eiste in het weekeind 359 levens Engelse helikopter- dienst op Amsterdam? Ook kladschilders aan het werk in de Verenigde Staten en in Australië Luidruchtige jongeman met een mitrailleur gedood 74e JAARGANG No 149 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 4 JANUARI 1960 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 301 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije DJAKARTA (AFP) Zaterdag is voor het militaire gerechtshof te Djakarta het proces voortgezet tegen de Amerikaan Pope, die wordt beschuldigd van dienst voor de opstandelingen in 1958. Hij deelde tijdens zijn verhoor mede, dat hij in dienst was genomen door vertegenwoordigers van de opstandelingen in Indonesië toen hij enige dagen met verlof te Saigon was. Hij kon niet zeggen wie hem hadden overreed bij de opstandelingen dienst te nemen. Hij was daarop naar Menado op Celebes ge zonden. Voor zijn vluchten boven door de regeringstroepen bezet gebied had hij honderd Amerikaanse dollars per keer ontvangen. Hem was gezegd, dat de re gering der opstandelingen een anti-com munistische beweging was. Pope zei ver der, dat hij met een B-26 bommenwerper twaalf vluchten had gemaakt. Op één daarvan moest hij regeringstroepen met een machinegeweer beschieten, voor het overige bestonden deze opdrachten uit ver- kennings- of oefenvluchten. Het proces wordt vandaag voortgezet. Uit het bewijsmateriaal haalde de voor zitter van het hof, luit.-kol. mr. Sardjono, een notitieboekje, dat hij een dagboek noemde. Pope herkende het als zijn eigen dom, maar zei dat het niet bepaald een dagboek was. Uit het boekje las de voorzitter vervol gens verschillende beschrijvingen van luchtaanvallen en gegevens over daardoor aangelichte vernielingen voor, waarna hij Pope vropg of hij de opgetekende aan vallen had uitgevoerd. „Die gegevens be treffen vluchten van andere vliegers, die voor de rebellen vlogen, en die ik opschreef om ze te vergelijken met de nieuwsberich ten van de regeringszender en de rebellen- radio en de kranten, die we een enkele keer uit de Philippijnen kregen". Pope heeft een gedetailleerde beschrij ving gegeven van het neerschieten van Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 YtlbSTSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 WINTERSPORTKLEDING Pag- Weerrapporten 1, 2 Op de Praatstoel 3 Agenda van Haarlem4 Uit stad en omgeving 4, 5 Bij het heengaan van Cees Laseur 5 Toch Is Het Zo 6 Feuilleton 6 Horen en Zien 6' Kunst 5, 6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sport 8, 9, 11, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Hier en daar wat motregen en plaatselijk mist. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee zijn vliegtuig en zijn gevangenneming, waarbij hij opmerkte, dat hij niet zozeer krijgsgevangen was gemaakt. Hij had zich vrijwillig en zonder weerstand te bieden overgegeven. Na de aanval had het auto konvooi, dat hij bij Pattimoera aangeval len had. zijn weg vervolgd met Pope. Het proces tegen de Amerikaanse vlieger was op 28 december begonnen. Die dag brachten Pope's verdediger en de verdach te zoveel bezwaren in tegen de dagvaar ding, dat het proces moest worden ver daagd. Wij vragen de aandacht van onze lezers vandaag zeer speciaal voor de inhoudsopgave van ons blad, onder de titel „In de krant van heden" op deze pagina opgenomen. Daaruit immers blijkt dat diverse rubrieken van plaats verhuisd zijn. Zo is de pagina met eco nomisch nieuws voortaan niet meer pagina 2, doch de laatste redactionele pagina op één na. Het economisch nieuws is thans gecombineerd met de beurskoersen en -overzichten, zodat men op die pagina alles bijeen aantreft wat van financieel-economische aard is. Verder hebben wij een aantal rubrieken van niet-actuele. „ontspannende" aard bijeengebracht: de strip van Panda en het beeldverhaal voor de kinderen staan voortaan op één pagina in gezelschap van het feuilleton en andere varia. Wat beeldverhalen betreft: binnen enkele weken zullen wij op diezelfde pagina beginnen met een nieuwe dagelijkse strip voor jong en oud, die ongetwijfeld ook een vast pub'iek zal krijgen. De verdere indeling van nieuws en lees stof is zodanig gekozen, dat men voort aan alles zoveel mogelijk op vaste plaatsen in de krant zal aantreffen, waardoor het gemakkelijker zal vallen datgene snel te vinden, waarnaar de eerste belangstelling uitgaat. De gewoonte om met het afsteken van vuurwerk het oude jaar uit en het nieuwe in te luiden, neemt in ons land van jaar tot jaar toe. Er zijn in Nederland naast enkele kleine fabrieken twee grote vuur werkfabrieken, één in Leeuwarden en één in Leiden. Samen verkochten deze twee grote fabrieken tegen het einde van vorig jaar voor ongeveer 750.000 aan klein vuur werk voor gebruik op straat. Rekent men daar nog bij wat de kleinere fabrieken leverden en wat werd ingevoerd uit lan den van achter het ijzeren gordijn en uit Duitsland, dan komt men op een bedrag dat daar nog bovenuit gaat. Dit is een be langrijke stijging bij 1958 vergeleken. In de vuurwerkfabrieken is men op het ogenblik al weer druk bezig met de aan maak van stukken voor de grote vuur werken op 30 april, de verjaardag van Koningin Juliana, en 5 mei, bevrijdings dag. Advertentie MONTE CARLO (UPI) Sir Winston Churchill is zaterdag in Monte Carlo aan gekomen en heeft zijn intrek genomen in het „Hotel de Paris", eigendom van de Griekse scheepsmagnaat Aristoteles Onas- sis, die hem met zijn auto van het vlieg veld afhaalde. De Britse ex-premier was warm ingepakt in een bruine winterjas. Hij zag er bleek uit en bewoog zich lang zaam. Werner Hel wig: Uitverkoop ieder kiest het zijne, doch het geluk blijft liggen. Het begin van het proces tegen de Amerikaanse vlieger Pope voor het militaire gerechtshof van Djakarta. De openbare aanklager, majoor Prodjo- darono (links) leest de acte van be schuldiging voor. Rechts staat de ver dachte en links op de achtergrond het hof met als voorzitter luit.-kol. mr. Sardjono. Het Westduitse parlement zal zich ook met de kwestie bezig houden. Wellicht zal dan het wetsvoorstel inzake „de beteuge ling van de opruiing tot rassenhaat" weer aan de orde komen. Men zou overwegen de straffen op het verspreiden van neo- nationaal-socialistische publikaties te ver hogen. Intussen duurt de anti-Joodse campagne voort. In West-Berlijn hield de politie zaterdagavond een tiental aanhangers van de „Liga van nationale studenten" aan, die met fakkels en een hakenkruisvlag een optocht hielden. Vanmorgen vroeg werden hakenkruisen en anti-Joodse woorden ge klad op drie gebouwen in West-Berlijn. De politie te Hannover heeft zaterdag een 27- jarige zakenman gearresteerd die ervan wordt beschuldigd te Burgdorf elf haken kruisen te hebben aangebracht. Europa Ook elders in Europa werden anti-Jood se leuzen en hakenkruisen gekalkt, zoals te Stockholm, Oslo, Klagenfurt (Oostenrijk), Wenen, Milaan en in de Italiaanse stad Parma. Een man wiens identiteit men niet heeft kunnen vaststellen, heeft zaterdag in het centrum van Kopenhagen verscheidene honderden anti-semitische pamfletten verspreid. De Deense politie houdt de wacht bij de synagoge. In Frankrijk komen ook dergelijke anti-Joodse uitingen voor, maar zij worden al sinds geruime tijd gesignaleerd. Veelal zijn zij gericht tegen oud-premier Mendes-France. De leuzen zijn vaak ondertekend door de uiterst rechtse beweging „Jeune Nation". New York NEW YORK (Reuter) In New York ontdekte men zondag een hakenkruis op de Emanuel-synagoge aan Fifth Avenue. De synagoge van Flushing werd besmeurd met drie hakenkruisen. De politie neemt aan dat hier baldadigheid in het spel is. MELBOURNE (Reuter) Op drie plaatsen in de Melbourne-voorstad Haw thorn waren vandaag op muren swastika's en anti-Joodse leuzen gekalkt. Een rab bijn zei van mening te zijn dat dit het werk van straatschenders is: „Alleen men- Volgens Iron Age, een blad van de Ame rikaanse metaalindustrie, is door toedoen van vice-president Nixon en de minister van Arbeid Mitchell overeenstemming be reikt tussen werkgevers en werknemers in de staalindustrie. Beide partijen zou den hebben ingebonden, en de arbeiders zouden de komende dertig maanden een loonsverhoging van 41 cent pe- uur ont vangen. Zoals bekend wordt van 11 tot 13 januari onder het half miljoen staalarbeiders een stemming gehouden of het laatste aanbod van de werkgevers moet worden aan vaard. Volgens McDonald, de voorzitter van het verbond van staalarbeiders, zal dit aanbod met overgrote meerderheid worden verworpen. De staking in de staal industrie van vorig jaar duurde 116 da gen. Toen werd het werk krachtens de Taft-Hartleywet voor een „afkoelingspe riode" van negentig dagen hervat. Deze periode loopt 26 januari af. Iron Age voor ziet een lichte stijging van de staalprijs. Dezelfde man, maar in een ander pakje. De man is Wilhem Meinberg, in de dagen van Hitier Obergruppen- fiihrer bij de Watfen-SS, gefotogra feerd tijdens een zitting van de Rijks dag te Berlijn (rechts). Thans is Wil hem Meinberg een keurige zakenman en voorzitter van de neo-nazistische Deutsche Reichspartei. In die kwali teit heeft hij vorige week verklaard dat zijn partij niets te maken heeft en niets te maken wil hebben met de anti- Joodse kladcampagne in West-Duits- land. CHICAGO (UPI) De tol van het ver keer tijdens het weekeinde van de jaar wisseling heeft in de Verenigde Staten alle voorspellingen over een betrekkelijk ge matigd aantal slachtoffers overtroffen. Alle verkeersdoden over het gehele land tezamen genomen, voor de periode van donderdagavond tot zondag middernacht, bleek dat er ten minste 359 personen bij verkeersongelukken om het leven waren gekomen. Branden eisten 51 levens en 68 personen kwamen om bij ongevallen van diverse aard, in totaal dus 446 doden. De Venezolaanse president Romulo Bétancourt, heeft in zijn nieuwjaarsrede naar aanleiding van het incident met Ne derland over de Cubaanse vliegers, die op Aruba waren geland, verklaard dat „dit incident zich nu ontwikkelt naar een gun stige fase, aangezien de Nederlandse auto riteiten in Den Haag en op de nabij de Venezolaanse kust gelegen bezittingen hebben erkend dat Vehezuela geen onder mijnende verzetshaarden kan tolereren die tegen zijn democratische stelsel zijn gericht". Het Venezolaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verwacht dat de Neder landse regering spoedig zal antwoorden op de Venezolaanse protestnota over deze kwestie. Er is reeds een voorlopig Neder lands antwoord ontvangen dat men in Ca racas als bevredigend beschouwt. Naar aanleiding van de uitlating van pre sident Bétancourt heeft een woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag verklaard, dat de Ne derlandse regering de hoop heeft dat het incident binnenkort gesloten zal zijn. Het zestienjarige winkelmeisje E. B., dat op de morgen van Oudejaarsdag in Amsterdam-West werd beroofd van een tas met 2500, die zij voor haar werkge ver naar het postkantoor moest brengen, heeft tegenover de politie bekend dat zij de overval met haar vriend in scène had gezet De vriend, een 22-jarige handelsagent, is evenals mejuffrouw B. zaterdag aan gehouden. Ook hij heeft bekend. Het meisje moest het geld van een Coöperatie-winkel in de Wiltzanghlaan. naar het postkantoor op het Bos en Lom merplein brengen. Op he' Gulden Win- ckelplein zagen voorbijgangers, dat zij werd aangevallen door een jongeman, die haar met het hoofd tegen een stenen muurtje duwde. Zij kwamen het meisje, dat zeer overstuur was, te hulp en namen verder weinig notitie van de man, die er met de geldtas vandoor was gegaan. De politie kreeg slechts de beschikking over een vaag signalement. Aanvankelijk klonk de verklaring van het meisje de recherche geloofwaardig. Toen het geld in de woning van de han delsagent werd gevonden en het meisje onder druk werd gezet, bekende zij de ware toedracht. De „British European Airways" heeft bij de Britse luchtvaartinstanties een aan vrage ingediend voor een helikopterdienst tussen Londen en Amsterdam. Het is de bedoeling van B. E. A. deze dienst uit te voeren met Sikorsky S 61-helikopters en met Vertol-hefschroefvliegtuigen en later ook met toestellen van het type Fairey Ro- todyne. B. E. A. wil de vergunning voor een tijdvak van tien jaar. Zaterdagavond omstreeks acht uur heeft een 33-jarige Bulgaarse student, J.L., twee revolverschoten gelost op me vrouw dr. C. A. Reinders-Gouwentak, hoog leraar in de plantkunde aan de Land bouwhogeschool te Wageningen. De Bul gaar sprak mevrouw Reinders aan toen deze op het punt stond, met haar echtge noot, de oud-hoogleraar in de plantkunde, prof. dr. E. Reinders, haar woonhuis aan de Nassauweg te Wageningen binnen te gaan. Hij verzocht om een onderhoud doch waarschijnlijk heeft hij toen reeds een dreigende houding aangenomen. Ter wijl mevrouw Reinders zich met haar pa raplu verweerde, loste de Bulgaar twee schoten. Het eerste schot doorboorde de schouder van mevrouw Reinders, de twee de kogel verwondde de student zelf licht aan het been. De student, die volkomen overstuur was, nam onmiddellijk de vlucht en meldde zich op het politiebu reau. Mevrouw Reinders kreeg genees kundige hulp in haar woning. Zij is niet levensgevaarlijk gewond. De student bekende de schoten te heb ben gelost, doch niet de bedoeling te heb ben gehad mevrouw Reinders te doden. Hij is vier jaar geleden om politeke re denen uit zijn land gevlucht en heeft in Wageningen getracht zijn studie in de landbouwkunde, daartoe in staat gesteld door speciale fondsen, voort te zetten. Het was echter voor de Bulgaar moeilijk, zich aan te passen wegens onvoldoende kennis van de Nederlandse taal en bovendien schijnt zijn vooropleiding niet voldoende te zijn geweest. Wanhopig over zijn ge ringe vorderingen zou hij zich een revol ver hebben aangeschaft (de politie onder zoekt thans waar) om zelfmoord te ple gen, nadat hij met mevrouw Reinders, die hem enkele keren had laten zakken voor een examen, had gesproken. De student is ingesloten. PARIJS (AFP en UPI) De Westduitse regering heeft besloten met kracht op te treden tegen de antisemitische campagne, die sinds vorige week in de Bonds republiek aan de gang is en die tot uiting komt door het kladden van nationaal- socialistische symbolen en voor het Joodse volksdeel beledigende leuzen op syna gogen, verzetsmonumenten en eigendommen van Joodse particulieren. Deze acties in West-Duitsland zijn gevolgd door uitingen van een dergelyk antisemitisme in andere Europese landen, in de Verenigde Staten en in Australië. De regering van Bondskanselier Adenauer zal haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar aan deze kwestie wijden. Westduitse diplomaten in het buitenland hebben instructie gekregen om de regeringen waarbij zij zijn geaccrediteerd, de verzekering te geven, dat de Bondsregering alles in het werk zal stellen een einde te maken aan de anti-Joodse campagne. De diplomaten zullen op de hoogte worden gehouden van de maatregelen die in West-Duitsland worden getroffen. sen die zwak van geest zijn en een min derwaardige mentaliteit hebben, kunnen door de gebeurtenissen overzee worden beïnvloed", zo zei hij. Londen (Van onze correspondent in Parijs) Een ongeluk, waarbij een zeventienjari ge Parijzenaar door een mitrailletteschot van een politieagent op oudejaarsavond werd gedood, is voor de prefect van poli tie aanleiding geweest alle agenten het ge bruik van vuurwapens te verbieden. De mitraillettes, waarmee men, sinds het of fensief van de Algerijnse rebellen naar Franse bodem werd gebracht, de politie agenten vaak met een zekere achteloze Onze correspondent meldt uit Londen dat gedurende het weekeinde een aan tal gebouwen, onder meer het huis van de koster van de synagoge in Glasgow, het gebouw in Londen waarin het weekblad de „Jewish Chronicle" is gevestigd, en het pand waar het kantoor van het vertegen woordigende lichaam van de Joodse ge meenschap is gevestigd, met swastika's en anti-Joodse leuzen werden besmeurd. Press Association, het persbureau van de gezamenlijke Britse dagbladen, ontving een telefonische anonieme mededeling dat de actie wordt uitgevoerd door een orga nisatie welke zich de Britse nazi-beweging noemt. Lord Boothby, het conservatieve Hoger- huislid en een bekende televisie-figuur, kondigde zondag aan dat hij zich naar West-Duitsland zal begeven om een onder zoek in te stellen naar de nieuwe nazi campagne. Hij verklaarde geschokt te zijn door een gesprek dat hij zaterdag heeft gevoerd met een jonge Westduitse student, die hem een grimmig verhaal deed over het opkomende nazigetij op alle Westduitse universiteiten, zonder dat de Westduitse regering er iets tegen zou doen. Boothby zal, nadat hij de feiten verzameld heeft, de zaak in het Hogerhuis aan de orde stellen. De Britse bladen tonen zich hevig ver ontrust over de nieuwe Hitler-cultus wel ke door fanatieke nazi's op het ogenblik in West-Duitsland zou worden herscha pen. Speciaal onderstreept men het gevaar van de vijftigduizend leden van een soort nieuwe Hitlerjeugd, namelijk de nationale Duitse jeugdbeweging, die bruine of grijze hemden, sportbroeken, leren gordels met schouderriemen en laarzen dragen, ge heime bijeenkomsten organiseren en semi- militaire oefeningen houden. Nederlands protest DEN HAAG. De Nederlandse vereni ging van ex-politieke gevangenen zegt in een telegram aan de Duitse ambassadeur in Nederland, met afschuw vervuld te zijn over de laaghartige schendingen van mo numenten die voor de slachtoffers van het naziregime in Duitsland zijn opgericht en over het bekladden van Joodse kerken en huizen dat. ook elders is voorgekomen. Zij is van mening dat dergelijke wandaden een belediging zijn voor ieder beschaafd land en verwacht dat de daders met de uiterste gestrengheid zullen worden gestraft, in het bijzonder in Duitsland waar de waanzin van de rassenhaat nog steeds aanhangers vindt en waar neofascistische organisaties en tijdschriften ongehinderd hun mis dadige activiteiten kunnen voortzetten, aldus de Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen, die nog opmerkt, dat het wantrouwen tegen het nieuwe demo cratische Duitsland alleen kan worden weggenomen indien onmiddellijk tot ver bod van alle neofascistische organisaties en tijdschriften wordt overgegaan en in dien alle prominente Hitleraanhangers uit het openbare leven worden verwijderd. nonchalance op de boulevards zag flane ren, zullen in het vervolg alleen bij acties tegen terroristen mogen worden gebruikt. Voor de dood van de jongeman is een 53- jarige agent aansprakelijk, die volgend jaar al met pensioen zou gaan. Een groepje van zes jongemannen had vorige week het jaar uitgeluid en nog een tikkeltje vrolijk en zingend liepen zij 's nachts gearmd over het trottoir naar huis in de voorstad Asnières. Toen zij plot seling een politieauto de hoek om zagen komen, meenden zij dat zij vanwege bu rengerucht misschien zouden worden op gepakt. Om het zekere voor het onzekere te nemen zetten zij het op een lopen. De agenten werden door hun chef achter de jongens aangestuurd. Daarbij zou een bri gadier met zijn mitraillette een paar waar schuwingsschoten in de lucht hebben wil len geven. Volgens zijn eigen lezing zou hij bij het derde schot evenwel gestrui keld zijn waardoor een der feestgangers werd geraakt. Tijdens het transport naar het ziekenhuis overleed de jongeman aan zijn verwondingen. In de afgelopen maan den hadden zich al twee van dergelijke ge vallen voorgedaan. Ofschoon het tragisch is dat voor die maatregel eerst een on schuldige dode moest vallen, kan men het besluit van de Parijse prefect slechts toe juichen. Parijs, zonder mitraillettes in het stadsbeeld, zal in de toekomst een wat normaler en vrediger aangezicht krijgen. i

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1