Tamelijk rustig weer De Amsterdamse haven had een minder goed jaar De laatste reis van kapitein T. C. van Drimmelen Dr. Platteel terug naar Nieuw-Guinea Vir.i doden in het verkeer Brit op Zeedijk neerges, ',,o en MAANDAG 4 JANUARI I960 2 Rede voorzitter Amsterdamse K.v.K. „Inzinking spoedig te boven" L?, 'n TIP VAN BOOTZ Regeringsmaatregelen inzake de onwettige censuur Tot levenslang veroor- dee'de ex-SD'er vrijgelaten Schipper van de Sch. 64 van rechtsvervolging ontslagen Directeur van textiel museum ontslagen Brand richtte schade aan op kustvaarder Voorzitter K.O.V.: Onderwijzers staan buiter sociaal-economisch overleg Amerikaanse matroos verdronken Gaat kompassen van visserijschepen stellen Sleepboot „Friesland" morgen terug Man verdronken na gevecht in rijdende auto Indische Nederlanders naar Amerika Reclamevlieetuig bij noodlanding vernield Visser redt te water geraakte jongen Het Amsterdamse en Rotterdamse dialect Vreemde sterfgevallen in Eindhovens pension Justitie stelt onderzoek in Kerkelijk Nieuws De conjuncturele ontwikkeling in Am sterdam is in 1959 stellig niet minder gun stig geweest dan voor het Nederlandse be drijfsleven in het algemeen. Dit verklaar de mr. D. A. Delprat voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, in zijn heden uitgesproken rede bij de intrede van het nieuwe jaar. Ook de zwakkere plekken in het nationale expansieproces zo zei hij, traden aan de dag, zoals het achterblijven van de zee scheepvaart en de scheepsbouw, een zeke re terugslag in sommige havenactivitei ten en het moeilijker meekomen van de zware machine-industrie. Hij merkte op dat de nadelige gevolgen van „de beruchte Indonesische maatre gelen" zich in verschillende sectoren in toenemende mate deden gevoelen, zoals in het liquideren van de Amsterdamse sta pelmarkten voor Indonesische tabakken en voor thee. In dit verband, aldus spre ker, stemt het tot voldoening dat de re gering en Staten-Generaal hun onmisba re medewerking hebben verleend aan de totstandkoming van de Nederlandse Over zeese Financieringsmaatschappij. Hij twijfelde er niet aan of de N.O.F. zal het hare bijdragen tot het wederom activeren en weer produktief maken van de ervaring op het gebied van de tropische landbouw en de tropische verhoudingen, die in ons land en vooral in Amsterdam ter beschik king staat. De haven In de Amsterdamse industrie domineerden in 1959 de gunstige factoren, zodat over het algemeen een bevredigende gang van zaken kan worden gerapporteerd. De Am sterdamse haven zal steeds meer moeten uitgroeien tot een van de motoren, die de Amsterdamse economie voortstuwen. Een historisch moment in de geschiedenis van de haven was toen de regering in 1959 het besluit nam om in 1960 te beginnen met de verbreding en verdieping van de ha venmond te IJmuiden. De Kamer is de regering daarvoor zeer erkentelijk en vertrouwt, dat de werkzaamheden met de grootst mogelijke spoed zullen worden uit gevoerd. Zonder deze verbetering zou de Amsterdamse haven de positie, welke zij thans in het Westeuropese verkeer in neemt, niet kunnen handhaven. De doel bewuste politiek van expansie in de massa- goederensector ligt mede verankerd in de plannen der gemeente tot uitbreiding van het westelijk havengebied. Die politiek kan thans, nu de regering zich bereid heeft verklaard voor IJmuiden de nodige voor zieningen te treffen, effectief worden. „Eerst nu immers kunnen wij aan belang hebbende en belangstellende bedrijven de finitieve toezeggingen doen omtrent de be reikbaarheid van de haven. Dat wij met deze politiek op de goede weg zijn. blijkt wel uit de feitelijke ontwikkeling, uit de Advertentie Het Oude Jaar is weer versleten. Daarom dient een ieder te weten: Voor NIEUWJAAR alvast, TIP van BOOTZ in de kast. Stel je voor dat je dat had vergeten Inz. Hr. W. v. R., Goirle ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. limericks inz. aan H. Bootz - A'dam Met het K.L.M.-toestel, dat via de noord- poolroute naar Biak vliegt, is de gouver neur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, zaterdagavond naar zijn standplaats Hollandia vertrokken. Op de Amsterdamse luchthaven werd de gouver neur, die sedert 9 december voor bespre kingen in Nederland vertoefde, uitgeleide gedaan door staatssecretaris mr. Th. Bot van het ministerie van Binnenlandse Za ken en door de heer A. Kottier, chef direc tie Nederlands Nieuw-Guinea van het de partement van Binnenlandse Zaken. Dr. Platteel verklaarde bij zijn vertrek dat hij in Nederland belangrijke bespre kingen had gevoerd, onder meer over de nieuwe bewindsregeling, die binnenkort aan de Staten-generaal zal worden voorge legd. Het ontwerp voorziet in een verte genwoordigend lichaam, dat o.a. de 'jaar lijkse begroting zal moeten behandelen. Het rapport over de censuur in Neder lands Nieuw-Guinea noemde dr. Platteel een gedegen stuk werk. „De regering heeft haar beleid naar aanleiding van dit rap port vastgesteld", aldus dr. Platteel, „en onmiddellijk na mijn aankomst in Hol landia zal ik de uitvoering van dit beleid ter hand nemen". Staatssecretaris Bot zal zaterdag 9 janua ri naar Nieuw-Guinea vertrekken. Zijn be zoek zal ongeveer vijf weken duren. Het ligt in de bedoeling van de staatssecreta ris ook kennis te maken met de autori teiten van Australisch Nieuw-Guinea. Dr. Platteel heeft zich tijdens zijn ver blijf in Nederland ook op de hoogte ge steld van de stand van zaken betreffende de E.E.G.-projecten, die door de Euro- markt voor de ontwikkeling van Nieuw- Guinea zullen worden gefinancierd. Naar bekend is, wordt een bedrag van 35 mil joen dollar beschikbaar gesteld. Bij de besteding van deze gelden wordt ook ge dacht aan de bouw van een modem hotel in Ho^'andia. Bij de besprekingen is voor al aangedrongen op een vereenvoudiging in de procedure bij de financiering der projecten. Het ligt in de bedoeling dat staatssecre taris Bot en gouverneur Platteel per vliegtuig alle residenties op Nederlands Nieuw-Guinea zullen bezoe'-^n. alsmede enkele kleinere plaatsen. uitbreidingen van verschillende overslag installaties en uit de vergrote belangstel ling voor vestiging aldaar. Tot de opmer kelijkste resultaten op dit punt behoort de vestiging van een groot overslagbedrijf voor granen, dat, naar spreker vertrouwt, ook voor de minder florerende Amster damse graanmarkt van betekenis zou kun nen zijn". Tunnels nodig 1959 was voor de Amsterdamse haven een minder voorspoedig jaar. Vergelijkt men de cijfers over de ontwikkeling van het goederenverkeer alhier met die van de overige Nederlandse en buitenlandse havens in de range Antwerpen-Hamburg, dan is de indruk dat de terugslag hier ter stede relatief sterker werd gevoeld dan elders. Mr. Delprat vertrouwt dat de in zinking van 1959 zal blijken slechts een tijdelijke te zijn geweest, die wij spoedig weer te boven zullen zijn Hij meent dat wat het aantal tunnels or.der het Noord zeekanaal betreft, er niet de minste twij fel over kan bestaan dat zij alle drie (Hem-, Coen- en IJtunnel) voor de ont plooiingsmogelijkheden van het Noord- zeekanaalgebied en de kop van Noordhol land in de naaste toekomst onmisbaar zijn. Het wordt daarom de hoogste tijd dat er in het tunnelvraagstuk een beslissing valt. Dit vraagstuk is immers nauw ver weven met de stedebouwkundige ontwik keling. Bilaterale onderhandelingen Mr. Delprat begon zijn toespraak (60 pagina's druks) met een bespreking van de politieke ontwikkeling en van de inter nationale economische verhoudingen, in clusief het nationalisme en protectionis me in de jonge staten en in de industrieel volgroeide landen, alsmede in de E.E.G. Het probleem van de verhouding tussen de E.E.G. en de andere landen van de O.E.E.S. is er zijns inziens in 1959 niet gemakkelijker op geworden. Er is een vrij onoverzichtelijke situatie ontstaan, waar in perspectieven voor een oplossing nau welijks te onderkennen zijn. In ieder ge val zou een scheiding van West-Europa in twee blokken onzinnig zijn, hoewel spre ker toch rekening houdt met de mogelijk heid dat de primair noodzakelijke over eenstemming tussen Frankrijk en Groot- Brittannië niet tot stand zal komen. Bij (de zes) en de Kleine Vrijhandelszone zul len er, hoe dan ook, allerlei knelpunten en moeilijkheden in het handelsverkeer tussen de landen van beide groepen ont staan. Nederland zal daarom terdege op zijn qui-vive moeten zijn. Wij zullen bij voorbeeld niét mogen schromen om te trachten door bilaterale onderhandelingen van onze handelsbelangen nog te redden, wat anders door de blokvorming in West- Europa verloren zou gaan. Over de economische ontwikkeling van Nederland, zei mr. Delprat dat deze min der spectaculaire facetten vertoont dan men op het internationale politieke en économische vlak aantreft Ons land tieeft in 1959 over het algemeen ten volle ge deeld in de gunstige ontwikkeling van de Westeuropese economie. Ten slotte wilde mr. Delprat er nog eens op wijzen dat de behuizing van de Kamer (in het gebouw van de Koopmans beurs) sinds geruime tijd zorg baart. „De Kamer wordt in de vervulling van haar openbare taak ernstig belemmerd door haar tegenwoordige huisvesting" aldus mr. Delprat De minister van Justitie, mr Beerman heeft de voormalige Nederlander A. Be rends, die destijds als Nederlander in dienst was getreden van de Sicherheits- dienst en in die functie een zeer groot aan tal landgenoten arresteerde, in vrijheid gesteld. De minister heeft daarbij bepaald dat Berends niet in de provincies Gelder land en Overijsel, waar hij zijn misdaden beging, mag komen. Berends, tegen wie aanvankelijk de doodstraf was geëist, werd veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. Van de tweeentwintig jaar, die Berends hierdoor in gevangenschap zou moeten doorbrengen, heeft hij twee-derde uitgezeten. Volgens de algemeen geldende voorschriften is aan Berends een derde deel kwijtgescholden wegens goed gedrag in de gevangenis. In kringen van het voor malig verzet is de mededeling, dat Be rends in vrijheid is gesteld met grote ont stemming ontvangen. Men vreest, dat na Berends ook anderen die tot levenslang zijn veroordeeld, zullen worden vrijgela ten. Het voormalig verzet meent, dat het gratiebeleid van de regering hiermee te ver gaat. Schipper Harteveld van de Schevening- se trawler „Frans Vrolijk", die vrijdag door een Iers korvet was aangehouden op beschuldiging van het vissen binnen de Ierse territoriale wateren, is zaterdag door een rechtbank te Dublin ontslagen van rechtsvervolging. Nadat schipper Harteveld vier uur lang was ondervraagd, verklaarde de president van de rechtbank, dat de schipper, naar zijn oordeel, niet iemand was die willens en wetens de internationale bepalingen zou overtreden. Voorts was hij van oordeel dat er twijfel over bestaat of de trawler inderdaad binnen de territoriale wateren had gevist Daarom ontsloeg hij de schip per van rechtsvervolging. Vergaande verschillen van inzicht tus sen het bestuur van het textielmuseum te Tilburg en zijn directeur, de heer J. A. I. M. Brandenburg, hebben geleid tot het ontslag van de laatstgenoemde. Voorlopig is de heei Brandenburg met ziekteverlof gezonden. Op 1 juni 1960 zal zijn ontslag ingaan. Reeds geruime tijd be stonden er tegenstellingen tussen bestuur en directie over beleids- en financiële aan gelegenheden. Te Eursing bij Beilen is de 64-jarige landbouwer A. Piel door een personenauto aangereden toen hij zonder op het verkeer te letten de weg overstak. P. werd ernstig gewond en is enige uren later in een ziekenhuis overleden. In Den Haag verleende de 69-jarige H. van Muijlwijk op een kruispunt geen voorrang aan een automobilist. Hij werd aangereden en gewond. In een ziekenhuis is hij overleden. In het ziekenhuis te Tiel is overleden de 22-jarige J. van Kulsdom uit Echteld, die bij de oprit van de brug over het Amster dam-Rijnkanaal door een personenauto was aangereden. De chauffeur van de per sonenauto was de 21-jarige J. K. uit Kes- teren. De politie vond termen aanwezig om zijn rijbewijs voorlopig in beslag te nemen. In een ziekenhuis te Utrecht is op zestig jarige leeftijd de landbouwer Chr. de Leeuw uit Scherpenzeel overleden. Hij maakte op 26 november van het vorige jaar een ongelukkige val met zijn brom fiets. waarna hij bewusteloos langs de weg bleef liggen. Hij werd eerst overgebracht naar een ziekenhuis in Amersfoort en later, omdat hij steeds buiten bewustzijn bleef, naar het academisch ziekenhuis te Utrecht. Zonder bij bewustzijn te zijn ge weest is hij daar gisteren overleden. In het Diaconessenhuis te Hilversum is dc 77-jarige heer N. van de Velden uit Ne- derhorst den Berg overleden, die op nieuwjaarsdag des avonds door een brom fietser was aangereden. De bejaarde heer Van de Velden, pas hersteld van de gevol gen van een andere aanrijding, wandelde met de fiets aan de hand op de weg. Hij werd tijdens een hevige regenbui door de bromfietser niet opgemerkt en aangere den, waardoor hij met het hoofd op de trottoirband viel. De 35-jarige fitter H. V. Lewis uit Lon den is zondagavond op de Zeedijk in Am sterdam door een onbekende met een steekwapen in de hartstreek getroffen. De fitter is met ernstige verwondingen naar het Binnengasthuis overgebracht. Hij was door de onbekende uit een café aan de Zee dijk naar buiten geroepen. Even later kwam de fitter, strompelend en bebloed het café weer binnen. De onbekende had hem in de borst gestoken. Zondagmorgen heeft brand gewoed op de Delfzijlse kustvaarder „Nautilus". De ver blijven van de bemanning zijn geheel uit gebrand. De „Nautilus" was geladen met meel voor Rendsburg in Sleeswijk-Holstein. De oorzaak van de brand, die door de Delf zijlse brandweer is geblust, is niet bekend. De machinekamer van het schip liep veel waterschade op. De lading is niet beschadigd. De voorzitter van het Katholiek Onder wijzers Verbond, de heer Joh. H. M. Derk sen, heeft in de te Utrecht gehouden al gemene jaarvergadering enkele actuele problemen aan de orde gesteld. De heer Derksen acht het op den duur niet aanvaardbaar, dat ongeveer 73.000 katholiek georganiseerden, die niet bij de K.A.B. zijn aangesloten, niet meespreken in het sociaal-economisch overleg. Het K.O.V. staat, althans landelijk, buiten het katholiek maatschappelijk overleg, om dat het niet erkend is als en niet aange sloten is bij een standsorganisatie. Het K.O.V. heeft ook geen stem bij de behan deling van de algemene sociaal-economi sche vraagstukken. De heer Derksen vroeg zich af, of de kristallisering in de S.E.R van het sociaal-economisch overleg niet enige correctie nodig heeft. Het aders van de 53 hoogleraren, waarvan, volgens hem zeer veel punten zeer aanvechtbaar zijn wijst naar zijn oordeel op een zekere onbe vredigdheid die er op dit punt in ons land bCStddt. Hij betwijfelde of het juist is, dat tal van groeperingen uit de hogere en mid denklassen, waaronder vrijwel het gehe le georganiseerde onderwijzers- en lera rencorps, buiten het sociaal-economische overleg staan. Aan de andere kant meen de hij echter ook, dat het overdreven is om de vakorganisaties, die niet bij een al gemene vakcentrale zijn aangesloten, als „daklozen" te kwalificeren. De voorzitter van het K.O.V. sprak de hoop uit, dat minister Cals erin zal sla gen, het wetsvoorstel voor het voortge zet onderwijs aangenomen te krijgen. Hij meende, dat het voorstel, ondanks ver schillende ernstige bezwaren die hij heeft tegen een aantal onderdelen ervan, een juiste basis is voor de verdere ontwikke ling van het onderwijs in Nederland. Over de salarissen zei de heer Derksen dat de aanpassing van de onderwijzers salarissen aan de salarisverhoging die op 1 april 1958 voor de ambtenaren tot stand kwam, nog steeds niet naar bevrediging van het K.O.V. in orde is gekomen. Vooral nu het ulo in grote moeilijkhe den verkeert, moet aan de vakonderwij zers, die als hulpkrachten aar, de ulo school niet meer weg te denken zijn, een hechte rechtspositie worden gegeven en dit zal moeilijk kunnen worden bereikt, zo lang hun aanstelling louter een zaak is voor de gemeenten. In de Aelbrechtkolk te Rotterdam is za terdagmiddag het stoffelijk overschot ge vonden van de 52-jarige Amerikaanse ma troos Alexander Kinner, uit New York. Hij was een opvarende van de „American Ranger", welk schip in de Schiehaven ligt, en werd sedert vrijdagavond vermist. Vermoedelijk is hij, door de duisternis misleid, te water geraakt. KAPITEIN T. C. VAN DRIMMELEN, gezagvoerder van het motorpassagiers schip Prins der Nederlanden" van de K.N.S.M., wordt 13 januari a.s. zestig jaar, de leeftijd waarop de zeevarenden van genoemde rederij met pensioen gaan. Wanneer dus de „Prins der Nederlanden", welk schip vandaag in Amsterdam wordt verwacht, die dag gemeerd is zal kapitein Van Drimmelen schip en zee vaarwel zeggen om in de gemeente Velsen te gaan genieten van een welver diende rust, nadat hij gedurende bijna vieren veertig jaren gevaren heeft, al die tijd in dienst van de K.N.S.M. De heer Van Drimmelen ging namelijk in april 1916, zestien jaar oud, als stuur mansleerling met een K.N.S.M.-schip naar zee. Ofschoon hij in 1900 in Bolnes bij Rotterdam was geboren, was hij reeds vroeg met zijn ouders naar Harlingen ver huisd, zodat hij na zijn eerste jaar vaartijd ook aan de zeevaartschool aldaér ging stu deren voor zijn derde rang. De directeur van die zeevaartschool hield van serieuze kwekelingen, want heel vaak ging hij 's avonds het stadje rond. om op de adressen waar zijn leerlingen woonden of kamers hadden te zien of het licht brandde, het teken dat de jongens hun huiswerk maakten. Of hij ging langs de pieren om te kijken of de jongens daar waren, een zeker teken dat ze dan niet aan hun huiswerk zaten. Maar niettemin was kapitein Van Drim melen destijds aan die zeevaartschool zeer verknocht, want zijn tweede en zijn eerste rang heeft hij ook aan die school gehaald. Zover was de heer Van Drimmelen vlak na de eerste wereldoorlog natuurlijk nog niet, met de derde rang in zijn zak ging hij eerst weer een poosje als stuurmansleer ling varen. Hij herinnert zich nog heel goed dat zo'n leerling in de eerste oorlog 2,50 per maand extra „beurde" als ver goeding voor mijnengevaar. Na bij de K.N.S.M. alle rangen doorlopen te hebben werd hij in september 1949 tot de hoogste rang bevorderd, die van gezagvoerder. Bevordering In 1919 moest de jonge stuurman zijn dienstplicht gaan vervullen, hij trad in dienst als officier bij de Koninklijke Ma rine Reserve, bij welke strijdmacht hij de laatste jaren de rang van hoofdofficier be kleedde. Op 13 januari a.s., zijn 60ste ver jaardag, zal de heer Van Drimmelen uit de Marine-reserve treden Het heeft H.M de Koningin behaagd hem per genoemde da tum te bevorderen tot kapitein ter zee titu lair. De scheidende gezagvoerder heeft uitge rekend, dat hij met de schepen waarop hij gedurende tien jaren de hoogste rang be kleedde ongeveer 300.000 ton lading heeft vervoerd en dat hij in diezelfde tijd een half miljoen zeemijlen (ruim 925.000 kilo meter) heeft afgelegd. Hierbij moet in aan merking worden genomen dat de heer Van Drimmelen van die tien jaar negen jaar op zee heeft doorgebracht en in die tijd zowat een jaar verlof heeft genoten. Dat een gezagvoerder als kapitein Van Drimmelen niet stilzit wordt bevestigd door het feit, dat een schip als onder zijn commando vaart, de „Prins der Neder landen" in één jaar 135 havens aanloopt en zowat 80.000 zeemijlen aflegt. Ook na zijn afscheid zal hij niet geheel op non-actief gaan. De heer Van Drimme len hoopt in de loop van dit jaar het kom pas-stellen voor de vissersschepen in IJ muiden over te nemen van de oud-kapi tein die thans deze werkzaamheden ver richt. De zeesleper „Friesland" van n.v. bureau Wijsmuller in IJmuiden keert dinsdag In IJmuiden terug. Het schip is onder bevel van kapitein J. Buurman een half jaar weggeweest en heeft 12.000 mijl gesleept. Half juni vertrok de „Friesland" uit IJ muiden. Met een zuiger en een tanklichter ging de sleper van Antwerpen naar Hon- fleur en daarna bracht de „Friesland" twee duwboten van Pascagoula (bij New Or leans) naar Buenos Aires. Vervolgens zette het schip koers naar Barbados en bracht via Curagao en het Panai.jakanaal een zui ger naar Guayaquil De „Friesland" ging daarna terug naar Barbado. en zette in het begin van december met twee bakken koers naar IJmuiden. Men wilde voor oud en nieuw thuis zijn maar ten noorden van de Azoren kwam de sleep in een zware storm, hetgeen een ernstige vertraging op leverde. BRUSSEL (UPI) De 39-jarige mon teur W. Weerts uit Maastricht is in de nacht van zaterdag op zondag in de Belgi sche grensplaats Klein Ternayen met zijn auto, waarschijnlijk al vechtende, in een kanaal geraakt en verdronken. Hij was in een café in de buurt in een ruzie verwik keld geraakt met enkele Belgen. Toen de twist zijn hoogtepunt bereikte, sprong W. in zijn auto om weg te komen, maar een in België woonachtig Nederlander, de 25- jarige A. R. sprong hem na in de wagen waar het gevecht waarschijnlijk voortge zet werd met het gevolg, dat W. de macht over het stuur verloor en de auto in een kanaal reed. R. wist zich eruit te redden en te vluchten. Zondag werd hij gearres teerd, toen hij uit Nederland naar België terugkeerde. Met hem arresteerde de Bel gische rijkswacht nog drie Belgen die bij de ruzie betrokken zijn geweest. Zondagavond is het echtpaar Vervaat- Livain, dat in het bezit is van het duizend ste visum voor Indische Nederlanders, die onder de Pastore-Walter-wet naar de Ver enigde Staten mogen emigreren, per KLM- toestel van Schiphol vertrokken met be stemming New York, op doorreis naar San Francisco. De 29-jarige heer J. C. Ver- vaat hoopt daar een betrekking te krijgen op een der kantoren van de luchtvaart maatschappij Pan American World Air ways. De heer Vervaat is geruime tijd werk zaam geweest op een reisbureau in Am sterdam, waar hij gespecialiseerd was op het gebied van de luchtvaart. Zijn echtge note, de 27-jarige Mabel Livian, is in juli 1950 uit Semarang met haar ouders naar Nederland teruggekeerd. De Amerikaanse autoriteiten hebben goedgevonden, dat dit jeugdige echtpaar onder de Pastore-Wal ter-wet konden emigreren. Naar bekend is komen hiervoor 10.000 Indische Nederlan ders in aanmerking. In september 1958 is deze wet in werking getreden met de bepaling dat het speciale immigratie-programma voor hen, die van deze wet gebruik wensen te maken, vóór 1 juni 1960 moet worden afgewerkt Het aantal visa de gezinsleden krijgen een zelfde visumnummer, waarbij de autori teiten hebben aangenomen dat elke fami lie gemiddeld uit drie personen bestaat is de laatste twee maanden sterk gestegen zodat men op het ogenblik de 1500ste aan vraag in behandeling heeft Op nieuwjaarsmiddag is het Nederland se luchtreclamevliegtuig „Spoednik", een Tiger Moth, bij een noodlanding in de buurt van het vliegveld Zwartberg te Genck (België) volkomen vernield. De pi loot, de Nederlandse beroepsvlieger Th. Verhoeven, kreeg geen enkel letsel. Het vliegtuig was eigendom van de Neder landse Luchtvaartreclamemaatschappij, gevestigd te Beek (Limburg). Dé „Spoednik" was opgestegen voor een reclamevlucht en zou op ongeveer 80 me ter hoogte zijn sleep „oppikken". Op dat moment sloeg de motor af en verloor de machine hoogte. Dit gebeurde boven een woonwijk van Genck, waar veel Italiaan se mijnwerkers wonen. De piloot dwong de machine in een slip en dook om buiten de bebouwde kom de grond te raken Dat lukte, maar in het sterk geaccidenteerde terrein raakte een der vleugels de grond, waarna de motor zich in de grond boorde. Een 36-jarige koopman uit Amsterdam die zijn zondag op de zuidpier te IJmuiden met vissen doorbracht, heeft een zesjarige IJmui- dense jongen uit het water gehaald. Het kind bevond zich op de kop van de zuidpier waar het naar een uitvarend visse rijschip stond te kijken. De jongen wilde wat dichter bij het water gaan staan en sprong daartoe op een van de keien. Hij sprong er echter naast en kwam in het water. De zon dagsvisser hoorde de jongen om hulp schreeuwen en snelde toe. Niet zonder moeite kon hij de drenkeling op het droge trekken. De geschrokken en ontdane jongen kon in het strandpaviljoen van de heer Verswijveren wat op verhaal komen. Daar de jongen door de val een hoofdwonde had opgelopen werd hij met de auto van de ongevallendienst naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. Symposion in Trippenhuis „In 1940 is het hart uit Rotterdam ge rukt en sedertdien heeft het dialect van de Maasstad zijn domicilie verloren. Het is bijzonder moeilijk het Rotterdams te benaderen, omdat taalgeleerden en letter kundigen in verleden en heden zich nooit met deze taal hebben bemoeid". Deze woorden sprak de in Rotterdam geboren prof. dr. L. J Rogier zaterdagmiddag in het Trippenhuis te Amsterdam, waar de dialecten-commissie van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen een druk bezocht symposion hield over „Amster dams-Rotterdams". De uit Amsterdam af komstige pater J. J. Mittelmeyer had het in zoverre gemakkelijker dan de andere inleider, dat hij kon steunen op vele pu- blikaties over de Amsterdamse dialecten en bovendien gewapend met een bandop name-apparaat in de verschillende Am sterdamse buurten dankbare studie-objec ten had gevonden. Op de kaart van Amsterdam van Ter Gou zijn achttien verschillende dialecten aangegeven. Pater Mittelmeyer was tot de conclusie gekomen, dat het Jordaans, zoals het wordt uitgesproken in het noor delijk deel van deze wijk, moet worden be schouwd als het basisdialect van het Am sterdams. Er zijn nog steeds grote ver schillen te horen tussen de taal, die wordt gesproken in de Jordaan en die op bij voorbeeld Kattenburg. De Jordaner zelf zegt: „Op Kattenburg spreken ze plat". Wel is de laatste jaren in de Jordaan een nozem-dialect ontstaan. Maar over het al gemeen kan worden gezegd, dat in Am sterdam wordt gesproken wat in de Noord- Jordaan wordt aangegeven. Rotterdam Prof. Rogier sprak over het Rotterdamse dialect. Heyermans' studie heeft zich des tijds beperkt tot het Rotterdams, zoals dat tot 1940 werd gesproken. Ook hier onder scheidde men diverse dialecten, die even eens verschilden bij de diverse sociale la gen der bevolking. Het zogenaamde Bo- tersloots werd als zeer plat aangemerkt. Het deftige Rotterdams vond men in de Waterstadsbuurt. Opvallend vond prof. Ro gier de overeenkomst in vele wijzen van uitspreken van de Rotterdammers, de Ha genaars en zelfs de Leidenaars, zodat bui tenstaanders zich vaak vergissen. Het ech te Haags klinkt anders dan over het alge meen wordt verondersteld en lijkt veel op Rotterdams. Anderzijds heeft de Rotter dammer streekgewoonten. die typisch zijn voor deze stad. Niet zonder trots gaf prof. Rogier 1 n slotte als zijn mening dat de taal die wordt gesproken in de driehoek Rotterdam-Delft-Den Haag de basis is ge weest van het algemeen beschaafd Neder lands. Sedert verscheidene weken houdt de Eindhovense recherche, sinds begin vori ge week onder leiding van de officier van Justitie in Den Bosch, zich bezig met de dood van de drie zoons der pensionhoud ster H van H.-v. D. aan het Lodewijk Na poleonplein te Eindhoven. Nadat eind augustus de 16-jarige zoon was gestorven overleed twee maanden later de 17-jarige zoon in het ziekenhuis te Tilburg.' De behandelende artsen wilden geen de finitieve doodsoorzaak opgeven omdat de ziekteverschijnselen van beide jongens op vergiftiging schenen te wijzen. Intussen werd ook de 13-jarige zoon ziek, bij wie zich dezelfde verschijnselen (krampen en bewusteloosheid) voordeden. Deze jon gen stierf enkele dagen voor Kerstmis in het binnengasthuis te Eindhoven. Dr. J. Zeldenrust, hoofd van het ge rechtelijk geneeskundig laboratorium te Den Haag, heeft inmiddels sectie verricht op de stoffelijke resten van de twee laatst gestorven jongens Tot dusver heeft het onderzoek nog te weinig zekerheid opge leverd voor de justitie om bepaalde stap pen te doen Ned. Herv. Kerk Aangenomen het beroep van de Gen. Sy node als pred. voor buitengew. werkz. (voor zitter Synode raad Molukse Evang. Kerk in Nederland) W. H. Tutuarima te Buvksloot Geref. Kerken Beroepen te Gees A. van der Zwaag. kand te Groningen. Aangenomen naar Nieuwer-Amstel-Noord D van der Meulen te Eefde-Gorssel. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde is de luchtdruk boven West- Europa aanzienlijk hoger geworden Een groot hogedrukgebied strekt zich nu uit van Rusland via onze omgeving naar Spanje. Een diepe depressie bewoog in een snel tempo midden over de oceaan naar IJsland Deze depressie neemt weer in betekenis af, maar haar opvolgster ver oorzaakte op het westelijke deel van de oceaan weer flinke luchtdrukdalingen. Op zuidelijke breedte verplaatst een hoge drukgebied zich in de richting van de Azo ren. Tussen dit hogedrukgebied en het maximum bij Spanje bevindt zich nog een kleine storing, die vermoedelijk naar het noordoosten zal bewegen. Voor het weer in Nederland is deze storing echter niet van veel betekenis. Het zal bij ons de ko mende 36 uur tamelijk rustig weer zijn met hier en daar wat motregen en plaat selijk vorming van mist. In de tempera tuur zijn geen belangrijke wijzigingen te •erwachten. WEERRAPPORTEN Dinsdag 5 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.43 uur. Maan op 12.09 uur. onder 0.08 uur. Maanstanden 5 januari 19.53 uur eerste kwartier 14 januari 0.51 uur volle maan 21 januari 16.01 uur laatste kwartier 28 januari 7.16 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 4 januari Hoog water 7.45 er, 20.06 uur. Laag water 3.13 en 15.39 uur. Dinsdag 5 januari Hoog water 8.33 en 20.59 uur. Laag water 4.00 en 16.27 uur. Het hoog en laag watex te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroegei dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen c 2 g binnen- en buitenland o- d 2 g Neerslag laatste 24 uur =5 E S b SS S cS Den Heidei geheel bew. z 9 0 Ypenburg geheel bew z 9 0 Vlissingen geheel bew zzo 9 0 Eelde mist z 8 0 De Bilt zwaar bew zzo 9 0 Twente mist zzo 7 0 Eindhoven licht bew zzo 9 0 Zd Limburg zwaar bew zzo 8 1 Helsinki ij zei ono -1 0,4 Stockholm geheel bew z 3 0 Oslo geheel bew. windst. 5 0,4 Kopenhagen geheel bew ozo 6 1 Aberdeen onbewolkt z 10 2 Londen mist windst. 9 1 Amsterdam geheel bew zzo 10 0 Brussel geheel bew z 9 0 Luxemburg mist windst. 7 0,5 Parijs motregen z 11 1 Bordeaux motregen w 14 1 Grenoble zwaar bew nno 9 11 Nice onbewolkt n 14 0 Berlijn motregen n 7 0,1 Frankfort half bew. windst 9 0,1 München zwaar bew zw 4 8 Zürich zwaar bew zo 8 7 Genève geheel bew n 10 4 Locarno onbewolkt O 9 0 Wenen regen zo 4 10 Innsbruck regen windst. 4 9 Athene regen nno 12 6 Rome licht bew ono 14 0 Ajaccio onbewolkt ono 17 0 Madrid onbewolkt windst. 12 0 Lissabon onbewolkt nno 17 0 Belgrado mist z 7 2 Mailorca onbewolkt nno 16 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2