ZWITSALETTEN kthpw II mf Macmillans Afrikaanse reis begint morgen Brussel is optimistisch over Kongo's toekomst WERELDNIEUWS Protesten in Groot-Brittannië tegen kernproeven en raketten Belgische belangen zonden veilig zijn Nieuwe nota van China aan India raatótoel MAANDAG 4 JANUARI 1960 Jonge conservatieven eisen liberale politiek Ook senator Kennedy betreedt strijdperk Vrouw uit Birmingham in Wales vermoord Quebecs premier overleden Rebellie en bomaanslagen in Venezuela Vijfde minister in Syrië afgetreden Staking bij Franse radio en televisie afgelopen Brit van komplot tegen kassem beschuldigd Tachtig jongelui wachten berechting in de cel af Leger steunt groep jonge hervormers in Laos Op de y (Van onze correspondent in Londen) Koningin Elizabeth ontving zondag in Sandringham premier Macmillan in audiëntie met het oog op diens vertrek naar Afrika. Macmillan begint morgen een reis van een maand te maken om uit eigen aanschouwen de politieke en economische vraagstukken in het Britse deel van dit continent te bestuderen. De onmiddellijke toekomstige internationale ontwikkeling hangt naar het oordeel van de Britse re gering (en niet van haar alleen) in belang rijke mate af van wat er in Afrika zal ge beuren. Leden van de zogenaamde Bow-groep. een onafhankelijke organisatie van jonge vooruitstrevende conservatieven, welke een zekere aanhang in het Lagerhuis be zit, heeft zondag een verklaring gepubli ceerd waarin de regering verzocht wordt dr. Banda, die vorig jaar zonder vorm van proces in Nyassaland gevangen werd ge nomen, vrij te laten. De groep doet in een memorandum, dat tot titel draagt „Afri ka, nieuwjaar 1960", verschillende andere ingrijpende voorstellen, welke beogen een nieuwe moderne geest te doen doorbreken in de conservatieve partij. Voor Nyassa land worden nog voor de zomer vrije ver kiezingen geëist. Gewaarschuwd wordt dat indien aan centraal-Afrika een federa tie wordt opgedrongen, het Afrikaanse na tionalisme tot een explosie zal worden ge bracht. Voor Kenya vraagt de groep aan kondiging van de invoering van een ver tegenwoordigende regering in 1965 en on afhankelijkheid in 1970. Van uiterst rechts is daarop in Nairobi geantwoord dat de traditionele democrati sche methoden in Ghana en de Soedan tot dictatuur hebben geleid. „Despotisch De verenigde partij van Ghana, die in oppositie is, heeft in een verklaring gepu bliceerd, dat Ghana in minder dan drie jaar „van de onderdrukking door het im perialisme terecht is gekomen in de on rechtvaardigheid van het despotisme". De regerng is „op bloed uit en niet op recht vaardigheid" aldus de verklaring, die door het partijbestuur is opgesteld en be doeld is als antwoord op het door de rege ring gepubliceerde witboek en het rapport van de regeringscommissie, die in 1959 was ingesteld om een komplot tegen pre mier Kwame N'Kroemah te onderzoeken. De Bow-groep eist, dat de Britse rege ring rechtvaardigheid zal betrachten in Afrika, of dit werelddeel anders de rug zal moeten toekeren. Dynamisch In Londen verluidt verder nog dat Mac millan een dynamisch nieuw plan mee op reis zal nemen ter oprichting van „De ver enigde staten van Centraal-Afrika", waar bij Nyassaland en Noord-Rhodesia een in meerderheid inheemse regering zouden krijgen en Zuid-Rhodesia zijn tegenwoor dige regering, welke in meerderheid Euro pees is, zou behouden. In Nyassaland zou binnen een jaar een Afrikaanse meerder heid worden ingevoerd en in Noord-Rhode- sia binnen drie jaar. Livingstone zou de federatieve hoofdstad worden in plaats van Salisbury, thans de hoofdstad van de nog onvoltooide federatie. Macmillan zou dit plan voorleggen aan de federatieve premier Sir Roy Welensky. De Britse re gering staat in het algemeen achter Sir Roy, maar Macmillan zal er bij hem op aandringen de grondwet-hervormingen te bespoedigen. Macmillan gaat naar Ghana Nigeria, de Rhodesia's, de Unie van Zuid- Afrika en de protectoraten van Beetsjoe- naland, Swaziland en Basoetoland. Ver wacht wordt dat na Macmillan's aan komst in Accra een aankondiging zal wor den gedaan, dat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten Ghana de financiën ter beschikking zullen stellen, ter verwezenlij king van de grote Volta-dam. Macmillan wil kennelijk dat de Britse regering in het voor Afrika inderdaad beslissende jaar de nodige positieve dingen zal doen om een WASHINGTON (Reuter, AFP) Sena tor John Kennedy, een 42-jarige rooms- katholiek uit Massachusetts, heeft zater dag bekendgemaakt, dat hij zal dingen naar het democratische kandidaatschap voor de Amerikaanse presidentsverkiezin gen in november. In een verklaring gaf hij als zijn mening te kennen, dat de komende vier jaar de ambtsperiode van de nieuwe president „de kritiekste beslissingen van deze eeuw" door het hoofd van de uitvoerende macht van de V.S. zullen moeten worden genomen Kennedy is de jongste kandidaat-presi dent sedert Teddy Roosevelt en de eerste katholieke sinds Alfred E. Smith. Hij is een van de zeven nog in leven zijnde kinderen van Joseph Kennedy, die van 1937 tot 1940 ambassadeur in Engeland was. Zijn va der bouwde intertijd als financier een groot vermogen op voor hij in diplomatie ke dienst trad. Het fortuin van de Kenne dy's wordt op 250 miljoen dollar geraamd. Kennedy's ster ging in 1956, op de De mocratische partijconventie in Chicago, plotseling op. Hij was tot op dat ogenblik een buitenstaander, maar slaagde er toen bijna in benoemd te worden tot Democra tisch kandidaat voor het vice-president- schap bij de verkiezingen in dat jaar. Toen hij zaterdag zijn kandidaatstelling bekendmaakte, deelde hij tevens mede, dat hij nu in geen geval een benoeming tot kandidaat voor het vice-presidentschap zal aanvaarden. In de afgelopen week had de democra tische senator Humbert Humphrey uit Minnesota zich ook reeds kandidaat ge steld. Deze kan rekenen op aanzienlijke steun uit de noordelijke staten, en in het bijzonder van de vakverenigingen, doch in het zuiden verwijt men hem zijn „libe rale" houding ten aanzien van de rassen integratie, die bij de democraten in de zuidelijke staten bijzonder impopulair is. Kennedy heeft zich op zijn propaganda- oernee voorzichtiger getoond en heeft in et zuiden meer aanhang dan Humphrey. zo gunstig mogelijke sfeer te scheppen voor het topgesprek met Kroesjtsjev. Drie leiders van de Afrikaanse Congres partij hebben vrijdag in Downingstreet 10 een brief voor premier Macmillan over handigd, waarin zij zeggen dat er geen oplossing voor de vraagstukken van welk land in Centraal- of Zuid-Afrika dan ook gevonden kan worden, als het recht op zelfbeschikking van de volken in deze landen niet erkend wordt. De Nigeriaanse minister van voorlich ting heeft aangekondigd, dat hij „passen de disciplinaire straffen" zal voorstellen voor bladen, die „afbrekende kritiek" le veren op het streven van Nigeria om een volledige soevereine staat te worden. (Van onze correspondent in Londen) Terwijl de politie van Birmingham met de hulp van extra van elders gekomen per soneel haar pogingen voortzet om de ma niak te vinden, die twaalf dagen geleden de 29-jarige Stephanie Baird op gruwelij ke wijze in een tehuis voor meisjes heeft vermoord en de vermoedelijke dader van een tweede moord, vrijdag eveneens in Birmingham op de 18-jarige Pauiine Bla- ney in haar flat gepleegd, zich zaterdag bij een Londens politiebureau aanmeldde een man die reeds dadelijk van de moord werd verdacht speelde zich, eveneens zaterdag, in het plaatsje Penlline in Wales een derde moord af. Daar werd een vrouw, die negen jaar geleden uit Birmingham was gekomen, in haar woning vermoord aangetroffen. Zij was in bed met aan haar zijde haar zwaar gewonde zesjarige zoon tje. Haar echtgenoot, de 29-jarige Evan Carter, deed de ontdekking toen hij van zijn werk thuiskwam. Het kind onderging een spoedoperatie in een ziekenhuis. De Carters werden als een heel gelukkig echt paar beschouwd. De politie van Birming ham heeft thans een verplaatsbaar „moord"-hoofdkwartier opgericht, welke het opsporingswerk, waaraan honderden politiemannen deelnemen, leidt. Men heeft ook contact opgenomen met Inter pol, aangezien zich in Birmingham ver scheidene logementen bevinden, waar van het vasteland afkomstige personen re gelmatig verblijven. Het in de stadsbus van Birmingham gevonden bloed behoor de tot dezelfde groep als die van het slacht offer. Het is weliswaar een bloedgroep, waartoe miljoenen behoren, maar het feit versterkt de theorie, dat de bebloede man in de bus inderdaad Stephanie's moorde naar is geweest. De twee personen, die in de bus naast hem hebben gestaan en hem zo goed als zeker hebben kunnen opnemen lieten echter ondanks alle politie-oproepen na zich aan te melden. SHEFFIELD (Reuter'AFP) Een werkloze arbeider uit Brits Somaliland heeft vrijdagavond in een vol café te Shef field om onbekende redenen drie mannen doodgeschoten en twee ernstig verwond. De 30-jarige dader, Mohammed Ismail, loopt de kans ter dood te worden veroor deeld. QUEBEC (AFP) De eerste-minister van de Canadese provincie Quebec. Paul Sauve, is zaterdag na een hartaanval overleden. Hij was 52 jaar. In september was hij Maurice Duplessis als premier op gevolgd. In het vorige kabinet was hij mi nister van Sociale Zaken en Jeugdzorg. Jam.es Zarb, de Engelsman, die na de Suez-affaire in Cairo tot tien jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, heeft voor het eerst zijn 2/i-jarig zoontje Gerald gezien. Mevrouw Zarb was met haar zoon van Engeland naar Egypte gevlogen en samen werden zij in de gev ngenis toegelaten. Het echtpaar zag elkaar weer na drie jaren. De foto loont de kleine Gerald in gesprek met het gevangenispersoneel. CARACAS (Reuter) In Caracas zijn zaterdag 23 personen aangehouden we gens een poging die gedaan zou zijn om het bewind van president Betancourt in Venezuela omver te werpen. De bewe ging van het staatshoofd, de Partij voor Democratische Actie, heeft op de andere partijen van de coalitie een beroep ge daan ter verdediging van de regering een verenigd front te vormen. Intussen zijn patrouilles van de nationa le garde uit de hoofdstad naar Los Teques, de hoofdplaats van de staat Miranda twin tig kilometer ten westen van Caracas, waar het centrum van de samenzwering zou zijn, vertrokken. Het bericht over de samenzwering kwam na een reeks bomaanslagen op radiosta tions en de woning van kolonel Padron, de voormalige militaire bevelhebber van Maracay, die sinds de omwenteling, wel ke twee jaar geleden een einde maakte aan het bewind van Perez Jimenez, her haalde malen met de dood was bedreigd. (Van onze correspondent in Brussel) De ontvangst van koning Boudewijn in Brussel was zaterdag bijzonder hartelijk.. De bevolking van Brussel, die traditioneel niet zeer koningsgezind is, wilde klaarblij kelijk toch haar dank en erkentelijkheid uiten jegens de jonge koning, die in Kongo in bijzondere moeilijke omstandigheden heeft bijgedragen tot de politieke ontspan ning en zo mogelijk tot de voorbereiding van een Belgisch-Kongolese gemeen schap. Dat zelfs de Kongolese leiders, Ka- savoeboe en Kalondji, hebben erkend dat de koning zeer veel begrip toonde voor hun standpunten, is een bewijs, aldus de Bel gische waarnemers, voor het succes van Boudewijn's prestigereis. Minister De Schrijver zei zaterdag in een gesprek met journalisten op het vlieg veld, dat de koning bewonderenswaardig was geweest. Sommige negerstamhoofden hebben negenhonderd kilometer afgelegd om de koning te kunnen groeten. De mi nister bevestigde dat de rondetafel confe rentie rond 15 januari zal worden gehou den. Hij is van mening dat het aanbeve ling verdient dat sommige Kongolese de legaties reeds vroeger in Brussel aanko men. Men kan zeggen, aldus De Schrijver, dat de grote meerderheid van verantwoor delijke Kongolese politieke leiders en stamhoofden van oordeel zijn, dat de Bel gen, na de afkondiging van de Kongolese onafhankelijkheid, in Kongo dienen te blijven als technische adviseurs en als be drijfsleiders, die met kapitalen verder de Kongolese economie ondersteunen. Deze vrij optimistische verklaring van minister De Schrijver is tekenend omdat hij als po liticus nooit een overdreven optimist is ge weest. De Schrijver is eerder een scepti cus. Van optimisme getuigde ook de tele visie-toespraak van minister Scheyven, die zich tot de familieleden van de Belgi sche ambtenaren in Kongo richtte om hen gerust te stellen. Men hoort na de terug keer van koning Boudewijn dus opnieuw optimistische klanken. Alle aandacht wordt nu reeds geconcen treerd op de rondetafelconferentie, die over de toekomst van België en Kongo zal beslissen. Aan deze conferentie zullen drie leden der Kongolese partij en twintig Belgische parlementsleden, evenals talrij ke deskundigen, deelnemen. De conferen tie zal in twee grote delen worden ge splitst: een politieke conferentie, gepresi deerd door minister De Schrijver, en een monetaire en economische conferentie, gepresideerd, door minister Scheyven. Mag men de Belgische regeringswaarne mers geloven, dan wijzen vele tekenen er op dat men die toekomst met vertrouwen tegemoet mag zien. LOELOEABURG (UPI-ANP) Ruim twintig negers zijn gewond bij nieuwe ge vechten tussen leden van de Loeloea- en de Baloebastam in Loeloeaburg en omge ving. De ongeregeldheden begonnen op nieuwjaarsdag in een van de inheemse wijken van de stad. Ondanks maatregelen van de politie deden zich ook op zaterdag gevechten voor. Zondag was de rust weer gekeerd. Twee auto's van Europeanen werden aangevallen. De inzittenden slaagden er in ongedeerd te ontkomen, de auto's werden geheel vernield. De politie heeft tientallen Afrikanen gearresteerd. CAIRO (UPI) De president van de Verenigde Arabische Republiek Nasser heeft zondag het ontslag van de vijfde Syrische minister binnen vier dagen aan vaard. Het betreft de minister van Econo mische Zaken Khalil el-Kassas. Vorige week aanvaardde Nasser al het ontslag van vier andere Syrische ministers, allen lid van de Baqth-partij. Deze partij, die een belangrijke rol heeft gespeeld in de samensmelting van Syrië en Egypte tot één republiek is onlangs in conflict ge raakt met de vice-president van de repu bliek, die belast is met zaken betreffende Syrië, generaal Amex. Het aftreden van gisteren wordt door waarnemers een voortzetting beschouwt van een belangrijke wijziging in de rege ring. Een groot aantal leden van de Baath- partij zijn naar verluidt gearresteerd. PARIJS (Reuter) Frankrijk heeft het zondag opnieuw zonder televisie moeten stellen, terwijl de radio alleen grammo- foonmuziek ten gehore bracht. De tech nici van de televisie hervatten zaterdag het werk voor 24 uur, waardoor er enige films konden worden vertoond. Directe uitzendingen waren echter niet mogelijk doordat het artistieke personeel staakte. Vandaag zullen de technici weer werken. Het personeel van de nieuwsdienst van radio en televisie heeft te middernacht zijn staking beëindigd. Zondag werden slechts drie korte nieuwsuitzendingen ver zorgd. NEW DELHI (UPI) Communistisch China heeft India in een nieuwe nota er van in kennis gesteld, dat het blijft vast houden aan zijn standpunt, dat onderhan delingen over de grenskwestie de gehele 4.000 kilometer lange gemeenschappelijke grenslijn moeten betreffen. De nu voor publikatie vrijgegeven nota werd op 26 de cember door het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Indische am bassade in Peking aangeboden. De in verzoenende, maar krachtige be woordingen gestelde nota bevatte de vol gende hoofdpunten: De gehele Chinees-Indische grens is nooit afgebakend, De premiers der twee landen moeten bijeenkomen voor het vaststellen van de vorm, waarin een oplossing voor de kwes tie moet worden gevonden, China is niet van plan India's histo rische aanspraken op het omstreden gebied te aanvaarden. Politieke waarnemers zien in de nota een mogelijkheid voor een compromis oplossing. Met nadruk wordt in de nota gesproken van „een redelijke oplossing". De waarnemers vermoeden, dat Peking be reid zal zijn zijn aanspraken op grondge bied ten zuiden van de Macmahonlijn in het oosten op te geven in ruil voor zeggen schap over een groot deel van Oost- Ladakh, dat nu door de Chinezen bezet is. „Dit gebied", zo staat in de nota, „is de enige verbinding tussen Sinkiang (in Chi na) en Westelijk Tibet". BAGDAD (Reuter) Een getuige heeft zondag voor de volksrechtbank van Bag dad gezegd, dat de Britse onderdaan Marsh het hoofd is geweest van een in Irak opererende spionagegroep. De getuige, Doeri, zei tot de rechtbank dat Marsh hem twee dagen vóór de mis lukte moordaanslag op minister-president Kassem in oktober had gezegd, dat de premier over twee dagen zou verdwijnen en dat hij Marsh, Doeri dan mee zou ne- rrjen voor een vakantie op Jamaica. De getuige zei verder, dat de Brit een uur na de aanslag een gesprek had gehad met de samenzweerders tegen het leven van Kassem. Eerder had Marsh, een op Jamaica wo nende zakenman, hem verzocht naar Ker- bala en Nadsjaf te gaan om verslag uit te brengen van de toestand daar na de terechtstelling van brigade-generaal Ta- baktsjali die in maart aan de opstand te Mosoel zou hebben deelgenomen. Doeri heeft dit gezegd bij de behande ling van de zaak van de moordaanslag op Kassem. Er worden 78 mensen van deel neming aan de aanslag beschuldigd. Marsh is op 9 oktober van vorig jaar in hechtenis genomen. - (Van onze correspondent (n Londen) Het Britse comité van directe actie tegen een kernoorlog en de beweging tegen kernbewapening hebben zaterdag grote demonstraties gehouden tegen de Thor- raketbasis in Harrington. Er werden tach tig mannen en vrouwen van de eerstge noemde organisatie, meest studenten en andere jongeren, wegens „hindering van de politie" gearresteerd en, omdat zij weiger den een borgsom te storten, in bewaring gesteld, tot zij woensdag voor de rechtbank zulen moeten verschijnen. Vorige maand zijn zes demonstranten wegens het verspreiden van opruiende pamfletten en hun weigering om te belo ven niet meer naar de raketbases terug te keren tot gevangenisstraffen veroordeeld Dit heeft nogal deining veroorzaakt, omdat de veroordeling geschiedde op grond van een uit het begin van de veertiende eeuw afkomstige wet, welke een geheel andere grond had. De demonstranten hadden ge poogd hun tenten op te slaan bij de raket basis, die door speciale hoge barricades van prikkeldraad werd beschermd. Hon derd politiemannen wachtten de demon stranten, die een mars van enkele kilo meters achter de rug hadden, op. Deze protestmarsen en pogingen om bij raket bases te kamperen zijn een gebruikelijk weekeindverschijnsel geworden. Zondag werd in het Londense Hydepark een massale bijeenkomst tegen de kern- SAIGON (UPI) In Laos heeft de afge lopen week een politieke ontwikkeling plaatsgehad, die zich ook reeds voordeed in andere Zuid-Oost-Aziatische landen als Pakistan en Birma. De regering Sananiko- ne trad af en het leger nam de macht over. De achtergrond schijnt te zijn, dat een groep jonge hervormers verenigd in eên „commissie voor de verdediging van de nationale belangen" de steun kreeg van het leger voor zijn streven naar een ster kere uitvoerende macht, gaullistische stijl en vermindering van de invloed van het parlement. Ook de koning schijnt achter de groep te staan. Volgens de berichten, die in Saigon en Bangkok ontvangen werden is alles rustig gebleven in Laos en schijnen de Laotia- nen, voorzover zij van de ontwikkeling op de hoogte zijn, niet onwelwillend te staan tegenover de nieuwe machtsgroep. De groep maakte gebruik van de om standigheid, dat in regering en parlement verschil van mening bestond over de vraag, wanneer nieuwe verkiezingen zou den moeten worden gehouden voor het parlement, waarvan de zittingsperiode de afgelopen maand afliep. Premier Sanani- kone wilde de verkiezingen uitstellen, tot dat de rust volkomen terug zou zijn ge keerd, maar stuitte hierbij op veel verzet. TOKIO (UPI) Het communistisch- Chinese persagentschap Nieuw China heeft maandag gemeld, dat het koninklij ke Latioaanse leger koning Savang Vittha- na heeft „gedwongen" de macht aan het leger over te dragen. bewapening gehouden onder leiding van de Britse pacifist Collins, die kanunnik is van de kathedraal van St. Pauls in Lon den. Namens de bijeenkomst werd een brief aan president Eisenhower opgesteld, waarin geprotesteerd wordt tegen de op heffing van het verbod om kernproeven te houden. Ongeveer 1500 personen demon streerden voor de Amerikaanse ambas sade in Londen, waar de brief aan Eisen hower werd overhandigd. In de brief wordt gezegd dat Eisenhower heeft bijge dragen tot vermindering van de spanning tussen Oost en West, doch dat het besluit het moratorium op proeven met kern wapens op te heffen „bij miljoenen bezorgdheid heeft gewekt". Wensen Mag ik het óók nog even zeggen, al ben ik wat laat, lieve lezers en lezeressen: veel geluk en voorspoed in dit Nieuwe Jaar' En maakt U hieruit vooral niet op, dat ik U alleen vandaag veel heil en zegen toe- wens.Ook op 25 april en 13 oktober wenste ik U in gedachten niets dan goeds toe, maar pas bij de jaarwisseling mag je je goede bedoelingen ten opzichte van je medemensen openlijk neerschrijven en hardop uitspreken. Een goed georganiseer de, collectieve uiting van hartelijkheid eigenlijk, die in ieder geval hoogst interes sant is voor de nijvere fabrikanten van fraai geïllustreerde nieuwjaarskaarten. Hebt U óók ijverig papieren wensjes verstuurd? En bent U tevreden met de binnengehaalde oogst? Hoe belangrijk dat is bemerkte ik gisteren. We waren even bij Frans en Liesbeth aangewipt „om nieuw jaar te wensen" en om de talloze nieuw jaarskaarten te bewonderen, die ze met artistieke hand op de schoorsteenmantel hadden geschikt. Het was een hele uitstal ling en ze waren niet weinig trots op dit duidelijk symptoom van populariteit. Totdat kleine Fransje plotseling in z'n pyamaatje binnentraa om het kersthuisje van de kleuterschool op te eisen. Dit fra giele bouwwerkje was geheel bedolven onder de Season's Greetings en Happy New Years en het leek dus een billijk ver langen. Maar vader en moeder voelden er weinig voor om de kunstig opgebouwde kaartententoonstelling af te breken en er zat voor junior dus niets anders op dan zelf de ontmanteling ter hand te nemen. Hij deed dit zeer effectief maar uitermate drastisch zodat een flinke partij kaarten opengewaaierd op de namaak-Pers terecht kwam. En toen ik mij bukte om ze op te rapen zag ik de teksten binnenin: „Geluk kig 1957", „Alle goeds in 1958", „Uw wijn handelaar wenst U een voorspoedig 1959" Ach, het is toch wel een leuke hobby, dat opgewekt uitwisselen van beeldige drukwerkjes. Je verstuurt tien prentjes van Anton Pieck, voorstellende de Linden- gracht te Amsterdam in de sneeuw, en hupdaar rollen in je brievenbus een kerkje-in-de-sneeuw van tante Agaath, een dorpje-in-de-sneeuw van Jan, Mies en de kinderen, een arreslee-in-de-sneeuw van mevrouw Taaye-Oudema, en zo maar door. Tenslotte bemerk je, dat er twee kaarten méér zijn binnengekomen dan ver stuurd. Wat paniekerig stel je vast, dat je uitgerekend oom Gerard, die pas zo ziek geweest is, vergeten hebt. En die aardige familie uit het pension in Zwitserland, die altijd zo trouw schrijft. Je voelt je als iemand, die net tevreden in bed is gestapt en dan met schrik bemerkt, dat hij het glaasje water vergeten heeft. Daar helpt niets aan. Hij móét er weer uit. Je holt dus naar de winkel om nog gauw die twee kaarten bij te kopen en je kunt weer rustig slapen. Feitelijk leven we in deze tijd in een soort wens-epidemie. Vergeeft U mij daar om dat ik er nog één tot het slot heb be waard. Voor 1960 wens ik U een open oog voor dat kleine briljantje, dat elke dag rechts boven op de voorpagina van dit goede dagblad schittert. Ik bedoel die wijs heid-van-de-dag onder de kop „Het woord is aanSoms neem je van zo'n tekstje méér mee dan van een hele kolom Farah Diba of een halve pagina Topconferentie (met excuses aan de redacteur buitenland). Drie weken geleden bracht „Het woord is aanons bijvoorbeeld Emerson in herinnering, die gezegd heeft: „Geen enkel oprecht woord is ooit tevergeefs geuit". Als die uitspraak cok geldt voor de tal loze (oprechte) nieuwjaarswensen, die weer gewisseld zijn, dan kunnen wij 1960 met gepast optimisme tegemoet zien. Arnold de Vita Nieuwjaar. Bij de nieuwjaarsviering op de Philippijnen zijn 22 mensen om het leven gekomen en meer dan 600 gewond, Terecht. Vijf Lappen, die na zware sneeuwstormen in het noorden van Zweden vermist waren, zijn terugge vonden en met helikopters terugge bracht naar Kvikkjokk in Noord-Zwe den. Het vijftal was in het uiterste noorden van Zweden bezig met het bij- eendrijven van omstreeks vierduizend rendieren. Op verschillende wegen ligt de sneeuw een meter dik. Afval. De gewoonte in Italië om op oude jaarsavond oude pannen, lege flessen, beschadigd serviesgoed en andere rom mel uit de ramen te gooien heeft de gemeentereiniging van Rome dit jaar honderd grote vrachtwagens afval op geleverd. Er waren tweehonderd ex- tra-krachten in dienst genomen om de stad weer toonbaar te maken. Levensvreugde. De Columbia-universiteit te New York heeft een gift van vijf miljoen dollar gekregen, het grootste bedrag dat zij in haar 205-jarig bestaan van een particulier heeft ontvangen. De schenker, William Black, is een oud student van Columbia en eigenaar van een reeks restaurants. Hij vindt geven een belangrijk deel van de levensvreug de. Het geld zal worden gebruikt voor de bouw van een centrum voor medisch onderzoek, dat achttien verdiepingen zal tellen. Belediging. Een veertigjarige Duitser heeft zaterdagavond een ruit inge gooid van de Russische ambassade te Rolandseck bij Bonn. Toen hij gearres teerd werd zei hij, dat hij tot 1957 krijgsgevangen in de Sovjet-Unie was geweest en slecht behandeld was. Hij zal vervolgd worden wegens „beledi ging van functionarissen van een vreemde mogendheid". Onbekenden hebben zaterdag zes schoten gelost op de ingang van de Joegoslavische am bassade in Buenos Aires, zo hebben ambassade-functionarissen verklaard. Er vielen geen slachtoffers. Advertentie 10 TABL. f 0.60 20 TABL. f 1.- 40 TABL. f 1.50 Op hol. Een vliegtuigje dat met een draai ende motor op het vliegveld van Spo kane in de Amerikaanse staat Wash ington op zijn vlieger wachtte, is zon dag onverwacht onberispelijk opgeste gen. Het vloog in bochten over de stad. Een kwartier na de start vloog het toe stelletje in een verlaten dal tegen de grond te pletter. Hittegolf. Een hittegolf die sinds enige da gen in het zuidelijke deel van het bin nenland van Australië heerst heeft tot dusver aan zes mensen, onder wie vier kinderen, het leven gekost. Er worden temeperaturen van omstreeks 50 graden Celsius gemeten. Tengevolge van de hitte is veel vee verloren ge gaan. Aan de rand van Sydney woed den talrijke grote bosbranden. Ongeluk Een tweejarig meisje is op vrijdagavond om het leven gekomen door het keermechanisme van een auto matische rolbaan van rubber op het vliegveld Love van Dallas in de Ame rikaanse staat Texas. Deze baan, over de veiligheid waarvan nogal wat te doen is geweest, werd ruim twee jaar geleden aangelegd tussen de stations gebouwen en de vertrekplaats. Het on geluk gebeurde voor de ogen van de ouders en vele vakantiegangers die zich op nieuwjaarsdag op het vliegveld bevonden. Leningen. Het fonds van de Raad van Europa voor hulp bij vestiging van vluchtelingen heeft in de eerste helft van het Wereldvluchtelingenjaar 1959- 1960 leningen verstrekt tot een totaal van 11.901.950 dollar voor de bouw van vluchtelingenwoningen en centra voor vakopleiding ten behoeve van vluchte lingen in West-Duitsland, Italië, Grie kenland, en Turkije. Overleden. In Yonkers (New York) is zaterdag de dertienjarige Beverly Nilsson overleden. Het meisje had ze veneneenhalf jaar geleden bij een auto ongeluk een hersenverwonding opgelo pen, waardoor zij al die jaren bewus teloos is geweest. Zij werd kunstmatig in het leven gehouden en is normaal gegroeid tot op het ogenblik van haar overlijden. Omgekomen. Vier leden van een gezin, onder wie twee kinderen zijn in de Amerikaanse staat Montana doodge vroren aangetroffen bij een hek, an derhalve kilometer van de plaats waar zij hun vrachtwagen hadden verlaten tijdens de sneeuwstorm die op oude- "ond woedde.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3