uperMoH/ Agenda voor Haarlem Partij van de Arbeid Haarlem zet nieuwe jaar feestend in Aanwinst voor havendienst Bezwaren van enige runners tegen dubbele sleep van Elbe? 4 Geanimeerd familiefeest in het Concertgebouw DUFF GORDON SHERRYi Stationschef Heemstede- Aerdenhout jubileerde Grote drukte op eerste zondag in nieuwjaar Kerstbomen gingen in vlammen op Zionistenbond vierde Channoekah feest LET OP! Huldiging S. van der Veer Prinses Irenegroep kreeg nieuw troephuis ATAX-TAXI 1.2.3.4.S Opwekkingssamenkomsten in Zuiderkapel Auto reed in Spaarne Postduivententoonstelling van „De Snel post" Na proefrit niet teruggekomen Smit wantrouwt UPI- bericht uit Honoloeloe Dubbel afscheid bij Boom-Ruygrok n.v. Huldiging van J. Boom Sr. en K. R. van Staal UIT STAD EN STREEK Culturele dag van land en tuinbouwjongeren Jongetje loopt tegen auto en breekt been Prijsvraag van Teylers Godgeleerd Genootschap T.v.-documentaire werd werkelijkheid... „Admiraal Bvrd kan in 1926 noordpool nooij bereikt hebben" MAANDAG 4 JANUARI I960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „In januari 1959 was ons verkiezingsfonds leeg zodat wij ons sterk moesten beper ken in onze propagandamiddelen voor de laatste tussentijdse verkiezingen voor de Tweede Kamer, die de Partij van de Ar beid niet heeft gewild en ook niet nodig achtte. Thans na een jaar kunnen wij zeg gen dat geen enkele tussentijdse verkie zing ons meer kan verrassen. Voor de verkiezingen van 1963 rekenen wij op een winst van 182.000 stemmen. Wij willen volgens onze democratische beginselen weer meeregeren. Daarbij rekenen wij vooral op de jongeren Onze organisatie en voorlichting zullen daarom in nieuwe stijl worden opgezet. Het nieuwe beginselpro gram van de Partij van de Arbeid is daar bij aangepast". Dit verklaarde de landelijk secretaris penningmeester van de Partij van de Ar beid, de heer Eibert Meester in zijn nieuw jaarstoespraak op de feestelijke „olie bollenavond" waarmee de federatie Haar lem van deze partij zaterdag in het ge meentelijke Concertgebouw het nieuwe jaar heeft ingezet De heer Meester zei verder in zijn terugblik op het afgelopen jaar dat velen zich wellicht teleurgesteld hebben gevoeld over de resultaten van de P.v.d.A. als oppositiepartij. Hij vestigde er echter de aandacht op dat een rustig, weloverwogen positiene- men geboden is. Vergelijkingen met vroe gere jaren toen de socialisten in de opposi tie waren gaan niet meer op. Het gaat er thans meer om duidelijk te zien wat met de huidige regering achterwege gaat blij ven, aldus de spreker. Over het beleid van de huidige regering zei de heer Meester dat dit een ruggegraat van rubber heeft die aan alle kanten meegeeft. De houding van het kabinet-De Quay en van een groot deel ter Tweede Kamer tegenover de P. v.d. A. achtte hij verontrustend voor de democratische vrijheden en de politieke belangstelling in het algemeen. Tenslotte deed de spreker een klemmend beroep op de jongeren de gelederen van de partij te versterken. De vele honderden feestvierenden wer den verder met een afwisselend program ma beziggehouden. In de grote concert zaal was de dansvloer doorlopend met tal rijke liefhebbers van de wals, foxtrot en zovoort bezet. Het huisorkest van de Har monie Haarlem verzorgde de daarbij pas sende begeleiding. Het voltallige harmo nie-orkest liet zich eveneens horen met en kele concertnummers. Ook „The Yokers" met zang van de jeugdige Nelly Balk droe gen veel tot de gezellige stemming bij. In de tuinzaal traden onder meer op me vrouw Coby Schreiers met gitaar en zang en Ben Hogeweg droeg voor uit het werk van o.a. Annie M. G. Schmidt en Godfried Bomans. In de bovenzaal werd een doorlo- Advertentie SPAIN! Unp. WUraeriok N.V, A'óua Concertgebouw: Dinsdag 20.15 uur: Con cert N.Ph.O. Stadsschouwburg: Dinsdag 20 uur: Rot terdams Toneel met „Een hete zomer avond". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Tarzan en zijn vijanden", 14 jaar Dinsdag tot en met donderdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „White Christmas", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Bittere rijst", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hopla Conny", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Opstand der gla diatoren", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Anna", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag en dinsdag 20.15 uur: „De rode Pimpernel". 14 jaar Dinsdag en woensdag 14.30 uur: „Robinson Crusoë Co.", alle leeftijden. Woensdag en donderdag 20.15 uur: „De glorie van het moederschap", 18 Jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Op de plaat(s)rust", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Straaljager in nood". 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14 15. 19 en 21.15 uur: „Orfeu negro". 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met donderdag 19.30 uur: „Het dag boek van Anne Frank", alle leeftijden TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Tot 11 januari dagelijks -*an 10 tot 17 uur (bovendien donderdag van 19 tot 21 30 uur) en zondags van 13 tot 16 uur: Expositie „Kerkbouw nu". Frans Halsmuseum: Tot 11 januari da gelijks van 10 tot 15 en zondag van 13 tot 15 uur: Expositie „Kunst in het klein, de schoonheid van oude tegels". „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1 Tot 1 februari dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van Anneke Zijlstra. Kunstzaal „Oud Ambacht" (Omvals- poort): Tot 11 januari dagelijks van 11 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur: Ex positie van werk van Chris van Voorst Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper- laan): Tot 18 januari dagelijks van 10 tol 12.30 en 13.30 tot 17 uur. zondags 14 tot 17 uur: Kerstexpositie van werken van leden van de Hollandse Aquarellistenkring (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van donderdag 31 de cember). pende filmvoorstelling gegeven. Mocht men bij "al die bedrijvigheid trek hebben gekre gen in een oliebol, in de foyer kon deze versnapering gratis verkregen worden Een bal tot diep in de nacht besloot dit ge animeerde feest. Veertig jaar bij 't spoor In café-restaurant Boekenroode in Heemstede is zaterdag de heer P. W. Wee- ber, chef van het station Heemstede-Aer- denhout. gehuldigd naar aanleiding van zijn veertigjarig dienstverband bij de Ne derlandse Spoorwegen. De jubilaris, die vergezeld was van zijn naaste familieleden, werd eerst toege sproken door de districtsinspecteur mr. W. J. Uhlenbeck, die namens de hoofddirectie van de N.S. de heer Weeber gelukwenste. Hij memoreerde het aangename contact tussen de directie en de heer Weeber, diens grote kennis van zaken en tactvol optreden tegenover het personeel. Voorts vestigde spreker er de aandacht op dat het station Heemstede-Aerdenhout onlangs een net- heidsprijs was toegekend, hetgeen hij gro tendeels toeschreef aan de uitnemende lei ding van de heer Weeber. Mr. Uhlenbeck betrok ook mevrouw Weeber in zijn hul de. „De vrouw van een spoorman heeft het nu eenmaal moeilijker dan andere vrou wen", meende hij. Spreker bood de jubi laris een enveloppe met inhoud en een oorkonde aan. Als vertegenwoordiger van het hoofdbe stuur van de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel sprak hierna de heer W. A. Kieboom. Hij bracht de heer Weeber dank voor zijn uitstekende staat van dienst als penningmeester van de afdeling Haar lem van deze vakorganisatie. De heer Kie boom liet zijn waarderende woorden ver gezeld gaan van een grote fruitmand. De heer G. J. Ras. adjunct-stationschef in Haarlem, herinnerde aan de prettige tijd die de heer Weeber tussen 1947 en 1958 op het station Haarlem heeft doorge bracht en bracht de gelukwensen over van de leiding en het personeel van dit station. Mejuffrouw Bakker deed dit namens het stationspersoneel van Heemstede-Aerden hout. Zij getuigde daarbij van het bemin nelijk optreden van de heer Weeber jegens zijn medewerkers waardoor de samen werking steeds van bijzonder aangename aard is. Als stoffelijk blijk van erkente lijkheid overhandigde mejuffrouw Bak ker haar chef een bureaulamp en me vrouw Weeber een bloemstuk. Vervolgens boden nog gelukwensen en geschenken aan de heer S. Koot als voorzitter van de af deling Haarlem van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, de heer J. Wild schut namens de Haarlemse Bestuurders- bond van het N.V.V., de heer A.van Zeg gelen als vertegenwoordiger van de Snel- verkeer-geheelonthoudingsvereniging en de heer M. den Ouden, die de felicitaties overbracht van ploeg 428 van Weg en Wer ken der N.S. Tot slot dankte de heer Wee ber, mede namens zijn vrouw, voor de vele blijken van waardering en sympathie die hij bij zijn jubileumviering mocht ontvangen. De eerste zondag in het nieuwe jaar heeft in Zandvoort reeds gedachten gewekt aan zonnige dagen in het voorseizoen. Het prach tige, zachte weer lokte een enorm aantal be zoekers naar de badplaats. Op de boulevards stonden de geparkeerde wagens als in het hoogseizoen bumper aan bumper en het strand bleek voor talrijke wandelaars grote aantrekkingskracht te hebben. In het dorpscentrum, waar het bijzonder druk was maakten vele bedrijven goede za ken. Men was algemeen van oordeel, dat ver in het verleden moet worden teruggegrepen naar een zó vroege dag in het voorseizoen Zoals gebuikelijk hebben de Heemsteedse politie en brandweer de jeugd in Heem stede zaterdagmiddag weer in de gelegen heid gesteld het laatste plezier te beleven aan de kerstbomen, die sinds enige dagen van hun engelenhaar, kleurige ballen en andere versierselen waren beroofd. Ten einde de gemeente zo mogelijk in één keer van deze nutteloos geworden attributen te verlossen, waren enige open terreinen op diverse plaatsen in Heemstede aangewezen, waar de traditionele brandstapels werden opgericht. Met groot enthousiasme heeft de jeugd de voor de brandstapels bestemde kerst bomen uit alle richtingen aangesleept, waarbij de kinderen soms als in een op tocht met vier of vijf stuks aan elkaar ge bonden bomen langs de straten zeulden. De bomen werden dan door leden van de brandweer in ontvangst genomen en opge tast, waarna de brand erin werd gestoken. Uiteraard wenste de politie geen enkel ri sico te nemen, zodat voor een veilige af zetting was gezorgd, die vele nieuwsgieri gen op een behoorlijke afstand hield van de hoog oplaaiende vlammen. De vreugdevuren werden overal met een luid gejuich door de jeugd begroet. De brandweer bleef overal ter plaatse tot het laatste vonkje definitief was gedoofd Zaterdagavond heeft de afdeling Haarlem van de Nederlandse Zionistenbond in het ge bouw van de Joodse gemeente in het Kenau park het Channoekah-feest gevierd. Na een inleiding door de voorzitter van de afdeling Haarlem, vertelde de heer A. Knor- ringa de aanwezigen iets over het ontstaan van dit Channoekah feest. De spreker, een student uit Israel, legde er de nadruk op dat dit feest zijn oorsprong vond in de geschie denis van Israel. Het is een herdenking van de overwinning der Joden op de Grieken en de hernieuwde inwijding van de tempel Na de korte lezing van de heer Knorringa las een lid van het bestuur iets voor over de strijd van de Joden »egen de Grieken Een journaalfilmpje over Israel liet de aan wezigen de laatste ontwikkelingen in dit land zien. Na de pauze besloten een tweetal films, waarin vooral de schoonheid van Israel tot uiting kwam, deze feestavond. Advertentie SUPERMART p 500 gram HAGERVLEES GEHAKT 158 DOORREGEN VARKENSLAPPEN gram 138 BIEFSTUK TARTAAR 48 HACHÉVLEES .«xjgram 98 KLAPSTUK soo gram 178 Alles panklaar gesneden: 500 gram RODE KOOL33 BOEREKOOL45 GROENE KOOL. 37 SPAANSE SINAASAPPELEN 10 voor 100 ZUURKOOL 500 gram 19 ZUURK00LSPEK gram 69 RUNDVET PONOSbeker 49 SPINAZIEliterblik 59 literblik 69 KAPUCIJNERS kwnt en klaar ALBERT HEIJN GROTE HOUTSTRAAT 99 De heer S. van der Veer, directeur van de Glas- en Verfindustrie Sabelis Ker rebijn n.v. te Haarlem, die zaterdag veer tig jaar bij het bedrijf werkzaam was, is des avonds tijdens een bijeenkomst in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann op hartelijke wijze door het personeel gehul digd. Eerst werd de jubilaris toegesproken door zijn zoon, de heer R. G. van dei- Veer, die adjunct-directeur van de naamloze vennootschap is. Hij bood een album aan, bevattende foto's van het be drijf, dat in Haarlem en in Alkmaar ge vestigd is. De heer S. van der Veer heeft tot 1943 bij het bedrijf in Alkmaar ge werkt en de tegenwoordige procuratie houder van deze afdeling, de heer J Frank, heeft herinneringen opgehaald uit de periode dat de jubilaris in Alkmaar heeft gewerkt. De heer K. Veldkamp had een album ontworpen, dat herinneringen bevatte uit de Alkmaarse tijd en de heer Frank heeft dit aangeboden. Namens het gehele personeel, zowel uit Haarlem en Alkmaar, alsmede namens de gepensioneerden heeft de heer H. Ratsma de jubilerende directeur gelukgewenst en een stamboom van de familie Van dei- Veer aangeboden. Daarbij was een schil derij met afbeeldingen van familiewa pens. Nadat de oudste vertegenwoordiger de heer F. Seven, het woord had gevoerd dankte de jubilaris voor de hem gebrachte hulde en de geschenken. Hierna volgde een gezellig samenzijn dat de jubilaris het personeel en de gepen sioneerden aanbood. Zaterdagmiddag heeft de Prinses Irene- groep van de Nederlandse Padvindersver eniging aan de Havikslaan in Heemstede een nieuw troepenhuis in gebruik geno men. Na een openingswoord door de heer Janssen, voorzitter van de oudercommis sie, opende de heer D. Goedhart, groeps leider, het nieuwe onderkomen voor de padvindersgroep. Ir. J. Pool, commissaris van het dis trict Haarlem van de N.P.V., was even eens aanwezig en bezichtigde met de ove rige aanwezigen het nieuwe troepenhuis. Het plan bestaat om een nieuw jeugdhuis voor de welpen in het park „Groenendaal neer te zetten. De Haarlemse gemeentelijke haven dienst heeft de beschikking gekregen over een nieuwe boot, die de tot dusver in ge bruik zijnde motorvlet moet vervangen. Het is een bedrijfsvaartuig dat beschikt over alle technische hulpmiddelen, die voor de uitoefening van de taak te water van de havendienst nodig zijp. Het scheep je, dat is gebouwd door de firma Mulder en Rijke te IJmuiden, heeft een lengte van achteneenhalve meter, een breedte van twee meter en kan een snelheid halen van ongeveer zestien kilometer per uur. Deze hoge snelheid is mogelij.* dank zij een B.M.C.-motor, die een vermogen van 23 tot 46 p.k. kan ontwikkelen en 2200 omwen telingen per minuut kan maken. Er is een mechanische keerkoppeling en eén elektri sche startinstallatie. De boot, die van staal is vervaardigd, beschikt over een stuurhui voorzien van toilet, butagas en komfoor en twee verchroomde opklapba re ramen. Voorts zijn er navigatielichten, een zoeklicht en een elektrische hoorn aan boord. Het scheepje is verder voorzien van enige stevige bolders en kan in het al gemeen tegen een stootje. De constructie is zodanig, dat één man de boot kan be dienen. De nieuwe havenboot heeft een omvang rijke taak in het uitgestrekte watergebied van de gemeente Haarlem. Zo dient zij voor het vervoer van de ambtenaren be last met het innen van de havengelden, Advertentie Onder auspiciën van de Stichting tot ver kondiging van het Evangelie en verspreiding van christelijke lectuur zullen in de maand januari elke donderdagavond om acht uur opwekkingssamenkomsten worden gehouden in de Zuiderkapel in Haarlem, waaraan pre dikanten en evangelisten van verschillende kerken hun medewerking hebben toegezegd. Op 7 januari spreekt ds. W. E. van Pete- gem. Vrij Evangelisch predikant te Bussum, over „Een gedaante van Godzaligheid" met medewerking van John Buurman, zang en Flip de Koning aan het elektronisch orgel. Op 14 januari zal rev. G. Brucks, directeur van de Europese Evangelische Zending, spreken over: „De Noordenwind waait over Spanje" en daarbij aan de hand van kleurendia's ver tellen over de toestand van de protestantse gelovigen, die het daar zeer moeilijk hebben. Op 21 januari zal ds. S. Zijlstra. Baptisten predikant te Eindhoven, een Maranatha- lezing houden. Op 28 januari zal de evangelist J. Klein Haneveld uit Bodegraven spreken. het aanwijzen van ligplaatsen, het be- loodsen van kustvaarders, de controle op de naleving van het binnenaanvaringsregle- ment en de algemene politieverordening. Voorts kan de boot assistentie verlenen bij schepen, die op de Mooie Nel in moei lijkheden verkeren, bij het opvissen van ïeddingshaken, bij het toezicht op zeil-, roei- en motorbootwedstrijden, bij de te waterlating van schepen en niet in de laat ste plaats voor hulp bij verdrinkingsge- vallen. Deze taak is mede daardoor zo groot, omdat het Haarlemse watergebied ressor teert onder de rijkspolitie te water in Zaandam, die door de grote afstand niet altijd zo snel ter plaatse kan zijn als veel al wenselijk is. De boot is mede door haar sierlijke lijn een aanwinst voor de havendienst. Zaterdagmiddag om half vijf is de per sonenauto van een 52-jarige chauffeur van de loswal aan het Donkere Spaarne tegen over perceel 54 in het water gereden. De chauffeur vertelde aan de politie dat hij de auto wilde starten, maar toen de motor weigerde stapte hij uit. Hij zei de handrem te hebben vastgezet en volgens hem moeten kinderen deze hebben los ge maakt. Een kraanwagen takelde de auto uit het water. De postduivenvereniging „De Snelpost" in Haarlem heeft in het afgelopen week einde haar jaarlijkse clubtentoonstelling gehouden in de gymnastiekzaal van de broederschool aan het Teylerplein. Er wa ren vierhonderd duiven ingezonden, die in veertien klassen waren ingedeeld. De ten toonstelling werd druk bezocht. De jury koos een doffer van de heer Douwe Rads- ma tot mooiste vogel. De volgende bekroningen werden toege kend: Mooiste jonge doffer, eigenaar De Ruiter. Mooiste oude duivin, eigenaar H. Moer kerk. Mooiste jonge duivin. eigenaar H. Tukkers. Mooiste late jonge duif, eigenaar W. Huijkhoven. Overwinnaar in de z.g. damesklasse werd de duif van de heer H. Tukkert?. Een rijwielhersteller in de Grote Hout straat in Haarlem die zaterdagmiddag een tweedehands bromfiets te koop aan bood, stond een gegadigde toe een proefrit te makei. De man kwam hiervan niet te rug. Hij is ongeveer 35 jaar. circa 1.85 meter lang. heeft een mager postuur, puk kels in het gezicht en donker glad achter over gekamd haar. Honoloeloe (UPI) Namens vijf van de zestien runners op de twee kleine vliegdekschepen, welke van Amerika naar Japanse slopers worden gesleept heeft de 56-jarige Gerrit Vermeulen uit Rotterdam meegedeeld, dat zij weigeren de reis te maken, aangezien die te ge vaarlijk is. Woensdag moet de „Elbe" (van L. Smit) met de „Natoma Bay" en de „Ma nila Bay" van Honoloeloe doorvaren naar Japan. Zoals bericht is heeft deze zeesleper tijdens zwaar weer ten zuiden van Midway in december een gebroken sleeptros in de schroef gekregen. Vermeulen en de 30-jarige J. Oudheus uit Monnikendam hebben in een gesprek met een redacteur van de „Honoloeloe Advertiser" meegedeeld, dat twee dagen buitengaats van Boston een sleeptros is gebroken. Er stond een zeer zware strom en de beide vliegdekschepen zijn toen ze stuurloos waren met elkaar in botsing geweest. „We zijn getrouwd en moeten om onze vrouwen en kinderen denken", zei Ver meulen. „Als ik sterf doe ik dat voor een doel, niet voor een beroerde honderd dol lar per maand". De vertegenwoordiger van de agenten van L. Smit te Honoloeloe, Roy Ward heeft meegedeeld dat de sleepreis nor maal zal doorgaan. Van gevaar is geen sprake, zei hij: drie andere sleepboten elk met twee schepen op sleeptouw, heb ben geen moeilijkheden ondervonden Ver meulen zal naar Nederland worden ge stuurd als hij in zijn houding volhardt zei Ward „Wij kunnen zo iets niet toe staan". verklaarde hij, doelend op de uit latingen van de runner. „Ze hadden er maar één en niet twee mogen slepen. Het is te gevaarlijk om wéér met twee op trek te gaan Ze spe len met zeemanslevens alsof ze geen run ners, maar honden of katten op die vlieg dekschepen hebben", was Vermeulens commentaar. Waarop Roy Ward repliceerde: „ZE zul len varen. Hun gevoelens zijn voor ons onbelangrijk". Uit Rotterdam wordt gemeld, dat bij L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst van moeilijkheden met de runners niets bekend is. In Honoloeloe bevindt zich reeds enige dagen een van de direc teuren. de heer Viëtor, maar ook deze heeft in zijn zondag verzonden telegram men niets van dien aard gemeld. Kroegpraatjes! De rederij verklaart, dat verscheidene gegevens in het telegram van UPI niet kloppen zodat men gaat denken aan de be ruchte kombuis- of kroegpraatjes. Vol gens het telegram zouden de 30-jarige run ner J. Oudhuis uit Monnikendam en de 56-jarige runner Gerrit Vermeulen uit Rot terdam namens vijf runners hebben ver klaard, dat zij voortzetten van de reis met twee schepen te gevaarlijk vinden. Ver meulen bevindt zich als runner op een van de beide vliegdekschepen te Honoloeloe, maar Oudhuis behoort niet tot een van Aan het einde van het afgelopen jaar is door het gehele personeel van drukkerij Boom-Ruygrok n.v. in de tuinzaal van het Concertgebouw in Haarlem afscheid ge nomen van twee directieleden. In de stemmig versierde zaal sprak de voorzitter van de personeelscommissie, de heer H. Verdoorn, de scheidende directeu ren toe. waarbij hij zowel van de heer J. Boom Sr., als van de heer K. R. van Staal in typerende woorden hun werk voor de vennootschap en voor het personeel in het bijzonder kenschetste. Beide leidende personen, die respectie velijk als commissaris en als adviseur nog indirect aan de vennootschap verbonden blijven, ontvingen geschenken welke hen aan de samenwerking met de personeels leden zullen herinneren. Bijzonder sympathiek waren de woorden welke de heer Verdoorn richtte tot me vrouw Boom, die steeds een groot mede leven heeft getoond met allen, die bij Boom-Ruygrok werken en speciaal haar interesse toonde voor de gepensioneerden Zij ontving, evenals de echtgenoten van de directeur de heer Van Rijn van Dorp en van de adjunct-directeur de heer Van Keeken, een boeket bloemen. Vervolgens namen de heren J. Boom Sr en K. R. van Staal met een toespraak afscheid. Zij wezen daarbij op het karak ter van de zaak en op de verwachtingen welke ook zonder hun persoonlijke leiding voor de toekomst leven. Tevens werden daarbij de nieuwe directeuren de heren Van Rijn van Dorp en J. Boom Jr. offi cieel in hun functies voorgesteld. Tijdens deze plechtigheid was het merk baar dat het afscheid persoonlijk een zeer belangrijke stap betekende voor beide directeuren. Dit werd nog eens zeer duide lijk geïllustreerd door mevrouw Boom, die dank bracht voor de haar toegesproken sympathieke woorden, als ook voor het vertrouwen in haar man gesteld. Vervol gens wenste zij haar zoon het volle ver trouwen en aller medewerking van de ge hele Boom-Ruygrok-familie toe. Nadat de nieuwe directeuren zich met een korte toespraak tot het personeel had den gericht, bestond er gelegenheid per soonlijk afscheid te nemen van de heren Boom Sr. en Van Staal Nieuws in het kort Jaarwisseling. Vanavond houdt de af deling Lisse van de P. v. d. A. haar jaar wisselingsbijeenkomst in de „Witte Zwaan". Onder meer zullen dia's worden vertoond Volksdansbal. Op zondag 10 januari zal de Haarlemse Volksdansfederatie in de tuinzaal van het Concertgebouw in Haar lem een volksdansbal houden. Dit nieuw jaarsbal dat van half acht tot half elf zal worden gehouden, staat onder leiding van de heer Henk van de Wateren. De heer Coen Brink zorgt voor de begeleiding. deze bemanningen. Hij is runner op het vliegdekschip White Plains, dat door de sleepboot Oostzee naar Japan wordt ge sleept en ongeveer tien dagen geleden Ho noloeloe aanliep om te bunkeren. Deze sleep bevindt zich al weer meer dan een week varen ten westen van Honoloeloe en men heeft geen bericht gekregen dat Oud huis in Honoloeloe zou zijn achtergeble ven. Hij zit dus op de White Plains. Beide runners behoren niet tot de vaste kern van runners, die bij Smit in dienst zijn. Doordat men méér van deze mensen no dig had. zijn zij van buitenaf aangetrok ken. Zij maken hun eerste reis als run ner. Overigens, zo is men bij de rederij van mening, weten de geroutineerde run ners heel goed. dat zij bij stormweer op een losgeslagen vliegdekschip heel wat gunstiger zitten dan bijvoorbeeld op een losgeslagen bak of baggermolen. Men verwacht dat de Elbe morgen zon der moeilijkheden met de dubbele sleep van Honoloeloe zal vertrekken. De naam van de agent van de rederij te Honoloeloe die in het UPI-telegram als Roy Ward aan gegeven wordt, is eveneens bij Smit onbe kend. De r.k. land- en tuinbouwjongeren uit de bisdommen Haarlem en Rotterdam hebben zondagmiddag in het Haarlemse Concertgebouw een culturele dag gehou den. Afgevaardigden van alle districten hebben een programma van muziek, zang en voordracht ten beste gegeven. Voorts werden enkele schetsen opgevoerd. Het werd een gevarieerd programma, dat een goede indruk gaf van hetgeen de jongeren op cultureel gebied in hun afdelingen aan activiteiten ontplooien. Een jury heeft de diverse nummers op hun waarde getoetst en na afloop de prijzen bekend gemaakt. Padvinders houden jaarlijkse zwemwedstrijden Dinsdagavond worden in het Stoops bad in Overveen de jaarlijkse zwemwedstrij den van de Nederlandse Padvinders Ver eniging gehouden. Op deze avond wordt een demonstratie gegeven door de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen. Men zal laten zien hoe het mogelijk is mensen uit een auto- kabine onder water te redden. Technische medewerking verleent de Haarlemse zwemvereniging „De Watervrienden". Deze zwemwedstrijden worden voor de twaalfde keer na de oorlog gehouden en staan tevens in het teken van het jubileum van de N.P.V. De padvindersbeweging in ons land bestaat namelijk dit jaar vijftig jaar. Op de Bloemendaalse straatweg in Sant poort is zondagmid lag een zevenjarige jongen tegen een personenauto gelopen. Het kind was aan het spelen en daarbij rende het zonder uit te kijken de rijweg op. Met een breuk in een van de benen en een gekneusde arm is het jongetje in het Antoniusziekenhuis in IJmuiden opge nomen. Het Teylers Godgeleerd Genootschap te Haarlem heeft een nieuwe prijsvraag uit geschreven, waarvan de beantwoording moet hebben plaats gehad vóór 1 januari 1962. Het genootschap vraagt een verhan deling over de methode en de dogmatisch- theoretische implicaties van de fenomeno logie van de godsdienst. Op de prijsvraag die in 1958 werd uit geschreven welke vroeg naar de bete kenis van de „Entmythologisierung voor het kerygma in het Nieuwe Testament kwamen drie antwoorden binnen, die ech ter niet voor bekroning in aanmerking kwamen. De gevaren van „joy-riding" zijn zater dagmiddag in Amsterdam wel heel duide lijk gedemonstreerd tijdens een repetitie voor een aan dit onderwerp te wijden tele visie-filmpje. Twee jongelui, die op aan wijzing van het scenario in de burgemees ter Vening Meineszlaan een auto „stalen", reden even later tot grote schrik van dé cameramannen van Multifilm en enige agenten, die hen in een politieauto volg den, in volle vaart tegen een van rechts komende vrachtauto. De vrachtauto, eigendom van een aard appelhandelaar, werd dusdanig bescha digd dat hij niet op eigen kracht verder kon gaan. Het draaiboek schreef voor, dat de auto van de jongemannen zou worden klem ge reden door de politieauto. De opnamen werden gemaakt in opdracht van de N.C.R.V. om te worden uitgezonden in de onder redactie van Peter van Campen staande rubriek „Attentie" van vrijdag aanstaande. De Amsterdamse politie had voor het filmpje haar medewerking toege zegd. Zweedse poolexpert: OSLO (Reuter) De Zweedse profes sor Liljeqvist van de universiteit van Upp sala, een deskundige op het gebied van poolvluchten, betwijfelt of de Amerikaan se admiraal Richard Byrd op 9 mei 1926 wel de eerste is geweest, die boven de noordpool vloog. Tot op heden wordt aan genomen, dat de eerste poolvlucht door Byrd werd gemaakt. Volgens prof. Lilje qvist kon Byrd echter, gezien de weersom standigheden tijdens zijn vlucht met een speciaal voor hem ontworpen driemotori- ge Fokker niet in vijftien-en-een-half uur van Spitsbergen naar de Pool en terug ge vlogen zijn. (De afstand was ruim 1900 km., die bij een temperatuur van 20 gra den celsius onder nul werd afgelegd)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4