BIJ HET HEENGAAN VAN CEES LASEUR „Zelfbediening" brengt weer huisvrouwen voor rechter Mej. dr. ir. Ch. L. Doppler nam afscheid van Droste De negen Muzen Paneeltje gestolen uit Bisschoppelijk Museum Science-fiction" van radio-Moskou Deel van verongelukte „Mariner" opgehaald Eén stoffelijk overschot geborgen VERLEIDING WAS TE GROOT ,Nestrix der cacaochetnicï DOOR ALBERT VAN DALSUM Alfried Krupp in India Indisch transporttoestel verongelukt: acht doden Bonte avond ten bate van 4 x ZN „Jongensstad" hield tentoonstelling Friedrich Adler overleden Nederlandse condens- uitvoer naar België Kind stak plotseling over en werd aangereden Koninklijk brons voor jubilerende heer Droog Zuidafrikaanse oppositie veroordeelt de boycot Politieke partijen in Irak herkrijgen hun rechten Schipbreuk bij Singapore door bemanning overleefd „Kroesjtsjev naar twee tegenstanders van China" „Merdeka" hekelt de overzeese Chinezen Kroesjtsjev propageert zijn ontwapeningsplan y MAANDAG 4 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 99 Uit het Bisschoppelijk Museum aan de Jansstraat in Haarlem is eind vorige week een schilderij verdwenen. Het is een hou ten paneeltje van 20 bij 15Vt centimeter, voorstellende „De H. Familie" en geschil derd door Ambrosius Benson tussen 1525 en 1545. Het paneeltje, dat een waarde heeft van 6000, is het laatst gezien op oudejaars dag. Op nieuwjaarsdag was het museum gesloten. Zaterdag bezochten ongeveer vijftig mensen het museum en tegen slui tingstijd werd het paneeltje vermist Het schilderijtje hing op de eerste etage in kabinet 3. Het was met enkele spijkers in een lijst bevestigd. De dader heeft het paneeltje verwijderd en de lijst laten han gen. MOSKOU (AFP) De luisteraars van radio-Moskou hebben zaterdagmiddag enige bewogen minuten doorgemaakt. Om 15.10 uur vroeg de omroeper de aandacht van de gehele wereld voor een communi qué van het Sovjet-comité voor de inter planetaire verbindingen. Vervolgens las iemand, wiens stem bijzonder geleek op die van de omroeper, die in het algemeen de belangrijke communiqués bekend maakt, op plechtige toon de volgende mededeling voor: „Het is nu vijf maanden geleden dat het ruimteschip „de pijl" in de interplanetaire ruimte werd gelanceerd. Drie geleerden, twee mannen en een vrouw, bevonden zich aan boord. (Hierop gaf de omroeper de namen en andere gegevens van de ruimte reizigers). Gedurende drie maanden kon een voortdurend contact met het ruimte schip worden gehandhaafd. Daarna werd de verbinding verbroken. Na acht dagen werd weer contact gemaakt, doch dit werd vrijwel onmiddellijk voorgoed verbroken, toen „de pijl" een meteorietenregen pas seerde. Er bestaat geen hoop meer. Laten wij de nagedachtenis eren van hen. die hun leven voor de wetenschap hebben op geofferd". Op dat ogenblik werd hij onderbroken door een stem, die vroeg: „Zeg, kameraad, ga je nu niet een beetje te ver?" Het bleek een radiofeuilleton op het gebied van „science-fiction" te zijn Op 1 januari is het achterste gedeelte van de romp met de staart van het op 17 december in de Papipibaai in Neder- landsch Nieuw-Guinea verongelukte Mar tin Mariner-vliegtuig van de Koninklijke Marine opgehaald. Het stoffelijk overschot van één van de bemanningsleden, korporaal-vliegtuigma- ker-constabel A. T. G. van Baaien, werd in de wrakstukken aangetroffen. Het is inmiddels te Sorong begraven. In verband met - de' grote waterdiepte, namelijk 41 meter, de stroming, de modder en de op die diepte heersende duisternis, alsmede de beperkte hulpmiddelen, die in Neder- landsch Nieuw-Guinea beschikbaar zijn, bleek het helaas niet mogelijk het zwaar dere gedeelte van de romp ook te bergen. De commandant Zeemacht Nederlandsch Nieuw-Guinea heeft zich dan ook tot zijn 'eed wezen genoodzaakt gezien verdere H^rs'nespogingen te doen staken. Russische vertalingen. „De kern van de zaak" van Graham Greene, „Het graf •an de Kruisvaarder" van A. J. Cronin, enkele korte verhalen van William Faulk ner en wat Amerikaanse „science fiction"- hoeken zullen dit jaar uitgegeven worden in Rusland, aldus een bericht van radio Moskou. Het uit het Bisschoppelijk Museum ge stolen kostbare paneeltje werd uit de lijst verwijderd. De dader liet deze hangen. De kleur van de kleding van Maria is overwegend blauw, die van Jozef overwegend rood. Evert van Tright Evert van Tright, eerste hoboïst van het Brabants Orkest heeft de benoeming aanvaard tot dirigent van het Brabants Kamerkoor en van het 's Hertogenbosch' Jongerenkoor. In beide functies zal hij Frans van Amelsvoort uit 's Hertogenbosch opvolgen. De heer Van Tright was reeds dirigent van het Phil- harmonisch Orkest in 's Hertogenbosch. De nieuwe functies zal hij aanvaarden met ingang van 1 februari a.s. Première in New York. Het Moskouse Staatssymphonie-orkest heeft zondagavond zijn eerste concert gegeven in de Verenig de Staten. Het concert had plaats in de uitverkochte Carnegiehall in New York. Het programma bestond geheel uit werken van Tsjaikofski. Kedroff kwartet. Op 8 januari con certeert in de Kloosterkerk, Lange Voor hout 24, Den Haag, onder auspiciën van de Waals-Hervormde Kerk en de Kloos terkerk, het vocaal mannenkwartet Kedroff, dat hiermede voor het eerst in Nederland concerteert. Quatuor Kedroff werd in 1897 opgericht. Het koor zingt de liturgische muziek van de oosters-ortho- doxe kerk. Oprichter Nicolas Kedroff, die in 1940 werd opgevolgd door zijn zoon, tekende in de eeuwenoude kloosters van Rusland de kloosterzangen op, die hij be werkte voor zijn kwartet. Na de revolutie weken de Kedroffs en de leden van het kwartet uit naar Parijs. Winkeldiefstallen komen op de rol van de Haarlemse politierechter regelmatig voor. Er gaat bijna geen week voorbij of er verschijnen wel een of meer huis vrouwen in de beklaagdenbank die zich aan andermans goed vergrepen hebben. Vaak zijn het zelfbedieningszaken waar men aan de verleiding niet heeft kunnen weerstaan om boodschappen te doen voor rekening van de winkelier. Het gestolene vertegenwoordigt in de meeste gevallen maar een geringe waarde. Gebrek aan geld Is zelden de reden van het delict. Diep be schaamd staan de vrouwen dan voor de politierechter. Ja, ze hebben er spijt van, maar het kwaad is intussen al geschied. Een 42-jarigc inwoonster van Beverwijk die aangehouden was nadat ze een zelfbe dieningswinkel in haar woonplaats had verlaten zonder een hoeveelheid fruit te hebben afgerekend ontkende omstandig de vruchten te hebben willen stelen. „Het was een vergissing. Bij het betalen aan de kassa heb ik die sinaasappelen over het hoofd gezien", zei ze. Maar de bedrijfs leider van de desbetreffende zaak ver klaarde dat hij de verdachte goed had gadegeslagen en een vergissing uitgesloten was. De officier van Justitie mr. G. W. F. Dezer dagen heeft mejuffrouw dr. ir. Ch. L. Doppler, hoofd van het laboratorium van Droste's cacao- en chocoladefabrieken n.v. te Haarlem, afscheid van dit bedrijf genomen, na een dienstverband dat zes endertig jaar heeft geduurd. Mejuffrouw dr. ir Doppler, die kan worden beschouwd als de nestrix van de cacaochemici in Ne derland, is in de eerste plaats verantwoor delijk voor de groei en de omvang van het wetenschappelijk cacao-onderzoek bij het Haarlemse bedrijf, dat dankzij haar zulk een hoge vlucht genomen. Bij het afscheid waren behalve de direc tieleden en vele personeelsleden van Dros te, tevens aanwezig haar promotoren de hoogleraren prof G. van Itserson en prof. dr. ir. H. I. Waterman, bij wie zij in 1936 promoveerde op een proefschrift getiteld: „Onderzoek over enkele bestanddelen van de cacao, in het bijzonder over enige daar- I Wanneer de wijze van spelen van een bepaald gezelschap in het Nederlandse toneelgebeuren, tot een zo eigen "stijl uitgroeit, dat hij niet alleen voor de stad, waar het gevestigd is (Den Haag), maar voor geheel Nederland een begrip wordt, (Tan is dit altijd te danken aan de persoonlijkheid van de kunstenaar, die er als leider zijn stempel op heeft gedrukt. Aan hem, en aan zijn gelukkige samenwerking met Paul Steenbergen, die andere uitzonderlijk begaafde, is het te danken, dat „De Haagsche Comedie" dit geheel eigene heeft verworven. Als men zou vragen, wat was deze stijl van Cees Laseur, dan is het niet gemakkelijk daar een definitie van te geven, hij ligt te zeer besloten in Laseurs persoonlijkheid, om hem onder een etiket te vangen. Het is er een, die de achtergronden liever laat vermoeden, dan ze te nadrukkelijk uit te spreken het is er een, die naar klare vormgeving streeft, die niet wil vermoeien door pathos, die gratielijk het levensritme wil optekenen, zonder neer te drukken; evenwel zonder iets te willen overslaan, nóch van de ontwrichting, de individuele een zaamheid en het gebrek aan geestelijk uitzicht van de personages, die het mo derne toneel bevolken, nóch te kort te doen aan de humor, de bevrijding van de glimlach, misschien het enige, dat ons nog samen weet te binden. Dit te kunnen is het geheim van de grote comédien, die Cees Laseur was. Van alle mogelijkheden, die net mouerne toneel biedt, hebben vooral die hem aangetrokken, die een lichtvoetige, maar daarom niet minder levensechte speelstijl veroorloven. Niet de zware slap van de tragedie, en niet de kluchtige of boertige karikatuur, maar het wijde veld, dat daartussen ligt het verbeelden van de „comédie humaine" met al haar facetten van menselijkheid, van groteskheid, van droefheid om het ver gankelijke en snel wisselende levensgeluk, het terrein van de wereld, en van de mens van nu. Het kunnen van Laseur als toneel speler en als regisseur heeft gestalte ge geven aan auteurs als Galsworthy („Loyal ties"), O'Neill („Rouw past Eiectra") een meesterlijke regie, aan „De dag van Tala- vera" waarin hij de groteske maar diep aangrijpende „pipe-dreamer" speelde die de holheid van zijn bestaan nog alleen kan vullen met de herinnering aan zijn ver meend heroïsme: Shakespeare, zijn koste lijke regievondsten in „De Storm", in „Driekoningenavond", in de „Midzomer- Cees Laseur als de hopeloos in liefde verstrikte antiquair, die het blijspel „Luistert u niet, dames!" opent met een beurtelings ironisch en sarcastisch requisitoir tegen „de vrouw" in het algemeen en de zijne in het bijzonder. Dit stuk werd opgevoerd bij de viering van Laseurs vijfendertigjarige toneel carrière in 1953. nachtdroom", „in „Veel Leven om niets" in de vertalingen van Nijhoff, Werumeus Buning en Bert Voeten. Ik herinner mij nog levendig zijn creatie van de overste in Franz Werfels „Jaku- bowsky en de Overste" waarmee hij zijn 25-jarig jubileum vierde in het Centraal Theater in Amsterdam; zijn regie van stukken als „Venus Bespied", „Ornifle" en „de Leeuwerik". Welke levensechte ge stalten waren de pastoors in „Ornifle" en in „de Dolleman", beide figuren van een wereldse allure, maar met welk een char mant menselijke en tóch diep religieuze achtergrond gespeeld. Zijn groteske ver beelding van de burgemeester in Gogols „Revisor", zijn prachtige Aartsbisschop in „Port Royal" van De Montherlant. om maar een greep te doen uit de grote ver scheidenheid van zijn toneelcreaties. Het is het repertoire van een groot comédien. die niet te zwaarwichtig, maar toch niet minder ernstig met zijn vak wil omgaan zijn aangeboren ontwapenende charme zal ons wel het meest bijblijven, maar ook zijn Frans-georiënteerde stijl van spelen, die de herinnering oproept aan Lucien en Sacha Guitry, zijn verwantschap aan de grote Cor Ruys, als wij ons tot Nederland willen beperken. Het is het geslacht der grote comédiens, dat in hem zijn moderne af stammeling heeft gevonden. Toneelkunstenaars als Cees Laseur be staan bij de gratie van zeer eigene per soonlijkheid, die wel verwantschap ver toont met de anderen, met zoveel talent ge- zegenden, maar die nimmer epigonen kun nen worden, krachtens het „einmalige", dat hun geheim en hun glorie was. Hun kunnen en hun grootmeesterschap ver hullen zij achter een wuivend gebaar, en het is wel of zij gewild hebben, dat wij hen daaruit zouden begrijpen. Zo ben ik vervuld van droefheid om zijn plotseling heengaan, maar dank hem voor zijn humor, zijn warme menselijkheid, en eerbiedig zijn groot kunnen. Mij dunkt dat Melpomene hem zeer genegen was. dit zondagskind onder de toneelspelers. Nog na zijn heen gaan glimlacht zij hem toe van achter haar masker. NIEUW DELHI (UPI) De Westduitse industrieel Alfried Krupp is in Nieuw Delhi aangekomen voor een reis door India. Zon dag had hij een onderhoud met de Indische minister voor de Staalindustrie en de mij nen, Sandar Singh en vandaag zal hij een in voorkomende celwandstoffen". Mejuf frouw dr. ir. Doppler was de eerste kracht van het laboratorium van Droste, dat in middels een staf van veertien man heeft gekregen. Tot haar opvolger is benoemd drs. J. Schoute. Mr. C. J. Droste heeft bij het afscheid in zeer waarderende zin getuigd van de arbeid, die mejuffrouw dr. ir Doppler op het gebied van het wetenschappelijk cacao-onderzoek heeft verricht. Hij noem de in het bijzonder de vele werkzaam heden op bacteriologisch gebied en bij het wetenschappelijk onderzoek naar de fijn heid van de cacao. Tevens memoreerde mr. Droste de samenwerking op dit gebied met het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen en de warme menselijke belangstelling, die het scheidende hoofd van het laboratorium steeds heeft getoond. Behalve haar werk bij de Haarlemse fa briek heeft mejuffrouw Doppler ook een grote activiteit op nationaal en internatio naal gebied getoond. Zo was zij lid van de Commissie Analysemethoden en is zij ver scheidene keren namens Nederland afge vaardigd naar vergaderingen van de „Commission des experts de l'office inter nationale de cacao et chocolat", in welke hoedanigheid zij binnenkort weer naar Brussel vertrekt. Ook was mejuffrouw Doppler nauw be trokken bij de samenstelling van de inter nationale methode van viscositeits- metingen. Mr. Droste herinnerde aan de vele reizen, die mejuffrouw Doppler voor het bedrijf en ook Drivé heeft gemaakt en bood haar twee boekwerken aan. waarvan één over Marokko, ^evens overhandigde hij haar een geschenk onder couvert, waarbij hij de hoop uitsprak, dat dit haar zou heinen een reis naar Marokko te ver wezenlijken. Voorts voerden nog het woord de voor zitter van het iubileumfonds, de heer C. A. Guit. en haa»- opvolger, drs. J. Schoute Mejuffrouw Donoler dankt» allen in be wogen bewoordingen, waarbij zij tevens nog enige herinneringen van vroeger op haalde. CALCUTTA (UPI) Een Indisch trans portvliegtuig, dat nabij de Indisch- Tibetaanse grens voedselpakketten neer wierp, is zondag neergestort. Waarschijn lijk is het door Chinese communisten neer geschoten, aldus officiële zegslieden in Calcutta. Alle acht inzittenden zijn vermoedelijk om het leven gekomen. De Dakota liet voedselpakketten neer en verkende de landingsbaan van Texson, negen kilometer ten zuiden van de MacMahon lijn in het noordoostelijk grensgebied van Assam. Het toestel stortte in dicht oerwoud neer. Het zal ongeveer twee weken duren voor dat men het wrak van het toestel kan be reiken. In Lisse hebben drie jongeren. H. Dol, J. Hul en A. Mastenbroek een bonte avond ge organiseerd ten behoeve van de 4 x ZN actie. Aan deze avond, die zaterdag werd gehouden, werkte het pas gevormde muzikale trio de „Game Boys", het jeugdcabaret van de Jeugd honkcommissie en het negenjarige zange resje Els Hombergen uit Sassenheim mee. Dit negenjarige meisje speelde, na het zin gen van enkele liedjes, nog enige pianosoli. Aan het einde van de avond werd een quiz gehouden. Het meeste succes werd echter geboekt, toen men bekend maakte, dat deze avond f 425.voor de actie 4 x ZN had opge bracht Zaterdag- en zondagavond hebben de jongens van „Jongensstad" in Lisse voor leden, ouders en genodigden in Mariën- burcht eigen werkstukken tentoongesteld. Kapelaan D. van Geest opende de tentoon stelling met een welkomstwoord, waarin hij de aandacht vestigde op het tentoonge stelde hout-, zaag-, en schilderwerk. Na dit welkomstwoord kwam de mond harmonicaclub „De Notenslikkers" zijn op wachting maken, waarna een toneelspel werd opgevoerd. In de pauze werden de aanwezigen bezig ontmoeting hebben met premier Nehroe. gehouden door accordeonspel en een loterij. van der Valk Bouman was ook overtuigd van de schuld van de Beverwijkse en vor derde 50 boete. De politierechter mr. H. J. Ferwerda voegde daar, als stok achter de deur, nog een voorwaardelijke gevange nisstraf van een week aan toe. Een 26-jarige inwoonster van Velsen had eveneens in een zelfbedieningswinkel een rookworst, eieren en een blik doperwten „gekocht" zonder te betalen. Deze ver dachte gaf toe hiervoor speciaal een bood schappentas te hebben meegenomen. „Wat verdient uw man?" vroeg de politierechter. Verdachte zei snikkend dat ze dat niet wist. De officier achtte opzettelijke diefstal be wezen en eiste 60 boete en twee weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Mr Ferwerda veroordeelde verdachte tot 50 boete en een voorwaardelijke gevangenis straf van een week met een proeftijd van drie jaar. Schuldheling Tot zes weken gevangenisstraf nadat de officier drie maanden had geëist werd een 49-jarige expediteur uit Egmond aan Zee veroordeeld wegens schuldheling van een partij gebakken haring die van diefstal afkomstig was. Een 22-jarige winkelbediende uit Velsen kreeg een boete van 125 omdat hij na in IJmuiden met zijn auto een aanrijding te hebben veroorzaakt, was weggereden al vorens zich bekend te maken. Pas ruim vier maanden later had de jongeman op advies van zijn vader de schade geregeld De uitroep „Roomse Judas, smerige stin kerd!" kwam een 42-jarige platencontro- leur uit Heemskerk op 20 boete te staan Deze had de gewraakte kwalificatie gebe zigd tegenover zijn overbuurman. Ver dachte zei zich kwaad gemaakt te hebben omdat buurman herhaaldelijk bij hem in keek. Op eerste kerstdag had hij zijn ex cuses aangeboden. Daarmee wilde de of ficier bij zijn eis van twee tientjes reke ning houden. Een 51-jarige timmerman uit Zwanen burg werd beboet met honderd gulden we gens het onjuist invullen van een genees kundige verklaring ter verkrijging van een rijbewijs. Hoewel de verdachte een been mist had hij de vraag „Mist gij het normale gebruik van een voet" met „neen beantwoord. Verdachte zei dat hij al vijf jaar auto reed en dat hij ondanks het be zit van een kunstbeen nooit een aanrijding had veroorzaakt. Het hem tenlaste gelegde feit was gebleken toen hij bij een aanrij ding betrokken werd. ZüRICH (Reuter) Friedrich Adler die jarenlang secretaris van de Socialis tische internationale is geweest, is zater dag op 81-jarige leeftijd te Zürich overle den. Adler, die in 1911 secretaris van de Oostenrijkse socialistische partij werd vermoordde in oktober 1916 de Oosten rijkse premier. Hij werd ter dood veroor deeld doch zijn straf werd in 1917 gewij zigd in achttien jaar gevangenisstraf en op l november 1918 werd hij vrijgelaten. In de jaren tussen dé twee wereldoor logen was Adler werkzaam in het-bestuur van de Oostenrijkse socialistische partij Tijdens de tweede wereldoorlog woonde hij in New Yo^k. Na 1945 keerde hij terug naar Europa, waar hij zich aanvankelijk in Brussel en later in Zürich vestigde. (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse regering blijft diep te leurgesteld over de Belgische houding je gens de invoer van Nederlandse condens in België, zo verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Landbouw en Voed selvoorziening vanmorgen or onze vraag of het gesprek dat de directeur-generaal voor de Voedselvoorziening, de heer Fran ken. tussen Kerstmis en nieuwjaar met zijn Belgische ambtgenoot over de opening van het condenscontingent heeft gehad, nog perspectieven heeft geopend. Beide ambtenaren zijn overeengekomen nog voor de aanstaande Benelux ministers conferentie het overleg voort te zetten maar van Nederlandse zijde, is men bij zonder pessimistisch omtrent de uitkomst daarvan. „De situatie is volkomen duide lijk, de Nederlanders willen een zo groot mogelijk kwantum importeren, de Belgen geen enkel toestaan". Zeven jaar geleden leverden de Nederlandse zuivelindustrieën nog 20.000 ton per jaar, doch dit is in de loop der jaren teruggelopen tot 5.000 ton. welke hoeveelheid met steeds meer moeite bevochten moest worden. Sinds november is het laatste contingent uitgeput, alle Ne derlandse pogingen om een nieuw contin gent te openen zijn tot nog toe op niets uitgelopen. Zaterdag is de bestuurder van een per sonenauto op de Noorderwijkweg te Be verwijk met zijn auto tegen een plotseling overstekend driejarig kind gereden. Het jongetje is met een ernstige hoofdwond in het Rode-Kruisziekenhuis opgenomen. Twee lichtgewonden waren er bij een ongeluk op de Hoflanderweg te Bever wijk. waar zondag een bromfietser met achterop een zesjarig zoontje tegen een personenauto is gereden. De vader liep verwondingen aan het gezicht op en het kind kreeg een buil op het hoofd. Vanmorgen heeft de burgemeester van Beverwijk de heer J. G S. Bruinsma, de eremedaille in brons behorend bij de orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan de heer A. Droog, die vandaag veertig jaar in dienst is bij de steenhouwerij van de firma N. J. Groot te Beverwijk. De onderschei ding werd ten huize van de jubilaris in tegenwoordigheid van de werkgever uit gereikt. noooooorrwnoi WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE oooo KAAPSTAD (Reuter) De leider van de Verenigde oppositi(e) partij in Zuid-Afri- ka, Sir de Villiers Graaff, heeft als zijn oordeel te kennen gegeven, dat de voor genomen boycot van Zuidafrikaanse goe deren als protest tegen de apartheidspoli- tien van de regering „ondoeltreffend zal zijn en gevaarlijke consequenties zal heb ben". Hij meent dat de actie beschouwd zal worden als een inmenging in de bin nenlandse aangelegenheiden van het land en tot een grote wrok zal leiden bij het Zuidafrikaanse publiek, ongeacht of het de regeringspolitiek al dan niet steunt. Bo vendien zal zijns inziens de vraag worden gesteld waarom een dergelijke actie juist tegen Zuid-Afrika wordt ondernomen. BAGDAD (Reuter) De Iraakse pre mier Kassem heeft de tekst uitgegeven van een wet, waarbij de politieke par tijen die vijf jaar geleden verboden wer den weer worden toegelaten. Deze wet treedt woensdag aanstaande in werking en vervangt de wet van 24 november 1954 waarbij de politieke actie van partijen werd verboden. De volgens beslissing van de minister van binnenlandse zaken toe te laten par tijen mogen niet op militaire leest ge schoeid zijn en haar doel mag niet in strijd zijn met de onafhankelijkheid, nationale eenheid of het republikeinse stelsel van het land. Studenten, legerpersoneel, rech ters. personeel van de buitenlandse dienst en leiders van regeringsinstanties zullen zich niet bij een partij mogen aansluiten. SINGAPORE (Reuter) Alle 37 leden van de bemanning van het 10.000 ton me tende Amerikaanse vrachtschip „Valley Forge", dat op Nieuwjaarsdag 50 mijl ten zuid-oosten van Singapore op de rotsen is gelopen, zijn terecht. Aanvankelijk was gemeld, dat 7 man vermist werden. Zij be vinden zich op het Indonesische eiland Tandjong Pinang, ongeveer 40 mijl van de plaats van de schipbreuk. Volgens een woordvoerder van de Britse marine is ook de kapitein van de „Valley Forge" on der hen. Hij is niet, zoals eerst gemeld was, in Singapore aan land gezet De „Valley Forge" was met een lading van 10.000 ton graan op weg van Portland (Oregon) naar India. Het schip, dat Singa pore zou aandoen om te bunkeren, wordt als verloren beschouwd. Commentaar New York Times NEW YORK (Reuter) De „New York Times" heeft zondag in een hoofdartikel geschreven, dat het onverwachte besluit van de Russische minister-president, Kroesjtsjev, India en Indonesië te bezoe ken duidelijk een politieke stap van het grootste belang is. Dit blijkt uit het feit, dat de premier naar de twee landen in Azië Êaat, die op slechtere voet met communis- sch China staan dan welke andere Aziati sche staat ook. De eerste indruk Is, aldus het blad, dat het besluit een slag in het gezicht van de regering van Peking is, omdat het een vriendschapsgebaar is jegens twee landen waarmee communistisch China thans al lesbehalve vriendschappelijke betrekkin gen onderhoudt. Het is echter heel goed mogelijk dat het doel van Kroesjtjevs bezoek aan India en Indonesië een poging tot verzoening tussen deze twee landen en China is. De Russische premier zal volgens de New York Times zowel te New Delhi als Dja karta voor grote moeilijkheden komen te staan. Men zal hem ongetwijfeld onder druk zetten om hem in het openbaar een verklaring te laten afleggen, waarin hij India's standpunt in het grensgeschil met China steunt en een. waarin hij zich achter het besluit van Indonesië schaart de Chi nese kooplieden uit de Indonesische plat telandsgebieden te verwijderen, aldus het blad. DJAKARTA (UPI) Het onafhankelij ke Indonesische blad Merdeka veronder stelt dat het doel van de regering in Pe king is de Chinezen in Indonesië aan haar kant te krijgen. „Weten zij waarvóór zij Indonesië's vriendschap hebben opgeof ferd," zo vraagt het blad: „Peking kan nimmer zeker zijn van de trouw van de overzeese Chinezen. Wanneer het met hun belangen overeenkwam waren de overzee se Chinezen hier trouw aan de Nederlan ders, later aan de Japanners en toen aan de Indonesische regering, terwijl zij thans met de wind meewaaien en trouw willen zijn aan Peking. De overzeese Chinezen kennen slechts één trouw, namelijk trouw aan het geld". „De Indonesische communisten zullen de gevolgen van de houding van China on dervinden," aldus het blad. „Indien Pe king voortgaat de belangen van de Chine zen hier te verdedigen, zullen de commu nistische gelederen aanzienlijk dunnen." MOSKOU (UPI) —Premier Kroesj tsjev heeft in een verklaring gezegd dat indien zijn voorstel tot een wereldontwape ning zou worden onderworpen aan een stemming over de gehele wereld, het voor stel een „absolute meerderheid" zou ha len. Hij verklaarde dat wereldontwape ning „ver buiten het raam van bijzondere conferenties van deskundigen en diploma ten gaat" Zijn woorden werden uitgezonden door radio-Moskou en vertegenwoordigden de antwoorden die tijdens een vraaggesprek werden gegeven aan Roberto Noble, di recteur van het Argentijnse blad Clarin. Critiek op Strauss (Reuter) Het blad van het Rode leger, Krasnaja Zvezda, levert critiek op West duitse minister van Defensie. Strauss. Het blad schrijft dat Strauss „een dwangbuis nodig heeft", omdat hij „als een gek blijft hameren op hetzelfde onderwerp sneile bewapening, tot de tanden, van het agres sieve leger van het Westduitse imperialis me". Strauss „kan zich geen andere we reld voorstellen dan een gewapende, waar in West-Duitsland, een ijzeren vuist zwaaiend, zijn wil aan andere landen kan opleggen", aldus het blad.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5