SCHEEPVAART P.T.T. heeft talrijke plannen voor de toekomst Mr, De Kok betreurt de geringe emissie-activiteit Kostprijsverlaging dringend noodzakelijk De beurs Aero-Contractors Nigeria opgericht Kongo-aandelenkoersen daalden in 1959 sterk Onze beursberichtgeving Afschaffing van toeslag voor straalvliegtuigen? De maatregelen onder het EEG-verdrag in 1960 Westlandsche Hypotheek bank leende meer dan 100 miljoen MAANDAG 4 JANUARI 1960 7 In zakelijk opzicht was 1959 voor het bedrijf een goed jaar Het Atlantisch verkeer Uitloting premielening Rotterdam 1952 De A msterdamse Bears in 1959 NIEUWJAARSREDE IR. WEMMERS Notering Nouveau Franc Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland „Voor P.T.T. was 1959 in zakelijk op zicht een goed jaar. „Alle hens aan dek was nodig om de vraag naar onze diensten te bevredigen. In de grote steden slaag den wij er niet in voldoende arbeidskrach ten te behouden of aan te trekken." Dit verklaarde de directeur-generaal van P.T.T., prof. ir. G. H. Bast, vandaag in zijn nieuwjaarsrede voor het personeel. „Ér werd op vele posten meer gevergd van minder mensen dan in 1958. Wij zou den kunnen stellen, dat onze produktiviteit gestegen is. Voor zover hier niet werd overtrokken, geloof ik, dat wij niet mogen klagen", aldus prof. Bast. De gratificaties Sprekende over de nog onvolkomen gra tificatieregeling zei prof. Bast, dat de di rectie, in goed overleg met de personeels organisaties. meer waarde hecht aan het bereikbare positieve, dan aan het on bereikbare. Zij heeft gemeend verbete ring voor bepaalde groepen niet te mogen tegenhouden op grond van het feit, dat de ze niet voor alle groepen tegelijk kon wor den verkregen of omdat de basis nog niet ideaal was. Bij de uitwerking van de werkklassificatie kan met de opgedane ervaring voordeel worden behaald. Prof. Bast vertelde, dat de postmecha- nisatie vooruit gaat. Vijftien nieuwe of ver bouwde kantoren kwamen in 1959 in ge bruik. Het Nederlandse nachtpostnet geeft thans aansluitingen op de middagbestellin gen in een groot deel van Duitsland. De geldomzet van de postcheque- en gi rodienst nam tot 146 miljard gulden toe met 285 miljoen boekingen voor meer dan 740.000 rekeninghouders. De Rijkspostspaarbank boekte in augus tus de vijfmiljoenste rekening. Het tegoed bedraagt thans 2,4 miljard gulden. Het verschil tussen inleg en opneming bedroeg 165 miljoen gulden. Dat is ongeveer 40 miljoen meer dan in 1958. In 1959 werden ruim 50.000 jeugdspaar-overeenkomsten afgesloten. Het totale tegoed daarvan be draagt ruim 13 miljoen gulden. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zullen in de loop van 1960 geleidelijk gaan deelnemen aan uitgaand internationaal automatisch telefoonverkeer. Het inter nationale telefoneren steeg vorig jaar met 20 percent tot ruim 9 miljoen gesprekken. Lokaal werd 905 miljoen keer gebeld en interlokaal 400 miljoen keer. Draadomroep Prof. Bast maakte zijn toehoorders deelgenoot over de zorgen met de draad omroep. In tegenstelling tot de regelma tige daling van hoofd- en nevenaansluitin gen stijgt de belangstelling voor bijzon dere aansluitingen voor bejaardentehui zen, ziekenhuizen en fabrieken. Deze aan sluitingen namen met 2100 (totaal 8000 luisterpunten) toe. Het radioverkeersbedrijf ondervindt concurrentie van nieuwe kabelnetten in Europa en transoceanische kabels voor telefoon en telegraaf. Het radio- en'lijn- verkeersbedrijf is thans samengevoegd. Vijf nieuwe walstations te Maassluis. IJmuiden en Terschelling zijn voor be- richtenwisseling bij bergingswerk opge richt. Prof. Bast verwacht een wettelijke regeling voor radio, radar en andere ra dio-elektronische apparatuur voor de bin nenscheepvaart. De werkzaamheden voor het t.v.-Noze- ma-net zijn vrijwel klaar. Lopik ligt vóór op het schema. Als het tweede t.v.- programma een feit wordt, wacht weer een grote hoeveelheid werk, zei prof. Bast. Hij meldde verder, dat de vijf nieuwe zen ders voor de Wereldomroep, behoudens één gordijn-antenne, gereed zijn en dat sinds 1 november twee programma's te gelijk kunnen worden uitgezonden Het aantal geregistreerde t.v.-toestellen is de 580.000 gepasseerd. De directeur van Aero Contractors n.v. te Den Haag is naar Nigeria vertrokken om een werkplan op te stellen voor de onlangs opgerichte Aero Contractors Nigeria Ltd. De heer Ban1- Anthony uit Lagos een vooraanstaande industrieel, zal de functie van president-directeur van de nieuw opgerichte luchtvaartmaatschappij waarnemen, terwijl verder de heren ir. A. baron van Styrum en B. A. M. Schreiner tot leden van de directie zijn benoemd. Het aanvangskapitaal bedraagt ongeveer 300.000,Het doel van deze luchtvaart maatschappij is het verrichten van lucht transportdiensten in Nigeria zelf. Voor lopig staan twee toestellen ter beschik king. Ook assistentie aan de Ethiopean Airlines De heer B. A. M. Schreiner, directeur van Aero Contractors n.v. te Den Haag heeft een contract afgesloten met Ethio pean Airlines in Addis Abeba voor het verlenen van technische assistentie bij het uitvoeren van diensten met hefschroef- vliegtuigen. Het contract is voorlopig voor een half jaar geldig. Onder invloed van de ongerustheid van beleggers over de toekomst van Belgische Kongo is de waarde van Kongo-aandelen op de Brusselse effectenbeurs in 1959 met meer dan 40 percent gedaald. Het index cijfer voor Kongo-aandelen, dat begin 1959 709 bedroeg, was bij het sluiten van de markt op 31 december gedaald tot 377,3. De meest dramatische daling vond de laatste vier dagen van 1959 plaats. Gedu rende die tijd zakte het indexcijfer van 105,8 tot 377,3. In het Belgische bedrijfsleven schrijft ten de koersdaling toe aan de ongeregeld- eden en het bloedvergieten, welke in het 'gelopen jaar in Kongo zijn voorgeko- len en aan de eis van onmiddellijke on- fhakelijkheid, die door de nationalisti- che leiders gesteld wordt en de als gevolg "laarvan onzekere toekomst van het ge bied. De sterke koersdaling van de afge lopen week wordt in het bijzonder geweten aan de resultaten van een conferentie van Kongolese nationalistische partijen, die te Kisatu nabij Leopoldville werd gehouden. P.T.T. plaatste in 1959 voor meer dan een miljard gulden aan orders bij de Nederlandse industrie. Het Europese telexverkeer nam verle den jaar met 17 percent toe, het buiten- Europese verkeer met 40 percent. De te- lexdienst met Frankrijk werd geautoma tiseerd. Verdere automatisering van het Europese verkeer vordert snel. Telefoon De vraag naar telefoonaansluitingen nam, dank zij de gunstige conjunctuur, zo sterk toe, dat de wachtlijst in 1959 van 3000 tot 29.500 opliep. Er werden 116.000 aan sluitingen gemaakt of 6000 meer dan in 1958. P.T.T. heeft thans 970.000 telefoon abonnees. De nummercapaciteit in de automatische centrales is met 80.000 ver hoogd tot 1.112.000, doch het gemiddelde bezettingspercentage daalt slechts lang zaam. Met de automatisering is de 99 percent gepasseerd. De P.T.T.-investeringen beliepen in 1959 ongeveer 175 miljoen gulden, dat is 32 miljoen meer dan in 1958. De bedrijfs resultaten zullen niet onbelangrijk hoger liggen dan de laatste raming. Hij ziet ech ter geen reden tot potverteren, hetgeen hij afleidt uit de verhouding tussen overschot ten en omzet. Het jaar 1960 belooft vol gens prof. Bast een onverminderd groeien de activiteit en een niet onbelangrijke stij ging van de loonpost, die in het bijzonder de uitkomsten van arbeidsintensieve on derdelen sterk kan beïnvloeden. Om persoonlijk en bedrijfsbelang juicht hij verbetering in de lonen toe, ofschoon niemand bij schijnbare verbetering ge baat is. Prof. Bast, meent dat in de toekomst voor vele bedrijfsonderdelen administra tie-automatisering aan de orde zal komen. Integratie van de P.T.T.-automatisering en die bij de gebruikers zal daarbij de aandacht vragen. In het postbedrijf, ook bij de loketten, verwacht hij verdere automatisering. Waren er in 1940 300.000 telefoon-aan sluitingen, in 1960 zal waarschijnlijk het miljoen overschreden worden. In de ko mende 10 jaar zal dit aantal nagenoeg ver dubbelen, zo verwachtte prof. Bast. In be drijven met machinale administraties ont staat de behoefte aan telecommunicatie tussen deze machines. Dit heet datatrans missie. Temidden van nieuwe ontwikkelin gen wordt de situatie van de oude tele graaf steeds moeilijker. Dag- en nachttarief Verder verwacht prof. Bast op postaal gebied weinig spectaculairs, wellicht eni ge beperking van typen en een duidelijk streven naar verwezenlijking van de leu ze ,,'s avonds gepost, 's morgens besteld" Deze dienstvorm met werk in avond, nacht en ochtend zal een kostbare zijn. Een eco nomisch en sociaal verantwoorde post dienst zal naar mening van prof. Bast de ze vorm van dienst alleen dan tegen re delijke prijs kunnen bieden» als «er vol doende „dag 'werk overblijft. Hij ver moedt daarom, dat het^oèkén naar evén- wicht tussen gewenst dienstbetoon en kos ten ertoe zal leidr dat P.T T. tot twee tariefgroepen zal komen, namelijk een voor nachtpost en een voor minder haas tige dagpost. De hoogte van het tarief zal voor een belangrijk deel gekoppeld blij ven aan de kosten van levensonderhoud, omdat ondanks alle mechanische hulpmid delen de postbode nodig blijft. Grote investeringen Door omvang, technische verbetering en rationalisatie zullen, naar prof. Bast ver onderstelt, de tarieven van de telecommu nicatiediensten relatief kunnen dalen. Hij baseert zich hierbij op het algemene in dexcijfer van de telefoontarieven Stelt men 1938 gelijk 100, dan staan de tele foontarieven thans op 200 bij de kosten van levensonderhoud op 325. In het algemeen steken de Nederlandse telefoontarieven gunstig af bij die in het buitenland Van de mogelijkheden in de toekomst noemde prof. Bast het opnemen van een vast mi nimum aantal gesprekseenheden in het abonnementsbedrag en lagere tarieven in verkeerszwakke uren. Wanneer miljoenen abonnees elkaar automatisch kunnen be reiken, rijst de vraag of het op den duur niet nodig zal zijn aandrang te oefenen op beperking van de duur van lokale gesprek ken. Dit zou, naar de mening van prof Bast. kunnen leiden tot een lokaal tijdta- rief. Prof. Bast schatte de kosten dié voor uitvoering van de vele plannen nodig zijn voor de komende vijf jaar op 200 tot 240 miljoen gulden per jaar. Zoals men op deze pagina ziet heeft onze beursberichtgeving enige wijzi gingen ondergaan. Ons dagelijks lijstje met advieskoersen is uitgebreid en tevens geven wij een kort stemmings beeld van de beurs bij de opening. Verder zullen wij iedere dag een overzicht van het avondverkeer, de voorbeurs en de verhandelde fondsen opnemen. Eén keer per week op zaterdag zullen wij een meer uitge breide koerslijst publiceren, waarin men de slotkoersen van de vorige dag en, ter vergelijking, die van de vrijdag in de daaraan voorafgaande week zal aantreffen. Ook zullen wij voorzover dit nodig is enige aandacht besteden aan plaatselijke bedrijven die niet in het koerslijstje zijn vermeld. Wij hopen onze lezers op deze wijze beter te kunnen informeren over de gebeurtenissen op de kapitaalmarkt. Toen de B.O.A.C. (met Comets) en Pan American (met Boeings) met straalvlieg tuigen in oktober 1958 over de Noordatlan- tische Oceaan gingen vliegen heeft de ta- rievenconferentie van de I.A.T.A. bepaald dat voorlopig een toeslag zou moeten wor den geheven op de biljetten der passagiers, die de vlucht met „jets" maakten. Deze toeslag bedroeg en bedraagt nog 40 dollar voor een retourbiljet eerste klasse en 30 dollar voor de economy-klasse. Met ingang van de zomerdienstregeling 1960 zullen de meeste luchtvaartmaatschappijen, die diensten over de Noordatlantische Oceaan onderhouden, in het bezit zijn van straal vliegtuigen. T.C.A. heeft bij monde van de vice-pre sident van de maatschappij, Gordon Wood laten weten dat de toeslag voor de straal vliegtuigen, als men op 1 juni met de DC-8 gaat vliegen, vervalt. Uit Brussel komt het bericht dat de Sabena evneeens niet van plan is om de toeslag te hand haven. Een Woordvoerder van de K.L.M. te Den Haag verklaarde, dat de directie nog geen beslissing had genomen inzake het wel of nietheffen van toeslag op de passagebil jetten voor de DC-8. „De mogelijkheid be staat", aldus deze woordvoerder, „dat in de nog resterende maanden verschillende punten zullen worden rechtgetrokken tus sen de belanghebbende maatschappijen. De K.L.M. neemt op dit ogenblik een af wachtende houding aan". De zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap hebben met de in trede van het nieuwe jaar automatisch ook een nieuwe stap gezet op de weg naar het onderlinge vrije goederenverkeer. Vol gens het verdrag van de E.E.G. zijn per 1 januari de zes landen namelijk ver plicht de contingenten met twintig per cent voor de tweede keer dus van hun totale waarde te verhogen. Daarnaast rust op elk van de zes landen de plicht voor de „zwakke contingenten" dat zijn de produkten waarvan een invoer werd toegestaan van minder dan drie percent van de nationale produktie van dat goed of in het geheel geen invoervergunningen werden afgegeven —een contingent vast te stellen. Dit moet thans vier percent zijn: de drie percent van de nationale pro duktie zoals voorgeschreven in het ver drag op 1 januari 1959, verhoogd met één percent. Deze maatregelen gelden vooralsnog al leen voor het onderlinge goederenverkeer tussen de zes landen. De mogelijkheid be staat echter, dat ook landen buiten de Ge meenschap daarvan gebruik maken op voorwaarde, dat zij deze zelfde maatrege len afkondigen jegens alle zes landen van de e.e.g. Bij de op het Rotterdams stadhuis gehou den uitloting van 500 obligaties van de eerste 2* percent Premielening Rotterdam 1952, groot tien miljoen gulden, is nummer 83.438 uitgeloot met f 50.000.—. De nummers 71.166 en 6.552 zijn ieder aflosbaar met 10.000. De nummers 90.812. 77.094, 72.643, 42.683, 70.140 75.550. 77.879. 62.527, 75.672 en 73.226 elk met 1.000.—. De nummers 33.940, 7.865. 55.965, 17.307 en 32.163 zijn uitgeloot met f 500.— ieder. De overige 482 nummers zijn tenslotte elk aflosbaar met f 150. De hoge bedrijvigheid aan de Amsterdamse Effectenbeurs in 1959 komt duidelijk tot uiting in het verloop der aandelenkoersen en omzetten, zo heeft mr. P. F. J. de Kok, voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel, heden verklaard in zijn toespraak tijdens de gebruikelijke nieuwjaarsbijeenkomst van de leden. Hij onderstreepte hoe de officiële omzetten, vergeleken met 1958, belangrijk zijn toe genomen. In aanmerking nemende de omvangrijke omzetten der internationale fondsen in het tweede halfjaar 1959 (waarbij kan worden aangenomen dat een groot deel hiervan op buitenlandse aandelen betrekking had), zal waarschijnlijk blijken dat de verkopen naar het buitenland in het tweede halfjaar niet of slechts weinig voor de verkopen in het eerste halfjaar hebben ondergedaan. De belangrijk hogere emissie-activiteit heeft zich helaas slechts beperkt, aldus spreker, tot de obligatiesector Hoewel het aantal aandelenemissies niet onbevredi gend was, bedroeg het totale emissiebe drag reëel slechts circa f 110 miljoen te genover ongeveer f 900 miljoen in 1958. In dit verband merkte hij op dat de heffing van het effectenzegel ad twee percent een belangrijke belemmering zal blijven vor men voor het introduceren van buitenland se fondsen. De kapitaalmarkt heeft, naar spreker meende te mogen stellen, in 1959 een even wichtige ontwikkeling te zien gegeven Mr. De Kok meende te mogen stellen, dat de economische en financiële ontwikke ling van ons land in 1960 niet ongunstig zal zijn. Hij wees echter op het gevaar van overbesteding. Overgaande tot de ontwikkeling van het effectenbedrijf deelde de voorzitter mede, dat het aantal leden der vereniging eind 1959 (op 480) zes minder was dan een jaar tevoren, terwijl op 1 januari 1950 het le dental nog 581 bedroeg. Een vergelijking met 1950 wijst uit dat er een tendentie be staat naar effectenbedrijven van grotere omvang, daar speciaal het aantal één- mansbedrijven en ook het aantal vennoot schappen met twee firmanten het sterkst zijn afgenomen. De voorzitter deelde mede, dat de vori ge week werd opgericht de „Stichting Ver breiding Effectenbezit". Deze stelt zich ten doel het bevorderen van de belegging van besparingen in effecten. In het streven naar uitbreiding van de kring van effectenbezitters past een goede publiciteit over de ondernemingen en een correcte behandeling van aa -elhou- ders. Met de effectenbeurzen in andere Westeuropese landen werden de contac ten belangrijk uitgebreid en versterkt. (Van onze correspondent in Limburg) In afwachting van de beslissingen, welke door de regering genomen zullen worden met betrekking tot de toekomst van de in aanleg zijnde nieuwe staatsmijn Beatrix, zullen de staatsmijnen rustig verder gaan met het afwerken en afdiepen van de beide schachten van deze mijn. Dit heeft de president-directeur der staatsmijnen, de heer H. H. Wemmers hedenmorgen te Geleen meegedeeld tijdens zijn traditionele nieuwjaarsrede in de ondernemingsraad van de Staatsmijnen. Ofschoon de staats mijnen nog steeds geconfronteerd worden met het probleem van onverkoopbare kolen en cokes, bestaat er voor hen toch geen reden voor pessimisme, wat de toe komst betreft. Het voorbije jaar is in financieel-economisch opzicht een bevredigend jaar geweest. De heer Wemmers schreef dit toe aan het feit, dat de staatsmijnen tijdig zijn overgegaan tot de kolenveredeling en zich dus niet bleven beperken tot de voor de conjunctuur zo gevoelige kolendelving. De president-directeur verheugde zich over het nu in de K.S.G. wel algemeen verworven inzicht, dat bij de energie-voor ziening zowel de kolen als de olie een plaats moeten innemen. Daarbij staan de Staats mijnen niet op het standpunt van een kunstmatige bescherming van de mijnin dustrie. Om de kolen hun eigen, nieuwe en goed-gefundeerde plaats op de energie markt te geven, zien zij de oplossing slechts in kostprijsverlaging door ratio nalisatie en voortschrijdende ondergrond se mechanisatie. Op dit gebied werden in 1959 reeds goede vorderingen gemaakt, waardoor men erin slaagde de kostprijs aan te passen aan de niet onbelangrijke daling van de verkoopprijs. De nu weer aangekondigde prijsverlaging voor in dustriekolen en cokes, zal de opbrengst opnieuw met vele miljoenen doen ver minderen. „Maar", zei de heer Wemmers, „hier tegenover zal dus een verdere drastische verlaging van de kostprijs moeten staan, willen wij de bedrijven gezond houden" Nadrukkelijk legde hij vast, dat verdere rationalisatie niet verwerkelijkt zal wor den door van de werknemers onredelijke prestaties te verlangen. Intussen is het percentage mechanisch gewonnen kolen bij de staatsmijnen geste gen tot vijftig percent, terwijl de produk tie verkregen werd met een kleiner aan tal pijlers dan voorheen. De mechanise ring van het voorbereidend werk ter ont sluiting van nieuwe kolenlagen vordert uit stekend. Wel legde de heer Wemmers er de nadruk op, dat de nieuwe politiek om de kostprijs te drukken, inkrimping van de bezetting tot gevolg zal hebben, maar die zal voorshands bereikt worden door het natuurlijke ondergrondse verloop (veroor zaakt door pensionering, sterfte, enz.) niet aan te vullen, de wervingsstop te handhaven en door een geringere aanne ming van nieuwe jongens, wat zijn weer slag zal krijgen op de omvang van de eigen bedrijfsopleidingen. Het technisch kunnen schept intussen nieuwe mogelijkheden voor de chemische industrie der Staatsmijnen. Via een ver nieuwingsproces voor de cokesproduktie en de produktie van steenkool-chemica- liën, willen de staatsmijnen de groeiende moeilijkheden in deze sectoren, veroor zaakt door lagere verkoopprijzen, het hoofd bieden. De kunstmestfabricage on dervindt toenemende concurrentie als ge volg van het feit, dat men elders in toene mende mate de fabricage baseert op goedkopere grondstoffen, maar ook hier verwacht de heer Wemmers veel van de goede procédé's, welke de staatsmijnen toepassen. Op het gebied der kunststof- fen-fabricage houden de staatsmijnen de snelle ontwikkeling bij. De fabricage van grondstoffen voor plastics is vlot op gang gekomen en begint reeds bij te dragen tot de '.^drijfsresultaten van de Staatsmijnen. Eveneens stijgen de bedrijfsinkomsten uit hoofde van verkoop van gepatenteerde che mische procédé's aan het buitenland Ech ter zullen de Staatsmijnen rekening moe ten houden met de toenemende vestiging van de Amerikaanse chemische industrie in West-Europa, om zich daar binnen de Euromarkt een afzetgebied te scheppen. Dit kan de vestiging van bepaalde fabrie ken elders in den lande en dus buiten het huidige complex der Staatsmijnen in Ge leen, noodzakelijk maken. Krachtens besluit van de vereniging van deviezenbanken zal de notering van de „nouveau franc" met ingang van heden ter beurze van Amsterdam geschieden per nf 100, en wel in de fracties van V» cent per 100 nouveaux francs, aldus deelt de Nederlandsche Handel-Maatschappij n.v. mede. De minimum-marge, die door de leden zowel bij aankoop als bij ver koop (contant en termijn) in acht dient te worden genomen, bedraagt 2V2 cent. Aagtedijk 4 te Amsterdam. Aagtekerk 3 420 m. o.n.o. St. Helena n. Kaapstad Aalsdijk 3 980 m. w.z.w. Azoren n. Tripoli. Aardijk 4 te New Orleans. Abbedijk 3 7 m. o. Dover n. New York. Abïda 3 80 m. n.w. Esbjerg n. Shellhaven. Achilles 3 te Callao v. Coquimbo. -j, Aclla 3 v. Stockholm n. Hamburg. Acmaea pass. 3 Thursday eil. n. Sydney. Aegis 4 te Tampa. Agamemnon 3 te Baltimore. Alamak 3 te Sydney. Albireo 2 v. Duinkerken n. Marseille. Alchiba 3 v. Rotterdam, 4 te Antwerpen. Alcor pass. 2 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro Aldabi 3 v. Hamburg n. Rotterdam. Algenib 3 425 m. n.o. Fayal n. Jacksonville. Alioth 3 650 m. w. Las Palmas n Curacao. Alkaid 2 v. Rotterdam, 4 terug. Almdijk 4 te Brownsville. Almkerk 3 te Port Said. Alpherat 4 te Buenos Aires. Ameland 3 te Liverpool. Amerskerk 3 100 m. o. Port Sudan n Aden. Amstelkroon 3 v. Aden n. Suez. Angolakust 3 v. Hamburg n. Amsterdam. Anne.Christina 3 210 m. z.z.o Salvador n. L. Palm Area 3 te Beyrouth verwacht. Arendsdijk 3 200 m. z.z.o Bermuda n. N. Orleans Ares 3 v. Bremen n Hamburg. Argos 3 33 m. n.w. Ushant n. Rotterdam. Arnedijk 3 v. Houston n. New Orleans. Artemis 3 180 m. z.w. Landsend n. Amsterdam. Asterope 3 te Amsterdam. Astrid Naess 3 225 m. w.n.w Bermuda n. Boston Averdijk 4 te Cochin verwacht. Bali 3 rede Belawan. Banggai pass. 3 Straat Gibraltar n. Port Said. Batjan pass. 3 Azoren n. Halifax. Batu 3 te Genua verwacht. Bennekom 3 750 m. n.o. Barbados n. Emden. Bonita 2 v. New Orleans n. Limon. Borneo 4 v. Londen n. Antwerpen. Boskoop 3 v. Antwerpen n. Amsterdam. Caltex Arnhem 3 90 m. n.w. Djeddah n. Bahrein Caltex Delft 4 te Port Darwin verwacht. Caltex Eindhoven 3 385 m. o. Saigon n. Singapore Calt. Gorinchem 3 v. Fredericia n. Br.biittelkoog Calt. Nederl. 3 900 m. z.z.w. Socotra n. Rastanura Caltex Pernis 3 te Thameshaven verwacht. Calt. Rotterd. 3 130 m. z.o. Quoins eil. n. Bahrein Caltex The Hague 3 145 m. n.n.o Massawa naar Bahrein. Camerounkust 3 rede Capecoast. Casamance 3 te Dakar. Castor 3 v. Iskenderun n. Volos. Celebes 3 v. Lorenzo Marques 11. Beira. Ceres 3 v. Buena Ventura n. Guayaquil. Cities Service Vallev Forge 3 600 m. n.w. Tristan- da Cunha naar Mena. Clavella 3 1300 m. n.n.o. Barbados n. Curasao. Congokust 3 dw. Beachyhead n. Freetown. Cradle of Liberty 3 100 m. o.z.o. Malta n. P. Said Crania 3 750 m. n.n.o. Mauritius n. Curacao. Cumulus 3 te Reykjavik verwacht. Daphnis 2 v. Port of Spain n. Bolivar. Delft 3 te Maracaibo v. Curacao. Diemerdijk 3 60 m. w.z.w. K. Blanco n. Cristobal Dorestad 2 te Rotterdam. Doris 3 v. Oranjestad n. Punta Cardon. Eemdijk 4 te Le Havre. Eemland 4 te Bahia. Eenhoorn 3 112 m. n.o. Finisterre n. Beyrouth. Eos 3 te Antwerpen v. Algiers. Esso Nederland 3 v. Fawley n. Amuaybay. Esse Rotterdam 3 36 m. z.o. The Brothers n. R'dam Friesland KRL 3 te Los Angeles. Friesland SSM 3 v. Darmouth n. Setubal. Gaasterkerk 3 v. Rotterdam n. Bremen. Geertje Buisman 3 te Le Havre. Giessenkerk 4 te Hongkong. Gooiland 3 te Santos. Groote Beer 5 te Fremantle verwacht. Grootekerk pass. 3 Perim n. Suez. Guineekust 3 v. Lobito n. Luanda. Hathor 3 v. Hamburg n, Rotterdam. Hector 3 te Bremen. Hecuba 3 240 m. z.w. Landsend n. St. Kitts. Heemskerk pass. 3 Guardafui n. Mombasa. Helena 3 te Amsterdam. Hera 3 v. Georgetown n. Puerto Ordaz. Hersilia 2 1300 m. o.n.o. San Juan n. San Juan Hestia 3 te Fort de France. Hilversum 3 600 m. w. Finisterer n. Le Havre. Tvoorkust 2 v. Abidjan n. Freetown. Jacob Verolme 3 310 m. n.w Tquiqui n. Panama Jagersfontein 4 te Las Palmas. Jason 3 300 m. z. Kp. Ilatteras n Baltimore. Java 3 180 m. w. Kp Matapan n Beyrouth. Johannes Frans 4 te Baltimore. Jupiter pass. 2 Kp. Matapan n. Piraeus. Kabylia 3 140 m. z.o. Rio Grande n. Buen iret Kalinga 3 v. Panamakanaal n. Curacao. Kara 3 v. Curacao n. Las Palmas. Karossa 4 te Biak. Katelysia 3 270 m. n.o. Miri n. Niigata. Kelletia 4 v. Karachi n. Mena A1 Ahmadi. Kellia 3 te Philadelphia verwacht v. Aruba Kennemerland 3 te TJmuiden verw. n. A'dam Kerkedijk 3 100 m. z.o. Kp. Race n. Antwerpei Kertosono 3 te Khorramshahr. Koningswaard 3 400 m. n n.w. P'maribo n. Dakai Kopionella 3 v. Hoek van Holland n. Nordenham Korendijk 3 et New York verwacht v. Antwerpen Korovina 3 200 m. z.t Recife n Buenos Aires. Kosicia 3 v. Point Fortin n. Landsend. Krebsia 4 te Suez. Kreeft 3 v. Rotterdam n Vigo. Krvptos 3 v. Singapore n. Japan. Kylix 3 te Rotterdam. T.aarderkerk 3 te Antwerpen. Larenberg 3 te Le Havre v. Bremen. Leiderkerk 4 v. Ummsaid n. Suez. Leopoldskerk 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Liberty Bell 4 te Marseille. Limburg 3 v. Rotterdam, 4 te Middlesboro. Lissekerk 4,te.Aden. Lóénerkerk 3 v Büshire n. Abadan. -Lombok 3 te Durban, uoppersum 3 120 m. z.o, Azoren n. Houston. Lutterkerk 4 te Colombo. Maas 2 v. Chalkis n Piraeus. Maetsuycker 3 te Singapore. Markelo 3 te Halstavik verwacht. .viedon 3 v. Amsterdam n. West-Indië. '..Ieerdrecht 3 490 m. z.z.o. Kp. Race n. Baltimore Meerkerk 4 v. Port Said n. La Spezia. Meliskerk pass. 3 Aden n. Bandar Abbas, Mentor 4 te Nickerie. Meres N. 2 30 m. o.n.o. Kp. Frio n. Paranagua \Ierwede 3 voor anker Accra. Mississippilloyd 3 v. Coatzacoalcos n. N. Orleans Mitra 3 200 m. z. San Miguel n. Rotterdam. Molenkerk 3 v. Akaba n. Port Sudan. Montferland 2 te Montevideo. Munttoren 3 150 m. z. Puerto Rico n. Amuaybay \Iussilloyd 3 te Singapore. Naess Commander 3 55 m. w. Algiers n. Fawley Neder-Eems 2 v. A dam, 3 t.a. Elbe n. Hamburg Nestor 3 v. Port of Spain n. Paramaribo. Nieuw Amsterdam 3 te New York. Noordam pass. 3 Lizzard n. New York. Noordwijk 3 20 m. z.w. Noordhinder n. Monrovia Notos 3 40 m. w.n.w. Mandego n. Savona. Nijkerk 4 te Marseille. Oldekerk 4 te Kobe. Oranje 4 te Sydney. Oranjefontein 4 te Amsterdam. Oranje Nassau 4 te Aruba. Oranjestad 3 v. Paramaribo n. Trinidad. Orion 2 v. Hamburg n. Dordrecht. Ossendrecht 3 200 m. o. Norfolk n. Norfolk. Papendrecht 3 20 m. w. Kp. Matapan n. Wismar Parkhaven 3 v. Santos n. Montevideo. Peperkust 2 te Antwerpen. P. G. Thulin 3 200 m. z. Havana n. New Orleans Pieter S 3 te Rotterdam. Polydorus 4 te Liverpool. Polyphemus 4 te Hongkong. Prinses Irene pass 3 Bermuda n. Havana. Prins Alexander 3 155 m. o. Algiers n. Antwerpen Prins der Nederlanden 3 te Amsterdam. Prins Willem IV 3 v. Amsterdam te Rotterdam Prins Willem V 3 v. Rotterdam n. Leixous. Pr Willem III 3 160 m. n.o. Azoren n. Cd. Trujillo Provenierssingel 3 350 m. o. Bermuda n. Europa Pygmalion 3 40 m. n.w. Lissabon n. Algiers. Radja 3 te Marseille. Randfontein 3 te Durban. Rempang pass. 4 Ouessant n. Las Palmas. Reza Shah The Greath 2 rede Port Said. Roggeveen 3 te Singapore. Rondo 31 te Lorenco Marques. Rotterdam 3 v. Punta Arenas n. Port Stanley. Rotti 4 v. Trincomalee n. Penang. Rijndam 4 te Southampton. Saloum 3 te Rouen v. Duinkerken. Sarangan 4 te Port of Spain. Saroena 4 te Pladju. Sarpedon 3 v. Martinique. 5 te Paramaribo verw Schelpwiik 3 460 m. n.o Rio de Jan n. Curacao Schie 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Senegalkust 4 te Lagos. Sloterdijk 3 te Antwerpen. Solon 2 dw. Brighton n. Amsterdam. Sommelsdijk 3 v. Rotterdam n. Tamburg. Stad Amsterdam 4 te Freetown. Stad Leiden 3 v. Baton Rouge n. New Orleans. Stad Maassluis 3 dw. Finisterre n I.Tmuiden. Stsnvac Benakat 4 te Sungeigerong. stanvac Djirak 4 te Buatan verwacht. Stan vac Pcndono 3 te Surabaja. Statensingel 3 69 m. z.w. Landsend n. Rotterdam Statue of Liberty 3 te Mena Al Ahmadi. Stentor 3 te Caripito. Steven 3 140 m. n. Finisterre n Malta. Straat Clement 6 te Aden verwacht. Straat Cook 3 v. Lorenzo Marques n. Beira. Straat Malakka 3 v Balik Papan n. Hongkong Straat Singapore 3 1000 m. n.n.o. Amsterdam en naar Mauritius. Sunetta 5 te Singapore verwacht. Tabian 4 te Leixous. Tamara 3 150 m. w. Kreta n. Banias. Tara 3 v. Santa Fe n. Rosario. Telamon 2 v. La Guaira n. Houston. Texel 3 75 m. n.o. Groot Natuna eil. n. Osaka Tiba 4 te Santa Fe. Tjibantjet 4 te Hongkong. Tjikampek 3 330 m. o.n.o. Kp. Ambre n. Penang Tiimenteng 3 te Balik Papan. Tiinegara 4 te Hongkong. Tjitarum 3 148 m. w.z.w. Kreta n. Port Said. Togokust 3 te Lagos verwacht v. Takoradi. Towa 4 te Dakar. Triton 3 v. Ponta Del Gada n. Carupano. Van der Hagen 4 te Accra. Van Linschoten 3 170 mijl o.z.o. Colombon naar Capetown. Van Wae«-wiick 3 v. Penang n. Singapore. Vlieland 3 M m. n.o. Port Sudan n Perz Gol' Waal 2 te Genua. Waikelo 4 te Mombasa. Waterland 3 80 m. z.z.o Recife n Santos Waterman 4 te Tahiti. Westerdam 2 v. New York n Rotterdam. Westertoren 3 240 m. z.w. Manilla n. Miri. Westland pass. Ushant n. Amsterdam. Wieldrecht 3 260 m. z.w. Saba n. Puerto La Cruz Willem Ruys 3 te Southampton v. Rotterdam Willemstad 2 v. Amsterdam n. West-Indië. IJssel 3 159 m. n.o. Malta n. Gibraltar. Zaanland pass. 3 Str. Gibraltar n. Las Palmas Zonnekerk 3 v. Merseille n. Duinkerken. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. A.K.U. 498—506 Kon. Olie 173.80—175.80 Philips 830—835 Unilever 810814 H.V.A 2de tijdv. 501—506 175.00—175.70 833—836 811—814 164—166 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN Op het Damrak zette 1960 met een zeer vaste stemming in. Daaraan werkten mee: de voortgezette koersstijging in Wall Street, vooral in olies en de verwachte op lossing van het staalconflict in de V. S. De Amsterdamse Beurs was dan ook zeer optimistisch gestemd, mede onder invloed van de rooskleurige verwachtingen voor 1960, via pers en radio geuit. In het avond- verkeer van 30 december 1959 werd op deze koersstijging reeds vooruitgelopen. Bij de internationale fondsen was bij de opening de activiteit het grootst. De han del viel echter tegen en de affaire was rustig. AKU steeg 43 punten, waarbij de zeer vaste stemming in Duitsland een rol speelde. Kon. Olie steeg 6.50 of ruim 32 punten, Philips 23 en Unilever 15. Vorige slotkoers Advieskoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 331 331 Ned. Handel Mij. 250 253 Rotterd. Bank 292 293 T- entsche Bank. 260 260 a.k.u. 471* 514 Albert Heijn 41D/2 412 Amstel Bier 51G 510 Billiton Mij. II 367 370 Bols 535 537 Biihrmann Papier 442 445 Deli-Mij 184,80 186 Dordtsche Olie 783 825 Fokker 318* 319 Heineken's 485 490 Hoogenbosch Sch. 230 B 240 Hoogovens 890 890 H.V.A 160* 164 396 398 Ketjen 471 475 K.L.M 113 112 Kon. Zout 720 720 Kon. Olie 168 177 Müller Nat. Bez. 400 405 Nederl. Ford 400 405 Ned. Gist. en Sp. 330 332 Ned. Kabelfabr... 465 470 Philips Gem. Bez. 810* 836 Philips Pref 319 323 A'dam Rubber 119* 123 Sikkens Lak 710 712 Stokvis R.S 229 229 Thomassen Dr. 670'/» 690 Unilever 796* 811 Van Berkel's Pat. 304* 304 Van Gelder Pap. 261* 266 Van der Heem 238 240 Ver. Machinefabr. 213 214 Wessanen 290 292 Wilton Fijenoord 230 235 Zwanenberg-Org. 570 585 Tnterunie 202.5C 203 Robeco 230.— 231.— Unitas 540.— 540.— Ver. Bezit v. 1894 118.50 119. H.A.L 183* 185 K.N.SM 200 210 Scheepv. Unie 175* 180 Ommeren, v 267* 273 Stoomv. Mij. Ned. 194 196 Anaconda 63* 66* Kennecott Copner 96* 96* Aluminium Ltd... 35 34* Bethlehem Steel.. 54* 55 Vt U.S. Steel 97* 99* Republic Steel 73* 76* American Motors 807* 84 eneral Motors.. 55 55* Oities Service 49* 50 Shell Oil 817* 84% Gedane noteringen (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Het boekjaar 1959 is voor de n.v. West landsche Hypotheekbank en aangesloten hypotheekbanken gunstig verlopen, aldus deelt de directie mede. Zij slaagde er in aan de hypotheekportefeuille een niet on belangrijke uitbreiding te geven. Voor het eerst in de geschiedenis van het concern overtrof het bedrag aan afgesloten eerste hypothecaire leningen honderd miljoen gulden. In afgeronde cijfers beliep dit be drag f 107 miljoen, daar tegenover werd afgelost 76 miljoen, zodat de portefeuille vooruitging met ƒ31 miljoen. Pandbrieven en leningen op onderhand se schuldbekentenis werden geplaatst tot een gezamenlijk bedrag van ƒ44 miljoen. Aan het einde van het jaai stond in totaal aan pandbrieven en schuldbekentenissen uit (310 miljoen (ultimo december 1958 f 280 miljoen.) Ook ten aanzien van de fi nanciële uitkomsten verwacht de directie dat de opgaande lijn zich zal blijken te hebben voortgezet Ontslagaanvraag voor textielarbeiders De directie van Van Dooren en Dams Textiel fabrieken te Tilburg heeft voor een twintigtal maandloners uit het bedrijf een ontslagaanvrage ingediend. Verwacht wordt dat binnenkort voor nog een zestig of zeventig andere werknemers eenzelfde aanvraag zal worden gedaan. Reeds eerder moesten in Tilburg oude en verouderde wollenstoffenfabrieken tot liquidatie of fusie overgaan. Het gewestelijk arbeidsbureau te Til burg zal zich over de ontslagaanvrage beraden. KLEINE VAART Ank T 3 ten anker Kiel n. Zaandam. Appingedam 2 150 m. n. K. Villano n. Rotterdam. Areas 1 v. Lissabon n.Amsterdam. Ardeas 1 te Cavalla n. Kalamaki. Bab T pass. 3 boei JE-7 v. IJmiden n. Oxelosund. Erouwersgracht 31 n. Grangemouth. Elsa 30 v. Hamina te Borga. I'levo 30 te Aalborg v. Boston. Joost 29 v. Wifstavarf te Zaandam. June 30 te Miami. Kaap Falga 2 n. Hudiksvall gesl. (mach.schade.). Kaap St. Vincent 30 v. Ostrand te Wifstavarf. Manto 3 40 m. n.o. Gedser n. Amsterdam. Midas 3 dw. Scheveningen n. Amsterdam. Nero 3 5 m. n.o. Villano n. Amsterdam. Pavo 31 v. Domsjö te Zaandam. Plato 3 dw. He de Re v. Bordeaux n. Amsterdam Ponza 25 v. Norrköping te Gefle. Schippersgracht 1 v. Rotterdam n Polen. Strabo 1 v. Tarragona n. Valencia. Tilly 30 v. Rundvik n. Stugsund. Twee Gebroeders 2 70 m. z.w. Ouesan' n Savona "VAAR! Elbe verm. 5 v. Honolulu n. Jar>;. Hudson 31 200 m. n. Fort Ateza Stentor 31 te IJmuiden. 7warte Zee 31 200 m. n Fori «ley

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7