Amerikaanse divisies blijven in Europa gestationeerd Hamburgse firma lanceert nieuwe visserijmethode OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Nobelprijswinnaar Albert Camus bij auto-ongeluk omgekomen Vrees voor Franse beperking van vrachtvervoer uit Nederland Hoge Veluwe laat ook motoren en scooters toe Vijftig vogels gestolen uit Avifauna Eerste Kongolese leiders naar Brussel vertrokken Afrikaans protest tegen Frans kernproefplan Ook Rusland wendt zich tot Hammarskjoeld 1935-1960 Sneltrein ontspoord in Noord-Italië: 25 doden Combinatie van pomp en electrisch veld tWMORRIS before tfouêuif! Rust in Venezuela zou zijn hersteld 74e JAARGANG No 150 DINSDAG 5 JANUARI 1960 304e JAARGANG No 302 Alsu gaat verhuizen, In de krant van heden: December was te nat Kouder Herter en Eisenhower zegevierden over bezuinigingsplannen van Anderson Geen samenwerking tussen Air France en El Al Het woord is aan De toestand in Windhoek WAT GEBEURT ER VRIJDAG A.S.? Franse staatsspoorwegen zouden beducht zijn voor concurrentie Nieuwe ruimte-surprise van Rusland te wachten? i Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- |T Ej g H 1 I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). |HiaHII| I O I 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. HeOig.and 10. Te,. 15295. Bij QQllC lli O L/ U U L Cl Cl kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 M t. n v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Hoofdredacteurs Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Minister Luns is hersteld van de her senschudding, die hem enige weken aan het bed gekluisterd hield. Op Plein 1813 in Den Haag, voor zijn departe ment, Zet de minister er voorzichtig de pas in. Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman I Waarom zou u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen. F D AMI A AN S EN ZN. Ztilvest 41 Haarlem - Tel. 12456-14155-525U p°g- Albert Camus overleden1, 7 Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Kunst 5 Agenda van Haarlem 6 Uit stad en omgeving6, 7 Feuilleton 8 Horen en Zien8 In een Zweed.se ijzermijn (Garcia de Léon)8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's (Van onze weerkundige medewerker) Nog ruim tien dagen en de eerste helft van de klimatologische winter (december, januari en februari) ligt achter ons. Van echt winterweer is nog geen sprake. Over eenkomstig de Duitse verwachting is de cember een zachte en hier in het westen ook een natte maand geworden. In De Bilt kwam de gemiddelde etmaaltempera- tuur in december op 4.4. C. tegen normaal 2.4 C. Vorst van enige betekenis is er in onze omgeving niet voorgekomen. Alleen in de noordelijke provincies heeft men nog 2 a 3 dagen hier en daar kunnen schaatsen. De zon scheen in De Bilt op 34 (normaal 45 uren) waaruit het vrij sombere karak ter van de wintermaand blijkt. Nu de aan voer van zachte oceaanlucht minder krachtig is geworden kwamen er de laat ste dagen in ons land weer mistvelden voor. De lucht, die nog zeer vochtig is, koelt bij rustig weer in de nacht sterk af, hetgeen voldoende is om op uitgebreide schaal mist te doen ontstaan. Alleen in Noord-Zweden wordt nog ruim 10 graden vorst gemeten maar doordat zelfs in Rus land het weer ongewoon zacht is, durven wij te zeggen dat ook deze week de kans op belangrijk kouder weer zeer klein is. In december valt hier normaal 60 tot 65 mm. regen, maar dit keer was het belang rijk meer. In Haarlem viel 112, Overveen 98, Vijfhuizen 83, Schiphol 72, IJmuiden 88 en Heemskerk 85 mm. Verwachting tot morgenavond: Aaanvankelijk in het zuiden van het land nog wat motregen. Mor gen opklaringen en droog weer. Matige tot zwakke noordweste lijke wind. Vannacht plaatselijk mistbanken. Kouder. Volledige weerrapporten op pagina twee. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter is als overwinnaar uit de strijd gekomen bij een geschil tussen het depar tement van Buitenlandse Zaken en dat van Financiën over bezuiniging op de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, zo wordt van welingelichte zijde verno men. Volgens de diplomatieke correspon dent van de Washington Post staat het departement van Financiën op het stand punt, dat de Europese NAVO-leden, nu hun welvaart is gestegen, meer in de kos ten kunnen bijdragen. Herter bestreed dit argument niet, aldus de correspon dent, maar bracht naar voren dat dit de slechtst denkbare tijd is voor de Verenig de Staten om op de NAVO-uitgaven te be zuinigen. Het departement van Financiën trok zijn bezuinigingsvoorstel In, nadat presi dent Eisenhower Hcrters zijde had geko zen. De suggestie om op zijn minst twee di visies van overzee terug te trekken was als een bezuinigingsmaatregel voorgesteld in een geheim memorandum, dat in het begin van december werd uitgebracht aan de toenmalige minister van Defensie. McElroy. Het voorstel werd ondersteund door de minister van Financiën Anderson, aldus de functionarissen. In het memo randum werd niet aangegeven uit welk gebied overzee die twee divisies zouden moeten worden teruggetrokken, maar Europa is het enige dat er voor in aan merking kan komen. In totaal bevinden zich acht divisies overzee. Twee in Korea, die niet konden worden teruggetrokken omdat er dan in dat gebied geen Ameri kaanse troepen zouden overblijven. Ver der is er nog een divisie op Hawaii, die eventueel naar het moederland zou kun nen worden overgebracht, maar dan zou toch nog een divisie uit Europa moeten verdwijnen. Legerofficieren waren ont- Luchtvaartonderhandelingen tussen de legaties van Air France en de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al zijn volgens een woordvoerder van de Franse lucht vaartmaatschappij afgebroken, omdat de aangegane verplichtingen van Air France in de combinatie van Air Union de maat schappij op dit ogenblik beletten tot een akkoord te komen met een andere lucht vaartmaatschappij, in dit geval El Al. De zegsman wees erop, dat de besprekingen tussen beide maatschappijen, die overi gens reeds maanden duurden, van zuiver commerciële aard waren en dat deze zich geenszins op het politieke vlak bewogen, hetgeen welingelichte kringen in Tel Aviv hebben geopperd. De Israëlische bladen schreven, dat Air France zich thans en wel vrij onverwacht teruggetrokken heeft, omdat Parijs van plan was de luchtvaart verbinding met Cairo te herstellen. De directie van het nationale park De Hoge Veluwe heeft besloten voortaan ook berijders van motoren en scooters toegang tot het park te verlenen. Tot nu toe was het natuurreservaat voor hen gesloten. De nieuwe maatregel is echter slechts een proef en het is dan ook mogelijk, dat ze binnenkort weer ongedaan gemaakt wordt als de motoren en scooters met hun lawaai de rust in het park teveel verstoren. Automobilisten en bromfietsers hebben reeds lang toegang tot De Hoge Veluwe. In de afgelopen nacht zijn uit een der gebouwen van het vogelpark „Avifauna" in Alphen aan den Rijn vijftig kostbare tropische vogels gestolen ter waarde van f 1.250.—. De daders zijn door een raam van het kantoor naar binnen geklommen nadat zij eerst een ruit hadden verbrijzeld. De dieven moeten vogelkenners zijn ge weest omdat zij alleen de kostbaarste exem plaren hadden meegenomen. hutst over wat zij beschreven als „het zich bemoeien met wereldpolitiek en -stra tegie" van het begrotingsbureau. Zij heb ben er blijkbaar voor gezorgd dat het ge heime memorandum wijdere bekendheid kreeg. Er ontstond toen grote beroering zowel in de Verenigde Staten als in Euro pa en verscheidene NAVO-regeringen verzochten via hun ambassades nadere inlichtingen. De commandant van de NAVO Norstad waarschuwde sterk tegen het verminderen in enige omvang van de Amerikaanse troepensterkte in Europa. Een en ander betekent dat er tijdens het fiscale jaar 1960-1961 géén Ameri kaanse troepen uit Europa zullen worden teruggetrokken en de huidige sterkte zal dus op zijn minst tot eind 1961 worden gehandhaafd. Maar het voorstel om de strijdkrachten van de Verenigde Staten overzee in strekte te verminderen kan bij het ontwerpen van de begroting 1961-1962 opnieuw aan de orde worden gesteld. BRUSSEL (ANP) Hoewel nog geen of ficiële datum is vastgesteld voor de deze maand in Brussel te houden ronde-tafel- conferentie over Kongo zullen volgens uit Leopoldstad ontvangen berichten van daag de eerste Kongolese afgevaardigden naar de Belgische hoofdstad vertrekken. De leiders van het „kartel", dat de na tionalistische Kongolese partijen omvat en waarvan de Abako van Kasavoeboe de belangrijkste wordt geacht, worden als eersten in Brussel verwacht. Volgens onofficiële berichten zal de Kon golese delegatie vijftig leden tellen, waar van het „Kartel" er twintig zou hebben opgeëist. Volgens de wens van de Belgi sche regering zal de afvaardiging niet alleen alle politieke stromingen, maar ook elk der zes Kongolese provincies moeten vertegenwoordigen. Aangenomen wordt, dat ook verscheidene belangrijke stam hoofden voor de conferentie zullen wor den uitgenodigd. Over de agenda van de r.t.c. zijn even min officiële mededelingen gedaan. Vol gens mededelingen uit Leopoldstad zouden echter in beginsel de volgende vier pun ten in ieder geval aan de orde komen: 1) De provinciale verkiezingen in Kongo en de wijze, waarop een uitvoerende macht zal worden gevormd. 2) De vorming van een centrale regering en de keuze van een hoofdstad voor een federaal Kongo. 3) De vaststelling van de normen voor de Kongolese nationaliteit. 4) Het stemrecht van de Europeanen in Kongo. In de Chinese Volksrepubliek heeft men besloten het peil van het voetbal spel omhoog te brengen. De school jeugd wordt daartoe in de gelegenheid gesteld om onder deskundige leiding in speciale sportscholen langdurig te oefenen. Men ziet een aantal van die jongens naarstig bezig zich de be ginselen van de techniek eigen te maken. OUAGADOUGOU (UPI) De autoritei ten van Haute Volta hebben zeven perso nen die zich naar het terrein van de Fran se kernproef wilden begeven naar Ghana teruggezonden. De groep stond onder lei ding van de anglicaanse predikant Mi chael Scott De demonstranten behoren tot het „Comité tegen proeven met kern wapens". De (Franse) politie van Haute Volta nam de voertuigen van de demon stranten in beslag. Inayat Khan: Hoe meer wij naderen tot de werkelijk heid, hoe dichter wij tot eenheid komen. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft tot de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, het verzoek ge richt „eventuele maatregelen te bestude ren om een einde te maken aan de mas sale uitwijzing van Afrikanen in Zuidwest- Afrika," aldus meldt het Russische pers bureau Tass. In een brief van 30 december aan Ham marskjoeld zegt de Sovjet-Unie, dat de ge dwongen massale deportaties van Afrika nen in Zuidwest-Afrika naar speciale re servaten aanleiding heeft gegeven tot bot singen, waarbij de Zuidafrikaanse autori teiten troepen hadden gebruikt tegen de Afrikaanse bevolking van Windhoek, die tegen de deportaties geprotesteerd had. (Windhoek is de hoofdstad van Zuidwest- Afrika). Op 15 december had een Afrikaan uit Zuidwest-Afrika een zekere Kerina, die in de UNO namens de bevolking van het ge bied optreedt, premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie een petitie gezonden, aldus Tass. Kerina zei, dat de toestand kritiek was en dat het bloedvergieten op nog gro ter schaal zou plaatsvinden als niet on middellijk werd ingegrepen. Advertentie MILAAN (Reuter) In Monza, nabij Milaan, is vanochtend in de mist een snel trein van Sondrio naar Milaan op een noodviaduct ontspoord. Volgens officiële berichten van het Italiaanse ministerie van Vervoer zijn 25 mensen gedood en een honderdtal gewond. De trein vervoerde voornamelijk arbei ders. In een bocht op het noodviaduct ont spoorden de locomotief, de zes wagens en de bagagewagen, vermoedelijk ten gevolge van te grote snelheid. (Voor het passeren van het viaduct was een lage snelheid voorgeschreven). De locomotief en de voorste wagen re den van de acht meter hoge spoordijk en sloegen veertig meter verder door de muur van een textiel-fabriek. De machinist is om het leven gekomen. Onder de talrijke mensen die zich on middellijk naar de plaats van de ramp begaven om hulp te bieden, bevond zich kardinaal Montini, aartsbisschop van Milaan. HAMBURG (UPI) Een Hamburgse firma heeft medegedeeld dit jaar een ge heel nieuwe visserij-uitrusting aan de markt te zullen brengen, waarmee in vol le zee de vangsten aanzienlijk sneller zou den verlopen, dan met conventionele net ten. Het Hamburgs Internationale Labora torium voor Electronica deelde mede, dat deze vis-installatie, die al veelvuldig aan boord van een vissersvaartuig geprobeerd is, de vis door middel van een pomp bin nenzuigt. De vis wordt naar de opening van een in zee neergelaten zuigslang geleid door een elektrisch veld. De stroom heeft hier tevens een selecterende functie, zij wordt namelijk ook aangewend om de vis van de juiste grootte eruit te halen. Op welke wij ze dit geschiedt, werd in de mededeling niet vermeld, wel werd gezegd, dat dit se lectiesysteem een van de grote vorderin gen betekende, waardoor het vissen met een pomp effectiever wordt dan het vis sen met netten, waarbij zowel kleine als grote vis tegelijk wordt gevangen. De scholen worden opgespoord met gewone echoloding. De twee grote voordelen van het systeem worden genoemd: de capaci teit, namelijk een ton per minuut (welke bij de proeven werd bereikt) en de selec tie door de elektrische stroom, waarin vol wassen vis wordt „meegevoerd" maar de jonge vis de tijd krijgt om te ontsnappen. Bij een auto-ongeluk te La Chapelle Champigny bjj Sens is de schrijver Albert Camuu gisteren dodelijk verongelukt toen de auto door een gesprongen band tegen een boom vloog. De 42-jarige bestuurder Michel Gallimard kreeg een schedelbasis- fractuur en ligt thans in het ziekenhuis van Montereau, waar ook zijn vrouw Jeanne en hun 18-jarige dochter zijn op genomen, die inwendige kneuzingen heb ben. Het stoffelijk overschot van Camus is opgebaard in het gemeentehuis van Petit Villcblevier, nabij Montereau. (Men zie ook pagina 5) Advertentie BARTÊÜÖRISST^ HAARLEM TEL 13439 lEiOSf ST8AAI <BU KOMNGSPUIN) AMSTERDAM IEL 223S96 CAMEL MONTY-COATS (Van onze Haagse redacteur) Het nieuwe jaar is voor de Nederland- sche Internationale Wegvervoerorganisa- tie (NIWO) tamelijk zorgelijk begonnen. De Franse regering bereidt namelijk een contingentering voor van de Nederlandse vrachtrijderij met Franse bestemmingen. Zoals wij reeds eerder hebben meege deeld kreeg de NIWO, welk orgaan van het bedrijfsleven belast is met de uitvoering van het vergunningenbeleid voor het grensoverschrijdend vervoer, de laatste maanden de Franse autorisaties voor door Nederlandse expediteurs te maken ritten slechts met horten en stoten los en maak te men in Parijs steeds sterker bezwaar tegen de uitbreiding van het Nederlandse vrachtvervoer over de Franse wegen. De autorisatie-stroom staat ook op dit ogen blik weer stil, de eerste machtigingen worden pas de volgende week verwacht. Wij vernamen, dat het in de bedoeling van de Franse regering ligt vooral-het aan tal ritten naar en van Frankrijk drastisch te beperken en op een lager niveau vast te stellen dan de laatste tijd gebruikelijk was. Deze contingentering zal onderwerp van discussie vormen tussen de Franse en de Nederlandse overheden, de NIWO houdt zich daar nadrukkelijk buiten omdat zij geen bemoeienis wenst te hebben met een in feite politieke aangelegenheid: zij voert slechts- de beslissingen van de overheid uit. De kern van de moeilijkheden schuilt in de angstvallige bescherming van de Franse spoorwegen, die, in tegenstelling tot het op commerciële basis geëxploi teerde Nederlandse spoorwegnet, met enorme verliezen werken. Dat is overi gens een verschijnsel dat niet tot Frank rijk beperkt is. Ook in Duitsland tracht men overigens ook met het oog op de verkeersveiligheid het wegvervoer op kunstmatige wijze te beperken, bij voor beeld door stringente bepalingen omtrent de maximale afmetingen en gewichten der vrachtauto's. Juist het verschil in benadering tussen Nederland en vrijwel alle overige Euro pese landen van het vervoersvraagstuk maakt de Nederlandse positie bijzonder moeilijk. Het is het enige land dat een werkelijke vervoersvrijheid met uiter aard afremming van de uitwassen voorstaat. Onze correspondent te Parijs berichtte ons hedenmorgen, dat juist gisteren per vliegtuig een aantal vergunningen naar Nederland is verzonden, die langs de ge bruikelijke weg door de NIWO onmiddel lijk gedistribueerd kunnen worden. De actuele moeilijkheden vloeien voort uit de verhoogde invoer van melk en an dere zuivel- en landbouwprodukten, waarom Frankrijk na de droogte van de jongste zomer in Nederland had verzocht Er zijn toen op verzoek van Nederland door Frankrijk ook meer vergunningen aan onze transportondernemers toegekend. Nu die import is genormaliseerd wenst het Franse ministerie van Verkeer ook de vrachtvergunningen weer tot het oude peil terug te brengen. Hier ligt de kern van de kwestie. Het is intussen wel zeker, dat aan Franse zijde de bekende controverse tussen weg- en railvervoer ook een woordje mee spreekt Op de artikelen van het Euromarktver- drag kan Nederland zich bij onderhande lingen met Frankrijk ternauwernood be roepen. Het hoofdstuk transport in het ver drag is, juist op Nederlands verzoek inder tijd, vrijwel open gebleven en er werden in dit verband alleen enige beginselen gefor muleerd, die geïnspireerd werden door een zekere autonomie van het transportbedrijf in het kader van de gemeenschappelijke markt Het tijdelijk verhoogde tempo van het Nederlandse transport naar Frankrijk zal de komende weken vrijwel worden ver laagd. Die verlaging zal waarschijnlijk echter niet onder het gemiddelde peil van de jaren 1958 en 1959 komen. Aangezien het goederenverkeer tussen beide landen het laatste jaar met 17 percent is toege nomen, zou verhoudingsgewijs het aan deel van de Nederlandse vervoerders in dat vervoer wel enigszins verlaagd worden. De teleurstelling over deze verlaging bij de Nederlandse transportondernemers be rust, zo verklaart men in Parijs, echter vooral op een misvatting, omdat men indertijd het Drovisorische en tijdelijke ka rakter van de verhoging der vergunningen blijkbaar had miskend. WENEN (Reuter) De Moskouse cor respondent van radio-Boedapest meldt, dat de Russen tegen 16 mei, wanneer de topconferentie begint, de wereld zullen verrassen met een nieuwe raketlancering. Als het veiligheidsprobleem tijdig kan worden opgelost, aldus de correspondent, is het niet uitgesloten, dat er een beman de Spoetnik zal worden afgeschoten, die naar de aarde kan terugkeren. SANTA MONICA (Reuter) Een groep Amerikaanse ruimtevaartdeskundigen heeft te Santa Monica in Californië als zijn oordeel gegeven, dat het mogelijk zal zijn binnen tien jaar een Amerikaanse ex peditie van drie man in een atoomruimte schip naar mars te laten gaan en veilig naar aarde te doen terugkeren. Het ruimteschip, een tweetrapsraket, zou ruim 330.000 kg. moeten wegen. Het zal misschien mogelijk zijn van dit ruim teschip, als het in een baan om Mars wen telt, een kleiner ruimteschip naar Mars te zenden voor onderzoek van het oppervlak van de planeet. De gehele reis zou, aldus deze geleer den, ongeveer veertien maanden vergen. Deze mededelingen zijn vervat in een artikel in het blad „Aero-space Engineer ing", een publikatie van het Amerikaan se instituut voor de luchtvaartwetenschap. CARACAS (UPI-AFP) De toestand in Venezuela is normaal. Zondag is geen mel ding gemaakt van oproerige bewegingen, aldus heeft het Venezolaanse ministerie van Binnenlandse Zaken maandag mede gedeeld. Hoewel van officiële zijde gener lei inlichtingen zijn verstrekt over het re sultaat van het onderzoek, dat werd inge steld naar aanleiding van de ordeversto ringen der laatste dagen, nemen door gaans goedingelichte politieke waarne mers aan, dat de gewelddaden vanuit het buitenland zijn aangestookt en dat zij het werk zouden kunnen zijn van handlangers van de verbannen president Jimenez en van de regering der Dominicaanse Repu bliek. Zondag zijn, naar verluidt, twintig mensen gearresteerd in verband met een aantal bomontploffingen. Sedert de afzetting van Perez Jimenez en zijn bewind hebben een aantal misluk te pogingen tot een staatsgreep de revo lutionaire raad en de regering van presi dent Betancourt, die de raad opvolgde na de verkiezingen in december 1958, be dreigd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1