S. van der Veer benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau Kunstgebitten Bezoek aan de Kennemerduinen neemt van jaar tot jaar toe Agenda voor Haarlem en de IJmond J. Fontijne met pensioen Sterke omzetstijging in Haarlems industrie Limonadefabriek in „De Landbouw" DINSDAG 5 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCWE COURANT 6 Jubileum bij Sabelis Kerrebijn Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Chemische industrie steeds belangrijker Eerste bestek westelijke randweg wordt aanbesteed Woningvoorraad nam in Haarlem toe met 246 Katholiek Vrouwengilde heeft nieuwe presidente Wandelbos in Hoofddorp wordt verbeterd Burgerlijke Stand van Haarlem Nieuwe speelvijver en tweede brandtoren VOOR ZWARTER DRUK A merikaanse medewerking A. C. v. Bostelen overleden Inbrekers op pad Haarlems inwonerstal dichter bij 170.000 Mej. W. Stokman 25 jaar bij Peek en Cloppenburg ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Feestelijk verlengstuk van kerstboominlevering Mannen van gewicht Wagen met straal pijp voor Haarlemse politie Nieuwjaarsreceptie van Haarlems burgemeester UIT STAD EN STREEK Rij Koninklijk Besluit is de heer S. van der Veer te Heemstede, directeur van de Glas- en Verfindustrie Sabelis Kerrebijn n.v. te Haarlem, benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Deze onder scheiding is hem verleend ter gelegen heid van het feit, dat hij veertig jaar gele den bij de vennootschap in dienst trad. Tijdens een receptie in restaurant Brink- mann te Haarlem heeft de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, de jubilaris het Koninklijk Be sluit meegedeeld. In een toespraak herin nerde de burgemeester aan de vele ver diensten van de heer Van der Veer en schetste hij diens loopbaan. Indien men de levensbeschrijving van de jubilaris leest aldus de burgemeester dan komt men tot de conclusie dat de heer Van der Veer een figuur met groot'gezag is geworden en dat hij zijn taak op bijzondere wijze heeft vervuld. Oorspronkelijk had de jubi laris een andere richting gekozen en onge twijfeld was hij ook wel in zijn leven ge slaagd. Door studie heeft hij de basis ge legd van het werk dat hem wachtte. Op 1 januari 1920 kwam de heer Van der Veer Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Con cert Noordhollands Philharmonisch Orkest. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Rot terdams Toneel met „Een hete zomer avond". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur en woensdag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „White Christmas", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Bittere rijst", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hopla Conny", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „Opstand der gladiatoren", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Anna", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „De rode Pimpernel", 14 jaar. Woensdag 14.30 uur: „Robinson Crusoë Co", alle leeftijden. Woensdag en donderdag 20.15 uur: „De glorie van het moederschap", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Op de plaat(s)rust", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Straaljager in nood", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Orfeu negro", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met donderdag 19.30 uur: „Het dag boek van Anne Frank", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Tot 11 januari dagelijks van 10 tot 17 uur (bovendien donderdag van 19 tot 21.30 uur) en zondags van 13 tot 16 uur: Expositie „Kerkbouw nu". Frans Halsmuseum: Tot 11 januari da gelijks van 10 tot 15 en zondag van 13 tot 15 uur: Expositie „Kunst in het klein, de schoonheid van oude tegels". „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 februari dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van Anneke Zijlstra. Kunstzaal „Oud Ambacht" (Omvals- poort: Tot 11 januari dagelijks van 11 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur: Ex positie van werk van Chris van Voorst. Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): tot 18 januari dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Kerstexpositie van werken van leden van de Hollandse Aquarellistenkring. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van donderdag 31 de cember). DINSDAG 5 JANUARI Thalia, 20 uur: „De Toon Hermansfilm". Cultureel Centrum, 19.45 uur: simultaan Baba Sy voor Sportief. Zaal Abelenstraat, van 20 uur af: spreek uur Alcoholics Anonymous. WOENSDAG 6 JANUARI Thalia, 20 uur: „De Toon Hermansfilm". Rex, 20 uur: „Opmars naar de galg". Raadhuis, 19.30 uur: Raad Velsen. Raadhuis, 10—12 uur: spreekuur wet houder van sociale zaken. DINSDAG 5 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Houseboat". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mou- tarde van Sonansee". WOENSDAG 6 JANUARI Bioscopen: als dinsdag. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder var Rappard, speldt de heer S. van der Veer de versierselen op van de koninklijke onderscheiding. als boekhouder in dienst bij het bedrijf in Alkmaar en later werd hij directeur. Hij moest vele moeilijkheden overwinnen en hielp het bedrijf door de crisisjaren. Het bedrijf in Alkmaar kreeg een goede naam en in 1943 na een fusie met de firma Sa belis werd de heer Van der Veer direc teur van de gefusioneerde vennootschap te Haarlem. De burgemeester herinnerde verder aan de arbeid van de jubilaris in de bezettingsjaren, waarin deze zich een goed Nederlander heeft getoond, aan de glasactie na de bevrijding en aan het tref fen van sociale voorzieningen voor het personeel. Nadat de burgemeester mede deling had gedaan van de benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau wens te hij de heer Van der Veer geluk. In de loop van de middag hebben vele zakenrelaties en vrienden de jubilaris ge lukwensen aangeboden. Ook waren er ver tegenwoordigers van de Nederlandse Bond van Glasimporteurs B.V.T., waarvan de heer Van der Veer lid van het hoofdbe stuur is, en van de Sociëteit „De Vereni ging" te Haarlem. De heer J. Fontijne, hoofdcommissaris van politie te Haarlem, hoopt op 14 april aanstaande zijn vijfenzestigste verjaardag te vieren en de pensioen gerechtigde leef tijd te bereiken. Met ingang van 1 mei zal hij de politiedienst verlaten. In juli 1946 werd hij benoemd tot commissaris van politie te Haarlem en op 1 juli 1947 tot hoofdcommissaris. Uit de kwartaalcijfers van het Neder lands Economisch Instituut te Rotterdam blijkt dat ook in het tweede kwartaal 1959 een belangrijke omzetstijging in de Haar lemse industrie valt waar te nemen. Ver geleken met de omzetten in het tweede kwartaal 1958 namen alle bedrijfsklassen aan de omzetstijging deel, behalve de be drijven in de klasse aardewerk, kalk, glas en stenen en in de klasse textielnijverheid. De omzetstijging in de gehele Haarlemse industrie bedroeg van het tweede kwar taal 1958 op die van het overeenkomstige kwartaal 1959 20,6°/#. Het grootst was de stijging in de bedrijfsklasse „bewerking hout, kurk, stro" en wel met 75.6% name lijk van 172.000 tot 302.000. In de che mische nijverheid was de omzet in het tweede kwartaal van 1958 8.748.000 en in dat van 1959 13.508.000, dat is 64.7% meer. Deze cijfers waren voor de papiernijver heid respectievelijk 3.310.000; 4.018.000; 28.4%, voor de metaalindustrie 14.609.000; 18.109.000; 24.0% en voor de grafische nijverheid 14.978 000; 17.592.000 en 17.5%. De sterke omzetstijging in de chemische industrie blijft zich voortzetten. Van de totale omzet in de chemische industrie in het tweede kwartaal 1959 ten bedrage van 13,5 miljoen, maakte de omzet van de geneesmiddelenfabrieken, die ruim 11 mil joen gulden bedroeg, 81,7% uit De personeelsbezetting Ten aanzien van de personeelsbezetting kan worden opgemerkt, dat het aantal wer kenden in de Haarlemse industrie aan het eind van het tweede kwartaal 1959 weinig hoger is dan dat aan het einde van het overeenkomstige kwartaal in 1958. Toen bedroeg de totale personeelsbezetting na melijk 11.585 personen tegen 11.669 perso nen op eind juni 1959. De toeneming be droeg dus nog geen 1%. Op 14 januari zal de Provinciale Wa terstaat het eerste bestek van het aan te leggen tweede gedeelte van de westelijke randweg (ZijlwegHeussensstraat in Haarlem) aanbesteden. Dit eerste bestek dmvat het maken van parallelwegen, rioleringen en grondverbe teringen plus bijkomende werken aan de Waldeck Pyrmontlaan in Overveen. Het voorbereidende werk aan de aanleg van dit gedeelte van de westelijke randweg is reeds vandaag begonnen met de afbraak van een pand op de hoek van de Juliana- laan en de Waldeck Pyrmontlaan. In het derde kwartaal van ^959 zijn 267 woningen gereed gekomen. Hiervan wer den er 181 gebouwd in opdracht van wo ningbouwverenigingen en 86 van particu lieren. Bovendien verbouwde men twee woningen. In dezelfde periode werden ech ter 23 woningen aan de voorraad onttrok ken, waarvan 19 door onbewoonbaarver klaring. Per saldo steeg de woningvoor raad dus met 246. Evenals in het tweede kwartaal daalde de woningbezetting met een punt en be droeg aan het eind van het derde kwartaal 376 bewoners per honderd woningen. Al dus het kwartaalbericht van het Neder lands Economisch Instituut. Tijdens de eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar van de Heemsteedse afdeling van het Katholiek Vrouwengilde, welke maandagavond werd gehouden in het parochiehuis „Anno Santo" heeft mevrouw C. Brüggemann-Nieuwendijk haar nieuwe functie als presidente officieel aanvaard. Haar voorgangster, mevrouw L. Ku- batz-Brugman, had deze taak reeds in 1958 neergelegd, zodat de afdeling een langdu rige periode zonder presidente heeft ge kend. De eerste woorden van de nieuwe presidente waren aan mevrouw Kubatz gewijd, die de afdeling twaalf jaar lang met een voorbeeldige activiteit heeft ge leid en gediend. Spreekster stelde dan ook voor, haar wegens de vele en grote ver diensten te benoemen tot ere-lid. Hierna werd mevrouw A. Snijders Blok-Egger- ding als bestuurslid geïnstalleerd Na het huishoudelijk gedeelte van deze bijeenkomst, hield pastoor H. A. J. Drost als geestelijk adviseur een causerie over de betekenis van Driekoningen. Spreker vroeg zich af hoe het mogelijk is geweest dat de drie wijzen uit het Oosten van Christus' komst op de hoogte waren. In de eerste plaats was men hierover in Per- zië en Babyion door de diverse profetieën ingelicht. De desbetreffende Wijzen moe ten bijzonder vermogende lieden zijn ge weest, hetgeen bewezen kan worden ge acht door hun kostbare uitrusting voor de vermaarde reis naar Bethlehem, die on geveer een jaar heeft geduurd. Zij moeten de sterrekunde hebben beoefend, zodat zij op de bewuste dag in de nieuwe ster on middellijk het teken van de komst van de Messias herkenden. Eveneens kan worden aangenomen, dat de bewuste ster alleen voor deze Wijzen zichtbaar is geweest. Pastoor Drost betreurde het dat het feest van de Drie Koningen in de loop der tij den min of meer in diskrediet is geraakt. Hij herinnerde eraan, dat men deze dag vooral in de middeleeuwen op luisterrij ke wijze placht te vieren. Pastoor Drost besloot zijn betoog met declamatie van O Kerstnacht, schoner dan de dagen", uit de „Gijsbreght van Aemstel". Voor het doen aanbrengen van be schoeiingen in de waterlopen van het wandelbos in Hoofddorp en het opnieuw doen verharden van de grindpaden ver zoeken B. en W. van Haarlemmermeer de raad een crediet van 7000 beschikbaar te stellen. Advertentie DEZE WEEK 4 VERRASSINGEN... 1. Voor de baby: leuk wagenjasje, teddy ge voerd m/z capuch. 13.95 2. Voor wieg en wagen: mooi garnituurtje, pri ma kwal. geel en bleu gebord. 4.95. 3. Voor de kleuter: hes-pakje, div. kleuren broekje plastic gevoerd 3.48. - 4. Voor de a.s. Moeder: zuiver wollen positie-rok, perfecte coupe 15.95 HAARLEM, 4 januari 1960. BEVALLEN van een zoon: 1 jan.: M. P. Wouts-Busman; J. G. Bot-Elfrink; W. G. Pennarts-Koeleman; 2 jan.: J. C. Timmerman-Hoogstraten; 3 jan.: J. M. Vreeburg-Palboom; 4 jan.: M. W. J. Ran- sijn-Hakkaart; A. Kluen-Bakker (2 zns); C. Tennekes-van Assema. BEVALLEN van een dochter: 1 jan.: M. P. Wouts-Busman; M. Wolter-van der Zei; K. K. Damave-Martin; H. T. M. Kem- per-Bisschops; 2 jan.: C. A. Polder-Rol; 3 jan.: H. M. C. Siero-Barendse; C. C. Pleines-Nord Thomson; 4 jan.: L. J. Brands-Nouwen; D. J. Kloes-Fiege. OVERLEDEN: 31 dec.: A. J. van der Vosse, 77 j., Kopsstraat; 1 jan.: B. D. Beemsterboer-Stokman, 85 j„ Leidsevaart; H. van der Lee-Kuipers, 80 j„ Hélène Swartstraat; E. M. C. Puls-Bergmans. 85 j„ Gasthuisvest; P. G. van Duinen, 58 j., Kijkduinstraat; H. Verbeek, 51 j„ Haze- paterslaan; J. Dragt. 64 j„ Parklaan; 2 jan.: L. van der Veen, 79 j„ Hazepaterslaan; 3 jan.: J. C. Ris, 82 j„ Westerhoutpark; M. P. Suurland-Halff. 51 j., Gasthuisvest; G. J. Langeveld-Nunnink, 79 j., Kamper laan. De Kennemerduinen in de gemeente Bloemendaal zijn in het afgelopen jaar het drukst bezocht recreatiegebied van ons land geweest. Het aantal bezoekers be droeg 461.000 (in 1958: 341.500) en het aan tal kampeerders, gerekend naar het aantal man-kampdagen 112.500 (in 1958: 95.500). De Hoge Veluwe, welk recreatiegebied vtff maal zo groot is als de Kennemerduinen, trok in het vorig jaar honderdvijftig- duizend bezoekers minder dan de Kenne merduinen. De belangstelling voor de Kennemer duinen ging voor een belangrijk deel uit naar het strand, maar ook de speelvijvers trokken vele duizenden ouders met kin deren. De Web, in het begin van de Zee weg, trok in de loop van het vorig jaar 110.000 bezoekers, dus ongeveer het vierde deel van het totaal aantal. Aangezien de behoefte aan speelvijvers groot is, heeft de directie van de stichting een derde speelvijver laten aanleggen en wel in de omgeving van de Bergweg te Bloemendaal. Met de werkzaamheden is men inmiddels begonnen en vermoedelijk zal een deel van de vijver in de loop van dit jaar gereed komen. De naam van de nieuwe vijver is „Oosterpias". De directeur van de stichting, ir. E. C. M. Roderkerk, deelde ons mee, dat de animo voor het kamperen steeds toeneemt en aan ongeveer tienduizend bezoekers moest worden meegedeeld dat er geen plaats was. Vierenveertig percent der kampeerders kwam uit Amsterdam, dertien uit Haar lem. twintig uit het overig deel van ons land, twintig uit Duitsland en drie uit zeventien andere landen. Toekomstplannen Op 17 november zal het tien jaar geleden zijn dat de hekken van de Kennemer duinen voor het publiek geopend werden. Ieder jaar nam de belangstelling toe en hoewel in 1959 een topjaar werd bereikt verwacht ir. Roderkerk, dat in 1960 het aantal bezoekers niet minder zal zijn dan in het afgelopen jaar. De belangstelling om er op uit te trekken neemt steeds toe. Behalve de aanleg van een nieuwe speel vijver zijn er plannen de toegangsweg Bloemendaal aan Zee naar Parnassia te verbreden en in de omgeving van de ere begraafplaats een tweede brandtoren te plaatsen. Ir. Roderkerk vertelde ons, dat de schade door brand in de Kennemer duinen nogal is meegevallen, maar hij wil alles doen om de brandschade zoveel mo gelijk te beperken. Daarom is hij voor nemens contact op te nemen met de com mandanten van de brandweren in Haar lem, Bloemendaal en Zandvoort om te ge raken tot een goede samenwerking. De mannen die op de torens in de Kennemer duinen dienst hebben, kunnen aandacht besteden aan de overige duingebieden in deze omgeving en op de watertoren in Advertentie NAAR .DRUKKER ZWART KOUDCfiHORN 44 I/O HARMENJANSBRVC TTLtrOON 18200 Naar wij vernemen bestaan er plannen om in het gebouw van de voormalige melkfabriek „De Landbouw" in de Spaarn- wouderstraat in Haarlem, een fabriek van vruchtenlimonades te vestigen. De melkinrichting „De Sierkan" n.v., die enige jaren geleden het bedrijf van „De Landbouw" heeft overgenomen, heeft met betrekking tot de fabricage van de vruchtenlimonades assistentie verkregen van een Amerikaans bedrijf, dat van plan is het nieuwe artikel op grootscheepse wij ze te gaan brengen, nadat daartoe de mo gelijkheid zal zijn geschapen door de aan koop van de benodigde machinerieën. Het artikel dat men wil gaan vervaardi gen is geheel nieuw voor Nederland. Het bestaat uit een zuivere vruchtensiroop zonder toevoeging van koolzuur. De limo nades zullen op de Nederlandse markt ver schijnen in een oorspronkelijke verpak king, die het nieuwe karakter van de drank zal accentueren. Op het ogenblik is men bezig met de aan koop van de machines, die te zijner tijd in het reeds ontruimde gebouw van „De Landbouw" zullen worden ondergebracht. Het ligt in de bedoeling met behulp van de Haarlemse fabriek een aanloopperiode te overbruggen. Mocht de lancering van het nieuwe artikel een succes blijken te zijn dan zal men te zijner tijd verdere uitbrei dingen overwegen Op vierentachtigjarige leeftijd is te Haarlem overleden de heer A. C. van Bostelen, oud-onderwijzer aan de open bare lagere school aan de Pol te Spaarn- dam. De thans overledene, die op 13 fe bruari 1876 in Oegstgeest is geboren, heeft van 1 januari 1894 tot 1 september 1934 zijn krachten gegeven aan de school in Spaarndam. Hij was een geziene figuur in het dorp, waar hij ruim veertig jaar ge werkt heeft. Ongeveer gelijktijdig is zijn echtgenote, mevrouw F. van Bostelen-De Vries, die ook geruime tijd ziek is geweest, overleden. De begrafenis var het echtpaar Van Bostelen is bepaald op donderdag 7 januari op de begraafplaats Westerveld, na aan komst van trein 12.03 aldaar. In de nacht van zondag op maandag is door verbreking van een ruit ingebroken in een perceel aan de Brederodestraat in Zandvoort. De gehele woning werd door zocht. Enkele waardevolle voorwerpen bleken te zijn verdwenen. Het totaalbe drag van het vermiste kon nog niet wor den vastgesteld. In de loop van maandag bleek de poli tie, dat onbekende(n) zich op vrijwel de zelfde wijze toegang had( 'en) verschaft tot het perceel Julianaweg no 5, waarvan de bewoners evenals die in de Brederode straat met vakantie afwezig waren. Het gehele huis werd ondersteboven gehaald. Wat vermist wordt kon nog niet worden vastgesteld. Zandvoort zou een brandwacht geplaatst kunnen worden die in contact staat met collega's op andere plaatsen. Het duinterrein ziet er volgens ir. Roderkerk gunstig uit. Het heeft be trekkelijk weinig geleden door de droogte, maar de regen van rie afgelopen maanden heeft veel goed gemaakt. Wel is door brand ongeveer dertig hectare verloren gegaan. Regelmatig houdt de Volksgezondheids dienst controle bij de speelvijvers. Men heeft bevonden dat het water zich zelf binnen vierentwintig uur reinigde. Aan het einde van de dioogteperiode duurde het wat langer, maar klachten zijn er niet binnengekomen. Om de toestand van het water zo gunstig mogelijk te houden zul len pompen geslagen worden, waardoor het mogelijk wordt vers water in de vijvers te pompen. Daardoor zal het gevaar voor besmetting nog minder worden. Veel gestroopt Van november tot. eind december is het gebied der Kennemerduinen door stropers bezocht. Op vele plaatsen werden strik ken gevonden. De Bloemendaalse politie heeft een aantal processen-verbaal opge maakt. Op het ogenblik heerst er myxo- matose, waardoor vele konijnen sterven. Aan het eind van het derde kwartaal 1959 telde Haarlem 169.290 inwoners, dat is 169 meer dan aan het eind van het tweede kwartaal. Dit. aantal is verdeeld in 81.857 mannen en 87.433 vrouwen. Het Ne derlands Economisch Instituut deelt dit mee in zijn kwartaalbericht. Er werden in het derde kwartaal aan zienlijk meer jongens dan meisjes geboren, namelijk 405 tegenover 337. Ook bij de overledenen overweegt het aantal manne lijke inwoners, namelijk 169 tegenover 144 vrouwen. Per saldo is echter bij het ge boorteoverschot het percentage van de mannen nog aanzienlijk groter dan dat van de vrouwen, te weten 55 tegen 45 per cent. Er vestigden zich 1994 mensen in Haar lem, er vertrokken 2254. Het aantal ge sloten huwelijken was in het derde kwar taal van hèt afgelopen jaar enigszins lager dan in het overeenkomstige kwartaal van 1958. Maandagavond zijn de bedrijfsleiding en het personeel van het Kledingmagazijn Peek en Cloppenburg n.v. in Haarlem in het gebouw van de firma bijeen geweest om de kantinejuffrouw, mejuffrouw W. Stokman te huldigen wegens haar 25-ja- rig dienstverband. Nadat de assistent-bedrijfsleider, de heer J. Kaspers, de jubilaresse en haar ouders had begroet, belichtte de bedrijfs leider, de heer A. P. Schoor, in een gees tige toespraak het leven van mejuffrouw Stokman. Namens de hoofddirectie schonk hij haar een gouden horloge. Te vens bood de heer Schoor een persoonlijk geschenk aan. Vervolgens liet de admi nistrateur, de heer R. Kramer, als lid van de ondernemingsraad zich prijzend uit over de kwaliteiten van mej. Stokman. Uit naam van het personeel overhandig de hij haar een gouden ring. Hierna sprak een van de jongere medewerkers mejuf frouw Stokman nog waarderend toe. Aan het slot van de feestelijke bijeenkomst dankte mej. Stokman voor de hartelijke huldiging en de geschenken die haar ten deel waren gevallen. Advertentie De jaarlijkse kerstboominzameling en -verbranding in Haarlem heeft maandag middag een feestelijk verlengstuk gekre gen in de grote zaal van het Concertgebouw. Deze was namelijk helemaal bezet door kinderen van zes tot vijftien jaar die zo gelukkig waren geweest bij het inleveren van hun kerstboom in de grabbelton een toegangsbewijs te vinden voor een gezel lige middag. Het festijn was georganiseerd door de Haarlemse Raad voor de Jeugd en de gemeentelijke dienst voor sport- en jeugdzaken. Het door het gezelschap Truxini ver zorgde programma ging er in als koek. Als intermezzo kwam af en toe een accor deonist op het podium en de mededeling dat meezingen niet verboden was vond massale weerklank in de zaal. In een der lokalen van de Lorentzschool aan het Leidseplein in Haarlem is van morgen voor de gemeente Haarlem met uitzondering van Spaarndam de herijk begonnen van maten en gewichten. Deze tweejaarlijkse keuring van lengte- en in houdsmaten, gewichten en meetwerktuigen wordt uitgevoerd door ambtenaren van de rijksdienst van het IJkwezen. De ambte naar rechts op de foto controleert met een zeer gevoelige balans het juiste gewicht van de te herijken ijzeren en koperen ge wichten. Er mag ten hoogste een speling zijn van tweeduizendste van het gewicht. Dat wil zeggen dat het gewicht wel een ietsje zwaarder mag zijn dan is aange- De Haarlemse politie heeft in navolging van de Haagse politiemacht gezocht naar een zo onschuldig mogelijk middel tenein de gebruik van geweld in de vorm van toe passing van gummiknuppels en schietwa pens zo veel mogelijk te vermijden. Zij heeft daartoe van de gemeenterei niging een oude rol-veegwagen overgeno men, die door de reiniging is voorzien van een straalpijp, waardoor het mogelijk is water te geven om eventueel verhitte ge moederen af te koelen. Het is een eenvou dige wagen, voorzien van een tank, die via de kabine is verbonden met een straal pijp op het dak. De wagen kan worden be stuurd door één man, terwijl een ander be manningslid de straalpijp kan bedienen, die over 180 graden kan ronddraaien Bijzonder geanimeerd was de nieuw jaarsreceptie, die burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers en mevrouw C. G. E. M. Cremers-de Bruyn, maandagavond in de gravenzaal van het Haarlemse stadhuis hebben gehouden. Geanimeerd en druk. Ieder jaar op nieuw krijgt men de indruk dat steeds meer Haarlemse ingezetenen van de ge legenheid gebruik maken de burgemees ter de beste wensen voor het nieuwe jaar aan te bieden. Een indruk, die gezien de cijfers zeker niet onjuist is te noemen. Maandagavond bijvoorbeeld waren on geveer driehonderd bezoekers de gast in het Haarlemse stadhuis, hetgeen vijfen twintig meer is dan verleden jaar. Na de officiële receptie bleven velen tot bij elven in een genoeglijk samenzijn in de graven- zaal bijeen. geven, maar nimmer te licht. In het laat ste geval wordt het gewichtsverschil door het inslaan van een korreltje lood in het gewicht weer opgeheven. Dit noemt men het justeren van de gewichten. Goedge keurde maten en gewichten worden ge stempeld met de letter Y, de afgekeurde worden met een driehoekje gemerkt. De ambtenaar links op de foto ziet men hier mee bezig. Uiteraard mogen de maten en gewichten die van het afkeuringsmerk zijn voorzien niet meer in winkels e.d. worden gebruikt. Vóór 1 oktober van dit jaar moeten alle maten en gewichten gestem peld zijn met het goedkeuringsmerk. Advertentie Geen losraken of verschuiven meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat zijn kunstgebit losschiet of verschuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende ongemak. Een weinig DENTOFIX- poeder houdt het gebit de gehele dag on wrikbaar op zijn plaats. DENTOFIX voor komt tevens onaangename reuk nit de mond. Probeer het nog vandaag Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs C. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Nieuws in het kort „De Toverlantaarn". De Heemsteedse diaclub „De Toverlantaarn" houdt maan dag 11 januari een ledenvergadering in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein. Kleurendia's van dieren zullen worden vertoond. Concert Marinierskapel. Het in ok tober gehouden jaarlijkse concert van de Marinierskapel der Koninklijke Marine ten bate van het Marine Sanatoriumfonds heeft een saldo opgeleverd van 3.100. Wachtverbod. B. en W. van Haarlem hebben een wachtverbod vastgesteld voor de westzijde van de rijbaan van het Spaarne tussen de Korte Veerstraat en de Berkenrodesteeg. Garantie. B. en W. van Haarlemmer meer stellen de raad voor een geldlening te garanderen die de stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek Haarlemmermeer wil aangaan ten behoeve van de vestiging van een filiaal in Badhoevedorp. Filmavond. De culturele vereniging „De Kern" in Vogelenzang houdt op woensdag 6 januari een filmavond in het r.-k. verenigingsgebouw.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6