Panda en de meester-diplomaat In een Zweedse ijzermijn IPSO EN DE TOVERRING Misdaad ooi een Herverdeling radiofrequenties eiste maandenlang overleg NAAIMACHINES HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Italië-Zwitserland voetbal op t.v. De radio zeeft woensdag T elevisiebrozramma P.v.d.Avoorzitter Regering moet ex-nazi's goed in het oog houden Radio-astronomie voor storingen gevrijwaard Oud-strijders en BB- noodwachtplicht Kerkelijk Nieuws GLOBETROTTER V GARCIA DE LEON: Oude Rijn in Woerden wordt gedempt W. A. L. van Aalst overleden ROMAN VAN JANE ENGLAND Dodelijk ongeval in huis van magere Josje TÖLit !)f hFrÏpbpn tijb DINSDAG 5 JANUARI 1960 28. Verdrietig staarde Panda de trein na. „Nu zullen we nooit op tijd bij Sheik Ali Bin Oli komen", dacht hij. „Wat erg.' Meneer Smurk zei, dat hij die afspraak beslist niet mocht missen.'" Maar de di plomaat gaf zich niet zo gauw gewonnen. Hij stapte op de stationschef af en sprak: „Ik zie daarginds een locomotiefje staan, zou ik dat even mogen lenen?" „Geen spra ke van!" antwoordde de stationschef. „Dank U", zei de diplomaat, niet in het minst uit het veld geslagen. Hij liep naar het locomotiefje, dat hij op het oog had en vroeg aan de machinist: „Wilt U zo vrien delijk zijn, mij Uw voertuigje voor een poosje te lenen?" „Ik pieker er niet over", antwoordde de machinist. Dank U", zei de diplomaat tevreden. „Pas op, meneer Smurk!" waarschuwde Panda, „daar komt de stationschef aan. Hij is vast boos, dat U het nog eens aan die machinist vraagt, nadat hij al nee heeft gezegd. „Ik weet het," fluisterde de diplomaat, „hoe bozer hij is, hoe beter. Binnen vijf mi nuten krijg ik dit locomotiefje. Let maar op". Panda staarde hem met open mond aan. Hoe kon de diplomaat daar nu zo ze ker van zijn, als de stationschef en de ma chinist het niet wilden hebben? Woensdagmiddag aanstaande is er weer een interland-voetbalwedstrijd op het scherm: ItaliëZwitserland. De reportage, die duurt van 2.30 tot 4.30 uur, komt uit Napels en wordt van commentaar voorzien door Dick van Bommel. HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10 20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. en rep. 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 8.55 Voor de vrouw. 9 00 Gymn. voor de wouw. 9.10 Gram. (9.359 40 Waterst.). VPRO: 10.00 De veranderen de kerk in de veranderende wereld, toespraak. VARA 10.20 Voor de vrouw. 11 00 Gevar. progr. 12.00 Hammondorgelspel. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 1233 Voor het platteland. 12 38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13 2Ö Dansmuz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Lekenmuziek. 14.45 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.10 Or gelspel. 17.25 Roemeense muziek. 17 50 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: Jeugduitzending. De brievenbus gaat open. corresp.club o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws, comm. en act. 1830 Politie- kapel. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Zijn wij nog één volk. toespr. 19 25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Dans muz. 20.35 "s Nachts tussen twaalf en zes, hoorsp. 2130 Jazzmuz. 22.10 Gram 22.20 Keuren en kie zen. praatje. 22 30 Nieuws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Muzik. lezing 23.55—24 00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram 11.20 Za ken zijn zaken, hoorsp 12.20 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, praatje. 13.20 Gevar. muz. 13.50 Gram. 15.30 Strijkkwintet. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Pianospel met cómm. 17.40 Beursber. 17 45 Gewijde muz. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigings leven, lezingen. 1830 Leger des Heilskwartier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianospel. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Licht* muz. 20.10 Kamerorkest en soliste 21.10 Het Evangelie van Thomas, lezing. 21.30 Vocaal ens. 22.05 Gevar. muz. 22.30 Nieuws. 22 40 Zaalsportuitsl. 22 45 Avondoverdenking. 23.00 Platemreuws 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weerbericht. 12 34 Gevar. muz. (vervolgI. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 14.45 Gram. 15 00 Ork.conc. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16 21 Gram. 16.30 Amus.muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.21 Gram. 17,23 Ka- mermuz. (verv.). 17.50 Boekbespr. 18.00 Leken- moraal en -filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20 00 Verz.- progr. 20.30 Akademie der Diskofielen. 2130 Jazz muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Litteraire kroniek. 22.30 Muz. uit Noord-Afrika. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG AVRO: 17 00—17.40 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20 20 Film en toneel- nieuws. 2100 Zangrecital. 21.20 Amahl en de nachtelijke bezoekers, TV-opera. Daarna: Epiloog. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Op een nieuwjaarsbijeenkomst van de Partij van de Arbeid in Weesp, heeft de partijvoorzitter, de heer E. Vermeer, ge sproken over de antisemitische gebeurte nissen in Duitsland, Oostenrijk, Engeland en de Verenigde Staten. „Deze slaan ons met verbijstering," zei de heer Vermeer. „We vragen ons af hoe dit zo kort na 1945 kan gebeuren. We hadden gedacht dat hetgeen in de oorlogsjaren is gebeurd, zulk een diepe indruk had gemaakt, dat we generaties lang de pest van het anti- smeitisme kwijt zouden zijn. De P.v.d.A. verwacht, dat de regering in ons land nauwlettend toezicht zal houden op ex-na zi's en elementen die verkeerd zijn ge weest in de oorlog. Hij noemde onder meer de vrijgelaten S.D.-agent Berends, die de provincies Gelderland en Overijsel niet meer mag betreden. „Dit zijn in het bij zonder de mensen tegen wie we moeten waken," zei de heer Vermeer. „De P.v.d.A. is ernstig verontrust en doet niet mee met diegenen, die zeggen: dat kan hier niet gebeuren. Vóór 1940 waren er al te veel die dat hebben gezegd." „De P.v.d.A. zal elke nationale en inter nationale actie steunen, die het antisemi tisme bestrijdt Zij staat achter de rege ring, als deze geroepen wordt maatrege len te nemen en zij protesteert met grote klem tegen datgene wat in de afgelopen dagen is gebeurd," zo besloot de heer Ver meer. De duizend deskundigen uit honderd lan den, die zich van 17 augustus af te Genève hebben bezig gehouden met een herverde ling van golffrequenties voor radio, televi sie, radar, scheep- en luchtvaart mobilo foons, militaire verbindingen enzovoort, zijn in december met hun werk gereed ge komen. In 1947 werd te Atlantic City in de Verenigde Staten een internationaal radio reglement opgesteld. De enorme toene ming van mogelijkheden maakte het nodig dit reglement te herzien en de verdeling, die eertijds ging over frequenties vanaf 10 Een belangrijke zaak hierbij was om kilohertz tot 10.500 megahertz uit te brei den tot 40.000 megahertz, frequenties, die voor radio-astronomische waarnemingen nodig zijn, voor storing te vrijwaren. De radio-astronomie berust op het opvangen van uitstralingen uit de ruimte, die op aarde via bijzondere ont vangers gegevens verstrekken. De Neder landse hoogleraren prof. Oort en prof. Hulst hebben het inzicht van de deelne mers aan de conferentie in deze materie verhelderd. Voorts heeft de conferentie primaire en secundaire frequenties vastgesteld ten be hoeve van radioverbindingen met satellie ten en ruimtevaartuigen. Ook over „Scat- ter"-verbindingsystemen is overeenstem ming bereikt. Daarbij gebruikt men fre quenties, die onder een kleine hoek met de aarde naar de troposfeer of de ionosfeer worden gestraald om daar „versplinterd" te worden en naar de aarde terugge- strooid. Rekening is voorts gehouden met het gebruik van op vaste punten met de aarde meedraaiende ruimtestations of de maan, die als tussenschakels in radiover bindingen kunnen worden gebruikt. Zo moeilijk en omvangrijk waren enige duizenden van de zesduizend onderwer pen ter conferentie, dat per week onge veer een miljoen vel foliopapier moest worden gebruikt. Het nieuwe reglement van Genève is een zeer lijvig boek gewor den. Naast de administratieve conferentie hebben van 14 oktober af tevens de na tionale gevolmachtigden der leden van de Union de telecommunication", een or gaan van de UNO, vergaderd. Dezen heb ben de tekst van de conventie van Buenos Aires van 1952 herzien. Besloten is de ad ministratieve raad van 18 tot 25 leden uit te breiden, waarbij voor het eerst vier le den uit Afrikaanse landen die pas onaf hankelijk zijn, werden gekozen. Het per manente orgaan van de conferentie te Genève heeft naast de registrerende taak over het gebruik van radiofrequenties ook een onderzoekende taak gekregen. De conferentie heeft onder meer beslo ten de t.v.-frequentiegroep uit te breiden I in de banden vier en vijf. Er is geen tijd vastgesteld voor een Europese conferen tie over een herverdeling van frequen ties, over de landen, zodat te dien aan zien de Kopenhaagse afspraken nog wel vijf jaar van kracht zullen blijven. De Nederlandse delegatie naar de con ferenties werd geleid door de oud-direc- teur-generaal van de P.T.T. ir. J. D. H. van den Toorn en ir. A. J. Ehnle, hoofd directeur algemene zaken en radio van de P.T.T. Het Oudstrijderslegioen in Den Haag en omgeving heeft een brief aan de minister van Binnenlandse Zaken gezonden, waar in commentaar geleverd wordt op enkele nieuwe directieven over de indeling van oud-strijders in de B.B., die naar de me ning van het legioen onbillijk zijn. Het bestuur verzoekt de minister deze bepalingen zo te wijzigen, dat ook diege nen, die vóór 15 oktober 1959 zijn inge deeld in de B.B., vallen onder een gunsti ger regeling. In de brief wordt gezegd, dat het stellen van deze datum onbillijk is, omdat hierdoor oud-strijders worden uit gesloten van de gunstige regeling, slechts omdat zij door de alfabetische afwerking van de lijsten vóór die datum werden ingedeeld, of omdat zij door een al te snelle indeling juist te vroeg zijn ingelijfd in de B.B. Ook verzoekt het legioen de minister, voor kader dezelfde mogelijkheden tot vrijstelling van de noodwachtplicht te scheppen als die welke de soldaten zul len krijgen. Ten slotte verzoekt men de minister, er nauwlettend toe te zien op de naleving van de bepalingen in de grote steden, waar zeer zeker voldoende militai re* zonder mobilisatiebestemming aan wezig zijn, die niet in Indonesië hebben gediend. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Elspeet (2de beroep): A. J. Timmer te Huizen (N.H.); naar Rot- terdam-Blijdorp (vac. dr. W. S. van Leeu wen): H. Huting te Gouda. Bedankt voor Eindhoven als predikant voor buitenge wone werkzaamheden (studentenpredi kant) (toez.): dr J Sperna Weiland te Rot terdam Geref. Kerken Beroepen te Aduard: W. J. de Ruiter te Idskenhuizen. Aangenomen naar Tholen- Poortvliet: J. C. van Egmond, kand. te Rijnsburg, die bedankte voor Blokzijl, Den Bommel, 's Gravenmoer, Schildwolde en voor Westeremden. Chr. Geref. Kerken Beroepen te 's Gravenmoer: C. v. d. Zaal te Harlingen. Een economisch belangrijk deel van het leven in de Zweedse provincie Dalecarlië speelt zich diep onder de grond af. Daar waar zich de oudste naamloze vennoot schap ter wereld bevindt, een kopermijn, wordt ook veel ijzererts van een zeer hoeg gehalte gedolven. Hieraan dankt het land zyn uitstekende reputatie op het gebied van de metaalnijverheid. In het centrum van de Zweedse tuinprovincie Dalecarlië ligt het azuren Siljanmeer „als een groot, spiegelend oog". Ik wou dat ik de ver gelijking bedacht had; helaas was lang geleden een poëtische Deense toerist mij voor. Zijn naam was Hans Christian Andersen en met zijn sprookjes vol fantasie en charme kunt u thans nog uw kinderen machtig veel plezier doen. Dalecarlië of Dalarna, zoals de Zwe den zeggen, is een welhaast unieke mengeling van ongerepte natuur, bijna kinderlijk aandoende folklore en effi cient georganiseerde mijnbouw. De streek heeft door deze laatste pro zaïsche bezigheid van de bewoners des ondanks weinig van zijn oorspronkelijk karakter verloren, wat te meer bewon dering wekt, omdat de economische ac tiviteit niet bepaald van vandaag of gisteren dateert. In Falun, het admini stratieve centrum van Dalecarlië, wijst men u met trots de kopermijn, de oud ste bestaande naamloze vennootschap ter wereld, waarvan de oprichtingsacte uit 1347 nog bewaard is gebleven. Daar tegenover gaan de bewoners uit de naaste omgeving op zondag ter kerke in hun prachtig harmonieus kostuum: de vrouwen dragen de zwarte of blauwe rok met daar overheen het rood/wit/ blauw gestreept schortje, verder de kunstig geborduurde witte katoenen blouse met lange wijde mouwen en het witte kanten kapje. De overeenkomst met ons Limburg (eveneens een ge lukkige combinatie van kostelijk na tuurschoon, industrie en mijnbouw) gaat voor de kleding dus niet op. Snelle boten onderhouden over het Siljan meer de verbinding tussen de stadjes en dorpen. Mora, een van de historisch belangrijke plaatsen aan zijn oever, kan derhalve gemakkelijk wor den bereikt, maar zou overigens onder geen beding mogen worden overge slagen. De enthousiaste leidsman van de plaatselijke vereniging voor vreem delingenverkeer is niet tevreden voor hij u bij het gedenkteken voor Gustaaf Wasa heeft gebracht. Hij is de natio nale held, die in 1523 als koning van een onafhankelijk Zweden werd inge huldigd en het land tot 1560 bestuurde. Toen hij nog vogelvrij was, drie jaar voor zijn troonsbestijging, heeft hij zich hier eens voor de hem uit Noorwegen achtervolgende Denen (het Scandina vische Herrenvolk uit die tijd) in een kelder verborgen gehouden. Het kleine vierkante gebouwtje, waaruit het mo nument bestaat, heeft zijn binnenmuren bedekt met voorstellingen uit het leven van Gustaaf Wasa en in het midden van de vloer leidt een trap naar de be faamde schuilplaats. In deze streek leeft de folklore als een niet weg te denken element van het dagelijks bestaan „Als men zes in woners van Dalecarlië bij elkaar ziet, kan men er zeker van zijn, dat zeven van hen de nationale dans op de viool kunnen begeleiden!" zeggen de Zweden origineel. De traditionele polka's klin ken er het hele jaar door, maar het uitbundigst in de zomer met zijn op deze breedte al boven 60 gr. langere dagen dan wij gewend zijn. Tegelijkertijd dreunt het lied van de arbeid er driftig, zowel onder als boven de oppervlakte der aarde. Dat word ik indringend gewaar, wanneer ik gevolg geef aan een uitnodiging in de ijzermijn Grangesberg Malmfeldt af te dalen. Van mijn tijdelijk verblijf in Brunns- vik voert een slingerende weg langs het meer Vasman, ruwweg ten zuiden van Siljan gelegen, via Sörvik en Ludvika naar Grangesberg Het gaat heuvel op, heuvel af en hier en daar zijn de den nen beleefd uit elkaar gaan staan om de bezoeker onbelemmerd van het uit zicht te laten genieten. De middagploeg ondergrondse arbei ders heeft juist de beschikbare liften in gebruik genomen, zodat het gezel schap even moet wachten. Dit opont houd wordt gevuld door een algemene verkleedpartij. Er zijn weinig deskun dige aanwijzingen nodig om mij te kun nen hullen in een burnousachtige wa terdichte mantel, die witter dagen heeft gekend. Gehoorzaam zet ik een soort zuidwester op en knoop de bandjes onder mijn kin dicht. Nu kan de tocht naar de ingewanden van Dalecarlië be ginnen. Als laatste van een groepje van tien stap ik in de lift die met een snelheid van negen meter per seconde dat is ruim tweeëndertig kilometer per uur omlaag valt. Mijn maag doet een ogen blik pogingen buven te blijven, maar schikt zich vrij spoedig in de ongewone situatie. Diepte tweehonderdzeventig meter en uitstappen. Zelfs vergeleken met de bovengrondse temperatuur is het hier koel. „We zitten midden in het water", verklaart de gids nogal overbodig, want overal om mij heen kolkt en borrelt het. De vloer van de mijngang staat vol plassen en de burnous en zuidwester blijken alleen maar bedoeld te zijn als bescherming tegen de onophoudelijk van de zoldering vallende regen. Naar alle richtingen strekken zich de gangen van vier meter breedte en twee- eneenhalve meter hoogte uit Een elek trisch gedreven transporttreintje komt rammelend een hoek om en noodzaakt ons opzij te springen. Met de anderen sukkel ik braaf achter het kwalijk rie kende carbidvlammetje van de gids aan, over rails en dwarsliggers, door muffe, slecht geventileerde gangen. Na enkele honderden meters stuiten we op een volledige smederij. Het voornaam ste produkt ervan wordt ons getoond. „Stalen boren, vierkoppig, ziet u wel? Ze worden gebruikt voor het maken van de gaten in de ertsrots. Dan komen er de dynamietladingen in." Even verder staan de machtige pomp- installaties twee machines, die per minuut elk vijfduizend liter water naar boven zuigen. Dat gaat dag en nacht door; ik geef u graag te doen uit te rekenen hoeveel water er per jaar uit de mijn wordt verwijderd. Grangesberg Malmfeldt produceert bijna tien percent van wat in Zweden aan ijzererts wordt gewonnen, nage noeg een miljoen ton. „Van bijzondere kwaliteit", zegt de gids, terwijl hij een klompje erts van vier centimeter door snee in mijn hand legt. Het gewicht verrast mij „het bevat ook meer dan negentig percent metaal", doceert hij met een grijns. „Er werken hier zo'n vijftienhonderd man", voegt hij er on logisch aan toe. Van veraf dringen met onregelmatige tussenpozen doffe bonzen tot mij door. Het wordt blijkbaar te gevaarlijk ge acht leken te dicht bij de arbeids plaatsen te brengen, zodat ik mij te vreden moet stellen met iets waar te nemen van het vervoer na een dyna- mietontploffing. Snel worden de kip karretjes dan gevuld en de locomotief trekt ze vervolgens naar het einde van een gang. waar ze in schuine trechters worden gelost. Onderin zo'n trechter bevindt zich een ijzeren deur, waarvoor een ertslift stilhoudt. Door een druk op een knop wordt de deur geopend en de inhoud van de trechter stort met don derend lawaai in de lift. Met een brok ijzererts in mijn zak als souvenir men zal het toch niet hebben gemist? sta ik een kwartier later weer in de frisse buitenlucht. Na het verblijf in de vochtige spelonken beneden doet het goed eens diep te kunnen inademen. Maar op hetzelfde moment blaast de wind de rook van een fabrieksschoorsteen in mijn gezicht en benauwd kuchend loop ik terug naar de bus. (Nadruk verboden) De demping van de Oude Rijn in de binnenstad van Woerden zal zeer binnen kort een feit worden. Dit werk is thans aanbesteed en direct aan de laagste in schrijver, een aannemingsbedrijf in Woerden voor 409.400,gegund. Reeds ongeveer honderd jaar lang zijn er plannen geweest voor de demping van de Oude Rijn in Woerden. Het zal er nu eindelijk van komen. Te Paramaribo is plotseling overleden de heer W. A. L. van Aalst, directeur van het departement van Algemene Zaken, mede-directeur van het Surinaams-Ameri- kaans bureau voor technische samenwer king en „liaisonofficer" van de Caribische commissie. De heer Van Aalst, die 56 jaar is geworden, is opgetreden als secretaris van de Surinaamse delegatie op de confe rentie Nederland-Suriname-Nederlandse Antillen tot vaststelling van de nieuwe rechtsorde binnen het koninkrijk. In 1954 maakte hij deel uit van de Surinaamse delegatie op de Ronde Tafelconferentie en nam in 1959 deel aan de conferenties van de Caraïbische commissie in Port of Spain. 7879. De visser keek met grote ogen naar wat Ipso deed. En toen viel z'n mond open van verbazing.... Want toen Ipso de ring had gewreven en iets mompelde, verscheen er plotseling een zak in z'n hand, die rinkelde, toen hij hem schudde. Alstublieft, zei Ipso. Deze buidel vol geld is voor u, als u het vissen voortaan laat. En hij overhandigde de man het geld. De visser pakte de buidel aan en was er hele maal beduusd van. Noudaarvoor wil ik graag beloven, m'n hengel voorgoed op zolder te bergen! riep hij uit. Zoveel geld heb ik nog nooit bij elkaar bezeten! 14. Zij glimlachte even op een koude manier tegen Julie. Hij is zoveel weg geweest, voegde zij er aan toe dat ik vrees, dat de boerderij er onder ge leden heeft. Het gaat nu anders worden, hè? O, maar, zei Rob ik had Julie mee willen ne men om de rivier te laten zien. Het was werkelijk verbazingwekkend. Eerst die scène en nu die volkomen achteloosheid. Alsof er niets ge beurd was. Zij lachte zo onbevangen als zij maar kon. We kunnen de rivier altijd nog gaan bekijken Rob. Ja, dat zal wel, gaf hij ten antwoord. Nu, vooruit dan maar. Ik zal wassen vandaag. Ik zal Indaba de kudde bijeen laten drijven. Hij schoof zijn stoel achteruit en stond op. Tot straks, Julie, zei hij. Kom maar eens kijken naar het wassen. Als er niets is, dat je moeder wenst, dat ik voor haar doen zal, zei Julie beleefd. Mevrouw Timball grinnikte even. Wat deed je bij de Ferndales? vroeg zij. Och, zei Julie, ik zorgde er voor, dat de kamers behoorlijk gedaan werden, verzorgde de bloemen, pluk te fruit en hielp mevrouw Ferndale als er mensen kwa men eten. Zij zweeg en trachtte aan nog enkele andere plichten te denken, maar voor het ogenblik wilde haar niets anders te binnen schieten. Zij voelde, dat haar opsom ming nogal futiel was en toch was zij bij de Ferndales de gehele dag bezig geweest. Maar die waren zo vrien delijk tegen haar geweest, dat het geen werk geleken had. Rob had de deur bereikt. Hij keerde zich om en grin- ikte nog eens vrolijk tegen haar. Galeislaaf! merkte hij op. Varken! gaf Julie doodkalm ten antwoord. Mevrouw Timball grinnikte weer even. Ik vrees, dat je talenten hier niet tot hun recht zullen komen, zei zij. We hebben geen bloemen en geen fruit; alleen maar vee en planten... O, ja, we maken onze eigen slaapkamers in orde, ...en we geven geen lunchpartijtjes. Ik vrees, dat je het hier vrij ver velend zult vinden, kind. Ik zal in ieder geval eerst even mijn kamer in orde gaan maken, zei Julie vastbesloten, en als u er heel zeker van bent, dat ik u nergens mee helpen kan, zal ik eens bij Rob gaan kijken als hij het vee aan het wassen is. Ja, dat moet je doen, zei mevrouw Timball. Zij ging met een majestueuze houding naar de deur en naar buiten in de zonnehitte. Toen zij haar zo naar de hut zag lopen, waar Isabelle sliep, dacht Julie, dat zij een soort grimmige en aftakelende kracht ten toon spreidde. Een afschrikwekkende en onaangename vrouw. Maar zij zal er mij niet onder krijgen, dacht Julie tartend. Dat probeert ze wel, maar het zal lang duren, voor haar dat lukt. Ik zal mij er niet onder laten krijgen en ik wil niet met mijn staart tussen de benen naar de Ferndales terug en toegeven, wat voor een mislukking dit geweest is. Bovenal wil ik David Baxter niet het genoegen geven van te kunnen zeggen: Dat heb ik je wel gezegd. Als hij zoveel van Isabelle houdt, is het jammer, dat hij niet met haar trouwt. En dan nog iets, gingen haar gedachten verder, als ik mijn eigen kamer schoon houd, kan ik er tenminste mee doen, wat ik wil. Ik zal haar eens goed schoonmaken en iets kopen om dat dak te bedekken, hoewel (en hier lachte zij een beetje verdrietig) ik niet precies weet waar de dichtstbijzijnde winkels zijn. Zij ging de hut binnen. Die rook nog altijd muf en de vliegen gonsden ter hoogte van haar hoofd om haar heen. Daar moet ik ook iets aan doen, besloot zij bij zichzelf en begon haar bed op te maken. Terwijl zij hiermee bezig was, kwam Isabelle de hut binnen. Zij scheen haar hoofd eens onder de koude kraan te hebben gehouden en had kletsnat haar. Haar ogen waren nog rood van het huilen en haar schouders hingen omlaag. Dat zal ik wel voor u doen, zei ze met gesmoorde stem. Julie richtte zich op. Waarom zou je? vroeg zij op vriendelijke toon. Tante heeft mij gezegd, dat te doen, zei Isabelle. Hoor eens even, zei Julie, ik geloof, dat jij en ik maar eens even moesten praten. Ik zie absoluut niet in, waarom jij mijn kamer schoon zou moeten hou den. Dat wil ik niet. Maar ik zou erg graag willen, dat je me zeg* of het mogelijk is deze zogenaamde kap tafel te laten afschrobben en waar ik wat kleren kan ophangen. Zij greep in haar tas en haalde een pakje sigaret ten te voorschijn. Isabelle bleef zwijgend naar haar staan kijken, een beetje verward en op haar qui vive. Na een moment stilte zei zij: Er is maar één kleerkast en die staat in tantes kamer. Ik hang mijn eigen kleren aan haken, maar ik heb niet veel om op te hangen. En bovendien rotten ze toch weg en de mieren klimmen er bij. Die moet ik er altijd uitschudden voor ik mijn kleren kan aantrekken. Julie schrok en staarde naar de afbrokkelende mu ren van haar hut. Een koffer van blik is het enige, zei Isabelle, maar ik veronderstel, dat je zoiets niet hebt. Nee, zei Julie, die heb ik niet. De mijne is van fiber. Daar knagen de mieren gemakkelijk doorheen, zei Isabelle. Julie liet zich op de rand van haar bed neervallen. Nou, zei ze, vertel me dan in ieder geval eens, wat er aan die vloer gedaan kan worden en waar ik zeep en water en schrobmateriaal kan krijgen. Isabelle aarzelde. Ik zal de huisjongen., hij heet MacDonald.. zeg gen, dat hij vanmiddag die vloer moet schrobben, zei zij ten slotte. Maak je daar maai geen zorgen over. Dat is erg vriendelijk van je, antwoordde Julie. En vertel ook eens wat meer over die mieren. Als ze op je kleren klimmen, doen ze dat dan ook niet op je bed? Neen, dat doen ze niet, zei Isabelle, want je zet de poten van je bed in bakjes water en dat houdt ze tegen. Een reuze idee, zei Julie, maar we hadden bij de Ferndales helemaal geen last van mieren. Isabelle lachte even. Daar hadden jullie waarschijnlijk een bestrijdings middel tegen mieren, zei zij, en nog meer van dat soort dingen. Ik veronderstel van wel, zei Juli nadenkend, dwaas van mij, dat ik daar niet aan gedacht heb. Ik veronderstel, dat ik daar werkelijk met verschillende dingen geboft heb. (Wordt vervolgd) Op het binnenplaatsje van het perceel Oude Zijds Achterburgwal 83 te Amster dam, hetzelfde huis waarin destijds „Ma gere Josje" is vermoord, heeft gisteravond de 30-jarige man A. L. K. de dood gevon den. De man bewoonde de tweede verdie ping van het pand en kwam omstreeks zes uur in zwaar beschonken toestand thuis. Bij het beklimmen van de tweede trap heeft hij waarschijnlijk het evenwicht verloren. Hij viel door een openslaand raam, waarvan de sluiting defect was naar buiten op een betonnen binnenplaats en was onmiddellijk dood. Het ongeval was oorzaak van wilde ge ruchten, die zich snel door de buurt ver spreidden. De recherche van het politie bureau Warmoesstraat stelde een grondig onderzoek in en commissaris T. Rozema kwam zelf ter plaatse om het ongeval te reconstrueren. In weerwil van de geruch ten stelde de politie vast, dat hier geen sprake kon zijn van een misdrijf. Oprechte Saturdagse Haerlemse Courant den 5 January 1760 ITALIEN. Rome den 16 December. Ver mits het zedert zes Weeken onophoudelijk alhier ge regend heeft, en de Lande- ryen overal onder Water leggen, zo zyn gisteren op Ordre van zyne H. de pu- blyke Gebeden in verschey- dene Kerken begonnen welke tot Sondag toe gecontinueerd wor den. Ook is de Tyber zodanig gezwollen dat men voor derzelver Overstrooming be gint te vreezen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 8