Bezwaren tegen nieuw plan voor villabouw in Bentveld Mechanisatietentoonstelling laat weer nieuwigheden zien Bouwactiviteit zal in 1960 gedeeltelijk stagneren Humphrey is de „volksjongen" onder democraten in de V.S. Drie doden in het verkeer WOENSDAG 6 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Natuurschoon mag niet worden aangetast Nieuwe limonadefabriek gaat spoedig draaien Regering: wil de oude „verhoudingswet" nog een jaar handhaven Uitkering van 146,8 pet aan de gemeenten? Kerkelijk Nieuws „Haal uw auto maar in Osnabruck terug" Verhuurder kreeg briefje uit Oost-Duitsland Deze week in „Bloemlust" Lisse Probleemgebied in Noordholland Ex-Starliftemployés veroordeeld Milde straf geëist tegen messteker Hervormde Kerkvoogdij „Ontwikkeling IJmond wordt gestuwd" Nieuwe bouwmethoden toepassen Nieuw Gebouw van r.-k. Vormschool in de Hout officieel geopend Protest van Haarlemse vrouwen tegen fascisme Nederlander betrokken bij handel in blanke slavinnen? Arrestatie in Hongkong; Den Haag vraagt uitlevering Kort nieuws VROEG AAN DE START Een goede partij voor de vechter Nixon Kwomintang-Chinezen in India statenloos Algemene verkiezingen op Cyprus op 9 februari Bij de gemeenteraad van Zandvoort zijn drie bezwaarschriften ingekomen tegen een partiële wijziging van het uitbrei dingsplan Bentveld, welke wijziging tot en met maandag ter inzage heeft gelegen. Ondermeer is een bezwaarschrift afkom stig van de stichting „Buurtschap Bent veld". die een groot aantal bewoners re presenteert. Een ander bezwaarschrift is ondertekend door vier personen. De bezwaren richten zich tegen de be bouwing van het gebied dat wordt be grensd door het terrein van de Bodan- stichting, de waterleidingduinen, het ver lengde van de Zuidlaan en de Duinroos laan. De gemeenteraad van Zandvoort zal deze bezwaren in zijn vergadering van dinsdag 26 januari behandelen. Zoals bekend is, bestonden aanvanke lijk plannen om op het betreffende terrein negentien villa's neer te zetten. De protes ten van vele bewoners van Bentveld wa ren zo groot dat de geprojecteerde bebou wing tot kleinere proporties werd terugge bracht. Ook tegen een plan voor twaalf villa's kwamen bij de gemeenteraad vele bezwaren binnen, daar de bewoners in het plan een aantasting van het natuurschoon zagen. De gemeenteraad heeft de bezwa ren onderschreven en geen goedkeuring aan het bouwplan gehecht. Dat gebeurde in de raadsvergadering van 24 februari van vorig jaar. Intussen heeft de eigenaar van de betreffende grond naar een mogelijkheid gezocht om zijn grond toch exploitabel te maken. Weer werd een bouwplan ontworpen, nu voor de bouw van negen villa's die op een groter gebied zijn geprojecteerd. Een ge deelte van het terrein heeft een recreatie ve bestemming gekregen. Gedacht is hier bij aan de aanleg van tennisbanen en aan de stichting van een manege. De adressanten hebben thans aan de ge meenteraad bericht dat zij met dit plan ook niet akkoord kunnen gaan, omdat hier eveneens van een aantasting van het na tuurschoon sprake is. De stichting „Buurt schap Bentveld" wijst er in haar adres op dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 24 februari 1959 tot de conclusie is ge- In ons blad van dinsdag heeft men een bericht kunnen lezen over de vestiging van een limonadefabriek in de voormalige melkfabriek „De Landbouw" aan de Spaarnwouderstraat in Haarlem. Het be treft hier de Nederlandse vertegenwoordi ging van een Amerikaanse limonadefa briek. In oprichting is thans de n.v. Green Spot Holland Bottling Cy, welke vennoot schap de fabriek gaat exploiteren en een voor ons land nieuwe limonade in de han del zal brengen. Reeds heeft de voormalige melkfabriek een verbouwing ondergaan. Momenteel worden de machines erin aangebracht. Binnenkort zal met de produktie van de nieuwe limonade worden begonnen. De fabriek kan tienduizend flessen per uur af leveren. Als tijdens de aanloopperiode blijkt dat de huidige fabriek te klein is, zullen uitbreidingen worden overwogen. Allereerst zal de verkoop zijn afgestemd op Haarlem en Amsterdam. Geleidelijk zal het afzetgebied worden uitgebreid. De mogelijkheid van nieuwe vestigingen elders in het land is niet uitgesloten. De voor ons land nieuwe limonade heeft onder meer in Amerika grote aftrek. Zij wordt al in vijftien landen verkocht. Het is een koolzuurvrije, gepasteuriseerde si naasappel-limonade. Momenteel verlenen twee functionarissen van de Amerikaanse fabriek bij de voorbereidingen hun mede werking. Het verdient naar het oordeel van de regering geen aanbeveling, met de behan deling van de begroting van het Gemeen tefonds voor 1960 te wachten totdat het ontwerp der Financiële Verhoudingswet 1959, dan wel een wetsontwerp tot verlen ging van de huidige financiële verhouding Rijkgemeenten door de Kamer is be handeld. Dit zeggen de ministers van Fi nanciën en van Binnenlandse Zaken in hun Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer. De regering meent namelijk, de vaststel ling van de begroting van het Gemeente fonds te moeten zien als een machtiging om de kwartaaluitkeringen aan de ge meenten te doen, waarvan de eerste op 25 januari 1960 vervalt. De ministers delen mee dat zij aanleiding hebben gevonden de voorbereiding ter hand te nemen van een wetsontwerp tot verlenging tot en met het jaar 1960 van de werkingsduur van de bestaande financiële verhoudingswet. Verder delen de ministers onder meer mee dat op basis van de meest recente ramingen het voorlopige percentage voor de belastinguitkering over 1959 nader be paald zou kunnen worden op 146.8 per cent. De ministers hebben besloten, hier toe niet direct over te gaan in verband met het feit dat het uitkeringsjaar 1958 op dit stuk een tekort zal vertonen dat naar raming ongeveer f 15,5 miljoen be loopt. Zij stellen zich voor, de terugvor dering van dit bedrag te gelegener tijd te combineren met de nadere vaststelling van het percentage der belastinguitke ring over 1959. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Winterswijk W. Bloe- nendaal te Zevenhuizen (Z.H.); naar Us- luert (toez.) J. W. Zimmerman, kand. te Amsterdam. Geref Kerken Bedankt voor Andijk (vac. G. VéghJ Verburg te Winschoten. Vrtfe Evang. Gemeenten Bedankt voor Velp (Geld.) H. C. Leep te Rotterdam-Centrum. Geref. Gemeenten Bedankt voor Lethbridge (Alberta, Ca nada) C. Hegeman te Genemuiden. komen dat dit terrein een recreatieve functie moet behouden. Met deze uit spraak van de gemeenteraad, aldus de stichting, is de rust onder de bewoners van Bentveld weergekeerd. De stichting toont zich verbaasd over het feit dat nog geen jaar na het raadsbe sluit weer een nieuw plan aanhangig is gemaakt. Naar het oordeel van de stich ting moet een aantasting van het land schappelijk schoon worden voorkomen. Voor de thans geprojecteerde bebouwing is geen sociale noodzaak aanwezig. Andere adressanten wijzen erop dat het hier gaat om een gebied met een „unieke landschappelijke bekoring". Alleen een dwingende noodzaak wettigt een verdere opoffering van het natuurschoon in Bent veld, zo schrijven deze adressanten. Naar hun oordeel is deze noodzaak echter niet aanwezig. Voorts wijzen zij erop dat zij destijds grond aan de rand van de bebou wing hebben aangekocht op voorwaarde dat het nabij gelegen duinterrein onge rept zou blijven. Een garagehouder in Gouda verhuurde in december aan een 39-jarige Goudse huisschilder een auto voor een bezoek van twee dagen aan Duitsland. Toen de schil der na een week nog niet terug was, ging de garagehouder naar Duitsland, maar zijn speurtocht leverde geen resultaat op. Gisteren kreeg hij echter een aangeteken de brief van de huurder, waarin deze de autosleutel terugzond met een begelei dend briefje waarin hij mededeelde, dat de auto voor het station in Osnabruck ge parkeerd staat. De onkosten welke ge maakt waren, moesten maar worden ver rekend door de verkoob van zijn eigen dommen. „Ik ben zelf niet in de gelegen heid om een en ander zelf te regelen, daar ik op het moment dat u dit leest in de Oostzone ben", schrijft de huisschilder. De brief was op 4 januari in Osnabruck af gestempeld. De garagehouder is weer naar West-Duitsland vertrokken om in Os nabruck te gaan kijken of de auto er in derdaad staat. De huisschilder is, zo is uit zijn brief te concluderen, met zijn Duitse vrouw en vier kinderen blijkbaar van plan in Oost-Duitsland te blijven. De fabrikanten van en handelaren in toeleveringsprodukten aan het bloembol lenvak hebben dinsdag hun tweede me chanisatietentoonstelling in de Bloemlust- hallen in Lisse geopend. Enkele van hen zijn met nieuwe werkmethoden voor de dag gekomen. De toekomst zal leren of de als revolutionair aangekondigde nieuwe methode van drogen van bloembollen in gang zal vinden. De heer Lestraden van de n.v. Schulte Lestraden in Sassenheim heeft ontdekt, dat bij een warmwaterbe handeling „gekookte" narcissen zeer snel droogden. Hij kwam tot de conclusie, dat men om tulpen bijvoorbeeld te drogen eerst de temperatuur moet opvoeren tot ongeveer 30 tot 35 graden C. Het vochtgehalte van de lucht moet on geveer 100 percent zijn. De bollen worden dan tot in het hart warm, maar verliezen geen vocht. Daarna laat men het vocht gehalte dalen en de bollen gaan on der invloed van een bepaalde dampspan- ning in de bol van binnenuit drogen. Het droogproces verloopt dan veel sneller dan bij de huidige methode. Bij enkele prak tijkproeven kwam men tot de conclusie, dat aantasting door schimmels (zuur in tulpen en bolrot in narcissen) verminde ren. Bovendien schijnt het springen van de huiden bijna niet meer voor te komen. Het is voor deze installateur van ver warmingen niet mogelijk het systeem verder te beproeven. Ook hiervoor is een oplossing gevonden. Men heeft klimaat kasten gemaakt, waar de kwekers en ex porteurs zelf proeven in kunnen nemen. De Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst zal deze dan controleren. Hermes uit Leeuwarden construeerde een spoelmachine, die speciaal voor bol len uit de zavel- en kleigebieden geschikt is. Het principe is zeer eenvoudig. De bol len worden door een rubberen trilplaat over negentien pijpen getransporteerd. Uit deze pijpen wordt door vele gaten wa ter geperst, dat de klei aan de bollen zeer snel losweekt. Een andere nieuwigheid is hier ook de sorteermachine, die het moge lijk maakt de bollen uit de sorteermachine in gaasbakken op te vangen. De gaasbak- ken glijden door het gewicht van de bollen langzaam de sleden af, zodat ze gelijkma tig gevuld raken. Beslist bewonderenswaardig is de Ma- nus-van-alles van de firma Lakeman uit Voorhout. Deze construeerde een rooima- chine met een gewicht van 700 kg op rups banden In diezelfde machine kan met en kele handgrepen een plantmechanisme worden aangebracht. Deze plantmachine biedt vele mogelijkheden, te weten: plan- „De aanwijzing van slechts een klein deel van Noordholland ten noorden van het IJ en de Zaanstreek tot probleemge bied door de minister van Economische Zaken is voor Gedeputeerde Staten een grote teleurstelling geweest", aldus heeft het college aan de Provinciale Staten mee gedeeld. De minister is niet bereid zijn standpunt te herzien. Niettein zullen Ge deputeerde Staten op een passende tijd op nieuw trachten de minister te bewegen een voor Noordholland gunstiger beslis sing te nemen. De rechtbank in Den Haag heeft de ex- bedrijfsleider en de ex-boekhouder van de n.v. Starlift wegens valsheid in geschrifte in de boeken van deze n.v. veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf voorwaar delijk en 100 boete. De beide employés hadden in opdracht van hun toenmalige directeur valse fac turen vervaardigd, waarmtde de Fokkbr- vliegtuigfabriek voor ruim een ton werd benadeeld. De directeur werd hiervoor vo rig jaar tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Tegen een 56-jarige metselaar uit Di- dam die zijn zwager in september vorig jaar vier messteken in de arm toebracht, waardoor de aangevallene bijna dood bloedde, is voor de rechtbank te Arnhem vijf maanden gevangenisstraf geëist, waarvan vier voorwaardelijk. De officier hield er rekening mee, dat verdachte zeer gunstig bekend staat De raadsman belichtte de achtergrond van de zaak. De steekpartij speelde zich af na een zilveren bruiloft in de familie, waarbij de zwager, aan wie een boze rol in een erfeniszaak werd toegeschreven, niet was uitgenodigd. Na een woordenwisseling tussen de met selaar en de zwager, was de verdachte zo opgewonden geraakt, dat hij zijn mes trok en in het wilde weg begon te steken. Uitspraak over veertien dagen. ten op bedden, waarbij later het bed wordt dichtgegooid, inrooien en planten op re gels. Er wordt nog gezocht naar een mo gelijkheid om in hetzelfde frame een spit- machine te bouwen en misschien kan ze ook nog aan het ploegen worden gezet. Goemans emballage te Hillegom de monstreert door middel van een dia van vier bij een meter hoe haar nieuwe bollen- zakkenmachine in een dag tijd 25.000 tot 100.000 bollenzakken kan vervaardigen. Verder ziet men verbeteringen van de andere plant- en rooimachines, een zeer handige combinatie schrijfmachine, met daaraan gekoppeld links een rekenmachi ne en rechts een telmachine, waardoor men zonder de handen van de schrijfma chine te verwijderen alle rekenkundige noodzakelijkheden naast zich ziet gebeu ren en de uitslagen zonder meer over kan nemen. De voorzitter van de organiserende stichting, de heer Anes, heeft de tentoon stelling geopend. Hij raadde allen de me chanisatie verder te vervolmaken, maar er hierbij naar te streven dat beschadi gingen van bloembollen worden voorko men. De tentoonstelling is dagelijks geopend van elf tot tien. Ze sluit zaterdag om zes uur. In de kerkvoogdij der Hervormde Ge meente in Lisse zal een vacature ontstaan, aangezien de heer D. Nieuwenhuis Jz. we gens vertrek naar Sassenheim de functie van ouderling-kerkvoogd zal neerleggen. In de plaats van de heer J. Dekker, die jarenlang president-kerkvoogd is geweest, is tot ouderling-kerkvoogd bevestigd de heer H. Capel. Bij een ongeluk met zijn scooter op de Leusderheide is de 57-jarige J. Malda uit Amersfoort om het leven gekomen. Inzit tenden van een bestelauto vonden zijn stoffelijk overschot naast de scooter op de weg. Daar de politie verfsporen van een andere kleur op de scooter aantrof be staat de mogelijkheid dat een aanrijding heeft plaats gehad. In Holten is de 23-jarige J. Wansink met zijn bromfiets tegen etu boom gereden. Hij was op slag dood. De jongeman was de oudste uit een gezin van vijftien kinderen. In Arnhem is de 63-jarige voetganger H. B. het slachtoffer geworden van een aanrijding. Hij lette bij het oversteker niet op een naderende bromfiets. Hij werd aangereden en overleed later in een ziekenhuis. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben in antwoord op vragen van leden van de Provinciale Staten geantwoord, dat hun beleid er op gericht is de ontwikkeling aan de IJmond te stuwen en dreigende on gewenste ontwikkelingen te voorkomen. Dit beleid heeft geen afbreuk gedaan aan het streekplan voor het gebied. Gedepu teerde Staten hebben zelfs enkele malen goedkeuringen onthouden aan vastgestel de uitbreidingsplannen wegens strijd met- of wegens het onvoldoende in acht nemen van het streekplan en de bedoelingen er van. Het college is bereid te onderzoeken in hoeverre een andere projectie van het nieuwe centrum noodzakelijk zou kunnen zijn. Verder zijn Gedeputeerde Staten van mening, dat ae oplossing van het moeilijke vraagstuk van het onttrekken van tuin- bouwgronden aan hun gebruik als zodanig bij de realisatie van de wijk Meerestein opnieuw zeer urgent wordt. Deze zaak opnieuw zeer urgent wordt. Deze zaak ligt in de eerste plaats op gemeentelijk niveau, aangezien het gaat om verwezenlijking van gemeentelijke uitbrendingsplannen. Een lid van de Provinciale Staten heeft opgemerkt dat voor een nieuw centrum aan de IJmond-Noord grotendeels de loop van een aantal wegen en de ligging van groenstroken in het streekplan voor de IJmond-Noord zou hebben bepaald Gede puteerde Staten kunnen die opmerking niet onderschrijven. De in het streekplan aangegeven wegen en groenstroken zou den ook zonder een dergelijk centrum no dig zijn. Het tot stand komen van een der gelijk centrum is allereerst een kwestie van een goede uitwerking van het streek plan. Volgens een door het Economisch Insituut voor de Bouwnijverheid verricht onder zoek zal de activiteit op bouwgebied in 1960 gedeeltelijk gestagneerd worden, aldus de voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf, de heer J. Dura Dzn, in zjjn vandaag tjjdens de vergadering van deze raad uitgesproken nieuwjaarsrede. De belangrijkste oorzaak hiervan is het streven van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid om overspanning van de bouwmarkt te voorkomen teneinde een opwaartse beweging van het prijspeil zoveel mogelijk tegen te gaan. Aan de beducht heid voor een te grote uitbreiding van de bouwproduktie ligt vrees ten grondslag voor een herhaling van een recessie, zoals wij die in de jaren dertig hebben gekend. Onze kennis van het economische ge beuren is echter aanmerkelijk vergroot, zodat er ten aanzien van de huidige situa tie een diepgaand verschil bestaat met de toestand na de eerste wereldoorlog. Dat er ergens een grens moet zijn aan de groei van het produktie-apparaat van het bouw bedrijf, waarvan overschrijding gevaren met zich kan brengen, ziet men in de krin gen van het bouwbedrijf wel in, aldus de voorzitter. Problemen die met deze verde re groei samenhangen worden aan een on derzoek onderworpen. Het tekort aan bouwvakarbeiders dwingt er toe met het beschikbare aantal krachten de grootst mogelijke produktie tot stand te brengen, waarbij gebruik moet worden gemaakt van alle middelen om te bouwen, zoals systeem- en geïndus trialiseerde bouw. Het negativisme, dat dezer dagen tijdens de baksteendagen bleek, toen de baksteenindustrie in feite pro pageerde de bouwproduktie afhankelijk te maken van de bij de groei daarvan achtergebleven baksteenproduktie, moet ten scherpste van de hand worden gewe zen, zo betoogde hij. Om in het te kort van bouwvakarbeiders te voorzien, moet het bouwbedrijf niet al leen voor jonge arbeiders aantrekkelijk gemaakt worden, maar moet ook voorko men worden dat de ouderen door betere voorwaarden naar andere bedrijven over gaan. Als een stap daartoe ziet de heer Dura de nieuwe C.A.O., die met ingang van 1 maart van kracht moet worden. Propaganda-avond A.N.W.B. De Ko ninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B. zal op donderdag 21 januari in het Minervatheater in Heemstede een propaganda-avond houden. Door middel van een praatje, de vertoning van enkele reis- en verkeersfilms en een eenvoudige expo sitie van bondsuitgaven en -bladen zal het werk van de A.N.W.B. en de Wegenwacht op populaire wijze worden toegelicht Namens de minister en de staatssecreta ris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft mr. K. Zürcher van de af deling lager onderwijs van het ministerie vanmorgen het nieuwe gebouw van de r.-k Vormschool voor kleuterleidsters aan de Kleine Houtweg 129 in Haarlem officieel geopend. Hij deed dit nadat de deken van Haarlem W. N. Zijlstra het gebouw had ingewijd. De openingsplechtigheid ge schiedde in het bjjzjjn van onder meer de wethouders van onderwijs van Haarlem, Beverwijk en Nieuweramstel en inspec teurs en inspectrices van het onderwijs De r.-k. Vormschool zal morgen met de lessen in het nieuwe gebouw beginnen Eerst herinnerde namens het bestuur de presidente mejuffrouw C. C. C. Stavenuiter aan het initiatief dat mejuffrouw C. M Dekker die in 1948 begon met de opleiding van 24 toekomstige kleuterleidsters. De oresidente gaf verder een overzicht van de ontwikkeling van de school. In ons blad van 19 december schreven wij over deze ontwikkeling reeds. Verder dankte mejuffrouw Stavenuiter de wethouders van Haarlem en andere om liggende gemeenten voor de verstrekte subsidies. Zij dankte verder allen die aan de totstandkoming van het gebouw hebben meegewerkt. Mr. Zürcher zei dat het .bestuur van de Vormschool te benijden is. Van de 36 ge subsidieerde opleidingsscholen in het land ongeveer dertig krijgen nog geen rijks- steun is de helft nog niet behoorlijk ge huisvest. Spreker vond het tempo, waarin het ge bouw in de huidige staat is gebracht, be nijdenswaardig. Zestien maanden nadat de subsidiëring door het rijk begon heeft de Vormschool al een eigen gebouw. Ongunstige bouwsituatie Verder zei mr. Zürcher voor Haarlem een somber geluid te moeten laten horen over de bouwsituatie op het punt van scholen in de grote steden en ook in het gebied van het Noordzeekanaal. De inves tering in gebouwen noopt de regering tot afremming van het uitvoeren van plannen die reeds gereed zijn. Het feit dat de laat ste jaren honderden kleuterscholen gereed zijn gekomen moet echter een aanwijzing zijn dat voor een functie bij het kleuter onderwijs een toekomst is weggelegd. Na dat mr. Zürcher de school voor geopend had verklaard zongen 'eerlingen enige liederen. De Haarlemse wethouder van onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, bracht behalve aan mejuffrouw Dekkpr en het bestuur in het bijzonder hulde aan presidente mejuffrouw Stavenuiter voor de onvermoeide geestdrift waarmee zij voor de opleiding van kleuter leidsters heeft gepleit. In zijn kwaliteit van voorzitter van het bpstuur der Kennemer Streekschool voor kleuterleidsters nam de heer Geluk de ge legenheid te baat mr. Zürcher onder de aandacht te brengen dat deze openbare streekschool hoopt spoedig ook voor rijks subsidie in aanmerking te mogen komen Verder voerden onder anderen architect K. J. Aanstoot, die de uitwerking van het verbouwingsplan van wijlen de heer J. B Wesselingh voortzette, en mejuffrouw Mul ler. onderwijsinspectrice in Alkmaar, het woord. Tenslotte maakte het gezelschap een '•ondgang door het nieuwe gebouw. Een groep vrouwen uit Haarlem, onder wie enkelen, die jarenlang in het Duit se concentratiekamp Ravensbrück waren, hebben in korte tijd 175 handtekeningen bij bewoners van enkele straten van Haar lem verzameld, welke als protest tegen het heroplevend fascisme in Duitsland en ook in ons land gezonden zullen worden naar de regering van de Duitse Bondsre publiek en naar de Duitse ambassade in Den Haag. De mensen, die benaderd zijn, waren over het algemeen zeer veront waardigd en tekenden spontaan. Ook besprak de heer Dura nog onder meer het uitvoeren van bouwwerken door overheidsbedrijven in eigen beheer. Af gezien van de principiële bezwaren tegen het door de overheid uitvoeren van taken die op het specifieke terrein van de onder nemer liggen, zijn er geen aanwijzingen dat een overheidsbouwbedrijf efficiënter kan produceren dan het bedrijfsleven, ter wijl het tegenovergestelde zeer wel mo gelijk is omdat het bedrijfsleven zich sneller aan de steeds wisselende omstan digheden kan aanpassen. In oktober van het vorige jaar is een Ha genaar aangehouden die ervan verdacht werd deel uit te maken van een bende handelaars in blanke slavinnen. De speur tocht naar deze bende, die meisjes uit West-Europa naar Noord-Afrika en het Midden-Oosten smokkelt, heeft nieuwe ar restaties opgeleverd. In Hongkong heeft de politie een man aangehouden, naar wij vernemen eveneens een Hagenaar, die ook betrokken zou zijn geweest bij deze prak tijken. Hij zou met een dansgroep in Hongkong zijn aangekomen. De eerstge noemde arrestatie werd verricht door de Rotterdamse zedenpolitie. Het betrof een 40-jarige Hagenaar, die door middel van aanlokkelijke advertenties meisjes zou hebben geronseld. In deze adverten ties stelde hij aantrekkelijke carrières in cabaretrevue's e.d. in uitzicht. De meis jes kregen contracten voor nachtclubs in landen rond de Middellandse Zee, maar het is zeer de vraag of deze contracten op de juiste wijze werden nagekomen. In sa menwerking met collega's in Duitsland en Oostenrijk hebben rechercheurs van de Rotterdamse zedenpolitie in die landen onderzoekingen ingesteld om te pogen een tipje van de sluier op te lichten, die deze internationale vrouwenhandel dekt. Een van deze sporen heeft naar Hongkong ge leid. De aldaar gearresteerde man, een zekere Van S., is tegen een zeer hoge borg som vrijgelaten. De Nederlandse regering heeft de Britse autoriteiten om uitlevering van deze verdachte gevraagd. Het onder zoek wordt met kracht voortgezet. Dodelijke val. In Den Haag stond de 71-jarige E. Versteeg uit Rotterdam op de steiger van een in aanbouw zijnd pand. Hij stapte op een plateau, waarmee een kruiwagen met zand en cement werd op gehesen. Door deze overbelasting brak de staaldraad, waaraan het plateau hing, waardoor de bejaarde man een ernstige val maakte. Hij is korte tijd later over leden. Justitie. Tot kantonrechter te Arn hem is benoemd mr. A. R. Vliegenhart, thans substituut-griffier bij de rechtbank en kantonrechter-plaatsvervanger te Arn hem. Tot raadsheer in het gerechtshof te Den Haag is benoemd mr. J. H. C. M. van Meerwijk, thans rechter in de rechtbank te Zwolle. Aanbesteding. Het gemeentebestuur van Zaandam heeft de bouw van een lyceumcomplex aanbesteed. Er waren 49 inschrijvingen. De hoogste was die van de firma Broere uit Amsterdam voor 2.572.000 en de laagste die van de firma J. Kuijt en Zoon uit Westzaan voor 1.919.000. De begroting van gemeente werken was 1.989 877, Met ziekteverlof. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland heeft met ingang van 5 januari 1960 na een ingesteld onderzoek de burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, voor onbepaalde tijd met ziekteverlof gezonden. Vijf. Het geschenk dat de Neder landse Blindengeleidehondenschool te Am sterdam een maand geleden kreeg van een zusterinstelling in Engeland heeft zich vervijfvoudigd: de labradorhond Frida heeft het leven geschonken aan vier zoon tjes en dus heeft de blindengeleidehonden- school nu de beschikking over vijf honden van een ras dat zich beter dan welk ander leent voor het belangrijke werk dat zij zullen verrichten. In Nederland komt dit ras zeer zelden voor en dan nog uitslui tend als jachthond. „PD" zestig jaar. De Plantenziekte- kundige Dienst te Wageningen heeft dins dag zijn zestigjarig bestaan op bescheiden wijze met een herdenking in eigen kring gevierd. Sprekers waren secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Visserij, dr. J. H. Patijn, en de direc teur van de dienst, dr C. J. Briejer. De voortdurende strijd van deze dienst tegen de belagers van cultuurgewassen en de nauwkeurige uitvoercontrole heeft ertoe geleid dat ons exportprodukt on danks de hoger wordende eisen van het buitenland gezond en gewild is. De dienst heeft thans ook nauw contact met buiten landse diensten in de groeiende interna tionale samenwerking. Dit alles wettigt de verwachting, dat Nederland zijn goede naam als exportland van kwaliteitspro- dukten zal blijven behouden. Oogst verbrand. Dinsdagavond is een grote landbouwschuur in de Graaf Hen drikpolder te Steenbergen totaal afge brand. Voordat de eigenaar de brandweer kon waarschuwen was de schuur met in houd al een reddeloze prooi der vlammen. In de schuur bevond zich de gehele oogst van 1959, een hoeveelheid van ongeveer tien ton aan gedorste granen en peulvruch ten Voorts stonden er drie landbouwwa- gens en een tractor in. Kortsluiting is de vermoedelijke oorzaak van de brand. Naturalisaties. De Eerste Kamer heeft 11 naturalisatie- ontwerpen goedge keurd. Hierdoor zullen 203 personen de hoedanigheid van Nederlander verkrijgen. (Van onze corresvondent in de V.S.) Hubert Humphrey, de 48-jarige sena tor van Minnesota, is de eerste Demo craat geweest, die officieel heeft ver klaard te zullen meedingen in de strijd om het presidentschap. Voorlopig is dat uiteraard slechts de strijd om de kandi datuur van de partij. Daarover wordt be slist op de partij-conventie in juli en in de komende zes maanden zullen de adspi- ranten in diverse staten deelnemen aan de „primaries" of voor-verkiezingen Be slist wordt daarbij officiëel niets, maar de adspiranten krijgen 'n kans om aan 't volk te tonen, wat voor soort campagne zij kunnen voeren en hoe groot hun greep op de massa kan zijn. Humphrey zal in elk geval meedoen aan primaries in Wiscon sin, Washington D.C., Oregon en South Dakota. Gebrek aan financiën zou hem kunnen verhinderen in méér staten te concurreren. Ten dele is dat waar, doch dat hij wegblijft uit een staat als New Hampshire, is ook, omdat hij weet dat de New Englander Kennedy daar sterker is dan hij zelf. Humphrey is eerlijk genoeg om dat toe te geven. Het moet een belangrijk moment ge weest zijn voor de ambitièuze Humphrey, toen hij in een fraai betimmerd zaaltje op de heuvel van het Kapitool aan de pers bekendmaakte, in aanmerking te willen komen voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Zijn debuut in de nieuwe rol is goed geweest. Hij blies min der hoog van de toren dan men van hem gewend is en dit gedrag paste goed bij de situatie waarin hij verkeert. Hijzelf weet even goed als ieder ander, dat hij achter ligt in de race en dat alleen maanden van hard werken hem de steun zouden kun nen geven van de massa, van „de kleine man", waar deze kandidaat het voorna melijk van hebben moet. Het recente politieke nieuws is gunstig geweest voor Humphrey. De Democraten weten thans nu Rockefeller zich heeft teruggetrokken dat zij Nixon als tegen stander zullen hebben. Nixon is een felle vechter, in staat een campagne te voeren op vele niveaus, ook lage. In de groep der Democratische adspiranten is maar één „brutale volksjongen", die als een fox- terrier terug zal blaffen en bijten wan neer de strijd fel wordt. Dat is Humphrey. In de laatste jaren is Humphrey dikker geworden en een beetje grijs. Zijn optre den is wat kalmer dan voorheen, wat meer gedistingeerd. Hij zou eenmaal tot pre sident gekozen geen „ordinaire" fi guur zijn. Maar niemand twijfelt eraan, dat in deze pas laat gerijpte persoonlijk heid, nog de felle vechtersaard schuilt, die hem in een strijd met Nixon te pas zou kunnen komen. Het zal Humphrey's tactiek zijn om de steun van het gewone volk te winnen. Hij moet het hebben van steun van onder op. De rijke Kennedy zal arriveren in een particulier vliegtuig, Humphrey zal er de nadruk op leggen, dat hij in gewone lijn toestellen toeristenklasse reist. Zijn welsprekendheid zal hem goed te pas ko men. Hij zal de massa duidelijk willen maken, dat niemand zo raak als hij de ge breken van de Republikeinen aan de kaak kan stellen. Hij verwijt aan de Repu blikeinse regering, dat zij meer gelet heeft op kosten dan op waarden. Hij hoopt kennelijk te profiteren van de ontevreden heid van de boeren en in het algemeen van het onbehagen van de kleine man, die de indruk heeft, dat de rijken meer profi teren van de welvaart dan hijzelf. Maar vóór alles zal hij metterdaad willen be wijzen, dat hij de beste vechter is onder de Democratische adspiranten. Voorlopig zal hij zich welwillend uitlaten over zijn „vrienden" in de eigen partij, die óók naar de presidentskanditatuur streven. Zijn grof geschut zal hij afvuren op Nixon en op de republikeinen in het algemeen. Humphrey is vroeg begonnen, maar hij kan zich dat veroorloven. Hij is namelijk een van die mensen, die nooit zijn uitge praat en na een half jaar zal hij nog even gewiekst zijn in aanval en in debat als thans bij zijn goede start. NEW DELHI (Reuter) De Indische re gering heeft alle Chinezen in India, die hun Kwomintang-paspoorten niet tegen passen van de volksrepubliek China heb ben willen inwisselen „statenloos" ver klaard, zo is dinsdag uit gezaghebbende bron in New Delhi vernomen. Een politieonderzoek had uitgewezen, dat vele Chinezen in Calcutta nog paspoor ten van de Kwomintangregering bezaten. (India erkent de regering op Formosa niet). De betrokken personen hebben ver blijfsvergunningen voor een kwartaal ge kregen. Men vermoedt dat deze vergun ningen van tijd tot tijd verlengd kunnen worden. NICOSIA (UPI) Op 7 februari wor den op Cyprus algemene verkiezingen ge houden, op 10 februari verkiezingen voor de gemeenteraden, aldus heeft gouverneur Sir Hugh Foot medegedeeld. De volksvertegenwoordiging zal bestaan uife 35 Griekse en 15 Turkse Cyprioten. De (Griekscyprische) Democratische Unie heeft besloten de verkiezingen te boycotten omdat „het systeem nie* demo cratisch" is. De Unie bestaat uit tegen standers van aartsbisschop Makarios. Het is nu vrij zeker dat alle Griekscyprische parlements- en gemeenteraadsleden die worden gekozen leden van het Vaderland se Front van de aartsbisschop zijn.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5