Financieel gezond, maar soms zware eisen aan uithoudingsvermogen SCHEEPVAART De beurs NEDERLANDSE REDERIJEN IN 1959 Plan voor afzet van Sahara-olie stuit op ernstig verzet Van wereldvloot: zeven pet. opgelegd Lijnvaart, trampvaart en tankvaart Levensverzekeringbedrijf had zeer goed jaar Beleggingsmij „Anglo- Dutch" opgericht Hilton-hotel te Rotterdam Olie-uitvoer naar West- Duitsland gedaald Vlagdiscriminatie en goedkope vlaggen 11 Reders en pers Het klinkt fantastisch Nagekomen seheepvaartberichtcn DONDERDAG 31 DECEMBER 1 9 5 9 De financiële positie van de Nederlandse rederijen is gezond. Nederland staat, met een vloot die de tweeduizend eenheden en vijf miljoen bruto register tonnen nadert, nummer zeven op de wereldranglijst, na Amerika, Groot-Brittannië en Ier land. Liberia. Noorwegen, Japan en Italië. Terwijl in 1959 zeven percent van de wcreldvloot was opgelegd, was slechts 2.2 percent van het totaal aantal Nederlandse zeeschepen niet in de vaart omdat er geen emplooi voor was. Dit kwam omdat Nederland in de gunstige omstandigheid verkeert dat het grootste deel, der vloot in dc lijnvaart wordt geëxploiteerd. De vlootvemieuwing werd in 1959 met kracht voortgezet. In de maanden januari tot en met medio december 1959 werd 378.639 brt naar het buitenland verkocht, waarvan 164.903 brt voor sloop, tegenover een sloopcijfer van 77.000 brt over het gehele jaar 1958. De hoeveelheid in aanbouw of bestelling zijnde tonnage daalde van 177 schepen met 1142.100 brt per 1 januari 1959 tot 113 schepen met 891.700 brt op 1 december 1959. Is, in het algemeen, de financiële positie der rederijen gezond en kwamen in 1959 geen liquiditeitsmoeilijkheden voor, er werden soms toch wel zware eisen aan hun uithoudingsvermogen gesteld. Ondanks een hier en daar niet ongun stige beladingsgraad, toonden de vracht inkomsten van verschillende rederijen ten opzichte van 1958 een teruggang. W ereldvloot De wereldkoopvaardijvloot registreerde, in 1959 een sterke toeneming, zoals het vol gende overzicht toont: Wereldvloot in min. brt (incl. Amerikaanse reservevloot en Great Lakes Carriers) jaar 1) totaal tankers overige schepen 1957 110.2 29.9 80.3 1958 118.0 33.6 84.4 1959 124.9 37.9 87,0 1) Toestand op 30 juni van elk jaar Uit deze cijfers blijkt dat de tankervloot tussen medio 1958 en medio 1959 sterker toenam dan de droge ladingvloot in deze periode, o.a. als gevolg van het feit dat in 1959 van de tonnage in de droge lading sector aanzienlijk meer naar de sloper werd afgevoerd dan in de tankvaart het geval was, doch bovenal doordat er in vo rige jaren belangrijk meer bouwopdrach ten voor tankers geplaatst werden dan voor schepen voor droge lading. Ten aan zien van het slopen van schepen moet in aanmerking worden genomen dat van de wereldtonnage voor droge lading ongeveer de helft en van de tankertonnage slechts ca. een vierde voor en tijdens de jongste wereldoorlog werd gebouwd. Gezien de versnelde sloop en de vermindering van bouworders voor droge ladingtonnage, welke laatste per 30 juni 1959 een hoeveel heid van 8,7 min. brt omvatte tegenover 10,4 min. brt. per n^edio 1958, mag in deze sector voor de komende jaren met een af nemende groei worden rekening gehouden. In de tankvaart was echter medio 1959 nog 16.1 min. brt aan tankertonnage in bestel- Officiële kringen te Parijs verklaarden gisteren, dat het lot van het plan dat de Franse minister voor Industrie, Jeanneney, de vorige maand bekendmaakte, en dat inhield dat olie uit de Sahara voorkeurs behandeling zou genieten binnen de Ge meenschappelijke Markt, als gevolg van verzet in Frankrijk en in het buitenland op het spel staat. Het voorstel is reeds op informele wijze besproken met de landen van de Gemeenschappelijke Markt maar nog niet door het Franse kabinet behan deld. Naar verluidt zijn de Franse minister van Financiën. Pinav en minister Jeanne ney het niet eens over de te volgen olie- politiek. In de loop van deze maand zullen de ministers uit de zes landen der gemeen schappelijke markt, die verantwoordelijk zijn voor olievraagstukken, de politiek voor het buitentarief van de E.E.G. be spreken. Jeanneney deelde de vorige maand mede, dat er volgens zijn plan een gemeen schappelijk buitentarief der zes landen zou moeten worden vastgesteld voor alle geraffineerde olieprodukten boven een vastgesteld contingent, dat op omstreeks het tegenwoordige verbruikscijfer zou wor den bepaald. Olie uit de Sahara zou vrij van rechten blijven om te kunnen voor zien in het gestadig toenemende oliever- bruik. Het plan is op krachtig verzet ge stuit van internationale oliemaatschap pijen. die raffinage en distributie in Frankrijk voor het grootste deel in han den hebben en werd ook zeer ongunstig ontvangen in de andere E.E.G.-landen en ook elders. In kringen van de olie- industrie ziet men in het plan en ook in het andere ontwero van de Franse re gering, om een eigen stelsel voor binnen landse oliedistributie te vormen, slechts nogingen om de grote oliemaatschanpiien ertoe te brengen mede te werken bil het raffineren en distribueren van olie uit de Sahara. De afzet van deze olie stelt Frank rijk voor grote problemen. ling, zodat in de komende jaren deze vloot nog een zeer aanzienlijke uitbreiding zal ondergaan. Deze uitbreiding van de tanker- vloot zal 42 percent van de thans varen de tonnage omvatten tegenover een uit breiding van 10 percent voor de overige vloot. Overzeese wereldhandel Volledige gegevens over de groei van dc wereldhandel in 1959 zijn nu nog niet be schikbaar, maar het staat wel vast dat het gedeelte daarvan hetwelk overzee werd vervoerd, niet in alle sectoren een gelijk matige ontwikkeling toonde. Zo onderging het transatlantische kolenvervoer van de Verenigde Staten van Noord-Amerika naar Europa een daling van 30 min. ton in 1958 tot ca. 18 min. ton in 1959. Hiertegenover kon voor het vervoer van granen en ert sen een toeneming worden geconstateerd, terwijl het overzeese vervoer van stukgoe deren in de verschillende vaargebicden sterk varieerde. Het vervoer van minerale olie, dat onge- Veer de helft van het zeevervoer vormt, vertoonde enige stijging, doch dit niet in de mate, welke kon worden verwacht op grond van in vorige jaren in O.E.E.C.- verband opgestelde prognoses. Ir. L. P. Ruys (Kon. Rott. Lloyd) voerde woensdagmiddag namens de Koninklijke Nederlandsche Reeders- Vereeniging het woord tijdens een ont moeting van reders en pers aan boord van het m.s. „Johan van Oldebarne- velt" van de „Nederland", welk schip aan de Sumatrakade te Amsterdam gemeerd lag. Kapitein P. de Groote die, zoals wij reeds meldden, de zee vaart vaarwel gaat zeggen, verwel komde z\m gasten. In het algemeen kan worden opge merkt dat in het jaar 1959 de ontwik keling in de zeescheepvaart achterbleef bij die in andere bedrijfstakken, waar, op een enkele uitzondering na, de con junctuur aanzienlijk verbeterde. Aan het einde van het jaar trad echter enige versterking van d.e vraag naar scheeps- ruimte op en vertoonde het verloop van het vrachtenniveau in de tramp- en tankvaart een zwakke opgaande lijn. Gezien de voortdurende aflevering van nieuwe schepen en de aanzienlijke hoe veelheid opgelegde tonnage, waaruit reeds bij een geringe toeneming van de vraag terstond schepen wederom in bedrijf worden gesteld, zal een veel grotere behoefte aan scheepsruimte nodig zijn om een meer blijvende ver betering te brengen. VAN DE WERELDVLOOT was in 1959 zeven pereent opgelegd. Voor Nederland, dat grotendeels „lijnvaart" beoefent, was het percentage (2.2) gun stiger. De opgelegde tonnage in duizenden bnito register ton was: TANKERS OVERIGE SCHEPEN Wereld Panhonlib Ned. Wereld Panhonlib Ned. 1 januari 1959 2.396.5 1.019,1 72.4 4.951,5 2.271,0 25.8 1 december 1959 3.490,0 1.327,9 69,9 3.418,1 1.370,2 34,5 Wat de opgelegde tonnage betreft, gaf de tankervloot een toeneming te zien en wel van 2,4 min. brt. ultimo 1958 tot 3,5 min. brt einde 1959. De opgelegde droge lading tonnage echter daalde van ca. 5 min. brt ultimo 1958 tot 3,4 min. brt. aan het einde van 1959, ondanks het feit dat in de periode 30 juni 1958-30 juni 1959 een hoeveelheid van ca. 2,6 min. brt. aan nieuwe schepen aan de in bedrijf zijnde vloot werd toegevoegd. Aangezien in deze sector het grootste deel der tonnage in de lijnvaart wordt geëxploiteerd waar de be staande diensten ook bij^ een finbevredi- gende beladingsgraad worden "gehancL haafd, konden de nieuwgebouwde schepen door deze vervoerstak worden geabsor beerd zonder dat tot oplegging werd over gegaan. De nieuwe voor de trampvaart bestemde schepen konden door hun mo dern type nog emplooi vinden, mede ten gevolge van de in de laatste maanden van het jaar optredende bescheiden verbete ring van het vrachtenpeil. Voor wat de tankvaart betreft, aldaar moest ten ge volge van de grote overcapaciteit aan scheepsruimte in verschillende gevallen ook nieuwe tonnage worden opgelegd. De reeds in 1958 onder auspiciën van de Advertentie met vitamine de hoest van Uw kleine onmiddellijk kan verlichten. Het beroemde CANADESE geneesmiddel tegen hoest en verkoudheid. Bij apothekers en drogisten 1 Allrenverkoop: HACO N.V. - Maastricht Wat denken de Nederlandse reders van de (veel besproken) plannen der heren Detweiler en Cantor, die met mamouth- schepen het massatoeristenvervoer tussen de Verenigde Staten en Europa willen ver zorgen? aldus luidde een vraag tijdens de ontmoeting van reders en pers gister middag te Amsterdam aan boord van het ms „Johan van Oldebarnevelt". Wat hierover bekend is gemaakt, klinkt fantastisch, zei ir. L. P. Ruys, na enige aarzeling Tengevolge van het allerwege optreden de overaanbod van tonnage vond in 1959 een sterke onderlinge penetratie van lijn vaart, trampvaart en tankvaart plaats. Tankers vonden in belangrijke mate em plooi in het graanvervoer; de trampvaart die, gezien de vermindering van het trans atlantische kolenvervoer, deze concurren tie des te moeilijker kon dragen, zag zich genoodzaakt compensatie op het terrein van de lijnvaart te zoeken, terwijl daar tegenover de lijnreders op de tramp- vrachtenmarkt voor hun vrije ruimte la ding trachtten te verkrijgen. Voor wat de lijnvaart betreft stond het vrachtenniveau sterk onder druk. onder andere ten gevolge van de activiteit van outsiders, die in vele gevallen met voor delige gecharterde schepen tegen lage ta rieven concurreerden met de reeds be staande lijndiensten. Voorts werd de na delige invloed gevoeld van vele directe en verkapte vormen van vlagdiscriminatie en tevens van de politiek van een toenemend aantal landen die f.o.b.-aankopen en vlagdiscriminatie in de hand werkte. In de trampvaart bleven de vrachten in het algemeen tot september 1959 op of iets beneden het niveau van 1958. Daarna zette een geringe verbetering in. In het graan vervoer werd, zoals reeds opgemerkt, ster ke concurrentie ondervonden van tankers, die voor dit vervoer werden ingezet. In de tankvaart bereikte het vrachten niveau in april/mei 1959 een dieptepunt van Scale 67.5 percent hetgeen nog la ger is dan de laagste notering van Scale 50 percent tijdens de vorige depressie in 1954. De perspectieven voor deze sector zijn o gunstig; het zal waarschijnlijk nog wel enkele jaren duren voor vraag en aanbod weer met elkaar in evenwicht zijn. International Chamber of Shipping aange vangen besprekingen om een regeling te treffen voor het uit de markt nemen van overtollige tonnage, werden in 1959 afge sloten. Gezien de weigering van Ameri kaanse en Noorse zijde aan een zodanige regeling mede te werken, mag echter niet worden verwacht dat in de naaste toe komst tot tenuitvoerlegging van deze of een dergelijke regeling zal worden over gegaan. Het afgelopen jaar heeft voor net ïè- vensverzekeringbedrijf goede resultaten opgeleverd. Op basis van voorlopige cij fers kan, volgens de voorlichtingscommis sie uit het levensverzekeringsbedrijf ver wacht worden, dat er voor ongeveer 10 pet. meer aan nieuwe verzekeringen gesloten dan in 1958. Gedurende de eerste tien maanden van het jaar kwam er voor een bedrag van bijna 3'/s miljard gulden aan nieuwe le vensverzekeringen tot stand. In 1958 was de produktie gedurende de overeenkom stige periode ongeveer 275 miljoen la ger. Aangezien het publiek in de laatste maanden van het jaar in de regel een grote animo voor het sluiten van verzeke ringen aan de dag legt waaraan de mogelijkheid van premie-aftrek voor de inkomstenbelasting niet vreemd is mag over het gehele jaar 1959 een eindcijfer verwacht worden, dat zeer gunstig bij dat over 1958 afsteekt. Ook het bedrag, dat de maatschappijen aan premies en koopsommen ontvingen, vertoont een stijging. Over de eerste drie kwartalen van 1959 was het ruim 27 mil joen gulden hoger dan over de eerste ne gen maanden van 1958. De spaarzaamheid van het publiek werd door het levensver- zekeringbedrijf gestimuleerd door een gewijzigd systeem van premieberekening in het voordeel van de polishouders en door de invoering van een „pakket" aan vullende verzekeringen, dat tegen beta ling van een geringe premie gecombineerd kan worden met verzekeringen van 10.000 en hoger. Door Nederlandse, Westduitse en Engel se banken is in Dusseldorp een nieuwe beleggingsmaatschappij opgericht. Het nieuwe fonds, de „Anglo-Dutch", zal voor circa vijf en zeventig percent Engel se aandelen en voor omstreeks vijf en twin tig percent Nederlandse aandelen in porte feuille hebben terwijl de participatiebewij- zen voornamelijk in West-Duitsland zullen worden verkocht. Aan de oprichting van het fonds is onder meer medegewerkt door de Rotterdam- sche Bank, Pierson Heldring en Pierson de Commerzbank A.G., de Bayerische Ver- einsbank, J. Henry Schroeder and Com pany en N. M. Rothschild and Sons. Abbekerk 6 260 m. n.w. Manilla n Manilla. Alm kerk 6 250 m. z.w. Catania n. Genua. Amstelmolen 6 180 m. w.z.w. Ouess. n. Liverpool Banda pass. 6 Guam n. Madras. Charis 6 dw. Cuzhaven n Hamburg. Cleodora 6 420 m. w. Strat Torres n. Auckland. Concepcion 3 v. Rio de Janeiro te Santos. Fsso Nederland 6 550 m. n.o. Fa.val n. Amuaybay Groote Beer 6 80 m. z.o. K. Leeuwin n. Melbourne Jagersfontein 6 170 m. z.w. Finisterre n. South.ton Kalydon 6 280 m. n.w. Dakar n. Rotterdam. Kieldrecht verm. 6 v. Rotterdam n. Bremen. Krebsia 6 340 m. z.o. Malta n. Rotterdam. Kylix 6 60 m. z.w. Esbjerg n. Limhamn. Langkoeas 6 v. Tandjong Mani n. Penang. Lekkerkerk 6 60 m. o. Masira n. Karachi. Louis Lantz 6 240 m. n. Finisterre n. Monrovia. Meerdrecht 7 te Baltimore verwacht. Moordrecht 10 te Port Said verwacht. Notos pass. 5 Gibraltar n. Savona. Prins Willem van Oranje 8 te Le Havre verwacht Prins Willem IV 6 60 m. n.o. Ouessant n. Tripolis Prinses Irene 6 te Havana verwacht. Raki 6 160 m. n.o. Sydney n. Fremantle. Salatiga 5 300 m. z.w. Fayal n. Halifax. Samarinda 6 100 m. o.n.o Mogadiscio n. Djibouti Schelp wijk 6 380 m. n. Fort Aleza n. Curacao. Straat Bali 6 200 m. o.z.o. Saigon n. Hongkong. Van Cloon 6 300 m. z. Shanghai n. Hongkong. Vlist 10 te Hoek van Holland verwacht. Door het ondertekenen van de notariële akte is in de vergaderzaal van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rotter dam opgericht de Hotelmaatschappij Rot terdam n.v., die aan het Weena bij het Hofplein een hotel van twintig miljoen gul den zal bouwen, dat eind 1962 gereed moet zijn en in huur zal worden gegeven aan Hilton Hotels International, ine. Het hotel, waarvoor men begin april de eerste paal hoopt te slaan, krijgt 250 ka mers voor vijfhonderd gasten, een Ameri kaanse „coffee-shop", een bar, een bal zaal voor 500 personen, een restaurant met 150 zitplaatsen, kapsalons, een bar die de Amerikanen „nightclub" noemen, een grote eetzaal voor zestig mensen en zes kleine eetzaaltjes, respectievelijk verga derkamers. De twintig miljoen gulden zijn bijeenge komen uit een door het rijk gegarandeer de lening van twaalf miljoen gulden, uit een tien miljoen gulden bedragend maat schappelijk kapitaal, waarvan voorshands acht miljoen werd uitgegeven. In dit ka pitaal neemt het bedrijfsleven deel voor zeven miljoen en de gemeente Rotterdam voor een miljoen nominaal. De toekomsti ge exploitant, Hilton, heeft ook een aan deel (een miljoen gulden) in het risico dragend kapitaal. „De invoer van ruwe olie in West-Duits land via de Beneluxhavens loopt achter uit. Voor Rotterdam betekent dit, dat over het derde kwartaal van 1959 in vergelij king met de overeenkomstige periode van 1958 een achteruitgang van 0,8 miljoen ton tot 0,633 miljoen ton. Relatief gezien loopt dus de invoer per binnenschip via de Be neluxhavens zelfs hard achteruit. In de eerste helft van '59 werd reeds 31 percent van de invoer van ruwe olie in West-Duits land over Wilhelmshafen geleid". Aldus de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, in zijn in de raad gehouden nieuwjaarsrede. Hij memoreer de in dit verband de rol, die de pijpleiding van Wilhelmshaven naar de Roer hierbij kan hebben gespeeld en noemde het „in teressant hoe zich dit zal ontwikkelen wan neer de pijpleiding van Rotterdam naar de Rijn in gebruik zal zijn gesteld. Dat is in de loop van dit jaar te verwachten". „Opmerkelijk is, dat het vervoer per vrachtauto van en naar het buitenland een steeds sterkere positie gaan innemen. Had het internationale wegverkeer in de Rot terdamse haven het spoorwegvervoer reeds overvleugeld, in 1959 heeft zich deze ont wikkeling nog voortgezet. Naar alle waar schijnlijkheid zal het wegvervoer in ver gelijking met 1958 een vooruitgang van 15,5 percent te zien geven", zo verklaarde burgemeester Van Walsum. EEN TOENEMEND AANTAL LANDEN meent het niet zonder vlag- discriminatoire maatregelen te kunnen stellen. De vanouds zeevarende landen staan hiertegenover in het nadeel, aangezien zij geen discriminatoire tegen maatregelen kunnen of wensen te nemen. Wel is dit probleem ter sprake geko men tijdens onofficiële besprekingen op overheidsniveau te Washington in 1959 tussen vertegenwoordigers der Westeuro- pese landen en die der Verenigde Sta ten van Noord-Amerika, doch op korte ter mijn kan hiervan weinig practisch resul taat worden verwacht. Gezien de situatie in de tramp- en tank vaart, waarbij juist de reders, die hun schepen onder goedkope vlaggen exploite ren, sterk zijn geïnteresseerd, spreekt het vanzelf dat hun schepen een belangrijk percentage en wel van bijna 40 percent van de in de wereld opgelegde vloot uitma ken. Als gevolg van het overaanbod van scheepsruimte is de spectaculaire groei dezer vloten, waardoor Liberia thans de derde plaats inneemt op de wereldrang lijst, in 1959 sterk vertraagd en heeft zich beperkt tot ongeveer 650.000 brt. Hiertoe droeg ook bij het feit, dat in 1959 een aan zienlijk aantal aan Griekse reders toebe horende schepen van de goedkope vlag naar de Griekse vlag werd getransfe reerd, teneinde van de voordelen der in Griekenland onlang ingevoerde fiscale re- gelingeh voor de scheepvaart te profite ren. Daarnaast gingen verschillende aan Amerikaanse belangen toebehorende sche pen over naar de vlag van de Verenigde Staten om aan het vervoer van lading, waarbij de Amerikaanse regering direct of soms in ver verwijderd verband finan cieel is geïnteresseerd, te kunnen deelne men. Men kan zich echter afvragen of in een periode waarin wederom met voordeel wordt gevaren, de vrijdom van winstbe lasting niet weer dezelfde aantrekkings kracht als voorheen zal blijken te bezit ten en de sterke groei van de vloten onder goedkope vlag zal worden hervat. Aagtedijk 6 v. Amsterdam n. Marseille. Aalsdijk 6 125 m. z.z.o. Azoren n. Tripoli. Abbedijk 6 450 m. n.n.o. Azoren n. New York. Abida 6 v. Thameshaven n. Saltend. Achilles 6 te Supe verwacht v. Chancay. Acila verm. 8 v. Hamburg n. Curacao. Acmaea 6 150 m. w.n.w. RockHamgton n. Sydney. Adonis 7 v. Curasao n. Aruba. Alblasserdijk 6 te Bremen v. Rotterdam. Alchiba pass. 6 Elbe-1 v. Antwerpen n. Hamburg. Alcor 6 v. Rio de Janeiro n. Santos. Aldabi 6 v Rotterdam n. Buenos Aires. Algenib 6 278 m. w.z.w. Flores n. Jacksonville. Algol 6 v. Rotterdam n. Bremen. Alhena 6 te Antwerpen. Alioth 6 950 m. n.w. Kaap Verd. cil. n. Curacao. Alkaid 6 65 m. n.o. Ushant n. Vitoria. Alkes 6 rede Ilheus. Alkmaar 6 v. Port Said n. Landsend. Amerskerk 6 25 m. n.w Guardafui n. Fremantle. Ammon 6 ten anker rede La Guaira. Amstelkroon 6 415 m. z.z.w. Suez n. Suez. Ar.golakust 7 v. Amsterdam n. Antwerpen. Ar.ne Christina 6 165 m. z.o. Recife n. L. Palmas. Area 6 te Piraeus. Arendsdijk pass. 6 Key West n. New Orleans. Ares 7 te Antwerpen. Arkeldijk 6 v. Djibouti n. Suez. Asterope 6 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Averdijk 6 v. Cochin n. Tuticorin. Axeldijk 6 400 m. o.n.o. Paramaribo n. Charleston. Banggai 6 210 m. w. Kreta n. Port Said. Balticborg 7 te Amsterdam. Bawean 6 70 m. w.n.w. Kreta n. Port Said. Billiton 7 te Kuwait. Blitar 7 te Livorno. Borneo 7 v. Antwerpen n. Bremen, bcsco 7 te Galle v. Colombo. Caltex Arnhem pass.e 6 Ras Fartak n. Bahrein. Caltex Delft 6 40 m. z.o. Rot eil. n. Singapore. Caltex Delfzijl 6 70 m. dw. Blaavandshoek naar Pernis. Calt. Eindhaven 6 50 m. n.o. Medan n. Rastanura. Caltex Gorinchem 6 te Kopenhagen Caltex Leiden pass. 6 Perim n. Djeddah. Calt. Nederland 6 200 m. z. Socotra n. Rastanura. Caltex Pernis 6 te Avonmouth. Caltex The Hague 6 120 m. o.n.o. Ras Fartak naar Bahrein. Cameroimkust 7 v. Lagos n. Duala. Carrillo 6 v. Puerto Barrios n. Panama. Ceres 6 te Paita Cinulia 6 v Durban n. Curacao. Cities Service Valley Forge 6 800 m .w. Kp. Goede Hoop naar Bandar Mashur. Clavella 6 620 m. o.n.o. Barbados n. Curacao Congokust 6 100 m. n.w. K. St. Vine. n. Freetown. Cradle of Liberty 7 v. Suez n. Bandar Mashur. Crania 6 200 m. w. Reunion n. Curacao. Dalerdijk 6 v. Rotterdam n. Antwerpen. Diemerdijk 6 v. Cristobal n. Londen. Dongedijk 6 te Londen. Dorestad 6 v. Rotterdam n. East ham. Doris 6 v. Curacao n. Port of Spain. Duivendrecht 19 te New York verwacht. Eemdijk 7 te Rotterdam. Eemland 7 te Rio de Janeiro. Eenhoorn 6 68 m. n.w. Oran n Beyrouth. Esso Rotterdam 6 190 m. n.w. Alexandr. n. R'dam Fravizo 6 41 m. n. Ouessant n. Norrköping. Friesland SSM 6 te Setubal. Gaasterkerk 6 te Hamburg. Gabonkust pass. 6 Las Palmas n. Amsterdam. Graveland 6 v. Rio Grande n. Itajai. Grootekerk 6 te Suez. Hathor 5 te Rotterdam naar dok. Heelsum pass. 6 Miami n. Le Havre. Hera 6 v. Orinoco n. Rotterdam. Hersilia 5 55 m. n.o. San Juan n. San Juan. Holendrecht verm. 8 v. Luanda n. West-Europa. Hoogkerk 6 v. Hongkong n. Kobe. Isis 6 ten anker Galveston. Ivoorkust 7 dw. Dakar n. Le Havre. Japara 6 v. Surabaja n. Tandjong Pandar. Jason 6 v. Philadelphia, 7 te New York. Java 7 te Port Said. Joseph Frering 6 te Amsterdam (repareren). Jupiter 5 te Milos. Kaap Hoorn 6 480 m. n.w. Wellington n. Well.ton. Kabvlia 6 v. Buenos Aires n. Rio Grande. Kaloekoe 6 te Merauke. Kamperdijk 6 te New York v. Camden. Kara 6 430 m. o.n.o. Martinique n. Las Palmas. Karakorum 6 v. Beaumont n. Lake Charles. Karimata 7 te Biak. Katelysia 6 130 m. o. Pescadores eil. n. Niigata. Keizerswaard 6 210 m. n. Finisterre n. Curacao. Kelletia 7 te Mcna. Kenia 11 te Dakar verwacht. Kerkediik 6 700 m. w.n.w. Landsend n. Antw. Kinderdijk 7 te Havana verwacht. Kloosterdijk 5 v. Tampa n. Antwerpen. Kopionella 7 te Kopenhagen. Korovina 6 215 m. z.z.o. Santos n. Buenos Aires. Kosicia 6 1600 m. z.w. Santa Maria n. Landsend. Kryptos 6 150 m. o. Cambodja n. Kawasaki. Langkoeas 6 v. Tandiong Mani n. Penang. Laurenskerk 6 op Elbe v. Hamburg n. Rotterdam. Leeuwarden 6 170 m. z.o. K. Hatteras n. Guayaquil. Leiderkerk 6 700 m. o.n.o Aden n. Antwerpen. Lekhaven 6 te BWuenos Aires verwacht. Leopoldskerk 7 v. Hamburg. 9 te Gdynia verw. Lieve vrouwekerk 6 v. Duinkerken n. Antwerpen. Limburg 6 v. Middlesborough n. Londen. Lindekerk 7 v. Port Sudan n. Akaba. Lissekerk 6 120 m. o.z.o. Pt. Sudan n. Pt. Sudan. Loosdrecht 6 v. Bremen n. Hamburg. Loppersum 6 940 m. o. Bermuda n. Houston. Maas 6 150 m. w. Matapan n. Tunis Maasdam 6 v. New York n. Southampton. Maetsuycker 6 te Penang. Mariekerk 6 v. Rotterdam n. Calcutta. Mataram 6 40 m. o.n.o. Gibraltar n. Antwerpen. Maureen 6 v. Londen n. Charleston. Meerdrecht 6 70 m. o. Norfolk n. Baltimore. Meliskerk 7 te Bandar Abbas verw. v. Port Said Mentor 6 te Paramaribo n. Curacao Mersellovd 6 v Marseille n. Barcelona. Merwede 7 te Cotonou. Mcrwelloyd 6 45 m. w. Pt. Swettenham n. Genua Mississippilloyd 6 v. New Orleans n. Baltimore. Mitra 6 200 m. n.w. Kp. Finisterre n. Rotterdam Montferland 6 v. Montevideo n. Santos. Munttoren 6 110 m. z. Puerto Rico n. Rotterdam. Musillovd 6 v. Penang n. Belawan. Naess Comm. 6 105 m. n.n.o. Finisterre n. Fawley. Xaess Lion 6 58 m. o.n.o. Kp. Carbon n. Antw. Naess Tiger 6 v. Sete n. Ceuta. Nieuw Amsterdam 6 v. New York n. Kingston. Noordwijk 6 100 m. w. Lissabon n. Monrovia. .Ni:kerk pass. 6 Gibraltar n. Antwerpen. Oranje 7 v. Melbourne n. Fremahtle. Oranje Nassau 6 v. Cartagena n. Puerto Limon. Oranjestad 6 v. Trfrtidad n Plymouth. Orestes 6 v. Caibaricn n. Cardenas. Osiris 6 300 m. z.o. Miami n. Curacao. Ossendrecht 6 350 m. w.n.w. Bermuda n. Rio de Janeiro. Overijsel 6 v. Marseille. 7 te Genua. Papendrecht 6 40 m. n. Bone n. Wismar. Peperkust 6 v. Bremen. 7 te Hamburg. Fhilippia 6 109 m. n.w. Ras Al Hadd n. Gibraltar Prins Alexander 6 dw Burlings n. Antwerpen. Prins der Nederlanden 6 v. A dam, 7 te Hamburg Prins Willem V 6 te Leixous. Pr. Joh. Willem Friso 6 250 m. w. Haifa n. Antw Provenierssingel 6 550 m. z.w. Azoren n. Europa Pygmalion 6 te Algiers. Radja pass. 6 Gibraltar n. Santander. Randfontein 6 v. Durban n. Lorenco Marques. Rtza Shah The Great 6 240 m. n.n.w. Perim naar Bahrein. Ridderkerk pass. 6 Ouessant n. Lissabon. Rondo 6v. Lorenco Marques n. Beira. Rossum6 v. Dordrecht n. Antactica. Rotterdam 7 te Buenos Aires verwacht. Rotti 6 te Penang. Ruys 6 te Singapore. Saloum 6 190 m. n.n.o. Finisterre n. Dakar. Sanana 6 v. Singapore n. Saigon. Sarangan 6 300 m. o. Trinidad n. Kaapstad. Scherpendrecht 6 v. Teneriffe n. Matadi. Schie 6 te Bremen verwacht v. Hamburg. Schielloyd 6 v. Rotterdam n. Londen. Sibigo pass. 7 Townsville n. Sydney. Solon 6 v. Amsterdam n. Bremen. Stad Alkmaar 6 te Accra. Stad Arnhem 6 30 m. z.w. Elba n. Sfax. Stad Dordrecht pass. 6 Beachyhead n. Palermo Stad Gouda 6 36 m. z.z.w. Ouessant n. Luanda. Stad Maassluis 6 20 m. z.w. Dungeness n. IJmuid Stad Rotterdam pass 6 Sandetti n Savona. Stad Schiedam 6 tc Terneuzen n. Gent. Stad Utrecht 6 te Bremerhaven. Stanvac Talangakar 6 v. Sungeigerong n. Buatan Statue ol Lib. pass. 6 Ras Al Hadd n. Ph.delphia Steen wijk 6 v. Baltimore n. Belfast. Stentor 6 te Georgetown verwacht. Steven 6 60 m. w.z.w. Gata n. Malta. Straat Clement 6 v. Aden n. Mombasa. Straat Lombok 7 te Melbourne. Straat Singapore 6 500 m. o. Maurit. n. Pt. Louis Tabian 6 te Leixous verwacht. Tamara 7 v. Banias n Hamburg. Telamon 7 te Port of Spain. Tero 6 80 m. n. Madeira n. Santos. Thelidomus 6 v. Curacao n. Punta Miranda. Tjibodas 6 v. Semarang n. Surabaja. Tjitarum 6 v. Suez n. Mombasa. Tjiwangi 7 te Surabaja. Towa 6 v. Dakar n. Antwerpen. Van der Hagen 5 v. Takoradi n. Monrovia. Van Heemskerk 6 600 m. w. Kaapst. n. Kaapstad Van Noort 7 te Port Swettenham. Vivipara 6 v. Genua n. Banias. Vlieland 6 65 m. z.w. Ras Fartak n. Perz. Golf. Waal 7 te Barcelona v. Genua. Waingapoe 6 v. Dubai n. Ummsaid. Waterman 6 v. Tahiti n. Wellington. Weltevreden 6 v. Hamburg n. Bremen. Westerdam 6 530 m. o. Kp. Race n. Rotterdam. Wieldrecht 6 dw. Mona n. Paulsboro. Willemstad 7 te Madeira. Woensdrecht 6 890 m. z.z.o. Takoradi n. Takoradi Woltersum 6 te Antwerpen. Wonosari 5 v. Houston n. New Orleans. Wonosobo 6 v. Suez n. Aden. IJssel 6 25 m. n.w. Algiers n. Tanger. Zaankerk 6 v. Bremen n. Rotterdam. Zanland pass. 6 Kanarische eil. n Montevideo. Zonnekerk pass. 6 Finisterre n. Duinkerken. Zonnewija 6 450 m. o. Bermuda n. Gof v. Mexico Zuiderkerk 6 v. Port Said n. Genua. Zwljndrecht 6 v. Rotterdam n. Norfolk. KLEINE VAART Admiralcngracht 5 te Zaandam. Ank T 4 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Atlas 6 v Gdynia n. Amsterdam. Bab T 6 5 m. o. Hogby n. Oxelosund. Bloemgracht 5 te Amsterdam. Boreas 6 dw. Ouessant n. Oran. Brouwersgracht 6 120 m. o. Forth of Forth naar Grangemouth. Elsa 6 10 m. o. Hamburg n. Zaandam. Flevo 4 te Rostock. Joost 4 v. Zaandam n. Stettin. Kaap Falga 1 v. Stugsund te Hudiksvall. Leliegracht 6 te Hamburg. Man to 5 te Amsterdam n. Bordeaux. Mare Liberum 4 v. Dakar n. Antwerpen. Midas 6 12 m. z.w. Texel n. Hamburg. Nero 6 te Amsterdam verwacht v. Leixous. Plato 6 te Amsterdam n. Odense. Ponza 2 v. Gefle n. Zaandam. Ponza pass. 6 Terschellingerbank n. Rotterdam. Straho 5 v. Cadiz n. Rotterdam. Thaletas 6 dw. Kp. Matapan n. Piraeus. Tilly 5 v. Stugsund n. Zaandam. Twee Gebroeders 6 15 m. o. Gibraltar n. Savona. SLEEPVAART Argus 7 v. Rotterdam n. Vllssingen. Cycloop 7 v Newport n. IJmuiden. Noordholland 7 v. Balbao te Irao. Stentor en Titan 7 v. Noordzee te IJmuiden. De markt kenmerkte zich gisteren aan de ene kant door voorzichtigheid en enige aarzeling en aan de andere kant door een grote vraag en een zeer vaste stemming. In het verdere verloop van de markt brok kelde de koers van AKU af tot circa 533. Ook de andere soorten liepen later eerder iets achteruit. Een bijzonder willige stemming bestond voor de cultuuraanclelen. HVA is nog een punt of vijf opgelopen. Nationale Handels bank was wat hoger. De scheepvaart afdeling was enigszins verdeeld. KNSM beter, andere soorten waren overwegend wat in reactie. Van Vlissingen ongeveer 25 punten lagere adviesprijs. Hooimeijer circa 15 punten hoger. Stocks Sikkens Lak sterk gevraagd. Bij de Amerikaantjes werd Anaconda in open hoek verhandeld. De staatsfondsenmarkt was licht gedrukt. Prolongatie 3 V2 percent. Boeke Huidekoper liep een punt op tot 175, Figee toonde een voortgezette stij ging tot 200 (194) en Spaarnestad kwam van 460 op 467. VERHANDELDE FONDSEN (gisteren) Totaal: 457 Hoger: 258 (56.4V.) Lager: 105 (23.0*/») Gelijk: 94 (20.6 pet.) A VOND VERKEER VAN GISTEREN A.K.U533—540 g.l. Kon. Olie172.50—174.40 Philips 826—831»/i Unilever 804807 g.l. slot 535 173.00 826 804 VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Kon. Olie Philips Unilever H.V.A. lste tijdv. 522—529 171.00—172.40 821—825 792—800 g.l. 175—173 g.l. 2de tijdv. 513—523 171.70—172.20 820 824 790798*/s DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN Bij de opening vanmiddag was de stem ming tamelijk gedrukt. Gisteravond begon de teruggaande tendens, waarbij alleen AKU zich wist te handhaven. Vanmorgen verloren alle internationals terrein, ook AKU. Op het laagste niveau van de voor beurs werd geopend. AKU verloor 15. Philips 9, Unilever 12 punten. De handel was rustig en nergens een dringend aan bod. Kon. Olie ƒ2,— lager in navolging van Wall Street waar Royal Dutch -% dollar noteerde. De markt stond onder invloed van Wall Street waar rekening wordt gehouden met een discontoverho ging. Scheepvaart- en cultuurwaarden eveneens zwakker. KNSM verloor 10, A'dam Rubber 2 punten en HVA 1 punt. Vorige Advieskoen slotkoen heden 13.45 u Amsterd. Bank 349% 1 349% Ned. Handel Mij. 264% 264% Rotterd. Bank.... 301 302 T entsche Bank.. 276 275 A.K.U 533«/i 520 Albprt Heijn 409 408 540 540 Billiton Mij. II.. 386 386 Bols 545 545 Bührmann Papier 441'/» 440 Deli-Mi) 197.— 196 Dordtsche Olie 825 814 Fokker 330 330 Heineken's 485 485 Hoogenbosch Sch. 237 237 Hoogovens 865 860 H V A. 173% 173% ïndola 400 398 Ketien 470 470 KLM 114 117 Kon. Zout 715 715 Kon. Olie 174.20 171.90 Müller Nat Bez 403 402 Nederl. Ford 430 425 Ned. Gist. en Sp. 336 334 Ned. Kabelfabr... 490 490 Philips Gem. Bez. 832% 822% Philips Pref 318% 315 A'dam Rubber 139% 134VÏ Sikkens Lak.... 61J B 610 Stokvis R.S 235 235 Thomassen Dr. 699 695 Unilever 806 795% Van Berkel's Pat 318 318 Van Gelder Pap. 273 270 Van der Heem 245 245 Ver. Machinefabr 233 218 Wessanen 295'/t 294 Wilton Fijenoord 245% 245 Zwanen berg-Org. 590 580 Interunie 206.50 206 Robeco 234 233.50 Unitas 570 570 Ver. Bezit v. 1894 122 122 H.A.L 181% 179 KNSM 215% 204 Scheepv. Unie.... 179% 175 Ommeren, v 285% 278 Stoomv. Mij. Ned 195 191 '/a Anaconda 65,s/i8 ex 67% Kennecott Copner 101% 101% Aluminium Ltd... 35% 36 Rpthlehem Steel.. 57% 56'/i U.S. Steel 102% 101 Renublic Steel 77«/i 76%' American Motors 87 87' eneral Motors.. 57 57 Zities Service.... 50% 50 Shell Oil 83'/» 83% Gedane noteringen (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK FLAUW De Newvorkse beurs vertoonde gisteren na een zwak begin enig herstel, maar sloot aan de lage kant De handel was matig actief, onder invloed van de verhoging van de rente op leningen aan makelaars door de banken. American Motors monteerde bijna 2 dollar. Spoorwaarden zakten, tot 3 dollar voor Norfolk and Western. De staalwaar- den ondervonden enige terugslag. De om zet was 3.730.000 aandelen; 1.269 fondsen werden verhandeld, 439 hoger en 619 lager. Het industriegemiddelde kwam van 685.47 op 682.62, dat van spoorwegen van 160.43 op 158.90 en dat van openbare nuts bedrijven op 88.02 op 87.86. (UPI) OFFICIëLE PUBLIKATIE Motorrijtuigenbelasting dieselauto's e.d. In 1959 afgegeven en na 31 december 1959 gel dige belastingkaarten voor dieselauto's e.d. motorrijtuigen met andere motorbrandstof dan benzine verliezen m.i.v. 16 januari 1960 hun geldigheid, indien de ook over 1960 voor deze auto's verschuldigde verhoging van mo torrijtuigenbelasting met 220 niet is bijbe taald op het kantoor van de ontvanger der accijnzen. Voor zestigdagenkaarten kan bij betaling achterwege blijven.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11