Reshewsky-Bomans-bord bij loting Hoogoventoernooi Landgoed Dhjimat eigendom KNVB Goede 5000 m. van Wim de Graaf f De Ruyter al na eerste dag zeker van plaats in de finalepoule Die Raeckse moest de winst aan Santpoort laten KFC wil stadion in Zaandam Hockeytraining in Utrecht begonnen ió Nederlander behaalde fraaie zege op Rudolph in Europees kampioenschap EDO-De Valk uitgesteld Loo geducht op schot voor militairen Italianen versloegen in Napels Zwitserland Vijftien winnaars in de 1 KNVB-toto I I KB houdt weer cursus voor scheidsrechters Draw in Bombay Spanning bij HVS- Die Raeckse-reserves Jeugdig talent (Liebrechts) in de Nederlandse kernploeg opgenomen Salonen in ziekenhuis Belgische zwemstertje oefent in Naarden Joegoslaaf Gligoric leidt in Hastings Flohr en Petrosjan besloten tournee B. Dukel neemt niet deel aan Nederlands damkampioenschap Buiten gevaar DONDERDAG 7 JANUARI 1960 Henny de Ruyter is het toernooi om het Europees driebanden-kampnoenschap In de prachtige Robert Schumannsaal in Diis- seldorf begonnen met een imposante zege in 58 beurten op de Duitser Ernst Rudolph. De Brabander wiste de slechte indruk, die hij in het Avé-toernooi in Lyon had achter gelaten, uit en steeg ver boven zijn vorm van hct nationale kampioenschap. Goed, het zat De Ruyter in deze partij bepaald niet tegen. Tot driemaal toe resulteerde een misser door een gelukkig „klosje" in een meetellende carambole. Het gaf De Ruyter de nodige ruggesteun om zijn vrees voor Rudolph (Piet van de Pol weet daarvan ook mee te praten) te overwin nen. Maar ook zonder deze meevallertjes zou de Nederlandse kampioen ongetwij feld de eerste winstpunten hebben be haald. De Keulenaar Rudolph, die hier dus praktisch op „eigen terrein" strijdt, werd nu eenvoudig van de tafel gespeeld. Henny de Ruyter had in een half uur in 27 beurten de eerste 30 punten bijeen, waar tegenover Rudoph slechts acht scha- V ostbal De eerste-divisicclub KFC uit Koog aan de Zaan wil aan het gemeentebestuur van Zaandam een geldlening verstrekken een bedrag dat de twee ton aanzienlijk te boven gaat voor de bouw van een sta dion op het grondgebied van Zaandam. De bedoeling van KFC is. indien het ge meentebestuur de lening wil aanvaarden, om de thuiswedstrijden in Zaandam te spelen. En men heeft geen bezwaar om bp toerbeurt met ZFC, de club die voor de gemeente Zaandam de eerst aangewezene is, van dit stadion gebruik te maken. De Koog aan de Zaanse voetballers zien als voordelen: grotere publieke belangstel ling en betere financiële uitkomsten bij de stadionexploitatie, wanneer twee clubs uit de eerste divisie hier gebruik van maken. Men verwijst naar de gang van zaken in het Olympisch stadion in Amster dam. dat door Blauw Wit en DWS wordt bespeeld. Tot nu toe moest de bouw om financiële reden enachterwege blijven. Wethouder M. J. Hille deelde mede. dat van een formeel aanbod nog geen sprake is geweest, doch besprekingen tussen het gemeentebestuur van Zaandam en het be stuur van KFC zijn gaande. De wedstrijd EDODe Valk. die was vastgesteld voor zondag aanstaande, is door de KNVB van het programma geschrapt en gaat dus niet door. Dank'zij midvoor Loo, die in de tweede helft de plaats innam van Jansen, heeft het Nederlands militair elftal de overwin ning behaald op de tweede divisieclub Be Quick in een voor 3000 toeschouwers ge speelde lichtwedstrijd in het Oosterpark- stadion in Groningen. Met drie doelpunten werd Loo topscorer. Het scoreverloop was: Bedley 1-0, De Vries 1-1, Hansems 2-1, Bergholz 2-2, rust, Loo 2-3, Hansems 3-3, Loo 3-4 en 3-5, Van Dalsem 4-5. De voetbalwedstrijd tussen de nationa le teams van Italië en Zwitserland, die woensdagmiddag in Napels werd gespeeld is geëindigd met een 3-0 zege voer de Ita lianen. De ruststand was 0-0. Reeds in de eerste helft van de ontmoeting, die door 55.000 toeschouwers werd bijgewoond wa ren de Italianen duidelijk sterker, maar zij konden hun overwicht niet in doelpun ten uitdrukken. Na de rust lukte dit wel en door treffers van invaller Nicole (49ste minuut), linksbuiten Stacchini (63ste mi nuut) en linksbinnen Montuori (80ste mi nuut) werd de eindstand 3-0 bereikt. De Zwitsers kwamen in de laatste 45 minuten nauwelijks tot een tegenaanval Vrijwel voortdurend werden zij geheel op eigen speelhelft teruggedrongen en het was slechts aan het uitstekende werk van hun doelman Pariier te danken, dat de Italianen niet meer doelpunten scoorden De wedstrijd ItaliëZwitserland was de laatste ontmoeting voor het toernooi om de dr. Geroe-beker. De eindstand van dit toernooi, waarin Tsjechoslowakije reeds zeker was van de eerste plaats, luidt: 1. Tsjechoslowakije, 16 punten, 2. Honga rije, 15 punten, 3. Oostenrijk 11 punten. 4. Joegoslavië 9 punten, 5. Italië 7 pun ten, 6. Zwitserland 2 punten. Alle landen speelden 10 wedstrijden. mele caramboles kon stellen. Tot en met de 38ste beurt hield de Waalwijker zijn ge middelde op precies één. Toen kreeg hij een „ram", zoals hij het later zelf noem de. Rudolph liep met onder meer een se rie van zes een flink stuk van zijn achter stand in (39-29 a 44 beurten). Het herstel van de Nederlander kwam echter bijtijds. Want door 14 punten (4-2-2-6) in de volgen de vier beurten te scoren, vernietigde De Ruyter de flauwe illusies van Rudolph, die in de 58ste beurt zelfs de nastoot miste en op 34 bleef staan. De zege van De Ruyter betekent prak tisch, dat hij voor de finale-poule geplaatst is. De tien deelnemers zijn namelijk in twee poules van vijf ondergebracht, waar van de laatsten vrijdag worden geëlimi neerd. De Ruyter hoopt nu maar, dat dit in zijn poule niet Rudolph zal zijn, want dan zou ook zijn prachtige winstpartij van woens dagmiddag voor de eindklassering verval len. Merkwaardigerwijs had de andere par tij in De Ruyters poule dezelfde uitslag. De soms briljant en ogenschijnlijk roeke loos carambolerende Oostenrijkse kam pioen Johana Scherz won in eveneens 58 beurten van de Deen Soegaard, die ook met 34 caramboles eindigde. In de andere poule lag het spelpeil heel wat lager. De lange Belg Boulanger „prik- kebeend"" de nieuwe Spaanse kampioen Fontova naar een kansloze 60-47 neder laag in 71 beurten. Juist toen de kenners zich afvroegen, hoe Fontova zijn landge noot Domingo had kunnen onttronen, gaf de kleine Barcelonees, die maar net even boven het middel van Boulanger reikte, zelf het antwoord met een schitterende se rie van 13 punten. De nieuwe Franse kampioen, Roger Ha- noun, had het deze eerste middag het moeilijkst. Hij trad in het strijdperk tegen de lijzig spelende Zwitser Blanc, die een jaar geleden in Hilversum door zijn irri- Riljarten terend lage tempo Henny de Ruyter tot wanhoop en bijna tot een nederlaag had gebracht. Hanoun won, maar had 85 beur ten nodig. Het apen van de carotte paste Soe gaard 's avonds toe tegen De Ruyter. De Deen bereikte er slechts mee. dat hij tot en met de 32ste beurt althans niet ver ach- terraakte (17-31). De series van vijf en vier, die ïlenny De Ruyter daarna produ ceerde, waren dodelijk voor zijn Deense tegenstander. In de '72ste beurt maakte de Nederlander zijn laatste carambole (37-60) en boekte in twee partijen het alleszins fraaie gemiddelde van 0.923. Heel'wat spannender was het duel tus sen Fontova en Hanoun De Spanjaard had met zeer sterk en subtiel spel voortdurend een voorsprong van vier tot .acht punten. In de 63ste beurt echter had de hardnekkig volgende Fransman de rollen omgekeerd en leidde met 52-53. Weer kwam Fontova voor en bereikte zelfs het eerst de finish. Het was echter een verdiende beloning voor zijn vechtlust, dat Hanoun er in de nastoot in slaagde met drie bijzonder moeilijke caramboles de eerste remise van dit kampioenschap te bewerkstelligen. De grote waarde der overwinning van De Ruyter op Rudolph kwam pas goed tot uiting, toen de Duitser in zijn tweede par tij. die hij weliswaar van een in topvorm verkerende Vingerhoedt verloor, tot een algemeen gemiddelde kwam van 1.020 De Ruyter is hiermee reeds zeker van een plaats i*i de finale. De uitslagen waren: Poule A: De Ruyter (Ned.) 60 58 6 1.034 Rudolph (Did.) 34 58 6 0.586 Scherz (Oost) 60 58 7 1.034 Soegaard (Den.) 34 58 4 0.586 Soegaard 37 72 3 0.513 De Ruyter CO 72 5 0.833 Blanc 43 62 3 0.693 Tiedtke 60 62 8 0.967 Poule B: Boulanger (Belg.) 60 71 4 0.845 Fontova (Spanje) 47 71 13 0.661 Hanoun (Fr.) 60 85 8 0.705 Blanc (Zwits.) 50 85 5 0.588 Fontova 60 69 6 0.869 Hanoun 60 69 5 0.869 Vingerhoedt 60 49 5 1.224 Rudolph 50 49 6 1.020 De stand in poule A na de eerste dag: 1 De Ruyter 2 4 0.923 2 Vingerhoedt 1 2 1.224 3 Scherz 1 2 1.034 4 Rudolph 2 0 0.785 5. Soegaard 2 0 0.546 De stand in poule B na de eerste dag: 1 Hanoun 2 3 0.779 2. Tiedtke 1 2 0.967 3 Boulanger 1 2 0.845 4 Fontova 2 1 0.764 5. Blanc 2 0 0.632 Het nationaal sportcentrum tot voor kort nog een utopie voor de Nederlandse sport neemt steeds concreter vormen aan. Dinsdagmiddag althans is opnieuw een belangrijke fase bereikt: tijdens een korte bijeenkomst in het bondsbureau van de KNVB werd, onder het felle licht van de schijnwerpers voor de t.v.-camera's. het landgoed Dhjimat in Zeist (24,5 ha. grond met een centraal gelegen gebouw en verschillende kleinere opstallen) for meel in eigendom overgedragen aan de Voetbalbond. De „plechtigheid" duurde slechts zeven minuten. Notaris J. S. Bolt las de acte van overdracht voor en deze werd vervol gens getekend door jhr S. G. van Weede namens de vroegere eigenaresse de n.v. Koninklijke Paketvaart Mij. - en door de heren A. L. M. Schroder en L. Brunt namens de KNVB. Zo snel mogelijk zal men nu mei de noodzakelijke werkzaamheden aan het nieuwe sportcentrum beginnen. Dat tem po is overigens afhankelijk van de goed keuring van KNVB-bestuur en gemeente- ijke autoriteiten op een nieuw ontwerp. In de villa „Dhjimat" zullen de eetzalen, dt keuken en de kamers voor officials worden ondergebracht, op het landgoed komen 3 speelvelden (waarvan een met een verharde toplaag), een atletiekbaan, de sporthallen, accommodatie voor ten minste 80 personen (met o.m. leslokalen en een dokterskamer) en in een later stadium ook een open zwembad met een 25 meter-baan. Een gedeelte van het landgoed zal van het sportcentrum wor den afgescheiden. Dat is namelijk bestemd voor de bouw van een nieuw jeugdsport- kamp. hetwelk mogelijk al in 1961 in ge- jruik wordt genomen. Gelijk met de overdracht kwam het eer ste lid van de vaste staf in dienst van de KNVB: Tuinman Van Harskamp, die bij tet spoitcentrum de functie van „giounds- man" krijgt. Voor het eerst na het uitbreken van het conflict in de Hockeybond waren de kan didaten voor het Nederlands elftal woens dagavond bijeen. In de enorme, ongeveer 100 meter lange bovenzaal van de Juliana- hal in Utrecht kreeg de Pakistaanse trai ner Agmed Kallat voor het eerst sedert zijn komst in Nederlapd de gelegenheid zijn pupillen onder handen te nemen. Er waren voor hem (sedert het toer nooi in München) vele nieuwe, maar voor de hockeyjournalisten, die een kijkje kwa men nemen, vele oude bekende gezichten. Doelman Mulder en halfspeler Wagener waren van de partij, maar ook Zwier, Hooghiemstra, Van Gooswilligen en Overdijking, het viertal dat destijds voor de training bij de oude elftalcommissie bedankte, oefenden alsof zij niet weg wa ren geweest. Van de 18 spelers, die tot deze voorlopige selectieploeg behoren, ont braken wegens studie slechts Herbers en Kristen. Op deze eerste van de zes zaaltrainin gen. die natuurlijk ook werd bijgewoond door coach Jan Anjema, kregen de oran je-kandidaten een stevig portie conditie oefeningen te verwerken. "Het hoofdbe standdeel werd echter gevormd door een technische training met stick en bal. Tenminste zes weken zal men iedere woensdagavond in de Julianahal deze training houden. Als het weer het toelaat zal omstreeks half februari met de veld- training worden begonnen. Ook die veld- training zal zeer waarschijnlijk in Utrecht of in Bilthoven worden gehouden. Een be slissing daaromtrent is echter nog niet genomen. Over enige tijd zal de kernploeg met nog een aantal spelers worden uitge breid, zodat de ploeg ongeveer vijfentwin tig spelers groot zal worden. In de loop van vanochtend kwamen bij het bondsbureau van de KNVB in .-Den Haag nog meldingen binnen van prijswin naars in de laatste toto. De eerste prijs van 155.940.- valt uiteen in vijftien delen. Deze winnaars behaalden dertien punten. Niet minder dan 231 deelnemers behaal den 12 punten. Zij delen de tweede prijs van f 66 830.-, één van deze tweede prijs winnaars had in twee kolommen 12 uit slaan <?oed. A' or f bal Ook dit seizoen houdt het bestuur van de Haarlemse Korfbalbond een scheids- rechterscursus, die onder leiding staat van de heer Dotsch uit Amsterdam. Zij vindt plaats in de kantine van het Gem. Sport terrein aan de Kleverlaan op de woens dagavonden 13, 20 en 27 januari. Het examen wordt afgenomen op 3 februari. Cricket De derde testmatch IndiaAustralië, die in Bombay is gehouden, is geëindigd in een draw. De totaalscores warens als volgt: India: 289 en 226 voor 5 gesloten; Australië: 387 voor 8 gesloten en 34 voor 1. „GELIJK MEN WEET, mogen de spe lers, indien zij dit verkiezen, hun eigen bord meenemen. Nu had Reshewsky in zijn hotelkamer één der vakjes met een figuurzaag uitgezaagd en vervolgens het vierkantje onzichtbaar weer met een scharnier op zijn plaats gebracht. Onder de tafel had hij nu een touwtje bevestigd, waaraan hij slechts behoefde te trekken, om het vijandelijke stuk, dat zich op het vierkantje bevond, in een gewatteerd zak je te doen verdwijnen. Tot tweemaal toe had hij zich in zijn par tij tegen onze landgenoot Eu we van deze kunstgreep bediend, zonder dat iemand van de aanwezigen er erg in had. Totdat de brave Amsterdammer, die zich maar niet genoeg van de snelle wisseling van 't speelbeeld verbazen kon, op de gedachte kwam om onder tafel eens in het zakje te kijken. En jawel, daur zaten de stukken in, die hij zo pijnlijk gemist had. Terstond te kende hij bij de spelleider, de grijze Vid- mar, protest aan. Deze sloeg onverwijld de statuten van de „Federation of Chess Players" op en jawel hoor, daar stond het: „Het heimelijk doen verdwijnen van stuk ken in een gev/atteerd zakje onder de ta fel is niet geoorloofd". Tevergeefs voerde Reshewsky aan dat hij deze bepaling niet kende, vruchteloos betoogde hij, dat in zijn club deze speels wijze heel gewoon was. De partij was en bleef verloren." Dit prachtige stuk uit „Buitelingen" van Godfried Bomans is voor de heer v.d. Ma- rel van de Hoogovens aanleiding geweest om een „Reshewsky-bord" te maken. Er waren acht vakken uitgezaagd en door middel van dit bord is gisteren de loting verricht voor het 22e Hoogovenschaak toernooi. Godfried Bomans was de eerste die een zet mocht doen. Hij moest aan een van de acht aan het bord vastgebonden schaak stukken trekken. „U kent het systeem ten slotte" zei wedstrijdleider Orbaan, die de heer Bomans als vervanger van dr. Baren- dregt naar voren had geroepen. De ruk aan het touw opende vak E 5, waardoor een wit stuk naar beneden gleed. Hans Bouwmeester opende C 7, mevrouw Veld heer namens Donner D 4. Brigitta Sinka verrichtte de handeling namens Salo Flohr, (A 5), en Bent Larsen trok E 2. Zo kwamen ook de anderen aan de beurt, van wie overigens alleen Toran zelf aan wezig was. Matanovic, Petros jan, Van Scheltinga, en Tan werden vertegenwoor digd door respectievelijk mevrouw C. F. G. Aptroot-Kuperus, en de heren Slave- koorde, Straat en v.d. Marei. Maar daarmee was men er nog niet. Uit de gewatteerde zakjes, waarin de stukken volgens het „Reshewsky-recept" waren gevallen, werden briefjes tevoorschijn ge toverd, die het lotingsnummer aangaven. Het resultaat werd als volgt: 1. Matano vic 2. Tan 3. Bouwmeester 4. Flohr 5. Pe trosjan 6. Van Scheltinga 7. Toran 8. Ba- rendregt 9. Donner 10. Larsen. Godfried Bomans kreeg daarna het bord, compleet met tafel en zakjes aange boden. Hij was er erg blij mee. De heren van Die Raeckse hebben gis teravond in het Krelagehuis geen verbete ring kunnen brengen in hun netelige po sitie onderaan de ranglijst van de volley balovergangsklasse, ook al hebben de roodwitten zich tegen Santpoort volkomen gegeven. De Santpoortenaren, die door studie na Raap ook hun sterke aanvaller Biesma moeten missen, speelden technisch beslist sterker dan hun tegenstanders en vormden met Hogeland, Kosters, Geus, Klut en de aanvallers Leijen en Noort, waarvan laatstgenoemde bijzonder op de voorgrond trad, een hechte combinatie. Bovendien onthielden de groenwitten zich van riskant spel en gingen er opvallend weinig serves verloren. Zonder opwindende momenten won Santpoort via 6-1, 11-5 en 11-10 de eerste set met 15-10. Die Raeckse begon de twee de set hoopgevend; De Nobel en Borman lanceerden enkele felle slagen, maar ver der dan een 7-0 voorsprong kwamen de hekkesluiters niet. en via 9-9 won Sant poort ook de tweede set (15-11) en kwam de genoegdoening voor Die Raeckse pas in de volgende set, die met ruim versahih (15-6) door De Nobel en zijn mannen werd gewonnen. Een kleine voorsprong nam Die Raeckse in de laatste set, doch na 6-6 lieten de Die Raeckse-spelers, als bewijs van hun technische tekortkomingen, tal van scherpe serves glippen en won Sant poort zonder enige moeite de set met 15-7. Van Eeden debuteerde bij Die Raeckse niet onverdienstelijk en had vooral succes met serveren. Velox had tegen de reserve-ploeg van Die Raeckse geen moeite om zich bij de „koplopers" te handhaven. Die Raeckse. nog jeugdig in samenstelling, speelde voor het net' geen rol en moest zich uiteraard profiteerde van deze situatie mt 15-4, 15-4. uitsluitend tot verdedigen beperken Velox 15-12 en 15-8. De Blinkert distancieerde zich van de laatste plaats met een ruime zege op de Bloemendaalse politie met de cijfers 15-5, 14-6, 15-7 en 15-5. In eigen zaal had HBC weinig moeite met Eclecta. dat van slag blijkt te zijn en de eerste en derde set zelfs „schaamteloos" verloor: 15-0, 15-13. 15-2 en 15-12. Na een voorbereidende training in het Noorse centrum Fagernes, die onder lei ding stond van Piet Zwanenburg, zijn de Nederlandse schaatsenrijders thans weer in Hamar Erg gelukkig was men de eer ste dagen niet met de verhuizing, want de hoge temperaturen hadden ook Hamar be reikt en dinsdag stond er wel 10 centime ter water op de baan. Met man en macht i- de ijsvlakte woensdag droog geveegd en gedweild en toen de trainingswedstrijden begonnen, waren de condities bij een tem peratuur van 1 graad boven nul vrij te- delijk Schaatsenrijden Henk van der Grift slaagde er zelfs in zijn beste sprinttijd van 43.1 sec. te evena ren. Cees Jan Kroon bleef ditmaal 0.4 sec. achter hem. Derde werd ees Broekman in 44.4, vierde Arie Zee in 44.8 en vijfde Wim de Graaff in 44.9 daarna volgden Geale Lourens in 45.2, Joop Koeleman in 45.9 en Chris Meeuwisse in dezelfde tijd. De 5000 meter werd een min of meer verrassende zege voor Wim de Graaff in de relatief goede tijd van 8.20.9. Jan Pes- man, die erg lang op zijn beurt had moe ten wachten en wat stijf was geworden, reed de afstand in 8.24. Broekman werd derde ir 8.28, Jeen van den Berg, die nog niet helemaal in vorm is, maakte als vier de 8.30.4. Een goede prestatie leverden Arie Zee met 8.31.4 en Joop Koeleman met 8.32.2. De jeugdige Liebrechts uit Vlaardingen, die tijdens de training van de NVBHS- ploeg onder leiding van Herman Buyen in Roeros al was opgevallen met tijden als 46.5 (500 m.), 2.27.2 (15.00 m.) en 5.04.8 (3000 m.), reed in Hamar voor het eerst van zijn leven een 5000 meter. Hij plaatste zich onmiddellijk achter Koeleman als ze vende met 8.34.6. Deze Liebrechts. die ook op de fiets heel wat in zijn mars heeft getuige een 44 km.- wedstrijd in 1 uur en 1 minuut, is volgens Buyen en Klaas Schenk de ontdekking van dit jaar. In overleg met trainer Zwanen burg heeft coach Schenk besloten Lie brechts voor de rest van het seizoen in de kernploeg op te nemen. Helaas moet de kernploeg voor de reste rende tijd ook een lid verliezen. De knie blessure, waarmee Chris Meeuwisse al enige tijd sukkelt, is zo'n grote handicap voor de Voorburger geworden, dat beslo ten is hem naar huis te laten terugkeren. De andere rijders verkeren lichamelijk al len in blakende conditie. De Finse schaatskampioen Toivo Salo nen ligt met een hersenschudding in het ziekenhuis. Hij was bij het trainen met een andere rijder in botsing gekomen. Het is de vraag of Toivo, die vorig jaar bij de wereldkampioenschappen tweede en bij de Europese kampioenschappen derde werd, dit jaar nog aan wedstrijden zal kunnen deelnemen. Zwemmen Het 17-jarige Belgische zwemstertje Marian Notan zal zich te Naarden en in Bussum op de Olympische Spelen 1960 in Rome voorbereiden Marian Noten is kam pioene van België op de vierhonderd me ter vrije slag. Zij is lid van de zwemclub „Antwerp" en heeft zowel van de Belgi sche bond als van de KNZB toestemming gekregen vooi een training onder leiding van Rietje Rosier van „Het Gooi". Ma rian Noten wordt nog deze maand in Bus sum verwacht en zij zal dan haar intrek nemen bij een andere bekende zwemster, Nel van Vliet. De dames van AVC mochten zich na een matige strijd met het Alkmaarse Octopus, gelukkig prijzen met een punten verdeling, na een 2-0 achterstand; 14-16, 11-15. 15-9 en 15-11. De speelsters van Die Raeckse 2 en HVS hadden moeite met de aanpassing van hun techniek aan de eisen van scheidsrechter Van Es. Een acceptabel niveau werd dan ook niet benaderd, maar het aantrekkelijke scoreverloop, met de slotfase van de laatste set als climax, ver goedde veel. Het was onbegrijpelijk dat HVS de eerste set na een 13-3 voorsprong nog uit handen gaf. De roodwitten serves bleken niet te verwerken, maar in de De volleybalcompetitie tweede set liet HVS zich niet weer ver rassen en won de set met 15-11. Construc tiever spel bracht Die Raeckse 2 verdiend de winst in de derde set (15-9) en ook de laatste" set leek bestemd om in een Die Raeckse-zege te eindigen, 7-3. Maar HVS liep in en op de stand 14-14 werd coach Tukker gedwongen om met een .time-out de opmars van HVS te stuiten, brto - ura- 1 To I Spanning Een opwindend slot, met een maximum aan spanning, met uitstekend werk van mej. Haring (Die Raeckse) vormde een waardig besluit. Het scoreverloop liep als volgt (HVS—Die Raeckse 2): 14—14, 15—14, 1516, 1716 (Die Raeckse laat twee goede smash-kansen ongebruikt), 17—17 en na enkele keren serve-wisselen 1719 voor Die Raeckse. Onze Gezellen speelde te week om Velox te bedreigen en verloor van de blauwwitten met 15—11, 15—10, 515, en 1511. Eclecta versloeg HBC 2 in eigen huis met 15—8, 13—15, 15—9 en 15—8. Het Zandvoortse OSS behaalde voor de tweede klasse A een verdiende zege op haar rivale JBS uit Bennebroek. De Ben- nebroekse dames kwamen vooral in tech niek en inzicht veel bij hun tegenstand sters te kort en konden de score slechts in evenwicht houden door de soepele arbi trage en hun opportunistisch spel. De set standen (1513 1513 en 16—14) wijzen op veel spanning, doch in het veld was hiervan weinig merkbaar. JBS is voorlopig afgevallen van het „kopgroepje" dat wordt gevormd door Set up. De Blinkert 2 en OSS. Roken verboden Op last van de inspecteur voor de licha melijke opvoeding is het roken in het Kre lagehuis op de zaalsportavonden verboden en zal bij de eerste overtreding de zaal op last van de inspectie van de gemeente Haarlem gesloten worden, zo deelde men ons van de zijde van de NeVoBo mede. Blijkbaar tracht men het karakter van een „sporthal" zo dicht mogelijk te benaderen. De uitslagen luidden: Heren: HBCEclecta 40, PSCBDe Blinkert 31, VeloxDie Raeckse 2 40, Die RaeckseSantpoort 13, Velox 2 Gios 4 3—1, PWN 3—Topscore 0—3. OVRA 3—PWN 0—3, Die Raeckse 3—PSVH 2 3—1, GiosSpaarnestad 30, Gios 3De Blin kert 2 3—1. Dames: Onze GezellenVelox 13. HVS Die Raeckse 2 13, AVCOctopus 22, De Blinkert 3—Velox 2 3—0. MHBS 2—OG 2 0—3. JBS—OSS 0—3. HVS 2—Die Raeck se 3 30. Gios 4De Blinkert 5 3O, DSS 3—OSS 3 2—2, WIK—HBC 5 2—2, DSS 2Spaarnestad 22, HBC 3Eclec ta 2 0—3. HBC 2—Eclecta 1—3. De Joegoslaaf Gligoric heeft zijn leiden de positie in het internationale schaak toernooi in Hastings verbeterd door een overwinning op de Britse kampioen Go- lombek. De overige resultaten van de zevende ronde waren: AuhlmannAver- bach remise; BobotsovPomar 10, Kott- nauer—Burger afgebroken en Heemsoth— Winser afgebroken. De stand na de zevende ronde: 1. Gligo ric (J.slv.) 6 pnt.; 2. Averbach (Rusl.) 5 pnt.; 3. Bobotsov (Buig.) en Uhlmann (O.- Dld.) elk 4'/2 pnt.; 5. Pomar (Spanje) 4 pnt.; 6. Golombek (G.B.) 3 pnt.; 7. Kottnauer 2Yi pnt. en 1 afgebr.; 8. Burger (VS) l'/t pnt. en 1 afgebr.; 9. Heemsoth (W.-Dld.) 1 pnt. en 1 afgebr.; 10. Winser (GB) pnt. en 1 afgebr. De simultaantournee van de Russische grootmeesters Flohr en Petrosjan is woens dag besloten met een jeugdseance in Am sterdam. De gedetailleerde resultaten van de spelers waren: Flohr: 34 gesp., 25 gew., 8 rem., 1 verl., 86 procent Petrosjan: 3431—3 96 procent Cortlever: 302622 90 procent Tan: 28—27—1 98 procent. Dammen Het jaarlijks dam toernooi om het per- ssonlijk damkampioenschap van Neder land zal 16 januari te Utrecht aanvangen. De titelhouder 1959 B. Dukel is door fa milieomstandigheden verhinderd zijn titel te verdedigen. Zijn recht voor deelname aan het wereldkampioenschap 1960 blijft echter bestaan. De volgende spelers zullen aan het kam- pioenstoernooi deelnemen: ir. G. van Dijk, (Bennekom), v. d. Sluis (Amsterdam), W. de Jong (Haarlem) P. v.Heerden (Am sterdam F. Gordijn (Den Haag) J. M. Bom (Yselstein) W. Roozenburg (Rotter dam). F. Baatemeyer (Vlaardingen), W. Huisman (Leiden), Eddink (Veenendaal), P. Bergsma (Leeuwarden). In totaal zullen 16 spelers aan het toer nooi deelnemen. De provinciale kampioen van Zuid-Holland, J. van Leeuwen, heeft in verband met zijn studie een jaar uitstel gevraagd. De heer R. C. Keller, die met Huisman en Roozenburg moest herkam pen om twee plaatsen, heeft bedankt. Dit betekent dat grootmeester R. C. Keiler, die sinds 1926 aan de kampioenswedstrij den heeft deelgenomen en in totaal 13 keer de titel veroverde, waarschijnlijk niet meer aan het kampioenstoernooien zal deelnemen. De toestand van de wielrenner Rafael Géminiani is in zoverre verbeterd dat de patiënt niet langer in levensgevaar is. Het Pasteur-instituut in Parijs heeft op basis van enkele bloedanalyses vastgesteld dat Géminiani aan malaria lijdt, en ook een tyfusbesmetting had. De malaria kan met hoge koortsen blijven terugkeren, maar het tyfus- virus is bedwongen Géminiani's echt genote is een trouw bezoekster.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13