Gemeente Heemstede kan niet aan haar toekomst bouwen UW Eigen belastinggebied voor gemeente bepleit Drie beroemde hartspecialisten discussieerden in Heemstede VAN DERGRINTEN Salarisaanpassing lager nijverheidsonderwijs 6 Behandeling gemeentebegroting Financiële positie is te vaag Maak snel voordelige kopieën met de secuur werkende Nieuwjaarsrede van Heemstede's burgemeester C. Karstens - 40 jaar bij P.T.T. - gehuldigd Opname in nieuwe studio van Bovema Burgerlijke Stand van Haarlem Koninklijk onderscheiden DONDERDAG 7 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE heeft vandaag de ontwerp begroting voor 1960 behandeld. Nadat de raadsvergadering vanmorgen was begonnen met een nieuwjaarstoespraak door de voorzitter, burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, hebben de woordvoerders van de verschillende fracties hun algemene beschouwingen gehouden. Over het algemeen hadden de voorzitters van de fracties waardering voor het beleid van B. en W. Zij constateerden, dat de financiële positie van de gemeente nog zeer vaag is. Van een duidelijk beleid kan daarom nauwelijks sprake zijn. De woordvoerdster van de P.v.d.A. had echter weinig goede woorden voor dit beleid over en liet nog eens haar ontstemming horen over het feit, dat haar fractie niet in het dagelijks bestuur van de gemeente meespeelt. Ook in de beschouwingen van de andere fractievoorzitters kwam soms critiek op het college naar voren. Met name werd erop aangedrongen tijdig overleg met de raad te plegen en de beslissingen van de raad serieus te nemen. „Heemstede bouwt niet aan de toekomst en komt zelfs niet aan instandhouding van het verworvene toe". Met ondermeer deze woorden opende mr. Rutgers (V.V.D.) de beschouwingen. Dat de gemeente niet aan de toekomst kan bouwen achtte hij nauwelijks te wijten aan het gemeentebe stuur. Mr. Rutgers kon volledig vertrou wen hebben in het beleid van B. en W. en stelde het rijk aansprakelijk voor het be grotingstekort en voor het achterwege blij ven van een actieve gemeentepolitiek. Overigens noemde de woordvoerder het begrotingstekort op zichzelf niet zo veront rustend. Hij zei te hopen dat de nieuwe financiële verhouding rijk-gemeente aan vaardbaar zal zijn en dat verdere belem meringen voor een goed gemeentelijk be leid zullen worden opgeheven. Sprekende over het huisvestingsbeleid zei mr. Rutgers dat men bij de woning bouw niet te veel alleen moet denken aan de eigen inwoners. Heemstede is namelijk een forensenplaats en als zodanig nauw verbonden met Haarlem en Bloemendaal. Spr. informeerde of ten aanzien van het huisvestingsbeleid ook met deze gemeen ten wordt samengewerkt. Hij vroeg iede re mogelijkheid aan te grijpen om tot een verantwoorde bouw te komen. Er zal een aantal woningen met lage huren moeten komen. B. en W. dienen echter ook reke- Advertentie op aanvraag wordt de folder „Maak het u lichter - Tover met licht" u graag toegezonden door: N.V. Wed. J. Ahrend Zoon N.V. Biikman Sartorius en door de fabrikant: Chemische Fabriek L. van der Grinten N.V. te Venlo of haar servicekantoor Staten laan 126, Den Haag VENLO DEN HAAG In het staatsblad is verschenen het tweede wijzigingsbesluit salarisbesluit L.N.O. Door de tot standkoming van dit besluit is de aanpassing van de salariëring van het personeel bij het lager nijver heidsonderwijs aan dat van de onderwij zers bij het v.g.l.o. een feit geworden. Deze salarisaanpassing heeft terugwer kende kracht tot 1 januari 1957. ning te houden met het karakter van Heemstede als forensenplaats. Mr. Rut gers vroeg de grootst mogelijke aandacht voor het onderwijs en de scholenbouw. Graag zou hij wat meer lijn in het sub sidiebeleid aangebracht zien. Het moet niet zo zijn dat alleen plaatselijke vereni gingen en instellingen voor een gemeen telijke subsidie in aanmerking kunnen ko men. Spr. wijdde een beschouwing aan de relatie gemeenteraad-gemeenschap. Inte ressant zou het voor hem zijn nader in te gaan op de vraag of de gemeenschap zich door de raad gerepresenteerd acht. Hij zei te vrezen, dat de uitslag niet vleiend voor de raad zou zijn. Ten aanzien van het beleid van B. en W. zei de fractievoorzitter van de V.V.D. soms de indruk te hebben dat het college een bepaald punt er graag wil „doordruk ken". Dit vond hij jammer. B. en W. moe ten de raad de gelegenheid geven gefun deerde beslissingen te kunnen nemen. Daarom moet de raad tijdig en uitvoerig worden ingelicht Mr. Rutgers zei een no ta met betrekking tot de gebouwen van de gemeentediensten af te wachten. Den Haas regeert De heer Verhoeven (K.V.P.) meen de dat Heemstede in de afgelopen jaren door het rijk te spaarzaam is bedacht en dat de gemeente geen kans krijgt voor een eigen politiek. „Men regeert in Den Haag nu eenmaal op basis van totaalge- gevens en met typisch gemeentelijke be langen wordt weinig rekening gehouden." SPr. zei dat de destijds toegepaste beste dingsbeperking veel schade heeft aange bracht, vooral door het abrupt ophouden van overheidswerken. Th. J. H. Verhoeven (K.V.P.) Overigens vond de heer Verhoeven het beeld van de begroting niet zo zorgelijk. Hij voerde een pleidooi voor meer diffe rentiatie in de salarissen van het gemeen- tepersoneel. Voor een beloning naar pres taties zou de gemeente te rade kunnen gaan bij de industrie. De fractievoorzitter van de K.V.P. drong er opnieuw bij het college op aan de tarieven van de bedrij ven te matigen. Hij zei erop te rekenen dat de gezinstarieven een verbetering zul len ondergaan, zodra de bedrijfsopbreng sten wat lager kunnen worden gesteld. Het bouwvolume noemde hij, evenals al le andere woordvoerders, onvoldoende. Het aantal woningzoekenden neemt eer der toe dan af. Vooral gaat het hierbij om de minst draagkrachtigen. Hierin dient verandering te komen, waarvoor spr. de medewerking inriep van de inwoners die zitting hebben in de Eerste en Tweede Ka mer. Negatief beleid Mevróuw Van der Meule n-H o u- w e r (Arb.) kon niet zo veel waardering voor het gemeentelijke beleid opbrengen. Zij vond dit te negatief. Het begrotings tekort van 350.000 maant tot voorzichtig heid. Spr. had niet de indruk dat de nieu we financiële verhouding tot herstel van de gemeentelijke zelfstandigheid zal lei den. Aan de verwezenlijking van allerlei wensen kan helaas niet worden gedacht. Mevrouw Van der Meulen zei dat thans de passiviteit van B. en W. en van een groot deel van de raad zich wreekt. Door een tijdige en verantwoorde verhoging van Burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard de plaatselijke belastingen had de moge lijkheid geschapen kunnen zijn om enke le begeerde kapitaalswerken tot uitvoe ring te brengen. Hierbij dacht spr. onder meer aan de zwemvijvers en de uitbrei ding van het raadhuis. Van een beleid dat van durf en initiatief getuigt, is helaas geen sprake, aldus me vrouw Van der Meulen. Te betreuren is, dat zo veel negatieve beslissingen worden genomen. Zij dacht hierbij aan de bejaar denenquête, het muziekonderwijs op de la gere scholen, de culturele vorming van de schooljeugd en het speeltuinwerk. Des te meer wordt deze gang van zaken betreurd omdat de P.v.d.A. geen deel heeft aan het dagelijks bestuur van de gemeente. Mevrouw Van der Meulen pleitte voor een woningbouw naar behoefte, waarbij rekening moet worden gehouden met de bouw van huizen voor arbeiders, kleine zelfstandigen, gepensioneerden en rusten de zakenlieden. Bij de verkoop van ge meentegrond voor woningbouw zal als voorwaarde moeten worden gesteld dat de te bouwen huizen aan Heemstedenaren ten goede komen. De woningwetwoningen zullen bestemd moeten worden voor de minst draagkrachtigen. Uitvoerig ging spr. in op de bejaarden zorg, die reeds meer in de raadsvergade ringen aan de orde is gesteld. Nu de ge meente niets voelt voor de stichting van een bejaardencentrum overweegt een groep inwoners een stichting tot stand te brengen die voorbereidingen zal treffen voor een bejaardencentrum, waarin men sen kunnen worden ondergebracht die zich niet in een confessioneel tehuis op hun plaats voelen. Volgens landelijke en pro vinciale gegevens zullen ongeveer 160 mensen op een dergelijk centrum zijn aan gewezen. Spr. pleitte voor gemeentelijke medewerking aan dit particuliere initia tief. Zij drong nogmaals aan op muziekon derwijs voor de lagere scholen. Het gaat hier meer om stimuleren dan om hoge kos ten, al zouden investeringen volkomen verantwoord zijn. De heer Corver is wet houder van onderwijs èn van financiën, doch de wethouder van financiën heeft in deze zijn collega van onderwijs blijkbaar volkomëh overspeeld. Ook ten aanzien van de jeugdconcerten en het jeugdtoneel is het beleid te negatief. Ten slotte stelde me-r. vrouw Van der Meulen dat de subsidie aan de Kunstkring nog meer verantwoord zou zijn, als deze een groter publiek zou bereiken. Als laatste hield mr. P1 i e s t e r (prot. Chr.) zijn algemene beschouwing. Hij zei dat, uitgaande van de gemeentelijke fi nanciële positie, zo goed mogelijk wordt gewerkt. In principe achtte hij het echter onjuist met een begroting te werken, waar- Meur. H. v. d. Meulen-Houwer (Arb.) Mr. J. W. Rutgers (V.V.D.) bij de laatste reserves worden aangespro ken. De vraag is, of de nieuwe financië le verhouding wel voldoende armslag zal bieden. Spr. vroeg of B. en W. mogelijk sommige retributies en leges kunnen her zien en deze meer in overeenstemming kunnen brengen met het in omliggende ge meenten geldende tarief. „Wij zijn ervan overtuigd dat B. en W. steeds pal staan voor de financiële belangen van de ge meente." Bouwvereniging inschakelen Daar een grote behoefte bestaat aan goedkope woningen moet worden gepro beerd zo'n groot mogelijk aantal woning wetwoningen te bouwen. Spr. vroeg zich af, of voor de bouwverenigingen in deze misschien een grotere taak is weggelegd. Mogelijk zouden deze verenigingen meer premiewoningen kunnen bouwen. De vraag is gerezen of voor de woningbouw geen speciale studiecommissie moet wor den ingesteld. Bij het subsidiebeleid, aldus mr. Plies- ter, moet worden nagegaan, of de subsi dies wel dringend nodig zijn. Ten aanzien van de uitkomsten der gemeentebedrijven zei hij dat tekorten zo veel mogelijk moe ten worden voorkomen. Mogelijk zou de wethouder in het speciale huishoudtarief de inwoners wat meer ter wille kunnen ko men. Mr. Pliester zei te blijven rekenen op de volle medewerking van de wethou der bij de stichting van een protestants- christelijke kleuterschool aan De Glip. Wat betreft de eventuele bouw van een r.k. bejaardentehuis op „Overbosch" drong spr. op spoed aan. De stedebouw- kundige ir. Kuiper acht uitvoering van het oorspronkelijke bouwplan ongewenst. Tegen bouw van een bejaardentehuis aan de oostzijde van „Overbosch" met een uitgang aan de oostzijde wilde mr. Plies ter geen bezwaren inbrengen. Ten slotte vroeg spr. inlichtingen over een eventue le onrustbarende stijging van de jeugdcri minaliteit en van het drankmisbruik. Aan het begin van de begrotingsbehan deling van de Heemsteedse gemeenteraad heeft burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard vanmorgen zijn nieuwjaars rede gehouden, waarin hij ondermeer een eigen belastinggebied voor de gemeenten bepleitte. In elk geval zouden de gemeen ten, aldus burgemeester ridder Van Rap pard, over voldoende middelen moeten beschikken om de urgente projecten te kunnen verwezenlijken. Als de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten in wezen niet zou worden gewijzigd, is het aldus de burgemeester, een gerechtvaardigde eis dat een groter percentage van de rijksbelastingen voor de gemeenten wordt bestemd. Pas dan zou een van zijn verantwoordelijkheid be wust gemeentebestuur weer in staat zijn niet alleen conserverend te handelen, maar tevens weer heilzame initiatieven kunnen ontplooien om het in de gemeente steeds prettig wonen te doen zijn. De burgemeester merkte voorts op, dat ondanks de vaak tegengestelde opvattin gen over bepaalde belangrijke kwesties, steeds de bereidheid aanwezig moet zijn om te zoeken naar het compromis, indien het gemeentebelang dit gedoogt. Mr. Ridder van Rappard zei het te be treuren dat de gemeente „aan handen en voeten gebonden is" en dat daadwerkelijk het dode punt is bereikt. Dit zal tot de con clusie moeten leiden, dat geen ingrijpende veranderingen in het begrotingsbeleid zullen kunpen worden aangebracht en dat er van het uitstippelen van een vooruit strevend beleid vooralsnog geen sprake kan zijn. De burgemeester zei met grote zorg vervuld te zijn voor wat de toekomst be treft. De nog altijd voortdurende woning nood is eigenlijk een schande. De obsta kels om te komen tot de zo noodzakelijke bouw of verbouw van raadhuis, politiebu reau en zwembad lijken haast onoverko melijk, omdat de gelden er niet voor zijn of niet zullen worden verleend. Voor alles is voor Heemstede een effi ciënte huisvesting van de gemeentelijke diensten en bedrijven noodzakelijk, waar door ook binnen niet te lange tijd aan de ten hemel schreiende toestand van het po litiebureau een einde kan worden ge maakt. De burgemeester besloot zijn toespraak met de dank uit te spreken aan de ge meente-ambtenaren en -werklieden, even als zijn waardering voor de pers, die „het doen en laten van de gemeenteraad van stap tot stap heeft gevolgd en op verant woorde wijze publiek heeft gemaakt". Tot slot herdacht de burgemeester in treffende bewoordingen de oud-wethouder de.heer A. J. van Houten en allen in dienst van de gemeente, die in het afgelopen jaar zijn overleden. In de receptiezaal van de voormalige PTT-autocentrale aan de Leidsevaart in Haarlem heeft de Technische Dienst van het Telefoondistrict Haarlem een van zijn veteranen gehuldigd: de heer C. Karstens, opzichter eerste klas bij de afdeling huis telefoon, die deze week zijn veertigjarig dienstverband herdacht. De jubilaris werd, onder grote belang stelling van zijn collega's, allereerst toege sproken door de directeur van het Tele foondistrict, ir. J. M. de Vos, die de heer Karstens schetste als een bijzonder con sciëntieus en nauwkeurig huistelefoon specialist, op wie jnen zich onder alle om standigheden verlaten kan. Hij overhandig de de .jubilaris een gecalligrafeerde oor konde en een geschenk onder couvert en speldde hem het gouden insigne der „veer tigers" op de borst. Een collega prees de heer Karstens als mens en als medewerker, met wie het al tijd prettig samenwerken was. Voor de col lega's, ook die uit vroegere standplaatsen van de heer Karstens, sprak diens directe chef, de heer Van Ameiden, die namens alle vrienden bij de Technische Dienst een elektrisch scheerapparaat en een vulpen als jubileumgeschenken overhandigde. Pos taal Mannenkoor, dat de heer Karstens al vele jaren onder zijn trouwe zangers telt, bood een groot bloemstuk aan. Ook me vrouw Karstens deelde in de florale hulde van het koor. Nadat namens het Jubileum fonds de gebruikelijke enveloppe met in houd overhandigd was, en de jubilaris alle sprekers en schenkers had bedankt, volgde een drukbezochte receptie. Drie wereldberoemde cardiologen, na melijk prof. dr. Helmut Gillmann uit Dusseldorp, prof. dr. Heim de Balzac uit Parijs en prof. dr. R. W. D. Turner uit Edinburgh, voerden woensdagmiddag in Heemstede een discussie over de vraag wat een arts te doen staat, wanneer hij bij een patiënt geroepen wordt, die aan een acute hartaanval lijdt. De vraag, waarom een dergelijk gesprek nu juist in Heem stede moest plaatsvinden is gauw beant woord: aan de Overboslaan is namelijk de nieuwe Bovema-studio ofschoon nog niet officieel geopend reeds enige we ken in gebruik. En daarin werd deze mid dag in opdracht van de Stichting Excerp- ta Medica, de in Amsterdam gevestigde internationale uitgeverij van medische litteratuur, een opname vervaardigd voor een grammofoonplaat ter voorlichting van artsen over de. gehele wereld. Een van de redacteuren van Excerpta Medica, dr. J. W. C. de Groot, trad hierbij op als ge spreksleider. De stichting maakt reeds geruime tijd gebruik van bandopnamen en grammofoonplaten. Onlangs had een harer redacteuren een op de band vast gelegd interview met de Russische chi rurg Demikhov, de man, die er het vorig jaar in slaagde de kop van een hond op de nek van een andere, grotere hond te transplanteren. De studio Voordat wij het gezelschap alleen nog maar konden waarnemen door de ruit van de regiekamer omdat een rood licht boven de deur van de studio was gaan branden, hebben wij nog even de gelegen heid gehad deze ruimte nader te bekijken. Het eerste dat opvalt is het schuin oplo pende plafond en onze begeleider vertel de ons dat ook de beide zijwanden niet evenwijdig ten opzichte van elkaar zijn. Zachte pasteltinten geven de gedeelten in de wanden aan, waar het geluid wordt geabsorbeerd. De constructie is erop ge-, richt, „staande trillingen" en allerlei an dere bij-effecten weg te werken. Volgens experts, die deze studio bezocht hebben, is hier een van de beste studio's van West- Europa tot stand gekomen. „We hebben tot nu toe altijd onze opnamen in een kerk in Hilversum gemaakt, maar dat was uiteraard niet ideaal. Maar wat we hier in deze vier weken voor elkaar hebben kunnen krijgen is boven verwachting", zo zei onze begeleider. „We hadden ons twee belangrijke principiële eisen gesteld we moesten een studio hebben, waarin je wat het geluid betreft bij nul zou kunnen be ginnen, dus zonder het minste ongewenste effect. De tweede eis was, dat de optreden den door deze omgeving niet geremd maar geïnspireerd zouden worden. Die beide doelen zijn voor zover we tot nu toe heb ben kunnen nagaan, volkomen verwezen lijkt". Toverkelder Wanneer men alle bijgeluiden weg neemt, wordt het bovendien pas goed mo gelijk om kunstmatig gewenste effecten bij te voegen. Daartoe is deze studio ver bonden met een geheimzinnige trillings- vrije „kelder", waaruit dergelijke effec ten aan de hand van een gecompliceerde Aan een tafeltje tussen twee grote microfoon-hefbomen in de nieuwe stu dio van Bovema in Heemstede gaan vier medici ervoor zitten om door een onderlinge discussie voorlichting te geven over de behandeling van patiën ten met een acute hartaanval. Aan de linkerkant van de tafel (achteraan) prof. dr. Heim de Balzac en (vooraan) prof. dr. R. W. D. Turner. Aan de rechterkant (achteraan) dr. J. W. C. de Groot, de gespreksleider, en (vooraan) prof. dr. Helmut Gillmann. Achter de tafel geeft de directeur van Excerpta Medica, de heer Van Tongeren, nog een aanwijzing. apparatuur zijn op te roepen zoals bij voorbeeld de verklanking in een grote zaal, in de vrije natuur en dergelijke. Dit maakt de mogelijkheden voor de normale grammofoonopanemen groter maar staat bovendien nieuwe experimenten toe. De afwerking van het studiogebouw is nog niet gereed, maar wanneer het straks officieel in gebruik zal worden genomen hoeft men bij de Bovema in ieder geval niet meer in spanning te zitten over de akoestiek van de studio! BEVALLEN van een zoon: 3 jan.: M. W. Russen-van der Weijden; 4 jan.: C. Plass-Meijer; 5 jan.: C. A. Bruin-van Waard: A. J. de Grooth-Tanis. BEVALLEN van een dochter: 4 jan.: B. de Vries-Sluiter- C. H. van Dorssen- Drewes: 5 jan.: M. L. Bloemen-Mulders; C. J. Schoone-Teeuw; 6 jan.: J. P. van Mourik-Tromp. ONDERTROUWD: 6 jan.: C. ,Snelder- waard en A. P. G. Hoenders; J. Groot en M. Dingemanse; R. van der Goes en M. J. de Korte; P. Makelie en C. G. J. Hartman; J. van Vliet en A. Schager; E. Nachtweh en J. Ruardy; E. de Goede en E. M. Libo- san; J. Korsuize en M. J. Dollé; L. van Duivenboden en P. C. Sepp; J. Does en J. G. Maret; J. G. Emmink en A. M. M. Kip. GETROUWD: 6 jan.: W. L. Braams en P. Visser; J. van der Storm en J. van Koperen; H. P. Wiedijk en J. J. Kriek; W. F. Sprengers en T. P. van Ophem; A. Hoogeboom en E. J. van Woudenberg; A. C. M. van de Nes en E. J. M. Calandt; A. Hendriks en W. M. Grote; R. Douma en A. M. Klaassen. OVERLEDEN: 3 jan.: F. van Bostelen- de Vries, 82 j., Schoterweg; 4 jan.: A. C. van Bostelen, 83 j., Schoterweg; 5 jan.: A. A. Zalm-van Dijk, 67 j., Sperwerstraat; T. F. C. Nanninge-Schleurholts, 87 j., Lo- rentzplein; A. Licht-de Jong, 63 j., Bake- nessergracht; J. M. van der Jagt, 57 j.. Kamperlaan. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: M. A. Strumphler en C. T. de Jong. A. Frederiks en T. Mulder. J. P. Schouw en I. Krabbendam. GETROUWD: R. A. Schaap en A. IJff. R. G. Ort en G. H. Schuitenvoerder. C. J. van Rooijen en C. E. C. Beliën. GEBOREN: Josina, dr. van V. Rijfers en D. Kalkhuis. Sander Pieter, zn van P. Kleijn en J. M. Salomons. Marjetta, dr van A. Dol man en Y. M. A. Kolderie. Johanna Gerarda Maria, dr van G. J. van Tongeren en J. Nederstigt. OVERLEDEN: C. van Dijk, 84 jr. Wed. G. SiezengaKoers, 69 jr. Twee ambtenaren vdn de Haarlemse gemeentesecretarie, die bij de jaar wisseling de gemeentedienst met pen sioen hebben verlaten, zijn koninklijk onderscheiden, vanwege het feit dat zij tevens hun veertigjarig dienstver band bij de gemeente Haarlem her dachten. Het zijn de heren F. de Nijs (links) en H. J. Zuurendonk (rechts), die beiden wekrzaam waren op de af deling 4 (belastingen) van de secretarie en aan wie beiden de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, is toegekend.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6