Panda en de meester-diplomaat Horen en zien IPSO EN DE TOVERRING J Misdaad om een erfenis Naaimachines „BROSENS" A DONDERDAG 7 JANUARI 1960 -9 f«G radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Televisie-opera van Menotti Paus Joannes reageert op uitzending van Moskou De radio geeft vrijdag T elevisie programma Toch ia het zo Temperaturen J Flatteuze mode voor de MOEDER van MORGEN De negen muzen Gereformeerde synode kreeg hervormde brief Voor Artis was 1959 een gunstig jaar Men overweegt het voeren der dieren door het publiek te verbieden C ROMAN VAN JANE ENGLAND Novelle-opdrachten 7an Dijk-maskerade 30. De ruzie tussen de stationschef en de machinist liep hoog op. „Ik ben de baas hier!" riep de stationschef, „en als ik NEE zeg, blijft het NEE!" „Over mijn machine heb je niets te vertellen!" loeide de machinist, „en als ik JA wil zeggen, zeg ik JA, al zeg jij honderd keer NEE!" Smurk trok de machinist zachtjes aan de mouw. „Neem me niet kwalijk, dat ik mij met Uw babbeltje bemoei," sprak hij, „maar ik heb altijd gemeend, dat een machinist de orders moest opvolgen van een stationschef. Neem bijvoorbeeld dit geval: de stationschef heeft verboden, om Uw locomotief aan mij uit te lenen. Dan kunt U het toch niet toestaan, is het wel?" „Om de drommel wel!" riep de machinist verwoed, „die vergulde opschepper heeft niets over mijn locomotief te zeggen!" „O nee?" vroeg Smurk met een vaag lachje. „Nee!" brulde de machinist. „En dat zal ik bewijzen ook! Neem mijn loco motief en rijd ermee weg! Ik vind het goed!" „Kan dat heus?" vroeg Smurk wei felend, „krijgt U daar geen moeilijkheden mee*? De stationschef zegt immers. „Hij heeft niks te zeggen!" viel de ma chinist hem in de rede. „Vooruit! Stap in en rijd weg!" En, terwijl de stationschef op en neer danste van woede, duwde hij Panda en de diplomaat op de locomo tief. Het televisieprogramma van de KRO was v/oensdagavond ten dele afgestemd op het feest van Driekoningen. Een zinrijke keuze had men hiervoor gedaan met de opera „Amahl and the night visitors" van de componist Gian-Carlo Menotti, een Ilaliaan van geboorte, die in de Verenigde Staten een tweede vaderland vond. Met dichterlijke fantasie schreef Menotti zelf het verhaal voor deze opera. De drie „Wijzen uit het oosten" komen op hun tocht naar Bethlehem bij de armzalige hut, waar een kreupele jongen, Amahl ge naamd, woont met zijn moeder. Zij krij gen op hun verzoek onderdak. In een kin derlijk-extatische sfeer praten zij over het doel van hun reis en tonen aan de ver baasde Amahl en zijn moeder de schatten, die zij aan het Kind van Bethlehem gaan geven. De moeder wordt het verlangen naar het bezit van goud te machtig, maar zij komt door een wijs woord van de ko ning Melchior tot inzicht. De ongelukkige Amahl geeft zelfs zijn kruk, die hem moet steunen bij het lopen, voor het Christus kind. Deze daad van liefde bewerkt dan een wonder: Amahl kan plotseling lopen. De opera brengt een van de vele wonder verhalen, die men als een symbool kan aanvaarden. Maar de muziek heeft het tot een heel bijzonder niveau verheven en in een sfeer gebracht van naïeve kinderlijk heid, die nog door verschillende details van de handeling, de „dove" koning Bal thazar, de page met de vogelkooi, de dan sende herderinnetjes en herders wordt ge accentueerd en getypeerd. In volkomen harmonie met dit karakter werd de hoofd rol van Amahl gespeeld door een Amster damse jongen van dertien jaar, een koor knaap van een der katholieke hoofdstede lijke kerkkoren. Ton zo is zijn voor naam zong zijn partij met een natuur lijke, onbewuste eenvoud, met een al even onbewuste, treffende mimiek en ogen- expressie en met een bewonderenswaar dige zekerheid van intonatie en vastheid van dictie. Van een ongunstige invloed van het play-back-systeem, dat hier werd toegepast, was vrijwel niets waar te ne men. Ton zong voortreffelijk „in stijl" en daar moesten de geroutineerde vocalisten, die medewerkten zich bij aanpassen. De tenor Henk Meyer (Caspar) en de bassen Jan Duiveman (Balthasar) en Rom Kalma (Melchior) slaagden hierin door hun be heerste zang uitstekend. Annie Delorie als de moeder zong weliswaar met fraaie stem klank, maar de interpretatie van haar rol helde te dikwijls over naar een theatrale gevoelsexpressie, weinig passend bij het wezen van het stuk. De stroefheid van de tekstdeclamatie, die te veel ondergeschikt gemaakt werd aan het metrum was een ander bezwaar van deze opvoering. De Nederlandse vertaling, waaraan vrijwel overal dichterlijke poëzie ontbrak en waarvoor de woordkeuze soms ergerlijk was, werkte allerminst mede om dit bezwaar op te heffen. Voldoening gaf het Scapino-ballet en ook het gemengde koor dat medewerkte was op de hoogte van zijn taak. Voorts moet ook het Promenade-orkest ger>rezen worden met zijn dirigent Benedict Silber- man. Beeldschermer Advertentie RUIME KEUS IN DIVERSE MERKEN Oen. Cronjéstraat 148 Telefoon 53576 VATICAANSTAD (UPI) Paus Joan nes XXIII heeft woensdag op 'n algemene audiëntie ter ere van Driekoningendag met nadruk verklaard, dat de geboorte van Christus een historisch feit en geen mythe is. In Vaticaanse kringen ziet men dit als een reactie op een uitzending van radio-Moskou, waarin het kerstfeest werd afgeschilderd als een „kapitalistisch foefje" om het werkende volk klein te houden en Christus' geboorte als een door de we tenschap achterhaalde fabel. „Het is treurig", zo zei de Paus, „dat er na tweeduizend jaar studie over deze lichtende waarheid (van het kerstfeest) nog mensen onder ons zijn, die het kerst feest een fabel noemen. Toch verhalen de evangeliën van een werkelijkheid die ze geviert over mensen en tijd". HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. f2.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22 40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. en rep. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Vrouwen in het Nederlandse zaken leven, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Ka- mermuz. 11.35 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubriek: De boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en.tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carillon en draai- orgelmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 Kamermuz. 14.30 Voordracht. 14.50 Operafragm. 15.30 Cabaret. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Nota Bene. 18.20 Lichte muz. 18.50 Polit. praatje. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Gram. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Theaterkron. 20.20 Kamerkoor. 20.35 Oost en West op de Filippijnen, lezing. 20.50 Regeringsuitz.: Nieuwe vooruitzich ten voor minder ontwikkelde landen, door J. Meyer van het ministerie van Buitenlandse Za ken. VARA: 21.00 Quizprogr. 21.55 Jazzmuz. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. lezing. VARA: 23.00 Social, nieuws in Esperanto. 23.10 Muziekrevue. 2355— 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 208 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7 30 Voor de Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Kamerork. 10.10 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 1150 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 1250 Land en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.45 Voor ae vrouw. 14.00 Lichte muz. 14.20 Sopraan en or gel. 14.40 Gram. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17,45 Koper-ork. 18.50 Regerings uitz.: Emigratierubr., praatje door.H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Pol. praatje. 19.40 Gram. 20.30 Emigratie, klankb. 21.00 Lichte muz. 21.20 Cello en piano. 21.50 Le zing met gram. 22.25 Boekbespr 22.30 Nieuws. 22.40 Anticlericalisme, lezing. 22.40 Gevar. progr. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.35 Lichte muz. 12.52 Koersen 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gevar. muz. 16.00 Koersen. 16.06 Kamermuz. 16.30 Ork.concert. 17.0C Nieuws. 17,10 Popul. liedjes. 17.45 Duitse les. 18.00 Pianorecital. 18.10 Boekbespr. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.30 Praatje. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. (21.00 Kunst- kaleidoscoopl. 21.30 Zang en piano. 22.00 Nieuws. 22.15 Operamuziek. 22.55-23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS 20 00 Journ. NCRV: 20.30 Rep. 2050 Act. 21.35 Film. 22.10 Wat ben ik?, praatje. HET populariseren van wetenschappen is een uitermate riskant bedrijf, omdat maar al te gemakkelijk uitspraken worden gelanceerd die bij leken een onjuiste me ning doen postvatten Daarvan werd ik mij te sterker bewust bij het zien van een televisiefilmpje over extreem lage tempe raturen, waarbij allerlei stoffen zich an ders gedragen dan wij gewend zijn. Het natuurkundig laboratorium te Oxford had zich in het onder havige geval geleend tot het geven van een populaire de monstratie, waardoor de leek met eig( n ogen kon kennis nemen van de toverwereld die zich opent bij enkele graden boven het absolute nulpunt, dus bij ruim 270° C. onder het vriespunt. Ware het daarbij gebleven, we hadden niets dan lof kunnen laten horen over deze poging de buitenstaander te betrekken in de fysische wereld die hem volkomen vreemd is. Hoogstens hadden we spijtig de vraag kunnen stellen, waarom de fysici van het Kamerling Onnes Laboratorium te Leiden, die terecht een halve eeuw lang een wereldfaam genieten, het publiek niet bij hun werk hebben betrokken. Maar goed, het is dus Oxford geweest (dat even eens tot de slechts enkele laboratoria ter wereld behoort, aan welke het vóór de laatste wereldoorlog bleef voorbehouden te experimenteren bij temperaturen beneden 1° Keivin, dus 1° C. boven het absolute nulpuntdat zich verwaardigd heeft naar buiten te treden, en Leiden liet voor het Nederlandse publiek verstek gaan. Daar door kon het gebeuren, dat Oxford voor Nederlandse oren werd gekwalificeerd als „het koudste plekje op aarde" (een ere titel die uiy altyd voor Leiden hadden op geëist) en dat gesproken werd van mil joenste graden Kelvin, die daar werden bereikt. Toen sloop l-itterheid in het na tionale hart, niet vanwege de rechtmatige onttroning van Leiden, maar wegens de luchthartigheid waarmee een uitermate moeilijk onderwerp werd om gezet in een populaire uit spraak, die 'alleszins aanvecht baar is. Want van miljoenste graden boven het absolute nulpunt is in de praktijk nog geen sprake. De mogelijkheden om door het vloeibaar maken van gassen, lagere tempera turen te bereiken dan ongeveer 1° Keivin, waren in het midden van de twintiger jaren uitgeput. Het vloeibare helium kookt onder normale druk bij 4° K, maar dit kookpunt kon tot 1° K worden terugge bracht door de druk boven het helium te verlagen. Aangezien er verder geen gassen met een lager kookpunt beschikbaar wa ren, moesten volkomen nieuwe wegen ger vonden worden om een lager temperatuur- gebied te ontsluiten. Deze wegen werden in 1926 door Debije en Giauque, volkomen onafhankelijk van elkaar, aangegeven. Dat was de methode, die later als de adiaba- rtsche demagnetisatie bekendheid zou krijgen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden Kunt u zich nog herinneren hoe nog niet zo héél lang geleden een vrouw zich kleed de, die een baby verwachtte? Het waren de voor die tijd zo praktisqhe wikkelrok ken, wijde slobberjurken en ruim vallen de mantels, die alles zo'n beetje moesten camoufleren. Maar of die kledingstukken de draagster ook flatteerden? Wij en velen mét ons moeten dit ont kennend beantwoorden. Gelukkig is de vooruitstrevende industrie op het idee gekomen, een kledingstijl te creëren, die al datgene biedt, waar een vrouw in ver wachting behoefte aan heeft. Wat bijvoorbeeld Modart aan positiekle ding weet te brengen, is verantwoord en komt tegemoet aan de verlangens van de aanstaande moeder. Dat werd op een show van deze firma wel duidelijk. Oeke Wie- ringa, die met haar originele en smaak volle ontwerpen steeds nieuwe inspiratie geeft, helpt deze kleding zich ontwikkelen tot een geheel eigen mode. Het is zo be langrijk, dat de vrouw in verwachting zich onbevangen en vol zelfvertrouwen kan be- Moderne katoenen blouse, met een prach tige dessinverwerking langs voorsluiting, onderkant en manchetten. Bijzonder aardig op een uni-rok. wegen. Het zijn geen slobberjakjes en rok ken met een gat, maar zeer goed uitge kiende modellen, die modieus en doelma tig zijn. De rok met bijpassend of fanta sie jasje dient met de nodige zorg gemaakt te worden. Door een juiste coupeverwer- king bestaat de mogelijkheid om de rok van boven te verwijden terwijl hij onder het effect geeft van een kokerrokje. De twee belangrijkste ontwerpen zijn de Per- fect-rok met een inzet van tricot uit elas tisch Enkalon, waardoor de nodige ruim te verkregen wordt en de Ideaal-rok met twee kleppen, die onder het doorlopende voorpand vallen en door middel van een klittenband worden vastgehecht. - .Alg£ mendeze rokken dan completeert met enkele van de vlotte sportieve of ge klede jakjes, dan heeft men mogelijkhe den te over om er in al die maanden uiterst verzorgd en flatteus uit te zien. Veel van de jasjes hadden een accent op de rug: ruimte, die door een band of cein tuur bijeen was genomen of een knoopslui- ting achter. Ook waren de flatteuze witte kragen pracht „blikvangers", die de aan dacht van datgene wat onopvallend wil blijven, aftrekken. We zagen eenvoudige katoentjes en im- primés coquet verwerkt, maar ook duur- Kunstveiling voor kankerfonds. In het Groninger Museum zal van 6 tot 14 fe bruari een bijzondere tentoonstelling wor den gehouden van kunstwerken, afkomstig van ruim 200 Nederlandse kunstenaars. Deze expositie zal worden gevolgd door een veiling op 15 februari in hotel Frigge, tijdens welke een bekende veilingmeester alle geëxposeerde kunstwerken zal veilen ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds (voor de kankerbestrijding). dere materialen, waarvan vooral de trois pièces in zachtgetint linnen prachtig wa ren. Door de bijpassende genopte blouse was dit geklede pakje voor elk uur van de dag geschikt. En met de warme zomer nog in herinnering heeft Modart zich ook aan een ruime sortering positie-jurken ge waagd. En met succes, want het waren zeer stijlvolle ontwerpen, die de nodige luchtigheid en bewegingsvrijheid zullen geven en door het bijbehorende ceintuur tje ook na die tijd nog dienst kunnen doen. Katy De generale synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland heeft woens dag in Utrecht een aanvang gemaakt met de behandeling van het rapport van de- putaten voor contact en overleg met de Nederlands Hervormde kerk. Ds. A. S. Timmer uit Rotterdam rapporteerde hier over. Van de generale synode van de Neder lands hervormde kerk was een brief inge komen, waarin de synode verklaarde van oordeel te zijn dat het werk voor de her eniging van de gereformeerde kerken en de hervormde kerk met kracht moet wor den voortgezet. Zij acht het in de eerste plaats gewenst voort te gaan met het zoeken van contact mogelijkheden. toenadering en samenwer king. Het vormen van plaatselijke ge spreksgroepen moet aangemoedigd wor den. Verder stelde zij voor, dat periodiek besprekingen zullen worden gehouden tus sen de moderamina van beide synoden, teneinde daardoor de ontwikkeling van gedachten en bezinning over zaken in bei de kerken gemeenschappelijk samengaan te bevorderen. Met dankbaarheid nam de commissie van de brief kennis en zij sprak als haar oordeel uit dat het in de brief van de her vormde kerk geuite verlangen ten aanzien van de hereniging van beide kerken onge twijfeld in de gereformeerde synode weer klank vinden zal. De bespreking van deze zaak werd op geschort toen ds. Rumainum, voorzitter van de synode van de Evangelisch Chris telijke kerk op Nieuw Guinea ter synode verscheen. Ds. Rumainum sprak de ver gadering in het Maleis toe. Hij uitte voor de gereformeerde kerken voor 1960 zijn beste wensen en dankte deze kerken voor de ontvangen bijdragen van 25.000. Hij wees op de financiële situatie die in de evangelisch christelijke kerk précair is. Deze kerk staat, zeide hij, in de komende tien jaar voor zeer belangrijke taken, met name het zendingswerk in de binnenlan den. De synode ging daarna in besloten zit ting ter bespreking van het rapport over gezinsvorming. Met de behandeling van deze materie ging zowel de gehele middag als de avondzitting heen. De bijdrage van 120.000 gulden, die Am sterdam in 1959 aan Artis ter beschikking heeft gesteld, is vrijwel geheel opgegaan aan schilderwerk aan gebouwen en ande re voorzieningen. In maart zal Artis kun nen beschikken over een restauratiekre diet van IV* miljoen, dat de gemeente en provincie hebben verleend. De provincie is garant voor 300.000 en de gemeente Amsterdam voor de rest. Hiermede zullen de kosten worden gedekt, die voortvloeien uit de herbouw van het vogelhuis, dat de directie omstreeks juni hoopt te kunnen openen. Van dit restauratiekrediet zullen voorts de kosten worden betaald van de aan aquarium en dierenverblijven ver richte voorzieningen. Vooral het aquarium waaraan sedert de oprichting van de die rentuin in 1882, vrijwel niets is veranderd zal een grondige vernieuwing ondergaan. Voorts komt er een nieuw verblijf voor de pinguins. Wat het aantal in Artis geboren dieren betreft heeft de dierentuin een zeer gun stig jaar achter de rug. Ook door schen kingen en aankopen is Artis in het afge lopen jaar met een aantal dieren verrijkt Een belangrijke aanwinst was de aan koop van twee neushoorns, waarvoor Ar tis 32.000 Duitse Mark heeft betaald. Het voeren van de dieren door het pu bliek vormt nog steeds een groot pro bleem. Er zijn tussen de directies van de dierentuinen in Antwerpen, Rotterdam en Amsterdam besprekingen gaande over een invoering van een voerverbod in de ze dierentuinen. De gevolgen van het voor de dieren levensgevaarlijke overvoeren hebben de laatste tijd veel zorgen gebaard. Het komt voor dat dieren in de zomer maanden aan Engelse ziekte gaan lijden door gebrek aan bepaalde vitamines. De ze zitten wel in het Artisvoer, maar om dat de dieren veel te veel zoetigheden en andere lekkernijen van de bezoekers krij gen, komen ze aan het Artiseten niet meer toe. Men heeft getracht dit te ondervan gen door de dieren 's morgens voor de komst van het publiek zoveel mogelijk te laten eten, zodat ze voor de rest van de dag vrijwel niets meer lusten. Maar er zijn er, zoals schapen, die blijven dooreten tot ze er aan doodgaan. In buitenlandse dierentuinen, met name in Frankfort, be staat er reeds enkele jaren een voerver bod. Over het aantal bezoekers in het afge lopen jaar is de directie van Artis tevre den. Met een totaal van 581.000 is het 13.000 meer geweest dan in het jaar daar voor. Bij dit aantal zijn de 1932 vaste le den van Artis niet inbegrepen. Het be zoek aan het aquarium liep vergeleken met 1958 met 16.000 terug tot 256.000. 8283. En zo eindigde dit avontuur. Ipso werd door de visser naar de kant gebracht en wandelde tevreden naar huis. Onderweg dacht hij er over, dat hij nu voortaan veel goed kon doen, dank zij z'n toverring en de ketting van de Vissenkoning. Het leek veel langer geleden dan één enkele dag, dat hy z'n huis had verlaten. Hij kleedde zich uit en ging heerlijk naar bed. Nog geen vijf minuten later sliep hij gerust, met 'n lach om z'n mond. Misscliien droomde hij over dat vréemde avontuur. Of.... had hij dat eigenlijk helemaal maar gedroomdWie zal dat zeggen.... EINDE 16- Ieder hand- en hoofdschuw paard in dit land is het resultaat van het stomme gedoe van die dwazen, die hun paardejongens niet willen leren een paard te behandelen, zoals dat hoort. Rob haalde zijn schouders op Menzies, zei hij, we hebben niet allemaal jouw grote gave om van inlanders goede bedienden te ma ken. De kaffers zijn bang voor paarden en dat is de re den, dat ze er vaak zo wild naar grijpen. Op mijn eigen nederige manier, zei Menzies op koude toon, had ik die grote waarheid ook al ontdekt. Maar je kunt die kerels toch wel leren er niet bang meer voor te zijn. Kom mee en neem een kop koffie, zei Rob zich omdraaiend in de richting van het huis. Menzies aarzelde. Ik had je even willen spreken, zei hij. O! zei Rob opgewekt. Julie gaat met mij trou wen. Ze kan net zo goed meteen op de hoogte komen van de moeilijkheden van het leven van een farmer. Rob, viel Julie hem in de rede. Ik ben al achttien maanden op een farm geweest. Als je de Ferndales bedoelt, zei Rob goedmoedig en hij stak zijn arm door de hare, dan kan ik je wel vertellen, dat hun plaats net zoveel heeft van een werkelijke farm in Rhodesia, als een hereboer in Enge land, die stamboekvee fokt, van een gewone boer, die hard op zijn eigen land werkt, om er zijn brood mee te verdienen. Hij keerde zich weer tot Menzies en glimlachte te gen hem. Kom mee, zei hij. Ik kan aan je gelaatsuit drukking zien, dat je iets onplezierigs te vertellen hebt. Dat kun je dan onder de koffie wel doen en Julie kan meteen op de hoogte komen van het ergste. Goed... zei Menzies op effen toon, net zoals je wilt. ZESDE HOOFDSTUK Ze zaten in de woonkamer, waar het groenachtige licht naar binnen viel en de vliegen om hun hoofden zweefden. Bully, ae hond, lag voor de deur en beet naar de gonzende insekten. Menzies was niet op zijn gemak. Hij aarzelde even en zei toen plotseling: Het gaat over dat vee, dat je op Burgoynes land gedreven hebt, Timball. Rob haalde even zijn schouders op. Vijf kleine koeien, zei hij vermoeid, Komt er niet op aan, zei Menzies. Je wegt, dat je geen vee mag verplaatsen zonder vergunning. Pe ters heeft het in de gaten gekregen. Verd...! mompelde Rob. En hij zal een vervolging instellen, zei Menzies. Hij keek Rob even aan en ging toen bedaard voort: Ik geloof, dat hij vanmorgen op jouw land is om je vee te bekijken. Hoor eens, zei Rob, je zou hem er misschien van kunnen weerhouden. Daar is niet veel kans op. zei Menzies, maar je zou met mij mee kunnen rijden en hem er over spre ken. Misschien wil hij wel naar jou luisteren. Ik weet het niet. Goed. ik zal met je meerijden, zei Rob. Maar Menzies, spreek hier niet met mijn moeder over, wil je? Het was mijn bedoeling om aan Peters vandaag of morgen een vergunning te vragen. Hij heeft mij zo vaak een vergunning gegeven, nadat het vee al ver plaatst was. Ik bedoel, zolang hij er niets van wist, kwam het er niet zo erg op aan, zie je? Ik zal mijn paard laten zadelen en met je meerijden. Maar ik moet even met Julie praten. Blijf jij hier, wil je? Er komt dadelijk wel koffie en als mijn moeder soms binnen komt, zeg dan in vredesnaam niets ever die koeien. Zeg maar, dat je hier bent om over het wassen te spreken. Goed, zei Menzies en stond beleefd op, toen Julie de kamer verliet. Bij de deur bleef Rob staan en zei op een bijzonder vleiende toon: Isabelle zal je wel koffie brengen, Menzies. Maar vertel ook haar alsjeblieft niets. Er was een eigenaardige buiging in zijn stem, die Julies aandacht trok. Iets guitigs, iets., wel, iets dat niet direct thuis te brengen was. Hij scheen Isabelle als een soort omkoperij aan Menzies toe te werpen. Zij vroeg zich af of de stevige roodharige man met het langwerpige gezicht en de scherpe blauwe ogen soms op Isabelle verliefd was. Maar buiten gekomen greep Rob haar bij de arm en leidde haar haastig naar de eetkamer. Hoor eens. Ju. zei hij, wil je even wat voor mij doen? Rijd dan naar Burgoyne en breng hem een brief je van mij. Het is dringend. Je kunt niet verdwalen. Je gaat recht langs de kippenhokken en dan vind je daar een wagenspoor naar de doorwaadbare plaats. Die is gemakkelijk te nemen, daar ze erg ondiep is. Aan de overkant vind je een ander wagenspoor, dat je recht streeks naar de boerderij van Burgoyne zal brengen. Geef hem dit briefje. Hij zat te schrijven onder het pra ten. Goed, zei ze langzaam. Ze vroeg zich af of ze het klaar zou spelen alleen over het veld te rijden. Dat had zij nog nooit gedaan. Maar tenslotte zou zij in de toe komst heel wat moeten doen, wat zij nog nooit gedaan had en er was geen enkele reden, waarom zij er nu niet mee zou beginnen. Neem Peanut maar, mompelde Rob, en maak voort. Het is nogal dringend en ik moet met Peters gaan praten over het wassen van het vee. Heb ik je niet gezegd, zei Julie opgewekt, dat mensen, die niet wassen, idioten zijn? Nu zij iets te doen had voelde zij zich niet zo gedepri meerd. Het was tot op zekere hoogte ook wel opwindend om zo uit rijden te gaan. Rob was natuurlijk een idioot om zonder vergunning vee te verplaatsen en om niet te wassen, maar van dit ogenblik af zou zij hem er wel aan houden. En heb jij niet altijd gelijk? zei Rob. Hij vouwde het briefje open en overhandigde het haar. Kom mee, zei hij, dan kan ik je zien vertrekken. Als jij Peanut wilt laten zadelen, zei zij, zal ik even mijn rijkleding aantrekken. Maak in vredesnaam voort, zei hij bits. Julie keek hem een beetje twijfelend aan. Er was een eigenaardig doordringende klank in zijn stem en zijn gezicht had een scherpe en achterdochtige uitdrukking. Zij dacht dat hij tenslotte een hoop drukte maakte om een kleinigheid. Het leek wel, of hij doodsbenauwd was. Isabelle kwam uit de keuken slenteren en hij schreeuw de tegen haar: Breng Menzies wat koffie. Hij is in de woonkamer. (Wordt vervolgd) De staatssecretaris van Onderwijs, Kpn- sten en Wetenschappen, mr. Y Scholten, heeft aan de auteurs G. van Beek te Veg- hel en J. W. Holsbergen te Amsterdam op dracht verleend tot het schrijven van een novelle. In de werkplaats van de heer H. Reu- rekas in Amsterdam heeft Ko van Dijk een masker van zijn gelaat laten ma ken, dat nodig is voor het televisiestuk „De Vader" van Strindberg, dat heden avond in het AVRO-programma te zien zal zijn. De foto toont Van Dijk met knevel op de werktafel, terwijl de heer Reurekas hem tevreden het resultaat van zijn werk toont.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9