A OSRAM 6°/o OSRAM WYBERT Staatssecretaris Bot gaat Nieuw-Guinea „verkennen" GLOEILAMPEN Politie kan werk niet meer goed doen door personeelsgebrek Kort en bondig Vorst gaat doorzetten Inbrekers zeer actief op Goeree-Overflakkee Slang van gaskraan; echtpaar gestikt De onderwijzers en het NVV Prins Bernhard naar Mexico en Antillen vertrokken Boeren in monumenten: te weini? woongerief Nog 50 gevaarlijke horloges ontdekt Woningbouw voor ambtenaren Prof. W. de Jon» na ongeluk overleden Schoorsteenaansluitingen genormaliseerd Oranjelijn gaat zijn schepen „verlengen" RB-nitrusting voor 22 dorpen verbrand Si MAANDAG 11 JANUARI 1960 2 Ter voorbereiding van een geleidelijke verdere ontwikkeling en emancipatie Drie bosbouwkundigen uitgenodigd de meest gebruikte typen gemiddeld In prijs verlaagd Nu meer dan ooit: haal BESMETTING AMSTERDAMS ALLERLEI V aan EGKS-functie voor Nederlander Baart? Rector magnificus van "Landbouwhogeschool Kerkelijk Nieuws Franse vissersbootmet negen man vergaan De staatssecretaris van het ministerie van binnenlandse zaken, mr. Th. H. Bot is per K.L.M.-vliegtuig via de Noordpool naar Biak vertrokken voor een reis naar Nederlands- en Australisch Nieuw-Guinea, naar Canberra en Washington, die in to taal meer dan zes weken zal duren. Voor zijn vertrek verklaarde hij met de Australische regering in Canberra be sprekingen te gaan voeren, waarbij de nadruk zal vallen op de praktische be- stuurssamen werking tussen Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea in de meest uitgebreide zin van het woord. Zijn ver blijf in Nederlands Nieuw-Guinea duurt tot 2 februari, tot 13 februari zal hij in Australisch Nieuw-Guinea vertoeven. Half februari is hij in Canberra en vervolgens vliegt mr. Bot naar Washington, om daar met de autoriteiten van het State Department „de problemen van het Wes telijk halfrond te behandelen". Hij hoopt er kennis te maken met de Amerikaanse politici, die zich speciaal bezighouden met de vraagstukken van het Verre Oosten en Azië in het algemeen. Na zijn terugkomst in maart of april, zal het rapport van de parlementaire missie 1957 en de daarbij behorende Memorie van Antwoord (des tijds uitgebracht door minister Helders) in openbare behandeling komen, hetgeen nog steeds niet is geschied. Hoe ziet u de verdere ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea?, werd op Schiphol aan staatssecretaris Bot ge vraagd. „Tien jaren van voorbereidend werk zijn thans achter de rug", aldus mr. Bot. Nu zal er, stap voor stap, aan de verdere ont wikkeling en vooruitgang moeten worden gewerkt. Ik ben er een voorstander van deze ontwikkeling zo evenwichtig mogelijk te verwerkelijken, geen zwaar accent dus op politieke emancipatie of culturele ont wikkeling of het sterk stimuleren op eco- Adve^tentie De bewoners van het eiland Goeree- Overflakkee worden de laatste tijd ge plaagd door inbraken, die zich regelmatig voordoen en waarvan de dader of daders niet zijn te vinden. Er hebben zich de af gelopen maanden in verscheidene dorpen ongeveer twintig inbraken voorgedaan, waarbij het uitsluitend om geld te doen bleek. De inbrekers haalden alles over hoop, maar lieten waardevolle voorwer pen onaangeroerd. Zo zijn brandkasten en geldkisten meegenomen, die later leeg werden teruggevonden. Met speurhonden zijn telkens onderzoekingen gedaan, ech ter zonder resultaat. Gisteravond is in het huis van een landbouwer in Dirksland in gebroken, De bewoners waren afwezig, maar hadden hun geld meegenomen. Een kistje met waardepapieren wordt vermist. Van een bejaarde te Middelharnis is gis teren 60 gulden gestolen. Een autohande laar miste eveneens geld uit een lade. Dit is het resultaat van één dag. Het alleenwonende bejaarde echtpaar W. van den Herik en J. P. van den Herik- van Es, beiden 75 jaar oud is te Sliedrecht door gasverstikking om het leven geko men. Toen buren van het echtpaar vanmor gen een sterke gaslucht roken, gingen zij op onderzoek uit. Zij vonden de man en de vrouw in de huiskamer. Het ongeluk is ontstaan doordat in de keuken de slang van de gaskraan is losgeraakt. Aangeno men wordt, dat het echtpaar reeds gis teravond door het gas is bedwelmd. „Het zal een ernstige vraag voor het N.V.V. zijn, of het nog langer aanvaard baar is, dat onderwijzers geen lid van het N.V.V. kunnen worden", aldus sprak za terdagmiddag de landelijke voorzitter van het N.V.V., drs. E. Roemers, op een ka dervergadering voor Overijssel en een deel van de Gelderse Achterhoek te En schede. De heer Roemers zei dit, nadat hij zijn teleurstelling had geuit over het besluit van de algemene vergadering van de Nederlandse Onderwijzersvereniging zich niet aan te sluiten bij het N.V.V. In het eerstvolgende nummer van het pffi- ciële orgaan van het N.V.V. zal over de ze kwestie een artikel van de hand van de voorzitter verschijnen. nomisch gebied. Aan alle en velerlei as pecten dient de nodige aandacht te wor den besteed en indien dit gecoördineerd en vooral ook harmonieus geschiedt zal de situatie op Nieuw-Guinea geleidelijk vooruit gaan. Ik kan verder mededelen, dat er op het gebied van de bewindsrege ling niet onbevredigende vorderingen wor den gemaakt". Staatssecretaris Bot besloot: „Ik zal geen gelegenheid voorbij laten gaan mij op de hoogte te stellen van alles wat er op Nieuw-Guinea leeft. Dat ik daarbij ook contact heb met exponenten van de be volking, spreekt vanzelf". Hoogleraren op studiereis Met hetzelfde vliegtuig zijn naar Nieuw- Guinea vertrokken drie Wageningse hoog leraren, te weten prof. dr. ir. G. Hellinga, prof. Kools en prof. dr. Becking. Zij zijn uitgenodigd voor een oriëntatie- en werk bezoek van ongeveer twee maanden met de bedoeling, het gouvernement in een zo uitgebreid mogelijke vorm van advies te dienen betreffende het boswezen op Ne derlands Nieuw-Guinea. Het rapport zullen de drie hoogleraren, die allen tropenervaring bezitten, na te rugkeer in Nederland samenstellen en daarna zo snel mogelijk aan gouverneur Platteel opzenden. Prof. Hellinga ver klaarde op Schiphol dat de bosprodukten van groot economisch belang voor Nieuw- Guinea zijn. Onder bosprodukten worden dan verstaan hout (voor bouwdoeleinden en export), copal (hars) en rotan. Bosver- kenning, houtonderzoek en aanplant vor men eveneens punten, waaraan de nodige aandacht zal worden besteed. Advertentie OVERAL DREIGT Gebruik regelmatig Zondagavond tegen middernacht is Prins Bernhard met de PH-DSD „Zwarte Zee' vertrokken voor een veertiendaags bezoek aan Mexico en de Nederlandse Antillen. De Prins die vergezeld wordt door zijn particulier secretaris dr. F. A. de Graaff, zijn adjudant luitenant-kolonel C. C. Geert- sema en het hoofd van de veiligheids dienst van het koninklijk huis. de heer C. Sesink, stapten in de DC-7c nadat alle pas sagiers hun plaatsen reeds hadden inge nomen. Koningin Juliana en Prinses Bea trix deden hem uitgeleide. De Prins maakt deze reis naar Mexico, zijn vierde op uit nodiging van de Mexicaanse regering. Bij de Intercontinentale Hal op Schiphol onderhield het koninklijk gezelschap zich nog enige tijd met de ambassadeur van Peru. de zaakgelastigde van Uruguay, de president-directeur van de K.L.M., de heer Aler en de familieleden van het ge volg dat de reis meemaakt. De Prins brengt in Mexico een bezoek aan de president van dat land, Adolfo Ló- pez Mateos Hij zal aan deze een Neder landse onderscheiding uitreiken. Op het programma staat voorts een bezoek van Cuernavacas, een toeristenoord ten zui den van de hoofdstad, aan TaxcD, het cen trum van de zilverproduktie, en aan de badplaats Acapulco. Daarna zullen Aruba en Curagao bezocht worden. Op 25 januari aariveert Prins Bernhard weer op Schip hol. (Van onze Amsterdamse redacteur) „Ik ben te laat geboren," zei de chef van het Bureau Voorkoming Misdrijven van de Amsterdamse politie, inspecteur C. Verbiest ons. toen wij hem aantroffen achter een stapel oude politie-archieven. „In 1928 had Amsterdam zeshonderd agenten meer dan op het ogenblik. En toen was Amsterdam wat oppervlakte be treft half zo klein. Mijn taak is misdrij ven te voorkomen, maar dit werk wordt aan alle kanten gedwarsboomd door ge brek aan agenten. Het verloop is bar. Er gaan iedere maand politiemannen met pensioen, maar de gaten worden sléchts gedeeltelijk gevuld. Vier jaar geleden telde de jeugdafdeling van de kinder politie zestien man. Zij namen per jaar 15.000 belhamels onder handen door ze een middag op het bureau te laten komen en een opstel over hun vlegelstreken te laten schrijven. Nu telt de jeugdafdeling één man. Weet u hoeveel kinderen er nu nog worden opgepakt voor een vaderlijk vermaan? Niet één! Dat mogen ze in Den Haag wel eens horen. Wij hebben geen middelen meer om de kinderen, die drei gen het verkeerde pad op te gaan, tijdig te helpen. We zullen er wrange vruchten van plukken, tenzij het politievak tijdig aantrekkelijk wordt gemaakt. Nieuwe generatie van misdadigers Op datzelfde Bureau Voorkoming Mis drijven wordt een keur van statistieken bijgehouden om een juist inzicht te krij gen over de misdaad in Amsterdam. Uit één ervan leest men af, dat in de om geving Bos en Lommerplein in één week tijds een gefingeerde en een echte roof overval zijn gepleegd, twee inbraken en twee pogingen tot inbraak. Een beruchte buurt? Welnee, een fatsoenlijke arbeiders wijk. Inspecteur Verbiest zegt: „Wij krij gen geleidelijk aan met een ander soort misdadigers te doen. Vroeger werden mis drijven voornamelijk gepleegd door de bielen en minder-toerekeningsvatbaren. Zo was het vooral vlak na de oorlog. De knappe krakers waren verdwenen. Maar er groeit op het terrein van de misdaad een nieuwe generatie, waaronder jonge lui met knappe koppen. De misdadigers komen niet langer meer uit bepaalde sociale lagen der bevolking. Wij zien hier tegenwoordig zonen uit zeer goed bekend staande milieus. De ouders hebben ver zuimd hen verantwoordelijkheid bij te brengen. Ze propageren de vrije opvoe ding. Je mag een kind niets verbieden, je mag niets zeggen, als het uit moeders portemonnee gapt. je moet hem jong vrij laten, opdat hij zichzelf kan vormen. Doe je dat niet, dan krijgt hij complexen. „Ik zou het van de daken willen schreeuwen," riep de inspecteur, „ik zie altijd nog liever een kind met complexen dan een kind dat tot misdaden is verval len. Eens zullen ze over me zeggen: „Hij heeft toch gelijk gehad." Verkeerd parkeren Er is gebrek aan politie-agenten en op kamer 19 van het Amsterdamse hoofd- Het komt wel voor dat een gezin van een landbouwer wordt gedwongen te leven in een boerderij, die wat de bouwtrant be treft een monument is, doch die geen aan vaardbaar woongerief biedt, zo zeggen sommige leden uit de Eerste Kamer in het Voorlopig Verslag inzake de begroting voor Landbouw en Visserij. Ook komt het voor dat op grond van eisen van natuurbe scherming, cultuurtechnische verbeteringen ten aanzien van de grond worden tegen gehouden. In deze gevallen worden boe rengezinnen gedwongen tot een zwaarder leven dan ze zouden kunnen leiden als die eisen niet waren gesteld. Welke aandacht men ook wil wijden aan monumentenzorg en natuurbescherming, een en ander zal toch in de huidige tijdsomstandigheden de normaal te achten levensontplooiing van het boerengezin niet mogen aantasten. De ze leden willen van de regering vernemen of zij ook van oordeel is dat de levensmo gelijkheden van het boerengezin niet aan de belangen van monumentenzorg en na tuurbescherming ondergeschikt mogen worden gemaakt. bureau vecht de chef van de verkeers politie, commissaris P. R. A. Roozen, om zijn afdeling zo sterk mogelijk te houden. Met behulp van de weinige straatagenten van de afdelingsbureaus probeert hij de verkeersmoeilijkheden zoveel mogelijk op te lossen. Het grote probleem is wel het parkeren, oftewel het verkeerd-parkeren, waarvoor dag-in dag-uit tientallen bekeu ringen worden gegeven. Per maand wor den enkele duizenden processen-verbaal uitgereikt aan parkeerovertreders. Com missaris Roozen en zijn mannen gaan stug door. Misschien, dat die tienduizenden be keuringen per jaar het euvel van ver keerd-parkeren niet zullen wegnemen. Maar misschien bereikt men ermee, dat het niet erger wordt. Want zou dat ge beuren dan zouden de toch al niet te brede Amsterdamse straten geen ruimte meer laten voor de afwikkeling van het rijdende verkeer. En dan zou de chaos volkomen zijn. Amsterdam-Noord Voor Amsterdam-Noord, vroeger wel eens een stedebouwkundige fout genoemd en daardoor jarenlang een aan zijn lot overgelaten stadsdeel, is nu een uitbrei dingsplan goedgekeurd. De architect F van Klingeren. die al eerder heeft getuigd van zijn liefde voor Amsterdam benoor den het IJ en die mede een dergenen was. die het gemeentelijke uitbreidingsplan hebben afgedwongen, heeft nu een zaken centrum ontworpen, dat enkele waren huizen, winkels, een zwembad, een wijk- gebouw, een restaurant en tal van plant soenen omvat. De kosten zijn 20 miljoen. Uit particuliere kring is men bereid een deel van die kosten op te brengen. Het centrum, dat naar Amerikaans voorbeeld is ontworpen, is gesitueerd bij de noorde lijke uitweg van de IJtunnel. Advertentie De speurtocht van de Amsterdamse Keuringsdienst voor Waren bij de hoofd stedelijke handelaren in horloges heeft in de afgelopen dagen een oogst van in to taal 50 horloges met een vrij sterke ra dio-actieve straling opgeleverd. Al deze klokjes waren voorzien van een wijzer plaat, ,:e meei dan 150 milliröntgen per week uitstraalde. Het betrof hier uitslui tend horloges in de hogere prijsklassen Sommigen zullen in Nederland nader op stralingsgevaar worden onderzocht, ande re zijn door de handelaren naar de fabri kanten teruggezonden. De heer I. Baart, voorzitter van de Al gemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en de elektrotechnische industrie, aangesloten bij het N.V.V., zal volgens A.F P. zeer waarschijnlijk aange wezen worden als voorzitter van het raad gevend comité van de E G.K.S. voor 1960. Het Internationale Verbond van vrije Vak verenigingen heeft reeds besloten, Baart kandidaat te stellen. Het voorzitterschap van het raadgevende comité zou dit jaar een vertegenwoordiger van de werkne mers ten deel moeten vallen. In Den Haag is de Stichting Bevorde ring Eigen Woningbezit Ambtenaren So ciale Zaken en Volksgezondheid tot stand gekomen uit de overweging, dat in vele ge vallen de tegenwoordige huurlast voor vele ambtenaren financiële problemen oproept, welke met name voor jonge gezinnen een op den duur .zodanige zware belasting gaat vormen dat sparen onmogelijk wordt. De huurprijzen voor de door deze gezin nen thans bewoonde huizen liggen vaak op een peil dat niet of nauwelijks verschilt van de annuïteiten, welke men verschul digd zou zijn wanneer de woningen niet in huur doch op grondslag van de geldende wettelijke faciliteiten in eigendom zouden worden verworven. Een andere overwe ging, welke bij de oprichting van deze stichting heeft voorgezeten is, dat men het bevorderen van deze op een ambte- narenbudget aangepaste verwerving van een eigen woning reeds bij voorbaat wil laten aansluiten bij de van regeringswe ge in uitzicht gestelde regeling voor ge premieerd sparen door overheidsdiena ren. De stichting draagt een particulier karakter. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft met het initiatief zijn instemming betuigd Het ligt in de bedoeling bij gemeentebesturen belang stelling voor de plannen van de stichting te wekken. Als eerste heeft het gemeen tebestuur van Voorschoten zich bereid verklaard medewerking te verlenen tot een spoedige realisering. Binnen korte tijd zal met de bouw van vijftig woningen in Voorschoten een begin worden ge maakt. In Ede is in het Juliana-ziekenhuis. waar hij met zijn vrouw werd verpleegd na het zeer ernstige auto-ongeluk, hun op 22 no vember jl overkomen zondagmorgen overleden prof. ir W de Jong rector- magnificus aan de landbouwhogeschool te Wageningen en voorzitter van het Neder lands Rundveestamboek. Prof. de Jong. die overleed aan embolie bereikte de leeftijd van 64 jaar. Hij was een zoon uit een Fries boerengeslacht. Hij is geboren te Sint Nicolaasga en bezocht de h.b.s. te Heerenveen er. Leeuwarden, studeerde te Wageningen af in 1916 als landbouwkundig ingenieur en fungeerde van 1919 tot 1939 als rijksveeteelt-cónsu- lent te Arnhem. Van 1934 tot 1939 trad hij op als directeur en daarna als bestuurslid van de Nederlandse Veehouderij Centra le. Prof. de Jong was vooral een man van de praktijk Hij ijverde voor de verbete ring van de Nederlandse rundvee- en var- kensrassen en heeft in dit opzicht belang rijk werk verricht. Bijzondere aandacht besteedde hij aan de melkcontrole Als rector-magnificus heeft hij de reor ganisatie van de bestuursvorm en van het studie-programma van de landbouwhoge school voorbereid en uitgevoerd. Hij was de eerste rector die meer dan een jaar de ze functie waarnam. De begrafenis is donderdagmiddag op de algemene begraafplaats te Wagenin gen. Het Nederlands Normalisatie-Instituut heeft een aantal normen vastgesteld die tot doel hebben, de plaatsing van haarden en haardkachels in woningen te vereen voudigen. De eerste norm betreft de pijp- mondafmetingen en pijphoogten van haar den en haardkachels, de tweede kachelpij pen en ellebogen, en de derde verstelbare nisbussen voor haarden en haardkachels. Het is niet mogelijk gebleken, de voor schriften zodanig te kiezen dat de haard of haardkachel in alle gevallen met een recht stuk pijp van altijd dezelfde maat op de schoorsteen kan worden aangesloten, ze wordt in een mededeling van het insti tuut gezegd. Een dergelijke combinatie van scherp geformuleerde normvoor- schriften zou en rzijds niet te rijmen zijn met de betrekkelijk ruime toleranties die men bij de woningbouw aanvaardt, en anderzijds de haarden- en kachelfabrikan ten te veel aan handen leggen. Bovendien zou zo'r systeem direct falen als de be woner vaste vloerbedekking onder de haard zou willen laten doorlopen. Daarom is een systeem ontworpen, waarbij enige aanpassing aan verschillende omstandig heden mogelijk is. Dit stelsel is gebaseerd op het gebruik van een verstelbare nisbus in de schoorsteen. In principe is bij toepassing van de nor- n er he* gebruik van de elleboog overbo dig. Daar er echter voorlopig nog zoveel schoorstenen en kachels zijn, die niet aan de normen voldoen, kan men de elleboog nog niet missen. Daarom is ook deze elle- oog in de normalisatievoorschriften op genomen. Een gevolg van deze normalisa tie is. dat het aantal maten dat in kachel- perkt. Ned. Ilerv Kerk Aangenomen naar 's Gravenhage (vac F. C. Broeyer): H. W. van den Brink te Bruinisse. Zaterdagmiddag hebben de Commis saris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, en mevrouw mr. J. A. Prinsen-De Jong in het Provinciehuis in Haarlem een nieuwjaarsreceptie gehouden. Vele burgemeesters, leden van Provinciale Staten, gemeentebesturen, rechterlijke macht en afgevaardigden van handel, nijverheid en verenigingen in de pro vincie Noordholland boden hun nieuw jaarswensen aan. Rechts op de foto burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam en echtgenote. Na de aanmerkelijke verbetering van de St Lawrence Seaway heeft de „Oranje- lijn" te Rotterdam het initiatief genomen de grootte van haar schepen in overeen stemming le brengen met de nieuwe mo gelijkheden, die geschapen zijn door de grotere capaciteit van de sluizen naar de Canadese Grote Meren. Vandaar dat zij stuk voor stuk haar schepen laat verlen gen. Dat gebeurt door ze vlak voor de commandobrug doormidden te laten bran den en er een nieuw stuk tussen te lassen. Reeds tweemaal heeft zo'n ongewoon karwei bij de n.v. Boele's scheepswerven en machinefabriek te Bolnes plaats ge had. Zaterdag waren weer twee schepen aan de beurt. Zo werd om half twee be gonnen met het op de helling liggende m.s. „Prins Casimir", dat reeds doormidden 'gebrand was, uit elkaar te trekken, ver genoeg om de reeds geconstrueerde nieu we middenmoot, die opzij gereed lag, er tussen te voegen. Omstreeks nieuwjaars dag is dit schip op de werf aangekomen en in nauwelijks drie weken tijds, op 25 januari a.s'., denkt men de dan met 600 ton vergrote nieuwe bodem opnieuw in de vaart te bfengen. Een uur later ging een ander reeds klaar gemaakt middenstuk dwarsscheeps te wa ter. Het is bestemd voor de ..Prins Willem II", waarmaa binnenkort eenzelfde opera tie zal geschieden. Door het invoegen van deze middensec tie gaan de schepen in plaats van over twee. over drie laadruimen beschikken. De secties bevatten een mastdekhuis met twee laadpalen, vier laadbomen en vier lieren. In het centrum van Oss zijn twee hou ten loodsen uitgebrand, waardoor een schade van ongeveer twee ton is ontstaan. Het vuur ontstond in een partij houtzaag sel in een loods, waarin drie kinderen een vuurtje hadden gestookt. Hier ging ruim honderd ton zaagsel verloren. In een aan grenzende loods "erbrandde een grote voor raad uitrustingsstukken. 300 uniformen en een brandweerauto van de Bescherming Bevolking Dit materiaal lag klaar om over de 22 gemeenten van de B.B.-kring Oss, verdeeld te worden. „Redt een kind". De Nederlandse ambassadeur in Marokko, de heer H. Goemans, is vrijdag te Tendrara in Zuid- oost-Marokko tegenwoordig geweest bij de eerste uitreiking van kleren uit Nederland aan 3500 kinderen van Algerijnse vluchte lingen. De kleren zijn bekostigd uit de opbrengst van de VPRO-actie „Redt een kind". Rond de wereld. Het m.s. „Johan van Oldenbamevelt" zal maandag met 640 passagiers uit Amsterdam vertrekken voor een reis rond de wereld. In Southamp ton komen nog 310 passagiers aan boord en in Genua 25. Eén kerk. Zowel in Espel als in Tol- lebeek in de Noordoostpolder zullen her vormden en gereformeerden géén afzon derlijke kerken bouwen, doch een gemeen schappelijke bedehuis. Verder zullen in de reeds bestaande hervormde kerk te Krag- genburg ook de gereformeerden hun ere diensten houden. Dit is het resultaat van besprekingen tussen de classis Emmel- oord van de gereformeerde kerken en de centrale kerkeraad van de hervormde ge meente in de Noordoostpolder. Gesprek. De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. Bot heeft een algemene oriënterende bespreking ge had met de leider van de Papoea-bevol king in Nieuw-Guinea. de heer N. Jouwe, die enige dagen geleden in Nederland is aangekomen Uitwisseling. De exploitant van het café-restaurant in de Euromast te Rotter dam heeft een overeenkomst over perso- neelsuitwisseling met het restaurant van de televisietoren te Stuttgart gesloten. Zo wel het bed enend als het keukenperso- neel zal van tijd tot tijd worden uitgewis seld. op basis van vrijwilligheid, voor ner- rioden van drie tot zes maanden. Het per soneel van het Euromastrestaurant zal uit 75 man bestaan. Kwart miljoen per week. Tot op van daag is voor de Hervormde Kerkbouwactie 9.503.376 gestort. De laatste vier weken is gemiddeld nog een bedrag van bijna een kwart miljoen per week binnengekomen. Het benodigde bedrag is zestien miljoen, aldus een tussentijds rapport van de Ne derlands Hervormde Kerk. Katapult In Den Helder is een kata pultinstallatie voor het afschieten van on bemande, radiografisch van de grond af bestuurde vliegtuigjes gereed gekomen. Deze vliegtuigjes, OQ19 genaamd, zijn reeds enkele jaren in het bezit van de land macht. Zij zullen gebruikt worden voor het oefenen met luchtdoelartillerie. Tot nu toe werden Harvard-lesvliegtuigen voor dit doel gebruikt, die door een particuliere firma werden gevlogen. Overleden na vechtpartij. Op Oude jaarsavond had in Ter Apel een vecht partij plaats. Hierbij werd de 49-jarige H B. ernstig gewond. Hij moest naar het ziekenhuis te Emmen worden vervoerd. Zondagnacht is hij daar overleden. De po litie heeft de andere vechters nog niet op kunnen sporen. B. is ook niet verhoord kunnen worden. Door vuurwerk gewond. Zondagavond heeft de 12-jarige Louis Molin uit de Or- theliusstraat in Amsterdam-West bij het afsteken van een gevonden stuk vuurwerk zodanige brandwonden aan gezicht, rech terarm en pols opgelopen, dat hij in het Wilhelmina Gasthuis moest worden opge nomen. De jongen had het vuurwerk in een metalen buis gedaan. Bij het aansteken ontstond een grote steekvlam. Winkeldieven. In een groot magazijn in de Rotterdamse binnenstad zijn zater dag de 44-jarige kok op de grote vaart. J. A. R„ en de 38-jarige vrouw M. S., be trapt toen zij levensmiddelen stalen. In de tas die het paar bij zich had bleek voor 130 gulden aan gestolen voedsel te zijn gebor gen. In de woning van de arrestanten werd later een kamer vol handschoenen, shawls, tassen, speelgoedlocomotieven, platenspe lers, strijkijzers e.d. gevonden Allemaal goederen waarvan kan worden aangeno men, dat zij gestolen zijn. CHERBOURG (UPI) Zondagochtend is ter hoogte van Cherbourg in het Kanaal de Franse vissersboot „L.Edwige" vergaan. Men heeft het wrak nabij Réville, een klein havenplaatsje, aangetroffen en geen spoor gevonden van de negen opvarenden, van wie men aanneemt, dat zij om het leven zijn gekomen. Het K.N.M.I. deelt mee: Tijdens het weekeinde is het hogedruk- gebied. dat zaterdag nog boven Scandina vië lag, naar het westen getrokken, zodat vanmorgen het centrum in het zeegebied ten zuiden van IJsJanc was aangekomen Deze belangrijke verandering werd ver oorzaakt door een depressie die vrijwel pal naar net zuiden over de Oostzee trok Sa menhangend hiermede daalde in heel West- Europa de barometer aanzienlijk en ging in ons land de wind tijdelijk uit zee waaien. Zachtere lucht stroomde binnen en in de westelijke provincies liep de tem peratuur op tot 2 a 5 graden boven nul. In het oosten van het land bleef het daar entegen licht vriezen. Een front van de depressie, dat passeer de, bracht aan de Hollandse kust 5 tot 10 mm regen, in het midden van het land regen en sneeuw en in het oosten vrijwel uitsluitend sneeuw. De dooi is maar van korte duur. Van- achtend al begon in het noorden van het land bij naar noordoost gedraaide wind weer koude lucht binnen te stromen. Dezr zal zich over geheel West-Europa gaan uit breiden. De temperatuur gaat geleidelijk verder naar beneden D< vorst z.et door. WFERRAPPORTEN Dinsdag 12 januari Zon op 8.45 uur, onder 16.52 uur. Maan op 16.03 uur, onder 7.06 uur. Maanstanden 14 januari 0.51 uur volle maan 21 januari 16.01 uur laatste kwartier 28 januari 7.16 uur nieuwe maan Hoog en laag water in l.lmuiden Maandag 11 januari Hoog water 2.16 en 14.28 uur. Laag water 10 08 en 22.24 uur. Dinsdag 12 januari Hoog water 2.56 en 15.09 uur. Laag water 10.53 en 23.07 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te ÏJmuider. Maximum-temper» lui en binnen- en buitenland of d 5" aS Neerclag laatste 34 uur. H Den Helder regenbui ono 4 1 Ypenburg regen windst -1 8 Vlissingen regenbui w -1 2 Eelde licht bew no -0 5 De Bilt motregen zw -1 1 Twente •sneeuw zw -1 1 Eindhoven geheel bew wzw -2 0,2 Zd Limburg geheel bew zzw -4 0,1 Helsinki sneeuw nno -15 0,2 Stockholm sneeuw n -1 7 Oslo onbewolkl n 3 0 Kopenhagen licht hew n 0 0.3 Aberdeen zwaar bew n 4 2 Londen regen nnw 2 0,3 Amsterdam regenbui wzw -0 4 Brussel geheel bew zw -3 0.1 Luxemburg - geheel bew w -5 0 Parijs geheel bew w -2 0 Bordeaux zwaar bew nno -2 0 Grenoble half bew. windst. -2 3 Nice zwaar bew nnw 6 3 Berlijn sneeuw w -3 3 Frankfort sneeuw zw -3 0.1 München motsneeuw zzw -10 0.1 Zürich Poolsneeuw windst. -6 0,1 Genève zwaar bew windst. -4 0 Locarno onbewolkt windst. 1 0 Wenen onbewolkt zzw -5 0 Innsbruck onbewolkt windst -4 0 Athene zwaar bew z Rome regen no 12 0,2 Ajaccio regen no 12 0,1 Madrid sneeuw nno 5 11 Mallorca zwaar bew no 11 9 Lissabon onbewolkt nnw 15 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2