Russische leiders roeren de grote propagandatrom Wereldnieuws J Protest tegen antisemitisme in Londen, Parijs en Amsterdam Spoedberaad over Cyprus moet nog vele problemen oplossen President De Gaulle in april naar Noord-Amerika Kongolese leiders in Brussel Macmillan in maart naar Rome Communisme als veiligheidsgarantie Belgische invitatie voor Kroesjtsjev Vreedzame co-existentie betekent geen vermindering van ideologische strijd (*Pr raatótoel 3 RTC begint waarschijnlijk op 20 januari Baron Kronacker bezocht de Sovjet-Unie Geharrewar over de omvang van de Britse bases Eerst naar Canada en daarna de Verenigde Staten De nieuwe raketproeven Opsporingsschepen van Russen al aangekomen Montgomery in mei naar communistisch-China Plan van Kroesjtsjev voor Oost-Duitsland? Op de MAANDAG 11 JANUARI 1960 (Van onze correspondent in Londen) Ook in Groot-Brittannië blijft de politie ke onderwereld zich roeren. Zaterdag wapperde een hakenkruisvlag van de top van een 150 meter hoge televisiemast bij Bolton in Lancashire. In verschillende plaatsen verschenen swastika's, onder an dere op drie grafstenen van de Joodse be graafplaats in Brighton. Antisemitische opschriften waren bovendien geklad op de deur van de kapel van de begraafplaats. Een bende Britse nazi's, die elkaar de Hit lergroet brengen wordt verdacht van de ze golf van antijoodse activiteit, in navol ging van die in Duitsland. De groep zou begonnen zijn als een „Frei-Korps", maar de politie verhinderde de plannen door de leden die op verschillende plaatsen in Lon den onder Hitlerportretten bijeen kwamen duidelijk te maken, dat er in Engeland geen particuliere legers geduld worden. Een aantal aspirant-nazi's verliet de be weging, doch anderen zetten de actie on dergronds voort. Een 31-jarige postbode, die er de brui aan gaf, heeft gedurende het weekeinde de sluier opgelicht over zijn verijdelde plan om Hitlertje te spelen. Hij verklaar de dat hij niet noodzakelijkerwijze Joodse burgers wilde vervolgen, maar dat hij en zijn vrienden wilden marcheren, aan at letiek doen en lichaamsoefeningen ver richten. Zij hadden Wagner, wiens muziek zij beluisterden, als symbool gekozen. Sir Leslie Plummer, Labourafgevaardig- de in het Lagerhuis, zal een wetsontwerp indienen dat ten doel heeft bestraffing van hen die hakenkruisen op muren en gebou wen smeren of op andere wijze personen op grond van ras of religie beledigen. Een bijeenkomst van 500 Joodse oud strijders eiste zondag te Manchester even eens wetgevende maatregelen tegen de nazi-activiteit. Het bestuur van het Britse nationale ver bond van jonge liberalen heeft zondag met algemene stemmen een resolutie aan vaard, waarin uiting wordt gegeven aan „afkeer en diepe ongerustheid" met be trekking tot de recente antijoodse inci denten in West-Duitsland. De Agoedah, de orthodox Joodse we reldorganisatie, welke adviserende be voegdheid heeft bij de UNO, deelde in Londen mede dat zij de kwestie op de bij eenkomst van de Commissie voor men selijke rechten van de UNO in Genève aan de orde zal stellen. De UNESCO zou ervoor moeten zorgen, dat op scholen geschiede nisboeken worden gebruikt, vooral in Duitsland, waarin de nazi-periode over eenkomstig de feiten zal worden behan deld. Dr. Ritter, de Westduitse zaakgelastig de in Londen heeft tegenover een Britse journalist toegegeven, dat de Bondsrepu bliek bij de opbouw van haar economi sche welvaart niet in staat is geweest de jongeren humanitaire of christelijke idea len bij te brengen. Een ander zwak punt is dat de federale regering in Bonn op het (Van onze correspondent in Brussel) Zaterdag en zondag zijn een aantal Kongolese delegaties in Brussel aangeko men. Onder hen bevinden zich de leiders van de nationalistische Abako, de partij van Neder-Kongo, die op het laatste ogen blik de samenstelling van de afvaardigin gen, zoals de minister van Kongo die had voorgesteld, hebben aanvaard. Aldus werd een groot struikelbok dat de rondetafel conferentie dreigde te doen mislukken weg geruimd. Waarnemers verwachten thans dat de rondetafelconferentie op 20 janua ri zal beginnen. De boodschap die koning Boudewijn za terdag tot Belgen en Kongolezen richtte heeft een diepe indruk gemaakt. De ko ning verklaarde dat de Kongolese volken naar zijn mening een sterk provinciaal en gedecentraliseert gezag wensen. Men acht het hier niet uitgesloten, dat koning Boudewijn aan alle deelnemeers van de rondetafelconferentie een receptie zal aanbieden in het kasteel van Laecken. Optimisme Na de moeilijkheden met de verkie zingen. met de samenstelling van de dele gaties van de rondetafelconferentie en de voortdurende bloedige twisten tussen ne gerstammen, die aan de verzwakking van het Belgische gezag zijn te wijten, is Brus sel thans optimistisch gestemd. Vorige week zijn de Kongolese aandelen ten beurze van Brussel gemiddeld met 100 tot 300 punten gestegen, wat bewijst dat een aantal Belgische beleggers het op nieuw waagt op Kongolese effecten a la hausse te speculeren. De verjaardag van de bloedige opstand van 4 januari verliep in Leopoldstad in een goede stemming: drie- tot vierduizend voetbalsupporters, zowel Belgische als Kongolese, juichten samen oorverdovend het blanke en het zwarte elftal toe, op het veld van een klooster in de blanke wijk. Nederig BOEKAVOE (Reuter) De militante vleugel van de Kongolese Nationale Bewe ging heeft op een congres in Boekavoe een telegram aan koning Boudewijn gezonden, waarin „nederig" wordt verzocht de ge vangen leider Patrice Loemoemba te la ten deelnemen aan de rondetafelconferen tie in Brussel. Loemoemba zou in staat moeten worden gesteld de conferentie bij te wonen om de zaak van de Kongolese nationale eenheid te verdedigen. De K.N.B. wijst de eisen van de Kongolese federalistische partijen, onder leiding van de machtige Abako, voor een onafhankelij ke federale staat van zes autonome repu blieken van de hand. LONDEN (UPI) Premier Harold Macmillan van Groot-Brittannië zal van '22 tot 24 maart een officieel bezoek aan Rome brengen, met de minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. Het zal zijn tegenbezoek zijn op het bezoek van premier Segni en minister Pella van Italië aan Londen in december vorig jaar, als onderdeel van het westelijk vooroverleg met het oog op de topconferentie tussen Oost en West in mei te Parijs. gebied van onderwijs en opvoeding geen macht bezit over de provinciale regerin gen. Hij voegde eraan toe dat het steeds weer genoemde cijfer van duizend rech ters uit de Hitlertijd die nog steeds hun ambt zouden uitoefenen sterk overdreven is. (Reuter) Twee militairen van 21 en 24 aar oud zijn tot veertien dagen hechte nis veroordeeld, omdat zij op de deur van de kamer van een Joodse korporaal in een kamp bij Chester een hakenkruis hadden aangebracht. PARIJS (Reuter) Verscheidene dui zenden Franse Joden en vroegere gevan genen van Duitse kampen hebben zondag te Parijs een mars gehouden langs het monument voor de onbekende Joodse mar telaar bij het Hotel de Ville uit protest te gen de antisemitische daden in West- Duitsland en andere landen. De mars, die twee uur duurde, verliep zwijgend, maar van tijd tot tijd zongen groepen het Israëlische en het Franse volkslied. Aan de mars die was georga niseerd door de Franse Joodse raad, na men de belangrijkste rabbijnen uit Frank rijk, alsmede vooraanstaande personen uit de rooms-katholieke en de protestant se kerken deel. Ook in de Franse univer siteitsstad Montpellier werd gedemon streerd tegen het antisemitisme. (ANP) In Amsterdam hebben zater dag in de Kalverstraat en op de Dam een vijftiental leden van het Nederlandse Ausehwitzcomité getooid met de „Davids ster", zoals de Joden tijdens de bezetting moesten dragen, aan het publiek pamflet ten uitgereikt over het antisemitisme in West-Duitsland. Onze regering, aldus het pamflet, die voor de wil van West-Duits land buigt, laat steeds meer oorlogsmisda digers vrij. Zij heeft vrijwel al de belang rijke N.S.B.-ers vrijgelaten. Daardoor en daardoor alleen krijgen deze lieden weer de moed hun smerige antisemitisme te bedrijven. Voorts werd in het pamflet op geroepen de openbare getuigenisavond, die het comité op donderdagavond in Bel- levue belegt, te bezoeken. PARIJS (Reuter) De Cambodjaanse minister-president, prins Norodom Siha- noek, heeft in een vraaggesprek met het weekblad „Le Monde Diplomatique", dat vrijdag is verschenen, gezegd dat Cam bodja het communisme zal gaan invoeren, „indien dat noodzakelijk is voor handha ving van de neutraliteit, de onafhankelijk heid en de territoriale onschendbaarheid van het land". De premier, die juist in zijn land is te ruggekeerd na een reis naar de Verenigde Arabische Republiek, Joegoslavië, India en andere landen, zei dat de betrekkingen tussen Cambodja en zijn buurlanden ge vaarlijk zijn. Hij zei te hopen, dat de Wes telijke vrienden van Thailand en Zuid- Vietnam, die ook Cambodja's vrienden zijn, het de regeringen te Bangkok en Saigon duidelijk maken, dat, indien zij Cambodja's neutraliteitniét aanvaarden en de onafhankelijkheid van het land in ge vaar brengen, de Cambodjanen de com munistische landen zullen vragen Cam bodja communistisch te maken. Hij zei in Praag en Warschau mensen gesproken te hebben, die niets in het com munisme zagen, maar het aanvaarden om hun land te beschermen tegen Duitsland. Cambodja zal hetzelfde doen, aldus prins Norodom Sihanoek. (Van onze correspondent in Brussel) Baron Kronacker, de voorzitter van de Belgische Tweede Kamer, heeft de Rus sische premier Kroesjtsjev voor een be zoek aan België uitgenodigd wanneer hij in Parijs za'. zijn voor de topconferentie der Grote Vier. Het bezoek van de voor zitter van de Belgische Tweede Kamer schijnt zeer vruchtbaar te zijn geweest voor de verbetering van de Belgisch-Rus sische betrekkingen. Baron Kronacker, een vooraanstaand en internationaal be kend suikerindustrieel, heeft ook grote belangen in Ethiopië, Marokko en Kongo. Hij werd ontvangen door de Russische president Vorosjilov. Beide staatsman nen hebben hulde gebracht en hun nieuw jaarswensen meegegeven voor de 86-jari- ge koningin Elisabeth, die steeds heeft ge tracht bij te dragen tot de ontspanning tussen Oost en West. Kronacker is in Rus land geweest als jong ingenieur. Kroesjt sjev vertelde hem dat hij als jongeman bij een Belgische chemische fabriek in de Don-vallei heeft gewerkt. Kroesjtsjev bleek getroffen door het feit dat de Bel gen in de zuidpoolgebieden een van de bergen de naam van Perov hebben gege ven, de Russische piloot, die vorig jaar een Belgische poolexpeditie redde. Kroesjtsjev betoogde in zijn gesprek met Kronacker dat het communisme zich van zelf zal opdringen daar het systeem zo aan trekkelijk is. Kronacker antwoordde integendeel van oordeel te zijn dat het communisme en het westers economisch systeem zich verder zullen ontwikkelen en over enkele jaren totaal zullen verschillen van wat zij thans zijn. Kroesjtsjev verklaarde zich akkoord met deze zienswijze. Kronacker zei zeer onder de indruk te zijn gekomen van het Russische weten schappelijk onderzoek en de omvang van de universiteiten. Onder meer bezocht hij de universiteit van Moskou, met haar 26.000 studenten. Advertentie (Van onze correspondent in Londen) De spoedconferentie over Cyprus die de Britse regering op 16 januari in Londen bijeengeroepen heeft zal, naar verwacht wordt, tot een compromisoplossing lei den, waarbij Cyprus waarschijnlijk een republiek wordt binnen het Britse Geme nebest. De conferentie op lager niveau op Cyprus in december liep zo hopeloos vast in allerlei onduidelijke juridische details, dat de ministers thans zelf orde op zaken moeten stellen. Het is echter meer een uit technische bijzonderheden dan een uit beginselen voortvloeiende crisis. Er is haast bij, omdat de regeling voor 19 fe bruari, het begin van Cyprus' zelfbe schikking, in kannen en kruiken moet zijn. De oorzaak van de moeilijkheden is, dat de vorig jaar in Zurich en Londen bereikte (Van onze correspondent in Parijs) Vanaf 19 april tot het einde van die maand zal president De Gaulle staatsbe zoeken aan Canada, waar hij vier dagen hoopt te blijven, en de Verenigde Staten brengen, zo is in een officieel communi qué van het Elysée bekend gemaakt. De president der republiek heeft deze beide uitnodigingen met genoegen aanvaard, al dus het Elysée. In Washington, waar hij ruim een week zal blijven, zullen tussen beide staatshoofden belangrijke en zware onderhandelingen worden gevoerd over de vele Frans-Amerikaanse problemen, die tijdens Eisenhowers jongste bezoek aan Parijs nauwelijks ter sprake zijn ge» komen. Het bericht van De Gaulle's voorgeno men reizen ondervangt verschillende ge ruchten en interpretaties in Parijse poli tieke kringen over de vakantie van de pre sident in Zuid-Frankrijk. Sommige kran ten hebben het zelfs.nodig'geoordeeld een parallel te trekken tussen deze eerste kor te vakantie, die De Gaulle zich sinds an derhalf jaar gunt, en zijn afwezigheid uit Parijs die in januari 1946 op zijn aftreden als regeringschef vooruitliep. De Gaulle zal volgende week bij zijn te rugkeer in Parijs verschillende urgente problemen vinden en knopen moeten door hakken. De minister van Cultuur, André Malraux, ligt overhoop met de admini- strateur-général van de Comédie Fran- gaise, die hij een ultimatum heeft ge stuurd om binnen 48 uur het veld te rui men. Ernstiger is het conflict tussen de minister van Financiën Pinay en zijn col lega van Irdustrie Jeanneney dat nog steeds niet is bijgelegd. Het is echter niet waarschijnlijk dat de president der republiek na zijn terugkomst in Parijs voor deze moeilijkheden evenals 'in"lÖ46 'óp cle vlucht zal willen gaan. WASHINGTON (UPI) Het Witte Huis heeft in een verklaring gezegd dat het pre sident Eisenhower bijzonder veel genoe gen doet gastheer te zijn voor president De Gaulle, „Niet alleen om de vriendschap met een oude strijdmakker te vernieuwen, maar ook om gelegenheid te hebben tot een officiële ontvangst van het staatshoofd van een land dat de oudste bondgenoot en vriend van ons land is", aldus het Witte Huis. MOSKOU (UPI) De Russische leiders wensen een aanzienlijke versterking van de propadanda in eigen land. Een desbe treffende resolutie van het centrale comi té van de communistische partij, vulde gisteren twee pagina's in het partij-orgaan Pravda en in het legerorgaan „Rode Ster". Een dozijn doeleinden voor propagan da werd genoemd, zoals „veronachtzaming van arbeid en openbare plicht", „roof van openbaar bezit", en „religieuze tenden sen" bij de Russische vrouwen. In feite beveelt dit decreet dat commu nistische principes ieder segment van de Russische gemeenschap, van studenten tot boeren, worden binnen gestuwd. Deze nationale opwekking tegen gebrek aan belangstelling en tegen apathie jegens de partij-ideologie, wordt als een van de belangrijkste documenten van.de laatste jaren beschouwd. De resolutie wordt te vens als een voorspel beschouwd van een „bijzondere belangrijke" zitting van de Opperste Sovjet, welke op 15 januari be gint. Aan de partij-functionarissen in het ge hele land, zijn instructies uitgegaan over hervormingen in de propaganda in de ra dio, televisie, kranten, boeken en scholen. Een der redenen voor deze resolutie wordt zo geformuleerd: Vreedzame co- existentie met landen die een andere so ciale structuur hebben, betekent geen ver mindering van de ideologische strijd. De jeugd dient zo te worden opgevoed dat zij geen bourgeois-ideologie en geen on verschilligheid voor de politiek duldt De propaganda-i edevoeringen zijn vaak te dor en droog. De voordelen van het socia lisme worden slecht toegelicht De grote prestaties van het land worden onvoldoen de gebruikt om het volk te scholen in de geest van patriottisme en nationale trots. Meer leerboeken over politieke vraagstuk ken, atheïsme en de geschiedenis van het communisme dienen te worden gepubli ceerd. In de propaganda moet worden aan gedrongen oo de toepassing van het prin cipe „wie niet werkt zal niet eten". WASHINGTON (Reuter. AFP) —Zes Amerikaanse Congresleden die kortgele- Een Vickers Viscount van de BEA, welke in de mist uit Dublin op London Airport aankwam, is by de landing door het neuswiel gezakt en in brand gevlogen. De 59 inzittenden, onder wie vijf bemanningsleden, wisten zich op het nippertje te redden. De foto toont het vliegtuig, dat als verloren moet worden beschouwd, in een hangar van het Londense vliegveld. den een studiereis door Europa hebben ge maakt, spreken in hun verslag de vrees uit dat de communistische landen van de komende presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten gebruik zouden kunnen maken voor het beginnen van militaire avonturen. De commissie zegt verder dat de meeste Europese landen handelsbetrekkingen met de Sovjet-Unie onderhouden en dat zij on gerust is over enkele aspecten van die han del. „In ruil voor landbouwprodukten be trekt Denemarken olie uit de Sovjet-Unie. die wordt opgeslagen in tanks van Ame rikaanse oliemaatschappijen, zodat de Russen profiteren van Amerikaanse inves teringen". Een Italiaanse onderneming bouwt een grote chemische fabriek in de Sovjet-Unie en een deel van het Italiaanse ruimteprogram wordt door de Sovjet-Unie gefinancierd. „Ofschoon deze feiten misschien niet in strijd met de internationale afspraken zijn, kunnen zij de Sovjet-Unie slechts ver sterken. Het zijn twee voorbeelden van de nieuwe Russische oorlogsverklaring aan de vrije wereld", aldus het rapport. overeenkomst, misschien als gevolg van de geestdrift van het ogenblik, in te vage bewoordingen is vervat. De kernkwestie is hoe groot de Britse militaire bases met hun radarstations en toebehoren moeten worden. Van Cypri sche zijde wordt hierop zoveel mogelijk beknibbeld. Groot-Brittannië wenst een veel uitgebreider gebied dan Cyprus be reid is toe te staan. Ook de nationaliteitenkwestie is bijzon der ingewikkeld. Wat moet er bij voor beeld gebeuren indien Cyprus het Geme nebest de rug toekeert, met de status van in Groot-Brittannië en het Gemenebest zelf geboren Cyprioten. Daarbij komt nog het probleem van de verhouding van de Griekscyprioten en Turkscyprioten tot Griekenland en Turkije. Ook moet nog wor den uitgemaakt wat de aard zal zijn van de band van Cyprus met het Gemenebest, indien deze band althans wordt gehand haafd. Voor Selwyn Lloyd. de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, komt er nog bij, dat hij niet al te toegeeflijk kan zijn op het gebied van de militaire ba ses met het oog op het als Suez-groep be kend staande onverzoenlijke deel van de conservatieve Lagerhuisfractie. WASHINGTON (Reuter) Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Defensie zijn in het deel van de Stille Oceaan waar de Russen ra ketproeven zullen nemen, Russische koopvaardijschpen waargenomen, die „aanzienlijke hoeveelheden elektroni sche uitrusting" aan boord hebben. De schepen kruisten op ongeveer 700 mijl van het eiland Midway. (UPI) In een telegram aan minister van Buitenlandse Zaken Christian A. Her ter, heeft Mike Mansfield assistent-leider van de Democratische fractie in de Ame rikaanse senaat, erop aangedrongen krach tig te protesteren tegen het wat hij noem de „arrogante plan" van Rusland om een stuk van de Grote Oceaan voor zich te reserveren om een nieuwe raket te beproe ven. Als Rusland dit Amerikaanse protest zou negeren, zouden de Verenigde Staten een speciale zitting van de UNO moeten verzoeken om deze kwestie te behande len. Volgens Mansfield druist het Russi sche plan in tegen de internationale poli tiek en bedreigt het gebied dat open moet blijven voor de scheepvaart en visserij Als dit de manier is waarop Rusland de „geest van Camp David" toepast, dienen we ons er ernstig op te bezinnen of we wel aan de topconferentie zullen deelne men. aldus Mansfield. In kringen van de Amerikaanse afvaar diging naar de UNO wilde men, in afwach ting van een reactie van minister Herter nog geen definitief commentaar op Mans- fields stap geven. Wel gaf men in deze kringen als zijn eer ste indruk te kennen, dat het mogelijk moeilijk zou zijn beweegredenen aan te voeren, die de Veiligheidsraad of de Al gemene Vergadering ertoe zouden kunnen brengen zich met het Russische plan te gaan bezighouden. MOSKOU (UPI) Het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft de regeringen van alle landen op de hoogte gesteld van de verklaring van 1 januari over de komende lancering van raketten naar het centrale deel van de Stille Oceaan, aldus bericht Tass. LONDEN (AFP) Maarschalk Mont gomery zal in mei naar China gaan, op uitnodiging van de Chinese leider Mao Tse Toeng. Montgomery deelde dit mee bij zijn terugkeer in Londen van een bezoek aan India. Hij zei verder, dat het Westen een grote vergissing begaat door te den ken. dat de werkelijke regering van Chi na in Formosa zetelt. „De lieden van For mosa tellen in het geheel niet mee. De re gering van China is in Peking. Deze re geert over zeshonderd miljoen Chinezen, aldus Montgomery. (Van onze correspondent in Londen Via de ambassades der communistische landen in de Britse hoofdstad is uitgelekt dat Kroesjtsjevs nieuwste voorstel om de impasse tussen Oost en West te breken zou zijn: Oost-Duitsland te neutraliseren. Hij zou voorstellen dat zowel Oost als West hun troepen uit Berlijn zouden wegnemen en dat de stad de gedemilitariseerde hoofdstad zou worden van een neutraal Oost-Duitsland. Kroesjtsjev zou verder willen dat een UNO-delegatie in Berlijn wordt gevestigd als waarborg voor de Oostduitse neutraliteit. Oost-Duitsland zou zich in de eerstvolgende twintig jaar niet mogen aansluiten bij NAVO of bij 't War- schau-pact. Verwijt Met tranen in de ogen heb ik nagedacht over dat ontroerende bericht, waarin werd medegedeeld dat bij het huwelijk tussen prinses Frangoise de Bourbon Par ma en prins Eduard de Lobkowicz nie mand van de familie d'Orléans was uit genodigd en dus ook niet gekomen. Te midden van een stijlloze, décorloze wereld schittert deze afwezigheid als een blijk van adeldom en standvastigheid, fa milie-eer en aangeboren zelfbewustheid. Daarom die tranen. Ik kan zo schielijk ontroerd wezen door dergelijke dingen. Zij roeren tere snaren aan en geven nieu we levensmoed. Vijftig paren vertegenwoordigden bij het Parijse huwelijk de Europese adel, maar d'Orléans was er niet bij. Tweeduizend adellijke gasten bezochten de receptie in Ritz, maar d'Orléans was er niet bij. Bravo! Niet vaak meer wordt ware zielenadel zo consequent hooggehouden en zo krach tig verdedigd. De Bourbon Parma's zijn een fier geslacht. Zij weten niet van marchanderen, zij malen niet om mense lijk opzicht, zij zijn niet zwak en niet toe gefelijk uit gebrek aan eigenwaarde. Zij weten wanneer zij pal moeten staan en principes moeten verdedigen met lijf en goed. Aan zulke mensen hebben we wat. Ze zijn helaas te dun gezaaid. Zij hadden natuurlijk kunnen zeggen: nou ja, laten we niet klein wezen. Laten we die Orleansen uitnodigen. Wat doet't ertoe? Maar nee. Zij zijn geen duimbreed geweken. Zij hebben de Orleansen niet uitgeno digd, omdat hertog Philippe van Orleans indertijd, bij het begin van de Franse Re volutie, gestemd heeft voor de dood van Lodewijk de Zestiende. En aangezien de bruid van heden afstamt van Lodewijk de Veertiende, ligt het voor de hand dat er van een vriendschappelijke of zelfs ver draagzame houding tussen de Bourbons en de Orleansen geen sprake kan zijn. Veertien of Zestien scheelt maar twee, en daar gaat het trouwens niet om. Het gaat eroni, dat ware adel zich moet kun nen demonstreren. En dat de ware edelman ook in I960 nog nijdig moet kunnen zijn om de hele Fran se Revolutie, en om die flauwe streek van hertog Philippe in 't bijzonder. R. Agteran Slaags. De Zuid-Koreaanse marine-auto riteiten hebben zondag bekendgemaakt, dat een Zuidkoreaanse patrouilleboot in de afgelopen nacht slaags was geweest met een flottielje van tien Noordko- reaanse schepen, die zich ten noorden van het eiland Hoeksando bevonden, in dat deel van de Gele Zee dat Zuid-Korea tot verboden visgebied heeft verklaard. Een van de opvarenden van de patrouil leboot was gedood en vier man, onder wie de gezagvoerder, had verwondin gen opgelopen. De Zuidkoreaanse luchtmacht en de marine hadden op dracht gekregen om de Noordkoreaan- se schepen te achtervolgen. Oppositie. De Japanse politie heeft spe ciale maatregelen genomen om de vei ligheid van premier Kisji te verzekeren. Men vreest namelijk dat extreem-link se studenten een bomaanslag zullen plegen om de premier te beletten in Washington het nieuwe Japans-Ameri kaanse defensieverdrag te tekenen. Een studentenorganisatie in Tokio heeft la ten weten dat ongeveer 2.000 studenten alle wegen, die naar het vliegveld lei den zullen blokkeren. Voorsprong. De Britse regering over weegt de zomertijd één uur vóór op de tijd van Greenwich het gehele jaar te handhaven. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft organisaties op het gebied van landbouw, handel en industrie om hun mening gevraagd. Uit zeewier. Twee Japanse artsen, dr. Tomoda en dr. Inooetsji, hebben in het tijdschrift van het internationale colle ge van chirurgen geschreven, dat water met een chemische stof die zij verkre gen uit bepaalde soorten zeewier, in noodgevallen bij bloedtransfusies als vervangingsmiddel van bloed kan wor den gebruikt. Volgens de chirurgen heb ben zij de nieuwe oplossing in 102 ge vallen van buikoperaties toegepast. Lof. „Kweekt Brussels lof", aldus Ilja Ehrenburg en Nicolas Vasilenko in een brief in een Moskous blad. Zij geven daarin alle bijzonderheden over het kweken van deze groente en wensen de groentenkwekers succes opdat men in de winter verse groente zal kunnen eten De schrijvers halen België als voor beeld aan dat veel naar Frankrijk, En geland, Australië, Scandinavië en de V.S. xporteert. Kinderfeest. Kroesjtsjev en Voroslilov hebben zaterdag het traditionele Mos- kouse kinderfeest rond de „Nieuw jaarsboom" in het Kremlin bijge woond. Rond de boom werd gedanst en gespeeld. Beiden applaudiseerden voor het intermezzo: „Reis in het land van de sprookjes die werkelijkheid zijn ge worden". De belangrijkste personen in dit spel waren fee wetenschap, grote to venaar arbeid, koningin mais, koning oogst, tovenaar atoom, tovenares che mie, vader vorst en witte sneeuw. Ontspoord. Een exprestrein op de lijn St. Louis-New York is zondagavond bij Wellington in Ohio in de mist ont spoord. Er zijn tenminste 7 doden en 40 gewonden. Negen rijtuigen liepen uit de rails en verscheidenen kwamen tegen een controletoren terecht, die over de ravage heen viel. Sabotage. De Amerikaanse marine heeft bekendgemaakt, dat zij over bewijzen beschikt van sabotage aan boord van de atoomkruiser „Long Beach". De F.B.I. heeft op dit schip eer onderzoek ingesteld naar de beschadeging der electrische kabel. Boycot Naar schatting 20.000 Cyprioti sche vakbondsleden zullen op 20 februa ri een boycot van een maand tegen goe deren uit ZuiH-Afrika beginnen uit pro test tegen de apartheidspolitiek van dat land. De vakbondsleden zijn vooral sterk in de havenstad Famagusta, waar veel goederen uit Zuid-Afrika ver laden worden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3