K. Tinholt, stichter Tinholthuis, in Bloemendaal overleden Rumoerige Teenager-Show in Haarlemse Concertzaal Nieuwe suggesties voor maximum snelheden Vijf doden in het verkeer Demonstratie in West-Berlijn Paria gekozen tot premier van Indische deelstaat Kees Verwey opvolger van prof. Jan Wiegers Atlantische Prijs voor Hella Haasse De royalty voor auteurs van pocket-boeken Russische prinses huwt met Hagenaar MAANDAG 11 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Amerikaanse stichting valt r.-k. kerk aan Gewassen tekeningen van Antje Zijlstra I rijdagconcert N.Ph.O. Politie moest op rel beluste jongelui tot de orde roepen Van Dalsum gehuldigd Russische expeditie vond geen sneeuwman In Den Haag is zaterdag het huwelijk voltrokken tussen A. G. A. ridder van Rappard een familielid van de burgemeester van Heemstede en mej. J. E. Arnold, waarbij ook Prinses Beatrix van haar belangstelling blijk gaf. Op de foto: de Prinses met twee vriendinnen op weg naar de receptie in kasteel Oud-Wassenaar. De bruide gom is werkzaam bij de K.N.S.M. in Curagao. B. B. HEEFT EEN ZOON Hedenmorgen heeft de Franse filmster Brigitte Bardot, echtgenote van Jacques Charrier, te Parijs het leven geschonken aan-een zoon. De Commissie Veiligheid Wegverkeer, waarin ook de verkeersbonden zijn ver tegenwoordigd, heeft de minister van Ver keer en Waterstaat geadviseerd, een maxi- mumsnelheidsregeling in te stellen voor het Nederlandse wegennet. Onder deze regeling zou op autowegen met gescheiden rijbanen niet harder ge reden mogen worden dan 120 km. Deze maximumsnelheid zou voor autowegen zonder een middenscheiding 100 km be dragen en voor de overige buitenwegen 90 km. In De Bilt is de negenjarige jongen R B. aldaar door een autobus van de NBM overreden. De jongen zat op de stang van de fiets van zijn vriendje, dat plotseling de verloor. Het slacht offer viel aan de linkerkant van de fiets af eh raakte onder een achterwiel van de bus. De jongen was vrijwel op slag dood. Op de Burgemeester De Raadtsingel in Dordrecht is een verkeersongeval gebeurd, dat een mensenleven heeft gekost. De be stuurder van een bestelauto, de 32-jarige J. Van der Holst, uit Dordrecht, bleef na het passeren van een fietser links aanhou den, waarbij zijn auto op een uit de tegen overgestelde richting komende vrachtauto botste. Van der H. raakte bekneld en werd ernstig gewond naar het ziekenhuis ge bracht. Daar is hij later overleden. In het ziekenhuis Ziekenzorg te Enschede is overleden de 23-jarige heer G. J. H. Dijkman die op nieuwjaarsdag op een bromfiets tegen een bestelauto reed. De heer Dijkman kreeg bij deze botsing in wendige verwondingen. Als gevolg van de gladheid is de heer B. Fokkens uit Maarn vanmorgen orp tien op de weg Borculo-Neede met zijn per sonenauto in botsing gekomen met een melkwagen. De heer Fokkens (68 jaar), kreeg een schedelbasisfractuur en overleed kort na het ongeval. In Bunschoten is de 5-jarige Corrie Koelewijn door een passerende auto aan gereden. Zij is in een ziekenhuis overleden Op vierentachtigjarige leeftyd is te Bloe mendaal overleden de heer K. Tinholt, stichter van de Tinholtverzameling te Overveen en drager van de museumpen ning in zilver. De thans overledene is in 1875 in Olden- markt (Fr.) geboren en na zijn opleiding tot onderwijzer was hij als zodanig werk zaam in Hoorn en Alkmaar. In 1913 werd hij benoemd tot hoofd van de openbare lagere school te Bloemendaal, destijds ge vestigd aan de De Genestetweg. Om ge zondheidsredenen verliet de heer Tinholt op 1 september 1935 het onderwijs. Het schoolgebouw aan de De Genestetweg werd toen afgebroken en de Bornwaterschool in gebruik genomen. Behalve als hoofd van de school heeft de heer Tinholt grote bekendheid verworven door zijn verzameling op allerlei gebied, speciaal bestemd voor het onderwijs. Hij was daarmee reeds begonnen, toen hij nog niet in Bloemendaal woonde. Op de boven verdieping van de school aan de De Gene stetweg rangschikte hij zijn verzameling De belangstelling onder zijn leerlingen en oud-leerlingen was groot en de heer Tin holt ontving vele bijdragen onder meer van hen die in Indië vertoefden. Toen de school in 1935 afgebroken werd bracht de heer Tinholt zijn verzameling onder in een gebouw nabij de Ruïne van Brederode te Santpoort. In de bezettings jaren leed de verzameling bijzonder, maar na de bevrijding zette de heer Tinholt zich onvermoeid in aan het herstel. Daarbij on dervond hij veel steun van oud-leerlingen. In 1949 werd de verzameling ondergebracht in de Hartenlustschool en in 1951 in de zo genaamde „bollenschuur' aan de Vrijburgh- laan te Overveen, toen deze plaats vrij kwam na de bouw van de nieuwe Koningin Wilhelminaschool voor christelijk lager on derwijs. Inmiddels was de verzameling overgedragen aan de gemeente Bloemen daal, die een commissie van beheer be noemde. Twee jaar geleden besloot de ge meenteraad het Tinholthuis tijdelijk te sluiten. Thans wordt het gebouw gebruikt voor de huisvesting van twee kleuterscho len. In de toekomst hoopt men de verza meling elders onder te brengen. Vaak heeft men de heer Tinholt in het Tinholthuis kunnen aantreffen en met en thousiasme vertelde hij aan bezoekers over de vele voorwerpen die bijeen waren ge bracht. De verzameling bestond uit vlin ders, vogels, schelpen, wieren, fossielen, enzovoort. Er was een afdeling „Indonesië", en ook werd aandacht besteed aan beroe pen. De verdiensten van de heer Tinholt zijn in december 1952 erkend door het toeken nen van de museumpenning in zilver. Deze onderscheiding bij Koninklijk Besluit wordt slechts spaarzaam uitgereikt aan hen die door het aanbieden van belangrijke ge schenken of op enige andere wijze zich verdienstelijk hebben gemaakt ten opzichte van rijks- of gemeentelijke wetenschappe lijke of kunstverzamelingen. De crematie van het stoffelijke over schot is inmiddels te Westerveld geschied. (Vervolg van pagina 1) Het middelpunt van de bijeenkomst was de 62-jarige partijleider Wilhelm Mein- berg, een voormalige ere-generaal bij de S.S., die tegenover persvertegenwoordi gers verklaarde, dat de tegenstanders van Duitsland uit de tweede wereldoorlog niet het morele recht hebben om vijftien jaar na de capitulatie nog te roepen om de be straffing van oorlogsmisdadigers, zolang zij niet zelf hun eigen oorlogsmisdadigers bestraffen. Volgens Meinberg was de D.R.P. noch neo-fascistisch, noch antise mitisch. „Wij hebben zelfs Joden in de partij. Wij prediken verdraagzaamheid", aldus de partijleider. De 48-jarige partijleider in Rijnland- Palts, Hans Schikora, drong aan op on middellijke terugtrekking van de geal lieerde troepen uit West-Duitsland. „Wij kunnen deze buitenlandse bezetters niet langer dulden", verklaarde hij. Von Thad- den deelde mee, dat het Westduitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken stappen had genomen om aan Schiroka diens pen sioen van oud-sergeant-majoor bij de Wehrmacht te ontnemen, omdat hij het af gelopen jaar het nationaal-socialisme en Hitler in het openbaar zou hebben gepre zen. In het weekeinde hebben zich in Duits land en elders weer antisemitische inci denten voorgedaan. In Darmstadt moest een voormalige SS-officier tegen het pu bliek in bescherming worden genomen na dat hij in een café een Jood beledigd had De Westduitse politie stelt een onder zoek in naar de activiteiten van een groep Hongaarse vluchtelingen, die in een bier kelder in München recht tegenover de „Braukeller" waar veertig jaar geleden de nazibeweging werd opgericht plegen bijeen te komen. Deze groep, die zich „De Hongaarse Beweging" noemt, werd aan de kaak gesteld in een memorandum over antisemitisme dat het comité van Ameri kaanse Joden de Westduitsp regering heeft gezonden. Volgens het bestuur heeft de „beweging" vijfduizend leden. De „Frankfurter Neue Presse" bericht dat de beweging over schijnbaar onuitput telijke fondsen beschikt, waaruit de pu- blikatie van antisemitische schotsschrif ten en boeken wordt gefinancierd. WENEN (Reuter) In Klagenfurt is een zeventienjarige kappersbediende tot veer tien dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens nazi-propaganda. Hem zal ook activiteit voor de vroegere nazi-partij ten laste gelegd worden. De jongen had be kend. swastika's op muren aangebracht te hebben louter uit sensatiezucht. In Graz zijn zaterdag nog twee jongelieden gear resteerd, die vrijdag een hakenkruis en de naam „Hitier" op een gebouw hadden geschilderd. Zij werden veroordeeld tot elk veertien dagen gevangenisstraf. NIEUW DELHI (UPI) Voor het eerst in de geschiedenis van het onafhankelij ke India is een paria gekozen tot premier van een deelstaat. Dit gebeurde op een conferentie van de congrespartij- in Hyde rabad, waar de 38-jarige Damadaram San- jivajja werd aangewezeri tot premier van de staat Andhra. De nieuwgekozen premier verwacht niet, dat zijn afkomst een grote belem mering zal zijn bij het uitoefenen van zijn ambt. Hij zei te hopen, dat zijn benoe ming een gunstige uitwerking zal hebben op het lot van zijn kastegenoten. In de staat Andhra behoort vijftien percent van de bevolking tot de oude kaste der paria's. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de Haarlemse schilder Kees Verwey tot hoogleraar aan de Rijks Academie van Beeldende Kun sten te Amsterdam, waar hij de on langs overleden Jan Wiegers zal op volgen. Kees Verwey heeft de direc teur van de Rijks Academie, prof. N. A. Vroom, doen weten dat hij de benoeming zal aanvaarden. De procedure bij een benoeming pleegt te zijn dat de hoogleraarsvergadering een voordracht aan de commissie van toezicht welke onlangs is vernieuwd doet, die haar indien overgenomen bij de mi nister aanhangig maakt, die haar pleegt over te nemen, waarna het Koninklijk Be sluit verwacht kan worden. De benoeming van Kees Verwey tot hoogleraar zal een interessante zijn. Ge zien de nogal felle animositeit die op het ogenblik heerst tussen de gematigde en modernistische groeperingen, welke zich momenteel steeds scherper afbakenen in de beeldende kunst. De vreugde van prof. Vroom over het aanvaarden door Verwey van de te verwachten benoeming zal dan ook voor een deel wel schuilen in diens positie tussen beide groeperingen in. Want zoals onze medewerker voor beeldende kunst Bob Buys onlangs schreef in het werk van Verwey heeft het vernieuwde experiment een grote plaats, en men kan hem zeker niet tot de principiëel behoud- zuchtigen rekenen. Geboortebeperking WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse stichting voor bevolkingsonderzoek zegt in een rapport, dat geboortebeperking de enige humane oplossing is voor het pro bleem der snel toenemende wereldbevol king. die naar verwachting tegen het einde van deze eeuw bijna zeven miljard zal zijn. De stichting, die bijna 30 jaar bestaat, verwijt de r.-k. kerk, dat zij de urgentie van het vraagstuk niet beseft. Als het ge boortecijfer niet daalt, aldus het rapport, zal het sterftecijfer uiteindelijk moeten stijgen. De stichting noemt het een inbreuk op de menselijke rechten en de menselijke waardigheid als leerstellige en politieke overwegingen een oplossing van het pro bleem in de weg staan. Op de tentoonstelling van de Hollandse Aquarellistenkring in het Huis van Looy is niet vertegenwoordigd dit keer de schilderes Anje Zijlstra. Wij kunnen haar werk deze maand echter „In 't Goede Uur" ontmoeten. Men noemde haar expositie er een van tekeningen. Werk als het vertoonde komt men op de Aquarellistenkring echter ook tegen. Misschien ook dat men in het geval van Anje Zijlstra's werk het beste kan spreken van gewassen tekeningen. Wel heeft Anje Zijlstra een hand van aquel- leren. Zij gebruikt meestalbij het wassen harer tekeningen een beperkt aantal kleuren, net genoeg om een sfeer aan te duiden of de haar onderwerp samenstellende onderdelen van elkaar nog wat duidelijker te onderscheiden. Een sterk plastische of psychische werking heeft haar kleur niet. Anje Zijlstra is ge- - specialiseerd op die ren. In het circus is zij ook de mens in haar werk gaan be trekken. Op deze ex positie komen we nu enkele figuurstudies tegen. Anje Zijlstra beschikt over een vlot handschrift, dat uit een ernstig stu deren losgekomen is. Zonder haar ontwik keling te kennen is dat door een ieder te zien. Ik vraag me nu echter af of Anje Zijlstra er niet goed aan zou doen zich weer eens te bezin nen op haar studie Een en ander lijkt mij haar thans te ge makkelijk af te gaan. waardoor het sommig werk aan een zekere spanning ontbreekt. Natuurlijk kan zij moeilijk terugkomen op het voorzichtiger werk van vroeger. Zij heeft een zekere vrijheid van doen verworven en dat ging zeker niet gemakkelijk. Dat gevoel van bevrijding, dat haar circusschetsen haar gegeven moeten hebben, moet haar goed hebben gedaan, ook in haar maatschap pelijk verkeer. En dan zal zij vooral daar op terug kijken. In verschillend werk van thans ont breekt het voor mijn gevoel een beetje aan doelstelling. Zo doorwerkend is er niet veel meer te verwinnen. Misschien dat zij goed zou doen zich nog meer met de mens bezig te houden. Of mogelijk zou zij haar dieren moeten gaan boetseren. Want nu denk ik aan haar verleden, waar in zij kleine plastiekjes als Japanse net- suke's sneed. In ieder geval zoek ik naar een mogelijkheid tot meer geïnspireerd werken voor Anje Zijlstra. Omdat ik haar ontwikkeling leerde achten, omdat ik haar kunde waardeer en omdat zij mij met haar huidige werk minder ontroert dan voor heen. Want andere critiek heb ik eigenlijk niet. Alles wat zij maakt is goed of goed genoeg. Bij verandering van onderwerp boeit zij direct al iets meer. Dit consta teerde ik aan haar vissen en de vogels be neden „In 't Goede Uur". Te veel blijft alles echter misschien ook schets, studie, die niet meer is dan voorstudie. Men zou verlangen dat zij met al deze schetsen eens tot een voltooider werkstuk kwam. Ook dat kan een doelstelling zijn. Zelfs al zou een meer doorwerkt en doordacht resul taat haar niet zo bevredigen, dan toch zal dat streven haar spontane schetsen gunstig kunnen beïnvloeden. Bob Buys Het vijfde concert in de V-serie van het Noordhollands Philharmonisch Orkest heeft plaats op vrijdag 15 januari. Onder lei ding van Marinus Adam zal worden uit gevoerd het Concerto grosso Op.6 no. 3 van Handel, het Vioolconcert in D gr.t. KV 218 van Mozart met als solist Jean Louis Stuurop. Na de pauze is Albert de Klerk solist in de Orgelsymfonie van Dupré. Jean Louis Stuurop werd in 1936 te Am sterdam geboren. Hij studeerde aan het Muzieklyceum aldaar bij Oskar Back. Op 15-jarige leeftijd debuteerde hij te Arn hem en kort daarna volgde een optreden met het Residentie Orkest. In 1956 volg de zijn eerste concert met het Concertge bouworkest. Sindsdien treedt hij regelma tig met Nederlandse Orkesten op. In 1954 verwierf hij te Rome op het con cours „Arrigo Serato" de enige prijs, die werd uitgereikt. Vergadering van letterkundigen Het Is zondagavond tijdens de Teenager show in de Haarlemse Concertzaal nogal rumoerig toegegaan. En dat slaat dan niet uitsluitend op de muziek die de meewer kende ensembles met klinkende namen als The Rocking Sensations Boys, The Blue Diamonds, The Rocking Diamonds met passende zang van achtereenvolgens Rein de Vries, Annelies de Graaf, Paul Gimbel en The Foyryo's hun fans vergast ten. Want rock'n rollklanken munten nu eenmaal niet uit door een bescheiden ge- luidsomvang. Maar verscheidene groep jes jongelui meenden hun instemming met het ten gehore gebrachte niet beter te kunnen betuigen dan door te proberen het plezier van het overgrote deel van het pu bliek te vergallen. De herrieschoppers klommen op stoelen, brulden en gilden hun kelen schor, dansten of wat daarvoor door moest gaan tussen de stoelen op de paden, gingen met elkaar in de clinch, kortom ze deden, herhaalde waarschuwingen teq spijt, van alles om het programma In de war te sturen. Totdat een viertal potige politiemannen hun gezag in het geding brachten naar veler mening veel te laat en een van de belhamels kwaad schiks buiten de zaal bracht. Dat bleek een probaat middel want daarna bleek de lust tot „keetmaken" aanmerkelijk be koeld. The Rocking Sensations Boys, gestoken in vlammend-rode vesten startten het pro gramma, dat door een maandblad voor Hella Haasse die voor haar roman „De ingewijden" in 1958 de eerste prijs ont ving van de Nederlandse Atlantische Com missie, is nu ook door de internationale jury uitverkoren voor de Internationale Atlantische Prijs voor het Litteraire Boek. De prijs die de Atlantic Treaty Associa tion (de internationale federatie, waarbij de Nederlandse Atlantische Commissie is aangesloten, evenals de soortgelijke orga nisaties van de veertien NAVÓ-landen) aan Hella Haasse en haar uitgever zal uitreiken bedraagt 700 pond sterling 7400). De uitgever van „De Ingewijden" is Querido in Amsterdam. Andere Atlantische prijswinnaars voor de politieke en de wetenschappelijke boe ken zijn miss Margaret Ball, voor „De NAVO en de Europese Beweging", de Belg Van Langenhove „De Crisis in het systeem van de collectieve Veiligheid van de Ver enigde Naties" en de Canadees R. Ritchie met „De NAVO als economisch bondge nootschap". De internationale jury was als volgt samengesteld: Robert Speaight, voorzitter. H. O. Christophersen. graaf Dino Secco Suardo, Marcelle Sibon en dr. Franz Herre. lichte muziek in samenwerking met een grammofoonplatenmaatschappij werd ge presenteerd, met hun Sensations Blues, die het ergste voor de luidsprekers deed vre zen. Rock 'n rollzanger Rein de Vries slaagde echter er in al kronkelend rond de microfoon er nog een schepje bovenop te gooien. Annelies de Graaf, een slank fi guurtje in een oogverblindend blauw jurk je begon met een lied dat het midden hield tussen een Engelse song en een Frans chanson. Een luid „boeh" en afkeurend gesis achter in de zaal eisten meer. An nelies gaf in haar tweede liedje de onte vredenen weer reden tot dankbaarheid en opgetogen gefluit. The Blue Diamonds werden bedolven onder de herhaalde toe juichingen van hun bewonderaars waar door hun zang en instrumentale begelei ding danig in de verdrukking raakten. Toen al begon het enthousiasme hier en daar in de zaal de spuigaten uit te lopen. De politie beperkte zich echter tot het spreken van vermanende woorden die slechts weinig effect sorteerden. Had men op dat moment krachtig ingegrepen dan zouden de op een rel beluste jongelui stel lig tot verstandiger gedachten zijn ge bracht. Nu moest het optreden van de ar tiesten bij herhaling onderbroken worden voor het annonceren van waarschuwingen dat de zaal ontruimd zou worden indien de ordeverstoringen niet ophielden. De zaallichten werden ontstoken er er gingen rechercheurs door de zaal surveilleren. Dat dit niet helemaal afdoende was ver meldden wij reeds in de aanhef. Na de pauze traden nog voor het voetlicht het rock 'n roll-idool van velen Paul Gimbel en The Fouryo's, twee jongens en twee meisjes die enkele van hun succesnum mers lieten horen. Paul Gimbel demon streerde dat hij met de „rock" even goed overweg kan als met het tafeltennisbat, waarmee hij een nationaal kampioen schap behaalde. Hij deelde mee dat hij zelfs een kampioenschap dubbelspel op een internationaal toernooi in Deventer had laten schieten om tijdig in Haarlem te kunnen optreden. Tijdens het programma traden ook een zevental prijswinnaars op van de talenten jacht die 's middags- tevoren werd gehou den. Als kritische talentenspeurders fun geerden Guus Jansen, Max van Praag en Jan de Winter. Een veertigtal jongens en meisjes zetten hun beste beentje voor met wellicht gedachten aan evengrote suc cessen in het verschiet als de sterren die zij nu bewonderen. Op een zaterdag in Krasnapolsky te Am sterdam gehouden buitengewone algeme ne vergadering van de Vereniging van Let terkundigen, zijn twee memoranda behan deld omtrent de honorering van het pocketboek. Ter vergadering werd een stemmig een resolutie aangenomen waar in de vereniging verklaart dat zij, „vast houdende aan de eis van 8 tot 10 percent royalty, de 5 percent alleen kan aanvaar den als correctie op de nog lagere honora ria als overgangsmaatregel en slechts zo lang de prijs van de pocketboeken niet wordt verhoogd". Ondanks waardering voor het vele en moeilijke werk van de bestuursdelegatie, meende men toch dat de resultaten teleur stellend waren. Velen adviseerden de voorstellen van uitgeverszijde af te wij zen. Volgens anderen konden deze voor stellen van belang zijn als uitgangspunt voor verdere actie. Nadat de voorzitter had verzekerd, dat de standpnten van be stuur en leden alleen in tactisch opzicht verschilden, bleek bij stemming dat er geen meerderheid voor een volstrekte af wijzing bestond. In zijn openingswoord heeft de voorzit ter, prof. dr. G. Stuiveling, Albert Camus herdacht als een voorbeeldig litterator van bijzondere begaafdheid en grote mo rele moed. De acteur Albert van Dalsum heeft zondagavond in de schouwburg te Gronin gen zijn gouden acteursjubileum gevierd met de opvoering van „Sauls dood". De huldiging, na afloop van de voorstelling, had een sober karakter in verband met het overlijden van de acteur Cees Laseur. De voorzitter van het schouwburgbe stuur, de heer M. Büchli, gaf een schets van de toneelloopbaan van Albert van Dal sum en bood een lauwerkrans aan en een enveloppe met inhoud. Namens de vier Groninger studentenverenigingen sprak de heer Grevelink. De heer H. Zoutman, die het woord voerde namens de „Grunne- ger Sproak", bood eveneens een envelop pe met inhoud aan. De 42-jarige Russische prinses Irina Or- 'off is in het Haagse stadhuis in alle stilte in het huwelijk getreden met de heer mr. A. Adama Zijlstra, gedelegeerd lid van de raad van beheer van de Exploitatie Maat schappij Scheveningen. De beet-overgroot- '-•ader van de prinses, Tsaar Paul I van Rusland, is tevens bet-overgrootvader van Koningin Juliana, daar een van de doch ters van deze Tsaar, Anna Paulowna, de moeder was van Koning Willem III. Be halve met het Russische, is de prinses ook verwant met het Italiaanse vorstenhuis en met de meeste Duitse vorstenhuizen. Tot de teenagers die zondagmiddag in de Concertzaal een staaltje van hun kunnen ten beste mochten geven be hoorde ook de 14-jarige Rein van de Broek. De jury bestaande uit v.r.ü.l. Guus Jansen, Max van Praag en Jan de Winter, luistert critisch naar de solo die de jeugdige trompettist de zaal laat inschallen. Als beloning mocht Rein 's avonds tijdens de Teenager-Show optreden. MOSKOU (UPI) Negen maanden lang heeft een Russische wetenschappelijke ex peditie in het Pamir-gebergte naar de „verschrikkelijke sneeuwman" gezocht. Terug in Moskou hebben de geleerden moeten melden, dat er geen sneeuwman te vinden is. Professor Kirill Stanjoekovitsj had de leiding van de expeditie. Hij heeft gecon cludeerd, dat de verhalen over de ver schrikkelijke sneeuwman een legende zijn, die kan worden herleid tot de oude sagen over Gulbi-Yavan, de geest van de woestijn. De expeditie heeft niets nagela ten bij zijn jacht op de sneeuwman, of spo ren van het wezen. Men heeft jagers op sneeuwluipaarden ingezet, speciaal getrainde bloedhonden, geheime observatiehutten ingericht waar de wachters teleskopische apparatuur hadden, meer dan twintig rammen en gei ten als aas uitgezet, netten, verdovende middelen en vallen opgesteld. Er zijn in het Pamirgebergte sporen aangetroffen van wolven, beren, sneeuw luipaarden, wilde katten, bergschapen maar niets van de verschrikkelijke sneeuwman. Het centrale Pamirgebergte is honderden jaren achtereen niet door mensen betreden, en het wezen waarnaar men zocht kan derhalve geen menselijke afstamming hebben. En de botanici onder de geleerden hebben nergens iets aange troffen, dat tot voedsel van het wezen zou dienen. Conclusie: Er bestaat geen verschrik kelijke sneeuwman.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5