C^mtswJ nuari «perMarfr Jeugdkapel Heemstede - Haarlem- Zuid bestaat vijf jaar Agenda voor Haarlem en de IJmond Auto schoof onder bus, beknelde bestuurder kwam er goed af Dr. Dieperink verlaat christelijk lyceum Radioactief apparaat lag in Haarlem op straat Examens Bloemendaalse Reddingsbrigade Baba Sy won toernooi van 't Oosten DIO miste schutter tegen Terrasvogels (1-2) Strijd om damtitel van Kennemerland begonnen HVGB te zwak voor reserves van GZC MAANDAG 11 JANUARI 196# HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koude op komst! Vel sen-IJ muiden 1everwiik Twee jubilarissen bij Tubergen n.v. gehuldigd Horlogerie TEN BOOM Rijkskweekschool hield avond voor „Redt een kind"-actie LET OP! rt Heijn ZUURKOOL 500 gram 19 Dr. D. Barends tot zijn opvolger benoemd Inbreker vond niets in brandkast Wielrijdster ernstig gewond bij aanrijding Jongeman geverbaliseerd wegens weerspannigheid Twee jubilarissen gehuldigd „Een grote, zwarte poes" Raadslid stelt vragen over gratificatie voor gemeentenersoneel ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Burgerlijke Stand van Haarlem Lezing over Rome voor „De Sneeuwbal" UIT STAD EN STREEK In Heemstede/Haarlem-Zuid, waar de Hervormde gemeente sinds enkele jaren in de aula van het Chr. Lyceum kerkdiensten houdt, bestaat dezer dagen de jeugdkapel vyf jaar. Begonnen met 15 jongens en meisjes (van 12 tot 15 jaar), is deze jeugd kapel gestadig gegroeid, zodat het aantal ingeschrevene momenteel 100 bedraagt. Dit betekent dat er iedere zondag gemiddeld 50 60 aanwezig zijn Op zich zelf zou het feit van dit eerste lustrum en deze groei niet zo belangrük zijn, ware het niet dat de aanpak van dit stuk jeugdwerk, zoals het hier gedaan wordt in kerkelyk Neder land vrüwel uniek mag heten. Het probleem dat vijf jaar geleden de initiatiefnemende dames Niemeyer—v. d. Wall, Van SchouwenburgTen Have en Swart—Kok, daarbij gesecundeerd door de predikant van de betreffende wijkgemeen- te en twee jeugdouderlingen, bezighield was de vraag: „Waar blijven de kinderen die op hun 12de of 13de jaar de zondags school verlaten en die slechts voor een gering deel op de catechisatie terechtko men?" Jeugdkapellen voor deze leeftijd waren er al lang; maar ze waren weinig attractief en er was veel te weinig duidelijk verband met de kerk. Het bijzondere nu van de aanpak in HeemstedeHaarlem-Zuid was de toepassing van het Anglicaanse voor beeld; waar na een gemeenschappelijk begin in de kerk de verschillende leef tijdsgroepen uiteengaan om hun eigen leef tijd-gerichte dienst in aparte lokalen voort te zetten. In Heemstede-Haarlem-Zuid is de opzet nu zo geworden, dat de jongens en meisjes van de jeugdkapel het begin van de dienst der gemeente meemaken tot vóór de Schriftlezing (dus mèt schuldbelijdenis/ge nadeverkondiging en/of geloofsbelijdenis en het daarbij behorende zingen), om daar- Advertentie Nog gauw even zo'n heerlijk warme en moderne DAMtSPANTAlON U vindt een grote sortering bij ANEGANG 26 TELEFOON 10645 Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: De Haagse Comedie met „Winteravond sprookje". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14. 19 en 21.15 uur en donder dag 14 uur: „Geef mij maar een miljoen" alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Schinderhannes", 14 jaar Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woens dag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petticoat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Room at the top", 18 j. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag-14 en 20 uur: „Vrouwen ver dwijnen", 18 j Donderdag 14 en 20 uur" „The king and I" Minerva Theater: Vandaag tot en met woensdag 20.15 uur: „Interrupted Melo dy", alle leeftijden. Woensdag 14.30 uur: „We zien ze rennen" alle leeftijden Don derdag 20.15 uur: „Van het westelijk front geen nieuws", 14 iaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Ba- bette op het oorlogspad" 14 jaar Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30. 19 en 21.15 uur: „In de rio len van een wereldstad". 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14 15, 19 en 21.15 uur: „Orfeu Negro". 14 iaar. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag tot en met woensdag 20 uur: „De glorie van het moederschap" 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 791 lot 18 januari dagelijks van 10 tot 17 uur (bovendien donderdag van 19 tot 21 30 uur) en zondag van 13 tot 16 uur: .Expositie Kerkbouw nu". „In *t Goede Uur" (Korte Houtstraat 1» Tot 1 febröari dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van Anje Zijl stra. Museum „Het Huis Van Looy (Kam perlaan): tot 18 januari dagelijks van 10 tot 12.30 en 13 30 tot 17 uur. zondag 14 tot 17 uur: Kerstexpositie van werken van leden van de Hollandse Aquarellisten kring. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 8 januari' MAANDAG 11 JANUARI Thalia. 20 uur: ..Hoe vertel ik het mijn dochter?" Rex. 20 uur: „Portefino. paradijs der liefde". Raadhuis. 15—17 uur: Spreekuur wet houder van onderwijs. Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Ge bouw, 14—16 uur. DINSDAG 12 JANUARI Rex, 20 uur: Concert Noordh Phllhar- monisch Orkest. Thalia. 20 uur: „Hoe vertel ik het mijn dochter?" Zaai Abelenstraat, van 20 uur af spreek- "ur Alcoholics Anonymous. Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Ge bouw. 14—1630 uur MAANDAG 11 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Met de kapitein aan tafel''. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hund wollt Ihr ewig Leben". Statenhuis, Velserweg. 20 uur: Ledenver- vergadering „De Gieteling". na in een van de lokalen van de school hun eigen dienst voort te zetten met een eigen vaste liturgie en wisselende sprekers; voorts met eigen collecte en bloemendienst. Er is een commissie van ouderen, die de supervisie heeft, maar allerlei zaken wor den door de jongeren zelf gedaan. Er is een „kern" met eigen voorzitter; zij heb ben een blad dat ze zelf verzorgen en er is dankzij verschillende neven-activiteiten naast de zondagsdiensten een sterke band ontstaan. Op ongeregelde tijden wordt met de 14- en 15-jarigen de „preek" van te voren doorgesproken, waardoor zij dus zelf aan de „verkondiging" deelnemen. Zo beschouwen zij de jeugdkapel als hun eigen zaak, die voor velen een belangrijk stuk leven vertegenwoordigt. Op geregelde tijden zijn er ook „gemeen schappelijke" diensten; dan maken de jon geren de hele dienst in de aula mee. De gemeente wordt iedere zondag geconfron teerd met dit werk. Men ziet de gestadige groei en men verheugt zich er over. Dit zal ook blijken op 17 januari. Dan wordt dit „jubileum" gevierd in een gemeen schappelijke feestdienst, waarbij nu voor het eerst de hele jeugdkapeldienst. zoals die zich anders in het aparte lokaal vol trekt, in haar midden plaats zal hebben. Daarbij zal mevrouw C. I. Niemeyerv. d. Wall, initiatiefneemster en leidster van dit werk, de jeugdkapeldienst leiden. De dienst staat onder leiding van de wijkpre- dikant ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, ter wijl het orgel bespeeld zal worden door de organist van de Jeugdkapel, de heer H. M. Kaarsemaker. Zaterdagavond heeft in restaurant „Dreefzicht" in Haarlem de jaarlijkse feestavond plaats van C. G. van Tuber- gen's Bloembollen- en Zaadhandel n.v plaats gehad, tijdens welke twee jubila rissen uit het afgelopen jaar op hartelijke wijze zijn gehuldigd. Het waren de heren A. Wesseling, die veertig jaar in dienst van de vennootschap was, en G. Opstal, die zijn vijfentwintigja rig dienstverband in het afgelopen jaar heeft gevierd. Beide jubilarissen werden toegesproken door de directeur van Tubergen's bloem bollen- en zaadhandel, de heer C. Hoog. die de kwaliteiten van de beide heren schetste en een geschenk onder couvert aanbood. Bovendien ontving de heer Wes seling de medaille voor veertigjarige dienstverlening van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde en de heer Opstal het getuigschrift van deze maatschappij voor vijfentwintigjarig dienstverband. Namens het personeel sprak de voorzitter van het jubileumfonds Zwanenburg dat de avond had georga niseerd de heer P. de Wit, die eveneens een geschenk onder couvert aanbood. De heer Wesseling dankte de sprekers mede namens de heer Opstal. Advertentie SEDERT 1837 ALPINA SPECIALIST BARTELJORISSTRAAT 19 - TEL. 11541 Vanmorgen om halfvijf is vermoedelijk door de gladheid bij de Buitenrustbrug een personenauto onder een bus van de N.Z.H.V.M. geschoven. De bestuurder van de auto. een Zandvoortse rij-instruc- teur die juist vandaag zestig jaar werd raakte bekneld. Na een uur kon men hem bevrijden en toen bleek dat hij er betrek kelijk goed af was :komen Met een lin kerbovenarmfractuur en enkele schaaf wonden in het gezicht werd hij in het Gro te Gasthuis opgenomen. De personenauto reed op de Schiphol- weg naar de Buitenrustbrug. Vermoede lijk door de gladde weg slipte de wagen en botste frontaal tegen de autobus die van de Buitenrustbrug de Schipholweg op reed. De personenauto schoof anderhalve me ter onder de bus en de bestuurder raakte bekneld. Een kraanwagen van de gemeentereini ging takelde de autobus aan de voorzijde op en rekte de kabine van de personen auto uit elkaar. Toen kom men de rij- instructeur bevrijden. Ook de leerlingen van de Rijkskweek school in Haarlem wilden zich niet onbe tuigd laten bij de actie „Redt een kind" Helaas was er in de maanden november en december geen gaatje meer te vinden om met kans op succes een bijzondere avond te organiseren. „Dan maar direkt na de kerstvakantie" vonden Jacqueline Adams en Hans Smit. de initiatiefnemers. En zij slaagden erin de schoolleiding, leerlingen vele ouders en kennissen voor het goede doel te interesseren. Bovendien vonden zij de vogelkenner Jan P. Strijbos bereid zich belangeloos voor hun actie in te zetten Zo werd zaterdagavond in de grootste zaal van het gebouw van de Rijkskweek school aan de Leidsevaart met veel succes een avond gegeven. De heer Strijbos ver toonde een aantal van zijn films over „Kleurenpracht van Zuid Afrika", door hemzelf ingeleid. Landschapsschoon. flo ra en fauna, alsmede het inboorlingenleven passeerden de revue en vormden een be langwekkend geheel, waarvoor de spre ker met ovationeel applaus bedankt werd Een bijzonder aardige noot was ook de aanwezigheid van een stand met boeken geschreven door de heer Strijbos en ande re natuuronderzoekers. De uitgever ervan de heer L J. Veen uit Amsterdam had de ze kleine expositie ingericht en bestemde de winst van de op die avond verkochte boeken geheel voor het goede doel. Zelfge bakken cakes en taarten, allerlei dranken en prijsjes voor een verloting hebben voorts de kas gespekt Het batig saldo van de avond bleek te liggen in de buurt van vijfhonderd gulden een resultaat dat vele kinderen ten goede kan komen. Advertentie SUPERMART Prima 500 gr MAGER VLEES GEHAKT ..158 DOORREGEN 500 gr. RUNDERLAPPEN 178 DOORREGEN 500 gr. VARKENSLAPPEN 158 SLAVINKEN 5 voor _98 Panklaar gesneden! BOEREKOOL 500 gram 45 zonder stronk en nerven HUTSPOTPAKKET 750 gr. 49 wortelen en uien pank. gesneden ZUURKOOLSPEK 250 gr. 69 Sappige Spaanse SINAASAPPELEN 10 voor 100 SPLITERWTEN 500 gram 42 Gelderse per stuk ROOKWORST 250 gr 89 ALBERT HEIJN GROTE HOUTSTRAAT 9? R. 806 Bij iet begin van het volgende school jaar op 1 september 1960 zal dr. G. J. Die perink wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd afscheid nemen als rector van het eerste Christelijk Ly ceum aan de Emmakadc in Haarlem. Tot zijn opvolger is benoemd dr. D. Barends, thans rector van het Christelijk Lyceum voor Zeeland in Goes. De heer Barends is op 24 december 1904 in Amsterdam geboren. Hij volgde aan het Christelijk Gymnasium in Utrecht de Rijksuniversiteit m Utrecht oude talen heeft gestudeerd. Deze studie verrichtte hij buiten zijn normale werkkring om. De heer Barends is namelijk gedurende negen jaar officier vlieger geweest, in welke hoedanigheid hij in het toenmalige Nederlands Oost-Indië deel heeft genomen aan de strijd tegen Ja pan. Van 1942 tot 1945 bracht hij door in Japansf krijgsgevangenschap. In 1935 werd de heer Barends benoemd tot leraar in de klassieke talen in Bandung in welke stad hij later werd benoemd tot conrector aan het Christelijk Lyceum. In 1946 rep-trieerde hij. Een jaar later werd de heer Barends benoemd tot rector aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland in Goes. In 1955 is de nieuwbenoemde rector van het Haarlemse Christelijke Lyceum in Utrecht gepromoveerd. Van .-.eptember 1957 tot april 1958 maak te dr. Barends een reis naar Amerika waar hij een studie maakte van verschil lende facetten van het Amerikaanse on derwijs. Sedert enige jaren is dr. Barends voorzitter van de Vereniging van leraren bij het christelijk voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs. Dr. Barends is be lijdend lidmaat van de Nederlands her vormde kerk. Zondagavond om kwart voor twaalf ont dekte een nachtwaker dat was ingebroken in een winkel aan de Kruisstraat in Haar lem. De dader moet aan de achterkant zijn binnengekomen via het platte dak van het kantoor. Hier stond een brandkast, waarvan de sleutel er naast hing In de brandkast zat echter niets van waarde. Uit een kassa vermist men wisselgeld, ver moedelijk honderd gulden. De bewoner van een huis aan de Clovis- straat in Haarlem die zondagavond om half zeven thuis kwam, ontdekte dat de kastdeuren open stonden. Vermist worden een damesportemonnaie en een damespor tefeuille met foto's. Zaterdagmiddag om kwart over vier is een dame uit de Kloosterstraat in Haar lem op de Zijlweg door een auto aangere den en ernstig gewond. De dame reed op de fiets op de Zijlweg in westelijke richting. Bij de Anslijnstraat gaf zij richting aan. maar zij ging ook ge lijktijdig deze straat in. Een haar achter opkomende .lutomobilist kon de wielrijd ster niet meer ontwijken. De dame viel en werd met een bekkenfractuur in het Gro te Gasthuis opgenomen. De auto en de fiets kregen geen schade. In aansluiting op het verslag over de „Teenagershow" in het Concertgebouw in Haarlem deelt de Haarlemse politie mee dat zij tegen een 17-jarige leerling-stuka door procesverbaal heeft opgemaakt we gens weerspannigheid. De jongeman, aldus de politie, kwam op het moment dat rechercheurs in burger 'n groep jongelui uit de zaal wilden ver wijderen terug en keerde zich onder het uiten van de kreet „Allemaal d'r op" tegen de politie. De jongeman zou ook naar de rechercheurs hebben geslagen en ge schopt. Hij werd in de kraag gegrepen en naar het bureau gebracht. Publieke Werken Bloemendaal Temidden van het vrijwel voltallige ge meentebestuur, de oud-wethouder van Pu blieke Werken, de heer A. van Geluk, de oud-directeur van P.W., de heer J. de Jong Czn. en zeer vele gemeenteambtena ren van Bloemendaal, zijn de heren W. J. Kars, thans magazijnmeester, en W. Schipper, thans commies-A op de afdeling boekhouding van Publieke Werken, zater dagmorgen in het gebouw van deze dienst aan de Brouwerskolkweg in Overveen op hartelijke wijze gehuldigd. Zoals wij za terdag reeds berichtten werd de heer Kars wegens zijn veertigjarig dienstverband koninklijk onderscheiden. De heer Schip per vierde zijn zilveren jubileum. Burge meester dr. D. H. Peereboom Voller hul digde de jubilarissen en zei dat beiden veel achting genieten. De wethouder van Publieke Werken, mr. J. C. C. W. Hijsze- ler, prees de goede verstandhouding on derling bij het personeel van de dienst. Bo vendien herinnerde hij aan het vele be langrijke werk dat beide heren in de ille galiteit hebben verricht. Ook de echtgeno ten van de jubilarissen betrok hij in zijn hulde, waarna hij beide heren een ge schenk onder couvert overhandigde. De heer Y. E. Dijkstra, directeur van de dienst van Publieke Werken, gaf een over zicht van de loopbaan van beide jubila rissen. De heer Kars op 11 januari 1920 bij de afdeling Wegen in dienst getreden heeft het thans gebracht tot commies-A. De heer Schipper, in 1911 in Bloemendaal ge boren, kwam op 1 januari 1935 als tijdelijk typist in dienst en heeft het eveneens ge bracht tot commies-A op de afdeling Boek houding. De heer A. van Geluk, herinnerde eraan dat hij beide jubilarissen tijdens zijn wethouderschap gedurende dertien jaar had meegemaakt. Vooral voor het Openluchttheater hebben zij veel vrije tijd belangeloos beschikbaar gesteld. Ook hij overhandigde een persoonlijk geschenk onder couvert. Verder voerden ondermeer het woord, de gemeentesecretaris, de heer G. van Eek, de heer G. van Gelder namens de Algemene Bond van Ambtenaren afdeling Bloemendaal, de heer C. de Jong namens de Vereniging Oud-Illegale Werkers Bloe mendaal, waarvan beide jubilarissen lid zijn geweest. Tot slot spraken de jubila rissen een dankwoord. Amateurtoneel De toneelvoorstelling, welke zaterdag in hotel „De Leeuwerik" door de toneelclub van de Haarlemse afdeling van de Neder landse Reis Vereniging werd gegeven, stond in het programma geannonceerd als een „gezellige avond". 9 Met deze aankondiging waren de bedoe lingen van spelers en regisseuse duidelijk omlijnd en werd tevens de keuze van het gespeelde stuk verklaard. Want „Een gro te, zwarte poes", een vrolijk spel in drie bedrijven door Rie Knegtmans en Piet Mossinkoff is een stukje in het eenvoudige genre, zowel wat handeling als structuur betreft. De door de schrijver opgeroepen kluchtige situaties waren ons reeds uit tientallen gelijksoortige blijspelletjes be kend, zodat het geen enkele zin heeft na der op de inhoud terug te komen. Voor de ze gezellige avond was alleen van belang -de-wijze, waarop de spelers erin zijn ge slaagd het in grote getale opgekomen pu bliek te amuseren. Gezien de hartelijke en gulle reacties in de volle zaal. wisten zij volledig aan de bedoelingen te beantwoor den. Onder regie ven mevrouw A. Dreijer- Bouman werd een bijzonder vlotte voor stelling verkregen, waarin vooral de te genstelling tussen de „steile" familie Staals en het minder conservatieve gezin Badings met veel humor werd aangege ven. De plezierige verantwoording voor deze geslaagde typeringen werd met de nodige flair gedragen door R. de Boer en Mien de Leur-Beusenberg als de stugge Staaltjes enerzijds, met H. Nabarro en Mies Hoffman-Scherer als hun luchtharti ger antipoden Ook An Kemp wist zich met een gulle en >n volkomen natuurlijke trant gespeelde Bertha als een der besten van dit ensemble te plaatsen Het traditionele ionge paar werd door Willy Hogeveen en R. Spaargaren met niet minder ambitie aangegeven. T Holthuis liet als de vader van Gonda een te ieugdige indruk achter een aanmerking welke niet als een verwijt kan gelden. Joke van Veldhuysen en Ina Dassen-Addink maakten in twee kleinere rollen de bezetting rond van een vroliike voorstelling, welke geen enkele pretentie bezat. Of hei zou moeten zijn het oubliek in de juiste stemming te brengen voor het bal, dat deze gezellige avond zo geani meerd besloot Het lid van de gemeenteraad van Haar lem de heer J. Willemse (Partij van de Ar beid) heeft aan het college van B en W vragen gesteld over het eventueel toe kennen van een gratificatie aan leden van het gemeentepersoneel. Hij herinnert aan berichten in de pers over het voornemen van B. en W. van Rotterdam een gratifi catie uit te keren wegens het vele werk dat het personeel aldaar in het belang der gemeente heeft verricht in overuren en doordat er van onderbezetting sprake is De heer Willemse vraagt of deze of soort gelijke omstandigheden ook bij de perso- neelsituatie in Haarlem aanwezig zijn en of B. en W daarom het toekennen van een gratificatie zouden kunnen rechtvaardigen Advertentie BEVALLEN van een zoon: 8 jan. S. M. E. Schilp-van Eeden: A. Harskamp- Komduur: G. J. C. van der Velde-Bullee A. H. Taconis-Holst: 9 jan.: M. Lamers- Troost; A. H. P. van den Nieuwenhoff- Jansen. BEVALLEN van een dochter: 8 jan. J. J. J. Verweij-de Loor; C. Böhme-Burger: K. ten Hoeve-Jumelet; H. P. van der Veldt-Worseling. ONDERTROUWD- 9 jan.: J. C. Jaspersen en M. J. Hoogeboom. GETROUWD 9 jan. G. H. Draai en L. E. Wassink; J. M Wiegman en M. H. A Braam: B. M. dt Cock en G. J. Wijbrandi OVERLEDEN ian.: J. C. Swaalf. 82 Tetterodestraat. J. W. Stevens, 85 j„ L Margarethastraat. Zaterdagmiddag is op de Spaamdam- seweg bij de Spaarnhovenstraat in Haar lem een plastic capsule met radioactief poeder gevonden. De capsule was afge sloten met een aluminium dekseltje. De politie, waar de vondst werd aangegeven, stuurde het voorwerp naar de keurings dienst van waren, die het met een geiger teller onderzocht. De dienst identificeer de de vondst als een zogenaamd katteoog, een lichtgevend apparaat dat onder meer op oorlogsschepen wordt gebruikt om de bemanningsleden attent te maken op obstakels, waar zij anders in het donker tegenop zouden lopen. Het gele fosforiserende poeder straalde vijf milliröntgen per uur uit, of 840 milli- röntgen per week. Dit is een vrij grote stralingssterkte. De maximaal toegesta ne straling bij voorbeeld op pols en onder arm is voor de gemiddelde mens slechts 150 m.R. per week en voor sommige andere lichaamsdelen ligt dit getal lager Maai iemand zou het voorwerp gedurende een bepaalde tijd dag en nacht bij zich moe ten dragen om nadelige gevolgen van de radioactiviteit te ondervinden en de kans dat dit is gebeurd wordt vrijwel nihil ge acht. De dienst vermoedt dat de eigenaar van het „katteoog", gealarmeerd door de be richten in de pers over horloges met in aanzienlijke mate radioactieve wijzerpla ten. het apparaat heeft weggegooid. Als iemand de capsule echter heeft verloren kan hij zich tot de politie wenden. Bij de Bloemendaalse Reddingsbrigade werd zondag, tijdens het oefenen in Stoops bad in Overveen, onder leiding van de hoofdinstructeur de heer J. v. d. Pol exa men afgenomen. Onder toezicht van de heer P. Schultink werd door zes meisjes en vijf jongens de zwemproef afgelegd tot het behalen van het zwemdiploma KNZB Verder waren er ruim twintig jongens en meisjes die de proef aflegden om in het be zit te komen van het ieugdbrevet zwem mend redden van de Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Drenke lingen Door de heren G Schuitemaker. N. Beulink en H. Hoeben werden het exa men afgenomen. Na afloop hiervan kon het ieugdbrevet I worden uitgereikt aan Winny Oosterbaan: Yvonne Jansen: Mat ty Luberink: Joke Kuntzel: Ineke Krudde; Yolanda Oostinga; Peter Koning: Frits v d. Broek; Kees Teerling; Wim Kuntzel; Jan Wals en Kees Zwart. Het examen om in 't bezit te komen van Jeugdbrevet II werd met goed gevolg af- afgelegd door: Marijke Bood: Edith van Wijk; Hermine Firing; Louise Oostinga; Margot Dokkenburg; Nel v.d. Kamp: Else Nieboer en Ab van Til. Voor jeugdbrevet III slaagden: Edwin Oosterbaan; Ronald Kampinga en C. van Pijpe. Op de zaterdag gehouden wekelijkse in- stuifavond van het hervormde jeugdwerk „De sneeuwbal" in Heemstede heeft de heer K. J. Junius Ingerman uit Haarlem een inleiding gehouden over Rome. Deze inleiding werd met mtiziek en dia's toe gelicht. De heer Junius Ingerman gaf een korte beschrijving van de geschiedenis der eeuwige stad en wijdde uitvoerige aan dacht aan de vele kunstschatten, die Rome herbergt. Inzonderheid vertelde hij over de prachtige kerken. Met veel belangstel ling werd zijn causerie gevolgd. De 24-jarige Senegalees, Baba Sy, dam- kampioen van Frankrijk, heeft het door damclub 't Oosten georganiseerde damtoer- nooi gewonnen. De drie Haarlemse top- spelers, W. de Jong ('t Oosten), F. Slot ('tOosten) en J. Bus (HDC) zijn er niet in geslaagd de kampioen te verslaan. In zijn partij met F. Slot heeft Baba Sy het wel enige tijd heel moeilijk gehad, doch op be kwame wijze forceerde hij door een schijn- offer remise. De uitslagen van de gespeelde partijen waren: Eerste ronde: Baba SyJ. Bus 1-1 en W. de Jong—F. Slot 1-1; Tweede ronde: J. Bus—W. d. Jong 0-2; F. Slot—Baba Sy 1-1; Derde ronde: W. de JongBaba Sy 0-2 F. Slot—J. Bus 1-1. Na afloop verklaarde W. de Jong. oud kampioen van Nederland, veel bewonde ring te hebben voor het door Baba Sy ver toonde spel en vooral getroffen te zijn door de vlotheid waarmede hij speelt. Hij over handigde Baba Sy de door het gemeente bestuur beschikbaar gestelde legpenning. DIO heeft het er gisteren bij de vierde klassen tegen Terrasvogels lelijk bij laten zitten. Reeds na 10 minuten spelen keken de Haarlemmers tegen een 2-0 achter- punt lag bij de achterhoede, die vori- punten lagen bij de achterhoede, die vori ge week tegen Bloemendaal niet was te passeren. Vooral in de tweede helft was DIO sterk in het offensief, maar door ge brek aan een schutter moesten de Haar lemmers met één doelpunt, gescoord door P. van de Pas, genoegen nemen. (1-2). ETO heeft op een goed bespeelbaar ter rein de strijd -aangebonden met VDO. Na dat de eerste helft met dubbelblanke stand was afgesloten, namen de VDO-ers na tien minuten spelen in de tweede helft door een misverstand in de ETO-achterhoede de leiding. Tien minuten later bleef de defen sie der gastheren staan voor vermeend bui tenspel en het was 0-2. ETO zette hierop een verwoed offensief in, dat behalve met schoten tegen paal en lat in de dertigste minuut beloond werd met een treffer van Sodekamp. (1-2). Alle overige wedstrijden voor de derde en vierdeklassers uit Haarlem en omge ving werden uitgesteld. Het afgelopen weekeinde werd het start sein gegeven voor de jaarlijks terugkeren de wedstrijden om het persoonlijk dam kampioenschap van Kennemerland. De openingsronde bood vrijwel geen verras singen, omdat de spelers zich over het al gemeen bepaalden tot terreinverkenning. In de hoofdklasse, groep A, eindigde een onregelmatige party tussen J. van Straten en W. van Wort in remise. A. Douma ver sloeg zün clubgenoot N. Blom. H. Belien en F. Langeveld kwamen remise overeen. Een levendige partij tussen A. de Jong en H. Gerrevink moest worden afgebroken. Vermoedeiyk zal remise het resultaat zün, doch de overgebleven stand is zo onover- zichteiyk, dat ook winst voor een der spe lers mogeiyk is. Wegens afwezigheid van J. v. Horick kon J. Drayer niet spelen. Van Horick krijgt nu twee strafpunten, terwijl de par tij opnieuw wordt vastgesteld. Zoals werd Verwacht won F. Slot in groep B van J. Poppen. J. v. d. Kroft won van J. ter Haak, door in het eindspel snel te reageren op enkele zwakke zetten van zijn tegenstander. C. Schelfaut dwong zijn clubgenoot J. H. Meure een gelijkspel af. L. Visser, die wegens ziekte van C. Belien op het laatste moment inviel, bereikte re mise tegen J. J. Warmerdam. De partij M. Krijgsman—P. v. d. Berg werd afgebroken en zal vrij zeker in remise eindigen. Eerste klasse: C. KaanW. Gomes re mise. H. Leeuw won verrassend van L. Binkhorst W. PersoonTh. Bot 11. Th. v. Wort—H. Ie Noble 1—1 en J. Oorthuis— H. Mast 2—0. Tweede klasse: In deze groep legden de spelers veel ondernemingslust aan de dag, waardoor alle partijen tot een beslissing kwamen. J. de Boer—J. Thijms 20; C. LenaartsJ. v. d Wereld 02; C. J. v. d. Does—A. Zandbergen 20; G. ter Wol beekD. Douwstra 20 en S. Lemmers L. v. d. Meer 20. Vrijdag 15 januari worden de wedstrij den in „Het Hof van Holland" voortgezet. HVGB speelde in het Sportfondsenbad in Haarlem in tegenstelling tot het door ons gepubliceerde programma de laat ste wedstrijd van de voorronde van af deling B van de bekercompetitie KNZB. Het werd de eerste nederlaag. De strijd ging tegen de reserves van GZC die een vlot open spel over de breedte speelde waartegen de Haarlemmers niet opge wassen waren. Voor de rust ging het nog wel; De Wildt opende voor GZC de score waarna Rol uit een vrije worp van Hogen- doorn gelijk maakte. Toen trok geheel GZC naar voren waarna De Wilde en Boonstra de stand op 13 brachten. Een strafworp genomen door de HVGB-mid- voor Rol werd door de GZC-doelman ge stopt waarna de GZC-aanvallers weer in actie kwamen. Boonstra bracht de rust stand op 14. In de tweede helft werden de Haarlemmers door de snelle aanvallen van GZC geheel overspeeld. Boonstra, Slobbe (2) en De Wilde brachten de GZC- zege op 81. De ranglijst ziet er nu als volgt uit: GZC 2 4 8 HVGB 4 6 Vechtstr. 4 4 WZC 3 0 De Fuut 3 0 Voor de voorronde van afdeling C kwam DWT in het water tegen Kroosduikers, dat met 40 verslagen werd. In de eerste helfst wisselden de aanvallen elkaar snel af waardoor met een schone lei de tweede helft werd begonnen. Toen kreeg de keeper der gasten meer te doen. Vele ballen wer den door hem echter geretourneerd waarbij een ruit sneuvelde en de lampen aan het plafond nog net gespaard bleven. Een schot van Eichhoorn gelanceerd in de uiterste bovenhoek van het doel was hem echter te machtig waarna Meijer. Jansen en wederom Eichhoorn de DWT-voor- sprong op 40 brachten zonder dat Kroos duikers daar een enkel doelpunt tegenover konden stellen. Het was voor beide ploegen de laatste wedstrijd en is de stand: DWT 5 8 DWR 4 6 De Vest 4 6 Kroosd. 5 3 HZC 4 2 •t Zwet 4 1 Voor de derde klasse dames bonden DWT 4 en Haarlem 2 de strijd aan. Haar lem verscheen met zes dames die toch het voltallig DWT de bc.as bleven. Via de rust stand 02 wonnen de Haarlem-dames met 3—0. Voor de vierde klasse heren speelden de reserves van DWR en Haarlem een af wisselende strijd.' Door een treffer van Jacobs nam DWR de leiding. Hölsken bracht met een strafworp de ruststand op 11. In de tweede helft kreeg Huël voor Haarlem een strafworp te nemen (21). Jansen antwoordde met een tegendoelpunt (22). Hölsken bracht kort voor het einde de Haarlem-overwinning op 32. De wedstrijd HPC 4Hillegom 1 ging voor de vijfde klasse. Met de rust had HPC een 31 voorsprong. In de tweede helft werden de Hillegommers produktiever in de aanval. Tenslotte werden met de stand 44 de punten gedeeld. Nieuws in het kort Vierde klasse C: Bloemendaal 13 19 RCZ 14 19 Zaanlandia 13 18 Kinheim 14 17 DIO 14 14 VVZ 14 14 Terrasvogels 13 13 EHS 14 12 OFC 9 10 GVO 14 8 Waterloo 14 2 Benoemd. Als hoofdingeland van het Hoogheemraadschap Rijnland is benoemd de heer P. M. M. van der Weijden, burge meester der gemeente Noordwijkerhout. Culturele Kring. Vanavond houdt de Culturele Kring Bennebroek in „Oud Berg en Dal" de vijfde bijeenkomst. Dan zal de voorzitter, de heer P van der Lijn. spre ken over vulkanen en daarbij zowel dia's als kleurenfilms vertonen, o.a over uit barstingen op Hawaï en in Italië. „Oscar". De toneelgroep „Sandevoer- de" heeft op haar programma genomen de klucht „Oscar" van Claude Magnies. De uitvoering ervan zal plaats hebben op za terdag 19 maart in restaurant „Zomerlust". De heer Jos Dröse verzorgt de regie. Jubilaris bij het PEN. Op dinsdag 12 januari zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer J. Poen, wonende Seringen- straat 5 in Haarlem ir dienst trad bij het PEN in Bloemendaal De heer Poen, thans werkzaam als hoofdopzichter bij de afde ling meters, zal op die dag worden gehul digd. De jubilaris zal des middags van drie tot vijf uur in het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan recipiëren. 1

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7