Panda en de meester-diplomaat Horen en zien o ein de Draak J Misdaad ooi een Contact met hervormden op moderamen-niveau iB&ÉÉFiiljopïij!f ZccU ió Uet zo Televisierechten van Spelen in Duitse handen? Het Haagse waterkanon wordt hersteld en verbeterd Nieuw schip voor het scheepvaart-onderwijs fonds Vacature bij E.E.G.-Hof Goedkope langspeelplaten MAANDAG 11 JANUARI 1960 8 Gereformeerde synode: Kerkelijk Nieuws De radio geelt dinsdag 7 elevisiefirogramma Temperatuur gebied J radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Geslaagde musical Fdipo Re" van Leoncavallo Violist Laredo in Holland Festival ROMAN VAN JANE ENGLAND Gezocht: loterijbriefje op vuilnisbelt in Parma 33. Met de baksteen in de hand klom Nummer Een op het dak van de wagon. Nummer Veertien volgde hem nieuws gierig. Hij was heel benieuwd, hoe Num mer Een het voor elkaar zou krijgen, om met een simpele steen een hele locomo tief te vernielen. „Het moet met één en kele worp gebeuren", zei Nummer Een, de steen op de hand wegend. „Met enkele worp?", herhaalde Nummer Veertien vol ontzag. Hij keek om naar de naderende locomotief die, hoewel klein, er toch niet uitzag alsof hij met één baksteen tot grui- zels kon worden gegooid. „Nee, ik heb al gezegd, dat ik niet op de locomotief zal mikken", zei Nummer Een. „Dit ivordt een diplomatieke worp. Een aloude diplo matieke regel is, dat men zijn tegenstan ders op een zijspoor moet brengen. Die re gel zal ik thans even toepassen". Met de ze woorden wierp hij de baksteen tegen de hefboom van een wissel, zodat deze om sloeg. Het resultaat van deze eenvoudige handeling was groot. Door de gewijzigde wisselstand schoot het locomotiefje van Panda en Smurk een zijspoor op en sloeg dreunend tegen een stootblok. dat daar aan het eind was opgesteld... De generale synode der Gereformeerde Kerken heeft zich ook vrijdag voorname lijk bezig gehouden met de behandeling van het rapport van deputaten voor con tact en overleg met de Nederlandse Her vormde Kerk, en met het gemeenschap pelijk verslag van gedelegeerden van de synode van deze kerk en van die van de Gereformeerde Kerken. De synode besloot de besprekingen met de Nederlandse Hervormde Kerk niet in de huidige vorm voort te zetten en niet opnieuw deputaten te benoemen met een opdracht zoals vorige synoden, die heb ben gegeven. Het contact met deze kerk zal nu op andere wijze worden onderhou den. Het moderamen ontving opdracht contact te zoeken met het moderamen van de Nederlandse Hervormde Kerk, tenein de aldus de ontwikkeling van de gedach ten en bezinning over zaken, die beide ker ken gemeenschappelijk aangaan, te be vorderen. Voorts zal de synode de kerken er op wij zen, dat contact met de Nederlandse Her vormde Kerk aanbeveling verdient, waar zulks mogelijk is. met inachtneming van de besluiten die de generale synode te de zer zake reeds vroeger heeft genomen. De synode droeg aan het moderamen tevens op ook met andere protestantse kerken contact op te nemen, zoals die met de Ne derlandse Hervormde Kerk het geval is. De plaatselijke kerken worden opgewekt, waar dit mogelijk is, met andere kerken van gereformeerde confessie eveneens contact op te nemen. De synode werd toegesproken door pfar- rer H. Rippel, predikant van de stadsge meente te Wenen namens de „Reform- kirche" en door ds. J. W. Deenik uit Nieuw-Zeeland namens de „Reformed Church". Zij ging om vier uur uiteen tot dinsdagmorgen. Dan zal zij haar laatste zittingsweek beginnen. Geref. Kerken Aangenomen naar Lochem W. A. Jelsma te Woudsend. Aangenomen naar Noord- Scharwoude J. J. Tissink, kand. te Bergen op Zoom, die bedankte voor Erica (Dr.), Ottoland en Valthermond. Bedankt voor Grijpskerk H. J. Heynen te Oude en Nieuwe Bildtzijl. Baptisten Gemeenten Beroepen te Delfzijl F. E. Huizinga te Hengelo. „DE MUZIEK VAN DE MENS" door Eugène Brandts en Hans van Zutphen uitgHeijnis, Zaandijk) draagt als onder titel: een verkenningstocht door de wereld van de ethnische muziek^. Het boek dat op dezelfde wijze is uitgegeven als het bij de zelfde uitgever verschenen „Zes over jazz", vat de resultaten van de ethno-musicologie samen in een voor leken en geïnteresseer den bevattelijke en onderhoudende trant. Het bestrijkt in vogelvlucht een zeer uit gestrekt terrein, namelijk de betekenis en de verschijningsvorm die de muzikale uiting in de diverse culturen behalve de Westeuropese kenmerkt. De schrijvers hebben de stof overzichtelijk onderver deeld. Na een eerste „terreinverkenning" volgt een hoofdstuk over primitieve mu ziek, muziek dus die sterk lokaal gebonden is en over het algemeen een dienende taak vervult, ingeschakeld bij magische prak tijken, oorlogvoering, rechtspleging en dik wijls in nauw verband met allerhand na tuurgebeuren; vervolgens wordt de volks muziek besproken van Oost- en Midden- Europa, de muziek van boeren- en vissers gemeenschappen die dikwijls een opmer kelijke zelfstandigheid heeft weten te be waren en anderzijds in wisselwerking staat met de stadscultuur van het Westen; en tenslotte de Oosterse muziek, China, India. Indonesië en het Nabije Oosten. Het is de schrijvers te doen geweest om een goed aaneensluitend, leesbaar betoog en uit het onafzienbare materiaal hebben zij datgene gekozen dat boeiend is ter verduidelijking van de sociale functie, het toonsysteem, de instrumenten en de uitvoeringspraktijk die „de muziek van de mens" over de gehele wereld onderscheidt. Het belangrijkste is dat men aldus een globale indruk krijgt van wat het begrip (niet: ons begrip) mu ziek voor aardbewoners op verschillende lengte- en breedte-graden vertegenwoor digt, hoe de muziek en het musiceren er uitzien vanuit hun zijnswijze, tegen de achtergrond van hun bestaanszekerheden Hiervoor vergeeft men graag enkele iets te gemakkelijke generalisaties (onder andere over de verhouding volksmuziek tot „kunst-muziek") die de schrijvers in het vuur van hun betoog uit de pen gevloeid zijn. Het boek is fraai verzorgd met vele foto's; achterin vindt men een bibliografie, een discografie en een bespreking van zes tien voorbeelden die op een toegevoegde 45-toeren-plaat zijn opgenomen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 - 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 0.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9 40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Caril- Icnbespeling. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubr Ziektenbestrijding bij pluimvee 12 30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13 20 Promenade-ork. en tenor. 13.55 Koersen. 14.00 Kamermuz. 14 40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Le zing. 16.15 Lichte muz. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, lezing. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle 19.10 Muzik. quiz. 19.50 Journ. 20 00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr 22 00 Kamermuz. 22.30 Nieuws en beursber. van New York. 22.40 Koorzang. 23.20 Lezing. 23.35 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7 30 Voor de kin deren. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken. 10.25 Gram. 10.35 Lichte muz. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaanvoor uit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Me- tropole-ork. (verv.). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 15 jaar geleden, lezing. 13.20 Platennieuws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.40 Beursber. 17.45 Re- geringsuitz.: De Nederlands-Australische samen werking inzake Nieuw-Guinea, door mr. dr. H. Roethof. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 Bra bants halfuur. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Me- mojandum. 19.30 Gram. 20.15 Filharm.-ork. en sol. 21.25 Klankb. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gezin en huwelijk, lezing. 22.50 Nieuwe filmmuz. 23.10 Pianovoordr. 3 40 Zang en piano. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Lichte muz. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.35 Pianospel. 1252 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Oude muziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Liederen. 16.00 Koersen. 16.21 Spaanse muz. 16.30 Balletmuz. 1 i'.OO Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.40 Boekbespr. 17.50 Jeugdconcert. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte muz. 19.50 Praatje. 20 00 Voor de vrouw. 21.00 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevar. muziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20 00 Journ. en weeroverz. 20 20 Weten schappelijk programma. 20.45—22.00 Film. BIJ extreem lage temperaturen en in een sterk magnetisch veld is het mogelijk een paramagnetisch zout, zoals bijvoor beeld chroomkaliumuluin, bijna volledig te magnetiseren, waarbij warmte vrij komt. Omgekeerd, zou by d(magnetisatie, dus bij het uitschakelen van het magnetische veld. warmte moeten worden toegevoerd om de temperatuur van het zout constant te hou den. Laat men dit na, dus wordt geen warmte toegevoerd, dun zal bij demagneti- satie de temperatuur van het zout dalen. Dit ts ih het kort het principe dat in 1926 dóór o.a. Debije werd aan- gegeven. Bij de praktische uitvoering kwam het er op neer, dat het af te koelen zout in een met gas gevulde ruimte werd gebracht, welke ruimte zich bevindt in vloeibaar helium dat een temperatuur van 1° K heeft, dus 1° C bo ven het absolute nulpunt. Tijdens de mag netisatie wordt dus warmte ontwikkeld, die naar het vloeibare helium wordt afge voerd. Vervolgens wordt de met gas ge vulde ruimte leeggepompt, zodat een goede isolatie wordt verkregen, en tenslotte wordt het magneetveld uitgeschakeld, waarna een temperutuur wordt verkregen die beneden 1° K ligt. Door een juiste keuze van zout en het inschakelen van sterke magnetische relden is het op deze wijze mogelijk temperaturen te bereiken tot de orde van 0.00K. Zo eenvoudig als het hier staat, is het natuurlijk weer niet Want naast aller hande moeilijkheden van technische aard, doen zich hier ook nog een paar kleinig heden van theoretische én praktische aard voor. Een ideale isolatie bestaat immers niet, zodat er altijd ergens sprake zal zijn van een warmte-lek De afgifte van warm te door straling en geleiding zal bij een zo perfect mogelijke isolatie weliswaar ge ring zijn, maar enige overdracht vindt al tijd plaats en aangr-zien hier met milli- graden wordt gerekend, zullen de metingen dus worden uitgevoerd bij een niet-con- stante temperatuur Van volstrekt juiste metingen kan hier dus geen sprake zijn. Hoe subtiel dit hele gebied is, moge blijken uit het feit, dat een voorbij rijdende vrachtauto, die slechts een kleine trilling van het toestel zou bewerkstelligen, oor zaak kan zijn van een snellere stijging van de temperatuur. Maar daarmee zijn we er nog niet De grootste moeilijk heid is wel, dat er geen tempe ratuurmeters zijn die tn het koudegebied der milligraden enige gevoeligheid bezitten. Als maat voor de temperatuur moet daarom worden uitgezien naar een eigenschap die het gekoelde zout zelf bezit. Zo kan de temperatuur bijv. worden afgeleid uit metingen van de magnetische suscep tibiliteit van het betrokken zout. Maar dat veronderstelt weer een grondige kennis van het verband tussen deze susceptibili teit en de temperatuut Het gevolg hiervan was, dat de bereikte nauwkeurigheid der metingen in milligrammen in verschil lende laboratoria sterk uiteen liep. De uit spraak, dat de laagst bereikbare tempe raturen afhangen van de plaats op aarde, waar de demagnetisatie wordt uitgevoerd, ts in dit opzicht veelzeggend genoeg: de nauwkeurigheid liet hier en daar veel te wensen over! Gelukkig is men na de oorlog weer een stapje nader gekon-en tot het absolute nulpunt. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) Het VARA-vraag- en antwoordspel „Je neemt er wat van mee" is zo langzamer hand uitgegroeid tot een volwassen kijk spul, waarin beeld en dialoog elkaar uit stekend aanvullen. Quizmaster Theo Eerd- mans was ook zaterdagavond weer bij zonder goed op dreef; zijn vlotte intro ductiepraatjes droegen er niet weinig toe bij, de slachtoffers op hun gemak te stel len, zodat zij zich konden geven voor alles wat ze waard waren. Jammer dat het rasechte Amsterdamse bakkertje die een „herkansing" kreeg, opnieuw de voorron de niet overleefde. De tweede kandidaat, een bijbelvaste magazijnbediende, uiter mate overtuigd van zijn eigen alwetend heid, haalde op zijn sloffen de eerste etap pe èn de krachtproef in het „zweethokje" waarna de sympathieke mijnwerker J. F. Klaasen uit Heerlen in een bijzonder opwindende eindronde de duizend gulden in de wacht sleepte. En er zal wel nie mand geweest zijn, die deze prettige, be scheiden jongeman dit buitenkansje mis gunde. De „Publieke tribune" was na dit goe de begin min of meer een anticlimax. De teksten van deze gerechtelijke kolder strip waren ook dit keer weer uitermate zwak en zouteloos, zodat het hele pro gramma drijft op de overigens lang niet onverdienstelijke mimische capriolen van de drie Lutzen. Die kleinkunstige omlijsting van zang, muziek en dans viel wel te waarderen, maar leed, ondanks een ruim gebruik van „superimposing", toch in sterke mate aan te statisch camerawerk. Na een interessante „Anno", gewijd aan 1920, bracht de K.R.O. zondagavond de „musical" van Guus Vleugel „Oh, Ve nus!" Wanneer men onder musical moet verstaan een op luchtige fictie gebaseer de verzameling grapjes, afgewisseld door prettig in het gehoor liggende liedjes, dan is dit een geslaagde musical geworden. „Oh, Venus!" was oorspronkelijk niet voor de t.v. bestemd, doch werd voor dit doel omgewerkt en bekort En nu zouden we willen zeggen dat die kortheid juist een van zijn verdiensten was. De liedjes waren met uitzonderingen best om aan te horen en de acteurs deden hun best om de geringe mogelijkheden tot uitblin ken te benutten. Een zeer instructief concert in „Tres long" door het Amsterdamse Kunst- maandorkest volgde, waarbij Jolle Huck- riede solist was in het concert voor klari net en orkest van Von Weber. Tot slot was er het sportoverzicht. Beeldschermer Een in Dusseldorf gevéstigde maat schappij (radio-film compagnie) zou zich verzekerd hebben van de exclusieve rech ten voor alle directe televisie-uitzendin gen en voor het maken van films, be stemd voor de televisie, van de Olympi sche Spelen in Rome voor een bedrag van 5.6 miljoen mark (ruim 5 miljoen gulden) Volgens een woordvoerder van de maat schappij zou de exclusiviteit gelden voor geheel Europa, de landen in het midden oosten en de landen rond de Middelland se Zee. In samenwerking met de Italiaanse om roep zal de radio-film compagnie directe televisie-uitzendingen voor geheel Euro pa verzorgen, terwijl bovendien dt moge lijkheid zal bestaan aan speciale televi sie-uitzendingen aandacht te besteden, zo landen hiertoe uit nationale overwegingen willen overgaan. Het organisatiecomité van de Olympi sche Spelen zou zowel het aanbod van Eurovisie, die 450.000 gulden had geboden voor de televisierechten, als dat van een Amerikaanse maatschappij die 600 000 dol lar (bijna 2.3 miljoen gld.) voor deze rech ten wilde betalen, hebben verworpen. Ofschoon niet bekend is gemaakt, wie de directie vormen van de maatschappij, bestaat het vermoeden, dat een concern van warenhuizen in Dusseldorf hierin gro te belangen heeft. De Italiaanse componist Ruggiero Leon cavallo heeft met het schrijven van opera's niet veel geluk gehad. Hij liet zich echter door de vele mislukkingen en tegenslagen niet uit bet veld slaan. Steeds weer be ijverde hij zich om op het gebied van de muzikaal dramatische kunst iets tot stand te brengen en eindelijk werden zijn pogin gen met een buitengewoon succes beloond, toen hij voor de uitgever Sonzogno de opera „Paljas" componeerde. Zijn andere opera's werden óf niet opgevoerd, óf zij verdwenen heel spoedig van het toneel, zelfs al direct na de première. Een jaar vóór zijn overlijden hij stierf op 9 augustus 1919 voltooide hij zijn laatste opera „Edipo Re" (Koning Oedipus). De schrijver Forzano schreef het libretto naar de tragedie van Sophokles. Leoncavallo heeft zijn opera niet meer opgevoerd gezien. In 1920 werd het werk voor het eerst gespeeld te Chicago en werd daarna weer vergeten. Nog niet lang ge leden heeft men „Edipo Re" in Italië zijn eerste Europese opvoering gegeven. De AVRO zorgde zondagmiddag voor de Ne derlandse première, althans als radio uitvoering. De luisteraars hebben nu in drukken kunnen ljrijgen van de muziek, die Leoncavallo voor de opera vond en van de uitvoeringscapaciteiten van de vocale solisten, het Omroepkoor en het Omroeporkest, alsmede van de bijzondere bekwaamheid van de bejaarde Franse diri gent Albert Wolff. Maar dit alles was uiteraard niet voldoende om de waarde van de opera in volle omvang, dus ook ten aanzien van de handeling, de uitbeelding, de toneelsituatie, het decor en de samen hang van de muziek daarmede of haar completering hiervan, te schatten. Juist nu het hier een onbekende opera betrof, ging men de betrekkelijkheid van de be tekenis dezer uitzending meer beseffen dan wanneer de „Paljas" met zijn grote be kendheid was gebracht. Een opera is geen hoorspel en deze wetenschap dwingt tot behoedzaamheid bij de programmakeuze. De muziek voor „Edipo Re" gaf uitdruk king aan hevige dramatische spanningen In hoeverre de beproefde belcanto-lyriek hier als tegenstelling aanvaard kon wor den viel uiteraard moeilijk uit te maken Maar zeker is, dat de solisten, onder wie de bariton Robert Titze (Oedipus), de so praan Marijke van der Lugt (koningin Jo- caste), het koor en het orkest onder de ongetwijfeld bezielde leiding van Albert Wolff uitstekende prestaties hebben ge leverd. Golfbreker Jaime Laredo, de 18-jarige Boliviaanse violist die verleden jaar de winnaar werd van het Concours Reine Elizabeth, zal een grote Europese tournee beginnen waarin ook Nederland is opgenomen. Laredo die vandaag per vliegtuig naar Brussel is ver trokken. zal tijdens het Holland Festival optreden naast onder andere de pianist Ar thur Rubinstein en de cellist Pierre Four- nier. Het waterkanon, dat in Den Haag tij dens de relletjes bij de jaarwisseling voor het eerst dienst heeft gedaan, maar dat werd beschadigd, is naar Hedel getrans porteerd, waar het door de firma, die het geleverd heeft, zal worden hersteld. Bo vendien zal het zodanig worden veran derd, dat mocht het noodzakelijk blij ken, het kanon wederom te gebruiken de bemanning voortaan niet meer kwets baar zal zijn. De adjudant vari politie Van Horssen, die bij de relletjes, naast de chauffeur gezeten, het commando over het water kanon voerde en door een steen ernstig werd gewond, wordt nog steeds in het ge meenteziekenhuis verpleegd. Een wond boven zijn rechteroog is gehecht, zijn rech terwang geneest langzaam. Over enige dagen zal hij worden geopereerd aan het rechter jukbeen, dat door een steenworp gebroken is. Op een werf te Dodenwaard aan de Waal is te water gelaten de „Prinses Bea- trx" het nieuwe instructievaartuig van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. Dit is het derde instructie vaartuig voor deze instelling voor de bin nenscheepvaart, wier scholen gevestigd zijn te Amsterdam, Delfzijl, Harlingen en Rotterdam. De „Prinses Beatrix", die 53,50 meter lang is en 7 meter breed, is ingericht met 28 verblijven voor de leerlingen (13 tot 16 jaar) wier tweejarige opleiding van tijd tot tijd moet worden aangevuld met oefen tochten. Behalve dit schip heeft het K O F. de „Prinses Juliana" en de „Prins Hen drik" in de vaart. Het is de bedoeling dat de „Prinses Beatrix" de Rijn tot Bazel zal bevaren. Het schip zal op zijn oefentochten ook gelegenheid geven aan deskundigen van het Nederlands-Scheepsbouwkundig Proef station te Wageningen proeven te nemen, men, houdt niemand geld in huis. LUXEMBURG (AFP) Jacques Rueff (Frankrijk) heeft officieel zijn ontslag in gediend als rechter van het Hof van Jus titie van de Europese Gemeenschap. Het aftreden van de 63-jarige Rueff werd ver wacht sinds het eind van het afgelopen jaar, na zijn benoeming midden-novem- ber tot vice-voorzitter van de Franse com missie voor economische expansie waar van premier Debré voorzitter is. Als mo gelijke opvolger van Rueff wordt ge noemd Maurice Lagrange, advocaat-ge neraal bij het Hof van Justitie der Euro pese Gemeenschappen. 23 Lang geleden leefde er een jongen; zijn naam was Ydo. Hij maakte dag aan dag verre tochten, want Ydo was eigenlijk een koopmannetje, hij ging er op uit met een mars op z'n rug. In die mars, een houten kastje dat met riemen om z'n schouders hing, had hij allerlei snoepgoed en dat verkocht hij op het Iana en in de stad aan de moeders van kinderen. Als ze Ydo zagen naderen met z'n kastje, begonnen de jongens en meisjes al te juichen, want ze wisten, wat hij meebracht 19. David zei niets, maar Julie fronste de wenkbrauwen. De gehele zaak was, nu zij de tijd had gehad er kalm over te denken, nogal triest, hoewel zij tot op zeker hoogte met Rob sympathiseerde. Zijn moeder was in derdaad een afschrikwekkende figuur en het was ellen dig voor hem om nooit zelf over enig geld te kunnen be schikken. Hij zou natuurlijk wel bij zichzelf kunnen re deneren, dat vroeg of laat de gehele plaats van hem zou zijn, maar dit veranderde niets aan het feit, dat deze transactie niet in de haak was. Bovendien wierp het een ellendig licht op haar eigen positie. Zij kon niet met Rob trouwen als hij niet onaf hankelijk was en hij van zijn moeder afhankelijk zou zijn. Maar misschien zou Rob, als het zover was, wel een behoorlijke regeling maken. Dat moest hij wel doen. Zij zou het eens met hem uitpraten. Bij die ge dachte schoot het haar tevens door het hoofd, dat de bezwaren van de Ferndales tegen haar logeerpartij bij de Timballs maar al te gegrond waren geweest, hoe wel zelfs de Ferndales geen idee hadden van de wer kelijke stand van zaken. Zij zag nu maar al te duidelijk het voorrecht van het hebben van ouders of tenminste van iemand, die daar voor kon optreden, zoals John Ferndale zo vaak had ge zegd. Het was voor haar heel moeilijk om met Rob over deze kwestie te praten. Haar motieven zouden wel eens verkeerd kunnen worden begrepen en zij zou misschien beschuldigd kunnen worden van zelfzuchtige beweeg redenen, terwijl iemand die ouder was en haar belan gen in discussie kon brengen, veel vrijer zou staan. Zij voelde overigens, dat zij zichzelf in een valse po sitie had gebracht. Zij logeerde bij de Timballs als Robs erkende verloofde en het was nu wel een beetje laat om over Robs financiële positie te gaan redekavelen. Julie voelde zich terneergeslagen. Voor iemand met enig zelfrespect was het nu niet meer mogelijk alles aan David te vertellen Het zou haar dwaas en overijld doen lijken, zeker nadat zij in die ellendige kwestie met die koeien was gemengd. Neen, David was wel de laatste aan wie zij iets kon vertellen en bovendien was Isabelle de enige, om wie hij iets gaf. M'n waarde jongedame, zei Burgoyne, u moet toch zeer zeker eens op Kantani komen. Zorg maar, dat Rob u er eens heen rijdt. We hebben daar veel te wei nig vrouwelijk gezelschap. En wat er is, zei David kortaf, is niet zo ge wenst als het wel zijn kon. Burgoyne wierp zijn hoofd achterover en brulde van het lachen. Purtein, zei hij, zou je een smet willen werpen op de deugd van mevrouw Cole en mevrouw Leather- head? Dvid stond op. Ze interesseren me geen van beiden, zei hij. Julie, je kunt nu beter gaan. Ik zal je even over die drift brengen. Burgoyne hield op met lachen en zijn bruine ogen kregen een ernstige uitdrukking. Ja, zei hij, die moet u-zeker niet alleen overste ken. Verleden week nog heeft die krokodil een jongen getracht aan te vallen. Als u van het paard was gewor pen, zou u niet veel kans hebben gehad. Laat jij nu even de paarden zadelen, zei David. Terwijl zij wachteen, stond hij met de handen in de zakken over de zonnige weide te kijken. Hij scheen zich van Julie in het geheel niet bewust te zijn en zij ont dekte, dat zij op haar lippen beet om niet in tranen uit te barsten. Belachelijk had zij het die morgen gevonden, dat het geluid van de wegstervende hoefslagen haar het gevoel hadden gegeven van alles afgesneden te zijn, maar nu vond zij dat niet zo belachelijk meer. Zij was inderdaad van alles afgesneden, want nu kon zij hem niet meer vertellen, wat er gebeurd was en er zelfs niet over aan de Ferndales schrijven. En al leed zij dan ook aan valse schaamte, het was een stevige en onoverkomelijke barrière, die ontstaan was. Bovendien hadden de Ferndales al een andere ge zelschapsdame en kon zij dus niet terug gaan en op hen parasiteren. Haar gezicht kreeg een harde trek. Neen, zij zou met Rob trouwen. Zij kon zich nu niet meer terug trekken en ten slotte hield zij toch van hem. Dat was de enige reden, waarom zij hier was. En omdat zij van hem hield, konden de andere aangelegenheden ook wel in orde worden gemaakt. Het heldere klare morgenlicht was verdwenen en het veld baadde in het zware gouden licht van de namiddag. Ieder voorwerp kwam nu nog duidelijker uit. De mi mosa's zagen er uit, alsof zij uit karton gesneden wa ren en op blauw katoen geplakt. De buldog rende voor Burgoyne uit om de hut heen en Julie hoorde de hoef slag van de paarden die naar de veranda werden ge bracht Burgoyne kwam naar hem toe. Het spijt me over die koeien, zei hij tegen Julie Ik moet Rob maar eens zeggen, dat hij in de toe komst beter moet uitkijken Een dwaze jongeman. Nou Baxter, ik zie jou nog wel. Dan gaan we zei Baxter tegen Julie en hij lichtte haar met een vlotte beweging in het zadel. Peanut week even uit en lichtte voorzichtig en snel zijn hoeven op. alsof de grond brandend heet was. Zij voelde zich ner veus en gespannen, twee geheel verschillende gewaar wordingen en beide onplezierig. Nu tot ziens, zei David. Hij steeg eveneens op en gaf zijn paard de sporen. m Peanut ging plotseling in galop over om het paard van David achterna te gaan en Julie werd enigszins naar voren geworpen, waarna zij op een nogal onhan dige manier weer in haar gewone positie terugkrabbelde Zwijgend reden zij naast elkaar door de hete namid dag. David had de hoed over zijn ogen getrokken en zij kon alleen de lijn van zijn kaak zien en een ietwat agressief vooruitstekende kin. Baxter zat los en gemak kelijk in het zadel en reed met vrij lange beugels, maar zijn handen, zoals zij nu voor de eerste maal opmerkte, hadden lange vingers, die op lichte wijze de teugels voerden. Hij begon wat te neuriën en Julie herinnerde zich hoe de Ferndales altijd gelachen hadden om David en zijn gezang. Dat deed hij altijd al hij reed en dat fa miliegrapje trof haar nu met een melancholieke kracht, alsof zij nu pas inderdaad van alles buitengesloten was. Ze reden het bos door en kwamen er aan de an dere kant weer uit. Het trof Julie nu eerst, dat zij tamelijk lang bij Burgoyne gebleven was en dat Rob zich wel eens zou kunnen afvragen, waar zij bleef. De krokodil bij de rivier kwam haar ook weer in de ge dachten. Rob was blijkbaar iemand, die de zaken nog al nonchalant opnam. Hij scheen zich over haar bo vendien niet bijzonder druk te maken. (Wordt vervolgd) Tegen eind januari zal men voor een prijs die bijna 30 percent onder de thans geldende prijzen ligt bij Londense sigaren winkels grammofoonplaten kunnen betrek ken, waaronder het vioolconcert van Beet hoven, gespeeld door David Oistrakh. Twee zakenlieden, die de firma „Gala Recordings" hebben opgebouwd, hebben zich meester gemaakt van een Ameri kaans patent, waarmee langspeelplaten zeer goedkoop kunnen worden vervaar digd. Voor deze platen kunnen zij niet van de normale afzetmogelijkheden gebruik maken, omdat de grote platenfirma's de winkels hebben gewaarschuwd dat zij niets meer geleverd krijgen als ze met „Gala Recordings" in zee gaan. Daarom hebben de zakenlieden een eigen verkoop organisatie op touw gezet, waarbij in de eerste plaats sigarettenwlnkels, maar ook radiozaken en boekwinkels betrokken zijn. (UPI) PARMA (UPI) Op de vuilnisbelt van Parma moet een loterij-briefje liggen, dat 100 miljoen lire (600.000 gulden) waard is. Metselaar Alberto Guareschie beweert, dat hij dit briefje heeft gekocht, waarop de hoofdprijs gevallen is in een nationale loterij, maar dat hij het kwijt is geraakt en dat een lid van zijn gezin het vermoe delijk in de vuilnisbak heeft gegooid tij dens de schoonmaak voor Kerstmis. Woensdag zijn de nummers bekend ge maakt waarop de prijzen zijn gevallen. Het nummer van de hoofdprijs is in Par ma gekocht, maar nog niemand is de prijs komen opeisen. Guareschi heeft 4 miljoen lire uitjgeloofd voor de vinder van het briefje. Aan de gemeente heeft hij ge vraagd waar het huisvuil uit zijn wijk ge- sort wordt. Het zal daar wel druk worden. De tweede prijs, 50 miljoen lire, is ook nog niet opgeëist.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 8