Franse conservatieven nemen De Gaulle op de korrel OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Agressieve en beledigende actie van Pinay's aanhang HET WEER Britten bepleiten compromis bij overleg over kernwapens èaè MORRIS êeforeijouêmj! Frankrijk zou de versmade Mirage-straaljagers nu aan Indonesië willen leveren DAM IN DE BERINGSTRAAT J Oproer van werklozen in Caracas: een dode Noodtoestand in Kenya na zeven jaar opgeheven Om concessies van de Russen te redden Signalen duiden op begin raketproeven Prijzen van autobanden met 3 gestegen Haarlemse broodstrijd weer hoog opgelaaid Winterse week In de krant van heden p°ë>- Aanhoudende vorst Het woord is aan Japanse geleerden: Represaille jegens Nederland Ingrijpen van ministerie wordt deze week verwacht 74e JAARGANG No 156 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 12 JANUARI 1960 Haarlems Dagblad 305e JAARGANG No 4 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent in Parijs) Nog vóór president De Gaulle, die giste ren per auto terugkeerde uit zijn vakan tieverblijf in Zuid-Frankrijk, te Parijs achtereenvolgens premier Michel Debré en Antoine Pinay over hun geschillen had kunnen horen, hebben de conservatieve partijgenoten van de minister van Finan ciën dc aanval op het staatshoofd al ge opend. Een offensief op een breed front, dat iedere mogelijkheid van een akkoord tussen Pinay en de regering van De Gaul le bij voorbaat de bodem heeft ingeslagen. Met die aanval hebben de onafhankelijken of conservatieven de tegenstellingen te vens van het economisch-technische naar het politieke plan verplaatst. In hun weekblad „France Indépendan- te" werd gisteren niet langer Debré maar De Gaulle in hoogste persoon tot mikpunt gekozen en alle opgekropte grieven wer den tegen de generaal geuit. Het conser vatieve partijorgaan vergeleek De Gaulle met Lodewijk XIV en met Napoléon I van wege zijn minachting voor het volk en de mening van anderen, waarna de balans van 's generaals buitenlandse politiek wordt opgemaakt, een balans, die, in con servatieve ogen, enkel negativa vertonen zou. De Gaulle dreigt klein-Europa te torpe deren, zo heet het, en ook onze andere allianties brokkelen zienderogen af. Met zijn zelfbeschikkingsrecht voor Algerije is, zo gaat het verder, de generaal ver buiten zijn boekje gegaan, terwijl de Ge meenschap met Afrika een dood geboren kind blijkt te zijn. De conservatieve schrijver gaat ten slotte nog een stap ver der door een symbolisch verband te leg gen tussen het vertrek der Amerikaanse (Van onze weerkundige medewerker) Vorst en dooi hebben weer eens strijd geleverd boven ons land. De depressie die nu over Polen langzaam naar Midden Europa trekt was er oorzaak van, dat van zondagmiddag tot maandagmiddag, bij luchtaanvoer van de Noordzee, het kwik hier in het westen tot 3 a 5 graden boven nul steeg. Op het moment, dat in Noordhol land de wind gisteren al weer noordoost was geworden, werd uit Zeeland nog wes- tewind gerapporteerd. Geleidelijk drong de koude lucht weer in onze omgeving door. Om 10 uur werd 3 graden, om 12 uur 1 graad en om 4 uur nul graden gemeten. In de avonduren daalde het kwik weer tot onder nul. Vooral in de noordelijke pro vincies vielen maandag flinke sneeuw buien zodat daar een laag van enkele cen timeters sneeuw ligt. Boven deze sneeuw kan de temperatuur tijdens opklaringen flink stijgen. Het lijkt ons een koude, echt winterse week te worden. De luchtaanvoer uit Scan dinavië blijft met de noordoosten wind nog voortduren en ook overdag zal het kwik on der nul blijven. Tussen Spitsbergen en Zweden komt weer een depressie tot ont wikkeling. Het is mogelijk dat deze de voetsporen van haar voorgangster drukt, hetgeen na woensdag de sneeuwkans weer kan doen toenemen. De kans dat er ook hier in het westen binnen enkele dagen ge schaatst kan worden blijft groot, vooral nu vooral de nachttemperaturen belang rijk onder het vriespunt komen te liggen. XVeerrapporten 1, 2 Uit liet binnenland2 Belgisch Kongo (slot)3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 4, 9 Uit stad en omgeving5, 6 Agenda van Haarlem en ljmond 6 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Panda, Ydo en de draak7 Kunst 9 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Vannacht weinig bewolking, wei nig wind en matige tot strenge vorst. Morgen overdag: toene mende bewolking met voorna melijk in het westen van het land kans op sneeuw, zwakke tot matige naar zuidelijke rich tingen krimpende wind en ma tige tot'lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee straaljagers van de Atlantische vliegvel- velden in Frankrijk en de aanstaande komst van de Russische premier Kroesjt- sjev in dit land. Agressief De inhoud en de toon van het artikel zijn zo beledigend en zo agressief, dat in Parijs verwacht werd, dat de generaal, alvorens zich met Pinay te onderhouden eerst van zijn minister van Financiën eisen zou, dat hij zich publiekelijk distan- cieert van deze uitlatingen van zijn politie ke vrienden. Pinay had zelf trouwens al eerder bekendgemaakt zich geheel uit het politieke leven te willen terug trekken, in dien De Gaulle hem zou verzoeken de re gering te verlaten. (UPI) Minister Pinay zal vermoede lijk niet gehandhaafd kunnen worden. Don derdag heeft de Parijse beurs tamelijk heftig gereageerd op de crisis in de Fran se ministerraad. Invloedrijke aanhangers van de minister menen dat Pinay, die de restaurateur van de franc wordt genoemd, de enige is die de Franse economie herstel len kan. Als hij heengaat, aldus „France Indépendante", zal de Franse economie terugvallen tot mislukkingen, tegenslagen en een volslagen instorting De conserva tieven hebben gedreigd in de oppositie te gaan als Pinay ontslag krijgt. Niemand twijfelt eraan dat de crisis, welke rond minister Pinay is ontstaan, zeer ernstig is. De Franse ministerraad zal de kwestie morgen, in zijn wekelijkse bijeenkomst, uitvoerig bespreken. Pas na afloop van die vergadering kan een of ficiële mededeling verwacht worden. CARACAS (Reuter-AFP) Vierduizend werklozen hebben maandag in Caracas een oproer ontketend waarbij volgens of ficiële gegevens een persoon om het le ven is gekomen en 23 zijn gewond. De op roerlingen wierpen in het centrum van de Venezolaanse hoofdstad barricaden op. De werklozen begonnen hun geweldda dige actie nadat het nationale vakverbond had meegedeeld dat de regering haar be loften regeling van de kwestie van ach terstallige uitkeringen en onmiddellijke tewerkstelling van talrijke werklozen niet zou houden. Groepen ontevredenen bekogelden de gebouwen van het nationale parlement en van ministerie van Verbindingen met stenen, staken een politiebureau en tal rijke auto's in brand en beschadigden win kels. Bij het verspreiden van de oproer lingen werd gebruik gemaakt van vuur wapens. Dertien mensen liepen schotwon den op. Tijdens de ongeregeldheden riepen werklozen onder meer dat zij de voorkeur geven aan de dictatuur van Perez Jime nez zonder honger boven het regime van Betancourt met honger. De politie heeft meegedeeld dat 150 per sonen in hechtenis zijn genomen. De autowegen in Duitsland zijn bij Düsseldorf uitgerust met een nieuw snufje van verkeerstechniek (of tak- tiek?). De verkeerslichten vermelden namelijk de snelheid, welke men moet rijden, om alle verdere lichten op groen aan te treffen. Dat bespaart de chauffeur een hele serie motorische handelingen, maar of hij een tempo van 40 of 60 km per uur wel vlug genoeg vindt NAIROBI (Reuter) De Britse gou verneur van Kenya, Sir Patrick Renison heeft dinsdag het einde van de noodtoe stand geproclameerd, die zeven jaar heeft geduurd. De noodtoestand is 20 oktober 1952 afge kondigd, toen de Mau Mau drastisch be- Sir James H. Jeans: De mens heeft door zijn wetenschap de natuur eerder onder zijn macht ge kregen dan zichzelf. Dat is de tragiek. gon op te treden. Er zijn sindsdien 13.000 mensen gedood, van wie 10.000 leden van de Mau Mau. GENEVE (UPI) —Te Genêve worden vandaag de Engels-Amerikaans-Russische besprekingen over een verbod op kernwa pens en toezicht op de naleving daarvan, hervat na de schorsing van het overleg voor Kerstmis. Gisteren hebben de leiders van de Engelse en Amerikaanse delega ties in Genève een voorbespreking gehou den, waarbij bleek, dat de Britse regering enige bereidheid bezit tot het aangaan van een compromis. Beide delegaties echter zijn in tegenstelling tot de Russische van oordeel, dat het niet altijd mogelijk zal zijn onderaardse kernexplosies waar te nemen. Hoewel op dit punt, dat men de sleutel tot de overeenkomst noemt, kennelijk geen overeenstemming bestaat is de En- TOKIO (UPI) Jpanse geleerden heb ben deze morgen radiosignalen ontvangen, die erop wijzen, dat de Russen waar schijnlijk op het punt staan hun eerste ra ket over de Stille Oceaan af te vuren, zo is in Tokio vernomen De Japanse geleer den begonnen donderdag nadat de Russen het beproeven van een nieuwe raket in de Stille Oceaan hadden aangekondigd, de Russische zenders te beluisteren. Volgens het instituut voor onderzoek van radio golven van het ministerie van posterijen in Tokio, werd een serie signalen op een golflengte van 20.005 megacycles opge vangen een frequentie, die de Russen plachten te gebruiken om hun derde Spoetnik op te sporen. De Japanners geloven dat de signalen worden uitgezonden door' de Russische lanceringspost aan Russische schepen op zee ter voorbereiding op het lanceren en terugvinden van de raket. De woordvoerders zeiden, dat de signa len hetzelfde geluid maken als de Russi sche satelliet Spoetnik III, maar dat het weinig waarschijnlijk is dat zij afkomstig zijn van de satelliet. „De satelliet staat op het punt te ver gaan en is sinds Kerstmis niet meer in staat signalen te zenden wegens defecten aan haar zender", zei een geleerde. Prof. H. Takeoetsji van het sterrenkun dig observatorium van Tokio verwacht dat de Russen hun raket van een plaats dichtbij de Kaspische zee zullen lanceren. Ir. P. M. Borisov uit Moskou heeft een ontwerp gemaakt voor een dam in de Beringstraat, die Azië met Noord- Amerika zou verbinden. Vele Russische geleerden geloven, dat het ijs in het noorden zou smelten en het zeewater gevaarlijk zou stijgen. Ir. Borisov is van mening, dat de dam gebouwd kan worden met een honingraat-profiel, zoalsd e tekening aangeeft. Op de dam kunnen een autoweg en een spoor lijn aangelegd worden. De Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie zou den samen de zeven biljoen dollar aan bouwkosten moeten opbrengen. De Beringstraat vormt de verbinding tussen de Noordelijke IJszee en de Stille Oceaan. Advertentie BARTÊÜÖRISSTR™ HAARLEM TEL 13439 lEIOSESTRAAT (BU KONWGSPIEINJ AMSTERDAM TEL 223596 NOORSE TRUIEN - SOKKEN (Van onze correspondent in Parijs) Het is niet uitgesloten dat het muisje van de straaljagersaffaire de Amerikaanse „Starfighter" die door Nederland boven de Franse „Mirage III" verkozen werd nog een staartje zal krijgen. Een diploma tiek en militair staartje, dat dan in het bijzonder nog wel eens heel storend voor Nederland zou kunnen kwispelen in het Verre Oosten om de toch al zo gespannen betrekkingen met Indonesië nog moeilij ker te maken. Wij hebben namelijk enige gegronde redenen om aan te nemen dat er tussen Parijs en Djakarta momenteel on derhandelingen worden gevoerd over de verkoop van oorlogsmateriaal, waarbij nu juist diezelfde Mirage-straaljagers het voornaamste object der besprekingen vor men. Zoals wij eerder hebben bericht, heeft men in Parijs, vanaf het begin, al erg sceptisch gestaan tegenover de officiële redenen die in Den Haag werden opgege ven voor de Nederlandse voorkeur van de Amerikaanse boven de Franse straalja gers. Men meent hier, dat politieke motieven de doorslag hebben gegeven. Nederland is gezwicht, zo is de Franse overtuiging, voor de gezamenlijke politieke en economische druk va.i Amerika en West-Duitsland, dat al eerder voor de „Starfighter" had ge stemd. Die politieke overwegingen liggen inderdaad nogal voor de hand. Het is al gemeen bekend, dat Frankrijk in de wes telijke wereld thans zijn eigen solopartij wil blazen en om die reden heeft De Gaulle dan ook geweigerd in verdere militaire integra.ie in Atlantisch verband te berus ten. Aarikoop van de „Mirages" zou voor Nederland, onder de huidige internationa le verhoudingen, later verre politiek-mili- taire consequenties kunnen opleveren. In een oorlog zou de Nederlandse luchtmacht voor zijn Mirage-onderdelen immers van Frankrijk afhankelijk zijn en gezien De Gaulle's zeer persoonlijke politiek, zou men in dat geval voor alle mogelijke com plicaties kunnen vrezen. Nu bij deze aan koop, in Franse ogen, politieke factoren dus een fundamentele rol hebben gespeeld schijnt men zich in Parijs gerechtigd te achten, op datzelfde plan ook conclusies te trekken. Van sommige Nederlandse zij den heeft men de beperking van vergun ningen aan Nederlandse transporteurs al in direct verband met de Mirage-kwestie willen brengen. Die interpretatie is uiter aard moeilijk met bewijzen te staven. In ieder geval is aan de Franse verklaring dat het aantal vergunningen slechts tijde lijk was verhoogd in verband met hogere invoer na de droge zomer, op zichzelf wei nig af te dingen. Wanneer onze informaties echter juist zijn en we hebben weinig reden aan die betrouwbaarheid te twijfelen dan zou Frankrijk nu een beslissing overwegen die moeilijk anders dan als represaille om schreven kan worden Contact met Djakarta. De Franse diplomatie heeft zich tot dus ver altijd zeer loyaal tegenover Neder land gedragen met betrekking tot de moei lijkheden met Indonesië. Bij de UNO was Frankrijk zelfs het enige Westerse land dat altijd naast Nederland stond en in te genstelling met Engeland en Amerika heeft het, ingevolge een conventie die uit 1949 dateert, nooit oorlogsmateriaal aan de Indonesiërs geleverd dat bij een even tuele gewapende actie om Nieuw-Guinea tegen de Nederlanders zou kunnen worden gebruikt Van die gedragslijn zou Frankrijk nu af willen wijken. Een missie van Indonesische experts zou al met de Franse regering in contact zijn getreden om een aantal „Mira ges" die veel goedkoper zijn dan de „Starfichters" aan te kopen. Ook ande re landen als Israel en India moeten mo menteel zeer in deze Franse straaljagers zijn geïnteresseerd. De senator-indus- trieel-krantenmagnaat Bloch-Dassault die de „Mirages" produceert, moet juist de laatste weken in het bijzonder aan de elek tronische installatie van zijn schepping belangrijke verbeteringen hebben aange bracht en naar Franse overtuiging kan hun straaljager het nu gemakkelijk opne men tegen de Amerikaanse „Starfighter". Dat de Nederlandse bondgenoten niette min de „Starfighter" verkozen hebben, is voor Frankrijk méér dan een belangrijke financiële tegenvaller (ter waarde van drie miljard gulden, zodra België ons voor beeld gevolgd heeft), maar bovendien een gevoelige slag voor Frankrijks nationale trots. Die beide gevolgen verhogen, lijkt ons, nog de aannemelijkheid van onze in lichtingen, dat Frankrijk zich nu opmaakt de „Mirages" die Nederland heeft ver smaad, aan Indonesië te leveren. gelse regering van oordeel, dat in de ruim 150 formele zittingen, welke men te Ge nève aan het overleg besteed heeft, niet onbelangrijke concessies zijn verkregen van de Russische delegatie. Als Engeland en Amerika bereid zijn tot een compromis kunnen deze concessies nog worden gered. De Britse regering acht zulk een verge lijk daarom van groot belang, mede in verband met de topconferentie, en de be sprekingen van de tienlandencommissie inzake de ontwapening. De Russische delegatieleider, Tsarap- kin, heeft maandag bij aankomst in Ge nève de situatie nog eens extra belicht door te verklaren, dat de overeenkomst eigenlijk al op papier staat en dat alleen het Amerikaanse verzet de ondertekening tegenhoudt. Van de Russische delegatie kunnen thans geen nieuwe voorstellen meer verwacht worden, zei Tsarapkin. De Amerikaanse delegatieleider Wadsworth, die enkele dagen eerder was gearriveerd, had ook verklaard dat zijnerzijds geen nieuwe mededelingen te verwachten zijn. Hij heeft opgemerkt, dat de Amerikaan se regering die een presidentsverkie zing onder ogen moet zien een over eenkomst voor april wenst. Wat na die maand tot stand komt zal niet langer waardevol zijn. aldus Wadsworth. Met ingang van gisteren zijn de auto banden duurder geworden. Aangezien rub ber op de wereldmarkt de laatste tijd in prijs is gestegen, hebben de Nederlandse fabrikanten besloten met ingang van maandag 11 januari de prijzen van buiten banden voor personen- en vrachtauto's met drie percent te verhogen. Verwacht wordt, dat de importeurs van buitenlandse mer ken eveneens hun prijzen met drie percent zullen verhogen. Wie op maandagavond de ontspan ningszaal van het bejaardencentrum aan de Minckelerstraat in Hilversum binnenstapt zou de indruk kunnen krijgen, dat de hoogbejaarde bewoners van dit centrum aan hun derde jeugd zijn begonnen. Niet minder dan 35 oma's en opa's zijn sinds vorig najaar actief lid van een gymnastiekclub en doen eenmaal in de week onder leiding van een gediplomeerde lerares opge wekt allerlei oefeningen. De broodstrijd, die al sinds september van het vorig jaar in Haarlem woedt, is vanmorgen opnieuw hoog opgelaaid. Ver- maat's bakkerijen n.v. heeft namelijk van daag besloten de prijs van al de broodsoor ten opnieuw met vijf cent te verlagen waardoor deze prijs op 37 cent voor het witbrood en op 33 cent voor het bruin- brood komt te liggen. Het is waarschijn lijk, dat de andere grootbedrijven en de kleinere bakkerijen vandaag of morgen het voorbeeld van Yermaat volgen. Zoals bekend besloten de grootbedrijven samen met een grote groep bakkers uit het klein- en middenbedrijf op 19 december van het vorig jaar de broodoorlog te sta ken en de prijzen weer op te trekken tot de normale prijzen van 41 cent voor wit brood en 37 cent voor het bruinbrood. Deze prijzen werden kortgeleden bovendien nog verhoogd met 1 cent welke door het mi nisterie toegestaan werd. De vijftien Haarlemse bakkers, die de broodstrijd ontketend hadden en die bijge staan worden door het landelijk weer standsfonds bleven echter de lage prijzen berekenen, 36 cent voor witbrood en 32 cent voor bruinbrood. Na de feestdagen echter begonnen som migen van deze rebellerende bakkers een advertentiecampagne en bovendien kwam het voor, dat er met het goedkope brood gecolporteerd werd. Dit nu is voor Vermaat aanleiding geweest opnieuw tot een prijs verlaging van vyf cent over te gaan. Deze verlaging geldt (voorlopig) alleen voor Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Aer- denhout en Overveen. Naar wij vernemen is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat van de zijde van het ministerie van Economische Zaken zeer binnenkort ingegrepen zal worden. Men verwacht, dat wellicht deze week nog een minimumprijs voor Haarlem en nabije om streken zal vastgesteld worden, die waar schijnlijk 38 cent voor het witbrood zal bedragen. De vijftien bakkers zijn nog steeds be reid tot overleg, zo vernemen wij van één van hen. Hun ldacht is, dat zij buiten alle overleg worden gehouden en niet zijn be naderd, toen vóór Kerstmis besloten werd de broodprijs op het oude niveau te bren gen. Nu thans de prijs weer met vijf cent wordt verlaagd, zijn zij er aldus deze zegs man evenmin in gekend. Van de zijde van de kleine bakkers, die dus nog steeds gesteund worden door het weerstandsfonds, is kortgeleden voorge steld het door hen gewraakte zegeltjes systeem in drie maanden af te laten lopen en gezamenlijk een goede reclamecam pagne te voeren. Op dit voorstel, dat ter kennis zou zijn gebracht van de werk geversorganisatie van de grootbedrijven, hebben zij nog geen reactie vernomen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1