JJdaddüu Aanhoudende vorst Protest van Zuid-Afrika tegen Nederlandse critiek op apartheidspolitiek Nieuwe bewindsregeling voor Nieuw-Guinea gereed KEELPIJN Kort en bondig Auto door brug gezakt Drie doden in het verkeer dinsdag 12 januari i960 2 „Goede betrekkingen m gevaar DE ÉCHTE ALADDIN! Prins Bernhard wil wildbescherming in Afrika Onrust onder Brabants vervoerspersoneel „Europa-dagen" in Delfzijl Minister heeft bezwaar tegen gratificatie voor gemeentepersoneel I Het geschil tussen „Bouwbedrijf" en minister Aartsen Teveel aanvragen om grote woningwethuizen De kostenverdeling der krankzinnigenzorg Geen vaste normen voor aandeel der provincies Censuur kwestie afgedaan Inlichtingendienst aan parket ontnomen neem bij het eerste sein van helpt snel en afdoende! WnuIjllAR1 een produkt van N.V. PHILIPS-DUPHAR Commissaris van Venlo vraagt ontslag Ook gammastralen in enkele polshorloges M V KAAPSTAD (UPI) Het Zuidafrikaan- se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag, u.nsü. g. een in scherpe be woordingen gestelde verklaring uitgege ven, waarin „onbehagen en ernstige be zorgdheid" wordt uitgesproken over een verklaring die de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken op 10 november van het vorige jaar heeft afgelegd. Minis ter Luns zei toen dat „naar de mening van de Nederlandse regering de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek niet in overeen stemming kan worden gebracht met het gevoel van rechtvaardigheid in de drie landen, verenigd in het koninkrijk der Ne derlanden". De minister van Buitenlandse Zaken van Zuid-Afrika, Eric Louw, zegt in zijn nota dat deze opmerkingen „alleen maar 'n ongunstige reactie kunnen teweeg brengen in de vriendschappelijke betrek kingen die er altijd tussen Zuid-Afrika en Nederland hebben bestaan en ook tussen de Afrikaanse bevolking en het land van haar voorvaderen." In de Zuid-Afrikaanse verklaring wordt verder gezegd dat de woorden van minis ter Luns werden voorafgegaan door een uitermate scherpe aanval op de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek door de Neder landse afgevaardigde bij de UNO, die in een toespraak repte van de „slachtoffers van de rassendiscriminatie" en „agres sie" in Zuid-Afrika. Verder zegt de verklaring dat minister Luns de eerste minister van Buitenlandse Zaken van een westers land is die zich buiten de UNO-vergadering niet alleen met de binnenlandse politiek van de Unie van Zuid-Afrika heeft ingelaten, maar ook nog een scherpe aanval op Zuid-Afrika heeft gedaan." De verklaring besluit met te zeggen dat de Zuidafrikaanse regering grote waarde hecht aan goede betrekkingen met Neder land doch zich in het belang van de hand having van zulke betrekkingen in de toe komst verplicht ziet, haar „ernstige onbe hagen en bezorgdheid" over de twee ver klaringen uit te drukken. Advertentie Wereldberoemd om zijn krachtige, reukloze warmte en solide constructie. Uitste kend te regelen, veilig en be trouwbaar, ook om op te koken. Let op het merk... eis een échte PETROLEUMKACHEL Vraagt prospecms aan bij I. G. DE ZEEUW N.V. Postbus 84. Dordrwbt MEXICO CITY (Reuter) Prins Bern hard is vandaag, dinsdag in Mexico City aangekomen voor zijn bezoek van tien da gen als gast van de Mexicaanse regering. Hij werd op het vliegveld onder andere verwelkomd door de minister van Buiten landse Zaken, Manuel Tello. De Prins verklaarde dat het bezoek een nieuwe gelegenheid zou verschaffen om de verdere ontwikkeling van Mexico gade te slaan. Maandagmiddag maakte het K.L.M.- vliegtuig dat de Prins zelf bestuurde, op de internationale vlieghaven van Houston, Texas, een tussenlanding. Nadat hij- het toestel had geland, bega ven de Prins en zijn gevolg zich naar het restaurant van het vliegveld waar de Prins de pers te woord stond en champagne dronk. De Prins besprak zijn plannen om de uitgestrekte jachtgebieden in Afrika on der controle van de UNO te'stellen tenein de het wild te beschermen tegen onverant woordelijke zondagsjagers De overwegend in de r.-k. Bond voor vervoerspersoneel „St. Raphael" georga niseerde werknemers bij een aantal gro te streekvervoersondernemingen in Noord- Brabant hebben gedreigd, voor het lid maatschap van hun bond te bedanken. Het bestuur van de afdeling Oosterhout van de K.A.B. heeft een telegram aan het bestuur van de katholieke vakcentrale te Utrecht gezonden, waarin bezorgdheid over de onrust onder het vervoersperso neel wordt uitgesproken. Oorzaak van deze onrust is het uitblijven van een loonsverhoging in deze bedrijfstak, ter wijl in andere bedrijfstakken wel loons verhogingen tot stand zijn gekomen. Op gemerkt wordt hierbij, dat het vervoers personeel toch al een achterstand van 6 percent op de lonen van andere werkne mers had. Een recente verhoging van de contributie voor de katholieke bond heeft de maat doen overlopen. Het bestuur van de K.A.B. heeft de betrokkenen gevraagd geduld te betrachten tot 13 januari. Dan zal namelijk overleg worden gepleegd tus sen de bonden van vervoerspersoneel en de directie van de B.B.A., de grootste streekvervoersonderneming in Brabant Een afschrift van de verklaring van het Zuidafrikaanse protest is aan de Neder landse ambassadeur te Kaapstad over handigd. (Reuter) Parlementaire correspon denten in Kaapstad herinneren er in hun commentaren aan dat Zuid-Afrika Neder land steeds onvoorwaardelijke actieve steun in de UNO heeft verleend. Toen in 1949 in de algemene vergadering gestemd werd over de Indonesische kwestie was minister Eric Louw, die toen aan het hoofd van de Zuidafrikaanse delegatie stond, de enige afgevaardigde die Neder land steunde. „Zuid-Afrika steunde ook voortdurend de Nederlandse delegatie in de kwestie- Nieuw-Guinea en onthield zich niet van stemming zoals andere westelijke delega ties", aldus deze correspondenten. Nota wordt bestudeerd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft vanochtend in antwoord op een verzoek om commentaar gezegd dat de nota wordt bestudeerd. De gewraakte uitlatingen. Zoals destijds gemeld is heeft, de heer J. Meijer op 4 november in de politieke commissie van de Algemene Vergadering van de UNO gezegd dat de Nederlandse regering de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika „duidelijk en onherroepelijk" af wijst. „Rassenonderscheid is voor mijn delegatie onaanvaardbaar en een politiek zonder toekomst, zeker in een gebied waar volkeren het recht van zelfbestuur hebben verkregen en in de komende jaren nog meer gebieden onafhankelijk zullen wor den". De heer Meijer kondigde aan dat zijn delegatie zich bij de stemming zou onthouden, evenals bij eerdere gelegenhe den, omdat zij aarzelt over de vraag of het hier al of niet om een kwestie van binnen landse jurisdictie gaat. De heer Meijer liet duidelijk uitkomen dat hij namens de drie delen van het Koninkrijk sprak. Hij zei voorts dat „hoewel de Nederlandse rege ring waardering heeft voor de pogingen om uit de moeilijkheden te komen door de wet op het zelfbestuur van de Bantoes, zij het betreurt dat dit geschiedt zonder vol doende democratische raadpleging van namelijk de Bantoes zelf"! Op deze verklaring van de heer Meijer doelt het Zuidafrikaanse protest evenzeer als op de hierboven gesignaleer de uitspraken van minister Luns. De rector van het Europa-college te Brugge (België), prof. dr. H. Brugmans, zal op 1 september naar Delfzijl komen om er de „Europadagen" te openen. Deze da gen worden van 31 augustus tot en met 4 september gehouden ter gelegenheid van de tweejaarlijkse ontmoeting van delega ties uit de vijf „Europese" .steden, Delf zijl. JSchwarzenbek (Duitsland), Zelzate (België), Aubenas f Frankrijk), Sierre (Zwitserland) en Cesenatico (Italië). Een onder auspiciën van de gemeente Delfzijl staand comité is nu bezig met de voorbereiding van een programma voor deze Europa-dagen, waarop de ongeveer honderd buitenlandse gasten zoveel moge lijk contacten zullen leggen met de ingeze tenen van Delfzijl. In maart en mei zullen „Europa-avon den" worden gehouden. Deze zullen ge wijd zijn aan de genoemde steden. Aan een van deze avonden zal een sportontmoeting tussen Schwarzenbek, Zelzate en Delfzijl voorafgaan. De Europese Stedenbond is in 1955 ge sticht op initiatief van burgemeester H. Koch van Schwarzenbek, een zich uitbrei dend stadje in Sleeswijk-Holstein. Eind 1958 traden Delfzijl en Cesenatico toe tot de Europese stedenbond, die in Frank rijk en Zwitserland „Jumelage des villes" en in Duitsland „Europaische Stadtever- brüderung" wordt genoemd. Het hoofd doel van deze bond is: de Europese ge dachte te bevorderen. In de afgelopen maanden zijn al vele contacten met Delf zijl gelegd. Burgemeester J. Chalmet van Zelzate bracht reeds een bezoek aan het Noorden en twee keer verbleef een gezel schap uit Delfzijl enige dagen in Schwar zenbek. Verder hebben tal van Delfzijlse scholieren correspondentie-adressen uit de verbonden steden ontvangen. Het co mité heeft in samenwerking met de volks universiteit een cursus in de Franse taal georganiseerd. In een vergadering van de gemeente raad van Rotterdam hebben B. en W. zich bereid verklaard voor te stellen aan het lagere gemeentepersoneel als blijk van waardering een gratificatie te verstrekken van een week loon met een minimum van 60 gulden en een maximum van 100 gul den. Wat eventueel gedaan zal worden voor het middelbare en hogere personeel zullen B. en W. nader overwegen. Het A.N.P. heeft naar aanleiding van deze bereidverklaring aan het ministerie van Binnenlandse Zaken gevraagd wat het standpunt van dit departement is ten aan zien van deze aangelegenheid. De minis ter gaf te kennen, overwegend bezwaar tegen een dergelijke maatregel te hebben in verband met de algemene loonpolitiek. Indien de raad van Rotterdam een derge lijk besluit zou nemen aldus gaf men ten departemente te kennen zou de mi nister niet aarzelen alle geëigende stap pen te doen om een zodanige maatregel ongedaan te maken. Maandag is een treiler, beladen met 12 ton buizen en zelf elf ton wegende, door de Wormense brug over het Apeldoorns- Dierens kanaal bij Apeldoorn gezakt. De chauffeur van de uit Schiedam afkomstige wagen had het bordje met het opschrift „maximum belasting een ton" niet gezien. De balans van de brug werd volkomen ont wricht. Aan beide zijden van de wrakstuk ken van de brug hebben schepen enkele uren liggen wachten, tot de doorvaart vrij gemaakt was. m SR V Voor de leden der bij de Raad van Be stuur Bouwbedrijf aangesloten onderne mersorganisaties is maandag het verbod ingegaan om werken voor rijkswaterstaat uit te voeren of daarop in te schrijven als de oude arbitragebepalingen er niet op van toepassing zijn. Voor de thans in uit voering zijnde werken heeft het verbod geen consequenties, doordat daarvoor de oude bepalingen nog gelden. Van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat vernemen wij, dat de minister in november met de Raad van Arbitrage in overleg is getreden over de wijziging der bepalingen en dat dit overleg nog gaande is. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf deelt ons mee, dat de nieuwe bepalingen al in bestekken van rijkswaterstaat zijn voor gekomen. Doordat daarover van aanne merszijde geklaagd is, heeft de Raad van Bestuur Bouwbedrijf kennis gekregen van deze aangelegenheid. De minister heeft er de Raad geen mededelingen over gedaan. Op 6 januari heeft de Raad van Bestuur zijn besluit inzake het verbod genomen, op 7 januari heeft hij het aan de minister meegedeeld. De minister heeft hierop nog niet gereageerd, aldus de Raad van Be stuur Bouwbedrijf. In het zuiden van ons land ligt een dik pak sneeuw. Dat betekent, dat de jeugd op zoek gaat naar heerlijk steile hellingen om er per slede af te suizen. De Pietersberg bij Maastricht is daar wel heel geschikt voor. Minister Van Aartsen kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat plannen voor de bouw van grote woningwetwoningen, die voor subsidiëring op grond van de Wo ningwet worden voorgedragen, ook altijd hun oorzaak hebben in de behoefte aan woningen voor grote gezinnen met een ar beidersinkomen. Dit zegt de minister in antwoord op schriftelijke vragen van het K.V.P.-Tweede-Kamerlid Andriessen. Daarom heeft de minister gemeend, er goed aan te doen de hoofdingenieurs-di recteuren van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de provincie, met wie de gemeentebesturen omtrent in te dienen woningwetplannen regelmatig overleg ple gen, hierop schriftelijk nog eens met na druk te wijzen. Zijn brief bevat overigens geen richtlijn, doch slechts een medede ling om aan een bepaald punt bijzondere aandacht te geven. Voor een circulaire aan alle gemeentebesturen zag de minister dan ook geen aanleiding. In het algemeen denkt de minister bij „grote woningen" aan woningen met een huisvestingscapaciteit van tien of meer personen. Of er aanleiding is voor het vragen van nadere inlichtingen, zal ech ter van geval tot geval afhangen van de in het plan aangehouden differentiatie in de woninggrootte. De ervaring leert, dat het bestuur van een gemeente, dat blijkens het plan be hoefte meent te hebben aan woningen voor grote gezinnen, in het algemeen met het geven van de nodige toelichting geen moei te heeft. In sommige gevallen is het resultaat van het verzoek om inlichtingen geweest, dat het betrokken gemeentebestuur in plaats van het ingediende plan een ander plan indiende met een geheel of ten dele andere differentiatie in de woninggrootte. In de overige gevallen waren de verstrek te inlichtingen van dien aard, dat voor het desbetreffende plan machtiging tot gun ning kon worden verleend. De ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën geven in hun Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van het Provinciefonds de volgende toelichting op de kwestie van het kostenaandeel der provincies in de krank zinnigenverpleging. Tot dusver bestond geen gelijkheid in de mate, waarin de provincies bijdragen ver leenden aan de gemeenten in de verple- gingskosten van armlastige krankzinni gen. De subsidiepercentages varieerden in 1957 van 0 tot 29,7 en in 1958 en 1959 van 0 tot 25. Deze ongelijkheid is mede aanlei ding geweest, het vraagstuk van de finan ciering der krankzinnigenzorg nader on der ogen te zien bij de financiële verhou ding tussen het rijk en de gemeenten. Om verschillende redenen, uiteengezet in de Memorie van Toelichting bij het ont werp Financiële-Verhoudingswet 1959 heeft de regering, in afwijking van het ter zake door de commissie-Oud uitgebrachte advies, ervan afgezien regelen te treffen omtrent de mate, waarin de provincies subsidie in de kosten van krankzinnigen verpleging behoren te verlenen. Volgens dit wetsontwerp wordt in de al gemene uitkering aan de gemeenten uit het Gemeentefonds rekening gehouden met circa 80 percent van de hierbedoelde kosten, terwijl de rest van deze kosten ten laste van de overige algemene middelen der gemeenten komt, daarin al dan niet gesteund door de provincies. Advertentie „De regering is van oordeel, dat in een gebied als Nieuw-Guinea dat voortdu rend blootgesteld is aan subversieve acti viteiten een behoorlijke inlichtingen dienst niet gemist kan worden. De cen- suurkwestie-Nieuw-Guinea heeft echter bewezen, dat het inlichtingenapparaat in zijn huidige vorm niet te handhaven is. Met het oog daarop is een deskundige aan gezocht, op de kortst-mogelijke termijn te adviseren over de reorganisatie van het in lichtingenapparaat aldaar. In afwachting van dit advies wordt de organisatie tot het verkrijgen van inlichtingen aan het par ket ter plaatse ontnomen en voorlopig on dergebracht bij een andere dienst". Aldus de conclusie van de brief van staatssecretaris mr. Bot van Binnenland se Zaken aan de Staten-Generaal, die gis teren gepubliceerd is. Behalve de door de regering voorziene strafmaatregelen tegen de voornaamste schuldigen in de censuur- affaire (zie onze edities van maandag), geeft de brief ook een opsomming van de verantwoordelijkheid der overige betrok kenen en de tegen hen te nemen maatre gelen. Aan de parketambtenaar W. Kahle zal een schriftelijke ontevredenhekisbekii- gmg gegeven worden. Deze ambtenaar en zijn collega A. G. C. Winia worden overge plaatst naar een andere gouvernements dienst. Politie- en P.T.T.-ambtenaren die in ge breke gebleven zijn, wordt mondeling op de ernst van hun tekortkomingen gewezen Met deze maatregelen kan de censuur- kwestie als afgedaan beschouwd worden. Nieuw-Guinearaad De staatssecretaris deelt ten slotte mee, dat ten departemente de laatste hand is gelegd aan een wetsontwerp tot gedeelte lijke herziening van de bewindsregeling voor Ned. Nieuw-Guinea, hetwelk de in stelling van een Nieuw-Guinearaad moge lijk zal maken. De staatssecretaris eindigt met de con clusie, dat deze betreurenswaardige aan gelegenheid eens te meer heeft aange toond, „dat de ontwikkeling van een de mocratisch bestel in het gebiedsdeel pas krachtig zal kunnen worden bevorderd, wanneer een medewetgevend orgaan zal zijn tot stand gebracht, waarin openbare zaken ook in het openbaar kunnen wor den behandeld' Op een onbewaakte overweg in Putten is de 73-jarige S. Bontenbal uit Putten te gen een sneltrein van Amersfoort naar Zwolle gelopen en gedood Hij was per fiets op weg om kranten te bezorgen. Het slachtoffer was gehuwd De trein kreeg drie kwartier vertraging. De 54-jarige Haagse bouwvakarbeider W. Th. Smit reed maandag op zijn brom fiets over de Paul Krugerlaan in Den Haag toen hij ingehaald werd door een vracht auto Vermoedelijk heeft de vrachtauto de bromfietser geraak-: waardoor deze kwam te vallen. Hij kwam onder de achterwie len van de auto terecht en overleed ter plaat-Se V r- Op de, weg van Borcuio naar Neede. ter hoogte van de buurtschap De Biel is de 68-jarige heer Bouwe Fokkens uit Maarn (U), gepensionneerd hoofd van een lage re landbouwschool, met zijn personenauto tengevolge van de gladheid van de weg ge slipt en op een melkwagen gebotst. Hij kreeg een schedelhasisfractuur en over leed ter plaatse. De melkrijder bleef on gedeerd. l.Imond. Op maandag 18 januari, des avonds om kwart over acht, geeft de heer W. Vessies, wethouder van Beverwijk, voor de leden van de afdeling Haarlem van de r.-k. middenstand een uiteenzet ting van de planologische ontwikkeling van de IJmond en de havenplannen. Advertentie Cospar. Prof. dr. H. C. van de Hulst, hoogleraar in de sterrenkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden en lid van de Internationale Astronomische Unie, is her kozen als voorzitter van Cospar, het in ternationale comité voor ruimte-onderzoek. Kerkbouw. De remonstrantse broeder schap heeft van Prinses Wilhelmina een belangrijke gift ontvangen voor de kerk bouw. Opgeheven. De interdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek is, onder dankzegging aan de leden voor de door hen bewezen belangrijke diensten, door de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid opgeheven. Dit blijkt uit een mededeling in de staatscourant van maandag. Naar wij nader vernemen, is de commissie de laatste jaren al niet meer bijeengekomen. Aan haar voortbestaan bleek geen behoefte te bestaan. Trotyl. Het ministerie van Defensie heeft contact gezocht met het gewestelijk arbeidsbureau te Bergen op Zoom. Men heeft plannen om de buiten bedrijf ge stelde trotylfabriek van de n.v. „Ocio" te Cssendrecht, die indertijd failliet ging. te gebruiken om er een afdeling van de n.v. Nederlandse Machinefabriek „Artillerie Inrichtingen" (beter bekend als „De Hem- brug") te Amsterdam in te vestigen. Na het failliet gaan van de firma n.v. „Ocio" nam de regering de fabrieksgebouwen en machinerieën over voor de produktie van trotyl in oorlogstijd. Bij de begroting voor defensie 1960 was er sprake van, dat in deze complexen een afdeling van „De Hembrug" gevestigd zou worden. Thans is besloten de munitie-renovatie-afdeling naar Ossendrecht over te brengen. „De Hembrug" vervaardigt behalve munitie, ook geweren en gereedschap. Mr. S. C. de Vriest Op bijna 56-jarige leeftijd is tijdens een dienst in de Ned Hervormde kerk te Willemstad (NB.) plotseling overleden mr. S. C. de Vries, directeur van het secretariaat der Ned. Hervormde kerk te Den Haag. De over ledene woonde de kerkdienst bij ter ge legenheid van de doop van zijn kleinzoon Middenstand en toerisme. Drs. J F. H. Wijsen zal op 15 februari belast worden met de leiding van het directoraat-gene raal voor de middenstand en het toeris me. Drs. Wijssen is thans directeur voor ordeningsvraagstukken van het directo raat-generaal voor Handel en Nijverheid. Hoogleraarsbenoeming. Dr. G. ten Cate is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij zal onder wijs geven in de anatomie en embryologie, mede ten behoeve van de studie in de tandheelkunde. Dr. G. ten Cate, in 1913 geboren in Has selt (Ov.), is thans wetenschappelijk hoofdambtenaar en privaat-docent aan de Gemeente-universiteit te Amsterdam. Kippen verbrand. Bij een brand in een pluimveemesterij te Wolvega zijn dui zend eendagskuikens en enkele honderden kippen omgekomen. Het bedrijfsgebouw liep schade op. Men vermoedt dat de brand is ontstaan doordat stro te dicht bij de elektrische straallampen van de verwar mingsinstallatie is gekomen. Paalwoning. De Amsterdamse archi tect de heer J. J. van der Linden heeft een ontwerp op papier voor een nieuw ge meentehuis voor Krommenie. Over vier jaar wil men het nieuwe gemeentehuis voor do snelgroeiende gemeente gereed hebben. De bouwkosten zijn geraamd op 1,2 miljoen gulden. Het gemeentehuis komt grotendeels op palen 2,70 meter boven de grond te staan. Slechts in het midden be vindt zich een gedeelte op de begane grond. Het is aan drie zijden door water omgeven. De heer H. A. C. Hermans, commissaris van politie te Venlo, heeft zijn ontslag aanvrage als commissaris van politie in gediend. Deze aanvrage houdt verband met beleidsmoeilijkheden die tussen de commissaris en ziir dienst gereven /Ijn. Aanleiding tot de moeilijkheden zou naar in Venlo verluidt, het feit zijn dal de commissaris door enkele zijner onder geschikten een zomerhuisje zou hebben laten bouwen voor zijn privé-gebruik. Be vestiging van deze geruchten viel echtei niet te verkrijgen. De Keuringsdienst van Waren te Am sterdam gaat nog steeds voort met het verrichten van metingen, in de vele horlo gezaken van de hoofdstad, van de radioac tieve stralingen die zogenaamde lichtge vende wijzerplaten, het daarvoor gebruik-, te poeder enz., uitzenden. Inmiddels heeft het laboratorium der Rijksverdedigings organisatie T.N.O. te Rijswijk van het eer ste „Amsterdamse" horloge dat het heeft onderzocht, vastgesteld dat dit inderdaad een gevaarlijke dosis radioactief Stron- tium-90 bevat. Dit element zendt voorna melijk bètastralen (met korte radius) uit, doch ook gammastralen waarvan het door dringingsvermogen stijgt met de „hard heid". De Amsterdamse Keuringsdienst han teert bij zijn activiteit het zgn. „radioac tieve stoffen-besluit" en de Warenwet. Het eerste acht de dienst nog zeer wel bruik baar. De zijnerzijds gebruikte normen zijn geheel in overeenstemming met de inter nationaal gehanteerde maatstaven. Ook de Warenwet kan nog wel worden toegepast, doch is niet voor de artikelen bedoeld die nu de aandacht van de dienst en van het publiek zozeer hebben getrokken. Op vrij korte termijn is aldus de meergenoem de dienst een Koninklijk Besluit te ver wachten, daardoor die artikelen geheel onder de bepalingen van de Warenwet ko men te vallen. De dienst beoogt het (voorlopig) ont trekken aan de handel van voor de gezond heid (mogelijk) schadelijke stralende stof fen. Hij ondervindt van de handolaren in alle opzichten de meest loyale medewer king. Het K.N.M.I. deelt mede: De bij de Polen gelegen depressie begon gisteren op te vullen, daar tevens een ten westen van Schotland gelegen hogedruk- gebied zich naar het zeegebied tussen IJs land en Groenland verplaatste, werden in onze omgeving de luchtdrukverschillen kleiner en ging de wind bijna geheel lig gen. Deze omstandigheid bevorderde een sterke uitstraling. Bijna overal in het oosten en zuidoosten van het land werden minimum-temperaturen van -8 -9 gra den bereikt. Woensdrecht had met -10 gra den de laagste temperatuur. Ten westen van Noorwegen is een kleine depressie aangekomen. Deze beweegt vrij wel pal naar het zuiden en zal morgen de Noordzee passeren Later op de dag kan ze het weer bij ons gaan beïnvloeden waar door voornamelijk in het westen van het land dan de kans op sneeuw belangrijk toeneemt. De depressie wordt voorafgegaan door een zwakke rug van hoge druk die in de ko mende nacht boven Nederland zal aanko men. In verband hiermee wordt in het zuidoosten plaatselijk strenge, elders ma tige vorst verwacht. Overdag zal in het algemeen lichte tot matige vorst blijven voorkomen WEERRAPPORTEN Woensdag 13 januari Zon op 8.44 uur, onder 16.53 uur. Maan op 16.57 uur, onder 7.50 uur. Maanstanden 14 januari 0.51 uur volle maan 21 januari 16.01 uur laatste kwartier 28 januari 7.16 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 12 januari Hoog water 2.56 en 15.09 uur. Laag water 10 53 en 23.07 uur. Woensdag 13 januari Hoog water 3.34 en 15.43 uur. Laag water 11.31 en 23.48 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen BB c binnen- en buitenland. °5 d C E M Neerslag, laatste 24 uur. 5€ c t SC Den Helder zwaar bew O 4 0,2 Ypenburg licht bew. windst. 3 5 Vlissingen onbewolkt no 5 3 Eelde sneeuwbui windst. 0 1 De Bilt licht bew. n 2 0.6 Twente zwaar bew n -2 0 Eindhoven licht bew. windst. 1 0,1 Zd Limburg zwaar bew n -1 3 Helsinki onbewolkt no -15 1 Stockholm sneeuw n -7 3 Oslo onbewolkt nno -10 0 Kopenhagen half bew. nno -6 0 Aberdeen regen windst. 6 3 Londen licht bew. nno 6 1 Amsterdam onbewolkt windst. 3 1 Brussel onbewolkt nnw 2 0,6 Luxemburg licht bew. n -5 1 Parijs geheel bew. windsL 1 1 Bordeaux licht bew. wnw -0 3 Grenoble sneeuw no -0 1 Nice onbewolkt nnw 8 0 Berlijn sneeuw wnw -2 12 Frankfort zwaar bew. no -4 3 München sneeuw nnw -6 1 Zürich sneeuw n -5 4 Genève sneeuw windst. -2 2 Locarno onbewolkt zo 1 0 Wenen geheel bew ozo -5 0 Innsbruck licht bew. windst. -6 0 Belgrado geheel bew. o -4 0 Rome regen n 9 31 Ajaccio zwaar bew. n 9 6 Madrid zwaar bew n 10 6 Lissabon licht bew. nnw 8 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2