Pijnlijke herwaardering doemt op: zij zien zich al aan de railing van emigratieschip Nieuwjaar voor de Belgen in Kongo is vol bitterheid en onzekerheid WERELDNIEUWS NAAIMACHINES BELGISCH KONGO (SLOT) Symbolische sardientjes (*Pr raatótcel Arabische Lip houdt Palestina-conferentie Kongolese nationalisten betalen geen belasting Weinig belangstelling van de ministers 3 Model Mild Ambassadeur van Venezuela terug Beroep van Chessman weer verworpen Beraad tegen Israel Boodschap van goede wil van Kroesjtsjev voor Eisenhower Gronchi reist alsnog 5 februari naar Moskou Het Europees Parlement Verdeeld i DINSDAG 12 JANUARI 1960 Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 Abako-Ieider Joseph Kasavoeboe „koning van Kongo", begeeft zich naar het nationalistencongres van Kisantoe, dat Kongo's eisen aan België opstelde. Er zijn de laatste tijd naar aanleiding van koning Boudewijns bezoek veel grote worden gesproken over de beschavings missie van koning Leopold II, die tot 1908 Kongo als een privé-domein bestierde. Een Belgische collega zei tegen mij: „Er is over Kongo nooit een wetk als Max Havelaar verschenen". Indercaad. maar er is een boek dat „Rode Rubber" heet en er zijn rapporten van consuls en missionarissen over de dwangarbefd en de verplichte leveringen van ivoor en rubber, over de strafexpedities waarbij de soldaten voor iedere afgeschoten patroon een zwarte rechterhand als bewijsstuk moesten mee brengen (Brits witboek, 1904). Die toestand leidde tot een internationaal schandaal, dat het Belgische pariement in 1908 noopte Kongo als kolonie van de koning over te nemen. Sindsdien is er in Kongo veel veranderd, de machtige maatschappijen „Société Gé nérale, „Union Miniere" en „Obraco" heb ben ingezien dat men met goedbehuisde, goedgeschoolde arbeiders winstgevende re sultaten bereikt, in Kongo's steden vindt men vandaag betere scholen, huizen en hospitalen dan in welke andere Afrikaan se kolonie. De Belgen staan het komend jaar voor de taak met hun investeringen (tien mil jard gulden) ook die economische be schavingsmissie voort te zetten, een taak die nu in eerste aanleg op het terrein der menselijke betrekkingen ligt. Zij zullen schoolmeesterachtige adviezen voor zich moeten houden, niet doen als minister Scheyven, die dit het ogenblik vond om te verklaren dat het statut unique" waar onder blanke en zwarte ambtenaren ge lijkelijk betaald worden, moet worden af geschaft. Dat statuut was één aspect van de enigszins verlate afschaffing der kleur- barrière, die na de onlusten van 4 januari volgde. België heeft bij die taak één handicap: in de Franse en Britse koloniën voelen zelfs de felste nationalisten een hang naar de cultuur en de grandeur van de koloni sator, het bleef voor hen de moeite waard bepaalde banden te handhaven. Dat heim wee bestaat niet jegens kleine landen als Nederland of België Al leerden de Belgen dan sommige Kongolezen Vlaams om hen te kunnen vergasten op de verzamelde werken van Guido Gezelle en Stijn Streu- vels. Platvoeten. Meer dan een kwart van het aantal dienstplichtigen in het district Kopenhagen heeft platvoeten, aldus de militaire arts G. Funding, die er de keuringsrapporten van de ongeveer tienduizend man per jaar op heeft na geslagen. Van de tienduizend hadden er slechts 160 een slecht of kunstgebit. 205 een slecht gehoor, 384 ontoereikend ge zicht en 337 geen goed postuur. Voor elke vrouw. Het officiële Poolse pers bureau P.A.P. meldt, dat het Poolse mi nisterie van gezondheid maandag nieu we bepalingen heeft uitgevaardigd met betrekking tot verstoring van zwanger schap, waardoor bijna elke vrouw, die dit wenst, abortus kan laten plegen. Zij behoeft daartoe slechts tegenover een arts te verklaren dat zij zich in „bij zonder moeilijke materiële omstandig heden bevindt die verstoring der zwan gerschap rechtvaardigen." In zieken huizen en andere medische centra zul len speciale klinieken worden geopend, waar Ce gewettigde abortus kan worden uitgevoerd. Te gek. Een demonstratie van Perzische studenten, maandag te Teheran, tegen „te strenge exameneisen" heeft in een treffen met de politie drie doden en vijftig gewonden gekost. De politie ver richtte vele arrestaties. Slachtoffers. Op het strand bij Fréjus zijn heden de lijken van een man en een vrouw, slachtoffers van de overstro mingsramp van 2 december, aange spoeld. De balans van deze ramp is thans 333 doden en 85 vermisten. Gelukt. De zenuwpatiënt bij wie een jaar geleden in het Gustaaf-Wernerinstituut te Uppsala in Zweden door middel van een protonenstraal enkele zenuwstren- gen werden afgesneden, blijkt hiervan geen nadelige gevolgen te hebben on dervonden. De uitslag van de operatie blijkt geheel positief te zijn. Men wil de beproefde operatiemethode nu alge meen gaan invoeren. .ekende. George Perkins, Amerikaans ambassadeur bij de NAVO van 1955 tot 1957, is maandagavond op 64-jarige leeftijd te New York overleden. Hij was onder meer hoofd van de afdeling industrieën van de Amerikaanse orga nisatie voor economische samenwer king (E.C.A.) in Europa en van 1949 tot 1953 onder-minister van buitenlandse za ken voor Europese aangelegenheden. Ongewenst. In de haven van Dublin heeft een gevecht gewoed tussen journalisten en havenarbeiders, die bezig waren 137 paarden op een schip te laden. De prak tijk van het zenden van levende paar den naar het vasteland om de dieren daar te slachten kwam in het middel punt der belangstelling te staan sinds 27 paarden verleden maand tijdens een storm op zee stierven. De havenarbei ders waren niet gesteld op de belang stelling van de pers en trachtten de foto grafen hun camera's af te nemen. Misverstand. Een Zuidafrikaanse decora tieschilder is het slachtoffer geworden van de aanhankelijkheid van zijn hond. Hij was in de buurt van Morreesburg in een rivier aan het zweipmen toen hij plotseling in levensgevaar kwam te verkeren. Een van zijn vrienden wilde hem redden en sprong in het water. Maar de hond sprong eveneens in het water en viel de man zo hevig aan, dat deze naar de oever moest terugkeren en toezien hoe de ongelukkige bader vlak binnen zijn bereik verdronk. Succes. Een inenting tegen kinderverlam ming over het hele land heeft het aantal poliogevallen in Italië bijna tot de helft teruggebracht, aldus is maandag door het 'taliaanse bureau voor de statistiek bekendgemaakt. In 1958 kwamen er nog 7.665 gevallen van deze gevreesde ziek te voor in 1959 waren het er nog maa 4. 143. Psycholoog. Ruslands „grootste psycho loog", Serge Rubinstein, is maandag op 70-jarige leeftijd overleden, zo meldt Tass. Zijn boek „de grondslagen van de algemene psychologie" werd in 1934 met de Stalinprijs bekroond. Kabel. Nog in 1960 zal waarschijnlijk een onderzeese kabel worden gelegd tussen Amerika en Japan. Eind deze maand gaan zeven functionarissen van de in ternationale telegraaf- en telefoon maatschappij uit Japan met zes kabel- fabrikanten naar Amerika om daar met de P.T.T. overleg te plegen. In principe zijn de partijen het al eens over het project de verdeling van de kosten en de route van de kabel moe ten nog geregeld worden. hij, en bovendien menselijke contacten leg gen op basis van hun godsdienstige over tuiging, dat de mens misschien niet gelijk, maar wel gelijkwaardig is. Ambtenaren van het binnenlands bestuur ook, vooral jongeren, die ergens in de „brousse", in het binnenland de beste jaren van hun leven besteden en de Afrikanen, die zij wérke lijk kennen, respecteren. Toch hebben ook die anderen, die ploe terende, zwetende ambtenaren en emplo yés, recht op een m'ld oordeel. Zij hebben voor België en Kongo een economisch im perium opgebouwd, dat door de politieke ontwikkeling tijdelijk stagneert en het straks misschien zonder monopolistische protectie zal moeten stellen, maar dat er, alle gemakkelijke critiek te^ spijt, zijn mag. Hun industrie heeft, elders in Afrika, voor de zwarte bev de evo lutie uit donkere achterlij! ingeleid, een pijnlijk, maa' gezond proccc De heer Julio Alfredo de la Rosa, de am bassadeur van Venezuela in ons land, is op zijn post in Den Haag teruggekeerd. De heer De la Rosa keerde naar zijn land terug, nadat tussen Venezuela en Neder land gespannen betrekkingen waren ont staan, naar aanleiding van de vrijlating, op Curagao, van twee aldaar gelande Cu baanse vliegers die pamfletten boven Venezuela hadden willen uitstrooien. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse opperste gerechtshof heeft een verzoek van Caryl Chessman tot herzie ning van zijn proces afgewezen. Chess- mans advocaat zal een beroep instellen, inhoudende dat zijn cliënt onwettig van zijn vrijheid wordt beroofd, omdat het pro ces tegen hem niet in overeenstemming met de regelen van het recht is gevoerd. Indien de rechter het hiermede niet eens is, kan tegen zijn beslissing hoger beroep worden aangetekend. Deze gerechtelijke actie kan echter waar schijnlijk niet voor de vastgestelde terecht stellingsdatum van 19 februari worden voltooid. Wirin gaf dan ook te kennen dat hij zal pogen uitstel van terechtstelling te verkrijgen, totdat beslist is over dit nieu we beroep van Chessman. Op de Kruimels, en waarom niet? Bij moede voeten wil het wel eens helpen, even op de handen te lopen. Een rijke man is tenslotte niets dan een arme man met geld. 0 0 0 Een arme man is alleen maar een rijke man zonder geld. 0 Er is slechts één staatsvorm die nog on doelmatiger is dan parlementaire demo cratie: Dictatuur. 0 0 0 De mens bestaat voor 99,3 9I» uit water. De rest is zelfoverschatting. 0 0 0 Twintig jaar geleden dacht ik, dat ik voor alles te jong was. Nu weet ik, dat ik voor alles twintig jaar te oud ben. 0 0 0 Eenzaamheid is mensen laatste bezit 00 De schepping is nog slechts aan zijn eerste letter toe. 0 0 Het leven te begrijpen is dodelijk. 0 0 0 Het verschil tussen mens en dier is, dat de mens dit beter zou dienen te weten. 0 0 0 Wat zijn dergelijke wijsheden vervelend. H. B. Fortuin CAIRO (UPI) Het secretariaat van de Arabische Liga heeft voor 8 februari een bijeenkomst uitgeschreven, waar de Pa lestijnse kwestie zal worden behandeld. Onder andere zou de vorming worden voorgesteld van een „Palestijns leger", dat tot taak krijgt het heilig land, dat wil zeggen ook Israel, weer terug te brengen in handen van het Palestijnse volk. De bijeenkomst zal, zo verklaarde een hoog geplaatst functionaris van de Arabische Liga, een van de belangrijkste sinds vele jaren worden. In eerste instantie was besloten de bij eenkomst te houden op het niveau van re geringsleiders, maar door de moeilijkhe den, die hieraan verbonden zijn is men ten slotte genoodzaakt geweest de ministers van Buitenlandse Zaken der aangesloten landen bijeen te roepen, in plaats van de regeringsleiders. Op de agenda van de bijeenkomst staan onder andere „stappen tot het herstel van Palestina" en „de oprichting van een Pa lestijns leger". Hoewel de aangesloten regeringen nog niet hebben geantwoord op de kortgele den verzonden uitnodigingen, zal Irak hoogstwaarschijnlijk niet deelnemen, en omdat Tunesië de Liga boycot wordt ook van dit land geen delegatie verwacht. De redenen voor het bijeenroepen van de „Palestina-conferentie" liggen in de vrees van de Liga voor een vergroting van de emigratie van Joden naar Israel, in de plannen, welke in Israel zijn ge maakt voor de waterhuishouding van de Jordaan en de Israëlische campagne te gen het beheer van Egypte over het Suezkanaal. De spanningen tussen Israel en de Arabische wereld zijn de laatste maanden aanzienlijk toegenomen. v - - LEOPOLDSTAD (Belga) —De Abako en de Afrikaanse Solidariteitspartij heb ben de Belgische minister van Kongo en Roeanda-Oeroendi, De Schrijver, in een brief medegedeeld, dat de geest in Neder- Kongo en Kwango-Kwiloe zodanig is, dat de bevolking vastbesloten is geen belas ting te betalen, zolang geen zekerheid is verkregen over de onafhankelijkheid. De partijen stellen voor, de betaling van belastingen uit te stellen tot na de afloop van de rondetafelconferentie. Dit voorstel, aldus de boodschap, is een uiting van de wil van een volk, dat vastbesloten is alleen belasting te betalen aan een Kongolese re gering die, zoals verwacht wordt, in de eerste maanden van dit jaar zal worden gevormd. De openingszitting van de rondetafel conferentie die op 20 januari begint zal worden voorgezeten door premier Eyskens. WASHINGTON (UPI-AFP) President Eisenhower heeft gisteren een „boodschap van goede wil" ontvangen van Kroesjt sjev, die hem mondeling werd overge bracht door de Russische ambassadeur Mensjikov. „Ik bracht een boodschap van goede wil van premier Kroesjtsjev aan de president over en ook bracht ik de nieuwjaarsgroe ten en beste wensen van de heer Kroesjt sjev aan de president en diens familie over", zo vertelde Mensjikov toen hij het Witte Huis twintig minuten later verliet. Mensjikov vertelde nog dat het Russische plan om een deel van de Grote Oceaan te gebruiken voor projectielproeven, niet ter sprake is gekomen. Wel is even gesproken over Eisenhowers bezoek in juni aan de Sovjet-Unie. Een Amerikaanse woordvoerder deelde later mee dat Eisenhower en Mensjikov zijn overeengekomen dat hun beide rege ringen op korte termijn aan het voorberei dende werk voor Eisenhowers reis zullen beginnen. Mensjikov liet twee grote nieuwjaarsge schenken voor de president achter waar over hij niets wilde vertellen. Mensjikov keerde de vorige week van een vakantie in de Sovjet-Unie naar Washington terug. ROME (AFP) —Het Quirinaal heeft be kendgemaakt, dat president Gronchi 5 fe bruari naar Moskou zal reizen. De duur van het bezoek van de Italiaanse president aan de Sovjet-Unie zal later vastgesteld worden, wanneer het antwoord bekend is van de eerste minister van Marokko, die in de eerste helft van februari een offici eel bezoek aan Italië brengt. Welke stappen heeft de Italiaanse rege ring genomen om het Vaticaan eraan te herinneren dat het het verdrag van Late- ranen moet naleven? Deze vraag hebbeii Italiaanse senatoren van de (Nenni-) so cialistische fractie gesteld aan premier Segni in verband met de verklaringen die kardinaal Ottaviani heeft afgelegd. Zoals bericht is heeft kardinaal Otttaviani op de kansel de houding gebrandmerkt van hen, die er niet voor terugdeinzen de hand van de onderdrukkers van de kerk te druk ken, hoewel zij zeggen christenen te zijn". De socialistische senatoren hebben Seg ni voort6 gevraagd of de rede van kardi naal Ottaviani in verband dient te worden gebracht met de komende reis van presi dent Gronchi naar de Sovjet-Unie. Ook willen zij van Segni weten of hij het toe laatbaar acht, dat een hoge vertegenwoor diger van de r.k. kerk tussenbeide komt in de buitenlandse aangelegenheden van de staat, terwijl de Italiaanse grondwet dui delijk bepaalt, dat de staat en de r.k. kerk „onafhankelijk en souverein" zijn. Als het verdrag van Lateranen op een zo duidelij ke manier geschonden wordt, kan er slechts een verwarde toestand ontstaan wat de betrekkingen tussen staat en kerk betreft, aldus de senatoren. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) LEOPOLDSTAD, januari. Op de oudejaarsdis van vele Belgische families in Leopoldstad hebben dit jaar sardines gestaan, véél sardines. Blanke huis moeders hadden ze bij kisten tegelijk ingeslagen, toen aan het begin van het vorige jaar, op 4 januari, zwart Leopoldstad uitbarstte in een tierende opstand, die blinde paniek wekte in de blanke wijken. Sinds die dag eet blank Leo de visjes-in-olijfolie en ze hebben een symbolische bijsmaak gekregen. Zelfs de ijsgekoelde champagne waarmee de Belgen elkaar dit keer bij klokke twaalf in de hete tropennacht een „gelukkig nieuwjaar" toedronken, kon die smaak niet wegspoelen. Want de gedachten gingen terug naar een jaar tevoren toen de heilwensen nog de schijnbare zekerheid bezaten van voorspoed, hogere tan tièmes, nieuwe koelkasten, grotere auto's en een Belgisch villaatje in de toe komst Vandaag ligt dié droom in scherven, de toekomst staat op losse schroeven. Verbijsterd slaan de Belgen in Kongo het razend tempo gaande, waarmee dit eiland van koloniale rust en orde naar de onafhankelijkheid evolueert, zelfs Nigeria, Kenya, Tanganyika, waar het zoveel eerder begon te rommelen, voor- bijstrevend. De late starter heeft een snelle eindsprint en zal in april ver moedelijk zijn doel bereiken. Tijdens een verblijf van vijf weken in Kongo heb ik het beslissend stadium van die ontwikkeling meegemaakt. Toen ik kwam, geloofden de Belgen nog in de ge leidelijke overgang van vier jaar interne autonomie en in een Belgisch-Kongolese ge meenschap, lachten als „kenners van Kon go" om de naïeve buitenlander, die een snellere ontwikkeling voorspelde. Maar in die vyf weken forceerden de zwarte leiders het tempo, dwongen concessies af van de Belgische regering, die haar laatste troef kaart speelde: het bezoek van de Koning. In die vijf weken groeiden bitterheid en onzekerheid bjj de transpirerende blanke mannen en vrouwen, de ambtenaren, de employés en de planters. En toen ik ging, De Abako, die de facto in Neder- Kongo al voor een groot deel „regeert" heeft zijn eigen orde dienst, compleet met motorordon nansen. i vroegen zij haast hulpeloos: „Wat gaat er met ons gebeuren?" In huq gedachten hingen zjj al over de railing van cmigra- tieschepen. Het antwoord op die vraag hangt min der van hen af, dan van de Belgische re gering. Als België een De Gaulle zou be zitten die onvermijdelijkheden in een stout moedig gebaar kan omzetten, dan is er niets aan de hand: Het bewijs ligt aan de overkant van de rivier, waar in Brazza ville de verhouding tussen blank en zwart nog nooit zo goed is geweest. De Kongo lese leiders zijn geen radicale dwazen, zij beseffen zeer wel dat Kongo om voortge zette blanke hulp schreeuwt Maar te duchten valt. dat in het hopeloos verdeel de België niemand sterk genoeg staat vlak voor de finish dat grote gebaar te maken, dat het zich de onafhankelijkheid zal laten afdwingen en daarmee een gouden kans zal doen voorbijgaan. Niet dat de Belgen dan op staande voet Kongo zullen moeten verlaten. Kongo is (nog) geen Indonesië. Maar zij zullen tot een pijnlijke herwaardering van hun be staansrecht moeten komen. Let wel, de Belgen in Kongo zijn niet dommer of slechter dan de Fransen, Brit ten of Nederlandrs in hun koloniën waren of zijn. Zij zijn even energiek, royaal en ondernemend, ook even kortzichtig, irrite rend vaderlijk en doof op het gebied der menselijke betrekkingen als die anderen. Zij en hun vrouwen zijn de ergsten beginnen al hun gesprekken over „domme Afrikanen" met „Maar mijn boy is Dat is dan ook doorgaans de enige Afri kaan, die zij kennen. De koloniale verhou ding leent zich slecht voor menselijke ont moetingen op gelijk niveau. Er zijn in Kongo gelukkige uitzonderin gen, missionarissen en zendelingen, die zonder de geweldige publiciteit van dr. Schweitzer te krijgen, hetzelfde doen als Belgische bestuursambtenaren: het vertrek nadert. De algemene vergadering van het Euro pese Parlement heeft aangedrongen op een grotere financiële steun aan arbeiders die hun baan verliezen door de automatisering in Europa. De meerderheid van de spre kers van de zes landen bracht zijn twij fel tot uitdrukking of de 500 miljoen nieu we Franse franken voor het sociale fonds van de Gemeenschap wel voldoende zou den zijn om de ontslagen arbeiders te her scholen en opnieuw een bestaansmogelijk heid te geven. Opnieuw werden er verwijten gemaakt dat de verschillende landen geen minis ters naar de vergadering hadden afge vaardigd. Slechts twee van de 22 topfunc tionarissen van de uitvoerende organen van de Kolen en Staalgemeenschap en Euratoom waren naar Straatsburg geko men om de zitting over de organisatie en de verdeling van het gezamenlijke sociale fonds bij te wonen. I J

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3