Animo voor lelieteelt groeit Vijfenzeventig jaar christelijk onderwijs in Haarlem jn Ontmoeting rooms-protestant vraagt nieuwe gezindheid Amerikaanse leliekweker vertelt over teeltervaringen „Bethesda Sarepta" wordt heropend KUNSTGEBIT DINSDAG 12 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Tussen ons geen dogma maar bloed Couturier-kring hoopt dat deze zal groeien in bijeenkomst op 18 januari Kaderleden van N.V.V. bespraken plan van actie Haarlemse politierechter Ontslagen werknemer bedreigt chef met mes ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Burgerlijke Stand van Haarlem Plannen voor (laatste) twee scholen liggen gereed Th. Vooren werd vierde Kleurendia-wedstrijd van „De Toverlantaarn" Ir. A. P. van Hecking Colenbrander overleden Directeur van Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij Postbode liep de Zomervaart in Raadsleden vragen opnieuw naar verhoging van steunnormen Ofschoon de voor 18 januari aange kondigde bijeenkomst van rooms-katho- lieken en protestanten in het Haarlemse Concertgebouw, waarover wij eerder hebben bericht, niet enig is in ons land, waar zowel boven als onder de Moerdijk de laatste jaren wel meer gezamenlijke initiatieven werden genomen, kan men wel zeggen, dat de basis van het Haar lemse initiatief uniek is voor ons land. De journalisten, die vorige week de pers conferentie van de „Couturier-kring" bijwoonden, zaten tegenover een gezel schap van predikanten en priesters, wier gemakkelijke onderlinge verhouding hen verraste er was bij de predikanten niet de minste gespannenheid wanneer een priester iets formuleerde en anders om lag het evenzo. De vanzelfsprekendheid van hun „ge zamenlijk optreden" verraadde een lang durig en nauw onderling contact en on willekeurig werd de nieuwsgierigheid naar het ontstaan en de oogmerken van de „Couturier-kring" er groter door. Daar van heeft in deze zelfde bijeenkomst de Waalse predikant in Haarlem, ds. J. F. Baudraz, op indringende wijze getuigenis afgelegd. Want hij was het die samen met mgr. A. Diepenbrock de grondslag voor deze kring legde. Het was een ontmoeting, die men nauwelijks voor mogelijk zou houden: de predikant van een gemeente, eens gevormd door uitgewekenen voor de Inquisitie, zoekt contact met de secretaris van Katholieke Actie in Nederland Voor zo'n ontmoeting tot stand kan komen „moet er heel wat gebeuren". Maar er is ook heel wat gebeurd, alleen is daar van in Nederland tot nu toe weinig door gedrongen. Die gebeurtenis is het werk van de Franse pater Paul Couturier, wiens lijden onder de verdeeldheid der christe nen en wiens oproep aan zijn mede-katho lieken om de hand in eigen boezem te steken in het Franstalige deel van Europa vérstrekkende gevolgen heeft gehad. Schok „Begrijpt u wat dat voor mij beteken de?", aldus ds. Baudraz, „ik dien hier een gemeente, welke wel de meest sprekende getuige is van de gewelddaden tussen katholieken en protestanten. Mijn over grootvader heeft als Waldens nog onder dp kerkvervolging geleden en ik ben opge voed bij de vrees voer Rome. Kunt u be grijpen welk een schok er door ons, na komelingen van de Hugenoten, is gegaan toen wij in 1946 Couturiers stem steeds sterker hoorden pleiten en aandringen Tussen onze protestantse broeders en ons is een koof, gevuld met bloed wij moe ten boete doenDat wés het: de kloof tussen ons was niet in de eerste plaats het dogma, maar het bloed van de Bartholo- meusnacht". Het werk van Couturier in Lyon, dat na zijn dood in 1953 werd voortgezet door abbé Pierre Michalon in het door hem op gerichte Centre Irénée, heeft in sterke mate bijgedragen tot een nieuwe gezind heid onder de katholieken en de protes tanten in Frankrijk en Zwitserland. Ds. Baudraz, een hunner die naar Haarlem kwam, maakte verscheidene van zijn col lega's hier vertrouwd met de gedachten- wereld van Couturier (en ook van de hoog leraar Cullmann, van wie het voorstel tot christelijke solidariteit door uitwisseling van collecten afkomstig is). Tegelijkertijd zocht hij contact met roomskatholieke geestelijken en zo ontstond enige jaren geleden de „Couturierkring". Over het werk van de kring lazen we in de omvangrijke documentatie welke ons werd verstrekt: „Als we spreken over de eenheid der kerken, doet de problematiek van die eenheid zich op drieërlei vlak voor: de eenheid in kerkorde en bestuur, de een heid in belijdenis en leer en de eenheid in de liefde. Zowel Culiman als Couturier be gint bij de laatste, bij die liefde. Cull man ziet vanuit de éne doop de verant- worodelijkheid van alle christenen voor elkaar en wil dat tol uiting brengen in een wederzijdse collecte voor elkanders noden. Couturier wil vooral heenwerken naar een ontmoeting van chxistenen uit de ver- In een van de zalen van restaurant Brinkmann in Haarlem is zaterdagmiddag een regionale bijeenkomst gehouden van kaderleden van het N.V.V. ter bespreking van het plan van actie dat enige tijd ge leden door het in Utrecht gehouden con gres was aanvaard. De secretaris van de A.B.V.A., de heer J. van Djjck, hield een toespraak waarin hjj onder meer stelde dat de loonvorming in ons land nog nim mer zo in een keurslijf heeft gezeten dan thans bij de huidige regering het geval is. Volgens de spreker tracht het kabinet- De Quay een vooruitstrevend loonbeleid op dood spoor te zetten. Dit heeft een on gunstige terugslag op de internationale samenwerking en in het bijzonder op de Europese integratie, aldus de heer Van Dijck. Hij meende dat de grote kartels nog steeds niet gebroken zijn. Als voorbeeld noemde hij de activiteiten van Alfred Krupp, de schrootaffaire en de kolencrisis. Het N.V.V. stelt zich twee hoofddoelen voor ogen: een zo hoog mogelijke natio nale welvaart en een zo rechtvaardig mo gelijke verdeling van deze welvaart. Spre ker was het niet met staatssecretaris Rool- vink eens dat men tevreden over de be reikte resultaten bij de loononderhande lingen kan zijn De pogingen van de rege ring tot stabilisering van de prijzen zetten volgens hem geen zoden aan de dijk. Het N.V.V. is niet tegen iedere huurverhoging, maar wel tegen de huurverhoging die de regering-De Quay thans wil doorvoeren De gevolgen van de bestedingsbeperking van 1957 zijn voor grote delen van de be volking nog steeds niet opgeheven. Vele tienduizenden werknemers hebben nog niets gemerkt van een welvaartsstijging Vooral in de dienstverlenende sector is sprake van een grote achterstand ten op zichte van andere takken van het bedrijfs leven. schillende kerken opdat in die ontmoeting het klimaat worde geschapen om werke lijk samen te bidden om de eenheid der kerk. Het is met name dit klimaat van ver trouwen en broederlijke liefde, dat de Haarlemse Couturierkring in zijn eigen gesprekken zoekt en waarvan men gaarne naar buiten toe een getuige wil zijn". Zuivering Dit is, zoals ds. Baudraz nog opmerkte, geen oppervlakkig over de verschillen heenpraten. Maar juist öm op de goede wijze over die verschillen të kunnen spre ken moet er een wederzijdse zuivering plaatsvinden. En dat kan als men begint bij de eenheid in de liefde van Christus. Ds. W. M. van Asperen lichtte dit toe door te zeggen, dat er ook in de zakelijke theologische verschillen vaak allerlei men selijke affecten meespelen, zonder dat men daarop bedacht is. Hij vestigde er ook de aandacht op, dat deze kring een zuiver persoonlijke onderneming van een aantal geestelijken en 'n paar leken is en dat lokte natuurlijk de vraag uit of het episcopaat het werk van de kring en de te organi seren bijeenkomst goedkeurde. Daarop werd door mgr. Diepenbrock medegedeeld, dat de bisschop zijn warme instemming met dit werk heeft getoond. Zo werkt thans ock het door Couturier gestichte Centre Saint Irénée in Lyon Abbé Couturier waarin de „terugkeer naar Rome" niet de centrale oecumenische gedachte is, maar de eenheid wordt onderworpen aan de wil van Christus met de instemming en de belangstelling van het Vaticaan. In 1958 werden er bijna een half miljoen tractaten uitgegeven op aanvragen uit veertig lan den. Verder worden er regelmatig confe renties en retraites gehouden, in de in schrijvingen waarvoor allerlei bekende na men uit de oecumenische beweging op duiken. Zoals reeds is aangekondigd zullen op de bijeenkomst in de Gemeentelijke Concert zaal dr. W. F. Golterman en dr. J. C. Groot naar aanleiding van het werk van Cull mann en van Couturier hun visie geven op het thema „wachten protestanten en katholieken op een ontmoeting?" Vele leliekwekers hoorden maandag uit de mond van de voorzitter van de vereni ging „De Lelie", de heer Fl. Swart, tijdens de in Haarlem gehouden vergadering, dat het goed gaat met de verkoop van de le lies. De prijzen zijn goed en de oogst in het afgelopen jaar was redelijk. De contro leurs van de Keuringsdienst krijgen niet overal die waardering voor het werk die zij verdienen. De buitenlandse afnemers geven die wel door dikwijls speciaal naar Nederlandse lelies te vragen. De heer Bakker, hoofdassistent van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst in Aals meer moest voor de zoveelste keer de dank incasseren voor zijn uitstekende werk op het gebied van de onderzoekingen naar de gedragingen van de lelies bij de broei. Proeven om deze bollen vroeg op te planten en ook goed te laten broeien heb ben tot nu toe negatieve resultaten opge leverd. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer H. J. Voors, bleek dat de vereniging thans 351 leden telt, wat dus meer dan de helft is van het totale aantal kwekers, 630. Deze kwekers hebben zoals de heer Voors tijdens de internationale lelieconferentie in Londen heeft vernomen, ervoor gezorgd dat Nederland de meest uitgebreide lelie cultuur ter wereld heeft. Zijn wens dat het ook de beste ter we reld zal worden is nog wel niet bereikt, maar volgens de directeur van de Keu ringsdiensten de heer F. Limburg zijn er al aardige successen geboekt. Voor alles moeten de kwekers het virus te lijf, hoewel de aaltjes een minstens even ernstig pro bleem vormen. Op het gebied van de virus bestrijding is men zover, dat al A-certifi caten kunnen worden uitgereikt. Van Li- lim speciosum Album was niet één gezon de partij te vinden. Nu zijn er al twintig are van, zodat deze kwekers al een goed uitgangspunt hebben. De rubrums waren Tot twee maanden gevangenisstraf waarvan een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd heeft de Haarlemse po litierechter ntr. H. J. Ferwerda maandag een 41-jarige magazijnbediende uit Am sterdam veroordeeld, die zijn directe chef en de personeelschef van een stalen meu belfabriek in Halfweg met een mes had bedreigd tijdens een twistgesprek naar aanleiding van zijn ontslag tijdens de proeftijd. Toen de personeelschef een goed heen komen zocht was de opgewonden maga zijnbediende hem achterna gegaan maar er waren gelukkig geen ergere dingen ge beurd. Verdachte verklaarde dat hij door gezinsmoeilijkheden uit zijn evenwicht was geraakt. Toen hij de mededeling van zijn ontslag vernam had hij zijn zelfbe heersing verloren. Hij vertelde dat hij steeds geprobeerd had als zelfstandige een bestaan op te bouwen. Door gebrek aan een goede schoolopleiding kon hij zijn middenstandsdiploma maar niet be halen. De officier van Justitie mr. J. Wiarda achtte bedreiging met zware mishande ling bewezen en vorderde vijf maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. Mr. Geleijn- se bepleitte als raadsman de uiterste cle mentie en wees op het blanco strafblad van zijn cliënt. Hij vroeg de politierech ter verdachte als waarschuwing een flin ke geldboete en een voorwaardelijke straf op te leggen. Ook de personeelschef van het bedrijf in Halfweg deed een goed woordje voor de verdachte Schipper op de vuist De politierechter veroordeelde een 39- jarige schipper uit Katwijk aan Zee tot een week gevangenisstraf onvoorwaarde lijk en een week voorwaardelijk met drie jaar proeftijd wegens mishandeling van de mede-eigenaar van de kotter waar op de verdachte schipper was. Verdachte wilde met vier man uitvaren maar de be manning moest volgens de wettelijke be palingen ten minste uit vijf man bestaan. Toen de mede-eigenaar het uitvaarverbod kwam meedelen was de schipper in woe de ontstoken en had de ander in het ge zicht gestompt. De officier van Justitie eiste 75 boete en drie weken gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Een 39-jarige chauffeur uit IJmuiden werd veroordeeld tot een maand gevan genisstraf wegens flessentrekkerij. Hij had zich allerlei goederen aangeschaft hoewel hij volgens de officier van Justitie kon weten dat hij ze niet kon betalen. On der meer was verdachte met twee band recorders per auto naar Joegoslavië ge reisd om ze daar te verkopen. De officier had drie maanden cel waarvan een maand voorwaardelijk geëist. Advertentie HAARLEM, 11 januari 1960 BEVALLEN van een zoon: 9 jan.: C. J. van der Haas-van der Wiel; F. J. A Rcmmé-Vervest; C. H. Zomer-van Oos- trom; 10 jan.: H. W. J. Hooreman-Alders; M. M. Wonder-Comes; C. C. Koek-Orth; J. J. M. Zantvoort-van Soest; G. van Leeuwen-Zuilhof; 11 jan.: A. van Veen- Dubbelman. BEVALLEN van een dochter: 8 jan.: C. W. van Zelst-Schreurs; 9 jan.: P. Groe nendijk-van Woerkom; M. E. Sondorp- Jonassen; C. M. F. van der Horst-van Ho- rick; T. M. H. Hendrikx-Scholte; 10 jan.: M. A. Hendriks-Deelissen; J. M. Miedema- Roubos; A. M. C. van der Leden-Koning; 11 jan.: M. M. J. van Wijk-Wouters; A. C. J. Hirs-den Drijver. OVERLEDEN: 7 jan.: C. G. van Rooijen. 70 j.. Kamperlaan; J. F. A. Hoorns. 7 j., Verspronckweg; 8 jan.: L. Klein, 73 j., Maerten van Heemskerkstraat; J. H. W. van der Putten-Kampkes, 68 j., Kamper laan: A. Ottenbros-Hnngslag, 78 j., Camp- huijsstraat; J. M. Teepe-Hessel, 83 j., Kleverlaan; 9 jan.: A. M. P. Terpoorten, 72 j.. Wagenweg; J. M. Mentjox, 83 j.. Vaartstraat. ONDERTROUWD: 11 jan.: J. Warmer dam en J. M. M. Visser. Deze week wordt het vijfenzeventigjarig bestaan gevierd van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Haarlem met een bijeen komst in de Bakenesserkerk en een receptie in restaurant Brinkmann. Een belangrijk deel van het werk der vereniging heeft zich geconcentreerd in de omgeving van de Bakenesserkerk, want vlak bij ligt immers de school die later de naam Prins Bernhardschool heeft gekregen en daarbij zijn ook het bureau van de vereniging alsmede de bestuurskamer dat vorig jaar mei na slopen van een huis tot stand is gekomen. Deze kamer is tevens geschikt voor het houden van bijeenkomsten met hoofden van scholen en kleuterleidsters. Betreft de Prins Bernhardschool de oud ste nog in gebruik zijnde school van vroe gere datum dateren echter de inmiddels afgebroken scholen aan de Barteljoris- straat en aan de Anthoniestraat. Laatst genoemd gebouw is echter de eerste school die de thans jubilerende vereniging ge sticht heeft. Het is op 14 juni 1885. een half jaar na de oprichting der vereniging, in gebruik genomen. Het eerste bestuur heeft met vele financiële zorgen te maken gehad, omdat pas sedert 1920 de financië le gelijkstelling in de wet geregeld is. De heer S. A. van Dorp heeft vele jaren de leiding gehad. De belangstelling voor de school was groot en zij telde meer leer lingen dan de school aan de Bakenesser- gracht. In 1908 waren bijvoorbeeld de cij fers 605 en 540, maar later kwam er ver andering en tien jaar later waren de cij fers 346 en 438. De uitbreiding in Haar lem-oost maakte het noodzakelijk een school aan de Slachthuisstraat te bou wen. De school aan de Anthoniestraat was in verval geraakt en gesloten en het hoofd van deze school, de heer P. J. Jongejan, werd benoemd tot hoofd van de school aan de Bakenessergracht. De huidige Prins Bernhardschool is een voortzetting van een school voor lager en uitgebreid lager onderwijs aan de Bartel- jorisstraat. Deze was op 15 september 1875 gesticht door „de Christelijke school voor kinderen uit den werkenden stand van de Hulpvereeniging voor christelijk nationaal onderwijs" en op 21 september 1897 overgedragen aan de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel. De school werd in 1903 over gebracht naar de Bakenessergracht en als hoofd trad op de heer H. S. Loran, die al vele jaren de leiding in de Barteljoris- straat had gehad. In 1913 werd de heer H. Bijkerk hoofd totdat hij op 1 september 1931 wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zijn taak overdroeg aan de heer Jongejan. Naar Schoten De derde school der vereniging werd buiten de grenzen der gemeente Haarlem gebouwd en wel in de voormalige gemeen te Schoten. Dat was mede te danken aan de plaatselijke predikant aldaar ds. M. G. Blauw, die als bestuurslid en als secreta ris der vereniging, veel voor het christe lijk onderwijs in Haarlem heeft gedaan. In 1922 werd de Willem de Zwijgerschool aan de Hertzogstraat geopend en hiervan is de heer E. de Groot vele jaren hoofd geweest. De Leidsebuurt kwam in 1924 aan de beurt- Daar werd in de Leidsestraat de Nassauséhool geopend en als hoofd trad op de heer G. J. Warsenaar, die tot zijn pen sionering zijn krachten aan de school ge geven heeft. Nadat omstreeks de dertiger jaren on derwijs was gegeven in het vroegere raad huis van Schoten en het tegenwoordige bureau van politie aan de Rijksstraatweg, werd op 1 februari 1930 de Marnixschool aan de Dutrystraat in gebruik genomen. De heer J. Schreuder was van 1930 tot 1944 hoofd; toen hebben Duitsers hem gear resteerd en naar een concentratiekamp vervoerd. Daar is hij op 31 maart in 1945 overleden. Zijn opvolger was de heer K. H. Oosterhagen die van de opening der Marnixschool als onderwijzer aan de school was verbonden. Op 1 september 1931 betrok de heer M. Groot met zijn leerkrachten, onder wie de heer A. Crefeld, die aanvankelijk verbon den was aan de school in de Anthoniestraat en tot 1 januari 1955 aan de nieuwe school werkzaam was en tie leerlingen de Julia na van Stolbergschool aan de Slachthuis straat. De heer Groot en de school heb ben inmiddels een zilveren jubileum ge vierd. Ten noorden van Jan Gyzenkade Haarlem-Noord breidde zich meer en meer uit en aandacht werd besteed aan het gedeelte ten noorden van de Jan Gij- zenvaart. Op het Roerdompplein verrees de Koningin Emmaschool die op 21 april 1939 in gebruik werd genomen. De heer J. Jongkind is van het begin tot 1 september jongstleden als hoofd aan de school ver bonden geweest. De tweede school in deze wijk is de Charlotte de Bourbonstraat se dert 1 december 1957 onder één kap met de openbare Prof. Kohnstammschool aan de Jan Prinslaan. Plannen voor een afzonder lijk gebouw liggen gereed maar ze kunnen nog niet worden uitgevoerd. Voor een andere school zijn de plannen ook al geruime tijd klaar en het bestuur is in het bezit van een urgentieverklaring. Gebouwd zal worden aan de Prins Bern- hardstraat en sedert 1 september 1954 krij gen kinderen les in noodlokalen aan het Van Zeggelenplein. Het bestuur heeft besloten niet verder te gaan met 't maken van plannen van nieu we scholen omdat een goede samenwer king is ontstaan tussen besturen van ande re christelijke scholen. Een comité werkt plannen uit voor scholen nabij 't Theems- plein en in Schalkwijk. Kleuterscholen. Behalve lagere scholen heeft het bestuur onder zijn hoede een aantal kleuterscho len. De eerste dateert van 1939, gelijk met de Koningin Emmaschool en heet Prinses Beatrixschool; daarna zijn gebouwd „Kleuterlust" aan de Van Egmondstraat, „Zonnehoekje" nabij de Prins Bernhard school (1953) en „Zonnebloem" aan de P. C. Boutensstraat (1 december 1957). Het bestuur heeft in 1957 de exploitatie van de school aan de Colensostraat van de Kerkvoogdij der Hervormde gemeente Schoten overgenomen en in 1958 de „Oran jekleuterschool" aan de Oranjestraat van een vereniging. In de loop der jaren hebben vele Haar lemmers het bestuur gediend. Wij noem den reeds ds. Blauw. Als voorzitters heb ben onder meer gefungeerd ds. C. J. van Paassen, ds. W. J. van Elden en de heer A. Ph. Romeijn en de laatste jaren ver vult ds. G. H. van der Woord het voorzit terschap. In het dagelijks bestuur hebben thans zitting de heren D. Dijksman, secre taris, B. J. Thijssen, penningmeester, C. A. Versluis, algemeen adjunct, S. Nijman, (speciaal voor de kleuterscholen) en G. P. van Cranenburgh, adviserend bestuurslid. Leidster van het scholenbureau is me vrouw F. J. Hanykyr- Verkerk. Eind maart - begin april zullen de ge bouwen van „Bethesda Sarepta" aan de Hazepaterslaan in Haarlem weer door de Christelijke Vereniging voor de verple ging van lijders aan vallende ziekte in ge bruik worden genomen. Momenteel wor den de gebouwen opgeknapt en verbouwd. Als deze verbouwing gereed is gekomen, zullen er veertig patiënten in gehuisvest worden. Zoals bekend is, heeft „Bethesda Sarep ta" vele jaren als nood-ziekenhuis gefun geerd. Daarna heeft het geruime tijd ge diend als opvang- en contactcentrum voor Hongaarse vluchtelingen. Ten einde zoveel mogelijk patiënten in het opnieuw ingerichte gebouw te kunnen verplegen, zullen de verplegers worden ondergebracht in het herenhuis „Over- bosch" aan de Dreef. Tot voor kort was hier een particulier pension in geves tigd. „Overbosch" was reeds eigendom van „Meer en Bosch" en wordt thans als verplegershuis ingericht. Bij de nationale kampioenschappen ge wichtheffen tweede klasse in Leiden be haalde de Haarlemmer Th. Vooren de vier de plaats uit een aantal van veertien deel nemers. voor 80 percent in 1957 gezond. De pogingen worden nu weer door aal tjes doorkruist. De heer Limburg neemt echter aan dat de kwekers hun kramen wel gezond zullen maken. De bekende trompetlelie Regale wordt steeds meer gekweekt Ook hierbij doen de kwekers hun best om een gezond gewas te krijgen. Men heeft echter ontdekt dat zij nog niet alles in het werk stellen om alleen van de allergezondste planten (er zijn in de plantenwereld gradaties in „gezond heid") zaad te winnen. Er staan hiervan 13.000 r.r.. Van regal Album staan er 4.000 r.r. De animo voor het kweken van lelies neemst steeds toe, waardoor de opper vlakte dit jaar boven de zeventig hectare gekomen is. De heren P. Struyff uit Akersloot en C. van Meulen uit Wijdenes kunnen nu in het bestuur hun krachten aan deze cultuur ge ven in plaats van de aftredenden, de heren F. Singer uit Wijdenes en P. Schouten uit Akersloot. In afwijking van de gebruikelijke lezin gen, had de Heemsteedse diaclub „De Toverlantaarn" een kleurendia-wedstrijd voor haar leden georganiseerd, die maan dagavond in hotel „Het Wapen van Heem stede" aan het Wilhelminaplein werd ge houden. Deze wedstrijd is met succes be kroond, want het zestigtal kleurendia's, dat door ongeveer twintig deelnemers werd ingezonden, was over het algemeen van een goed gehalte. Er waren zelfs bij zonder fraaie opnamen bij, waardoor de diverse fotografen blijk gaven van een originele visie, gecombineerd met een goede compositie en een juist gevoel voor kleurverhoudingen. De leden fungeerden zelf als jury, door aan elk vertoond plaatje een bepaald aantal punten toe te kennen. Uiteraard vorderde de puntentelling nogal enige tijd, maar tenslotte kon door voor zitter A. Nunnink de volgende uitslag worden bekendgemaakt. Als de drie mooiste dia's van de gehele wedstrijd werden aangewezen: 1. „Zwaan" van C. Bolderdijk; 2. „Nestje vogels" van K. Koning; 3. „Leeuw op rots" van A. J. Meilink. De heer Jan de Graaff, een naar de Ver enigde Staten van Amerika (Oregon) ge ëmigreerde nazaat van een van de eerste bloemoollenkwekers in ons land teelt nu alleen nog maar lelies. De teelt van nar cissen heeft hij daarvoor geheel laten varen. Hij pakte het werk zo goed aan dat hij als de grootste leliekweker van de Verenigde Staten wordt beschouwd. Vier jaar geleden vertelde hij al eens iets voor de leliekwekers over zijn werken en hy- bridiseren daar. Maandag heeft hij weer voor een grote groep kwekers in café-res taurant Brinkmann in Haarlem over zijn werk verteld. Hij wees er op dat men eigénlijk niet alleen beroepskwekers in de vereniging zou moeten hebben. Ook ama teurs kunnen bijzonder nuttig werk ver richten door het nemen van proeven met exotische planten of door de bollen op water en kunstmest in bloei te krijgen. De heer De Graaff gaf als zijn mening te kennen, dat de kwaliteit van de Neder landse lelies wel verbeterd is, maar men kan geen goede cultuur opzetten door al leen maar wilde of half-wilde rassen te telen. Men moet gaan hybridiseren en krijgt daardoor dikwijls mooiere en ge makkelijker te telen bollen. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de Nederlanders de lelie te veel als een bol beschouwen en haar meer moeten zien als een vaste plant Een vaste plant, die men van zaad door teelt, waaruit men op een gegeven ogen blik de bol verkoopt als deze de leverbare maat heeft bereikt De bollen die niet zo ver zijn gekomen gooit men weg, omdat ze dan waarschijnlijk ziek zijn of niet krachtig genoeg. Natuurlijk kweekt men op zijn bedrijf ook wel van schubben, aldus de heer De Graaff, maar dat is alleen om grotere partijen van nieuwigheden te krijgen. Hierin gaat men echter intensief selecte- Advertentie O RAGIRS VAN f N Wanneer de vorm van het mondweefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. tUSSENfiUIMTZN, veroorzaakt door schrompelen von hef tandvlees Alleen de tandarts Is in staat het gebit weer passend te maken. Tracht dit niet zelf te doen met stoffen, die zidi op het gebit vastzetten, de vorm wijzigen en de tere mondweefsels kunnen aorv tasten. Indien U zich niet onmiddellijk tot de tandarts kunt wenden, is het raadzaam voorlopig OENTOFIX te gebruiken, een aangenaam alkalisch poeder, dat het gebit stevig op zijn plaats houdt. OENTOFIX wordt geheel verwijderd door het schoonspoelen van Uw gebit en geeft geen zuurvorming onder de plaat. Het vormt een zacht, beschermend laagje tussen gebit en gehemelte en doet het gebit goed vastzitten, zodat men even gemakkelijk kan eten, proten en lochen als met natuurlijke tanden. Dus geen angst meer voor verschuiven, loszitten e. d., doch wel een gevoel von zekerheid dank zij OENTOFIX. Verkriigbaar bij Apothekers en Drogisten. Zaterdag is in Den Haag op 58-jarige leeftijd overleden ir. A. P. van Hecking Colenbrander, directeur van di Haarlem se Scheepsbouwmaatschappij te Haar lem. De heer Van Hecking Colenbrander werd op 17 juli in Den Haag geboren. Na te Brielle en Den Haag de h.b.s. te hebben bezocht, voltooide hij zijn opleiding aan de Technische Hogeschool te Delft, welke in stelling hij in 1929 als scheepsbouwkundig ingenieur verliet. Zijn loopbaan begon hij als bedrijfsleider bij de Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij. ervolgens vertoefde hij enkelejaren in 't buitenland. In 1938 keerde hij terug en werd toen be last met de leiding van de bouw van mo tortorpedoboten bij de n.v. Werf Gusto te Schiedam. Bij het uitbreken van de oorlog stak hij met één van deze boten over naar Engeland, waar hij de rest van de oorlog als ingenieur bij de Koninklijke Marine werkzaam was, in welke functie hij ook de Verenigde Staten bezocht. Na de oorlog werd de heer Van Hecking Colenbrander benoemd tot commissaris van scheepsbouw en reparatie en in 1949 tot exportdirecteur van de industriële handelscombinatie „Holland" (I.H.C.) in Den Haag. Zijn be noeming tot directeur van de Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij volgde in 1954. De heer Van Hecking Colenbrander, die of ficier was in de orde van Oranje-Nassau, bekleedde ook de functie van commissaris van de n.v. tot aanneming van werken, v/h A. J. Nederhorst op Curacao. De crematie zal geschieden woensdag 13 januari te Driehuis-Westerveld, na aan komst van de trein van 13.34 uur. ren om dan tenslotte van zaad te kunnen kweken. Bij net winnen van nieuwigheden door kruising van mutaties heeft de heer De Graaff ontdekt, dat hij andere kleuren krijgt dan prof. Emsweller in Washington. Heel voorzichtig zei hij dat het dus wel mogelijk is, dat sommige zaden in een be paald klimaat wel rijp worden en andere niet. Het zou dus mogelijk zijn, dat ieder cultuurgebied zijn eigen assortiment krijgt Slechts door doelbewust te kruisen, de „ouders" goed uit te kiezen en steeds te registreren zal men succes in het werk hebben. Men moet tenslotte niet vergeten dat het kruisen van de lelies vier eeuwen bij die van de tulpen en narcissen ten ach ter is. De leliekwekers staan dus pas aan het begin van hun werk. Volgens de erva ringen van de heer De Graaff worden de lelies sterker en groter bij goed kruisen en groeien ze gemakkelijker naarmate men de kruisingen veelvuldiger doorzet.' Hij vertelde ook nog hoe men in Amerika kans ziet om het gehele jaar door lelies te broeien. Door ze in plastic zakjes met turfmolm te bewaren houdt men de bollen zes maanden goed en plant ze naar ge lang van de tijd dat men ze in bloei wil hebben. Het zaad blijft wel tien jaar goed. Tijdens het vertonen van vele prachtige dia's gaf de heer De Graaff toe, dat de smaak van het Amerikaanse publiek wel anders zal zijn dan van het Europese. Wij kunnen ons ook niet voorstellen dat een Nederlandse dame een corsage wil dragen van een bloem, die vijfentwintig centi meter in doorsnee meet. Tenslotte zei de spreker nog dat zijn kwekerij ligt in een continentaal klimaat met in de zomermaanden temperaturen boven de honderd graden Fahrenheit. De voorzitter van de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur. ;hr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, heeft de heer De Graaff voor zijn uiteenzettingen bedankt Een 21-jarige Haarlemse postbode werd maandagmorgen om tien voor acht in zijn ijver bij het zoeken naar een huis nummer aan de Zomervaart zodanig af geleid dat hij in het water liep. Een 24- jarige kantoorbediende uit de Oorschot straat en een onbekend gebleven voorbij ganger hielpen de postbode door hand reiking op het droge. De politie bracht hem naar zijn woning in de Nachtegaal straat en gaf de posttas met natte stukken af op het kantoor aan de Baljuwslaan. Ogenschijnlijk heeft de drenkeling geen nadeel van het koude bad ondervonden. De Haarlemse raadsleden mevrouw E. Smitz-Peper en mr. G. van den Bergh (beiden Arb.) hebben opnieuw aan B. en W. schriftelijke vragen gesteld over een verhoging van de steunnormen, omdat zij van oordeel zijn, dat de in december 1959 door hen gestelde concrete vragen over dit onderwerp niet zijn beantwoord. Beide raadsleden vragen het college van B. en W., of dit ermee bekend is, dat het indexcijfer van de kosten van levenson derhoud in de afgelopen maanden belang rijk is gestegen. „Zijn B. en W. van oor deel dat zulks een verhoging van de steun normen rechtvaardigt? Zo neen, waarom niet? Zo ja, heeft die verhoging dan al plaats gehad en met ingang van welke da tum? De naam Christian Dior verleent extra glans aan dit charmante, eenvoudige lentejurkje van gmene bedrukte zijde. De rok is van de zelfde stof en geheel geplisseerd. Het hoedje is van witte stro met een lint gegarneerd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5