Eeuwenoud kerkhof onder de Grote Markt blootgelegd Bollenmensen „in de banken" ter verbetering van werkmethoden Agenda voor Haarlem en de IJmond Lustrumronde van „De Kampioen DINSDAG 12 JANUARI I960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Beenderen en schedels lagen op straat Velsett'IJ muiden Beverwijk Buit van inbraak in winkel bedroeg 1700 Meisje door autobus aangereden en gewond Zandvoortmeeuwen" zonder bestuur Leden zeggen vertrouwen in het bestuur op Transformatorhuisje annex urinoir in Julianapark Overstekende hond was oorzaak van botsing 1 J. H. Davids overleden Jaarfeest „De Bataaf' Jeugdbijeenkomsten van KNVB afd. Haarlem Kosten kunnen worden gedrukt dank zij reorganisatie der bedrijven Eervol ontslag voor notaris B. M. Brans Haarlemmer ernstig gewond hij hotsing in Haaksbergen De KLM-besprekingen Vandaag beraden de Amerikanen zich Nederlander verliest proces om schadevergoeding tegen Indonesië Van steiger gevallen en heide armen gebroken Kapitein te goedig; schip omhoog Pvan der Lijn sprak over vulkanen Zandvoortse Damclub in de eerste klasse UIT STAD EN STREEK Heel wat voorbijgangers bleven maan dag op de Grote Markt in Haarlem aan de kant van de Grote Kerk, nieuwsgierig en wellicht ook met een lichte huivering staan kijken bij de diepe kuilen die man nen van de gemeentelijke dienst voor Hout plantsoenen en begraafplaatsen daar aan het graven waren om de wortels van een drietal iepen bloot te leggen. Deze zieke bomen worden gerooid om plaats te ma ken voor jonge en gezonde exemplaren. Met elke schep van de spittende mannen werden er meer beenderen en schedels aan de oppervlakte gebracht. Stoffelijke resten van mensen, die hier onder de Grote Markt vele eeuwen geleden hun laatste rustplaats vonden. Uit oude archieven blijkt ,dat op deze plaats in de schaduw van de St. Bavo vroeger een kerkhof is geweest, dat in het begin van de zestiende eeuw nog werd gebruikt. De Grote Markt heette toen nog 't Sant, een zandvlakte waar o.a. luister rijke riddertoernooien werden gehouden. Later toen er huizen werden gebouwd hield men ermee op hier mensen te be graven. Op een kaart die de situatie om streeks 1550 aangeeft wordt de begraaf plaats aangeduid als het Margrietenkerk hof. De tientallen beenderen die gisteren aan het daglicht prijs gegeven werden trokken veel bekijks. Sommige mensen lieten het niet na bij kijken alleen. Zij hurkten bij de kuilen neer en namen een knekel of rest van een doodshoofd in de hand om die eens op hun gemak te bekijken. Een man die even verderop bij de bushalte stond te wachten vond het zelfs de moeite waard om er zijn bus voor te laten lopen. Hij pakte de resten van een schedel op en begon andere stukken die er bij lagen er bij aan te passen alsof het een legpuzzel was. Een andere voorbijganger wilde blijk baar de sterkte van zo'n schedel wel eens beproeven en gaf er een paar flinke stam pen Oft. Met een zekere voldoening zag hij dat wat eens het hoofd van een mede mens was geweest in verscheidene brok ken uiteen viel. Nee. zo'n doodshoofd is toch niet zo sterk als ik had gedacht, moet hij gedacht hebben... BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en woensdag 14, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „Geef mij maar een miljoen", alle leef tijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Schin- derhannes", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petticoat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Room at the top", 18 j. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „Vrouwen verdwijnen", 18 j. Donderdag 14 en 20 uur: „The king and I". Minerva Theater: Vandaag en woensdag 20.15 uur: „Interrupted Melody", alle leef tijden. Woensdag 14.30 uur: „We zien ze rennen", alle leeftijden. Donderdag 20.15 uur: „Van het westelijk front geen nieuws", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Ba- bette op het oorlogspad", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „In de rio len van een wereldstad", 48 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Orfeu Negro", 14 jaar. Theater Mononole (Zandvoort): Van daag en woensdag 20 uur: „De glorie van het moederschap", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Tot 18 januari dagelijks van 10 tot 17 uur (bovendien donderdag van 19 tot 21.30 uur) en zondag van 13 tot 16 uur: „Expositie Kerkbouw nu". „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 februari dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van Anje Zijl stra. Museum „Het Huis Van Looy" (Kam perlaan): tot 18 januari dagelijks van 10 tot 12 iO en 13.30 tot 17 uur, zondag 14 tot 17 uur: Kerstexpositie van werken van leden van de Hollandse Aquarellisten- kring. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 8 januari). DINSDAG 11 JANUARI Thalia, 20 uur: „Hoe vertel ik het mijn dochter?" Rex, 20 uur: Concert Noordhollands Philharmonisch Orkest. Abelenstraat, 20 uur: spreekuur Alcoho lics Anonymous. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. WOENSDAG 12 JANUARI Rex, 20 uur: „In de schaduw van de guillotine". Thalia, 20 uur: „Hoe vertel ik het mijn dochter?" Hervormd Jeugdgebouw, 14 en 16 uur: poppenspel Frank Kooman. Raadhuis, 1012 uur spreekuur wethou der van Sociale Zaken. Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag DINSDAG 12 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Met de kapitein aan tafel". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Du bist Musik". Kennemer Theater, 9.3011.30 en 13.30— 18.30 uur: Hoogoven-schaaktoernooi. WOENSDAG 13 JANUARI Bioscopen: als dinsdag. Kennemer Theater, 9.3011.30 en 13.30— 18.30 uur: zesde ronde Hoogovenschaak toernooi, afgebroken partijen. Even later verscheen een opzichter en toen was het gauw afgelopen met deze beden kelijke belangstelling. In allerhaast wer den knekels en schedels met.zand bedekt om ze voor verdere, van weinig piëteit getuigende daden te vrijwaren. Men deelde ons mee dat het personeel van Hout en Plantsoenen opdracht heeft gekregen om alle menselijke overblijfse len die zij bij hun graafwerk tegenkomen te verzamelen. Het ligt in de bedoeling de ze stoffelijke resten over te brengen naar de Noorderbegraafplaats. Nog dit jaar zal het herstellings- en verplegingsoord „Unicum" uit Heem stede naar Houten (Utr.) verhuizen. Het bestuur van het herstellingsoord heeft daar een voormalig kindertehuis aan de Oud Wulf seweg (zie foto) aange kocht, waar de verpleging van chro nische zieken en invaliden zal worden voortgezet. „Unicum" moet het land goed „Kennemerduin" in Heemstede verlaten, omdat daarop een gerefor meerd bejaardentehuis zal worden ge bouwd. Bij de inbraak in een winkel aan de Kruisstraat in Haarlem waarover wij gis teren schreven, is veel meer verdwenen dan men aanvankelijk heeft bemerkt. Be halve het reeds vermelde wisselgeld, on geveer honderd gulden, vermist de firma twee radiotransistors, een bandrecorder en twaalf doosjes met opnameband, een elektrische koffiemolen, een ventilator, twee elektrische scheerapparaten, een mengapparaat en een waterkoker. De to tale waarde van het gestolene bedraagt ongeveer 1700. Maandagmiddag om half vijf is op het Kennemerplein in Haarlem een 14-jarig meisje dat hier fietste door een autobus van de N.Z.H.V.M. aangereden en gewond. Het meisje reed samen met een 12-jarig vriendinnetje. Toen de bus haar aanreed viel zij met haar fiets tegen die van het andere meisje. Beide kinderen vielen. Het 14-jarige meisje kreeg een hersenschud ding en een bloedneus en moest in de Mariastichting worden opgenomen. 11 11 De Haarlemse Sportvereniging „De Kampioen", die zich nog hoofdzakelijk be zig houdt met de wielersport in Haarlem en omgeving, bestaat op 26 juli 55 jaar. Dit elfde lustrum zal niet geheel ongemerkt voorbij gaan, want het ligt in de bedoe ling om in het „Van der Aartsportpark" een lustrumronde voor onafhankelijken, amateurs, nieuwelingen en aspiranten te houden. De plannen voor-dezeNrdnde moe ten evenwel nog verder uj,tge\Y<erkt wor den. MaaT de datuVn'is reeds zo goed ais zeker zondag 24 juli. Het hoogtepunt van de indoortraining, waarmee de Haarlemse wielrenners zich in de wintermaanden bezig houden, is de vijfkamp om de „Kessler-wisselbeker". Voor deze vijfkamp, waarmee zondag 17 januari wordt begonnen, heeft men dit maal de volgende onderdelen samenge steld: 100 meter hardlopen, vérspringen, hoogspringen, hinkstapsprong en een veld loop over ongeveer 2l/i kilometer. In een door tweede voorzitter F. Burry geleide algemene ledenvergadering van de voetbalvereniging „Zandvoortmeeuwen", maandagavond in hotel Keur gehouden, hebben de leden met grote meerderheid het vertrouwen in het bestuur opgezegd. Er was voor deze bijeenkomst een zeer grote belangstelling, toen de voorzitter de vergadering opende. Spreker bracht dank aan de commissie van goede diensten, t.w. de heren Koerselman, Siegers en Zonne- berg en deelde mede, dat het bestuur naar aanleiding van het door de commissie in gediende rapport besloten had, deze avond de vertrouwenskwestie te stellen. Bij de ingekomen stukken bevond zich o.m. een door een aantal leden onder tekend voorstel tot benoeming van de heer K. C. van der Mije Pzn. tot voorzitter en de heer M. A. Schutte-Kuipers tot be stuurslid. Tevens was er een voorstel om de oud-voorzitter der vereniging, de heer C. Siegers, tot voorzitter te benoemen. De heer C. Siegers rapporteerde uitvoe rig de bevindingen van de commissie en lichtte daarna de conclusies, waartoe de commissie gekomen was, nog nader toe. Na enig debatteren stelde daarop de voorzitter voor het zittend bestuur de vertrouwenskwestie. Een pleidooi om toch vooral de eenheid in de vereniging te handhaven, volgde daarop van de secretaris van de commis sie van goede diensten, de heer E. R. Koer selman. De uitslag van de stemming werd voor de meeste aanwezigen een volkomen ver rassing. Er bleken 135 stemmen te zijn uitgebracht: 77 tegen het huidige bestuur, 55 ervoor en 3 blanco stemmen. De voorzitter deelde daarop mede dat het bestuur en bloc aftrad, doch de lopen de zaken zal blijven behartigen tot de eerstvolgende ledenvergadering, waarop een geheel nieuw bestuur zal moeten wor den gekozen. Tenslotte deelde de heer Burry nog mede, dat geen der thans zit tende bestuursleden zich beschikbaar zal stellen voor een functie in het nieuwe bestuur: ook de heer Siegers verklaarde zijn kandidatuur als voorzitter in te trek ken. In het Julianapark aan de kant van de Spaansetfaartstraat in Haarlem-Noord is Openbare Werken op het ogenblik bezig met de bouw van een transformatorhuisje waarin tevens een urinoir is opgenomen. Het huidige urinoir aan de noordzijde van het Julianapark zal mettertijd worden af- I gebroken. Maandagavond om tien voor half acht is op de Vondelweg in Haarlem-Noord een 37-jarige bankwerker uit Haarlem, die met zijn bromfiets over de ventweg reed, ge vallen nadat hij tegen een plotseling over stekende hond botste. Met een zware her senschudding bracht men de man naar het Diaconessenhuis. De hond werd waar schijnlijk niet gewond en ging er onmiddel lijk na het ongeluk vandoor. In Ramat Gan (Israel) is op vierenzes- tigjarige leeftijd overleden de oud-Haar lemmer de heer J. H. Davids, die in de Ne derlandse Zionistenbond en in het Joodse leven te Haarlem een belangrijke rol heeft vervuld. Reeds voor de oorlog was hij lid van de kerkeraad van de Nederlandse Is raëlitische gemeente te Haarlem en in de oorlog vertoefde hij met zijn gezin in Ber- gen-Belsen. Na de bevrijding keerde het gezin naar Haarlem terug en de heer Da vids was als inspecteur bij een levensver zekeringsmaatschappij werkzaam. Hij was van 1948 tot 1952 voorzitter van de Ne derlands Israëlitische gemeente te Haar lem en daardoor had hij ook zitting in het bestuur van de Stichting Ned. Isr. Joles- ziekerhuis te Haarlem. In 1953 vertrok de heer Davids naar Is rael en trad daar onder meer op als ver tegenwoordiger bij het Tehuis van ouden van dagen, dat opgericht is door de stich ting het Haarlemse Joles-ziekenhuis. Ook was hij voorzitter van de Vereniging van Nederlanders die in Israel wonen. In de Nederlandse Zionistenbond heeft de heer Davids een belangrijke rol ver vuld: hij was lid van het hoofdbestuur en voorzitter van de afdeling Haarlem. De heer Davids vertoefde in de afgelo pen zomer nog korte tijd in Haarlem. Het voorbije wielerseizoen is voor het Halfwegse „De Bataaf" bijzonder suc cesvol geweest. Er werden in dit seizoen door de „oranje-zwarte" wielrenners uit de Haarlemmermeer meer dan vijftig over winningen behaald. Ook in ploegverband werden aardige successen geboekt. Het jaarfeest van de Halfwegse wielerclub, dat zaterdagavond 30 januari in „Tivoli" in Zwanenburg wordt gehouden, belooft na dit succesrijke seizoen een daverend feest te worden. De commissie voor jeugdvoetbal van de KNVB, afdeling Haarlem, organiseert een drietal bijeenkomsten voor jeugdlei ders en jeugdaanvoerders. Woensdag 13 januari komen de aanvoerders van de A- junioren elftallen en woensdag 17 februa ri die van de B-junioren elftallen bijeen in het bondsbureau, Jansweg 38 in Haar lem. Aanvang half acht. Op deze avonden zal o.a. de oud-international Wim Roozen vertellen over zijn belevenissen in het Nederlands Elftal. Voor alle jeugdleiders der bij de KNVB, afdeling Haarlem, aan gesloten verenigingen wordt op dinsdag 2 februari in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem een forumavond gehouden. In het forum zullen zitting heb ben de heren D. Beets, voorzitter van de Haarlemse Sportraad; J. Jelles, leraar lichamelijke oefening M.O.; S. Heyers, di recteur van de gemeentelijke dienst voor sport en jeugdzaken in Haarlem en de heer F. J. van Veen. Voorzitter is de heer H. W. van Turnhout, voorzitter KNVB, af deling Haarlem. Raad van beroep. Op zijn verzoek is aan de heer A. J. Molendijk eervol ont slag verleend als lid van de raad van be roep te Haarlem, onder dankbetuiging voor de als zodanig bewezen diensten. Sinds het begin van 1959 gaat de ver bazing door de ryen van de kwekers en exporteurs van bloembollen. Toen werden de resultaten bekend gemaakt van een kort onderzoek naar de werkmethoden in de bloembollenbedrijven. Hieraan werden meteen suggesties gekoppeld om deze op min of meer eenvoudige wijze te ver beteren. Dit wordt gedaan in cursusvorm Er zullen ongeveer zeventig cursussen worden gegeven door de gehele bloem bollenstreek. Hieruit blijkt wel, dat er bijzonder veel animo voor is. De eerste cursisten hebben deze zomer al geld- en tijdbesparende verbeteringen kunnen doorvoeren. Maandag en vandaag wordt in Haarlem een cursus „werkmethodenverbetering gegeven voor een twintigtal kwekers en exporteurs. Het onderzoek is ingesteld op initiatief van de Kring Sassenheimse Be drijven, waarvan industriëlen en bloem bollenmensen lid zijn. De Koninklijke Algemeene Vereeniging van Bloembollen cultuur verleende haar medewerking vroeg en verkreeg een subsidie van vijf tigduizend gulden van 't Centraal Bloem bollen Comité, dat door het ministerie van Economische Zaken werd aangevuld met nog zo'n bedrag uit de tegenwaarde van de Marshallgelden. Het resultaat hiervan is deze cursus aan het eind waarvan iedere cursist een boek met de cursusstof wordt uitgereikt Het is allemaal zo simpel, dat de echtge note van een van de docenten vroeg: ..Heb je daarvoor nu zeven jaar gestudeerd?' De heer A. van 't Hof, de cursusleider pleegt aan het begin van de twee dagen te zeggen, dat men ontzaglijk veel van bollen en machines afweet, maar onbegrij pelijk weinig van de mensen, die er in en mee moeten werken. Men constateert slechts dat de werkers dikwijls van hun werk aflopen, zoveel klagen over vermoeid heid. onoplettend zijn. Men vergeet dat die zelfde werkers even dikwijls bereid zijn om grote prestaties te leveren, maar door de outillage teveel vermoeid worden. Een ziekzoeker kan niet langer dan een kwartier geconcentreerd op die planten lopen kijken. Hij moet dan weer even iets anders gaan doen. Een man aan een uit- zoekband krijgt binnen de kortstmogelijke tijd vermoeide ogen en ziet niets meer ook al omdat vele lichtbronnen verkeerd hangen. De cursisten nemen met graagte kennis van het onderzoek naar de werkmethoden in het bollenbedrijf. Ze begrijpen dat de tijd voorbij is dat een baas kon zeggen: „de paarden van de prins staan ook". Ze weten nu, waarom iemand minder energie verspilt als hij zit dan als hij staat. Ze zullen in hun bedrijf eens gaan kijken wat er te verbeteren is aan de sociale om standigheden om meer werk voor hun geld te krijgen. Men ging aanvankelijk van de veronder stelling uit dat de hoogte van de beloning bepalend is voor de mate van de verrichte prestatie. Na een half uur cursus weten ze béter. De organisator en leidinggevende man zijn voor de prestaties bepalend. Niemand vindt het nog eigenwijs van de docenten als zij zeggen, dat de peltafels anders moeten worden ingericht en dat er goede stoelen moeten staan voor de bollen- pelsters. Belangstelling is er voor eenvou dige telmechanismen, die door de onder zoekers zijn uitgedacht. Weg bollenmanden! Nog een jaar geleden zwoer iedere bol- lenman, dat de bekende bollenmanden niet te vervangen zijn. Nu beginnen ze de enorme nadelen er van in te zien. dank zij de uiteenzettingen over, al weer, de menselijke prestaties, de voordelen van de moderne transDortmiddelen in de bedrij ven en de geringe ruimte, die vierkant stapelbaar fust nodig heeft. Hierbii komt dat de valhoogte in bij voorbeeld glasbak ken klein is en dus minder beschadiging geeft. Alle cursisten krijgen de opdracht om een plattegrond van hun bedrijf te teke nen en daarop de lijnen te trekken, die de bollen in hun bedrijven moeten volgen. Al weer tot verbazing van de cursisten Bij Koninklijk Besluit is aan notaris B M. Brans in Haarlem op diens verzoek eervol ontslag verleend. Dit ontslag gaat in op de dag van de beëdiging van zijn opvolger, die nog bij Koninklijk Besluit moet worden benoemd. Notaris Brans, die thans vijfenzestig jaar is, heeft bijna vierenveertig jaar in het notariaat gearbeid. Van 1919 tot 1937 was hij kandidaat-notaris in Haarlem. In laatstgenoemd jaar werd hij tot notaris benoemd. Notaris Brans bekleedt een groot aantal functies in het openbare leven van Haarlem. Zo is hij onder meer voor zitter van de afdeling Haarlem van de Stichting Katholieke Kinderuitzending, penningmeester van het kerkbestuur van de St. Antoniusparochie en bestuurslid van het St. Jacobs Godshuis. Notaris Brans is ridder in de pauselijke Orde van de H. Gregorius de Grote. Maandagmorgen had op de Eibergse- weg te Haaksbergen een autobtsing plaats waarbij de bestuurder van een bestelauto een inwoner uit Haarlem, ernstig werd gewond. Met een schedelbasisfractuur, een is hij in het ziekenhuis Ziekenzorg in En schede opgenomen. Het ongeval had plaats in een lange flauwe bocht van de Eibergse- weg. De Haarlemmer die in de richting Haaksbergen reed, was juist bezig een mi litaire colonne vrachtauto's in te halen, toen uit tegengestelde richting een vracht auto met aanhangwagen naderde. De be stelauto begon te slippen en botste tegen de vrachtauto. Daarop draaide de bestel auto een halve slag om en reed vervol gens de bermsloot in. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd. Dr bestel auto werd zo goed als geheel vernield De vrachtauto werd aan de voorzijde ern stig beschadigd. kan er veel eenvoudiger worden gewerkt als men, in sommige gevallen, alleen maar de peltafel en sorteermachine van plaats verwisseld. De cursisten gaan de foutieve opstelling inzien en horen op welke wijze tijdverlies in het transport kan worden voorkomen. Met tientallen voorbeelden uit de praktijk overtuigen de docenten de „leerlingen" van de noodzaak om steeds maar weer met open ogen door het bedrijf te lopen, de pas verworven kennis aan te vullen om goedkoper te kunnen werken en daardoor tot een grotere opbrengst te komen. Het werken wordt gemakkelijker en de werkers zullen meer ambitie in hun werk krijgen, waardoor de bollenbedrijven de zuigkracht van de industrieën in de omgeving beter zullen kunnen weerstaan Het voornaamste van alles is echter dat iedere werknemer minder nonchalant met het produkt zal omgaan, het produkt min der zal moeten worden verplaatst en over- gestort en dus beter van kwaliteit zal worden. Aan het eind van die twee cursusdagen kunnen de cursisten bezwaren tegen de cursus naar voren brengen of wensen uiten. Er komt weinig critiek, of het zou moeten zijn dat men nog meer over be paalde punten zou willen horen. Over het algemeen zwaait men de initiatiefnemers en docenten lof toe en doet daarmede het zelfde als het ministerie van Economische Zaken, dat bijzonder ingenomen is met deze produktiegroep. De eurssisten zullen thuis het cursusboekje nog menigmaal ter hand nemen om nog eens te lezen, waar men in het bedrijf op moet létten. In som mige gevallen gaat men nu groepjes vor men om eikaars ervaringen te bespreken. En ook hier merkt men hoe gemakkelijk het is om gezamenlijk problemen op te lossen, namelijk door uitwisseling en registratie van ervaringen. (Van onze correspondent in de V.S.) Nadat gisteren de Nederlandse delega tie een gedetailleerde uiteenzetting had gegeven teneinde aan te tonen, waarom de K.L.M.-lijn Amsterdam - Montreal - Los Angeles wenselijk is, hebben de Ame rikaanse onderhandelaars voorgesteld de besprekingen eerst pas morgen (woens dag) te hervatten, daar zij de dag van vandaag wilden gebruiken voor intern be raad over de Nederlandse argumenten. De Amerikaanse statistieken tonen aan, dat het passagiersverkeer door de lucht van Amerika's westkust naar Europa de laatste jaren geweldig is toegenomen. Se dert 1953 is dit verkeer bijna vervijfvou digd. De K.L.M. zou in het begin twee maal per week op Los Angeles willen vlie gen. Van Nederlandse zijde wordt betoogd, dat de K.L.M.-dienst aldus dit jaar tegemoet zou komen aan de gestegen behoefte van passagiersruimte. De Nederlandse lijn zou volgens deze raming geen passagiers onttrekken aan andere maatschappijen. De Amerikanen plegen veel belang te hechten aan het percentage luchtreizi gers, dat zijn oorsprong of doel vindt in de eigen staat van een buitenlandse maat schappij. Het moet daarom de Amerikaan se onderhandelaars stellig interesseren, hoe groot het passagiersverkeer van de K.L.M. strikt genomen zou zijn tussen Amsterdam en Los Angeles. Tot dusver re hebben de K.L.M., S.A.S. en Sabena nooit percentagecijfers verstrekt, waar uit kon blijken hoe groot het aantal lucht reizigers is, dat tot doel of herkomst Ne derland, Scandinavië of België had. Het is mogelijk, dat de kwestie dezer percenta- ge-cijfers opnieuw naar voren zal komen bij de huidige onderhandelingen. Hoe dit ook zij, in elk geval hebben de argumen ten, die de Nederlandse delegatie thans naar voren heeft gebracht, de Amerika nen aanleiding gegeven tot intern beraad. Tot dusverre beschikt de Nederlandse delegatie niet over gegevens dat de Ver enigde Staten hun standpunt zullen wijzi gen. De delegatie voelt zich echter niet ontmoedigd. Sommige functionarissen zei den echter dat Nederlandse autoriteiten de kwestie misschien informeel zullen be spreken met onder-minister van Buiten landse Zaken C. Douglas Dillon, die zich momenteel in Parijs bevindt. Hem zou dan wel worden gewezen op de politieke reactie die een weigering zou hebben in Nederland. Men meent niet dat de Neder landse regering vergeldingsmaatregelen zou nemen, als de K.L.M. de route niet krijgt, doch wel dat de betrekkingen tus sen de twee landen koel zouden kunnen worden. In Washington is gemeld dat de Amerikaanse ambassade in Den Haag zulk een ontwikkeling bepaald niet zou toejuichen. De civiele kamer van de rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend, uitspraak doende in het proces, dat de in Monaco woonachtige Nederlander de heer J. van der Haas aanhangig had gemaakt tegen de staat Indonesië, zich onbevoegd ver klaard kennis te nemen van de vordering van de Nederlander: een eis tot schadever goeding van Indonesië van 4'/i miljoen gul den voor zijn aandelen in de door Indonesië genationaliseerde cultuurmaatschappijen De rechtbank weigerde de vanwaarde- verklaring van het op 30 december 1957 gelegde conservatoir beslag op het gebouw van de Bank Indonesia aan de Keizers gracht te Amsterdam en hief dit beslag op. Voorts werd eiser veroordeeld tot de kos ten van het geding ad. 1308. Bij de nieuwe bouw ten zuiden van de sinterfabriek van Hoogovens IJmuiden is een arbeider van de Hollandse construc tiewerkplaatsen. afkomstig uit Oud-Ade bij Leiden, van een steiger gevallen. Hij heeft daarbij beide armen gebroken en werd in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. De 61-jarige kapitein J. de H. uit Rot terdam heeft tijdens de behandeling van zijn zaak door de Raad voor de Scheep vaart te Amsterdam toegegeven, dat hij in hoge mate tekort is geschoten toen hij met zijn kustvaartuig „Harold" op 6 no vember Jl. in dichte mist op de zuidelijke strekdam van de Waterweg bij Hoek van Holland liep. Het 500 ton metende bootje had bij het lostrekken flinke schade opge lopen. De kapitein verweet zichzelf dit on geval zo zeer, dat hij ter zitting in tranen uitbarstte Een der leden van de raad trok de ver gelijking, dat de kapitein „net zo goed ge blinddoekt het drukke Damrak te Amster dam had kunnen oversteken". Na een car rière van 22 jaar, waarbij hij ongeveer eens per twee maanden met zijn boot de Waterweg was binnengevaren, was zijn aandacht ditmaal wat verslapt. Hij kruis te voor de Waterweg heen en weer op zoek naar een loodsboot zonder voldoende aandacht aan allerlei navigatiemiddelen te schenken en trok uit de aanwijzingen van zijn echolood niet de juiste conclusies. Opgemerkt werd dat hij te veel conside ratie had voor zijn bemanning. Hij had de stuurman laten slapen, terwijl hij zelf met een roerganger op de brug en een uit kijk op de boeg al het werk, dat bij het binnenvaren dient te geschieden, niet af kon. Dit had er toe geleid, dat hij veel dich ter onder de kust zat, dan hij dacht en plot seling was het vaartuig dan ook op de zuidelijke strekdam gevaren. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart had weliswaar alle waardering voor de houding van de kapitein, die zich deze zaak verschrikkelijk aantrekt, maar kon toch niet anders concluderen, dan dat de kapitein alleen alle schuld draagt aan dit scheepsongeluk. Hij stelde de raad voor hem voor twee weken de bevoegdheid tot varen te ontnemen. De raad zal te zijner tijd schriftelijk uit spraak doen. Zandvoort De heer P. van der Lijn heeft maandag avond in „Oud Berg en Dal" te Benne- broek voor de Culturele Kring gesproken over vulkanen. Na een inleidend woord van de tweede voorzitter, de heer A. Oli vier, begon de heer Van der Lijn met het stellen van de vraag, wat een vulkaan is. Hij haalde het antwoord van een mulo leerling aan: een puntige berg met een gat er in, waaruit zo nu en dan blubber komt. Inderdaad, aldus de spreker, lopen vele vulkanen aan de top wat puntig toe, doch de feitelijke punt is dikwijls wat af geplat. Er zijn van de tweehonderd vulka nen in het tegenwoordige Indonesië slechts vier die de door hem genoemde substantie uitwerpen. Er zijn vulkanen die stukken steen van één kubieke meter over een af stand van tien kilometer uitspuwen. Spre ker gaf een korte beschrijving over het uiterlijk van vulkanen; in Japan is een vulkaan waarvan de top altijd met sneeuw is bedekt. Ook Zweden heeft vulkanisch gebergte en vandaar zijn vele zwerfstenen door gletschers naar ons land gevoerd. De Bromo, een vulkaan in Indonesië, stoot regelmatig een zilverachtige wolk uit tot een hoogte van 400 meter. Deze wolk be staat v:.t zand en as. Vulkanische uitbarstingen kunnen soms grote rampen veroorzaken; zo zijn bij een uitbarsting van een vulkaan in Indonesië 5000 mensen om het leven gekomen. De uitbarsting van een vulkaan in West Indië verwoestte in één minuut de stad St. Pierre waarbij 30.000 inwoners het le ven verloren en slechts één man er het le ven afbracht. Dit gebeurde door een gloed- golf met aan de zijkanten uitstromende gassen. Op dezelfde wijze werd in Indone sië het dorp Moentillan verwoest, waarbij 5000 inwoners om het leven kwamen. Een groot aantal mooie dia's en verschei dene kleurenfilms gaven een duidelijk teeld omtrent vulkanen en hun werking, waarbij tevens een kleine expositie geor ganiseerd was van mineralen die door de verschillende vulkanen tijdens uitbarstin gen omhoog zijn geslingerd. Naar aanleiding van het feit, dat de Zandvoortse damclub door een 12-8 overwinning op het Haarlemse derde tien tal promoveerde naar de eerste klasse, heeft het bestuur van de vereniging ge meend, alle Zandvoortse dammers en al len die bij het damspel geïnteresseerd zijn, iets bijzonders te moeten aanbieden. Men slaagde erin de Amsterdamse ver eniging „Gezellig samenzijn", die reeds 12 maal kampioen van Nederland was, be reid te vinden op 27 januari naar Zand voort te komen voor het geven van demon straties en het spelen van enkele wedstrij den tegen leden van de Zandvoortse dam club. Bovendien heeft de heer R. C. Keiler, vele malen kampioen van Nederland, in principe toegezegd begin maart in het Ge meenschapshuis een simultaanséance te geven tegen alle Zandvoortse dammers (ook thuisdammers). Nieuws in het kort —Jubileum. Morgen herdenkt de heer T. Teeuw, voorman van de technische dienst van Hilarius' Draadindustrie en Handelmaatschappij n.v. te Haarlem, de dag waarop hij vijfentwintig jaar geleden bij deze vennootschap in dienst trad. Christen Vrouwenbond. De afdeling Bennebroek van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt donderdagavond haar maandelijkse bijeenkomst in „Rehoboth" Vertoond wordt de kleurenfilm „Een leven staat op het spel". Koninklijke onderscheiding. Bij Ko ninklijk Besluit is aan de heer J. C. G van den Hoogen te Haarlem, vertegen woordiger bij G. van Wees en Weiss n.v te Zeist, toegekend de zilveren eremedaillp verbonden aan de orde van Oranje Nassau Eervol ontslag. Aan mr. F. van dei- Goot te Haarlem is bij Koninklijk Besluit met ingang van 1 januari j.l. eervol ont slag verleend als kantonrechter-plaats vervanger in het kanton Haarlem, onder dankbetuiging voor de als zodanig be wezen diensten.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6