Radiotechnicus veroordeeld voor overtreden afbetalingswet Ijsbaan Kleverlaan vanavond open? Zeeslepers hebben groot werk Meer dan een ton verduisterd Twee inbrekers gearresteerd WOENSDAG 13 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ECONOMISCHE POLITIERECHTER 15 boete na zitting van anderhalf uur Agent herkende gezochte man tussen publiek Wagen aan B. en W. over 5 mei-viering „De Snelvlieger" hield een tentoonstelling Bollenexporteur, na eis van 1000, vrijgesproken Damesteam van DAW won van onvoltallig HVGB Auto slipte en reed het water in Bijeenkomst wereldfederalisten ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Garage op hoek Meerstraat -Prinses Marijkestraat Inwonertal met bijna tweehonderd toegenomen Nog geen rijksgoedkeuring voor hotelbouw J. G. Wijnbeek cultureel ambtenaar in Zaandam Ds. A. K. Krabbe sprak over Canada Gift voor Gereformeerde gemeente Jeugdkorps „Ganite Tuba" in oprichting Fietsenherstelplaats totaal uitgebrand I7eisen aar ingesloten Kort nieuws Bij atoomoorlog „Grote steden kunnen in 24 uur leeg zijn" Mr. Mijnlieff: preventieve evacuaties beperken Het vraagstuk der grote agglomeraties Onderzoek naar ingenieursinkomens Voorwaardeliike straf voor invalide inbreker Richtingaanwijzers op schepen Duits schip zonk na gecomnliceerdc botsing bij Lobith Geprobeerd brandkast op te blazen Schepeling vermist UIT STAD EN STREEK De Haarlemse economische politierech ter mr. H. G. Rambonnet heeft vanmor gen een 34-jarige radiotechnicus uit Haar lem wegens overtreding van de afbeta lingsbeschikking veroordeeld tot 15,- of zes dagen. De rechter legde verdachte de ze geringe boete op omdat hij rekening hield met het „geheel van omstandighe den". Dat had de officier van Justitie mr. J. Wiarda ook al gedaan bij zijn eis van 50,- of tien dagen. Tijdens een zitting van anderhalf uur kwam dat geheel van omstandigheden verward en dubieus naar voren. Het accentueerde weer eens wat de gevolgen kunnen zijn. als mensen een overeenkomst sluiten en eigenlijk niet goed weten waar het om gaat. Een Haarlems echtpaar liet in juni de radiotechnicus een televisietoestel bezor gen. De radiotechnicus stond nu tercht omdat hij de vereiste eerste betaling van 15 percent van de koopsom niet zou heb ben bedongen en in ontvangst genomen. Als getuige vertelde de vrouw dat zij en haar man een stuk papier moesten tekenen zonder het toestel nog te hebben gezien. „Ik dacht dat het een bewijs was dat het toestel op proef werd geplaatst. We heb ben het niet als een verplichting tot beta ling gezien. We mochten eerst een poosje kijken of het toestel goed was. Het deugde niet en toen is er een ander geplaatst en ook dat is weer vervangen", vertelde ge tuige. Haar echtgenoot, een 39-jarige deta- cheur, zei: „We hebben niets gekocht. We zouden het nemen als het goed was. We mochten het een paar weken op proef ge bruiken." De politierechter vroeg deze getuige, waarom hij dan meteen al een huurkoop overeenkomst had getekend. Getuige ant woordde dat dit volgens de leverancier no dig was, omdat hij anders het toestel niet kon plaatsen. Er zou iemand van de fi- nancieringsbank komen. „Ik begrijp niet dat u een huurkoop overeenkomst tekent, voordat u het tele visietoestel hebt gezien. Als u tekent hebt u het toch gekocht," vroeg mr. Rambon net. Getuige: „Ja, op papier wel." Rechter: „Ja, waar dienen anders die papieren voor? Een normaal mens tekent toch niet zo maar iets. Tekent u alles wat men u voorlegt? Op de vraag van mr. Rambonnet wat er met de radiotechnicus is besproken vóór de tussenpersoon van de bank kwam, ant woordde getuige dat hij een televisietoe stel op afbetaling wilde kopen. Op een vraag van de raadsman antwoordde ge tuige dat hij zich er niet van bewust was een huurkoopovereenkomst te hebben ge tekend. De tussenpersoon van de bank ver klaarde als getuige dat het echtpaar hem had gezegd de aanbetaling te zullen vol doen. Later wilden de mensen het toestel teruggeven en de aanbetaling is niet ge schied. De politierechter zei tot verdachte dat hij strikt genomen bij het sluiten van de overeenkomst de eerste betaling had moe ten bedingen en aanvaarden. Verdachte: „Dat doet niemand. Dat zou u ook niet doen. Dat is onzin. De klant moet toch eerst zien of het toestel bevalt? Rechter: „De wet legt u nu eenmaal verplichting op. U moet die voorschriften nog maar eens goed bestuderen en u er aan houden." Bandrecorder gestolen Toen zich dinsdagavond op de Oostvest in Haarlem mensen hadden verzameld om naar een te water geraakte auto te kij ken, meende de politie-agent tussen het publiek een gezochte man te herkennen. De man werd naar het bureau meegeno men en daar bekende hij een bandrecor der te hebben gestolen. De verdachte, een 45-jarige Haarlemse opperman, had begin december op de Herensingel een groente man aangesproken met de vraag: „Heb je nog komkommers?" Toen de opperman de kans schoon zag, ging hij er vandoor met een bandrecorder uit de auto van de groenteman. De bandrecorder is bij de opperman thuis in beslag genomen. Het Haarlemse gemeenteraadslid mr. M. D. Proper (Comm.) heeft aan B. en W. schriftelijke vragen gesteld over de viering van de vijfde mei. Mr. Proper vraagt of het collepe kennis heeft genomen van het besluit van de regering om het rijksperso neel op de komende vijfde mei de gehele dag vrij te geven en of B. en W. bereid zijn ook het gemeentepersoneel de gehele dag vrij te geven. Bovendien vraagt mr. Pro- Der of het niet wenselijk is het Comité Na tionale Feesten voor de komende lustrum viering van de Bevrijdingsdag een extra subsidie te verstrekken. Op de in gebouw „Domi" te Overveen gehouden tentoonstelling van ..De Snel vlieger". waarvoor veel belangstelling be stond, hebben de keurmeesters Platje en Langenberg uit Rotterdam de volgende bekroningen toegekend: Eerste prijzen: W. Petri, J. Staphorst en P. Stokman (elk 6), F. Neuman en H. Zeg- waart (5), L. v. Bragt (4), E. des Bouvrie en J. Schipper (3), R. Heiloo, P. Kok, A. Leurs, J. J. Petri, R. v. Roodselaar en A. B. Zegwaard (2), H. v. Dalen, P. Dik. W. Gar- dien, J. Lexmond, H. Niesen, A. Noort, P. Ritskes, G. v. Roodselaar en F. Terree horst (1). Hokkeuring (zes aangewezen vogels): 1.-2. W. Petri en J. Staphorst elk 500% punt, 3. A. Leurs 548V2, 4.6. E. des Bou vrie, L. v. Bragt en A. B. Zegwaart elk 547% punt. Schoonste oude doffer: H. Zegwaart, schoonste oude duif en jonge doffer W. Petri, schoonste jonge duif J. Schipper. Schoonste der tentoonstelling H. Zegwaart. De officier van Justitie zei dat er uiter aard geen bezwaar tegen bestaat als een leverancier iets op proef bij een klant neerzet, maar zodra de overeenkomst wordt getekend is deze gesloten. Verdach te heeft de eerste betaling niet bedongen en aanvaard. Toch wilde de officier gelet op het bijzondere karakter van deze zaak, slechts een geringe geldboete vragen, na melijk 50 of tien dagen. De raadsman, mr. J. H. van Wijk, wees op het zijns inziens dubieuze karakter van de wilsovereenstemming in de transactie. Volgens hem heeft het echtpaar weinig duidelijke mededelingen over zijn bedoe lingen gedaan. Geruime tijd na het teke nen van de overeenkomst schreef het een brief aan de leverancier dat deze het tele visietoestel maar terug moest halen. De raadsman bepleitte vrijspraak of een zeer lichte boete. De politierechter zei daarna nog tot ver dachte dat hij 15 percent van de koopsom had kunnen bedingen. De raadsman merk te op dat de hele structuur van het systeem in de praktijk anders is. Het bedrag van de eerste betaling wordt door de bank be rekend en dit bedrag is inclusief de admi nistratiekosten en dergelijke. De politierechter achtte de overtreding bewezen, maar veroordeelde de radio technicus gezien het geheel van omstan digheden tot de genoemde geringe boete. De Haarlemse economische politierech ter, mr. H. G. Rambonnet, heeft van morgen een bloembollen bedrijf in Sassen- heim. dat een partij van 14.000 tulpen en 2500 hyacintenbollen zou hebben uitge voerd zonder vergunning, vrijgesproken. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda. had tijdens de twee zittingen, die aan deze zaak zijn gewijd, 2.000 boete, waarvan de helft voorwaardelijk met twee jaar proeftijd geëist. Het bedrijf voerde in augustus andere bollen naar West-Duitsland uit dan waren besteld. Hiertoe had het toestemming van de afnemer. Op de factuur vermeldde men niet de namen van de gezonden bollen, maar men gaf aan dat de bollen gelijk waren aan de bestelde. Tijdens de zitting van vorige week woensdag erkende een beambte van het bedrijfschap dat hij bij de controle niet heeft gezien, dat de fac tuur niet volgens de voorschriften was in gevuld. De raadsman, mr. J. W. Rutgers, was het niet met de officier van Justitie eens dat hier bedrog was gepleegd, maar stelde dat de firma slechts een formele fout heeft begaan. Hij concludeerde dan ook tot vrij spraak of een formele boete. De kans bestaat dat de Ijsbaan aan de Kleverlaan in Haarlem-Noord vanavond om zeven uur haar poorten voor de schaatsliefhebbers zal openen. Vanmiddag om vüf uur zou de baancommissie beslis sen of de ijsvlakte voldoende betrouw baar was om het gewicht van ongetwijfeld verscheidene honderden schaatsenrijders (sters) te kunnen dragen. Om twaalf uur vanmorgen was het ijs vier centimeter dik, dat is twee centimeter minder dan vereist is. Het vroor toen vier graden. Mannen van de gemeentelijke dienst voor lichamelijke opvoeding waren druk bezig de baan van haar losse sneeuw dek te ontdoen. Ook monteurs van het ge meentelijk energiebedrijf brachten de baanverlichting in gereedheid opdat de bezoekers vanavond in een zee van licht hun baantjes zouden kunnen trekken. Bij de toegangshekken stond een groepje jongens met de ..doorlopers" onder de arm die bedrijvigheid gade te slaan. ..Mogen we er al op. meneer?" riep er één hoopvol naar de baanvegers. De mannen schudden hun hoofd van neen en schoven weer een strook sneeuw naar de kant van de baan. Is het dus nog niet zeker dat er van avond op de ijsbaan gereden kan worden, wanneer de vorst aanhoudt zal de baan ongetwijfeld morgen voor het publiek opengesteld worden. In ieder geval hebben wij kunnen constateren dat het ijs van uitstekende kwaliteit is. „Nova Zembla" De ijsbaan ..Nova Zembla" in Spaarn- dam zal bij aanhoudende vorst vermoede lijk morgenmiddag om twee uur voor het publiek opengesteld worden. IJs en weder dienendp zal zondagmid dag 17 januari on deze ijsbaan het provin ciaal kampioenschap langebaan worden verreden. Een onvoltallig damesteam van HVGB heeft dinsdagavond in het Sportfondsen- bad in Haarlem voor de tweede klasse van de competitie district Noordholland dapper strijd geleverd tegen een voltallig DAW. Ondanks de speelstersmeerderheid bleef het in de eerste helft door Els van Seg- gelen 10 voor DAW. Ook in de tweede helft was de HVGB-verdediging, met Joke Fuykschot in het doel, geen gemakkelijke prooi voor DAW. Men moest hard voor de doelpunten werken. Door Els van Seg- gelen, Meta Brouwer en Ineke Moermond, werd het 40. De stand is: DWT 3 4 8 DAW 5 4 HPC 4 7 DWT 2 4 2 Nereus 2 4 4 HVGB 5 1 Voor de tweede klasse heren waren de reserves van Nereus te gast bij Haarlem. Haarlem was steeds in de aanval, maar er werd nogal eens naast geschoten. Een schot van Theo Kolstee gevolgd door een tikje van Jan Paanakker leverde Haarlem het eerste succes op, waarna Walig een scrimmage voor het Haarlem-doel met het maken van een doelpunt beëindigde. In de tweede helft bracht dezelfde speler de stand in het voordeel van Nereus. Paan akker maakte met een achterwaarts schot gelijk waarna Haarlem dank zij een spe lersmeerderheid toch nog won toen Theo Kolstee kort voor het einde de bal het Nereus-doel injoeg (32). Haarlem heeft met vier wedstrijden ongeslagen de leiding Uitslagen: Afdeling veteranen: HVGB LZC 7—3. Afdeling AJ II: DWR—NJORD 5—2. Tengevolge van de gladheid is dinsdag avond een personenauto, bestuurd door een dertigjarige ingenieur uit Amsterdam, op de Oostvest in Haarlem geslipt en te water geraakt. De auto kwam van de Amster damse brug en reed met een bocht de Oostvest op. De wagen begon te slippen en reed via het oostelijke trottoir het water in. De bestuurder en de mede-inzittenden, een 29-jarige Amsterdamse leraar en een 23-jarige stewardess, konden op eigen ge legenheid de wal bereiken. In het posthuis oost werden zij van droge kleren voorzien, waarna zij per taxi naar Amsterdam teruggingen. De licht beschadigde auto werd later op het droge gebracht. De afdeling Haarlem van de Wereld Fe deralistenbeweging Nederland organiseert in samenwerking met verscheidene an dere organisaties, op maandag 18 janua ri in café-restaurant Brinkmann een bij eenkomst. De heer G. J. van Vlijmen, directeur van de Nederlandse Organisatie voor Interna tionale Bijstand (N.O.V.I.B.) zal op deze avond het woord voeren en tevens een toe lichting geven op de drie films die wor den vertoond. Wethouder W. C. Bakker zal de bijeen komst, waarvan de baten zullen worden afgestaan aan de N.O.V.I.B., presideren. Advertentie Dezer dagen zal op de hoek van de Meerstraathoek Prinses Marijkestraat in Hillegom worden begonnen met de bebou wing van het reeds jarenlang braakliggen de terrein. Hier zal een garage met een grote toonkamer verrijzen. Boven de ga rage en de toonkamer komen vier wonin gen. De bevolking van Hillegom is in het af gelopen jaar gegroeid met een totaal van 190 zielen waarvan 94 mannelijke en 96 vrouwelijke inwoners. In 1959 werden 141 huwelijken gesloten. Het inwonertal op 31 december 1958 bedroeg 14.599. Op 31 december 1959 bedroeg dit. aantal 14.789 Zandvoort De heer M. J. J. Pas, die met een aan nemerscombinatie een hotel met amuse mentsgelegenheid wil gaan bouwen op de hoek van de Boulevard Paulus Loot, ach ter het botenhuis van de reddingmaat schappij, wacht nog steeds op de rijks goedkeuring om met de bouw van dit ob ject te kunnen beginnen. Geruime tijd geleden hebben wij uitvoe rig over deze plannen bericht. De plannen liggen bouwklaar en de financiering is rond. In steeds breder wordende kring gaat het thans meer en meer bevreemding wekken, dat deze rijksgoedkeuring niet afkomt, temeer daar alleen deze goedkeu ring de bouw nog slechts in de weg staat. De heer Pas vroeg deze goedkeuring reeds vorig jaar april aan, doch vernam sindsdien uit Den Haag taal noch teken. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling dat reeds vorig jaar met de bouw zou worden begonnen. Thans ziet het er naar uit dat men zelfs dit jaar niet tijdig gereed zal zijn. De heer Pas verklaarde nog geens zins te wanhopen. Integendeel, hij ver wacht dat spoedig in Den Haag. een be slissing zal vallen. Als dit het geval zal zijn, heeft men nog goede hoop, dat althans de amusementsgelegenheid nog in het ko mende seizoen in gebruik kan worden ge nomen. Direct na het verkrijgen van de goedkeuring wordt met de bouw begonnen daar de gemeentelijke bouwvergunning reeds werd toegezegd. De heer J. G. Wijnbeek, maatschappe lijk werker bij de gemeentelijke dienst voor Sociale zaken in Zandvoort is met in gang van 1 maart op voordracht van het bestuur van de Zaandamse Gemeenschap door B. en W. van Zaandam tot cultureel ambtenaar van die gemeente benoemd. Hij zal ondermeer worden belast met het secretariaat van de Zaandamse Ge meenschap. Het vertrek van de heer Wijnbeek wordt in Zandvoort betreurd. Lange tijd was hij bestuurslid van de stichting „culturele kring 't Helm" en voorzitter van de con tactcommissie culturele belangen. Ook bij de afdeling Zandvoort van de Nederlandse Protestantenbond trad hij meer en meer op de voorgrond en sinds enige tijd was hij redacteur van het verenigings-orgaan „De Brug". Hillegom Dinsdagavond sprak ds. A. K. Krabbe in de foyer van „Treslong" in Hillegom op een gemeente-avond van de Gerefor meerde Kerk over zijn drie-maandelijkse reis naar Canada. Nadat de heer D. van Egmond de ongeveer driehonderd aanwe zigen welkom had geheten, nam ds. Krabbe het woord en vertelde over de vele gemeenteleden, die in vroeger jaren waren geëmigreerd en die hij nu in opdracht van de deputaten voor emigratie had bezocht. De eerste kennismaking met Canada, de haven Montreal, was niet bepaald over rompelend, maar tijdens een drie-daagse treinreis met de Canadian Pacific naar het westen was ds. Krabbe getroffen door de overweldigende natuur. Bij zijn bezoek aan de emigranten heeft ds. Krabbe veel hulp ontvangen. Velen ga ven hem een lift van honderden kilome ters. De mogelijkheden in Canada zijn gro ter dan in ons moederland. Ruimtegebrek is in de eerste honderd jaar niet te ver wachten, aldus de spreker. Naast zijn bezoek aan verschillende ge- emigreerde families heeft ds. Krabbe nog een vliegtocht gemaakt, de Niagara water vallen bezichtigd, alsmede het Empire Stat Building. Na de lezing van ds. Krabbe vertoonde mevrouw Spijker dia's ondermeer over het natuurschoon, waarna een film een goed beeld te zien gaf van de ontscheping van de emigranten. Ten slotte draaide de heer F. Out een kleurenfilm „De vier meren". Voor vernieuwing van de huis- en kerk telefoon van de Gereformeerde Gemeente in Lisse kwam een gift binnen van 2500, terwijl voorts van dezelfde gever een be drag van 500 binnen kwam voor de schoolvereniging. In het K.A.B.-gebouw in Lisse is dins dagavond een propaganda-bijeenkomst ge houden om te komen tot de oprichting van een jeugdkorps van „Canite Tuba" Er was een goede belangstelling, waarover de voorzitter van „Canite Tuba", de heer W A. Simonis, zijn blijdschap uitsprak. Om te laten zien en horen wat een jeugdkorps is, was het jeugdkorps van de Hillegomse Harmonie Kapel naar Lisse gekomen en gaf enkele nummers ten beste De heer J. van Dijk, secretaris van de Bond van Muziekverenigingen van Zuid- Holland, vond het nodig dat „Canite Tuba", thans nog een korps met niet minder dan 65 werkende leden geleidelijk over nieuwe jonge krachten kan beschikken. Hij deelde mede dat allen die zich opgeven een op roep krijgen om spoedig op een middag uur van 45 uur in de Agatha-school theorieles te krijgen. Na zes weken wil men dan trachten met instrumenten te gaan werken. De leiding van het jeugd korps is in handen gelegd van de dirigent van „Canite Tuba" de heer Jagel. Tot besluit van deze avond voerde „Ca nite Tuba" nog een kort programma uit. Voor de tweede keer is de herstelplaats van een rijwielzaak aan de Willemskade in Lisse uitgebrand. Dinsdagmorgen kwam iemand in de herstelplaats benzine tanken. Terwijl men daarmee bezig was, lette men bij het praten er niet op, dat de benzine overliep. De benzine stroomde over de grond en vloog bij een vergasser in brand met het gevolg, dat de werkplaats in enkele minuten tijds in lichterlaaie stond. De brandweer werd gewaarschuwd, doch kon in de werkplaats niets meer redden. De winkel werd geheel ontruimd benevens de bovenwoning en het ernaast gelegen woonhuis. Verzekering dekt de schade. LEDENVERGADERING Donderdag houdt de afdeling Lisse van de Christelijke Bond van Overheidsperso neel een ledenvergadering in de „Witte Zwaan". De Nederlandse zeeslepers hebben het druk met groot werk. Gisteren is de sleep boot Thames van Boston vertrokken met het voor sloop bestemde vliegdekschip Barnes op sleeptouw. De sleep gaat naar Japan. De sleepboot Clyde, die enkele da gen geleden in Hirao is aangekomen met een van de door de Elbe verloren vlieg dekschepen op sleeptouw, is gisteren weer vertrokken - op weg naar Honolulu om het daar achtergebleven vliegdekschip op te halen en naar Japan te brengen. De sleepboot Oostzee is nog onderweg met een vliegdekschip en kan op 22 januari in Osaka aankomen. De Elbe die met een dergelijk schip op weg is van Honolulu naar Hirao, heeft nog de nodige dagen slepen voor de boeg. De sleepboten Zwarte Zee en Hudson die met de reuzetanker W Alton Jones al enige weken aan het slepen zijn van de zui delijke Atlantische Oceaan naar Newport News, hebben gisteren assistentie gekre gen van de sleepboot Barentszzee. Voor deze geladen 76.000 tons tanker, die ernsti ge machineschade kreeg, staan nu drie sleepboten „gespannen" die te zamen 7000 paardekrachten opbrengen. De W. Alton Jones zal eerstdaags de oostkust van de Ver. Staten naderen, waar de kans op slecht weer groter is dan tot nu toe het geval was. Een derde sleepboot bij dit zware en waardevolle transport voegen is een daad van wijs beleid. De Velsense recherche heeft in samen werking met de fiscale recherche in Am sterdam de in Velsen wonende veertig jarige mede-vennoot van een elders ge vestigde firma op verdenking van ver duisteringen gearresteerd. De man zou in de jaren 1951 tot en met 1959 een serie vervalsingen, diefstallen en verduisterin gen hebben gepleegd. Het onderzoek is in volle gang, maar reeds kon worden vast gesteld dat de verduisteringen tenminste een bedrag van 130.000 belopen. De man is ingesloten in het politiebureau van Velsen. Horloge-onderzoek. De provinciale Groningse Keuringsdienst van Waren heeft in de stad en provincie Groningen in totaal 200 horloges op straling onder zocht. Slechts twee horloges bleken boven de veiligheidsnorm van 0,6 uit te komen Beide hadden een straling van 0,8 milli- röntgen per uur. Deze horloges zullen worden opgezonden naar de fabriek ter vervanging van de wijzerplaten. Ook in Drente is het onderzoek afgesloten. Ook daar zijn eveneens twee horloges gevon den, die meer dan 0,6 mR per uur uit- straalden. Mr. F. R. Mijnlieff, directeur-generaal voor openbare orde en veiligheid, acht het mogelijk, dat een massale evacuatie van grote steden in ten hoogste 24 uur zal kunnen worden voltooid. Hij zegt dit in een gepubliceerd overzicht van een door hem te houden lezing voor de vereniging ter beoefening van krijgswetenschap on der de titel „Verplaatsing der bevolking". Preventieve evacuatie, voor het uitbre ken van vijandelijkheden, van de naaste omgeving van de in Nederland primaire atoomdoelen (vliegvelden en dergelijke) en van de te 'inunderen of door water in te sluiten gebieden acht hij noodzakelijk. Dit wordt echter voor de grote steden niet no dig geacht. De voorbereiding er van ech ter wel. Daarmee bereikt men dan een spontane massale vlucht, bijvoorbeeld uit de a-kring Rotterdam (Rotterdam. Schie dam en Vlaardingen), de a-kring Den Haag (Den Haag. Voorburg en Rijswijk) en Amsterdam uit angst voor aanvalien met kernwapens, terstond en adequaat kan worden opgevangen. De heer Mijnlieff poneert, dat een eva cuatie in vier fasen verloopt. Deze zijn: ontruiming, verplaatsing, eerste onder brenging en verdere verzorging. De eerste drie ressorteren onder het ministerie van binnenlandse zaken en de vierde is de taak van de ministeries van maatschappelijk werk, onderwijs, kunsten en wetenschappen en sociale za ken en volksgezondheid. Voorts vragen de eerste drie zorgvuldige voorbereiding in vredestijd, terwijl de vierde ventueel kan worden geïmproviseerd. Mr. Mijnlieff geeft als stelling dat van evacuatie steeds de voor- en nadelen zorg vuldig dienen te worden overwogen. Mas sale evacuaties kunnen echter de militai re verdediging en het maatschappelijk le ven ontwrichten, het familieleven aantas ten en het moreel van de bevolking onder mijnen. Een en ander zal door de heer Mijnlieff op 21 januari in sociëteit de Witte te Den Haag, voor de leden van de ver eniging Ter beoefening van krijgsweten schap in een lezing, getiteld: verplaatsing der bevolking, nader worden toegelicht. De minister van Binnenlandse Zaken zegt in zijn Memorie van Antwoord inza ke de begroting van Binnenlandse Zaken voor 1960 dat hij volledig instemt met de zienswijze van vele leden, dat de proble men, voortvloeiende uit het ontstaan van de grote stedelijke agglomeraties de ge bieden van de IJmond en de Nieuwe Wa terweg, alsmede 's Gravenhage en aan grenzende gemeenten urgent zijn en dat met voortvarendheid aan hun oplossing behoort te worden gewerkt. De Vereniging van Delftse Ingenieurs heeft de heer A. I. V. Massizzo een onder zoek laten instellen naar de beloning over 1958 van ingenieurs, die by de overheid, bij het bedrijfsleven of zelfstandig werk zaam zijn. Van de 8544 in Nederland werk zame ingenieurs hebben 761 uit het be drijfsleven, 576 van overheidsdiensten en 122 zelfstandigen gegevens verstrekt. Uit de verkregen gegevens zijn tabellen samen gesteld, welke aangeven, dat de beloning in niet-directorale functies bij overheid en bedrü'fslevcn tot het dertigste jaar bij de overheid tien percent ongunstiger is. De gemiddelde inkomens tussen het der tigste en vijfentwintigste jaar liggen bij het bedrijfsleven in niet-directorale func ties twee- tot achtduizend gulden hoger, dan bij de overheid. In directiefuncties lopen deze verschillen van duizend tot vierendertigduizend gulden op. De zelf standige ingenieurs met een inkomen van minder dan veertienduizend gulden zijn vrij gering in verhouding tot de zelfstandigen, die meer en aanzienlijk meer verdienen Volgens het onderzoek komen de in genieurs tot hun veertigste jaar in over heidsdienst er bij de waterstaten en de provinciale en gemeentelijke diensten vrij wat minder goed van af. dan hun collega's- bij openbare nutsbedrijven, het hoger, middelbaar en voorbereidend hoger onder wijs, P.T.T. en spoorwegen. Voorts is opgevallen, dat ingenieurs in niet-directorale functies bij het bedrijfs leven tot hun veertigste jaar in bedrijven tot vijftig man personeel weinig meer ver dienen. dan ingenieurs bij de waterstaten De inkomens in bedrijven met 50 tot 200 man, 200 tot 1000 man en meer dan 1000 man lopen weinig uiteen, namelijk van 16.300 tot 16.600 gulden. Uit het onderzoek is mede geconcludeerd dat de behoefte aan neveninkomsten van ngenieurs in overheidsdienst, speciaal bij het onderwijs, groter is, dan bij bedriifs- ingenieurs. Het bedrijfsleven kende in 1958 voor 88 percent een pensioenregeling waarin de werkgever een bijdrage leverde De officier van Justitie bij de Haagse politierechter heeft eèn geheel voorwaar delijke gevangenisstraf van een half jaar geëist tegen de reeds herhaaldelijk eerder veroordeelde Haagse zeeman M.K. K. had zich in de nacht van vijf op zes juni 1958 samen met een 26-jarige kameraad schul dig gemaakt aan een inbraak in een sla gerij aan de Rijkswijkseweg te Den Haag. De clemente eis tegen K. hield verband met het feit, dat hij voor zijn daad reeds een „ellendige en gevoelige straf" heeft ontvangen, zoals de officier van Justitie het uitdrukte. Kort nadat K. en zijn ka meraad met de inhoud van de kassa door een raam van de slagerij naar buiten ge klommen waren, werden zij aangehouden door de bemanning van een politiejeep. De jongste inbreker gaf zich onmiddellijk over, maar K. zette het op een lopen. Hij rende door, zelfs nadat drie waar schuwingsschoten waren gelost. Toen mik te een der agenten op zijn benen: K. werd getroffen in een been en in zijn rug. Na een jaar in het gemeenteziekenhuis te zijn verpleegd, verscheen K. ter terechtzitting met het getroffen been in een beugel. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij voor zijn le ven invalide zijn. De politierechter wees overeenkomstig de eis van de officier van Justitie vonnis. Een reeds van omstrees 1930 daterende Nederlandse uitvinding wordt thans door de Ameriaanse marine beproefd. De „United States Navy's Military Sea Trans portation Service" (MSTS) heeft namelijk op een van haar vrachtschepen op de At lantische Oceaan zes tot zeven meter lange verlichte wijzers aangebracht, waarmee het schip kan aangeven in welke richting het een voorgenomen bocht gaat varen! De MSTS heeft tot het nemen van deze proef besloten omdat „fluitsignalen van een ander schip dikwijls in het geraas van de machinekamer en andere scheepsge- luiden verloren gaan en de wacht op de brug daardoor meer vertrouwen stelt in het tellen van de stoompluimpjes die het andere schip bij het fluiten uitstoot. Deze gang van zaken leidt gemakkelijk tot mis verstand" aldus de MSTS. Deze richtingaanwijzers zijn een uitvin ding van de Nederlandse kapitein A. Vreugdenhil te Velsen dl' in 1930 door een lichtreclame te Amsterdam op het idee gebracht werd. Een boot die de verbinding tussen Rotterdam en Londen onderhield, is er volgens hem voor de oorlog jarenlang mee uitgerust geweest. Het systeem bleek toen volgens de rapporten goed te voldoen. Dal het niet algemeen in gebruik genomen is wijt de heer Vreugdenhil aan een lacune in de Scheepvaartwet. De naam van het nu met dit systeem uitgeruste Amerikaan se schip is „Golden Eagle". Dinsdagmiddag heeft te Lobith een ern stige aanvaring plaats gehad tussen het Duitse motorschip „Holsatia" enerzijds en de motorschepen William, Walter en Roelofje anderzijds, waarbij geen persoon lijke ongelukken zijn gebeurd. Terwijl het Nederlandse motorschip William van schi schipper van Ingen, gedomicileerd te Nij megen, varende was boven Lobith op weg naar Emmerik werd het aangevaren door het Duitse motorschip „Holsatia" waar door dit laatste dwars in de rivier schoot en daardoor ook in aanvaring kwam met het Duitse' motortankschip Walter en het Nederlandse motorschip Roelofje. Het motorschip William dat geladen was met hout, kreeg een groot gat in het achter schip en moest, ondanks pompen, aan de Duitse zijde van de rivier boven Lobith aan de grond worden gezet en zit met het achterschip onder water. Het Duitse tank motorschip Walter, dat ledig van Duits land kwam, kreeg eveneens zware schade een gat in de zijde en zal waar schijnlijk naar een werf worden gesleept Het motorschip Holsatia zal de reis op eigen kracht voortzetten. De schade aan het motorschip Roelofje is gering. De Velsense politie heeft in samenwer king met de Helderse en Amsterdamse politie twee personen weten op te sporen en aan te houden die in de nacht van maandag 4 januari hadden geprobeerd een brandkast in een directiekeet van een aan- nemingsbedryf in Velsen met explosieven te openen. Dit is echter niet gelukt. Wel heeft men rookgerei en gereed schappen meegenomen. In de nacht van 7 op 8 januari heeft de politie in Den Helder een van de daders in samenwerking met de Velsense politie aangehouden. De ge arresteerde was in het bezit van een geldsbedrag, aat afkomstig was van twee inbraken, die hij in die nacht had gepleegd in Oosterwolde (Fr.) Maandag kon de Amsterdamse politie de mededader van de inbraak in de directie keet, een 32-jarige man, arresteren. Uit het verdere onderzoek bleek dat de beide verdachten ook een ongewenst bezoek hadden gebracht aan het gemeentehuis van Wieringen. Het onderzoek duurt voort. De verdachten zijn ter beschikking ge steld van de justitie Het gestolene uit de directiekeet kon grotendeels worden ach terhaald. Toen in de afgelopen nacht het Neder landse kustvaartuig „Lizard", op weg van Amsterdam naar zee, zich tussen de Hembrug en de voormalige Velserbrug in het Noordzeekanaal bevond, kwam men aan boord van de coaster tot de ontstel lende ontdekking dat een 20-jarige ma troos uit Vlagtwedoe nergens was te vin den. De gezagvoerder van de „Lizard" beriphtte via radio Scheveningen de ha venmeester van IJmuiden en het Noord zeekanaal dat naar alle waarschijnlijk heid een man overboord was geraakt, weshalve hij om assistentie verzocht bij het zoeken naar de vermiste. Enkele ogen blikken later was de „Wortman" van de havendienst in actie evenals patrouille vaartuigen van loodswezen en de rijkspo litie te water. Samen met de „Lizard" en met behulp van zoeklichten werd langdu rig de route afgezocht, evenwel helaas zonder resultaat. Het onderzoek werd he denmorgen voortgezet. Aangenomen wordt, dat de onfortuinlij ke Vlagtweddenaar is uitgegeleden en te water is geraakt Nieuws in het kort Nicuw-Guinea. Donderdag zal voor de afdeling Lisse van de Nederlandse Christen Vrouwenbond ds. J. W. Sep- meijer uit Den Haag spreken over „Land en volk van Nieuw-Guinea". Emigratie. De Algemene Emigratie Commissie houdt spreekuur op de tweede en vierde donderdag van iedere maand van acht tot negen uur 's .vonds in het Her vormd wijkgebouw, Oude Gracht 104 in Haarlem. Belanghebbenden kunnen alle problemen welke op de emigratie betrek king hebben met deze commissie be. spreken. Geen spreekuur. De burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, is zaterdag ver hinderd spreekuur te houden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4