Bondsdag wijdt toch een debat aan neo-nazisme Nevil Shute overleden Papoea protest tegen de uitlatingen van Jouwe Boze DRP-er verliet Landdag te Mainz Koop nü 1VOROL Sukarno beheerst politieke partijen Marconist Van R. op 10 februari voor het gerecht Ionenmotor draait proef in Amerika Een dode in het verkeer Antillen gaan straf wetgeving uitbreiden Soldaat in burger ondermijnde gezag van officier ABDIJSIROOP De heer Jouwe: „Dit is een doorgestoken kaart" Van Dalsum-ring Reistoelagen aan dichters 9 Decreet machtigt hem deze te verbieden De zaak Lynn Katiffmann Snelheden mogelijk van 160.000 km per uur Fransen niet afkerig van ruimtevaart met Russische hulp? Russen gereed met atoom-onderzeeër? Binnenkort proef met plastic-brievenbussen „Bijzondere aanbiedingen" geen uitverkoop? Om nieuwe politieke conflicten te vermijden Grijp die man!" Twee meisjes liepen weg „Samenwerking tussen bevolking en gouvernement op Nieuw-Guinea is goed" Snelle beslissing verwacht over Toneelspreiding Toegang tot Frans Hals museum bij manifestaties WOENSDAG 13 JANUARI 1960 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering zal begin vol gende maand een samenvattend bericht over de antisemitische wandaden van de laatste weken in de Bondsrepubliek aan de Bondsdag (Tweede Kamer) te Bonn verstrekken. De Bondsdag zal over dit overzicht een debat aangaan, terwijl voorts de kans bestaat dat het in decem ber in de ijskast geschoven wetsontwerp tot bescherming van zekere bevolkings groepen, in het bijzonder van de Joodse Duitsers, toch weer ter tafel zal komen. Oorspronkelijk was het de bedoeling van de Bondsdag géén debat over het anti-se- mitisme te houden. Gisteren werd even wel in gezamenlijk overleg tussen alle partijen besloten dat de Bondsdagvoorzit ter Gerstenmaier volgende week woens dag een verklaring over de antisemitische wandaden van de laatste tijd zal afleggen. Daar Gerstenmaier ziek is, bestaat de kans dat de oudste vice-president, de so cialistische professor Carlo Schmid, de ze verklaring zal afleggen. Men hoopt te Bonn, dat er volgende week wat meer lijn zal zitten in de regeringspolitiek ten aan zien van de antisemitische daden. De laatste dagen was er geen sprake van eni ge lijn: waar het ministerie van Buiten landse Zaken in. het buitenland liet verkon digen, dat achter de wandaden een com plete actie stak, daar verklaarde de mi nister van Binnenlandse Zaken Schroder, dat hiervan géén sprake was. Schiroka werd boos In de deelstaten Noordrijn-Westfalen en Rijnland-Palts hebben de regeringen en parlementen gisteren al verklaringen over de antisemitische uitingen afgelegd. In Dusseldorp, in de Noordrijnwestfaalse Landdag, stonden alle parlementsleden op toen een gemeenschappelijke verklaring van regering en oppositie werd voorgele zen. waarin het antisemitisme scherp ver oordeeld werd. In het Rijnlandpaltse par lement te Mainz legde minister-president Altmeier namens de drie democratische partijen, de C.D.U., de S.P.D. en de F.D.P., een soortgelijke verklaring af. Hij laakte voorts het optreden van de Deut sche Reichs Partei, die bij de laatste ver kiezingen in deze deelstaat op het kantje af een zetel in de Landdag behaalde, wel ke wordt bezet door een zekere Schiroka. Laatstgenoemde poogde gisteren tever geefs aan het woord te komen. Zijn ver zoek om te spreken werd door geen enkel ander landdaglid gesteund, waardoor Schiroka moest zwijgen. Hij liep ten slotte boos het parlement uit.. Schiroka zei za terdag op een congres van de afdeling Rijnland-Palts van de D.R.P. te Kaisers- lautern, dat alle buitenlandse troepen uit Duitsland moeten worden teruggetrokken. Wij kunnen, zo zei Schiroka geen buiten landse soldaten op Duits grondgebied ver dragen, omdat zij diegenen steunen, die na de oorlog „de eenheid van ons rijk" hebben vernield en „de verraders" heb ben beloond. Maatregelen (Reuter) Het stadsbestuur van West- Berlijn heeft bepaald dat twee rechtse or ganisaties, de „Liga van Nationale Stu denten" en de „Nationale Jeugd van Duits land" onconstitutioneel zijn en moeten worden ontbonden. Maandagavond wer den twee mannen aangehouden die ver dacht werden van het aanbrengen van spotprenten van Adenauer en enkele mi nisters. Een van hen verklaarde dat hij gehandeld had in opdracht van de Oost- duitse communistische jeugdorganisatie Advertentie Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. DJAKARTA (Reuter) President Su karno van Indonesië heeft dinsdag met een decreet de volledige controle verkregen over de Indonesische politieke partijen. Hij heeft ook de macht gekregen de par tijen op te heffen indien hij dit nodig acht. Bovendien heeft de Indonesische presi dent een nieuwe massale politieke organi satie ingesteld, het „Nationale Front", waarvan hijzelf de leider zal zijn, en het opperste staatslichaam, waaraan hij ver antwoording schuldig zal zijn, het „Volks congres". Dit parlementaire lichaam zal worden samengesteld uit gekozen vertegenwoor digers van de gewesten, leden van het hui dige parlement en leden van „functionele groepen", die zullen worden aangewezen door de president. De Indonesische president heeft in een officiële aankondiging iedere Indonesi sche burger opgeroepen lid te worden van het Nationale Front. De taak van dit front zal zijn mee te werken aan het driedelige doel, dat de regering zich heeft gesteld: 1. De voltooiing van de Indonesische natio nale revolutie. 2. Het bereiken van een welgeschapen en voorspoedige gemeenschap door alge mene ontwikkeling en opbouw, 3. Het brengen van West-Irian (Neder- lands-Nieuw-Guinea) binnen de Indone sische republiek. Door deze decreten heeft president Su karno een eind gemaakt aan wat hij als ongeschikt voor Indonesië het „vrijge vochten liberalisme" heeft genoemd. Het decreet, dat de president de vol macht geeft de politieke partijen te ont binden, is een bijzonder harde treffer voor de drie voornaamste politieke partijen in Indonesië, de mohammedaanse Masjumi, de communistische partij en de moham medaanse Nahdatul Ulama aldus Reu ter uit Djakarta. Alleen de P.N.I. zal waarschijnlijk niet getroffen worden door deze maatregel. Het decreet stelt de president in staat, na ruggespraak met het opperste gerechts hof, elke partij te verbieden, die tegen de beginselen en de doelstellingen van de staat is, een programma heeft dat gericht is op veranderingen in deze beginselen en doelstellingen of verzet heeft gepleegd of gesteund. waarvan hij lid is. Swastika's werden we derom aangetroffen op verschillende plaatsen. De 35-jarige vrachtautobestuurder Wer ner Leukel is door een rechtbank van Giessen, in de deelstaat Hessen, tot veer tien maanden gevangenisstraf en drie jaar verlies van burgerrechten veroor deeld wegens het kladden van nazileuzen. In Lüneburg heeft een rechtbank de 45- jarige huisschilder Karl Schlachta tot zeven maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens het schilderen van haken kruisen. Protesten PARIJS (Reuter-AFP) Meer dan vijf duizend personen hebben dinsdagavond te Parijs deelgenomen aan een bijeenkomst van de internationale bond tegen het an tisemitisme. Onder de sprekers bevond zich Joséphine Baker, wier moeder een negerin en wier vader een Jood was. Jood se, protestantse en rooms-katholieke gees telijken en politici voerden het woord. In Florence zijn drie jongelieden gear resteerd die bezig waren hakenkruisen op muren te schilderen. Ook in Nieuw-Zee- land zijn hakenkruisen op muren gekalkt. NEW YORK (AFP) President Eisen hower heeft het Amerikaanse Joodse Con gres een brief gezonden waarin hij ver klaart dat men het virus van de onver draagzaamheid zich geen centimeter meer kan laten verspreiden omdat het een be dreiging vormt voor de vrijheid en de eer bied voor de mens in de gehele wereld. BOSTON (UPI) De Nederlandse mar conist W. van R., die van moord op Lynn Kaufmann wordt beschuldigd, zal op 10 februari voorkomen, aldus heeft het hoog gerechtshof te Boston dinsdag bekendge maakt. Rechter Frank J. Murray is aan gewezen om het proces te leiden. Deze da tum is in overleg met Van R.'s verdediger, WASHINGTON (Reuter) —Het hoofd van het laboratorium voor elektrische voortstuwing van de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart, Childs, heeft dinsdag meegedeeld, dat te Cleveland de eerste fase van het speurwerk over de bouw van een ionenmotor voor raketten, die snelheden van meer dan 160.000 kilo meter per uur mogelijk maakt, bijna is afgesloten. Modellen van de motor heb ben al ruim vijftig uur proefgedraaid. De overblijvende problemen zijn van zui ver werktuigkundige aard, aldus Childs. De motor werkt als het zeer zeldzame metaal cesium in vloeibare vorm bij wolfram wordt gevoegd. Er ontstaan dan positieve en negatieve ionen, die met grote snelheid naar rijen elektroden in het achterste gedeelte van de motor schieten. Op het laatste ogenblik worden zij uit hun baan getrokken en geven de voortstu wing als zij achter uit de motor stromen. Childs zei, dat er geen slijtage is omdat er geen bewegende delen in de motor zijn. In Philadelphia is dinsdag bekendge maakt, dat de zeven mannen, uit wier mid den de eerste Amerikaanse ruimtevaarder zal worden gekozen, binnenkort naar Philadelphia zullen gaan voor proeven ter voorbereiding van een eerste reis naar de ruimte in de komende zomer. Er zul len proeven met de mannen worden ge daan in de grootste centrifuge ter wereld. Deze eerste reis naar de ruimte zal een raketreis over een lange afstand worden zonder dat de raket in een baan om de aar de komt. De Verenigde Staten hopen in 1961 een man in een baan om de aarde te brengen. NICE (UPI) De Russische geleerde Anatolië Blagonravov heeft verteld, dat Franse geleerden hem hebben gevraagd hoe Rusland zou reageren in geval Frank rijk zou opperen, dat een Franse aardsa- telliet door een Russische raket in de ruimte wordt gebracht. De Rus heeft ge antwoord, dat zulk een verzoek zou moe ten worden gedaan aan de Sovjet-acade mie van wetenschappen en dat het dan ernstig overwogen zou worden. Blagonravov is leider van de Russische delegatie op het maandag begonnen ruim te-congres in Nice, dat onder auspiciën van cospar (International Committee on Space Research) staat. Blagonravov vertelde aan de pers over de Franse vraag, toen hem door de pers gevraagd werd of Rusland er wat voor voelde satellieten van andere landen door Russische raketten in de ruimte te laten brengen. De Verenigde Staten hebben een dergelijk aanbod gedaan aan leden van de conferentie. Wij hebben geen concrete voorstellen van deze aard ontvangen. Maar als we ze zouden ontvangen, zou elk geval op zijn merites worden beoordeeld, aldus Blagonravov. Uit ander Russische bronnen werd ver nomen, dat het de politiek van Moskou is zo veel mogelijk samen te werken met ge leerden van andere landen, ongeacht tot welk blok zij behoren. Toen aan een Amerikaanse geleerde verteld werd, dat de Fransen blijkbaar be langstelling hebben om met een Russische raket te werken, noemde deze geleerde dit een „verontrustende" ontwikkeling. STOCKHOLM (UPI) Naar in Stock holm wordt vernomen hebben de Russen hun eerste atoom-onderzeeboot te water gelaten en in de Oostzee gestationeerd. Bovendien is nog een atoom-onderzeeër in aanbouw, waarna er nog vier op stapel gezet zullen worden, aldus de Zweedse marinekalender voor 1960. De 48-jarige winkelier G. Snijders uit Sint Anna Parochie is aldaar door een autobus aangereden en gedood. S. wilde 's avonds een militaire vrachtwagen pas seren toen van tegengestelde richting een bus naderde. Hij zag deze bus te laat, sprong van de fiets en rende naar de lin kerkant van de weg. Hij werd door de bus een eind weggeslingerd en op slag gedood. S. reed waarschijnlijk zonder licht. Nieuwe plastic brievenbussen, geschil derd in de kleuren rood en grijs en uitge rust met twee gleuven een voor stads post en een voor overige bestemmingen zullen binnen afzienbare tijd in de steden hun rode gietijzeren voorgangers gaan vervangen. Na een drietal jaren van expe rimenteren zal de PTT er zeer binnenkort toe overgaan op tien plaatsen in Den Haag een dergelijke bus te plaatsen. Slaagt de ze proef dan kan men het nieuwe model ook elders in het land verwachten. Behalve een goedkopere uitvoering heeft de rood-grijze bus nog andere voordelen. De erbij behorende postzak bestaat name lijk uit twee delen, zodat de brieven, wan neer zij op het postkantoor arriveren, al voorgesorteerd zijn. De beambte, die de bus licht hoeft voorts de post er zelf niet meer uit te halen, want bij het openen rolt de inhoud in de zak. Speciaal voor kinde ren, die nog niet het onderscheid tussen rechts en links kennen, zijn er aan de kant van de stadspostgleuf bobbeltjes aange bracht. Ouders kunnen dus hun kroost de te verzenden brieven laten posten in de „gleuf met bobbeltjes" of de „gleuf zon der bobbeltjes". Een nadeel van het nieuwe model is de geringere inhoud. Het moet nog blijken of dit een uitbreiding van het aantal lichtingen tot gevolg moet hebben. De Hoge Raad heeft cassatieberoepen behandeld tegen arresten van het hof te Arnhem en dat in Den Haag, waarbij een groot confectiewinkelbedrijf wegens over tredingen van de uitverkoopwet veroor deeld is. In deze zaken pleitte mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom uit Den Haag, die een technische uiteenzetting gaf van de ver koop-politiek dezer firma. Het geldt hier het aankondigen van prijsverlagingen, bijzondere aanbiedingen e.d. die door de Uitverkoopwet aldus pleiter niet wor den bestreken. Wanneer de firma precies aankondigt wat zij doet, namelijk goed koop inkopen en daardoor goedkoop ver kopen, dan handelt zij volgens de raads man niet wederrechtelijk. Pleiter achtte de arresten onvoldoende gemotiveerd om dat ontbreekt, dat aangeduid zou zijn dat vooruitgelopen werd op een seizoen-uit verkoop. Conclusie van de procureur-generaal op 9 februari. CARACAS (UPI) De Nederlandse ambassade in Caracas heeft verklaard dat de regering van de Nederlandse An tillen een ieder die haar rechtsgebied mis bruikt voor vijandige acties tegen bevrien de landen, streng zal straffen. Deze verklaring werd uitgegeven naar aanleiding van de kwestie van de twee Cu baanse vliegers die in November op Aruba waren geland na boven Curacao pamflet ten te hebben uitgeworpen die bedoeld wa ren voor Venezuela. Een zegsman van de ambassade verklaarde dat de huidige wet ten en bepalingen zijn bestudeerd om vast te stellen of zij voldoende houvast bieden om dergelijke gevallen in behandeling te nemen. Hierbij bleek dat het nemen van nieuwe maatregelen nodig zal zijn. Der halve is aan de plaatselijke wetgevende instantie een verzoek gedaan, de huidige wetten inzake het luchtruim van de Neder landse Antillen te amenderen, aldus de ambassade in Caracas. Bevestiging van het vonnis en onmiddel lijke inhechtenisneming heeft de advocaat fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag geëist tegen de 21-jarige sol daat W. C. J. M. uit Stroe, die door de krijgsraad te Arnhem was veroordeeld tot zes weken hechtenis wegens opstandige taal tegen een eerste-luitenant. Dit gebeurde in Tilburg, bij de Crom- houtkazerne. De soldaat liep met een vriend langs het hek, buiten de kazerne. Beiden waren in burger gekleed. Op het excercitieterrein was een groep soldaten aan het oefenen. Een van hen maakte een fout en de luitenant gaf de soldaar hier voor een reprimande. De soldaat-in-bur- ger buiten het hek riep toen luid: „Trek je er maar niks van aan hoor, die luite nant weet er toch niks van." De luitenant wist echter wél dat de burger die dat riep nog in militaire dienst was en hij waar schuwde de wacht om de man te grijpen. Vechtpartij Hierbij ontstond een hevige rel, waarbij een dichte drom mensen toekeek. De vriend van de soldaat bleef buiten schot, maar de jongeman zelf kreeg een prik van een bajonet en een klap met een geweer kolf. Bloedend uit vele wonden werd hij de kazerne binnengebracht, waar hij eerst werd verbonden alvorens achter de tralies te worden gezet. Hoewel de advocaat-fiscaal directe ge vangenneming eiste, werd de soldaat toch op vrije voeten gesteld. Hij zal over 14 dagen vernemen, welke straf het hof hem oplegt. Twee zestienjarige meisjes uit Den Hel der en Hilversum, die verblijven in de rooms-katholieke instelling „Immaculata", in Bloemendaal zijn daaruit dinsdag weg gelopen. Het vermoeden bestond dat zij zich in Velsen zouden ophouden De politie vond hen inderdaad in deze gemeente, waarop zij hen naar het tehuis hebben teruggebracht Advertentie kan een nare en langduri ge griephoest worden. De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Siroop) bestrijden het kwaad snél. HOLLANDIA (ANP) Volgens het Ma- leise weekblad „Pentangara" hebben een aantal „in de Papoease samenleving op Nieuw-Guinea zeer geziene figuren" een telegram gezonden aan de minister van Binnenlandse Zaken, waarin zij, in ver band met uitlatingen van de heer Nico- laas Jouwe tegenover een Nederlands lan delijk dagblad ,.de ware toestand uiteen zetten waarin de autochtone maatschap pij van Nieuw-Guinea verkeert". In deze verklaring stellen de onderte kenaars (o.m. de heer M. W. Kaisiepo) dat hun „vriend" N. Jouwe weliswaar geen officiële vertegenwoordiger is van het Papoeavolk, maar als zoon van het land recht heeft, de ware toestand uiteen te zetten en al datgene naar voren te brengen waarvan hij denkt dat het van belang is voor land en volk. Uit de verkla ringen van Jouwe aan het landelijk dag blad is echter gebleken, dat hij „rancune en eigenbelang in de zaak mengt, het landsbelang in gevaar brengt en de naam van het Papoeavolk bederft." „Alles gaat naar wens' Deze verklaringen weerleggend, schrij ven de opstellers van het telegram aan minister Toxopeus volgens „Pentangara" dat de Papoeas en de bewoners van Nieuw- Guinea met hun gouvernement energiek werken, en dat de verschillen zoals door de heer Jouwe geschetst, niet bestaan „De afstand in levenswijze tussen ons volk en het Nederlandse neemt snel en krach tig af; de werkloosheid onder de Papoeas die de heer Jouwe zou hebben genoemd in het vraaggesprek met het landelijke blad. kan mogelijk bestaan in het administra tieve vlak, maar het wordt steeds duide lijker dat na het intensieve onderwijs dat na de oorlog is gegeven, dit punt zal wor den opgelost". Het telegram zegt verder: „Het Papoeavolk heeft duidelijke teke nen gezien dat de leiding tot de verwezen lijking van het zelfbeschikkingsrecht steeds meer gefundeerd wordt, zowel op het terrein van het onderwijs als op het vlak van de individuele economische ac tiviteiten. De politieke ontwikkeling werd niet onderdrukt, maar wij Papoeas hech ten meer waarde aan de economie dan aan de politiek, die zich slechts in leuzen uit. Het telegram vervolgt: „wij betreuren ten zeerste dat door de verklaringen van vriend Jouwe mogelijkerwijze het foutie ve beeld is ontstaan als zou de gewezen gouverneur dr. Van Baal zo maar zonder Leerlingen van de Vondelschool in Amsterdam op bezoek in het Stedelijk Museum. De „les in kunst" is blijkbaar goed aan hun besteed. De Britse schrijver Nevil Shute is dinsdag na een beroerte in een zie kenhuis te Melbourne overleden. Hij zou zondag 61 jaar geworden zijn. Hij was een eminent auteur, die bekendheid verwierf met onder andere A town like Alice, „In the Wet, Round the Bend, No highway, The pied Piper,The far Country, Requiem for a Wren en On the Beach. Het laatst genoemde boek, A. Town like Alice en No highway werden o.a. verfilmd. Shute leefde sinds jaren in afzondering op zijn boerderij in Langwarrin in de staat Victoria in Australië. Sinds 1928 is Nevil Shute of Nevil Shute Norway, zoals hij eigenlijk heette een bijzonder vruchtbaar schrijver, sinds 1940 een bestsellerschrijver. Zijn uit gever Heinemann begon altijd met een eerste druk van honderdvijftig exempla ren. Van een boek als „A town like Alice" werd meer dan een half miljoen exempla ren verkocht. Nevil Shure werd in 1899 in Ealing bij Londen geboren. Als jongen maakte Nevil de Ierse opstand mee, zijn vader was postmeester in Dublin. Na zijn studie in Oxford (Balliol College) kreeg hij een baantje op de vliegtuigfabriek de Havilland op de calculatie-afdeling te gen een salaris van 5 pond per week. Hij leerde zelf vliegen stak enkele malen de Atlantische Oceaan over werd ont werper van vliegtuigen en stichtte een eigen luchtvaartmaatschappij, waarin hij ten slotte zijn belangstelling verloor toen deze hem over het hoofd groeide. Hij be reikte een uitstekende staat van dienst in de oorlog. Vóór de laatste wereldoorlog was hij een van Engelands bekendste vliegtuigbouwkundige ingenieurs. Hij heeft onder meer meegeholpen bij het ont werpen van het luchtschip R-100 en vloog met dit luchtschip in 1930 over de Atlanti sche Oceaan. Zijn maatschappij maakte een tweemotorig lestoestel dat door de Britse luchtmacht gebruikt werd. Hij was adjunct-hoofdingenieur van de vliegtuigfa briek De Havilland vóór hij de R-100 ging ontwerpen. Na dit waagstuk, waarbij de R-101, het van staatswege ontworpen zus- terluchtschip van de R-100 verongelukte, wierp hij zich op de produktie van vlieg tuigen. Hij begon in een oude garage te Southsea. Toen hij in 1938 ontslag nam als directeur, telde zijn bedrijf duizend werknemers. In hetzelfde jaar werd zijn vierde roman „Ruined City" uitgegeven. Zijn eerste boek „Marazan" zag in 1926 het licht. Onlangs ging de film die aan zijn boek „On the Beach" is ontleend, in wereld première. Dit verhaal betreft een kern wereldoorlog welke een eind maakt aan het leven op aarde. Shute heeft geweigerd de première in Melbourne bij te wonen en het gerucht deed toen de ronde dat hij moeilijkheden had met de producer van de film, Stanley Kramer, ondanks het feit dat Shute 40.000 pond voor de rechten op zijn boek zou hebben ontvangen. Perfectionist als hij was gaf hij zich al le moeite om zich voor zijn boek op de hoogte te stellen van de werking van ko- baltbommen en radio-actieve straling. Hij stak er voor over naar Engeland om een aantal wetenschapsmensen te consulteren. Zijn „What happened to the Corbetts", uitgegeven in 1939, was een merkwaardi ge voorspelling van wat er enkele jaren later bij een bomaanval bij Southampton gebeurde; „No highway", een bijna grie zelige visie op de lotgevallen van de eer ste Comets. Men kan alleen maar hopen, dat hij ongelijk heeft gehad met „On the Beach". Shute was een vriendelijk bescheiden man en aan vrienden bekende hij vaak dat hij zichzelf nooit als een schrijver be schouwde. Desondanks was Shute sedert de publikatie van zijn achtste boek „The pied Piper", dat in het door de oorlog verscheurde Europa speelt, een „best sel ler". Shute had altijd grote belangstelling voor Australië, naar welk land hij in 1950 emigreerde, toen zijn auteurschap hem 20.000 pond per jaar opleverde en de zwa re naoorlogse belastingen hem sterk trof fen. Het is te verwachten, dat staatssecreta ris mr. Y. Scholten spoedig een beslissing zal nemen over het voorstel van de Haag se Comedie en de Nederlandse Comedie het aantal speelbeurten te verminderen en niet meer volledig te doubleren. Medio ja nuari gaat de staatssecretaris met va kantie. Hij beoogt vóór dlc tijd zijn oor deel over deze toneclspreidingskwestie te nemen. Het voorstel van de twee gezelschappen heeft reeds veel kritiek ontmoet, onder meer uit de kamer en voorts van de zijde van uitkoopverenigingen en schouwburgdi recties. De Nederlandse Comedie en Haag se Comedie menen echter alleen in de voor gestelde nieuwe constellatie de aantrek kingskracht, die televisie en film op de acteurs hebben, het hoofd te kunnen bieden Ook het advies, dat de Raad voor de Kunst medio december aan de staatsse cretaris heeft toegezonden over het voor stel, zou negatief luiden. In verband met de verbouwing van de grote zaal van het Frans Halsmuseum is de ingang voor cursisten van de Volks universiteit en bezoekers van concerten niet aan het Klein Heiligland, maar aan het Groot Heiligland. SIBILLA ALERAMO OVERLEDEN. ROME (UPI) De Italiaanse schrijfster en dichteres Sibilla Aleramo is vanmorgen vroeg op 84-jarige leeftijd in een zieken huis in Rome overleden. De communistisch georiënteerde schrijf ster leed aan kanker van de lever en had sinds enkele dagen geen voedsel meer kunnen opnemen. Sibilla Aleramo. wier werkelijke naam Rina Faccio was, publiceerde haar eerste novelle „una donna" (een vrouw) in 1906. Het was een bestseller die in acht talen werd vertaald. meer met de Papoea's hebben verkeerd, terwijl de huidige gouverneur Platteel een gouverneur zou zijn die de Papoea's weg stuurt wanneer zij hun opwachting bij hem willen maken". De Papoea's, ook de heer Jouwe, zijn diverse malen door hem ontvangen. Over de cencuurkwestie wordt gezegd: Wij Papoea's en andere niet-Nederlan- ders zijn door de censuurkwestie abso luut niet van streek geraakt, noch hebben wij daaraan een politieke uitleg gege ven. Wij allen zien dit als een overtreding van de wet, maar wij beschouwen dit an derzijds als een foutieve handelwijze waarmee het welzijn van ons land en sa menleving werd beoogd". De heer Kaisiepo en zijn mede-onder tekenaars beschouwen tenslotte „de han delwijze en de verklaringen" van de heer N. Jouwe „als het begin van een nieuwe politieke stroming die een crisis zal op roepen, welke ten aanzien van Nieuw-Gui nea reeds aan het afnemen was. Uiter aard vordert de ontwikkeling met lang zame schreden. Dit is echter geen voorop gezet doel, maar een toestand die groten deels mede afhankelijk is van het inzicht en de bekwaamheid van de Papoea's zelf." Jouwe's reactie „Dit is een reactie van het gouverne ment zelf', aldus heeft de heer Nicolaas Jouwe, de Papoea-leider die op het ogen blik in Nederland vertoeft, het boven ver melde telegram bestempeld, dat onderte kend door een aantal Papoea's, aan de minister van Binnenlandse Zaken is ge zonden. „De heer Kaisiepo, zo zei hij, is met enkele andere ondertekenaars ambtenaar op het bureau Voorlichting Bevolking en redigeert met hen het maleise blad „Pen- ganvara" dat een gouvernementsuitga- ve is. Hij noch de anderen verstaat en spreekt redelijk goed Nederlands. Zij zijn niet in staat dit te schrijven en bovendien ook niet bij machte zulk een lang en duur te legram naar Nederland te zenden". „Dit is een doorgestoken kaart". Bo vendien, aldus de heer Jouwe, mis ik de handtekeningen van vooraanstaande Pa poea's, die veel meer gezag hebben dan de heer Kaisiepo en zijn mede-onderteke naars. Wij hebben, twee dagen voor mjjn vertrek uit Hollandia, uitvoerig van ge dachten gewisseld over het doel van mijn reis naar Nederland. Wat ik hier tegen de pers gezegd heb is de formulering van ons aller overtuiging". De heer Jouwe zal op 27 januari uit Ne derland naar Japan vertrekken om parti culiere zaken te regelen. Hij is in Den Haag ontvangen door de staatssecretaris voor Ned. Nieuw-Guinea, mr. Th. Bot, met wie hij uitvoerig over de toestand al daar heeft gesproken. Na afloop van het jubileumstuk van Al- bert van Dalsum, „Sauls dood" door de Haagse Comedie in de Casionoschouw- burg in Den Bosch, heeft de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Bra bant, dr. C. Kortmann, aan de jubileren de acteur namens de directies van de drie Brabantse schouwburgen (Breda, Eind- hoven-Philips en 's Hertogenbosch) de door deze schouwburgen ingestelde „Al- bert van Dalsumring" aangeboden, met het verzoek deze later te willen overdra gen aan die toneelspeler, die daar volgens zijn mening waardig toe zal zijn. De ring is een kunststuk en werd ont worpen en vervaardigd door de Zwitser se kunstenaar Henri Grob. Het is een he renzegelring van 18 karaats goud met een madeira topaas. In de schenen zijn ge- styleerde voorstellingen verwerkt, aan de ene zijde Melpomene, de muze van de to neelkunst en aan de andere zijde een mas ker en een opgaand toneelgordijn. Aan beide zijden is een loepzuivere briljant in gewerkt De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Y. Schol ten, heeft reistoelagen van 1.000.- toege kend aan mej. Lidy van Eijsselsteijn te Haren (Gr.) en de heren Harry Ikink en Gerrit Kouwenaar, beiden te Amsterdam, voor de door hen anoniem ingezonden dichtbundels „Ontzegd", „Manshoog" en „Alles is er". Dit besluit werd genomen overeenkomstig het advies dat werd uitgebracht door een jury bestaande uit prof. dr. G. Stuiveling, voorzitter, Ed Hoornik en A. Morriën, le den en H. J. Michaël secretaris. De jury voor het proza, bestaande uit prof. dr. W. A. P. Smit, voorzitter, mejuffrouw S. P. Witstein en B. Stroman, leden en H. J. Michaël, secretaris, achtte de kwaliteit van de proza-inzendingen niet van dien aard, dat op grond hiervan reisbeurzen of reistoelagen zouden kunnen worden toege kend. Ook met dit advies heeft de staats- secBetaris zich verenigd. Elleston Trevor de bekende schrijver van een reeks oorlogsboeken en tevens onder meer van de doktersroman „Wachters van de nacht", heeft in zijn „Dream of death" opnieuw het probleem van de alcoholist aangesneden. In de vertaling van Age Berg man verscheen dit verhaal bij Hollandia te Baarn en het kreeg de titel „FINNI- GANS DROOM" mee. Finnigan is de man, die nadat zijn zoontje ernstig verminkt door een auto-ongeluk wordt thuisgebracht zijn verdriet en zorgen tracht te vergeten in de drank. In zijn voortdurende roes neemt hij wraak op de „moordenaar", hij wordt vervolgd en eindigt zijn leven op de elektrische stoel. Uit die stoel ontwaakt hij echter, alles was alleen maar een droom. Een droom echter, zó werkelijk, dat later de man op wie hij zich dromend gewroken heeft inderdaad gestorven blijkt te. zijn. Trevor heeft het verhaal van de alcoho licus verteld in een mengeling van fanta sie en realiteit zwevend tussen het be wuste en het onderbewuste maakt de le zer de roes van de hoofdfiguur mee. Angst wekkend soms, maar in elk geval voort durend boeiend, niet in de laatste plaats door de uitstekende woordkeus.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9