Water in Tuindorp-Gostzaan is nog steeds stijgende Luchtvaartbesprekingen tien dagen stopgezet Europa onder sneeuw en ijs fa. A. EVERTS £>°riTE,s- Bij na anderhalf ton verduisterd Van Ommeren neemt P. A. van Es over Wegverkeer houdt zich tot dusver uitstekend bPE Twintig doden in Kongo bij stammenoorlog Gatso-meter voor Velser politie „Binnenlandse Zaken" te Moskou opgeheven Velsense koopman leefde op te grote voet ANEGANG 17 Technische kwesties aan de orde Subandrio acht verhouding met China weer normaal Minister Korthals naar noodgebied m wmmmmm m DAG 14 JANUARI 1 96 0 HAAK LEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLExMSCHE COURANT 11 Overhemden No Iron Overhemden Dassen Sokken Ankiets Ondergoed Pyama's Hoeden Vesten Pullovers (Vervolg van pagina 1) Van de zijde van het nationaal rampen fonds deelt men ons mede. dat momenteel in de kantine van de Amsterdamse Droog dok Maatschappij in Amsterdam-Noord een evacuatiecentrum wordt ingericht. Aan de bond voor redding van drenkelin gen is verzocht vletten gereed te houden. De afdelingen IJmuiden, Haarlem en Zandvoort staan gereed om op het eerste sein hulp te verlenen. Henri Dunant" naar Amsterdam Aan de gezagvoerder van het Rode- Kruis-hospitaalschip „J. Henri Dunant" ia opdracht gegeven naar Amsterdam op t» stomen teneinde, indien de omstandig heden zulks wenselijk maken, als drijvend ziekenhuis of voor evacuatiedoeleinden te worden gebruikt. Tegen halfeen vanmiddag stond het wa ter in het westelijk deel van het overge- spoelde gebied op sommige plaatsen an derhalve meter hoog en nog steeds steeg het niveau. De politiepost Maanstraat no teerde een stijging van veertig centime ter in drie kwartier tijd. De tuindorpen waren om twaalf uur nog slechts per boot te bereiken. Volgens des kundigen zal het water blijven stijgen tot het peil van het Noordzeekanaal is be reikt. Het water zal dan in de Tuindorpen gemiddeld 1.65 meter hoog staan. Tiental len auto's die in de straten stonden ge- perkeerd, konden niet meer worden weg gehaald. Gas en stroom uitgevallen Om kwart voor twaalf vanmiddag werd geconstateerd, dat het water nog steeds stijgende is. De gas- en electriciteitsvoor- siening in Tuindorp-Oostzaan is geheel uit gevallen. Het Rode Kruis heeft een colonne met alle mogelijke hulpgoederen en medi camenten „rijklaar" staan om, zo nodig, direct naar het bedreigde gebied te ver trekken. Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel.12181 Showroom: Wagenweg 104 - Tel.12730 BADKAMERS DOUCHECELLEN Bij het onderzoek naar de omvangrijk heid van de serie diefstallen, verduiste ringen en vervalsingen gepleegd door een 48-jarige koopman uit Santpoort, die medevennoot was van een Amsterdamse schoenenhandel, is gebleken dat de fraude minstens 140.000 omvat. Woensdag meldden wfj dat de koopman zich 130.000 onwettig had toegeëigend. Inmiddels is het de Velser politie gelukt voor een bedrag van 20.000 aan goederen, die de koop man heeft verduisterd, te achterhalen. De Velsense koopman was al een half iaar niet meer aan de Amsterdamse firma verbonden. Na het vertrek van de op grote voet levende Velsenaar hij woon de ln de Santpoortse villawijk, had een dure auto en zijn huis had een comfor tabele inrichting kwam er veel meer geld binnen en toen is men argwanend geworden. Er werd een civiele procedure voor de Haarlemse rechtbank gevoerd tussen de roopman en de benadeelde Amsterdamse firma. Tijdens deze procedure kwamen de '•erduisteringen aan het licht. In samen werking met de fiscale recherche te Am sterdam is de Velser politie met het on derzoek begonnen, zulks op verzoek van 1e officier van Justitie in Haarlem. Het is niet onmogelijk dat er nog enkele 1 restatie* naar aanleiding van deze '•aude zullen worden verricht Te meer •mdat e? vermoedelijk anderen zi.tn ge weest di> grote partijen goedeien teger inkooppri.K van de koonman hebben ge kocht. Dit zal uit het verdere onderzoek moeten blijken. De koopman is ingesloten. Hij is ge huwd en heeft een kind. WENEN (UPI en Reuter) Het ver keer in vele delen van Midden-Europa is door de hevige sneeuwval van de laatste 36 uur gestagneerd. In grote gebieden van Oostenrijk, Hongarije en Tsjechoslo- wakije viel een dik pak sneeuw. Woensdagmorgen was het verkeer in Wenen nagenoeg lam gelegd. Eenheden van het Oostenrijkse leger werden inge schakeld om sneeuw te ruimen opdat bussen en trams weer konden rijden. Ook het luchtverkeer ondervond stagnatie. In verschillende delen van Hongarije was het verkeer eveneens tot stilstand ge bracht en konden enkele treinen in het Westen des lands niet verder rijden. (Reuter) In Berlijn deden zich in dertig uur tijds 178 ongevallen voor op de gladde wegen. Dertig voetgangers, die door de koude bevangen waren, moesten naar het ziekenhuis vervoerd worden. Een sneeuwkleed bedekte Duitsland van de Noordzee tot de Alpen. De voornaamste verbindingsweg van Rome met de Adriatische kust is door sneeuw geblokkeerd. In het Zwitserse plaatsje La Brévine was het woensdag dertig graden celsius onder nul. De treinenloop in Oostenrijk was zeer onregelmatig door de hevige sneeuwval. De treinen tussen Zagreb en Split (Joego slavië) konden door de sneeuw niet ver der. De wegen van Zagreb naar de Adria tische kust waren onbegaanbaar door een felle sneeuwstorm. Italië heeft te maken met sneeuw- èn zandval. Zand van de Sahara wordt door een sterke zuidenwind naar Sardinië en Zuid-Italië gevoerd en komt daar neer in een modderregen. als Garmisch, Oberstdorf en Schliersee zijn voor na 1 februari volgeboekt. De temperatuur in de Deense wateren daalt naar gemeld wordt met één graad in de 24 uur en het gevaar van ijsvorming langs de kusten wordt steeds ernstiger. IJsbrekers liggen gereed, maar zijn nog niet tot actie geroepen. Wel werd woens dag een sleepboot te hulp geroepen om de wateren in Aggersund open te houden. In de loop van vandaag werd zware sneeuw val in Denemarken verwacht. In de Spaan se provincie Cuenca werden woensdag morgen de lijken gevonden van twee her ders, die doodgevroren waren. Het Spaanse dodencijfer tengevolge van de kou is met hen gestegen tot zes. Ook in Denemarken ondervond het ver keer vertraging. Een orkaan heeft schade aangericht in de haven Kafalla in Grieks Macedonië. Dodelijke val. In Apeldoorn is de ze ven maanden oude baby van de familie G. van Otterlo, wonende aan de Schotweg, van de tafel gevallen, terwijl de moeder zich omdraaide om een fles te pakken. Het kindje is als gevolg van de val enkele ogenblikken later overleden. Advertentie Bovendien kan het enig effect hebben, dat veertien Congresleden uit Californië een brief hebben gericht aan minister Her- ter om diens invloed te winnen ten bate van de K.L.M.-lijn. In de periode tot 25 januari kunnen dus wel enige invloeden tot gelding korden, die voor de Neder landse zaak gunstig zijn. Men moet er echter ook rekening mee houden, dat Pan American, waar men zich ongerust be gint te maken over een eventueel K.L.M.- succes, met verdubbelde energie een te- gencampagne kan inzetten. De Amerikaan se kranten hebben dezer dagen een uit voerige brochure van deze maatschappij ontvangen, waarin het K.L.M.-pleidooi wordt aangevallen. De Nederlandse onderhandelaars pogen de besprekingen uit te heffen boven het ni veau van de concurrentie tussen de twee luchtvaartmaatschappijen. Zij konden er op wijzen, dat Nederland steeds een voor stander is geweest van de grootst moge lijke vrijheid in handel en verkeer. Zou Amerika echter proberen de K.L.M. klein te houden ten einde een eigen maatschap pij te bevoordelen, dan kon men in Ne derland wel eens tot de conclusie komen, dat de vrijheid, hoezeer ook verkieselijk, ons onvoldoende kansen bood. Aldus zou een wijziging kunnen komen in de Neder landse liberale politiek, alsmede in de Nederlandse invloed ten bate van lage in voerrechten in de Europese Economische Gemeenschap. Een dergelijke betoog trant kan de Amerikanen duidelijk maken, dat méér op het spel staat dan alleen pro tectie van een toch al machtige eigen luchtvaartmaatschappij. Gedurende de pauze in de officiële on derhandelingen, die thans zal intreden, kan niettemin toch belangrijk werk wor den verricht door de technische deskundi gen. Gelijk bekend, achten de Amerika nen het ongewenst dat de K.L.M. een groot percentage passagiers over de oceaan zal vervoeren, dat niet afkomstig is uit Nederland of niet bestemd is voor ons land. Over deze kwestie van het zo genaamde „opbrengende vermogen" van Nederland zullen de technici waarschijn lijk uitvoerig spreken. De propagandisten, die tegen de K.L.M. ageren, betogen dat de Nederlandse maatschappij een buiten sporig hoog percentage vervoert van de passagiers, die Schiphol alleen als over stapstation gebruiken. De K.L.M. ontkent zulks en het is niet onmogelijk, dat tijd- dens de thans te houden technische discus sies de K.L.M. cijfers ter tafel zal bren gen, die kunnen aantonen dat een groot percentage van de passagiers Nederland als begin- of einddoel heeft, dan wel enige tijd in Nederland doorbrengt alvorens de reis te vervolgen. Overlegging van derge lijke gegevens zou een concessie zijn van Nederlandse zijde, een concessie echter die tevens aannemelijk kan maken dat de gevraagde lijn naar Los Angeles reden van bestaan heeft en voorziet in een behoef te, die zowel in Nederland als te Califor nië gevoeld wordt Naar wij vernemen zal het rederij bedrijf Phs. van Ommeren n.v. te Rotterdam bin nenkort het cargadoors- en rederij bedrijf P. A. van Es en Co n.v., eveneens te Rotter dam gevestigd, overnemen. Een woord voerder van de directie van Van Ommeren deelde ons desgevraagd mede dat deze overneming wel in de bedoeling ligt maar lat de onderhandelingen nog niet zijn af gesloten. De n.v. P. A. van Es en Co bezit op haar beurt de n.v. Gebr. Smith en heeft ook een eigen vestiging in Amsterdam. De rederij bezit een drietal scheepjes, va riërend van 400 tot 800 ton, die in de korte vaart worden gebruikt. DJAKARTA (Reuter) Communistisch China heeft volgens de Indonesische mi nister Subandrio de regering te Djakarta te kennen gegeven, dat het Sukarno's ver bod op vreemde kooplieden (meest Chine zen) in de provincies heeft aanvaard. Su bandrio noemde tegenover een aantal imbtenaren in de Westjavaanse plaats Tasikmalaja de betrekkingen tussen Indo nesië en China weer nagenoeg normaal, „al is er in het verleden inderdaad enige verwijdering geweest. Ik geef toe dat we fouten hebben gemaakt maar ik ben vol vertrouwen dat we bij het uitvoeren van de verbodsbepaling niet van haat bezeten zijn geweest" Evacuatie in Tuindorp Oostzaan. Met fiet sen zoek"n enkele inwoners een heenkomen door het aangolvende water. In de bergen in het zuiden is weer veel sneeuw gevallen. Het is zeer druk in de wintersportplaatsen, hoewel het seizoen er tussen 6 januari en 1 februari gesloten is. De hotels in de meer bekende plaatsen „Zonder de tegenwerkende krachten te onderschatten, ben ik toch niet ontevreden over het verloop van de onderhandelingen". Aldus zei ons staatssecretaris Stjjkel. die te Washington onderhandelt om voor de K.L.M. landingsrechten te Los Angeles te verkrijgen. Deze onderhandelingen zullen volgende week worden onderbroken om de deskundigen gelegenheid te geven een aantal statistisch-technische kwesties te onderzoeken. Staatssecretaris Stijkel behoeft daarbij niet aanwezig te zyn. Hij keert voor een week naar Europa terug, daar hij enige besprekingen heeft te voeren met Duitsers en Belgen. 25 januari zal de gehele Nederlandse delegatie onder leiding van de heer Stijkel de onderhandelingen weer voortzetten. Andere post voor Kiritsjenk' Aleksei Kiritsjenko, lid en secretaris vai het presidium van het centrale comité de Russische communistische partij, is be noemd tot eerste secretaris van de par in het gebied van Rostov aan de Don. n de Sovjet-republiek Rusland. Kirtsjenk' een naaste medewerker van Kroesjtsjev is van 1949 tot 1957 eerste secretaris var de partij in Oekraine geweest. In 1955 wei hij volledig lid van het centrale oartijC' mité waar hij zich in het bijzonder bezi- hield met kwesties op het gebied van d- staatsveiligheid. Het schijn' dat de benoeming van Ki rltsjenko deel uitmaakt van een progran om belangrijke partijmensen op posten t« plaatsen waar een krachtige persoonlijk heid wordt gemist Van een algemene paniek is bij deze Am sterdammers geen sprake. Het geruststel lende gerucht dat het water de bovenver diepingen niet kan bereiken deed alom de ronde. Op straat ziet men ernstige gezich ten, enkele huilende vrouwen en natuur lijk kleine kinderen die overstuur zijn. Ve le bewoners waden met hun motoren en bromfietsen door het water in een poging deze bezittingen op tie dijk in veiligheid te brengen. Het grate probleem waarvoor Amsterdam zich vandaag gesteld ziet, is zonder twijfel waar men met deze 15.000 mensen vanavond zal moeten onderbren gen. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, is vanmiddag ver trokken naar Amsterdam om zich persoon lijk van de situatie in het noodgebied op de hoogte te stellen. De bewindsman deed zich daarbij vergezellen door de burge meester van de hoofdstad. De procureur-generaal te Amsterdam, mr. H. R. de Zaaijer heeft het hoofd van het arrondissementsparket te Amsterdam, n\r. W. P. Bakhoven, opgedragen een justitieel onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de dijkdoorbraak. Tot nog toe houdt het wegverkeer in Ne derland zich ondanks sneeuw en ijs uitste kend. Bij steeksproefgewijs ingewonnen informaties bleek ons, dat de gladheid ner gens onoverkomelijke situaties heeft ge schapen. De busdiensten van de provincia le vervoersmaatschappijen ondervonden geen of zeer minimale vertraging, auto mobilisten staken op onze vraag naar hun wederwaardigheden slechts een duim op. Zij vonden het rijden vanochtend wel een sport, dachten wij. De KNAC-wegeninformatiedienst (tele foon 614241) meldde, dat de Nederlandse wegen over het algemeen goed te berij den zijn. „Hier en daar is het wegdek soms iets glad of glibberig, maar 't is overal best te doen" aldus de éonclusie. Alleen in de provincie Groningen hoopt zich op sommige plaatsen poedersneeuw op, waarin het verkeer kan blijven ste ken. De chauffeurs van enkele grote ver voersmaatschappijen vertelden dat zij met hun meestal zware bussen geen last hadden. Alleen in de bochten, op plaatsen waar oude sneeuw tot ijs is geworden, is enige voorzichtigheid geboden. In Zuid- Holland zijn de wegen overal goed te be rijden. De Noord-7uidhollandse Vervoer maatschappij meldde „veel drukte, vooral over korte trajecten, maar 't gaat fantas tisch. De bussen Haarlem-Den Haag lopen op hun twee uur lange rit hoogstens een vertraging van twee. drie minuten op". - LOELOEABURG (Reuter) Een groep Loeloeakrijgers heeft dinsdag een Baloe- bakraal noordelijk van Loeloeaburg over vallen, waarbij tien dorpelingen het leven lieten. De aanvallers, die 24 hutten in bran staken, verloren een man. De Baloeba ver nielden later bij een vergeldingsaanval honderd Loeloeahutten. Het totaal aantal doden is sedert het weekeinde tot 'twintig gestegen. Dit vernam Reuter van Belga. Tuindorp Oostzaan hedenmorgen 9 uur De afdeling verkeerspolitie van de Vel ser politie heeft de beschikking gekregen over een zogenaamde Gatso-meter, waar mee tot op een honderdste seconde nauw keurig de snelheid van voertuigen kan worden afgelezen. De verkeerspolitie zal met deze meter motorrijtuigen en brom fietsen op de voorgeschreven maximum snelheid gaan controleren. Hiermee hoopt de politie het euvel van overtreding van de maximum-snelheid te beteugelen. (Van onze correspondent in Washington) Het is duidelijk, dat de Amerikaanse on derhandelaars onder pressie staan van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen, die protectie van de eigen regering wen sen. Voor Nederland is het daarom van belang, dat ook een tegendruk merkbaar wordt. Gedurende de komende week, die men enigszins als een pauze kan beschou wen, zullen drie vooraanstaande afge vaardigden van de Kamer van Koophan del voor Los Angels naar Washington ko men ten einde het State Department en het Witte Huis duidelijk te maken, dat Zuid-Californië zeer geïnteresseerd is in de K.L.M.-lijn naar Amsterdam. Dit drie tal wenst te onderstrepen, dat de Ameri kaanse regering niet alleen rekening moet houden met de wensen van de Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen, doch ook aan het reizend en handeldrijvend pu bliek. (Vervolff van pagina 1) Sprekend over de economische toe stand zei Kroesjtsjev dat het jaar 1959 in de geschiedenis bekend zal blijven als het eerste jaar van de vol ledige opbouw van een communistische maatschappij in de Sovjet-Unie. Het begin van het zeven-jarenplan is heel goed ge weest. De industriële produktie is in 1959 met meer dan elf percent gestegen terwijl volgens de plannen een stijging van 7,7 percent was voorzien. Evenals tevoren blijft de ontwikkeling van de zware in dustrie de voorrang houden. De produktie van produktiemiddelen is in 1959 met twaalf percent toegenomen. Het plan was deze voortbrenging met 8,1 percent te doen toenemen, aldus de pre mier. De industriële produktie van con sumptiegoederen die volgens het plan met 6,6 percent had moeten toenemen, is in feite met 10,3 percent verhoogd. Kroesjtsjev zei voorts dat het Russische volk „met vreugde en een gevoel van ge rechtvaardigde trots" kennis neemt van „de overwinningen bij de landbouw". On danks de droogte, die sommige streken heeft geteisterd, heeft de regering 2.846 miljoen poed (1 poed is 16.36 kilogram) graan kunnen aanschaffen, wat genoeg is voor de behoeften van de bevolking en de andere eisen van de staat Op de agenda van de vierde zitting van de vijfde opperste sovjet staat alleen het ontwapeningsvraagstuk. De tekst van het agendapunt is „ontwapening als manier tot versterking van vrede en vriendschap tussen de volken". Aan de vooravond van de zitting van d< Opperste Sovjet heeft het persbureau Tas: bekend gemaakt dat het ministerie var Binnenlandse Zaken van de Sovjet-Unie opgeheven en dat de functies van dit mi nisterie zullen worden overgenomen dooi de vijftien ministeries van Binnenlandse Zaken der onderscheidene Russische re pubiieken. Na deze decentralisatie zal ei geen overkoepelend gezagsorgaan vooi Binnenlandse Zaken meer zijn in Moskoe Het Russische ministerie van Binnen landse Zaken, bekend als de M.V.D.. wa: belast met de handhaving van wet en or de, registratie van burgers en uitgifte var persoonsbewijzen. Het beheerde en be waakte gevangenissen, detentiekampen ei had ook de grensbewaking onder zich. Ii het Westen waren de initialen M.V.D ge associeerd met de geheime politie omda deze onder de verantwoordelijkheid vai het ministerie viel. maar nu staat zij on der de hoede van de regeringscommissie voor staatsveiligheid met de initial* K.G.B. en onder leiding van Alexando' Sjelepin. De nieuwe ontwikkeling tast d< staatsveiligheidscommissie niet aan.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11