Gifproef voor heksen en tovenaars eist 300 doden in donker Afrika Op psychiatrisch advies onderwerpen verdachten zich aan een proef, die proces en terechtstelling verenigt Dulles en Radford wilden in 1954 Indo-China verdedigen Kameroen opent de rij - Togo, Somalië en Nigeria volgen Noord-Rhodesia en Nyassaland blijven onder Britse hoede Britten willen desnoods „niet-volmaakt" akkoord 15 Albert Schweitzer 85 VRIJWILLIG VANWAAR Eisenhower corrigeert memoires van Eden: plan werd nooit officieel Macinillan:totdat ze ondubbelzinnig kiezen ZELFSTANDIG IN I960 Het gebruik van open zee voor raketproeven Bevordering van toerisme Aantal Indianen neemt toe voor verkoudheid Het Ge neefs overleg DONDERDAG 14 JANUARI 1960 LEOFOLDSTAD, januari. Terwijl liet nieuwe Afrika van Joseph Kasa- voeboe en de zijnen zich opmaakt om in Brussel de twintigste eeuw onafhanke lijkheid voor Belgisch Kongo aan te vragen, gebeuren er in het oude Afrika van Nimi Loekengo, koning der Bakoeba's vreemde dingen. De Belgische admini strateurs werden er op attent door de geur van in benzine gebraden mensen vlees, die in de dorpjes om Luebo in de provincie Kasai hing. Welnu, die benzinegeur was het enige moderne aan een ceremonie, die haar wortels in het jaar nul heeft: een heksenproces met de gifproef als bewijsmateriaal. De Bel gische administrateurs, die lont geroken hadden, spoedden zich ter plaatse en vonden bewijzen dat bijna driehonderd mensen om het leven waren gekomen. Zij vrezen dat het er meer zullen worden: de getuigen zijn nog niet uitgepraat. Velen komen slechts schoorvoetend over de brug en moeten hardhandig aan gepakt worden door koning Nimo Loekengo, zelf trouwens ook geen modernist. Dit vadsige, oude stamhoofd heeft 320 vrouwen, kleedt zich thuis voornamelijk in wat koperen ringen om zijn benen, trekt voor officiële gelegenheden een vettig suède jasje om de tors en een oude deken om het posterieur. Hij doet zijn toespraken voorafgaan door daverende oprispingen die als donderslagen door de groene heuvels van de Kasai rollen. Maar de Belgische administrateurs en hij, zijn zolang als het duurt evenzovele handen op zijn onmetelijke buik. Vandaag viert dr. Albert Schweitzer zijn 85ste verjaardag. Het zal een gewone werkdag voor hem zijn. Op een leeftijd dat bijna geen mens meer aan werken denkt, zorgt hij nog steeds voor het lichaam en de geest van de Afrikanen in het hospi taal in het oerwoud, dat al bijna 47 jaar zijn dagelijkse omgeving is. Terzake: in die groene heuvels van de Kasai dan heeft voor het eerst sinds veer tig jaar weer een echte „tsjipapa" plaats gehad. Een paar Bakoeba-dorpen hadden pech gehad: slechte oogsten, hutten in brand, een serie miskramen, veeziekten. En een paar Bakoeba-grootmocders had den veelbetekenend gemompeld, er werd kwaad werk van heksen en tovenaars ver moed. Nu kan in donker Afrika iedereen zonder zijn medeweten Jieks of tovenaar worden. En de enige manier om dat vast te stellen is de „tsjipapa", de gifproef, die proces en strafvoltrekking tegelijk is. Gaat men aan het gif niet dood, dan is men onschuldig bevonden, sterft men er wel aan, dan is het bewijs geleverd en tegelij kertijd de executie voltrokken. Het vreemde is dat zo'n gifproef door iedereen als een groots avontuur wordt te- gemoetgezien en door alle verdachten vrijwillig wordt aanvaard. Hoewel vreemdin een Afrikaans dorp van bladerhutten met iedere dag maniok op het menu en zonder televisie of wild west bioscoop wil men ook wel eens een verzet je, derhalve de „tsjipapa". Het feest begint als volgt: dezelfde grootmoeders die op de aardige gedachte zijn gekomen, wijzen een aantal verdach ten aan. Maar het proces begint niet voor dat er psychiatrisch rapport is ingewon nen, hoewel de dorpsmedicijnman, de „m'sjenka", niet over de sofa van een westelijke zielskundige beschikt, heeft hij een doeltreffende andere methode. Hij schudt de verdachte langdurig bij de hand en informeert inmiddels naar de welstand van zijn of haar familie. Na een minuut of wat handschudden zegt hij dan plotseling: „jouw Tante doet de laatste tijd een beet je hekserig." Trekt de verdachte dan schrikkerig zijn hand terug, dan vervalt hij automatisch in staat van beschuldi ging. De medicijnman schrijft een recept voor dat de verdachte bij een collega moet gaan halen en int zijn honorarium, dat neerkomt op anderhalf jaar inkomen van de gemiddelde Bakoeba. Zoveel hebben de zwarte psychiaters van hun blanke colle gae ook weer niet te leren. De verdachte snelt heen, haalt zijn gif drank. die hem door de medicijnman per soonlijk in vier doses van een mokkakopje wordt ingegeven en moet dan onder de ogen van het hele dorp hard heen en weer rennen, zodat het gif zich goed in zijn lichaam verspreidt. De zwarte dorpsbe woners zingen en dansen daarbij, maar slaan tevergeefs nauwlettend gade of de heks of de tovenaar niet stiekum de vin gers in de keel steekt, want dan telt de proef niet. Geeft hij echter zonder mecha nische hulp over, dan is hij zowel als de zaak gezond en is hij van alle blaam ge zuiverd. Geeft hij niet over, welnu, dan sterft hij onder de hevigste krampen, zon der meedogen gadegeslagen door zijn dorpsgenoten die blij zijn van hun be- De provincie Kasai was niet alleen toneel van! gif proeven. Een ander aspect van het oude Afrika, de stamoorlog hier tussen Loeloea en Baloeba geeft de handen vol aan de koloniale troepen, die hier door een Baloeba-dorp patrouilleren. hekste medeburger af te zijn. Vroeger liet men de lijken op een rieten vlot stroomafwaarts wegdrijven. Sinds de Belgen overal hun neus insteken, is men tot crematie overgegaan, het lijk wordt in een hangmat van gevlochten palmblade ren verpakt, met benzine overgoten en in brand gestoken. Van de haast driehonderd slachtoffers dezer recente „tsjipapa" was dan ook niet meer te zien dan wat gespen, half verkoolde beenderen en sierschelpen. Waarom is de „tsjipapa" na zoveel jaar in onbruik te 'zijn geweest, ineens weer in zwang gekomen? De Belgen zeggen :„de komende onafhankelijkheid doet de men sen teruggrijpen naar hun oude Afrikaan se gebruiken". Maar de Belgen hebben de neiging om veel op die komende onafhan kelijkheid af te schuiven, evenals de Pa- rijse politie tegenwoordig iedere autodief stal aan de Algerijnen toeschrijft. Maar onmogelijk is het niet: de arrestatie van de medicijnmannen, die hun aandeel geenszins ontkenden, wekte althans de grote woede en verontwaardiging van de stam. Stelt u zich eens voor dat de Duit sers tegen het einde van de oorlog onze hele rechterlijke macht en artsencorps zouden hebben gearresteerd. Die vergelijking komt u misschien vreemd voor, maar is het toch niet zozeer: voor iedere belangstellende in tribale ge bruiken ligt er ook in het Westen met zijn Mac Carthyisme, zijn doodstraf, zijn bij geloof, zijn sportvelden, zijn conventies en zijn nozems, interessant studiemateriaal. Het nieuwe Afrika: twee burgemeesters uit Belgisch Kongo. De Nimi Loekengo, koning der Ba- boeka-stam, in het nonchalante sport- kostuum dat hij bij officiële gelegen heden draagt. De heer in het kleurige habijt op de achtergrond vertegen woordigt een andere stam, maar behoort evenals de Nimi tot de ver tegenwoordigers van het oude Afrika, waarop de koloniale administratie, ten dele noodgedwongen, steunde. Maar terug naar de bron: het merk waardige blijft de vrijwilligheid waarmee de verdachten zich aan de gifproef onder werpen. Veel keus hebben zij trouwens niet, wanneer zij er zich aan onttrekken, worden zij verjaagd en komen nog mise rabeler om. Nu de blanke kolonisatie, die zich voor het gemak van de tribale hiërar chie bediende, gaat verdwijnen, bestaat misschien de kans dat Afrika's politieke moderni.-.en met deze anachronistische ge bruiken korte metten kunnen maken. VV. L. Brugsma WASHINGTON (UPI) De president van de Verenigde Staten Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie een op merking van de voormalige Britse pre mier Eden tegengesproken, dat het alleen aan Engeland heeft gelegen, dat de Ver enigde Staten niet hebben deelgenomen aan de strijd in Frans-Indo-China in 1954. Eisenhower zei mei een brede glimlach op zijn gezicht, dat sommige memoires hem hebben uitgedaagd om van zijn regel „geen commentaar" af te stappen. Eden dan heeft in zijn memoires geschreven (deze worden op het ogenblik door de Times gepubliceerd), dat hij indertijd een brief van de toenmalige Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken John Fos ter Dulles had ontvangen, waarin deze hem een gezamenlijke actie had voorgesteld van de Verenigde Staten, Engeland, Frank rijk, de Philippijnen, Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja om het verdere opdringen naar het zuiden van het communisme te weerstaan. Als de genoemde landen be reid waren een daartoe strekkende ver klaring uit te geven, dan zou een vlieg- dekschip van de Verenigde Staten worden ingezet om met behulp van vliegtuigen de Franse verdedigers van Dien Bien Phoe bij te staan op de 28ste april van het jaar 1954. Eden zegt, dat Dulles voorstel aan Frankrijk was gedaan dat zou moeten pro beren Engeland voor het plan te winnen. De Engelse regering, die toen nog onder leiding stond van Winston Churchill met Eden als minister van buitenlandse zaken, verwierp echter Dulles' plan en daarop lieten de Verenigde Staten hun plan tot interventie varen, aldus Sir Anthony Eden. Eisenhower verklaarde nu op zijn pers conferentie, dat Eden een voorstel van Dul les moet hebben aangezien voor een voor stel van de Amerikaanse regering. De pre sident trok een fijnzinnige lijn tussen de positie van de Amerikaanse regering, die door alle noodzakelijke instanties moet worden bepaald en goedgekeurd, en een plan van minister Dulles. Eisenhower wees erop, dat Dulles een zeer krachtige persoonlijkheid was als het erop aan kwam zijn politieke ideeën ingang te doen vin den. Hij wist echter als president, dat Dulles plan voor interventie nooit de offi ciële Amerikaanse politiek was geweest. De memoires van Eden zijn overigens niet de eerste, die onthullingen doen over Dulles' pogingen om militaire interventie inzake Indo-China te bereiken. De vroe gere chef-staf van het leger Matthew B. Ridgway heeft al eerder uit de doeken ge daan, dat hij binnen de Amerikaanse re- LAGOS (Reuter) Premier Macmil- lan van Groot-Brittannië heeft woensdag op zijn Afrikaanse reis te Lagos in Nigeria tegenover verslaggevers verklaard, dat Engeland zijn bescherming van Noord- Rhodesia en Nyassaland niet zal ophef fen vóórdat deze volkeren ondubbelzinnig kenbaar hebben gemaakt toe te willen tre den tot een volledige en onafhankelijke fe deratie. Over vijf dagen zal de Britse pre mier een bezoek brengen aan de federatie van Rhodesia en Nyassaland, die bestaat uit het zelfbcsturend Zuid-Rhodesia en de koloniale gebieden Noord-Rhodesia en Nyassaland. Eerder op de dag had Macmillan de plechtige opening van Nigeria's nieuwe federale parlement bijgewoond en de ka merleden toegesproken. Gouverneur-ge neraal Sir James Robertson, die de ope ningsplechtigheid verrichtte, zei dat het voornaamste agendapunt de resolutie is over onafhankelijkheidsverlening aan een soevereine staat Nigeria per 1 oktober 1960. Premier Aboebakar van de federatie Nigeria noemde op een persconferentie het idee van een Verenigde Staten van Afrika prematuur. Nigeria zou zijn soeve reiniteit na de verwerving der onafhan kelijkheid niet aan „enig ander Westafri kaans land" overdragen. Hij ontkende, dat hij met Ghana's premier over een unie gesproken had. Geen oordeel (UPI) In antwoord op een Nigeriaan- se journalist heeft premier Macmillan verklaard, dat Engeland de apartheidspo litiek van Zuid-Afrika niet zal veroordelen. Macmillan zei op een persconferentie, dat de grondslag van het Britse gemene best is, dat men zich niet met eikaars bin nenlandse aangelegenheden inlaat. Eerder op de dag had de Britse premier voor het Nigeriaanse parlement ver klaard, dat Engeland zijn best zal doen om een internationale overeenkomst over atoomontwapening te verkrijgen! Hij zei zich te realiseren, dat vooral de volkeren van West-Afrika zich zorgen maken over de ontwikkeling van atomaire wapens maar als een vreemde paradox hebben wij een „onbehaaglijke" vrede „voor een deel te danken aan het bestaan van deze wa pens", aldus Macmillan. Het nieuwe jaar begon met de geboor te van een nieuwe zelfstandige staat in Afrika. Op 1 jan. werden de 3 miljoen in woners van Frans-Kameroen vrije bur gers van het zwarte Afrika. Een deel van Kameroen valt onder Brits mandaat in Ni geria, dit deel blijft echter voorlopig on der Brits bestuur. Het jonge zelfstandige Kameroen is wel vrij, maar het is voor lopig nog geen wezenlijke eenheid, zo als wij ons dit van een land voorstellen. Het gebied wordt eerder door de gemeen schappelijke lotgevallen verbonden dan door de historie, het ras, de cultuur en de taal. Vooral in het westelijke deel van Ka meroen vinden wij tal van tegenstrijdige politieke stromingen die zeer beslist de eenheid van het land niet dienen. Eind fe bruari, begin maart of anders in juli, het juiste tijdstip staat nog niet vast, wil men in Kameroen grote verkiezingen houden om een nieuwe regering te kiezen. Kameroen opende de rij van vier staten, die in 1960 zelfstandig worden: op 27 april hoopt het huidige Franse mandaat Togo ook zelfstandig te zijn. Dit land telt een miljoen inwoners. Het valt te verwachten dat sterke krachten in Togo zullen aan dringen op aansluiting, of grotere samen werking, met de vrije federatie van Gui nea en Ghana. Deze twee negerstaten hebben namelijk een federatie gevormd die zij uit willen doen groeien tot een unie voor heel West-Afrika. Bepaalde po litieke partijen in Togo voelen veel voor de medewerking aan een dergelijke fe deratie. Als derde land hoopt Somalië op 1 juli aanstaande zijn intrede in de zelf standige statenwereld te doen. Dit gebied, dat ongeveer 1,5 miljoen inwoners telt, is een vroegere Italiaanse kolonie, waar de Italianen thans het mandaat over voeren. Het land bezit voorlopig geen grote moge lijkheden, maar door zijn ligging kan het wel een politieke rol gaan spelen. Kringen in Egypte en de Somalilanden (er bestaat ook nog een Frans en Brits Somaliland) spelen sterk met de gedachte aan één groot vrij Somalië en het is vooral Egyp te dat deze politieke wensen steunt, om dat een dergelijk Groot-Somalië de Egyp tische invloed tot de hele Rode Zee zou uitbreiden. Dan heeft Egypte niet alleen het Suezkanaal in de hand maar ook het einde van de Rode Zee. Trouwens van de zijde van Ethiopië zijn ook wel te zijner tijd moeilijkheden te verwachten, omdat Ethiopië aanspraak maakt op grensgebie den van Somalië. Ethiopië speelt trou wens ook graag met de gedachte aan een federatie met Somalië. Eisenhower: „Wij doen het ook" WASHINGTON (AFP-Reuter) Presi dent Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie in Washington gezegd, dat het wel zeer ongewoon zou zijn als de V.S. zouden protesteren tegen het plan van de Russen om in het centrale deel van de Stille Oceaan een nieuwe krachtige raket te lanceren. De V.S. hebben immers hetzelfde ge daan en willen het nogmaals doen, aldus Eisenhower. De president verklaarde, dat de V.S. al tijd het recht hebben opgeëist om de open zee te gebruiken voor betrouwbare weten schappelijke proeven. Amerika had ook altijd de betrokkenen van te voren van zijn plannen in kennis gesteld en afdoende vei ligheidsmaatregelen getroffen. Tot slot zal op 1 oktober Nigeria zelf standig worden. Dit is zeer belangrijk om dat Nigeria het belangrijkste land van Afrika is, met zijn 35 miljoen inwoners is het groter dan Egypte of Zuid-Afrika, die respectievelijk 25 en 15 miljoen bewoners tellen. Het is zeker niet dwaas te veron derstellen dat hier het toekomstige poli tieke centrum van Afrika zal ontstaan. Nigeria bezit zeker goede mogelijkhe den om een belangrijke rol in de toe komst te gaan spelen. Het beheerst onder meer 60 percent van de wereldproduktie aan palmpitten, 20 percent van de produk- tie van cacao en de produktie van aardno- ten biedt grote mogelijkheden. De wereld heeft een groot gebrek aan vetten zodat Nigeria van belang is op de internationale balans. De wezenlijke eenheid van het land moet echter nog groeien, zo heerst er een sterke rivaliteit tussen de drie provincies van Nigeria, die ongaarne door het „zwar te" zuiden bestuurd willen worden. Het dorp Pichl-Mandling in Stiermarken heeft de manier ontdekt om meer toeris ten te trekken: afschaffen van de juke boxen. Pichl-Mandling was als vakantie oord weinig bekend, maar de faam van het dorp verbreidde zich snel nadat het de jukebox verboden had. Het bezoek van toeristen is sedertdien met 40 percent ge stegen. gering heeft gevochten tegen de interven tieplannen, die door Dulles en admiraal Arthur W. Radford werden gesteund, wel ke laatste toen voorzitter van de gezamen lijke chefs van staven was. Ridgway was er toen echter niet als de Engelsen van overtuigd dat interventie met alleen maar vliegtuigen het getij niet kon keren en dat dan de Amerikaanse troepen in groten getale aan de gevechten zouden moeten deelnemen. Dat zou dan op het Aziatische vasteland gebeuren en hij vreesde, dat ook de communistische Chi nezen zich in de strijd zouden mengen, waardoor een militair en politiek pat zou ontstaan, dat door niemand werd gewenst. Korea lag toen nog maar net een jaar ach ter ons. Amerikaanse bronnen uit die tijd hebben aangetoond, dat Eisenhower zich tegen de plannen van Dulles en Radford heeft ver klaard en dat alleen dit standpunt, dus los van de Britse mening, de doorslag heeft gegeven om niet in de Indochinese oorlog te interveniëren. De komst van de blanke was voor de In dianen van Noord-Amerika een klap die zij nooit helemaal te boven zijn gekomen. Ten tijde van Columbus vormden de In dianen in het gebied dat thans de Ver enigde Staten heet, een krachtig volk van een miljoen zielen, verdeeld in vierhonderd stammen. Er zijn van deze stammen nog tweehonderd over die in 160 reservaten leven. Deze terugval van het aantal In dianen komt op rekening van de blanke die hen de grond ontnam, de kudden bi sons afslachtte en hen in felle oorlogen bestreed. Ziekte en „vuurwater" brach ten het voorbestaan van het „rode ras" in gevaar. Het resultaat was dat er honderd jaar geleden nog slechts 245.000 Indianen over waren. „Een goede Indiaan is een dode ndiaan", was een gezegde dat in de dagen van de Indiaanse oorlogen opgeld deed. AAMTAL INDIANEN IN VER STAT Pas 36 jaar geleden kregen de Indianen de Amerikaanse burgerrechten en thans stelt de Amerikaanse regering alles in het werk om de omstandigheden voor hen te verbeteren. Jaarlijks wordt vijftig miljoen dollar uitgegeven voor het welzijn van de Indianen. Er is nog steeds veel reden tot critiek maar de Indianen behoren thans tot een beschermde volksgroep. Aan deze volksgroep heeft de wereld overigens veel te danken, tabak, maïs, chocolade, kini ne en de kano zijn van Indiaanse oorsprong Hoewel de Indianen nog lang niet hun oude kracht herwonnen nemen zij lang zaam maar zeker in aantal toe, zoals blijkt uit een bekendmaking van het Amerikaan se bureau voor Indiaanse Aangelegenhe den. Thans bedraagt het aantal Indianen in de Verenigde Staten een half miljoen, on geveer de helft van hun aantal ten tijde va de komst der blanken in Amerika. De groei van de Indiaanse bevolking is verhoudings gewijs zelfs groter dan van de overige bevolking der Verenigde Staten. Advertentie KEELTABLETTEN N.V. PHIUPS-DUPHAR GENEVE (UPI) —James J. Wads worth, de Amerikaanse afgevaardigde op de conferentie over het staken van proe ven met kernwapens, heeft woensdag ver klaard, dat de Verenigde Staten geen ver drag over het staken van proeven zullen sluiten voordat overeenstemming is be reikt over de kwestie van ondergrondse explosies. De reeds veertien maanden durende conferentie werd gisteren na een kerstre ces van drie weken hervat. Reeds nu kan worden geconcludeerd dat het Westen Engeland en de Verenigde Staten noch het Oosten, de Sovjet-Unie hun standpunt hebben gewijzigd. De Sovjetafgevaardigde Semyon Tsa- rapkin bepleitte woensdag het sluiten van een verdrag krachtens hetwelk alle proe ven zullen worden gestaakt. Later zouden dan details over de controle op eventuele ondergrondse proeven kunnen worden uit gewerkt. Zowel de Amerikaanse gedelegeerde als de afgevaardigde van Engeland, Sir Michael Wright, verklaarden hiermee niet te kunnen instemmen. Naar verluidt is Engeland toch bereid een nadrukkelijk „niet volmaakt" ver klaard akkoord over het staken van proeven met kernwapens te sluiten, er op vertrouwend dat nieuwe technische ont wikkelingen de tekortkomingen, die het verdrag op het punt van controle zou heb ben zullen ondervangen. De Sovjet-Unie heeft reeds lang aange voerd, dat eerst het verdrag moet worden gesloten en dat daarna het controlesys teem door gezamenlijke research kan worden verbeterd. De Engelse regering is van oordeel, dat een onvolmaakt verdrag beter is dan in het geheel geen verdrag. Door thans een verdrag te sluiten gaan de aanzienlijke concessies, die de Russen tot op heden hebben gedaan niet verloren. In Genève verwacht men, dat Engeland dit standpunt ook zal innemen op de ko mende tien landen-ontwapeningsconferen- tie en de topconferentie.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15