Joyeus Rotterdams Toneel met „Het Spel der Vergissingen" De achtste toernee van het Nederlands Studentenorkest Exposities in Amsterdamse tiiinsthandels V rij dag: uitverkoop! „Muzikale speurtochten in Haarlems historie" door Jos. de Klerk Negen uur per dag repeteren in Bergen Werk van Wertheim f De negen Muzen Vier doden in het verkeer Proces tegen marconist Van R. zal tenminste drie weken vergen Bestraald voedsel gevaarlijk? DONDERDAG 14 JANUARI 1960 17 Helmuth Kiiutncr woont première bij van zijn film „De rest is zwijgen" Dood van drie zoons door vergiftiging? Vragen van Kamerlid I HET ROTTERDAMS TONEEL had het jaar 1960 met een nieuwe montering van „Cyrano de Bergerac" willen beginnen, maar moest wegens onenigheid over de speciaal voor deze gelegenheid vervaardigde vertaling daarvan afzien. Ter over winning van deze teleurstelling koos men in allerijl „Het spel der vergissingen" van Williarr? Shakespeare, dat al vaker in de theatergeschiedenis vrolijke redding uit de tijdnood heeft gebracht. Zondagavond kan men in de Haarlemse Schouwburg de verrassende revue van vermakelijkheden bijwonen, die in joyeuze trant uit de aan geschoten fantasie van regisseur Ton Lutz en de meeslepende manipulator met kleurkrijt Nicolaas Wijnberg is ontstaan. In de litteratuur over Shakespeare wordt deze „Comedy of errors" doorgaans met aan betrekkelijke minachting grenzende nonchalance behandeld. Het is een der allereerste proeven van zijn vakbekwaamheid, in feite niet veel meer dan een handige combinatie van toen reeds klassieke klucht spelmotieven, versierd met nonsensikale taalverbuiging en grote rijmelarij. Het stuk is vermoedelijk ontstaan in 1590 en enkele jaren nadien enigszins verbeterd ten behoeve van een soort carnavalsviering door juristen in de voortijd van Kerstmis, in welke laatste vorm het in druk verscheen. Van enigerlei oorspronkelijkheid is hier in het geheel nog geen sprake. Het is een typisch produkt van de renaissance: op nieuw versneden oude stof met modieuze strikken en elizabethaanse motieven in het borduurwerk. De overzichtelijk inge wikkelde handeling is voornamelijk aan twee blijspelen „Menaechmi" en „Am- phitruo" van Plautus ontleend, waar bij een gegeven van Ariosto werd overge nomen terwille van een losse relatie met het gevoelsleven. Het is een behendig ge varieerde aaneenschakeling van dwaze en dolle situaties, die ontstaan als door een toeval de in hun jeugd na een schipbreuk uiteengedreven tweelingbroers Antipho- lus van Syracuse en Antipholus van Ephesus, met hun dito knechten, die bei den Dromio heten, in dezelfde stad ver zeild raken en door hun sprekende gelij kenis voortdurend in eikaars omstandig heden verdwalen. De dubbelzinnigheid wordt nog verhoogd door de ontdekking, dat niet alleen de mensen maar ook be grippen als dragers van halve waarheden lichtzinnig verwisselbaar zijn. Luidruch tig gekrakeel van zotteklap kijvende echt genoten en schuldeisers, een gerechtsdie naar en een courtisane verlevendigt de korte vreugde van het bekwaam gearran geerde, caleidoscopische misverstand. Het is geen wonder, dat het intense toneelspelersplezier om de clowneske aspectveranderingen de "verbeeldings kracht van het artistieke broederpaar Ton Lutz en Nicolaas Wijnberg wederzijds aanstekelijk in opschudding heeft ge bracht. Het is niet meer na te gaan, wat in het gracieuze beheersing gepresenteer de tumult aan wie moet worden toege schreven. Dat doet er ook niet toe. Zij heb ben met voortvarend vereende inspanning de tijdeloosheid grappig doen uitkomen door een even vernuftige als toepasselijke kunstgreep, namelijk door in speeltrant en aankleding de stijl te kiezen van de herleving der commedia dell'arte omtrent Ton Lutz in de dubbelrol van Anti- pholus en Trins Snijders als Luciana in Shakespeare's „Het Spel der Ver gissingen". „De laatste maal dat ik in Nederland was ligt nu veertig jaar achter mij," zo begon de Duitse filmregisseur Helmuth Kautner het gesprek, toen hij woensdag avond uit Hamburg op Schiphol aankwam. Kautner is naar Amsterdam gekomen om de première van zrjn film „De rest is zwij gen", die op de Biennale in Berlijn veel succes oogstte en behalve in Duitsland reeds in Zwitserland en Denemarken is vertoond, bij te wonen. Deze première voor Nederland wordt vrijdagavond in de Amsterdamse bioscoop Calypso gegeven. De film, de Hamlethistorie in moderne visie, („ik was nerveus toen de première in Denemarken ging..", verklaarde Kaut ner) is gemaakt door de Neue Freie Film- produktion, die geleid wordt door Kaut ner, Harald Braun en Wolfgang Staudte. Kautner is in Essen geboren en in 1918 na de eerste wereldoorlog, kwam hij als tienjarig kind naar Nederland om gedu rende enige tijd in een Nederlands gezin te worden ondergebracht. Hij kwam in Hengelo en hij bewaart nog altijd de dank baarste herinneringen aan dat verblijf in Nederland. Een jaar later is hij nog eens een keer in Nederland geweest, toen hij enige tijd bij een kinderkolonie in Noord- wijk heeft vertoefd. Zaterdag vertrekt Helmuth Kautner, een goede vijftiger, weer naar Hamburg waar begin februari wordt aangevangen met de opnamen voor een nieuwe film „Het glas water", een filmversie van de bekende Franse klassieke comedie van Eugène Scribe. De hoofdrol zal worden gespeeld door de bekende Duitse toneel speler Gustav Gründgens, die sinds acht tien jaar niet meer aan een film heeft mee gewerkt het fin-de-siècle en de beginperiode van de stomme film. In Engeland was men overigens met een Victoriaanse kostume ring daarin reeds voorgegaan. En als twee de voorbeeld kan met dankbaarheid het Piccolo Theater uit Milaan worden genoemd. Zo draait en danst dit „Spel der vergis singen" als een onschuldig duplicaat van de „Driestuiversopera" aan de ogen der toeschouwers voorbij. Als tweevoudige spreekmeester staat Ton Lutz vrijwel de gehele avond toonaangevend in dit dartele circus van kunst en vliegwerk, met sier lijke pret de ene Antipholus telkens weer met de andere overtreffend. De chaplines- ke Dromio van Ton van Duinhoven wed ijvert met de rappe dubbelganger, bijna dansend door Henk van Ulsen belichaamd, beiden in krappe pakken en onder een groene pruik. Ann Hasekamp houdt op puntige ruzietoon als Adriana de eer der vrouwen hoog. Een opmerkelijke verras sing is de geraffineerd bedeesde bijdrage van Trins Sniiders als Luciana. Niet alle rollen zijn even sterk bezet, maar onvoldoende is niemand. Ook be rusten niet alle vondsten op noviteiten zo ziet men zelfs de excrementale grap pen uit de realistische toneelmanifestatie met „Het Moortje" terug. Maar tegen de tijd, dat men zulke dingen bemerkt, zul len de kniesoren hun plaatsen al hebben prijsgegeven. De gebezigde vertaling is die van J. W. F. Werumeus Buning, com pleet met het acrostichon der scheldwoor den op Simon Vestdijk in de verwensing aan het adres van de dokter in het laat ste bedrijf. David Koning Prijs voor opstel. De Zuidafrikaanse ambassadeur, dr. F. E. Geldenhuys, heeft in de ambassade in Den Haag aan de Mid delburgse HBS-er Caesar Hulstaert, win naar van de opstelwedstrijd „Suid-Afrika 1658-1958", zijn uit boeken bestaande prijs uitgereikt. De wedstrijd was uitgeschre ven door het Zuidafrikaanse departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, om meer bekendheid te geven aan het Zuid-Afrikaanse boek. Ter gelegenheid van de vijfenzeventigste verjaardag van onze muziek medewerker Jos. de Klerk heeft de directie van onze bladen een ge ïllustreerd boekje doen samenstellen inhoudende een tiental artikelen van Jos. de Klerk over Haarlems muzikale historie. Het is bekend dat vele van De Klerks artikelen vooral de muziek-historische het karakter van journalistieke ééndagsvliegen even ruim overtreffen als de heer De Klerk dat zelf al geruime tijd doet. Met de uitgave, „Muzikale speurtochten in Haarlems historie", waarin de meest karakteristieke artikelen van zijn hand gebundeld zijn, wordt dan ook beoogd de auteur met de bijzondere kwaliteit van zijn werk te eren en te verrassen. Hedenavond, ter gelegenheid van het huldigingsconcert in het Concert gebouw te Haarlem, zal het boekje voor vrienden, bewonderaars en overige getrouwen van de auteur verkrijgbaar zijn voor een bedrag, waaraan enige symboliek niet vreemd is. In het begin van zijn carrière ontving de heer De Klerk namelijk van een gegriefd muziekgezelschap, over welk hij een van zijn zeldzame niet door mildheid getemperde critieken had ge schreven, een postwissel ten bedrage van één cent. Hij heeft dit bedrag teruggestuurd met de opmerking: „Ik laat mij niet omkopen". Welnu, het boekje is verkrijgbaar voor vijfenzeventig cent, één cent voor elk jaar onomkoopbaarheid waarop de heer De Klerk kan terugzien. Het bevat artikelen over Joan Albert Ban, een zeldzaam liederenboek in de Haar lemse stadsbibliotheek, het schilderij „Koning David" in het Frans Hals museum, Padbrué jubalist van Haarlem, Jacob Nozeman, Mozart in Haarlem, Johannes Cijsbertus Bastiaans stadsorganist, de Vlaming Nevts die Amsterdam tartte door in Haarlem een operahuis te vestigen, het kabinetorgel van Müller, en de stad Haarlem als decor van onbekende opera's. Het boekje is verlucht met twintig illustraties. Wie hedenavond niet aanwezig kan zijn bij het huldigingsconcert en de daarop volgende receptie, kan het boekje verkrijgen aan de loketten van onze kantoren. Het Nederlands Studentenorkest, dit jaar 73 man sterk, van wie circa 50 stu denten al eerder van het ensemble deel uitmaakten, staat op het punt zijn achtste tournee door Nederland te beginnen. Evenals vorige malen zal het batig saldo van de concerten ten goede komen aan het Nederlands Studentensanatorium te La ren en van het Universitair Asyl Fonds. In 1957 en 1958 bedroegen die baten telkens 14.000 gulden Ook ditmaal treedt Jan Brussen als dirigent op. Het programma van de tournee-1960 vermeldt als nieuw werk de Symphonia V van Lex van Delden. Dit uit drie delen be staande werk is speciaal voor het studen tenorkest geschreven en de componist heeft in dit werk rekening kunnen houden met de instrumentale samenstelling van VAN DE VERSCHILLENDE exposities in de Amsterdamse kunstzalen is die bij M. L. de Boer mij de meest verheugende. Tot 30 januari kan men namelijk daar werk zien van de beeldhouwer Joh. G. Wertheim, de geestelijke vader van de stichting „Openbaar Kunstbezit". Naar aanleiding van het ingaan van de nieuwe radiocursus van Openbaar Kunstbezit mocht ik al' getuigen van enige bezorgdheid van Wertheims vrienden, die niet graag zouden zien, dat Wertheims ijveren voor genoemde stichting hem de tijd voor zijn eigenlijke werk zou ontnemen. In ieder geval blijkt Wertheim nog regelmatig te modelleren. Dat doet hij na zijn inleidingen voor de Volksuniversiteit. Na het gesproken woord demonstreert hij zijn vak met het maken van een portret van een der cursisten. Zo'n portret is op deze expositie aan wezig. Het is een van de twee koppen uitgevoerd in gips. Het is knap en het komt me voor dat het uitstekend lijkt. Omdat Wertheim samen met Paul Citroen exposeert werd voor deze gelegenheid ook de schilder gemodelleerd. Aan dit werkstuk, ook in gips, heb ik alle houvast en mag het roemen als uitstekend gelijkend. Als het me pakt komt dit ook door het model. Meer dan een naturalistische weergave zijn Wert heims overige portretten, die alle in brons gegoten werden. Ik vermeld nadrukkelijk dat verschil in materiaal, omdat bij een vergelijken het brons de intenties en het realiseren in klei beter vertolkt. Wertheim is bovendien gericht op het brons en niet op het gips. Met Wertheims overige portretten werd, geloof ik, toch meer gezocht dan een goede weergave der uiterlijkheid. Wij ont moeten daarin meer dan de geportretteer de alleen. Juist de aanwezigheid van knap pe werkstukken als de twee genoemde in gips leert ons de waarde ran het overige duidelijker zien. Zodat deze tentoonstel ling, geheel in Wertheims geest, ook een opvoedende is. Als schoonste en sterkste resultaten van Wertheims plastisch stre ven mogen wel gelden de portretten van dr. A. Vedde en diens zoon. Waarbij direct weer gezegd moet worden dat een kinder kopje van een zelfde kwaliteit zou kunnen zijn, en het de persoonlijkhedervvan de vol wassen modellen kunnen zijn, die ons hun portretten iets boeiender maakten. Dat Wertheim.van het naturalisme uit gaat kan oorzaak zijn van het feit dat het hem mo gelijk is een waarlijk levend portret te maken naar foto's en herinnering, zoals het geval is met het in opdracht van het Ministerie van O., K. en W. gemaakte por tret van wijlen Cor Ruys. Zelf zou ik deze heerlijke acteur een grotere neus gege ven hebben. Wertheims portret kan meer de gehele Ruys zijn, zoals hij bij zijn waardeerders in de herinnering voortleeft. En aangenomen kan worden dat Wert heim hier naar gezocht heeft. Er moge moed toe nodig geweest zijn af te wijken van de in en door de natuur geboden vormen, in deze tijd komt me het als moedig voor zo van de natuur uit te gaan als Wertheim dat doet. Langs zijn weg modellerend komt men moeilijk tot de monumentaliteit van zijn kleine naakten. Maar hij bereikte dan ook als weinigen het aan het volmaakte grenzen de. De grote natuurlijkheid van dit werk maakt het weinig opvallend, maar rust en zekerheid schenkend aan wie daar naar op zoek is. En daarom noem ik Wertheims optreden ook zo verheugend. Hoe Wertheim er zelf uit ziet vertelt ons een tekehing van Paul Citroen, een van de tekeningen, waarom ik deze artiest zo min. Citroen exposeert verder voornamelijk „romantische landschappen", waarach ter we de leraar en denker weer proeven. Het kan niet anders dat bij een bezinning op grafische en picturale middelen soms een zekere gemanierdheid optreedt. Ik moest hier aan denken omdat enig werk van Citroen hier me herinnert aan vroeger wat gemanierd getekende parken. Maar veel meer is thans een juiste verhouding kgevonden tussen aandacht .voor doel en middelen. Van het voor mij vele aantrek kelijke noem ik de tekening van een boom boven rotsen (nr. 18), die een zekere mo numentaliteit bezit. Even verderop worden bij de kunsthan del Van Meurs tot 17 januari oude Japanse houtsneden geëxposeerd. Behoudens enke le moderne zaken in portefeuille is alles van een onbetwistbare kwaliteit natuurlijk. Mevrouw Van Meurs vertelde mij dat exposities als deze nog moeilijk te maken zijn; een aanbeveling voor deze, die ik gaarne overbreng. Namen als Hokusai, Uta- maro en Hiroshige zijn dat eveneens. Min der bekend maar veelzeggend voor de kenners van Japanse kunst zijn de namen van Eisen, een kunstenaar uit begin 1800, die zijn bloemen en planten op zo ook voor ons opvallende persoonlijke wijze op het vlak plaatste, Toyokune (1769-1825), auteur van onder meer een prachtige en op het kleine formaat zo sterke verbeel ding van een acteur, zoals ook Shundro, in dezelfde tijd werkend, dat deed. Ver der boeide me een prachtige prent van een paar ratten bij een schelviskop van Yoshi- toshi (1839-1892), ontroerde me de elegan ce van twee vrouwen van Haranobu (1718- 1770). En wat elegance betreft: men mis se dat vrouwtje in de lente van Hokusai (1760-1849) niet. Hoe geraffineerd knap weet Utamaro (1753-1800) een sluier voor een gezicht te plaatsen. Dat was dan wat mij opviel onder het vele, dat ook nog aardige gelegenheidsgrafiek omvat Bij Magdalene Sothmann is tot 30 janua ri werk van Dirk van Gulik te zien. Zijn laatste expositie daar is nog niet zo bar lang geleden. Toch kan men niet zeggen dat Van Gulik te vroeg weer exposeert. Verscheidene Nederlandse landschappen vertonen een winst Voorts kan opgemerkt worden dat een verlies werd weggewerkt. Bij de vorige tentoonstelling getuigde ik van enige ongerustheid mijnerzijds be treffende Van Guliks ontwikkeling. De behandeling van een en ander was me van een meer quasi geniale allure, een allure, die wel even kon overdonderen maar toch weinig inhield. Twee naakten hier zouden zelfs nog de consequenties van die ont wikkeling genoemd kunnen worden. Er zijn hier ook enkele oudere, waarlijk steviger werken aanwezig. Vergeleken met deze blijkt de waarde van en de winst met ge noemde landschappen en enkele stadsge zichten. Bob Buys het orkest De andere drie werken op het programma zijn Handels concerto grosso voor strijkers no.10, het celloconcert van Saint-Saens en tot slot de symfonie met de paukenroffel van Haydn. Op 17 januari begint de tournee met een concert in „De Rustende Jager" te Ber gen, in welk dorp de studenten op het ogen blik onder leiding van Brussen negen uur per dag onverdroten repeteren gedurende een periode van twaalf dagen. Op de dag daarna staat Groningen (De Harmonie) op het programma. Arnhem bezoekt het N.S.O. op 22 januari, Den Haag op de 25e, Leiden op de 26e. De laatste drie dagen 27,28 en 29 januari treedt het orkest res pectievelijk op in Utrecht, Rotterdam en Amsterdam, waar in het Concertgebouw het slotconcert tevens galaconcert is. Evenals vorige jaren wordt ook deze keer een concert in het buitenland gegeven, na melijk in Luxemburg, op 20 januari. De opbrengst is voor een kinderziekenhuis in die stad. In totaal omvat de tournee twaalf concerten. De laatste jaren is door de groeiende be langstelling de recette dusdanig toegeno men, dat de stichting „Het Nederlands Studentenorkest" financieel geheel op eigen benen is komen te staan. Het orkest bestaat dit jaar voor ongeveer een derde uit vrouwelijke studenten. Amsterdam levert het grootste aandeel: 41, daarna volgen Utrecht en Leiden met respectieve lijk 11 en 10 studenten. Het Nederlands Studentensanatorium, een van de beide instellingen, die van de baten profiteren, heeft de laatste jaren een aanzienlijke uitbreiding aan zijn werk zaamheden gegeven. Sedert het aantal T.B.C.-gevallen onder de studenten aan zienlijk is afgenomen, worden ook patiën ten uit andere kringen in het sanatorium verpleegd afgestudeerde intellectuelen, leerlingen van v.h.m.o. en m.o. Het werk van het sa natorium is daarom zo bijzonder kost baar, omdat men behalve de verpleging ook de organisatie van de studie der pa tiënten dient te bekostigen. Een tweede belangrijke uitbreiding die Contponisten-concours. Voor het eerst in 1960 en vervolgens ieder jaar zal er in Monaco een concours voor componisten worden gehouden om de Prix de Compo sition Musicale Prince Rainier III de Mo naco. Aan dit concours kunnen manne lijke en vrouwelijke componisten van iede re nationaliteit deelnemen. Een leeftijds grens is niet gesteld. Inlevering van de partituren dient plaats te vinden vóór 1 februari 1960. Nadere inlichtingen, het wedstrijdreglement en inschrijvingsformu lieren zijn verkrijgbaar bij: Prix de Com position Musicale Prince Rainier III de Monaco, Service des Archives, Palais de Monaco, Principauté de Monaco. Utrechts conservatorium. Per 1 januari 1960 is aan het Utrechts Conser vatorium tot hoofdleraar voor het vak viool benoemd de heer F. Knol. Verder zijn aan de muziekschool (afdeling Zeist) eveneens per 1 januari benoemd: mej. E. Terstall tot lerares voor het vak piano, de heer F. Minderaa tot leraar voor het vak hobo en de heer A. v. d. Wal tot leraar voor het vak fluit. Salvador Dali. De Spaanse surrealis tische schilder Salvador Dali heeft dins dag een uitgelezen publiek toegelaten tot zijn nieuwste werk, een doek van vijftien vierkante meter dat de aankomst van Co lumbus in Amerika voorstelt. Hij schilder de het in opdracht van de kruidenier miljonair Huntington Hartford, die er naar verluidt al een kwart miljoen dollar 'ongeveer een miljoen gulden) optie voor heeft betaald. Dali is er met onderbrekin gen twee jaar aan bezig geweest. Albert Schweitzerprljs. Ter gelegen heid van de vijfentachtigste verjaardag van dr. Albert Schweitzer, op 14 ja nuari, deelt de Nederlandse Commissie van de Vereniging Internationale Raad van het Internationale Studiecentrum mede, dat zij een Albert Schweitzer-prijs heeft inge steld. De prijs zal jaarlijks worden toege kend aan Nederlanders die dienende en menslievende arbeid hebben verricht, die meestal in stilte is geschied. Men hoopt het in het leven geroepen fonds dusdanig te kunnen versterken, dat men jaarlijks een of meer prijzen ten bedrage van 1.000, elk kan toekennen. Men denkt hiervoor aan vijf gebieden, theologie en zending, cultuurfilosofie, vrede, geneeskunde en kunst, alle terreinen, waarop dr. Albert Schweitzer werkzaam is en is geweest Don Knzakkenkoor Het wereldver maarde Don Kozakken Koor o.l.v. Serge Jaroff zal binnenkort weer enkele concer ten in Nederland geven, en wel op zondag 24 januari a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam, op maandag 25 januari in de Rivièrahal te Rotterdam, en op dinsdag 26 januari in het Gebouw voor Kunsten en «Wetenschappen te Den Haag. Een pro gramma zal worden uitgevoerd van oud- Russische kerkgezangen, volksmelodieën en Kozakken-liederen. De dansers Bochko en Sazepin tonen weer hun grote virtuositeit in enige wervelende Kozakkendansen. het werk van het sanatorium heeft onder gaan is het verschaffen van geluidsbanden met het op colleges besprokene aan blin den. Het Nederlands Studentensanatorium helpt op het ogenblik 26 blinde studenten op deze wijze en ieder jaar komen er drie bij. Het Universitair Asyl Fonds stelt stu dentenvluchtelingen, doorgaans afkom stig uit landen van achter het IJzeren Gor dijn, in staat in Nederland te studeren. Het U.A.F. is de enige instelling van deze soort in de gehele wereld. Er bestaat een lijst van aanvragen, waaraan het fonds (nog) niet kan voldoen. In de komende zeven jaar zal een bedrag van twee miljoen gul den nodig zijn om de lopende verplichtin gen te kunnen nakomen. Totnutoe is aan in totaal 136 studenten een beurs van het U.A.F. toegekend. Aan elke Nederlandse universiteit en hogeschool studeren op het ogenblik U.A.F.-bursalen. De Hongaren zijn met 105 verre in de meerderheid. Vrijdag gaat de halfjaarlijkse jacht op de spotkoopjes weer een aanvang nemen. De winkeliers zijn gereed voor de slag, de dames evenzeer. Velen zijn vandaag alvast eens poolshoogte gaan nemen Een grote gemeentebus van lijn 14 te Amsterdam, waarvan de chauffeur af remde om bij een halte te stoppen, is in de Tweede Hugo de Grootstraat op een dun laagje sneeuw geslipt, naar links uitge zwaaid en tegen twee aldaar geparkeerde auto's gebotst. Bij het slippen sleurde de bus een fietsende 14-Jarige jongen mee, die op slag gedood werd. In de bus liepen zeven passagiers door de schok ver wondingen op. De 69-jarige mevrouw S. M. Santers- De Wit te Rotterdam is omgekomen toen op de hoek van de Schietbaanlaan en de Claes de Vrieselaan te Rotterdam twee vrachtauto's tegen elkaar botsten. De laad bak van een van de auto's zwaaide over het trottoir en trof mevrouw Santers die daar met haar echtgenoot liep. De zwaar gewonde vrouw overleed op weg naar het ziekenhuis. De man werd niet gewond. Op het Noordeinde te Zevenhuizen is het 4-jarig zoontje van de daar wonende familie Van Leeuwen toen het plotseling de straat overstak door een auto aange reden en in de langs de weg staande heg geslingerd. In een der Goudse zieken huizen is het kind aan zijn verwondingen overleden. De 77-jarige A. Withag uit Tubbergen is na een verkeersongeluk om het leven ge komen. Hij wandelde aan de rechterkant van de weg van Altbergen naar Tubbergen. Hij werd ingehaald en geschept door een hem achteropkomende personenauto, die moest uitwijken voor een tegenligger. Hij brak beide benen en kreeg een hersen schudding. In de loop van de avond is W. in het r.-k. ziekenhuis te Almelo overleden. BOSTON (UPI) Zoals gisteren reeds kort gemeld is, zal het proces tegen de Ne derlandse marconist Willem M. L van R. op 10 februari in Boston beginnen. Hij wordt ervan beschuldigd de 25-jarige ge scheiden vrouw Lynn Kauffman aan boord van het Nederlandse vrachtschip Utrecht te hebben geslagen en haar ver volgens overboord te hebben gegooid. Naar verluidt heeft Van R. toegegeven, een maand lang een verhouding met Lynn Kauffman te hebben gehad. Men verwacht dat het proces tenminste drie weken zal vergen. Woensdag is mee gedeeld dat men al verzoeken om pers plaatsen in de rechtszaal ontvangen heeft uit Nederland, Engeland, New York, Chi cago, St Louis en San Francisco. De verdedigers, de gebroeders J. Lang don en Walter Powers, zullen een hele reëks getuigen laten oproepen, waaronder BQSTO N(UPI) Zoals gisteren reeds waren tijdens de verdwijning van Lynn Kauffman. De officier van justitie zal dr. Stanley Spector van de universiteit van Washington horen, een expert op het ge bied van het Verre Oosten, bij wie Lynn Kauffman assistente was. Hij was niet aan boord van de Utrecht toen Lynn Kauffman verdween. Zijn vrouw echter wel; zij heeft het slachtoffer vlak voor haar vermissing nog gesproken. Ook zij is als getuige opge roepen. Verder moeten als getuige ver schijnen de vijtienjarige Chinese jongen Lew Jah Kee, die mevrouw Spector uit het Verre Oosten mee naar huis had geno men, en het elfjarige dochtertje Stephanie Spector. Wat deze kinderen zouden kun nen weten is door de politieautoriteiten niet onthuld. Het lichaam van mevrouw Kauffman werd in de haven van Boston gevonden, een dag nadat de Utrecht in september van het vorige jaar de haven had verlaten. De politie van Boston veronderstelde aan vankelijk, met zelfmoord of een ongeluk te maken te hebben, maar de gerechtelij ke medicus dr. Michael Luongo weigerde een doodsverklaring te tekenen. Hij meen de dat de jonge vrouw letsel had opgelo pen tengevolge van zware slagen. Het verdere onderzoek leidde tot de ar restatie van Van R. toen zijn schip, waar op hij als marconist werkzaam was, in de haven van New York gemeerd lag. De po litieautoriteiten zeiden dat hij de misdaad heeft bekend, maar Van R.'s advocaten zeggen dat hij tijdens het verhoor door de politie in de war was geraakt en dat hij niet overweg kon met de Engelse taal. Ziektebeeld hetzelfde als bij reeks sterfgevallen in Amsterdams gezin Op last van de inspecteur van de Volks gezondheid is in een laboratorium te Utrecht een onderzoek ingesteld naar de mysterieuze dood van drie zonen (13, 15 en 16 jaar) van de familie Van Heusden uit Eindhoven. Dit onderzoek heeft uitge wezen f*at de jongens waarschijnlijk zijn gestorven door vergiftiging. In de inge wanden van een der slachtoffers heeft men een vergifsoort aangetroffen, die wel wordt gebruikt voor de bestrijding van plantenziekten. Mochten de drie zoons in derdaad door vergiftiging zijn gestorven, dan moet men zich gaan afvragen hoe zij dit vergif binnen hebben gekregen. De officier van Justitie bij de rechtbank in Den Bosch, mr. J. J. Dony, krijgt intus sen een stroom van mededelingen te ver werken, waarin gewaagd wordt van an dere gevallen, waarbij meerdere kinde ren uit een gezin aan dezelfde verschijn selen zijn overleden. Belangrijk voor het onderzoek is een reeks kindersterfgeval len in een Amsterdams gezin. Het ziekte beeld van de betrokken vier kinderen toont een opvallende gelijkenis met de zaak van de drie Eindhovense broers. Het V.V.D. Tweede-Kamerlid mr. E. G. van Dijk heeft aan de ministers van Land bouw en Visserij en van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd of het waar is dat het Amerikaanse leger de sterili satie van levensmiddelen door bestraling heeft stopgezet, omdat deze levensmidde len ernstige ziekteverschijnselen bij die ren zouden hebben veroorzaakt? Hij vraagt voorts of de ministers kunnen medede len, of in Nederland door bestraling ge conserveerde levensmiddelen uit de V.S. kunnen worden ingevoerd en, zo ja, aan welke controle-maatregelen deze levens middelen zijn onderworpen? 1

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 17