Panda en de meester-diplomaat Horen en zien Ydo en de DraakJ) Misdaad om een erfenis Natu-raLax Grootste autodievenbende van Europa staat terecht Si TEENAGERS NAAIMACHINES 19 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Gevarieerd programma céyebnaat dap in daq. uit De radio geeft vrijdag T elevhieprogramma Kort nieuws M uziekje Rondvaartrederijen gaan samenwerken Na jaren van„moordende concurrentie X.Ph.O.-concert voor scholieren Zcch ió het zo Nog kouder J Gespecialiseerd in verdwijningstechnieken -skmh- ROMAN VAN JANE EN6LAND DONDERDAG 14 JANUARI 1960 36. Het tentenkamp, dat Panda en Smurk naderden, behoorde aan een zekere Sheik Haroen Ben Zol. In zijn woestijn werd veel olie gevonden, dus had hij heel veel auto's. Teveel zelfs. Alle tenten van zijn kamp wa ren van beneden tot boven met auto's vol gepropt, zodat er geen ruimte overbleef voor de bewoners zelf. De nachtrust van Sheik Haroen Ben Zol leed hieronder. Hij was gewend op zachte kussens te slapen in een geparfumeerde slaaptent, maar nu al zijn tenten garages waren geworden, bracht hij de nacht op een bumper door, temidden van benzinedampen. En als hij zich even omkeerde, bracht hij claxons en ruitenwissers in werking. Hij was dan ook helemaal niet blij, toen hij hoorde, dat een auto zijn kamp naderde. „Magim Balalai ka! Alweer zo'n voertuig!" riep hij ge plaagd, „ik kan die dingen niet meer uit staan! Vernietig het! Stamp het in het zand!" En uitzinnig van drift greep hij zijn geweer en begon op de auto te schie ten. Hij schoot de koplampen stuk, de ben zinetank lek, verbrijzelde de voorruit, doorzeefde de banden en zond bovendien nog enkele kogels door de hoed van Smurk. „Ze schieten op ons!" riep Panda ver schrikt. „Die indruk krijg ik ook," beaam de Smurk, zijn doorzeefde hoed wegwer pend. „Maar waarom doen ze dat?!" vroeg Panda benauwd. „Dat zullen we eens on derzoeken," antwoordde de diplomaat, „geef mij een nieuwe hoed en kom mee." Het AVRO-programma begon met een beschouwing van mr. Hiltermann over de uitingen van antisemitisme en over de zijns inziens te lauwe vrijwillige reacties daartegen in de Bondsrepubliek. De obli gate officiële reacties waren er uiteraard om mede de politieke mogelijke gevolgen te bezweren. Na het sportpanorama, met als onderwerpen de Rallye Monte Carlo, het K.N.V.B.-sportcentrum en het mee dingen van de Nederlandse zeiler Van Duyll in de aanstaande Olympische zeil wedstrijden bij Napels, was er een mu ziekprogramma „Let's face the music", een afwisselend met vaart gebracht zang programma, waarin de wens van de boe- renkapel „De Maaiers" om op klompen eens naast de befaamde „Zaaiers" op te treden in vervulling ging. Een zeer inte ressant gegeven bleek „Bonen of Bou- Logne", een reportage over het Noord franse Calais (Kales) waar al sinds eeuwen een Nederlands dialect wordt ge sproken thans nog door 400.000 mensen maar dat th&ns in de verdrukking raakt. Regisseur Akkermans maakte er een boeiend en aansprekelijk geheel van. Beeldschermer Advertentie de regelmaat van de klok Em Hitkomst bi) hardnekkigs verstopping. 60 tabl.f IJS HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. en report. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram en act. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Vrouwen in het Neder landse zakenleven, praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleu ters. 11.15 Viool en piano. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouw- rubriek. Prijsvraag voor veehouders onder het motto:'Goed voeren noodzakelijk. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Piano spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Metropole-ork. 13.55 Koersen. 14.00 Kinderkoor. 14.25 Boekbespr. 14.45 Gram. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16:00 Muzikale lezing. 16.32 Voor de zie ken. 17.02 Voor de jeugd. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Polit. praatje. 18.25 Lichte muziek. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 Voor de kinderen. 13.10 Lichte muziek. VPRO: 19.30 Technische hij stand aan minder ontwikkelde gebieden, lezing. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuys. 20.05 Ons geloof in de praktijk van het leven, toespr. 20.20 Piano recital. 20.40 Gewoon en ongewoon op reis. praat je 20.50 Europa één. lezing. VARA: 21.00 Quiz- progr. 21.50 De naakte aarde, klankb. 22.15 Bui tenlands weekovere. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. lezing. VARA: 23.00 Socialis tisch nieuws in Esperanto. 23.10 Brievenbeantw. 23 55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor de oudere luisteraars. 12.00 Cello en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 Ork.conc. en zang. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerork. en solist. 15.05 Gram. 15.15 Voor dracht. 15.35 Gevar. muz. 16.00 Wenken voor de tuin. 16.15 Filharmonisch sextet. 16.45 Gram. 17 00 Voordr. 17.20 Lichte muziek. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. 18.00 Koorzang. 18.20 Gevar. progr 18.50 Regeringsuitz.: Uitzending voor de middenstand (III). 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Avondrust, hoorsp. 20.30 Klass. muz. 21.50 Ter introductie. 22.10 Pianorecital. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Langs wegen van kunst en schoonheid, lezing. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. A 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.35 Lichte muz. 1252 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Schoolradio. 15.45 Vioolsolo. 16 00 Koersen. 16 06 Licht muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Samenzang. 17.45 Duitse les. 18.00 Omroeporkest. 18.10 Voor dracht. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19 00 Nieuws. 19.30 Praatje. 19.40 Lichte muziek. 2C.00 Ork.concert. 20.30 Kunstkaleidoscoop. 20.45 Ork.concert (vervolg) 21.35 Moderne koorwerken. 22 00 Nieuws. 22.15 Operafragmenten. 22.45—23.00 Fianomuziek. VOOR VRIJDAG NTS: 20 00 Weekoverz. VARA: 20 30 Act. 20.40 Filmdocumentaire. 21.00 TV-biografie. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 Onder regie van Max Douwes zendt de N.C.R.V.-televisie vanavond het televisiespel „Andermans Huis" van Tad Mosel uit. Een scène uit dit stuk met IJda Andrea en Frits van Dijk. Oudste kapper. Nederlands oudste praktiserende kapper, de heer J. J. van Cruijsen te Arnhem, is negentig jaar ge worden. In zijn kleine salon scheert en knipt hij nog dagelijks zijn klanten. Onder hen zijn er die al een halve eeuw bij hem komen. Op dertienjarige leeftijd kwam hij in het vak. Kanaalplan. Prof. ir. A. Kraaienha- gen, directeur van de provinciale planolo gische dienst van Overijssel heeft in een rede te Zwolle een pleidooi gehouden voor een kanaal van Delfzijl naar Almelo. Hij ging er daarbij van uit, dat Europoort en het IJmondgebied een supra-nationale functie hebben, zodat in de buurt daar van geen economische activiteiten moeten zijn die evengoed elders kunnen geschie den. Economische activiteiten elders ma ken het echter noodzakelijk dat daarvoor goede verbindingen worden geschapen. TRIEST (UPI) Een dertigjarige Italiaanse mijningenieur, die vorige zo mer enige bekendheid verwierf door zjjn uitvinding van de „automatische tandenborstel", heeft internationaal pa tent verkregen op een nieuwe vinding: een jukebox, welke op vijftig bandjes in totaal 200 muziekjes kan bevatten en nochtans zo klein is dat men hem in de zak kan meedragen. De vinding van Angelo Ritossa is verrijkt met enkele patenten van mede werkers aan de uiteindelijke vorm geving, waardoor de „zak-jukebox" ook een transistor-radiootje kan bevatten, en er verschillende luidsprekers op kunnen worden ingeschakeld. De muziekvoorraad en de elektrische energie in de batterijtjes van het appa raat zijn voldoende voor een ononder broken concert van twaalf uur. (Van onze Amsterdamse redacteur) Na jarenlange slepende onderhandelin gen hopen de Amsterdamse rondvaartre derijen nog deze maand te komen tot een vorm van samenwerking die een eind moet maken aan de uitwassen die de concur rentie de laatste jaren heeft doen ontstaan. Dezer dagen is in principe overeenstem ming bereikt over een regeling waarvan de bijzonderheden vooralsnog geheim wor den gehouden, maar die op 22 januari aan de zeven reders ter ratificering zal worden voorgelegd. Het oorspronkelijke plan voor poolvor- ming heeft men laten varen. Zelfs de prijzen wil men niet nivelleren. Een van de voornaamste punten is echter dat er een nieuw vaarschema zal komen, opdat de onrendabele vaarten buiten het toeris tenseizoen zoveel mogelijk zullen worden beperkt. De concurrentie dwingt de rede rijden bij voorbeeld, de stille januari maand vier of vijf afvaarten per dag af te kondigen, dat wil zeggen dat er dage lijks 30 a 35 rondvaarten worden gemaakt, terwijl zich slechts passagiers voor een kwart van het totale aantal plaatsen mel den. In de toekomst zullen de rederijen in groepen worden gesplitst. In plaats van zeven boten zullen er dan twee of drie ge meenschappelijk varen met passagiers van alle rederijen. Het kweken van goodwill is voorts een zaak die enige reders na aan het hart ligt. De nieuwe regèling verbiedt, dat chauf feurs van autobussen met televisietoestel len en andere geschenken worden be werkt om hun passagiers naar een bepaal de rederij te brengen. Ten slotte wordt overwogen, met ingang van 1961 een ge meenschappelijke reclamecampagne te beginnen, die voor een belangrijk deel op de Nederlandse „dagjesmensen" zal zijn gericht. De zeven rederijen beschikken gezamen lijk over vijftig rondvaartboten. Het jaar 1959 is tegen alle verwachting in opnieuw een recordjaar geworden er werden ruim 1.340.000 passagiers vervoerd (in 1958 1.300.000). Op vrijdag 22 januari zal het Noordhol lands Philharmonisch Orkest een concert geven voor scholieren, die een inrichting voor voortgezet onderwijs bezoeken. Dit is het derde in de jaarlijkse serie van vier. Het concert heeft plaats in het gemeen telijk Concertgebouw en zal aanvangen te 16.15 uur, waarna om 19.30 uur een her haling volgt. Het programma vermeldt de Ouverture Coriolan van Ludwig van Beet hoven, de Kuhnau-variaties van Hendrik Andriessen en drie delen uit „La dam nation de Faust" van Hector Berlioz. De dirigent, Marinus Adam, zal de werken voor de toehoorders inleiden. HEBBEN we de vorige maal gesproken over de adiabatische demagnetisatie, dus over de methode om door demagnetisatie van een paramagnetisch zout een tempe ratuur van omstreeks 0,01° K (dus één honderdste graad boven het absolute nul punt) te verkrijgen, na de oorlog is deze methode uitgebreid, doordat de koude- fysici mogelijkheden hebben gezien om ook de atoomkernen adiabatisch te de magnetiseren. In theorie was hierop reeds gewezen door Gorter, Kurti en Simen, maar aan verwezen lijking daarvan viel toen nog niet te denken, aangezien eerst andere hiermee verband houdende problemen dien den te worden opgelost. In 1956 is men er te Oxford ech- V. ter in geslaagd door demag- netisatie van atoomkernen van koper atomen een grote temperatuursverlaging te bewerkstelligen. De laagste temperatuur bedroeg toen naar schatting 0,00002° K (dus twee-honderdduizendste graad boven het absolute nulpunt). Hierdoor was dus een nieuw temperatuurgebied ontsloten, en kon Oxford zich de titel „het koudste plekje op aarde" met recht toeëigenen Maar van „miljoenste graden", zoals wij een explicator voor de televisie hoorden zeggen is nog geen sprake. In de eerste plaats kon de waarde van de nieuw be reikte temperatuur nog slechts geschat worden, want ook hier dienen weer de zelfde problemen als die, welke we bij de ééntraps-demagnetisatie noemden, te wor den opgelost. En voorts is het aanzienlijk moeilijker de laatste barrières, die ons van het absolute nulpunt scheiden, te over winnen, dan de eerste. Wat dit betreft, kunnen we het best een vergelijking ma ken met sportieve prestaties. Zo zal een atleet, die de 100 m sprint in 11 sec. loopt, veel gemakkelijker 1/10 sec. van zijn beste tijd kunnen afknabbelen dan zijn collega, die dezelfde afstand eens in 10 sec. heeft gelopen. Overigens is het tijdperk van de spor tieve krachtmetingen tussen de kouder laboratoria wel zo'n beetje voorbij. Maar mét het afnemen van de onderlinge wed- ijver is het theoretische be lang van het onderzoek van de gedragingen van ver schillende stoffen in het ge bied der milli- en micro graden toegenomen. De spor tieve belangstelling van de buitenstaanders is daardoor weliswaar verdwenen, maar de wetenschappelijke interesse is omgekeerd evenredig gegroeid, waardoor het onder zoek in de koude-laboratoria in belang rijkheid momenteel direct op de tweede plaats komt, na het onderzoek in de kern laboratoria. Het is bijv. de ontwikkeling van de kwantumtheorie geweest, die zelfs de meest critische onderzoeker onder de indruk heeft gebracht van het nut van onderzoekingen dicht bij het absolute nul punt. Een beschouwing hierover zou ons echter te ver voeren. Over kwanta gesproken, wist U dat zonder cultuurgewassen de aarde slechts 30 miljoen mensen zou kunnen voeden? (Momenteel leven op aarde reeds 100 maal zoveel mensen.) Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) (Van onze correspondent in Bonn) Een twaalfkoppige bende autodieven staat sedert het begin van deze week te München terecht, beschuldigd van het ple gen van 1200 misdaden. Onder leiding van het bendehoofd, de veertigjarige ex-slager, ex-koffiesmokkelaar en ex-autohandelaar Johann Zettlmeisl, stalen de twaalf die ven auto's tot een totaal waarde van bijna een miljoen mark. Zettlmeisl en de zijnen konden in de Bondsrepubliek vrij eenvoudig te werk gaan. Immers des zomers en des winters kan men in de Westduitse straten duizen den auto's zien, die niet op slot staan. In 1948 werden er in de Bondsrepubliek dan ook niet minder dan 85.000 auto's gesto len. Het afgelopen jaar verdwenen er 300 per dag! Daartegenover staat, dat de die ven meestal snel gepakt kunnen worden. In 1958 rekende de politie 22.000 autodieven in en er wordt thans alom een door de 1 mm 89. Zo trok Ydo, de jonge marskramer, het land door, op zoek naar klantjes. Over landwegen en weilanden, over uitgestrekte heiden en door dichte bossen. Soms bleef hij lange tijd van huis, omdat hij zulke lange afstanden aflegde; maar hij had altijd een flinke voorraad snoepgoed in z'n mars. Als de voorraad op was, ging hij pas weer naar huis, om nieuwe te halen. Maar eens, op zo'n verre tocht, maakte hij iets vreemds mee. Hij bereikte een dorp, waar hij altijd kwam, en klopte op de deur van het eerste huis regering gesteunde actie gevoerd om de auto's van goede veiligheidsapparaten te voorzien. De bende van Zettlmeisl, die door de offi cier van Justitie te München „de groot ste en schadelijkste autodievengroep uit het naoorlogse Europa" is genoemd, be gon met het laten verdwijnen van eigen auto's. Men gaf de diefstal bij de politie aan en incasseerde daarop de verzeke ringsbedragen. Later kochten de dieven verongelukte auto's op, stalen auto's van hetzelfde type en voorzagen deze laatste van de motor- en andere nummers van de gekochte wrakken. De veranderde wagens gingen, voorzien van de papieren van de kapotte auto, naar Zwitserland en Oosten rijk. Maar ook dit ging Zettlmeisl niet vlug genoeg. Hij dacht een nieuwe methode uit: een van zijn bendeleden stal een wa gen, een ander huurde een auto van het zelfde type. Men bracht nu de gestolen auto voorzien van autonummer en papieren van de gehuurde wagen, naar Oostenrijk. Daar had Zettlmeisl zijn mannetjes klaar staan die voor een paar tientjes zorgden voor officiële toelating van de gestolen auto in Oostenrijk. De Duitse papieren en het nummerbord gingen aangetekend naar Duitsland terug, waar de gehuurde wagen compleet aan de verhuurder werd te^ug gegeven! Kapitale fout Nog meer wilde Zettlmeisl ten slotte hebben: hij vond een drukkenjtje, dat be reid was voor hem stapels autopapieren te drukken, die hij voor de gestolen auto's nodig had. Op deze wijze maakte zijn ben de Duitsland gedurende vele jaren onvei lig en verdwenen tientallen auto's spoor loos. Zettlmeisl had zelfs een man „in dienst" die gespecialiseerd was in auto wasinrichtingen. Deze man placht onder het oog der garagebedienden, die meen den met de eigenaar te doen te hebben met gewassen auto's weg te rijden. Er werd ten slotte een kapitale fout gemaakt, welke de gehele bende achter slot en gren del bracht Een autohandelaar kreeg na melijk van een van de leden van de ben de een autohoes aangeboden, die afkom stig was van zijn eigen kort tevoren ge stolen wagen! Spoedig daarop kon de gehele bende ge grepen worden. Tijdens de eerste proces dag bleken de verhoren in deze zaak boek werken ter dikte van in totaal tienduizend bladzijden te omvatten. De aanklacht is 156 bladzijden lang. 22. Het was zó gelegen, dacht Isabelle, dat Julie" veel te eerlijk was, om voor Rob leugens te vertellen. Mis schien hield zij wel niet genoeg van hem. Ze zou welis waar niet opzettelijk wat bederven, maar ze zou onwil lekeurig eens iets kunnen loslaten. Ze vroeg zich af, wanneer Julie terug zou komen, daar het niet waar schijnlijk was, dat zij lang met die Burgoyne zou blij ven praten. Zo, dat is in orde, zei Menzies. Die kwestie met het vee, bedoel ik. Daar ben ik blij om, zei Isabelle en haar strakke jonge gezicht vertrok geen spier. Isabelle, zei Menzies. ik zal er niet weer over beginnen, of je met mij wilt trouwen, maar ik wil je iets vragen. Kun jij je nog precies herinneren, wat er ge beurde toen je oom stierf? Zij keek hem achterdochtig aan. Waarom wil je dat weten? vroeg zij. Om de een of andere reden was zij er zeker van, dat deze vragen (en David Baxter had die ook al gesteld) een gevaar voor Rob vormden. En wat er ook gebeuren mocht, zij was niet van plan om iemand te helpen, die Rob zou kunnen benadelen. Zij kon wel niet inzien, waarom het beantwoorden van deze vragen Rob zou kunnen schaden, maar zij had in dat opzicht gevoelens, die zij moeilijk onder woorden zou hebben kunnen bren gen. Nou, veel herinner ik er mij niet van, zei zij. Oom Robert was ziek en Barney Linton was hier en tan te Carey en ik en Rob in de andere hut. Zij rilde nog bij de herinnering aan die nacht. Het was in de regentijd geweest en de regen had zwaar op de ge vlochten daken neergeslagen. Het was, alsof er voort durend op een omfloerste trom werd geslagen. Als je naar buiten keek, kreeg je het gevoel of je onder eep meer zat, omdat je door een compact laken van water heen keek. Maar de aarde had heerlijk geroken na die droogte van zoveel maanden. En Rob had gezegd: Isabelle, als mensen sterven, gaan dan hun zielen on middellijk weg? Vliegen zij rechtstreeks naar God, of blijven ze hier nog een poosje op aarde. Zij hadden el- kaars handen vastgehouden en een beetje gebeefd. Misschien wel, omdat zij dachten, dat de ziel van oom Robert wel eens daar bij hen in de hut zou kunnen zijn. Toen was na een lange tijd Barney Linton door de strómende regen naar hen toegekomen. Hij stond daar, terwijl hij met zijn breedgerande hoed tegen zijn benen sloeg en zei: Hij is heengegaan, kinderen. En toen Rob begon te huilen, zei hij: Geef er niet zo aan toe, jongen. Kijk eens naar IsabelleZij zet haar tan den op elkaar. Hij had heftig zijn neus gesnoten en er aan toege voegd: Het zou me niets verwonderen, als ze haar he le leven de tanden voor jou op elkaar zou moeten zetten. Dat was wat zij zich herinnerde, maar wat zij zei was: En dus stierf oom en daarna ben ik eenvoudig bij tante Carey en Rob blijven wonen. Zij hapte even naar adem toen zij dat zei, want Men zies had een uitdrukking op zijn gezicht, die zij maar al te goed kende; een soort gespannen uitdrukking, die hij altijd had, wanneer hij het een of andere belangrijke feit ontdekt had. Het was dezelfde uitdrukking, die hij had gehad, toen er herrie was geweest ever een zak gestolen mest voor tabaksplanten en het onmogelijk was geweest te be wijzen wie die diefstal had gepleegd, tot de vrouw van de wagenjongen iets heel onschuldigs had gezegd waar door de diefstal vast was komen te staan. Zij voelde zich niet op haar gemak. Zij wist zelf niet waarom, maar er was iets in het stellen van al die vragen, dat volgens haar gevoel tegen Rob gericht was. Zij wierp het hoofd achterover, zodat een lok van haar donkere haar opvloog en weer over haar voorhoofd viel en haar ogen kregen een argwanende uitdrukking. Ik wou, dat je me met rust liet, Donald, zei ze boos. Ik zie niet, wat jij er mee te maken hebt, wanneer mijn oom stierf, of wat er toen gebeurde en in ieder geval ga ik hier toch vandaan. David Baxter heeft mij beloofd, dat hij mij een baantje zal bezorgen. Menzies stond op. Zal hij dat doen? vroeg hij bedaard. Enfin, Isabelle. ik zal je niet meer lastig vallen. Ik maak me alleen af en toe ongerust over je. Je schijnt bij deze twee mensen niet veel kans hebben en nu Rob gaat trouwen.. Waarom zou hij niet gaan trouwen? zei Isabelle. Ik zie niet in, waarom hij dat niet zou doen. Behalve dan, zei Menzies grimmig dat het wel zo goed is er zeker van te zijn, dat je een vrouw kunt onderhouden, voor je iemand vraagt met je te trouwen. Rob heeft de farm, zei Isabelle en hij kan een vrouw onderhouden. Menzies haalde zijn schouders op. Zijn gezicht was vuurrood toen hij naar zijn paard liep. Isabelle nam twee grote stappen en haalde hem in. Jij en David Baxter, riep zij woedend insinu eren altijd allerlei lelijke dingen over Rob. Dat doe ik niet, zei Menzies langzaam Ik geloof zelfs, dat Rob heel veel goeds in zich heeft. Maar hij speelt het spel niet naar behoren. Om maar één ding te noemen, Isabelle, jij realiseert je dat niet zo precies, maar de manier, waarop jullie allemaal hier op Tim- balls farm leven is niet goed. Als Rob werkte, zou het heel wat beter kunnen zijn. En dan nog wat: zelfs al zou jij van mening zijn. dat de manier, waarop jullie le ven de juiste is, dan is dit nog niet het soort leven, dat een behoorlijk man een meisje zou aanbieden. Hoe hard Rob ook zou werken, zei Isabelle we zouden toch op dezelfde manier leven... wij leven, zo als tante Carey dat wil. Ja, zei Menzies langzaam juist. Kom, ik zal eens opstappen, Isabelle. Hij steeg op en reed zonder verder een woord te spre ken weg. Zij bleef met haar beide handen tegen het hart gedrukt staan. Allerlei gedachten vlogen haar door het hoofd. Toen ging zij naar het woonhuis. Zij dacht aan Julie en die gedachten waren verontrust. Zeer waar schijnlijk was het juist wat Menzies gezegd had en zou den de meeste meisjes er voor bedanken te leven, zoals men hier bij de Timballs deed. Het was een beetje moeilijk om dat allemaal te begrijpen, wanneer je maar één manier van leven gewend was. Maar er wa ren natuurlijk mensen, die anders leefden. Die hadden mooie kleren en misschien goed voedsel en mooie hui zen. Maar het was toch niet de schuld van Rob. dat de hutten er zo beestachtig uitzagen. Of wél soms? Natuurlijk zou hij er wel meer belangstelling voor hebben kunnen tonen: ze laten witten of zoiets, maar verder kon hij niets vei anderen Dat kon niemand. Tante Carey zei, wat er gegeten moest worden en tante Carey was "tevreden met het meubilair. (Wordt vervolgd) Advertentie ZE ZIJN ER WEER in wit en aeel ƒ19.90 KRUISWEG 50 - HAARLEM JONG NEDERLANDS FILMREGISSEUR De 22-jarige Hoogeveense filmregisseur. Rob Houwer, momenteel woonachtig in München. waar hij zijn vakopleiding volgt, heeft met zijn eerste geheel door hem zelf geregisseerde film. een goed succes ge boekt. Zijn eerste film duurt 12 minuten en wordt onder de titel „Hundestage" in roulatie gebracht in de Duitse bioscopen. Deze film kreeg in Duitsland het predikaat „wertvol". Oudenbosch. De Stichting Herstel Basiliek Oudenbosch heeft van het mi nisterie van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen de bevestiging ontvangen van het reeds eerder toegezegde subsidiebe drag van twee ton als bijdrage in de kos ten van herstelwerkzaamheden aan de kerk van het „Brabantse Rome". Dit be drag zal in de jaren 1961 tot en met 1963 betaalbaar gesteld worden. De restauratie van de koepel is in volle gang.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 19