Dijkbreuk veroorzaakt catastrofe in Amsterdam-Noord Kroesjtsjev kondigt een nieuw wapen aan OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Tuindorp-Oostzaan overstroomd, honderden opgesloten in hun ondergelopen huizen Een dode bij explosie in zuurstoffabriek te Eindhoven fafox kiih iy Codyt\ belui Tlieniiins ELEGANTE TASSEN EN BY0UX Dr. Van Baal legt functies neer Hij stelt voor 1.200.000 man van de strijdkrachten te demobiliseren f. 35,90 Haarlemse Boekverkopers JOS. DE KLERK Evacuatie van 10.000 bewoners noodzakelijk geacht In de krant van heden: Opklaringen Het woord is aan Groot deel van fabriek verwoest Kouder door oostenwind Oosters handwerk Kleuter door het ijs gezakt Aan onze abonnees Stop meteen in de binnenzak effengrijs flannel kostuum House of England DE OPRUIMING Artikelen van in boekvorm Geschapen voor sneeuw 74e JAARGANG No 158 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 14 JANUARI 1960 Haarlems Dagblad 305e JAARGANG No 6 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Vanochtend tegen zeven uur, is door nog onbekende oorzaak, een dijk langs een der zijkanalen van het Noordzeekanaal in Amsterdam- Noord, doorgebroken. Door het zich steeds verwijdende gat begon het water uit Zijkanaal H, iets ten Westen van Tuindorp-Oostzaan de polder binnen te stromen, zodat de aldaar wonende gezinnen in allerijl hun hui zen moesten ontruimen. Daarbij kregen zij al spoedig hulp van de Am sterdamse brandweer, Rode Kruismannen, soldaten en vrijwilligers, die zelfs nog een deel van de bedreigde inboedels in veiligheid wisten te stel len. Aan de oostzijde van deze polder verrijst de bebouwing van de wijk Tuindorp-Oostzaan met het volkstuincomplex De Bongerd. In deze dicht bevolkte woonwijk drong het water tegen acht uur binnen. Twee uur later waren grote delen van Tuindorp-Oostzaan overstroomd. Dui zenden bewoners konden niet tijdig genoeg wegkomen en zaten in hun wo ningen opgesloten totdat er hulp van buitenaf geboden werd. Het beeld van ondergelopen landerijen en huizen bood, onder de grauwe ochtend hemel, eenzelfde trieste aanblik als tijdens de stormramp van 1953: men zag hoe angstige boeren hun vee over de smalle Oude Waterlandse dijk trachtten te redden, terwijl het water steeg hoger steeg. Ettelijke bewoners van het getroffen gebied poogden nog, tot hun middel door het water wa dend, de dijk te bereiken, maar de meesten moesten hun pogingen op geven en zich op de bovenverdiepingen van hun huizen terugtrekken. Een lange file helpers had zich op de gladde dijk opgesteld om de door het water wadende slachtoffers naar boven te trekken. Tegen elf uur had het water reeds de grens van de Meteorenweg en de Klapro- zenweg bereikt, waar het toen al vijftig cm. hoog stond. Dit betekent, dat het grootste deel van Tuindorp-Oostzaan, (to taal 15.000 inwoners) blank staat tot aan het zg. Tutti-Frutti-dorp. Het westelijk deel van het Tuindorp ligt dieper en daar staat het water dan ook gemiddeld een me ter hoog. Volgens deskundigen kan het nog stijgen tot 1.65 meter. Daarom wordt in allerijl getracht, zoveel mogelijk men sen uit het bedreigde gebied in veiligheid te brengen. In de vinnige koude waden po litiemannen en personeel van andere ge meentediensten met hoge lieslaarzen aan door het vrij sterk stromende water en brengen vrouwen kinderen en ouden van dagen naar de talloze gemeentebussen, die aan het einde van de Klaprozenweg zijn opgesteld om de mensen op te nemen. De slachtoffers worden voorlopig onderge bracht in gebouwen van het complex der Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maat schappij. Honderden bewoners van het tuindorp zijn echter nog steeds opgesloten in de bo venverdiepingen van hun woningen. Het tuindorp is slechts met boten te bereiken. Vele auto's staan onder water. De hoofd commissaris van politie heeft meegedeeld dat hij de militairen, de marine en de B.B. te hulp heeft geroepen. Ook de commissa ris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen en Amsterdams burgemeester hebben zich naar de plaats van de ramp begeven. Persoonlijke ongevallen zijn tot dusver niet gemeld. Rode-Kruishelpers evacu eerden soms met zeer veel moeite, diver- P°g- Dijkbreuk in Amsterdam-Noord, 1, 11 \Veerrapporten 12 Uit het binnenland 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 5, 15 De Kleine Wereld 3 Van Mensen en Dingen7 Agenda van Haarlem en IJ mond 7 Uit stad en omgeving7, .9 Kongo, oud en nieuw15 Kunst 17 Boekenhoekje 17 Toch Is Het Zo19 Feuilleton 19 Horen en Zien19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Dit nummer bestaat uit acht-en-twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk nog plaatselijk sneeuw, later opklaringen. Langs de kust aanvankelijk krachtige, overigens matige wind tussen noord en oost. Matige, in de vroege ochtend plaatselijk stren ge vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. se zieken, die in dekens gewikkeld in vei ligheid gebracht werden. Over de oorzaak van de dijkdoorbraak staat uiteraard nog weinig vast. Een waterbouwkundige ver telde dat dagelijks zware vrachtauto's over het smalle dijkje naar een kruitma gazijn reden. Ook is men bezig geweest een paalschoeiing aan te brengen opdat men langs deze di jk woonschepen kon me ren. Dit alles heeft het dijklichaam wel licht kunnen ondermijnen. Troepen gealarmeerd Inmiddels zijn alle mogelijke hulpdien sten in staat van alarm gebracht: de ter ritoriaal commandant Noordholland staat met enkele compagnieën van het regi ment Van Heutz gereed. Ook is bevel gege ven aan een compagnie van het Depot In tendance van de 105e Technische Dienst Basiscompagnie met zwaar materieel zich gereed te houden. Ook de Amsterdamse rondvaartboten helpen bij de evacuatie. Bovendien is een compagnie van de 462 pontonniers te Keizersveer opdracht ge geven, rekening te houden met de moge- gereed te houden. Ook de wegenwacht is gealarmeerd en met veel materieel reeds ter plaatse aan gekomen. Politie en marechaussee en rijkspolitie deden hun best om het verkeer naar Zaandam, komende uit de richting Schellingwouderbrug, via Oostzaan om te leiden. Op de smalle Oostzanerdijk ech ter liep de file auto's hopeloos vast Vele bewoners zetten hun deuren open voor de getroffen moeder met kleine kin deren en bejaarden, die in deze wijk zo talrijk zijn. Velen trachtten telefonisch over auto's beschikkende familieleden te waarschuwen, waardoor het telefoonnet van Amsterdam-Noord niet alleen werd overbelast, maar ook de verkeersdrukte steeds groter werd. De politie zag zich ten slotte genoodzaakt de Oostzanerdijk geheel af te sluiten. De meeste evacué's zochten een onderkomen bij familie en kennissen in Oostzaan en Landsmeer. Na de dijkdoorbraak is het scheepvaart verkeer over het Noordzeekanaal tussen Amsterdam en IJmuiden en de daartussen liggende havens in alle richtingen normaal door gegaan. De sluismeester van de Oran jesluizen te Schellingwoude heeft op dracht geen water uit het IJselmeer bin nen te laten en om half twaalf is men te IJmuiden begonnen met water uit het Noordzeekanaal te spuien in de Noordzee om het peil van het water zo laag moge lijk te doen zijn. Dit betekent niet, dat het scheepvaartverkeer daarvan hinder zou ondervinden. Het gat in de dijk was omstreeks twaalf uur vanmorgen al zeventig meter breed. Marine biedt hulp Naar de Marinevoorlichtingsdienst meedeelt, is de Koninklijke Marine in Am sterdam paraat om op aanvrage van de burgerautoriteiten direct op te treden. In middels zijn vijftien dinghies vaA het ma rinevliegkamp Valkenburg op aanvrage van de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie naar de hoofdstad gezonden. In allerijl zijn jonge mannen begonnen, roeiboten van achter de Oostzanerdijk naar boven te dragen en vandaar neer te zetten in het water dat over de Kometen singel stroomt. De Oostzanerdijk zelf is als een burcht van redding. Iedereen vlucht er naar toe, maar nog zeer vele mensen bevinden zich in het tuindorp op de bovenverdieping van hun woning op gesloten. Men kan hen telefonisch niet meer bereiken, vermoedelijk omdat de leidingen onklaar zijn geraakt. Evacuatie van 10.000 mensen De bezweken dijk behoort tot het water schap Noorder-IJpolder en staat onder toe zicht van de Provinciale Waterstaat. Vrij wel onmiddellijk is men begonnen met po gingen om het afkalven te beperken. Een moeilijkheid is dat het gat van af het water door de enorme zuiging tot op slechts 100 meter kan worden benaderd. De zuiging is het gevolg van het feit dat het waterverschil tussen het Noordzee kanaal en het ondergelopen terrein drieën eenhalve meter is. Men houdt rekening met de evacuatie van 10.000 mensen uit de 2750 huizen in het getroffen gebied. Tegen 1 uur waren volgens de politie „de meeste inwoners" uit het bedreigde deel van het Tuindorp in veiligheid ge bracht. Men hoopt in de namiddag gereed te komen met de gehele evacuatie der be woners. (Vervolg op pagina 11) MWB Inayat Khan: Aangezien sterven een ingaan in vol strekte eenzaamheid is, kan eenzaam heid de mens soms doodsangst bezorgen. Woensdagavond om kwart over negen heeft zich, door tot nu toe onbekende oor zaak in een zuurstoffabriek aan de ka naaldijk noord te Eindhoven een explosie voorgedaan. De 52-jarige machinist Th. van der Ven raakte hierbij in brand. Een arbeider die onmiddellijk de ploegbaas, die naast de fabriek woont, waarschuwde, trachtte met deze samen de vlammen in de kleding van de machinist te doven. De heer Van der V. rukte zich echter los en sprong in een met water gevulde put die in de fabriek lag. Hierin bevonden zich echter enige cilinderflessen samenge perst gas. De machinist moet in zijn val enige slangen van de flessen hebben losge trokken, waardoor gas ontsnapte. Dit vat te vlam door de brandende kleding van Van der V., waardoor een grote vlammen- zuil ontstond, die zich snel uitbreidde. De brandweer, die aanvankelijk weinig tegen het vuur kon uitrichten, kon slechts de hoogst noodzakelijke veiligheidsmaat regelen nemen. Daarna werd het vuur be streden en bedwongen, waarna men het stoffelijk overschot van de machnist aan trof. Een groot gedeelte van de fabriek werd verwoest De schade is aanzienlijk. Een der bewoonsters van Tuindorp Oostzaan wordt in veiligheid gebracht. Advertentie BARTEIJORISSTR HAARLEM TEL 13439 lEIDSESTRMt OU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 WINTERSPORTKLEDING Advertentie Maandagavond 18 jan. a.s. LEICA.AVOND Nieuwtjes van het Leica-systeem worden besproken en getoond, ter wijl tevens wordt behandeld de FI7NKORRELONT WIKKELING met een bedrijfsfilm van de foto- chemische fabriek van May Baker Spreker: Ir. L. J. Dupree jr., Fotohandel HEUPERS EN LOHR Zandvoortselaan 163, tel. 40702, Heemstede-Aerdenhout. Gaarne tijdig bericht van Uw komst. (Van onze weerkundige medewerker) Nu er ook in het westen van ons land enige sneeuw gevallen is, in Zuid-Holland meer dan in Noordholland, kan de tempe ratuur ook hier belangrijk dalen wanneer de nachten lang genoeg helder blijven. Boven de sneeuw kan bij windstil weer een sterke uitstraling voorkomen waar door bijvoorbeeld gisternacht op de Velu- we en in Twente 13 tot 15 graden vorst voorkwam. Drijft er bewolking over dan staat de aarde maar weinig warmte af en komen de temperaturen niet zo laag. In de afgelopen nacht werden op norma le waarnemingshoogte van bijna 2 meter boven de grond de volgende temperaturen gemeten: IJmuiden -7, Schiphol -8 en Rot terdam -11 graden celsius. Op enkele cen timeters boven het sneeuwdek kan het soms wel 3 tot 6 graden meer vriezen. Zo kwam gisternacht het kwik op het vlieg veld Eelde (bij Groningen) op 2 meter hoogte tot -12 C en vlak boven de sneeuw tot -17 C. Dit is alleen mogelijk wanneer het windstil en helder is. Zoals wij in het begin van de week al veronderstelden, 'zal de winter met vorst en later sneeuwkansen ons deze week niet verlaten en naar alle waarschijnlijkheid ook het weekend nog voortduren. Doordat de oostenwind sterker wordt, is het in de buitenlucht minder aangenaam dan giste ren. De mens vindt het bij -10 C en wind stil weer niet zo koud als bij -2 C en een krachtige oostenwind waaruit nog eens weer blijkt dat wij maar heel slechte ther mometers zijn. Advertentie ECHTE OPRUIMING Zie Kleine Zaken-annonces DE ORIËNT R. C. VAN EI F, Paarlaarsteeg 8, HAARLEM - Telefoon 14615 Advertentie r.R HOUTSTRAAT 11a HAARLEM TELEFOON 204IS BALANS-OPRUIMING De 5-jarige L. H. Mensink te Hattem, is woensdagmiddag door het ijs op de IJsel gezakt en verdronken. Het knaapje had zich met twee andere kinderen op het zeer onbetrouwbare ijs begeven. Het drietal was reeds vele meters van de walkant ver wijderd toen het door mensen in de buurt werd opgemerkt Juist op het ogenblik, dat de kinderen wilden terugkeren, zakte het jongetje door het ijs. De vorige gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, deed ons de volgende mededeling toekomen: „Het oordeel der Nederlandse regering over de uitoefening van onwettige censuur in Ne derlands Nieuw-Guinea heeft ook mijn naam niet onaangetast gelaten. Over dit oordeel in debat te treden wens ik niet. Wel heeft een en ander mij aanleiding ge geven, af te treden als waarnemend voor zitter van de Koninklijke vereniging Oost en West, als voorzitter van de Gerefor meerde vereniging voor ziekenverpleging en als voorzitter van de commissie van advies inzake Nederlands Nieuw-Guinea van de Anti-Revolutionaire Partij. Nu de winter zijn intrede heeft ge daan en sneeuw de straten en lanen bedekt, wordt het werk van allen d»p bestellingen bi) U thuis moeten brengen extra zwaar. Dit geldt in hoge mate voor de bezorgers van Uw krant die in korte tijd vele adressen moeten be dienen. Wij vragen vanaf deze plaats Uw clementie indien U de krant later dan normaal in Uw brievenbus ont vangt DE DIRECTIE MOSKOU (Reuter-AFP-UFI) De Rus sische minister-president Kroesjtsjev heeft vandaag op de zitting van de Opper ste Sovjet het parlement van de Sov jet-Unie bekendgemaakt dat Rusland een nieuw, onvoorstelbaar wapen in voor bereiding heeft, dat zich thans nog in de dossiers der geleerden bevindt. Kroesj tsjev stelde ook voor het aantal manschap pen van dc Russische strijdkrachten op nieuw te verlagen en wel met 1.200.000 man. De Russische premier hield een re de over de stand van het zevenjarenplan, de ontwikkeling van de buitenlandse po litiek en zijn ontwapeningsplan. Kroesjtsjev zei dat de regring en het centrale comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie nieuwe concrete maatregelen hebben uitgewerkt tot in krimping van de Russische strijdkrach ten. Deze voorstellen zullen op de huidige zitting worden besproken De premier herinnerde eraan dat de door de Sovjet- Unie bij UNO-Assemblee ingediende ont wapeningsvoorstellen en het beroep op al le parlementen door velen met instem ming is ontvangen. „Geleid dooi het leninistische beginsel van vreedzaam naast elkaar staan van staten met een verschillend maatschap pelijk stelsel, neemt de Russische regering steeds concrete maatregelen ter verwer kelijking van de beginselen die zijn neer gelegd in het Russische voorstel voor een algemene en volledige ontwapening", al dus Kroesjtsjev. Kroesjtsjev zei dat de Russische rege ring het voornemen heeft de strijdkrach ten te beperken van 3.623.000 man tot 2.423.000 man. De voorgestelde inkrimping met 1.200.000 man zal een bezuiniging van zestien tot zeventien miljard roebel be tekenen. Verder zei Kroesjtsjev dat er in de Sovjet-Unie nog steeds atoom- en water stofbommen worden gemaakt. De Sovjet- Unie heeft thans zoveel kern- en raket wapens dat in het geval een krankzinnige de Sovjet-Unie of een van haar bondge noten aanvalt, de Russische strijdkrachten Advertentie Want dèt is uw winst, als u nü in de Service-Verkoop zo'n bijzonder gedistingeerd koopt. Engelse import I Nor maal!. 1 79,50, nu met 20% korting slechts f. 143.60 Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Buss urn Advertentie bij de begint morgen om 9 uur. het aanvallende land of landen letterlijk van de aarde zullen vegen. In het geval van een oorlog tussen Oost en West zal het Westen meer te lijden hebben dan het Oosten. De voorraden kernwapens van de Sovjet-Unie kunnen nooit door een ver rassingsaanval worden vernietigd, aldus Kroesjtsjev. De ontwikkelingen op het gebied van de internationale politiek, mogen niet worden beschouwd als een vermindering van de spanning over de gehele linie. Er zijn verbeteringen en verslechteringen ge weest. In het algemeen ging de ontwik keling in de richting van vermindering van de spanning. (Vervolg op pagina 11) Vanavond in het Concertgebouw, en vanaf morgen aan de kantoren van deze krant kunt U in beperkte hoeveel heid verkrijgen het boekje MUZIKALE SPEURTOCHTEN IN HAARLEMS HISTORIE 80 bladzijden, geheel op kunstdruk papier, vele platen, gecartonneerd. Prijs 0,75 Nadere bijzonderheden vindt U op pagina 17. De lammeren symboliseren de lente, de schapen met hun dikke vacht gaan er als een winterse heraut aan vooraf. Ze künnen, goed ingepakt, wel tegen een beetje kou.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1