SCHEEPVAART Enige overeenstemming op Atlantische conferentie Europees Parlement acht voortzetting van steun aan mijnwerkers noodzakelijk De beurs Restitutie Ned.-Indonesië Steenkolen Handelmij Franse vragen over E.E.G.-buitentarief Kon./ShelI-mij. gaat zich op vloeibaar gas richten Duizend Starfighters voor de Westduitse luchtmacht Olieraffinaderij van C.R.E.P.S. in Tunesië? DONDERDAG 14 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 21 Meer samenwerking bij de hulp aan ontwikkelingsgebieden Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Nieuwe mij. tot bundeling defensiekracht opgericht Lager dividend Ver. Ned. Kleermakerijen V.S.-bijdrage voor dam van Assoean via Wereldbank? Supranationaliteit niet aantasten Geen overeenstemming lonen intensieve tuinbouw Engeland wil tweede scheepvaartconferentie Kolensituatie in Nederland Een nieuwe poging om met Amerikaanse medewerking de impasse tussen de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap en de zeven van de Kleine Vrijhandelszone te doorbreken, het al thans voorlopige voortbestaan van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking in haar huidige vorm en een ietwat vage poging om te komen tot een meer gecoördineerde hulpverlening aan de economisch minder ontwikkelde gebieden zijn het resultaat van de Atlan tische economische conferentie, die dinsdag en woensdag in Parijs is gehouden. In conferentiekringen wordt als be langrijkste resultaat van de onder voor zitterschap van minister Luns gehouden besprekingen het besluit geacht, dat de dertien landen met de overige leden van de O.E.E.S., de Verenigde Staten, Ca nada, de Europese Executieve Commis sie van de E.E.G. en eventueel de secretaris-generaal van het G.A.T.T. een commissie zullen vormen die eer/ op lossing zal zoeken voor de huidige handelsproblemen tussen de westelijke landen in het algemeen en tussen de zes en de zeven in het bijzonder. O.E.E.S. biyft nog bestaan Waarschijnlijk reeds de volgende maand zullen op een conferentie van de in totaal 20 landen informele werkgroepen worden ge vormd. die elk der vraagstukken zullen onderzoeken. Het is de bedoeling dat in het bijzonder de nieuwe moeilijkheden die tussen de E.E.G. en de Kleine Vrijhandels zone worden verwacht als gevolg van de per 1 juli van kracht wordende verdere tariefsverlagingen tussen de zes landen van de E.E.G. op korte termijn zullen wor den aangepakt. De problemen op langere termijn zullen worden opgedragen aan een „verbeterde" O.E.E.S. Minister Luns verklaarde met na druk dat niet van een opheffing kan wor den gesproken, die tot doel zal hebben een verdere economische samenwerking tus sen de huidige achttien leden na te streven en het mogelijk moet maken, dat Amerika en Canada, die thans geassocieerde leden zijn, volledig aan de werkzaamheden kun nen deelnemen. Op negentien april zullen wederom in de Franse hoofdstad vertegenwoordigers van de twintig regeringen bijeen komen om de wijziging van de O.E.E.S. in eerste in stantie te bespreken. Voordien zal een com missie van vier onafhankelijke deskundi gen een rapport moeten uitbrengen met een ontwerp-overeenkomst over een even tuele wenselijkheid de basis van de orga nisatie te herzien. De leden Hoewel officieel de namen van deze le den niet bekend zijn gemaakt, wordt al gemeen aangenomen, dat hierin de huidi ge Amerikaanse vertegenwoordiger bij de NAVO, de heer Burgess, namens de V.S. Het bestuur der Nederland-Indonesië Steenkolen Handel-Maatschappij te Am sterdam heeft besloten aan de eerstvol gende algemene vergadering van aandeel houders, welke in april zal worden gehou den, voor te stellen een derde terugbeta ling op de preferente en gewone aandelen, ditmaal ad 40 percent, over de oorspron kelijke nominale waarde van 500. De eerste en tweede terugbetalingen bedroe gen elk 25 percent Jaarproduktie N.A.M. De n.v. Nederlandse Aardolie Mij. deelt mede, dat zij in het jaar 1959 1.775 miljoen kg-ton ruwe olie heeft geproduceerd. De jaarproduktie in 1958 bedroeg 1.62 miljoen kg-ton. De N.A.M. leverde voorts circa 188 miljoen kubieke meter aardgas aan het staatsgasbearijf. hetgeen ten opzichte van liet vorige jaar een stijging betekent van ruim 35 percent. Nestlé verhoogt bod op Crosse and Blackwell Het. bestuur van Crosse and Blackwell (Hol dings) Ltd. heeft bekendgemaakt, dat de Nestlé .-tlimentana haar bod op de gewone aandelen van de maatschappij heeft verhoogd van 72 tot 84 shilling per aandeel van 1 pond sterling. Zoals be kend heeft de Fisons Ltd. een bod gedaan van 82 shilling. Nederlandse economische missie in Spanje Een missie van het Nederlandse bedrijfsleven, bestaande uit persoonlijkheden van de industrie, tie landbouw, het bankwezen en het verkeerswe zen en een vertegenwoordiger van de Nederland se regering, is zondagavond te Madrid aangeko men. Zij bezoekt Spanje op uitnodiging van de organisatie van het Spaanse bedrijfsleven om de mogelijkheden van uitbreiding van de Spaans- Nederlandse handel te bestuderen. Ook zal de missie nagaan welke mogelijkheden er bestaan voor de investering van Nederlands kapitaal in Spanje. Spaarcijfers Boerenleenbanken Bij de stichtingen Spaarbank van de Boeren leenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, hebben stortingen en terugbetalingen in decem ber 1959 respectievelijk 182.300.000 en 149.600.000 belopen, zodat er een spaaroverschot was van 32.700 000 In november 1959 bedroeg het spaar overschot ƒ51.900.000. Onderzoek naar invoer van stof voor schrijfmachinelint De Amerikaanse tariefcommissie is een onder zoek begonnen naar de invoer van stof voor ka toenen schrijfmachinelist die op de Amerikaanse markt wordt gebracht door Engeland, Nederland, Australië, Zwitserland en Japan. Op 20 april zul len op het bureau van de commissie te Washing ton de openbare verhoren beginnen, welke een deel vormen van het onderzoek naar de vraag of de invoer zware schade toebrengt of dreigt toe te brengen aan de binnenlandse industrie. Stijging omzet De Vries' Ijzerhandel In de algemene vergadering van aandeelhou ders van H. A. de Vries" Ijzerhandel n.v. zijn de jaarstukken onveranderd en met algemene stem men goedgekeurd. Het dividend over het op 30 juni 1959 afgesloten boekjaar werd vastgesteld op 9 percent. Op door aandeelhouders gestelde vragen werd geantwoord, dat de omzetten gedu rende de eerste 6 maanden van het nieuwe boek jaar een bevredigende stijging vertonen. Ned. bedrijf maakt pijpleiding in Duitsland Het Nederlandse aannemers- en handelsbedriji E. W. Smit te Nijmegen heeft de opdracht van de Duitse regering weten te verwerven tot het aanleggen van een pijpleiding tussen Kchl en Tübbingen. De lengte van deze leiding, die een onderdeel gaat vormen van de zogenaamde NAVO-pijpleiding, wordt ongeveer 95 kilometer. Met de aanleg van de leiding zal een bedrag van circa 4.000.000 gemoeid zijn. en Canada zal optreden en voor de landen van de Kleine Vrijhandelszone het hoofd van de Britse commissie voor atoomener gie, sir Edwin Plowden, en namens de zes van de E.E.G. de heer Clapier, directeur- generaal voor de Economische Buiten landse Betrekkingen op het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken. Het vierde lid zal worden benoemd door de zeven bij de O.E.E.S. aangesloten landen, die niet waren vertegenwoordigd op de Atlantische, economische conferentie van de afgelopen twee dagen. De vier deskundigen zullen alle twintig regeringen raadplegen en zonder dat de landen aan het advies zullen zijn verbon den aanbevelingen doen over de vraag, welke werkzaamheden van de O.E.E.S. voor de internationale economische sa- menwer .ing moeten worden voortgezet en welke op een andere wijze moeten worden geregeld door de „verbeterde organisatie". Inmiddels zullen acht westelijke landen de V.S., Engeland, Frankrijk, Duits land, Italië, Canada, België en Portugal samen met de Europese Executieve Commissie hun steun aan de economisch minder ontwikkelde gebieden bespreken en in samenwerking met bestaande interna tionale organisaties trachten deze hulp te coördineren en deze eventueel met tech nische bijstand uitbreiden. Minister Luns tevreden De resultaten van de besprekingen -van de dertien landen, die tot dinsdagnacht heb ben voortgeduurd en waarbij de kwestie van de wijze waarop de handelsproblemen tot een oplossing worden gebracht, wel tot de meeste discussie leidde, noemde minis ter Luns gezien de weinige voorbereiding zeker niet onbevredigend. Hij legde er de nadruk op, dat een eventuele reorganisa tie van de O.E.E.S. zeker niet binnen an derhalf jaar kan worden verwacht. PARIJS (Reuter) Waarnemers te Pa rijs zijn van mening, dat de besluiten, wel ke door de conferentie der dertien landen zijn genomen winstpunten zijn voor de Europese vrijhandelsassociatie. De En gelse minister van Economische Zaken, Maudling, deelde mede zeer tevreden over de resultaten te zijn. Hij verklaarde, dat de afgevaardigden van de zeven lid-staten der Europese vrijhandelsassociatie er bij zonder meer ingenomen zijn, dat de gehe le conferentie bereid was te aanvaarden, dat de kwestie van de betrekkingen tussen de zes en de zeven de prioriteit moet heb ben. In Den Haag is een nieuwe maatschappij Apparatenindustrie Defense Electronics n.v. op het terrein der technische de- fensie-apparatuur opgericht om in nauwe samenwerking met de NAVO-landen te komen tot een krachtenbundeling op het gebied der techniek, produktie en leiding Zij heeft via verscheidene licenties de steun van de Amerikaanse defensie-indu strie. Door een gecoördineerd gebruik te maken van de technische en produktie- mogelijkheden in elk der NAVO-landen hoopt men te kannen beschikken over meer en betere capaciteiten om technische moeilijkheden op te lossen en tegemoet te komen aan de eisen van de produktiesche- ma's. De n.v. Verenigde Nederlandse Kleer makerijen gebr. Ibelings in Den Haag boekte over het per 30 juni afgesloten boekjaar 19581959 een exploitatie-winst van 152.821 (vorig jaar 175.915). Na afschrijvingen etc. resteert een winst saldo ad 53.583 (f 72.893). Voorgesteld wordt op de gewone aandelen een divi dend van 5 percent (6 percent) en op de cumulatief preferentie winstdelende aan delen van 6 percent (onveranderd). De Franse U.N.R.-afgevaardigde De la Malène heeft de Commissie schriftelijk ge ïnterpelleerd naar aanleiding van de re cente vërklaring van de Canadese minis ter van Financiën Fleming over het bui tentarief van de E.E.G. Volgens Fleming was Canada van plan op de Parijse econo mische conferentie te vragen om opschor ting van het gemeenschappelijk buitenta rief, in het bijzonder waar dit verhoging van de douanetarieven van bepaalde lan den (bij voorbeeld de Benelux) tot gevolg zou hebben. De Franse afgevaardigde informeert naar het standpunt van de E.E.G. in deze. Hij stelt zelfs min of meer dat inwilli ging van het Canadese verzoek niet moge lijk is zonder een herziening van het E.E.G. verdrag een herziening die door de nationale parlementen van de zes E.E.G. landen zou moeten worden gerati ficeerd. Het Nederlandse socialistische Eerste- Kamerlid P. J. Kapteijn heeft aan de Euro pese Commissie van de E.E.G. een vraag gesteld over het beleid van de Gemeen schap ten aanzien van Afrika. Heeft de Commissie reeds de grondslagen gelegd voor een beleid op lange termijn, ten aan zien van de niet met de E.E.G. geasso cieerde Afrikaanse staten, die onafhanke lijk zijn en die op weg zijn naar onafhan kelijkheid, en welke gevolgen zal een der gelijk beleid volgens haar voor de E.E.G. hebben, zo vraagt hij. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard, dat de V.S. via de Wereldbank trachten bij de bouw van de dam van Assoean in Egypte hulp te ver lenen. De eerste fase van de bouw is met hulp van Russische kredieten het afgelo pen weekeinde begonnen. De Amerikaanse financiële hulp richt zich nu op de volgende fasen. Een woordvoerder van de Wereldbank te Washington weigerde commentaar te leveren op Eisenhowers opmerking. Func tionarissen van de ambassade der Ver enigde Arabische Republiek zeiden niet op de hoogte te zijn van een steunverlening van de Wereldbank aan de dam. Heden is bekendgemaakt, dat de belan gen van de Koninklijke Shell groep van oliemaatschappijen, de Continental Oil Company en de Union Stockyards and Transit Company of Chicago op het ge bied van vloeibaar aardgas tot ontwikke ling zullen worden gebracht door middel van een gezamelijk te houden vennoot schap, de Conch International Methane Limited. Continental Oil and Union Stockyards beide Amerikaanse maatschappijen zijn pioniers in het onderzoek op het gebied van vloeibaar aardgas (in hoofdzaak bestaan de uit methaan) via hun gemeenschappe lijke dochtermaatschappij, Constock In ternational Methane Limited. Constock heeft, na veel kostbare experimenten met het vervoer van aardgas in vloeibare toe stand bij een temperatuur van -160 gr. c„ waardevolle technische kennis en octrooi en op dit geheel nieuwe terrein verwor ven. Men zal zich herinneren dat de eerste lading in februari 1959 met succes werd vervoerd door de Methane Pioneer, een tanker die het gezamelijk eigendom is van Constock en de Gas Council of Great Bri tain. Sedertdien heeft dit schip regelma tig ladingen van telkens 2.000 ton vloei baar methaan afgeleverd. Aandeelhouders in de Conch Internatio nal Methane Limited zullen zijn de Cana dian Shell Limited (een maatschappij be horende tot de Koninklijke Shell groep), Continental Oil en Union Stockyards. De combinatie in de nieuwe maatschappij van de technische kennis van Constock en de ervaring van de Koninklijke Shell groep met haar wereldomvattende werkzaamhe den zal ongetwijfeld ten goede komen aan de vermelde ontwikkeling van het com merciële vervoer van methaan in vloeiba re vorm uit producerende landen naar af gelegen markten in de industriële gebie den van de wereld. Het Europese Parlement heeft de Ministerraad van de E.G.K.S. duidelijk te ver staan gegeven, dat er niet getornd mag worden aan de supranationale bevoegdheden van de Hoge Autoriteit en dat de mijnwerkers niet de dupe mogen worden, als op 10 februari de mogelijkheid van wederaanpassingshulp aan mijnwerkers komt te vervallen. Wat die laatste betreft zei de Belg Finet het Parlement toe, dat de Hoge Autoriteit desnoods juridische acrobatiek zal bedrijven om er voor te zorgen, dat de mynwcrkersbelangen niet in .het gedrang komen. Het Parlement besprak woensdag de het denkbeeld van de hand om de olie, de moeilijkheden die dreigen te ontstaan, doordat volgens het verdrag van de E.G.K.S na 10 februari de mijnwerkers geen gemeenschapssteun meer kunnen krijgen als mijnen tengevolge van de tot standkoming der gemeenschappelijke markt voor kolen en staal geheel of ge deeltelijk moeten sluiten. De Belg Bertrand en de Duitser Birkel- bach hebben aan het begin van het debat de volledige steun van de christen-demo cratische en de socialistische fractie aan de Hoge Autoriteit toegezegd. Voor de li berale fractie als zodanig, die een weinig samenhangend deel in het Europese Par lement vormt, trad geen spreker naar vo ren. Bertrand waarschuwde dat de kwes tie van de wederaanpassingshulp vooral politiek belangrijk is. De steun aan de mijnwerkers zou er heus wel komen, dacht hij, maar het gevaar dreigt dat de minis ters de mijnwerkers naar het Europese Sociale Fonds van de E.E.G. zouden kun nen verwijzen. Daarmee zou echter een deel van de supranationale taak van de Hoge Autoriteit komen te vervallen. De Nederlandse socialist Nederhorst legde er de nadruk op, dat de sociale voor zieningen van het E G K.S.-verdrag se rieus moeten worden genomen. Het ver drag voorziet in steun in bijzondere ge vallen, en de huidige crisis in de kolenin- dustrie is toch echt wel zo'n bijzondere omstandigheid, die wederaanpassingshulp vereist. De heer Nederhorst wees voorts grote concurrent van de kolen, te laten be talen voor de wederaanpassingskosten van de mijnwerkers. In dat geval zou im mers de turfindustrie nog een flinke reke ning aan de kolenindustrie kunnen presen teren. Volgens Fineb is een grote revisie niet nodig. Zij eist te veel tijd en bovenal zij is te gevaarlijk, aldus Finet. Bij een gro te revisie zouden sommige van de zes re geringen, die de Hoge Autoriteit geen be voegdheden toewensen, wel eens voor de verleiding kunnen bezwijken en bijvoor beeld kunnen gaan tornen aan de bevoegd heid van de Hoge Autoriteit om onafhan kelijk de heffingen op kolen en staal vast te stellen, waaruit zij de inkomsten trekt, die haar onafhankelijk maken. Bij een kleine revisie heeft de Hoge Autoriteit de zaak in de hand, bij cm grote niet, aldus Finet. In antwoord op vragen van Nedërhorst en Bertrand deelde Finet mede, dat de hulp niet plotseling zou eindigen. In de cember is nog een honderdtal aanvragen ontvangen en als het hier echt moeilijkhe den als gevolg van de instelling der ge meenschappelijke markt betreft, zullen ze worden gehonoreerd, ook na de 10de fe bruari. Het feit echter dat er plotseling zo veel aanvragen op het laatste ogenblik in gediend werden, doet de vraag rijzen of in al deze gevallen terecht hulp wordt ge vraagd. De aanvragen zullen daarom ook nauwkeurig worden onderzocht Naar wij vernemen is tot nu toe nog geen overeenstemming bereikt tussen werkgevers- en werknemersorganisaties over de lonen in de intensieve tuinbouw. De werknemers eisen een loonsverhoging van zes percent, terwijl de werkgevers bereid zijn drie percent te geven. De on derhandelingen zijn opgeschort tot het einde van deze maand. De Engelse minister van Verkeer, Mar- ples, heeft in Washington besprekingen ge voerd met functionarissen van de Ameri kaanse ministeries van Defensie, Buiten landse Zaken en HÜndel over scheepvaart aangelegenheden. Hij heeft aangedrongen op het zo spoedig mogelijk houden van een nieuwe internationale conferentie, als voortzetting van de in juni in de Ameri kaanse hoofdstad gehouden internationale scheepvaartconferentie. BONN (Reuter) De begrotingscom missie van de Westduitse Bondsdag heeft haar goedkeuring gehecht aan uitrusting der Westduitse luchtmacht met 630 ja gers van het type „Lockheed-F-104-Star- fighter" en tweehonderd „Fiat-G-91"- jachtbommenwerpers. Tweehonderd zul len in licentie door Westduitse fabrieken worden vervaardigd. Van Westduitse par lementaire zijde wordt vernomen dat in de komende vier jaar nog 364 Starfigh- ters in drie stadia zullen worden vervaar digd of aangekocht. Een derde gedeelte wordt door de Ame rikaanse Lockheed-vliegtuigfabrieken geleverd, een derde wordt gebouwd door een aantal Noordduitse bedrijven en het overblijvende derde gedeelte zal, naar verwachting, gezamelijk door West-Duits- land, Nederland, België en Canada wor den vervaardigd. De Compagnie de Recherches et d'Ex- ploitation de Pétrole au Sahara (CREPS) heeft bekendgemaakt, dat zij aan de re gering van Tunesië heeft voorgesteld een olieraffinaderij in Tunesië te bouwen. De maatschappij, waarin Franse, Engelse en Nederlandse oliebelangen deelnemen, was de eerste, die olie in de Sahara aantrof. Zij maakte haar voorstel bekend in haar maandbulletin. Het voorstel is gedaan, ge zamenlijk met oliedistributiemaatschap pijen, die in Tunesië werkzaam zijn. De Koninklijke Shell heeft een aandeel van 35 percent in de CREPS. De maat schappij deelde in haar bulletin verder me de te verwachten, dat zij in 1961 8 miljoen ton ruwe olie zal produceren. In oktober zal de buisleiding van de olievelden Edje- le en Zarzeitine naar La Skhirra aan de Tunesische kust gereed komen. Het ministerie van Economische Zaken deelt mee, dat de produktie van kolen in Nederland (uitgezonderd bruinkoolbriket ten en gascokes) in november (24 werk dagen) volgens de voorlopige berekeningen 1.015.215 ton heeft bedragen tegen 1.053.093 (volgens de definitieve cijfers) in oktober, welke maand eveneens 24 werkdagen tel de. De gemiddelde produktie per werkdag was in november 42.300 ton en in oktober 43.875 ton. Van de mijnen af werden in totaal 842.156 ton brandstoffen verzonden, waarvan 490.332 ton bestemd waren voor de binnenlandse behoeften. Daarbij kwam een invoer van 566.452 ton (in november 607.173 ton), zodat in oktober in totaal voor het binnenlandse verbruik 1.056.784 ton kolen beschikbaar waren. Hiervan waren bestemd voor de grote industrie 682.969 ton en voor huisbrand en de kleine industrie 373.815 ton. Aalsdijk 13 te Tripoli verwacht v. New Orleans. Akkrumdijk 13 v. Cristobal n. Antwerpen. Amalie B 14 te Ceuta. Area 13 v. Napels n. Malta. Alca 13 20 m. dw. Den Helder na Aalsborg. Aldabi 12 260 m. z.z.w. Las Palmas n. Santos. Alkaid 13 225 m. n.n.w. Dakar n. Vitoria. Asterope 13 395 m. z.o. Kp. Race n. Baltimore. Albireo 13 v. Genua n. Port Said. Alphacca 13 te Antwerpen. Ammon 14 te Cartagena. Amstelland 14 te Montevideo. Amstelland 14 te Montevideo. Argos 14 v. Hamburg n. Amsterdam. Axeldijk 14 te New York. Attis 12 110 m. w. Jamaica n. Maracaibo Abbedijk 13 550 m. m. o. New York n. New York. Aldabi 13 200 m. n.o. Kp. Verdische eilanden. Alioth 13 ten anker rede La Guaira Alkes 13 380 m. z.w. Dakar n. Las Palmas. Amerskerk 13 580 m. w. Cocos eil. n. Fremantle. Arkeldijk 13 90 m. o. Malta n. Halifax. Alchiba 13 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alblasserdijk 13 te Rotterdam. Ares 13 v. Amsterdam n. Zuid-Pacific. Achilles 13 te Manta verwacht v. Puna. Aoonis 12 v. Caripito n. Ciudad Bolivar. Aegis 12 rede Galveston. Agamemnon 13 te Willemstad verw. v. New York. Abida verm. 16 v. Invergordon n. Hamble. Annenkerk 14 te Suez verwacht v. Aden. Arendskerk 12 v. Lourenca Marques n. Beira. Arnedijk 21 te Le Havre verwacht. Amstelvaart 13 110 m. n.o. Bahrein n. Mormugao. Alkmaar 13 dw Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Amstelkroon pass. 13 Kp. Bon n. IJmuiden. Baarn 12 v. Punta Cabella n. Guanta. Borneo 13 v. Hamburg n. Rotterdam. Batu 13 v. Suez n. Djeddah. Bawean 13 260 m. n.w. Straat Babelmandeb naar Umsaid. Bosco 13 ten anker Calicut. Boskoop 13 550 m. w.z.w. Landsend n. Curacao. Bennekom 13 te Emden. Balticborg 13 v. Amsterdam te Rotterdam. Borneo 13 te Amsterdam. Banda 13 140 m. n.o. Serawak n. Madras. Bennekom pass. 13 Dover n. Emden. Bali 13 60 m. z. Colombo n. Aden. Banggai 13 200 m. n.w. Kp. Guardafui n. Bombay. Blitar 13 55 m. w. Kreta n. Beyrouth. Bantam 14 te Hamburg. Batu 13 v. Suez n. Djeddah. Beninkust 13 v. Hamburg n. Amsterdam. Bennekom 13 te Emden. Camerounkust 13 v. Port Harcourt n. Accra. Castor 13 v. Izmir n. Lissabon. Congokust 13 v. Freetown n. Abidjan. Crania 13 300 m. w.n.w. Kaapstad n Curacao. Camitia 13 380 m. n.o. Barbados n. Bombay. Caltex Delfzijl 14 te Rotterdam. Charis 14 te Amsterdam. Caltex Gorinchem 13 te Fredericia verwacht. Cistuua 17 te Singapore verwacht. Calt Arnhem 13 100 m. w Lit. Quoin n. Djibouti. Casamance 13 78 m. z.w. Ouesant n. Fecamp. Caltex Delft 13 75 m. w. Sabang n. Abadan. Caltex Delfzijl 13 7 m. n.nw.. Schiermonnikoog naar Pernis. Calt. Rotterd. 13 150 m. n.w. Cochin n. Singapore. Celebes 13 te Tanga v. Zanzibar. Cities Service Valley Forge 13 111 m. o.n.o. Mo zambique n. Bandar Mashur. Cradle of Lib. 15 te Bandar Mashur verwacht. Caltex Eindhoven 14 ten anker Bahrein. Caltex Leiden pass. 13 Perim n. Abadan. Caltex Nederland 14 v. Rastanura n. Port Sudan. Cinulia 14 te Curacao. Diemerdijk 13 640 m. w.z.w. Faval n. Londen. Dongedijk 13 v. Londen n. Rotterdam. Dongedijk 14 te Rotterdam. De Eerens 14 te Kuwait. Delft 12 v. Puerto Ordaz n. Port of Spain Eos 13 v. Amsterdam n. Lissabon Esso Rotterdam 14 te Rotterdam. Elizabeth B 13 te Christobal verw. v. Houston. F.sso Rotterdam 14 te Rotterdam verwacht. Friesland SSM 13 73 m. n.n.o. Finisterre n. R'dam Gaasterkerk 13 v. Antwerpen n. Hamburg. Gabonkust 13 te Amsterdam. Gab'onkust 16 te Rotterdam verwacht. Garoet 13 420 m. w. Minicoy in. Singapore Guineekust 12 v. Pointe Noire n. Takoradi. Groote Beer 13 v. Sydney n. Aden. Giessenkerk pass. 13 Sabang n. Aden. Graveland 13 te Rio de Janeiro. Houtman 13 te Dunedin verwacht v. Lyttelton. Hispania pass. 13 Vlissingen n. Huelva. Holendrecht 23 te Rotterdam verwacht. Helena 13 380 m. n.o. Fayal n. San Juan. Helicon 13 100 m. z.w. Ouessant n. Funchal. Hydra 13 80 m. z.z.w. Scillys n. Rotterdam. Hera 13 900 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Hispania 13 2 m. o. Dungeness ,n. Huelva. Ivoorkust 13 dw. Finisterre n. Le Havre. Jason 13 te La Guaira. Joh. Frans pass. 13 Windwardpass. n. Cartagena. Johan van Oldenbarnevelt 13 100 m. z.z.w. Oues sant naar Genua. Kaap Hoorn 13 ten anker rede Lyttelton. Karimun 13 75 m. o. Gibraltar n. Port Said. Karsik 13 200 m. z.w. Reunion n. Durban. Kabylia 13 110 m. z.o. Kp. Frio n. Belem. Karachi 14 te Bremen. Keizerswaard 13 810 m. n.o. Barbados n. Curacao Kieldrecht 14 te Rotterdam. Kalvdon 13 te Rotterdam. Katelysia 21 te Singapore verwacht. Kellia 15 te Perth Amboy verwacht. Kopionella vernv 14 v. Rotterdam n. Stockholm Krebsia 14 te Rotterdam verwacht. Kylix 13 te Rotterdam. Kosicia 13 200 m. z.w. Ouesant n. Rotterdam. Kermit 14 te Curacao. Kennemerland pass. 13 Kp.. Verd. eil. n. Natal. Kelletia 13 75 m. o. Aden n. Suez. Koningswaard 11 v. Dakar h. Las Palmas. Korovina 13 280 m. z. Santos n. Orinocorivier. Koratia 13 70 m. n.o. Bali n. Miri. Larenberg 14 31Q m. w.n.w. Lissab. n. Martiniqu- Leeuwarden 13 te Pto. Boljvar y.,New York. LelyKerk 13 40 m. n.n.w. Tunis n.' Port Said. Lissekerk 13 v. Port Said m Livorno. Liberty Bell verm. 16 v. Marseille n. Mcna. Loosdrecht verm. 13 v. Londen. 15 te A'dam verw Larenberg 13 310 m. w.n.w. Lissabon. Leiderkerk 13 280 m. z.o. Kreta n. Antwerpen. Lieve Vrouwekerk 13 te Hamburg. Lindekerk 18 te Catania verwacht. Memnon 13 90 m. n o. San Miguel n. Antwerpen Montferland 13 60 m. z.w. St.Paulsrock n. L. Palm. Munttoren 13 70 m o. Flores n. Rotterdam. Markelo 14 v. Rotterdam n. Londen. Mataram 14 v Rotterdam n. Hamburg. Meerdrecht 20 te Hamburg verwacht. Moordrecht 23 te Landsend verwacht. Moh. Reza Shah 13 dw. Kp. Bougarori n P Said Musilloyd 13 te Pandjang. Meliskerk 14 te Khor El Ami v. Bandar Mashur. Merwelloyd 13 40 m. m. w. Guardafui n. Suez. Maas pass. 13 Kp. St. Vincent n. Antwerpen. Mijdrecht v. Amuaybay n. Isle of Grain. Mentor 12 35 m. o.n.o. Kingston n. Mobile. Montferland pass. 12 Fern. N'oronha n. L. Palmas. Merwede 13 te Burutu v. Lagos. Nanusa pass 13 Straat Ormoesz n. Singapore. Niikerk 14 te Amsterdam v. Rotterdam. Naess Commander 13 60 m. w. Lissabon n. Napels. Naess Tiger 13 115 m. z.z.w. Kreta n. Port Said. Noord wijk 13 v. Monrovia n. Las Palmas. Osiris 13 12 m. z. Bonaire n. Carupano. Ossendrecht 14 te Rio de Janeiro verwacht. Oranjefontein 12 v. Las Palmas n. Kaapstad. Ootmarsum 12 v. Galveston n. Brownsville Oranje Nassau 13 v. Santiago n. Port Au Prince. Overijsel 13 te Port Said. Ommenkerk 13 v Port Swettenham n. Singapore. Oranjestad pass. 13 Flores n. Plymouth. Prins Johan Willem Friso 13 106 m. z.o. Kp. Vin cent naar Antwerpen. Prins Willem v. Oranje 14 te Antw. v. Rotterdam. Frovenierssingel 14 te Rotterdam. Prinses Irene 13 v. Vera Cruz n. Coatzacoalcos. Paperidrecht 13 40 m. z.o. Ouessant n. Wismar. Papendrecht 17 te Wismar verwacht. Pendrecht 19 te Banias verwacht. Peperkust 12 te Hamburg. Prins Frederik Willem 13 te Londen. Prins Willem III 13 te Ciudad Trujillo. Prins Willem IV pass. 13 Bizerta n. Tripolis. Prins Willem George Frederik 13 m. n. Bougie naar Tel Aviv. Philine pass. 14 Finisterer n. Thameshaven. Philippia pass. 14 Port Said n. Gibraltar. Radja 14 te Amsterdam. Rempang 13 510 m. z.z.w. Abidjan n. Kaapstad. Rijndam 13 600 m. n. Azoren n. New York. Ridderkerk 13 rede Marseille. Rossum 13 300 m. z.o. Fao n. Trinidad. Rijnkerk 13 v. Marseille n. Barcelona. Raki 13 260 m. s.w. Fremantle n. Aden. Ruys 13 450 m. z.w Hongkong n. Hongkong. Rondo 12 v. Beira n. Dar Es Salaam. Roggeveen 13 840 m. n.o. Mauritius n. Mauritius. Radja 13 dw. Dover n. Amsterdam. Riouw 13 410 m. o. Ceylon n. Colombo. Rotterdam 14 te Rio de Janeiro. Sloterdijk 13 150 m. w. Landsend n. New York. Stad Dordrecht 13 40 m. n. Algiers n. Palermo. Stad Gouda 13 195 m. z. Dakar n. Luanda. Straat Cook 13 v. Mombasa n. Bombay. Str. Singapore 13 200 m. o. Durban n. P. Elisabeth Straat Clement 14 le Dar Es Salaam Solon 14 te Rotterdam. Stad Rotterd. 13 60 m.t z.z.o. Valencia n. Genua. Scherpendrecht 16 te Port Harcourt verwacht. Str. Banka 13 120 m. z.o. Melbourne n. Portland. Straat Torres 13 120 m. o. Osaka n. Onahama. Sambas 13 530 m. z.w. Hongkong n Hongkong. Senegalkust 14 te Freetown. Statendam 13 te Fort de France. Stad Schiedam 13 3 m z. Dungeness n. Savona. Stad Utrecht pass. 13 Vlieland n. Baltimore. Straat Lombok 13 v. Adelaide n. Bunbury W.A. Saroena 12 v. Sambu n. Pladju. Stad Arnhem 13 100 m. n.o. Oran n. Las Palmas. Stanv. Bcnakat 12 v. Pt. Swettenham n. Sgerong Stanvac DjiraK 14 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Sumba 14 te Bualan v. Belawan. Stanv. Talangakar 13 v. Sungeigerong n. Buatan. Stat. of Lib. 13 420 m. n. L. Marques n. Ph.delph. Steenwijk 13 335 m. n.o. Flores n. Belfast. Sumatra 14 te Colombo verwacht. Samarinda 14 te Suez. Sarpedon 15 et Curagao verwacht. Slamat 15 te Genua verwacht. Steven 13 te Piraeus. Straat Clement 14 te Dar Es Salaam. Straat Cook 13 v. Mombasa n. Bombay. Straat Johore 14 v. Melbourse n. Sydney. Str. Maegelhaen 13 v. Durban, 14 te East-London. Straat Mozambique 14 te Santos. Straat 13 v. Durban n. Lorenco Marques. Stad Amsterdam 13 300 m. w. Casabl. n. IJmuid Thelidomus 13 v. Punta Miranda n. Curacao. Tibia 13 180 m. w. Lakadive eil. n. Colombo. Tjiliwong 13 100 m. n.o. Cheribon s. Balikpapan Telamon 12 400 m. o.z.o. Savannah n. Rotterdam. Tarakan 13 v. Surabaja n. Balikpapan. Tegelberg 14 te Nagoya. Teiresias 14 te Singapore. Tjipanas 12 v. Puerto Amelia n. Beira. Tabian 13 ten anker Weser vuurschip. Tjimarum 13 60 m. o. Mogadiscio n. Mombasa. Talisse 14 te Singapore verwacht. Tawali 13 v. Cokanada n. Colombo. Tabinta" 14 v. Suez n. Djeddah. Tamara uass. 14 Kp. St. Vincent n. Hamburg. Towa 14 te Antwerpen. Van Cloon 13 80 m. z.o. K. Padaran n. Singapore Van Riebeeck 13 te Suez verwacht v. Aden. Van Heemskerk 13 te Durban, v Waerwijck pass. 13 oostp. Timor n. Lautokafui Vivipara 13 35 m. z. Kreta n. Genua. Vlieland 13 85 m. n.n.o. Bahrein n. Djibouti. Vlist 13 25 m. z.w. Startpoint n. Norfolk. Van der Hagen 14 te Accra. W A. Jones 13 150 m. n. Trinidad n. Newport N. Wieldrecht 13 400 m. w.z.w. Bermuda n. P.La Cruz Willemstad 13 1069 m. o.n.o. Guadeloupe n. point a Pitre. Witmarsum 13 210 m. z.w. Bermuda n. Le Havre Westertoren pass. 13 Thursday eil. n. Sydney. Woensdrecht 15 te Pointe Noire verwacht. Willem Ruys pass. 13 Aden n. Colombo. Waterman 13 v. Wellington n. Sydney. Waingapoe 13 te Basrah. Westland 14 v. Bremen n. Hamburg. IJssel 14 te Rotterdam verwacht. Zaankerk 13 290 m. n.n.o. Finisterer n. Genua. Zaanland 13 200 m. z. Las Palmas n. Montevideo Zonnewijk 14 te Batonrouge. Zwijndrecht 16 te Baltimore verwacht. KLEINE VAART Alcetas 11 v. Tel Aviv n. Haifa. Ank T 13 3 m. o. Tarnö n. Stugsund. Appingedam 13 100 m. n.o. Villano n. Oporto. Ardeas 13 35 m. n.w. Kp. Tenez n Hamburg. Bloemgracht 13 dw. Egmond n. Abö. Eljo 13 5 m. w. Vlissingen n. Terneuzen. Isis 10 v. Zeebrugge te Londen. Joost 11 v. Stettin n. Raumo. Leliegracht 13 10 m. z. Hangö n. Kotka. Looiersgracht 13 dw. Elbe v. Helsinki n. A'dam Marianne 13 te Amsterdam. Phidias 13 45 m. s.o. Casquets na Rotterdam. Tilly 12 v. Zaandam te Amsterdam. Westerdok 13 10 m. n.o. Lynwell n. Boston. SLEEPVAART Argus 12 v. IJmuiden te Rotterdam. Clyde 14 v. Moji n. Honolulu. Cycloop 14 v. Amsterdam te IJmuiden. Gele Zee 14 te Rotterdam. Hudson en Zwarte Zee 14 150 m. n. Trinidad naar Newport News. Noordholland 14 te Hirao Stentor en Titan 14 v. Walls End n. Cardiff. STERK HERSTEL Er vond gisteren op het Damrak een zeer krachtig herstel plaats voor interna tionale waarden vooral AKU en Unilever. Ook Philips was vast, evenals Kon. Olie. Aandelen Kon. Olie noteerden ruim een gulden boven pariteit New York. Aandelen Nationale Handelsbank werden in een ruime open hoek een zestal punten hoger op 196 verhandeld. AKU steeg verder tot 508 *4. Scheepvaarten vast tot zeer vast met kalme handel. Van de Cultures pas seerden certificaten Deli de 2 parikoers op een prijs van 201. Aandelen Neder land Indonesië Steenkolenhandelmij. werden Op last van het beursbestuur niét genoteerd. VERHANDELDE FONDSEN (g i s t e r en) Totaal: 470 Hoger: 270 (57.5V.) Lager: 97 (20.6*/s) Gelijk: 103 (21,9*/s) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U499—509 g.l. Kon. Olie 166.00—167.50 Philips 785—792 Unilever773—786 VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Kon. Olie Philips Unilever H.V.A. Nat. H.b. lste tijdv. 498—504Vt 165,50 782—787 774—780 170—173 194—196 2de tijdv. 501—505 165,90—166,10 786—787 778—780 194 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN De gedrukte houding van Wall Street in aanmerking nemend is de opening aan het Damrak zeer meegevallen. Gisteravond was de notering voor Royal Dutch onder invloed van New York wat zwak. Van morgen was cr wat meer weerstand. Van buitenlandse zijde was er kooplust Het aanbad was tamelijk beperkt. Vanmiddag is bij de opening de opgaande lijn verder vervolgd. A.K.U. prijshoudend op 509; Phi lips verloor 4 a 5 punten op 790 791, na vanmorgen 782. Unilever vrijwel prijs houdend, met een verbetering van 11 pun ten ten opzichte van hedenochtend. Kon. Olie zwakker, maar behoefde de voor sprong op New York van gisteren niet ge heel prijs te geven. A'dam Rubber vast, verbeterde 5 punten. Nat. Handelsbank zwakker. Scheepvaart waarden nauwelijks prijshoudend. Beleggingswaarden prijs houdend voor staatsfondsen. Ver. Ned. Kleermakerijen lagen op lager dividend. Vorige Advieskoers slotkoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 340 340 Ned. Handel Mij. 260 259 Rotterd. Bank 299Vi 299*4 Twentsche Bank. 277 277 A.K.U 508 44 511*4' Albert Heijn 400 401 502 505 Billiton Mij. II 389l/i 388 Bols 530 530 Bührmann Papier 447 447 Deli-Mij 200,50 203,50* Dordtsche Olie 790*4 785 329 329 Heineken's 490 B 495 Hoogenbosch Sch. 228 815 Hoogovens 820 227 H.V.A 173 M 172* 393 395 44454 440 K.L.M 117 117 700 700 167,90 166,50* Müller Nat. Bez. 393 393 Nederl. Ford 412 412 Ned. Gist. en Sp. 336 336 Ned. Kabelfabr. 461 460 Philips Gem. Bez. 795 793*4* Philips Pref 294 294 A'dam Rubber. 126)4 129*4* Sikkens Lak 586 586 Stokvis R S 226 *4 226 Thomassen Dr. 680 680 Unilever 785*4 786* Van Berkei's Pat. 310 310 Van Gelder Pap. 264*4 265 Van der Heem 232 232 Ver. Machinefabr. 232 230 Wessanen 293 295 Wilton Feijenoord 237 238 Zwanenberg-Org. 570 570 Tnterunie 201,50 202.— Robeco 229.— 230.— Unitas 520 520.— Ver. Bezit v. 1894 119,50 120. H.A.L. 174 172 K.NS.M 200*4 198* N. Scheepv. Unie 16844 167* Ommeren, v. 267*4 267 Stoomv. Mij. Ned. 185*4 185 Anaconda 65'Vis 65*4 Kennecott Copper 98*4 96 Aluminium Ltd.. 3444 3444 Bethlehem Steel.. 54*4 53 U.S. Steel 96?4 94*4 Republic Steel 71% 71% American Motors 90*4 88*4 exdiv General Motors.. 54*4 53*4 Cities Service.... 4844 48 V4 Shell Oil 79 8044 Gedane noteringen (Verstrekt door de Amsterdamsche Bankl New York gedeprimeerd Staal, auto's en cosmetica deden de aan delenmarkt gisteren verder dalen. De handel was matig. Aanzienlijke winsten werden bij de opening geboekt, maar dit zette zich niet door. Dp markt was gede primeerd. vooral in de staalgroep. Ford daalde c.a. 2 dollar nadat een ge woon dividend was voorgesteld. Chrysler er G.M. ieder ongeveer een dollar. U.S. Steel daalde 2. Elektronische aandelen vertoonden een scherpe daling, waarbij Ampex 4 en Texas Instruments meer dan 3 verloor. De omzet was 3.470.000 aan delen. Van een totaal van 1210 ver handelde fondsen sloten 423 hoger en 582 lager. Het industriegemiddelde kwam van 660.43 op 656.44, dat van spoorwegen van 156.45 op 156.24 en dat van openbare nuts bedrijven van 86.69 tot 86.78 (UPI). Boom Ruygrok moest een punt prijs geven op 171 en Figée twee op 191. Rente voor geconsigneerde gelden *4 Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de rente die wordt vergoed voor in de consigna tiekas gestorte gelden, welke krachtens art 8 van de consignatiewet rentedragend zijn. voor het 'aar 1960 is bepaald op onveranderd percent. (De consignatiekas is een wettelijke instelling, die onder meer gelden in consignatie neemt waar door debiteuren van hun verplichting worden

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 21