Het Gooi gaat dreigende overbevolking bestrijden Fa. B. ENGELENBERG tapijten bedden dekens gordijnen linoleum enz. Aanhoudend winterweer Niet-economisch gebondenen zullen geweerd worden SLA UW SLAG OPRUIMING Restanten KUHLING Sleden Sleden Sleden Minister Visser naar Bonn 2 Industrie moet uit kernen verdwijnen OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „Christelijk onderwijs is een groot voorrecht" Stichting Scholen met de Bijbel 75 jaar Vragen over vrijere loonpolitiek Lonen bij het vervoer B.B.A. dient nieuwe voorstellen in Staking bij houtbedrijf in Nieuw-Guinea Uitspraken Haarlemse rechtbank Prins Bernhard's bezoek aan Mexico Prinses Irene skiet in Sankt Anton Kerkelijk Nieuws Mr. N. J. Polak bij valpartij gewond SAS met „Caravelles" naar Schiphol Geweer ging af Industrieel P. Deiters op jacht verongelukt Bij aanslag gewonde hoogleraar door een onbekende bedreigd Mr. J. E. Goudsmit lid van de Provinciale Staten Gedwongen „snipperen" voor melkslijters? De opschudding rond Utrechts verkeersplan DONDERDAG 14 JANUARI I960 De overbevolking van het westen van ons land, in het bijzonder van Het Gooi, heeft de gemeentebesturen van de Gooise gemeenten op aandrang van het provin ciaal bestuur doen besluiten een Gooi- commissie in te stellen onder voorzitter schap van de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen. In deze commissie hebben burge meesters en wethouders van de Gooise ge meenten zitting. Deze commissie en enke le subcommissies daaruit gevormd, heb ben zich over de te nemen maatregelen beraden en twee concept verordeningen opgesteld. Deze zullen aan de gemeente raden worden voorgelegd. Bussum is de eerste gemeente, waar de ze verordeningen door de raad zullen wor den besproken. In de verordeningen tracht men de voortdurende concentratie van de bevolking te bestrijden. Zij willen het ge bruik van de gebouwen voor industriële bedrijven regelen. Tevens is een nieuwe regeling ontworpen voor de toepassing van artikel 1 van de woonruimtewet, waarmee men de niet-economisch aan Het Gooi gebonden mensen weert. De in dustrieën wil men uit de kernen der ge meenten overbrengen naar nog beschikba re industrieterreinen. B. en W. van Bussum geven een uitvoe rige toelichting op de verordeningen en zeggen, dat hierover het laatste woord nog niet is gesproken. De verordeningen zul len naar de mening van B. en W. van Bus sum gevolgd moeten worden door andere maatregelen. In de eerste plaats zullen de financiële gevolgen onder de loep moeten worden genomen. Men kan de gemeenten die nog industrieterreinen hebben, zoals bijvoorbeeld Naarden, niet alleen voor de lasten laten opkomen. Ook het gebruik van de voor woningwetwoningen nog be schikbare gronden zal in een langzamer tempo moeten geschieden dan was voor zien en de betrokken grondbedrijven zul len de lasten daarvan niet kunnen dragen, tenzij de grondprijs hoger wordt, hetgeen weer tot gevolg heeft, dat de bouw onmo gelijk wordt. Deze problemen zullen cen traal moeten worden geregeld, willen de te nemen maatregelen niet het nog be schikbare recreatiegebied van Het Gooi verder aantasten. B. en W. van Bussum achten het billijk, dat aan de Gooise ge meenschap wordt bijgedragen om de fi nanciële gevolgen van de te nemen maat- Advertentie Doolstraat 39 Haariem Tel. 13232 „AUTOFLEX" DE AUTOLAK Prof. dr. G. P. van Itterszon: De Vereniging tot Stichting en Instand houding van Scholen met de Bijbel in Haarlem heeft woensdagavond ter viering van het 75-jarig bestaan een bijeenkomst gehouden in de Bakenesserkerk. Prof. dr. G. P. van Itterszon uit De Bilt sprak de herdenkingsrede uit. Als uitgangstekst had hij gekozen Mattheus 28 19a: „Gaat dan henen, maakt al de volken tot mijn discipelen." Jezus bracht het evangelie aan de mas sa, maar ook aan het individu. Op de veer tien scholen met de bijbel geven de leer krachten klassikaal onderwijs, maar zij besteden hun zorg ook aan ieder kind apart. Het evangelie moet worden verkon digd en daarbij denkt men aan een he raut die nodend blaast en het verlangen opwekt „Dat moeten we horen". Zo is het ook met ons onderwijs. Het mag niet ver velend en afstotend zijn, maar het moet zijn als het bazuingeschal van een he raut dat de mensen doet zeggen „Dat moeten we horen". De bijbel is niet al leen voor de volwassenen, maar ook voor de kinderen. Spreker herinnerde aan de tijd van de hervorming, toen men geen bijbel mocht hebben op straffe van marteling en brand stapel. Maar de bijbel kwam op de kansel en de „schoolmeesteren" moesten er op toezien dat de kinderen bekend werden met het evangelie. In de 18de eeuw werd dat anders. De mensen waanden zich zo verlicht, dat zij de bijbel sloten. Daar wa ren ze bovenuit gegroeid, zeiden ze. In de vorige eeuw schafte men op de scholen het gebed, het psalmgezang en de bijbel vertelling af. Wij kunnen respect hebben voor de ouders die toen zeiden: „Maar dat kan niet" en offers brachten, zoals bij de jaarlijkse Uniecollecte, waar zij het hele jaar voor spaarden. De tijd van offers, moeilijkheden, strijd en zorg is voorbij. De financiële gelijkstel ling is allang een feit Het gevaar bestaat evenwel dat er geen offers meer worden gebracht dat men onverschillig wordt. En het gaat hier toch om een uiterst gewich tige zaak. Prof. dr. Van Itterszon dacht ook terug aan de bezettingstijd. Toen de bezetter een aanval deed op de christelijke school, stonden op enkele uitzonderingen na be sturen, personeel en ouders pal en het christelijk onderwijs bleef tot het eind van de oorlog, ook al is het wel eens erg moei lijk geweest. Als we in deze welvaartstij d niet deze zaak met het hele hart zijn toegedaan zou het licht wel eens weggenomen kunnen worden. Als we er geen prijs op stellen weten we nog niet wat er gebeurt, aldus spreker die nog eens de nadruk legde op het voorrecht van het christelijk onder wijs. regelen het hoofd te kunnen bieden. Men denkt aan een regeling, zoals die geldt voor de stichting „Gooise natuurreser vaat" en aan een bijdrage van het rijk. Gezamenlijke exploitatie. De industrieterreinen zullen in een „indus trieschap" moeten worden ondergebracht en de bouwterreinen zullen moeten worden geëxploiteerd voor gezamenlijke rekening van de Gooise gemeenten. Het gemeente bestuur van Bussum betreurt het, dat Ge deputeerde Staten nog geen streekplan hebben opgesteld en het dringt aan op de spoedige vaststelling daarvan. Men stelt zich op het standpunt, dat de wering van industrie op langere termijn daling van de behoefte aan woningwetwoningen tot ge volg zal hebben. Treedt deze daling op, dan zullen G.S. een korting toepassen bij de verdeling van het woningcontingent Ge deputeerden mogen hiermee echter eerst rekening houden als de daling een feit is geworden. Een dergelijke korting zou nu voorbarig zijn en de belangen van de Gooi se ingezetenen schaden, aldus B. en W. Als de korting wordt toegepast, dan zal een aantal woningen, gelijk aan de korting, gebouwd moeten worden buiten het Gooi, doch ten behoeve van de Gooise ingezete nen. De bouwterreinen voor de premie- bouw en woningen in de vrije sector, zul len na het tot stand komen van de nieuwe woonruimteverordening der Gooise ge meenten slechts ter beschikking mogen komen van Gooise ingezetenen, aldus B. en W. Volgende week woensdag zal de Bus- sumse raad als eerste der Gooise gemeen ten de verordeningen behandelen. Het Tweede-Kamerlid, de heer D. Roe mers (P.v.d.A.) heeft aan de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezond heid de volgende schriftelijke vragen ge steld: Is het juist, dat de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid op vrij dag 8 januari 1960 voor de televisie heeft meegedeeld, dat 1.200.000 werknemers van de gedifferentieerde loonpolitiek hebben ge profiteerd. Zo ja kan de staatssecretaris dan een specificatie van dit aantal geven? Tussen de werknemersorganisaties in het vervoerbedrijf en de directie van het grootste streekvervoerbedrijf in Noord- Brabant, de B.B.A. zijn besprekingen ge voerd naar aanleiding van de moeilijk heden die met name in Noord-Brabant zijn gerezen onder het vervoerspersoneei over het uitblijven van een loonsverho ging. De directie van de B.B.A. heeft zich na afloop van deze bespreking bereid ver klaard samen met de vakorganisaties loonvoorstellen bij het College van Rijks bemiddelaars in te dienen welke in alge mene zin neerkomen op de voorstellen zo als deze reeds eerder door een aantal an dere streekvervoersbedrijven zijn inge diend en waarover men verwacht dat de regering op 19 januari in principe uit spraak zal doen. Deze voorstellen komen, zoals bekend, neer op een globale verho ging van de lonen door toepassing van een tweeploegentoeslag met zes percent met terugwerkende kracht vanaf 1 augustus 1959. Over verdere loonmaatregelen wel ke in het kader van de vrijere loonpoli tiek zullen moeten worden genomen per 1 april aanstaande wordt het overleg nog voortgezet. HOLLANDIA (ANP) Op 12 januari is bij het houtbedrijf „Manokwari" van de „Stichting voorbereiding agrarische be drijven in Ned. Nieuw Guina" te Manokwa ri, een staking uitgebroken. Na een voor lopig onderzoek is de inspecteur van de Arbeid tot de conclusie gekomen, dat de oorzaak van de staking is gelegen in een per 1 januari jl. ingevoerde nieuwe loon regeling. De meeste stakers zijn aangeslo ten bij- het Christelijke werknemersver- bond op Nieuw Guinea. Dinsdagavond zou de Inspecteur van Arbeid een bespreking hebben met het bestuur van dit verbond en de stakers. Bij de staking zijn ruim driehonderd Pa poea-arbeiders betrokken. Na bemiddeling van het Christelijke Werknemersverbond op Nieuw Guinea hebben de stakers bij het houtbedrijf te Manokwari gisteren het werk hervat. De adviseur van het verbond zou de verlan gens van de Papoea-arbeiders bespreken met de directie van de onderneming. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 32-jarige Haarlemse los arbeider conform de eis veroordeeld tot twee jaar met aftrek van het voorarrest. De man heeft terecht gestaan, omdat hij in november zou hebben ingebroken bij een Haarlems bedrijf (buit 210) en in een school aan de Nic. van der Laanstraat, waar 25 verdween. Een 52-jarige vertegenwoordiger uit Amsterdam werd veroordeeld tot één maand gevangenisstraf en één jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Deze verdachte was ten laste gelegd, dat hij op 6 oktober 's nachts in Haar- lemmerliede en Spaarnwoude onder in vloed van drank een aanrijding had ver oorzaakt en daarna was weggereden. Toen de bestuurder van de aangereden auto verdachte achterna ging in de richting van Amsterdam stemde de vertegenwoordiger er mee in naar de politie te gaan, maar op de Zeedijk ging hij er vandoor. De eis luidde zes weken gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. MEXICO (Reuter) Prins Bernhard is woensdag uit Mexico City naar Cuerna- vaca vertrokken. Dit is de eerste etappe van een autotocht naar Agapulco. Voor zijn vertrek zat hij aan een lunch aan die hem door de minister van Buitenlandse Zaken, Manuel Tello, was aangeboden. Hij woonde voorts een demonstratie met paarden bij. ST. ANTON (UPI) Prinses Irene die vier dagen geleden in Sankt Anton arri veerde, gaat iedere ochtend om half tien skiën en keert pas omstreeks vier uur in de middag naar haar hotel terug. Zij wordt altijd vergezeld door de skileraar Toni Marth. De hellingen van de Galzig hebben haar voorkeur, maar zij neemt ook wel eens de moeilijke helling van de Val- luga. Des avonds blijft de Prinses in haar hotel, speelt een spelletje kaart en drinkt thee. Tot dusver heeft zij niet deelgeno men aan feestjes Prinses Irene zal tot 24 januari in Sankt Anton blijven. Prin ses Beatrix wordt later in het seizoen eveneens in Sankt Anton verwacht Ned. Herv. Kerk Aangenomen het beroep van de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger ar beiderskampen) Ch. M. ten Kate te Sèvres (Frankrijk). Geref. Kerken Beroepen te Drachtstercompagnie D. de Heer, kand. te Rotterdam; te Siegerswou- de P. C. van der Wel, kand. te Kampen Beroepen te Den Bommel W. F. Koelé, kand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Zuidland A G. Baayen te Zuid-Beijerland. Advertentie in onze sensationele tot 50% KORTING Ziet vooral onze etalages Haarlems grootste speciaalzaak in woningtextiel ANEGANG (hoek Warmoesstraat) - HAARLEM - TEL. 12610 Mr. N. J. Polak, vice-president van het Leeuwarder gerechtshof, is dezer dagen op de mr. P. J. Troelstraweg vlak bij zijn woning te Leeuwarden gevallen, waarbij hij een zware hersenschudding heeft op gelopen. De heer Polak liet 's avonds om half elf zijn hond uit Door de gladheid kwam hij te vallen en bleef bewusteloos liggen. Voordat voorbijgangers hem von den en een dokter waarschuwden, was het hondje met de hoed van de heer Polak in zijn bek al naar huis gerend. Het dier bleef een half uur geduldig voor de deur wachten. Toen mevrouw Polak door een dokter gewaarschuwd was en zij de voor deur opende, zag zij het trouwe dier met de hoed van zijn baas op de stoep staan. De heer Polak zal enige weken rust moe ten houden. De directie van de Scandinavien Airlines System (S.A.S.) heeft besloten met ingang van 25 april ook met de „Caravelle", hel Franse tweemotorige straalverkeersvlieg- tuig, naar Amsterdam te komen. De „Cara velle" zal dan vier maal per week tussen Kopenhagen en Schiphol en terug vliegen, waarbij de vliegtijd met een half uur tot één uur twintig minuten wordt bekort, in vergelijking met die van de DC-fi-toestel- len. die nu worden Gebruikt. Advertentie Verwulft 3 t.o. V. en D.. Telefoon 11605 Advertentie (Speciale berichtgeving) Ten gevolge van een tragisch ongeval op het jachtterrein van het Deelerwoud bij Arnhem, op gronden van baronesse Repe- laer van Driel van Spijkenisse, is de heer Paul J. M. Deiters om het leven gekomen. De 45-jarige heer Deiters, die jachtpachter was en een speciale vergunning had om te jagen bij kunstlicht, was dinsdagavond bij helder weer aan het jagen op wild, dat afgeschoten moest worden. De heer Dei ters, die zich bevond in gezelschap van zijn chauffeur en van de chef-jachtopzie ner van de Hoge Veluwe, had een stuk rood wild aangeschoten en wilde het dier een z.g. vangschot geven om het uit zijn lijden te verlossen. Hij stond vlak tegen een afrastering. Plotseling stoof het aange schoten wild tegen de afrastering aan. De heer Deiters viel en zijn geweer viel op de grond. Het ging af en de kogel raakte de jager in de borststreek. De heer Deiters was op slag dood. De omgekomene, woonachtig in Laren (N.H.) was een der vier directeuren van de n.v. dames- en kindermantelfabriek H. Berghaus, maak te deel uit van het hoofdbestuur van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, was voorzitter van de Hogere technische school voor de confectie-industrie „Mr. Koet sier", voorzitter van de stichting Amster dam Fashion Week en voorts lid van diver se commissies. Mevrouw prof. dr. C. A. Reinders-Gou- wentak uit Wageningen, die op 2 januari dankzij haar kordate zelfverdediging met een paraplu, ontkwam aan een aanslag door de Bulgaarse student L. is tot twee maal toe telefonisch bedreigd door een beschaafd Nederlands sprekend heer schap, dat haar meedeelde dat zij „eraan zou gaan". De Wageningse politie stelt een onderzoek in. Het kan een misplaatste en in dit geval wel zeer sinistere grap zijn maar de politie wil toch ook rekening hou den met de mogelijkheid van een geeste lijk onevenwichtige, die „ook iets wil doen in de geest van de Bulgaar". Me vrouw Reinders is in zoverre hersteld van de schotwond in haar schouder dat zij korte wandelingen mag maken. Zij doet dat dan ook. ongeacht de telefonische be dreigingen en gewapend met haar paraplu. In de vacature ontstaan door het be danken van mevrouw mr. J. M. Stoffels- Van Haaften als lid van de Provinciale Staten van Noordholland en het niet aan nemen van de benoeming door de heer J C. Corver te Heemstede, heeft de voor zitter van het Centraal Stembureau thans benoemd mr. J. E. Goudsmit te Haarlem. Leze heeft de benoeming aanvaard en zal in de dinsdag te houden vergadering van de Provinciale Staten worden geïnstal leerd. Mr. Goudsmit wordt in de fractie van de V.V.D opgenomen en is kanton rechter te Haarlem. Daarvóór was hij kantonrechter te Gorkum. Sedert enkele jaren maakt hij deel uit van het bestuur van de afdeling Haarlem van de K N.V.B (voetbalbond). De minister van Defensie, ir. S. H. Vis ser, zal maandag in Bonn een tegenbezoek brengen aan zijn ambtgenoot minister Strauss, die onlangs met hem in Neder land besprekingen heeft gevoerd. Het be zoek zal de ministers gelegenheid geven allereerst over de gemeenschappelijke de fensieinspanning van beide landen be sprekingen te voeren. Daarbij zal zonder twijfel ook worden gesproken over de „Starfighter". Minister Visser zal reeds dinsdag naar Den Haag terugkeren. Over de bouw van de „Starfighter" kan nog worden gemeld dat de eerste oriënte rende bezoeken van afgevaardigden van de Lockheedvliegtuigenfabriek met verte genwoordigers van het Directoraat Ma terieel Luchtmacht en van andere organen die belang hebben bij de vervaardiging van deze straaljagers inmiddels zijn be gonnen. De afgevaardigden van Lock heed zullen op gezette tijden besprekingen in ons land voeren ter voorbereiding van de oplossing van verscheidene vraagstuk ken die met de produktie van de „Star fighter" samenhangen. Worden de huisvrouwen de dupe van het opheffen van de verordening voor dage lijkse melkbezorging? zo vroeg woensdag het Produktschap voor d" Zuivel in Den Haag zich af, toen een der leden opmerkte dat er fabrieken zijn, die misbruik maken van deze opheffing. De verordening, waar door de melkfabrieken verplicht werden tot dagelijkse levering van melk aan de consumenten, werd enige tijd geleden op geheven, omdat men deze dwang niet meer noodzakelijk achtte. Volgens het lid, dat deze zaak ter vergadering bracht, zijn er fabrieken die hun melkbezorgers ver plichten tot het nemen van vijf snipperda gen, in iedere wintermaand één. Dit ge beurt ten koste van de huisvrouwen, die op zo'n dag de melk in de winkel moeten gaan halen. De heer Schut, die over deze kwes- tei begon, meende dat het opnieuw instel len van de verordening een mogelijkheid was om aan de volgens hem verkeerde toestand een einde te maken. De verplich ting om dagelijks melk af te leveren, kan volgens hem het euvel van de gedwongen snipperdagen tegenhouden. Minister Toxopeus achter staatssecretaris Scholten In antwoord op schriftelijke vragen van het A.R.-Tweede-Kamerlid Smallenbroek zeggen de minister van Binnenlandse Za ken en staatssecretaris Scholten van me ning te zijn, dat de brief van de heer Scholten aan het gemeentebestuur van Utrecht over het verkeersplan van die stad. noch op zichzelf, noch door het tijdstip van verzending, ontvangst of openbaarmaking aanleiding geeft tot de gedachte, dat de autonomie der gemeenten door de centrale overheid wordt ondermijnd. De twee bewindslieden zijn van oordeel, dat juiste bestuurlijke verhoudingen in de regel meebrengen, dat de rijksoverheid niet tevoren haar standpunt omtrent een door een lager bestuursorgaan eventueel te nemen besluit kenbaar maakt. Zij menen tevens, dat de staatssecretaris in zijn taak mu zijn te kort geschoten, indien hij B en W. van Utrecht er niet opmerkzaam op had gemaakt dat bij het verkeersplan een be lang van bescherming van monumenten in het geding is. Dat het kenbaar maken van deze opvatting niet overbodig was volg) al uit de reactie van B. en W van Utrecht die van mening blijken te zijn. dat de In het verkeersplan voorziene demping van de stadsgracht geen aantasting van be schermde monumenten zou betekenen Een deel van de depressie boven de Bal kan maakte zich van het hoofdcentrum los en trok over Duitsland in de richting van ons land. Het veroorzaakt in het gehele land sneeuw bij tijdelijk wat afnemende vorst. In Duitsland lag vanmorgen op ve le plaatsen 10 a 20 cm sneeuw. Een andere depressie trok van Engeland naar Zuid-Frankrijk, vergezeld van sneeuw en regen. Achter deze depressie om drong de koude continentale lucht ook over het gehele gebied van de Britse eilanden door. In het noorden handhaven zich enkele krachtige hogedrukgebieden. De hoogste luchtdruk werd vanmorgen boven Groen land aangetroffen. Ook boven Scandinavië ligt nog een krachtig hogedrukgebied, maar dit wordt boven Noord-Scandinavië een weinig aan getast door een depressie bij Nova Zembla. In ons land zullen morgen na het passe ren van de sneeuwstoring weer opklarin- Vrijdag 15 januari Zon op 8.43 uur, onder 16.56 uur. Maan op 18.58 uur, onder 9.04 uur. Maanstanden 14 januari 0.51 uur volle maan 21 januari 16.01 uui laatste kwartier 28 januari 7.16 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmulden Donderdag 14 januari Hoog water 4.09 en 16.19 uur. Laag water 12.08 en uur. Vrjjdag 15 januari Hoog water 4.42 en 16.49 uur. Laag water 0.24 en 12.42 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. gen voorkomen, waarbij de vorst weer gaat toenemen. Het winterweer duurt dus voort WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen ao i c - 6 binnen- en buitenland i èi d g 8 Neerslag laatste 24 uur. So E a£ Den Helder sneeuw no -2 3 Ypenburg motsneeuw nno -S 0.1 Vlissingen sneeuw nnw -2 0.1 Eel de motsneeuw no -6 0,6 De Bilt sneeuw n -4 1 Twente motsneeuw n -7 1 Eindhoven sneeuw nw -8 1 Zd Limburg sneeuw wzw -10 0,6 Helsinki licht bew no -17 0 Stockholm zwaar bew nno -8 0 Oslo zwaar bew. n -7 0 Kopennagen sneeuw nno -4 0.1 Aberdeen sneeuwbui a 2 2 .loonden zwaar bew 1 1 Amsterdam motsneeuw n -4 0,4 Brussel sneeuw wnw -4 0,1 Luxemburg onbewolkt n -8 0 Parijs onbewolkt nno 0 0.2 Bordeaux regenbui w 1 20 Grenoble zwaar bew windst. -7 0 Nice half bew. nnw 7 0 Berlijn sneeuw ono -6 6 Frankfort sneeuw zw -6 0.1 München licht bew. zw -10 2 Zürich onbewolkt windst -9 0 Genève sneeuw windst -8 0.4 Locarno onbewolkt ozo 0 0 Wenen onbewolkt w -5 7 Inn«brnck /waar bew w -7 0.3 Belgrado geheel bew nnw -4 1 Athene reg^n zw i Rome onbewolkt ono 4 0 Ajaccio half bew. ono 8 0 Madrid licht bew. wzw 10 0 Lissabon half bew. w 10 0 Mallorca motregen nw 12 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2