50 a 60% korting GROTE DEKEN VERKOOF 2e DEKEN HALVE PRIJS Adr. van Ooy jr Verschoningsrecht voorwaarde voor effectieve beroepsuitoefening Profiteer nu! Gewijzigd subsidiebeleid heeft vele bezwaren weggenomen nette meisjes enige bekwame lassers, bankwerkers, plaatwerkers en pijpmonteurs N.V. NEDERLAND boekhouder JERSEY SHOP „FAVORIET" Hel Poolse Modern Jazzquartet Constructiebedrijf E. de Vries 4 Nationale raad voor Maatschappelijk werk: In Den Haag principiële procedure verwacht Studiecommissie Symbool BOUWONDERNEMERS MENEN: „Medewerking van gemeenten kan nieuwe regeling doen slagen" Emir Abdel Krim terug naar Marokko? Gereformeerde synode keurt „verkenningen" voor zending goed Vragen van P.v.d.A. over ambtenaarssalarissen K ort nieuws BLOUSE-COLLECTIE 22*73 - 24.75 Amerikaans repertoire „AU PETIT LOUVRE" GEDURENDE DE OPRUIMING 20-50% KORTING Vorming van Sukarno's „opperste adviesraad" Streefdata voor Zuid hollands streekplannen geleverd. HAAR LEM DONKERE SPAARNE 22 Evenals verleden jaar beginnen wij weer met een BREESTRAAT 59 LEIDEN DONDERDAG 14 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze Haagse redacteur) Het vraagstuk van het beroepsgeheim voor de maatschappelijke werk(st)ers is weliswaar nu pas door de mogelijke gij zeling van een te IJmuiden wonende maat schappelijke werkster in de publieke be langstelling gekomen, in feite ieeft dit pro bleem in de betrokken kringen reeds jaar en dag. Het is al zeven laar geleden, dat de secretaris van de Nationale raad voor Maatschappelijk werk, mr J. F. Beek man, met een reeks publikaties over dit onderwerp begon. Al die tijd kreeg de kwestie van het be roepsgeheim echter geen actuele beteke nis totdat zich thans wel vier gevallen te gelijk voordoen, waarin door de rechter het getuigenis van een maatschappelijke werk(st)er wordt geëist. Want behalve met de IJmuidense (eigenlijk Amsterdam se) zaak volgt men in de Nationale raad voor maatschappelijk werk ook verscho ningsrechtprocedures in Den Haag. Bre da en Groningen. Daarvan ligt de Haagse zaak het zui verst. De kwestie in Amsterdam mag dan althans op dit ogenblik het meest spectaculair zijn, de ontwikkeling en af loop daarvan kunnen niet als beslissend worden beschouwd voor de erkenning van het verschoningsrecht voor de maatschap pelijke werk(st)er, om het even of de af loop in het voordeel of het nadeel van de betrokkene uitvalt In de eerste plaats gaat het hier niet om een principieel facet van maatschappelijk werk. De betrokkene werkt als psychia trisch specialiste in het maatschappelijk werk onder toezicht en verantwoordelijk heid van een arts en kan zich uit dien hoof de reeds op het medisch beroepsgeheim beroepen, dat immers evenzeer van toe passing is op het administratieve perso neel van medici. Anders zou de rechter al te gemakkelijk het medisch beroepsge heim kunnen ontgaan! Ten tweede is ook de materiële inhoud van de verlangde ge tuigenverklaring van belang voor het al of niet gerechtvaardigd zijn van het ver schoningsrecht in een bepaald geval. Die moet immers te maken hebben met de vertrouwelijke relatie tussen de maat schappelijke werker en zijn cliënt, wil men in alle redelijkheid een beroep op het ver schoningsrecht willen doen. In dat licht bezien krijgen de thans lo pende procedures meer reliëf: de erken ning van het beroepsgeheim en het daar op gebaseerde verschoningsrecht van de maatschappelijke werkers vormt een es sentiële voorwaarde voor de beoefening van dat beroep. De vertrouwelijke, voor buitenstaanders waterdichte verhouding tussen maatschappelijke werker en dege ne die door hem wordt bijgestaan maakt ook deze juridische zekerheid en bescher ming dringend geboden. Het is in de eerste plaats met het oog daarop, dat de Nationale raad voor Maat schappelijk werk onlangs een studiecom missie voor dit probleem heeft ingesteld, waarin enige leden van de rechterlijke macht zitting hebben genomen en waar van prof. G. E. Langemeijer, procureur- generaal bij de Hoge Raad. voorzitter is. Een en ander duidt erop. dat men ook in die kringen veel begrip voor dit vraagstuk toont. Het beroepsgeheim is, zoals bekend kan worden verondersteld, trouwens geen kwestie die alleen maatschappelijke wer kers bezighoudt. Bedrijfseconomen, psy chologen en journalisten dringen evenzeer op een erkenning daarvan ten behoeve van hun beroep aan. De moeilijkheid is echter vooral, dat beroepsgeheim en verscho ningsrecht alleen voor het notariaat uit drukkelijk bij de wet zijn geregeld, medi ci, geestelijken en advocaten vinden wat dat betreft alleen steun in de Jurispruden tie Overigens vormt de erkenning van het beroepsgeheim niet het moeilijkste discus siepunt Het zal er vooral om gaan voor het verschoningsrecht een redelijke en ook bruikbare formulering te vinden. De huidige juridische controversen kunnen tot de meningsvorming bijdragen, vooral wanneer het inderdaad tot een proces te- komt wegens het weigeren van een ge tuigenverklaring. Bij de Nationale raad voor maatschappelijk werk, het represen tatieve toporgaan van alle op dat terrein werkende instellingen, hoopt men dan „verdachten" te kunnen verschaffen met een zuiver inzicht in hun beroepscode op dat stuk. In het gesprek dat wij met hem over deze aangelegenheid voerden, wees mr. Beekman tevens op een ander gewichtig aspect van de erkenning van het beroeps geheim: namelijk als symbool van de sta tus van de betrokken groep. En dat is geen luxe, want de maatschappelijke wer ker is van nature geneigd zijn licht on der de korenmaat te laten schijnen. Dat is een der oorzaken van zijn bescheiden bezoldiging en van de onbekendheid van het publiek met zijn werk en zijn oplei ding. Die is lang niet mis: na de middel bare school studeert een aspirant-maat schappelijke werker bijna vier jaar aan één der vijftien sociale academies in ons land. wanneer hij de soms strenge selec tie vooraf doorstaat en onderweg niet af valt. Tot de publieke verwarring draagt de omstandigheid, dat ook vele minder ge schoolde huisbezoek(st)ers als „maat schappelijke werk(st)er" worden aange duid. niet weinig bij. Hoewel het aantal maatschappelijke werk(st)ers op ongeveer vierduizend ge schat wordt, bestaat er nog een aanzien lijk tekort, dat de eerste vijf jaar zeker niet zal worden opgelost, nog geheel af gezien van de noodzakelijke, maar om fi nanciële redenen Achterwege blijvende uitbreiding van de maatschappelijke zorg in ons land. Het is dus een zeer grote groep, groter dan die der journalisten bij voorbeeld. welke rechtstreeks belang heeft bij een regeling van het verschonings recht Veel groter nog is de kring derge nen die er indirect, maar daarom niet minder wezenlijk bij betrokken zijn: de cliënten" der maatschappelijke werk- (st)ers Steeds meer immers blijkt de be hoefte voor mensen in (meestal geestelij ke) nood aan objectieve relaties die zij vol ledig in vertrouwen kunnen nemen, die niet oordelen en veroordelen en bij wie hun levensgeheimen veilig zijn. DE KOUDSTE IVttAIMD VAN HEI JAAR BETEKENT..,.. Gem maand temperatuur in graden C-njanuari Brand in verhuiswagen. In Leersum is brand ontstaan in een volgeladen ver huiswagen. Dit werd ontdekt toen men het huisraad wilde gaan uitladen. Het gelukte de vrijwillige brandweer met de nevel spuit, de brand, die toen reeds het groot ste deel van de inboedel had verwoest, te blussen. Inboedel en auto waren verze kerd. „Huurprijsbeheersing, onzekerheid in de subsidiëring en woonruimteverdeling van overheidswege moeten als belemmerende factoren worden aangemerkt, wanneer het er om gaat, aan de woningvoorziening een gezonde basis te geven". Dit zei de heer D. J. Beuker, voorzitter van de Neder- landsche Bond van Bouwondernemers, in zijn nieuwjaarsrede, uitgesproken op de te Den Haag gehouden hoofdbestuursver gadering van de N.B.B. „1959 zal te boek staan als het jaar, waarin van regeringswege voor de eerste maal sinds 1945 openlijk werd gesteld dat de particuliere bouw, ook voor arbeiders woningen, dient te worden gestimuleerd en de woningwetbouw aanvullend be hoort op te treden", zo vervolgde de heei Beuker. Het heeft hem dan ook verheugd dat de huidige regering als één harer doel stellingen heeft aangegeven het streven naar terugkeer tot normale verhoudingen op het gebied van de woningvoorziening en naar afschaffing van kunstmatigheden en belemmeringen, waarmede de woning bouw nog steeds te maken heeft. .Zolang echter de huren kunstmatig laag worden gehouden en mede daardoor de woningnood kunstmatig in het leven wordt gehouden, zolang kan van een ge zonde volkshuisvesting niet worden ge sproken." Met nadruk verklaarde de heer Beuker, dat geleidelijke liberalisa tie van de huurprijzen, opheffing van de woonruimtewet, een goed functionerende en op belegging afgestemde subsidierege ling en het wegnemen van elke discrimi natie tussen overheids- en particuliere bouw de doelstellingen van het woningbe- leid zullen moeten zijn. welke dit jaar nader gestalte dienen te krijgen Eveneens sprak de N.B.B.-voorzitter er zijn verheugenis over uit, dat de minister in zijn oorspronkelijke voorstellen inzake het nieuwe subsidiebeleid enkele wijzigin gen heeft aangebracht, die voor een goed deel aan de bij de N B B levende bezwa ren zijn tegemoet gekomen, waardoor de kansen op het welslagen van deze rege ling groter zijn geworden. Waarschuwend liet de heer Beuker er echter op velgen, dat zulks ook in belang rijke mate zal afhangen van de medewer king van de gemeenten bij het vaststellen van de prijzen van bouwgrond voor ar beiderswoningen in de particuliere sector. Bij de N.B B. leven echter toch nog en kele bezwaren, die ter kennis van de mi nister zullen worden gebracht. Met betrekking tot de hoogte der bouw kosten vestigde de heer Beuker de aan dacht op een bepaald, belangrijk facet daar van. te weten het aandeel in de totale bouwkosten bij hoogbouw, dat wordt ver oorzaakt door de eisen, gesteld in het z.g. schuilkelderbesluit. Dit besluit vereist, zo verklaarde hij, be paalde bouwkundige constructies van sou terrains, die in tijden van oorlog als schuil kelders dienst kunnen doen. Door de N.B.B gemaakte berekeningen tonen aan dat de bouwkosten van drie- en vierlagi- ge hoogbouwcomplexen, als gevolg van genoemde eisen, met acht tot tien percent zijn gestegen, hetgeen per woning een bedrag uitmaakt van niet minder dan 1.500.- tot f 2 000.-. Dit komt neer op een verhoging van huur van 230 tot 3.- per week. Het komt de heer Beuker niet juist voor dat deze extra-kosten gevolg van een door de overheid dwingend voorgeschreven maatregel ten algemene nutte ten laste van de huurders moeten komen. Hiervoor zullen volgens hem aparte subsidies moe ten worden verstrekt, tenzij de overheid ge noemde eisen facultatief gaat stellen. CAIRO (UPI) —Koning Mohamed V van Marokko heeft de held van de Riff- corlog, Emir Abdel Krim, uitgenodigd na twintig jaar van ballingschap naar Marokko terug te keren. Abdel Krim ver blijft sinds tien jaar in Egypte. Daarvooi vertoefde hij tien jaar in ballingschap. Woensdag werd hij met zijn broer Emir Mohamed ontvangen door de koning, die een officieel bezoek brengt aan de Verenig de Arabische Republiek. Een woordvoer der deelde daarna mee, dat de koning de zie kelijke Abdel Krim had uitgenodigd terug te keren om met eigen ogen de vruchten te zien van de strijd die hij begon. De Emir is lang voorstander geweest van een totale militaire oorlog om de Fran sen uit geheel Noord-Afrika te verdrijven. Maar verluidt zal de koning vandaag een iP7ock breneen aan de Emir. De generale synode der gereformeerde kerken te Utrecht heeft goedgekeurd, dat generale deputaten voor de zending ter voorbereiding van beslissingen inzake zendingstaken naast Indonesië waarne mers hebben uitgezonden naar Argenti nië, Brazilië, West-Pakistan en Roeanda- Oeroendi. De synode besloot dat het zen dingswerk op Midden-Java, Soemba, Su matra en Makassar in samenwerking met de christelijke Javaanse kerken op Midden-Java, de christelijke kerl$ van Soemba en de gereformeerde kerken in Indonesië de volle aandacht van de gere formeerde kerken hier te lande zal be houden. Voorts dat een beslissing ten aan zien van de aanvaarding van zendings terreinen, wel te onderscheiden van zen dingstaken, naast Indonesië tot nader or der dient te worden uitgesteld. Zij ver klaarde, dat de gereformeerde kerken be reid zijn om voorlopig, met name als voortzetting van de reeds gedane waar nemingen, zendingstaken te aanvaarden in Argentinië, Brazilië, West-Pakistan en Roeanda-Oeroendi. Eerder op de dag heeft de synode sich uitvoerig bezig gehouden met het rapport van deputaten over de stand van het gees telijk leven in deze kerken. Rapporteur van deze commissie was prof. dr. A. Pol man uit Kampen. De commissie deed in haar rapport aan de synode een reeks voorstellen en suggesties om het geestelijk leven te stimuleren, zoals persoonlijk bij bellezen, gebed, trouwe kerkgang, geen tijdloze prediking, catechetisch onder wijs, zielzorg in de gemeente, veelvuldi- ger viering van het avondmaal, lectuur van kerkelijke bladen, cursussen voor ouderlingen, decentralisatie van grote ge meenten, vorming van kleine gemeen schapskringen. pastoraal toezicht en het zo veel mogelijk inschakelen van leden in dienst der kerk, al dan niet ambtelijk De commissie stelde voor dat de syno de geen deputaten benoemen zal met op dracht de proeven van een nieuw leerboek voor de cathechisatie te ontwerpen om dat zulks niet op de weg van een genera le synode ligt, maar wel het verlangen uit te spreken, dat een van de kerkleden zulk een leerboek, dat algemeen waarde ring ondervindt zal ontwerpen. Het P.v.d.A. Tweede Kamerlid J. Blom heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd of deze kennis genomen heeft van de mededelingen, gedaan dooi de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid in een vraaggesprek vooi de N.C.R.V.-televisie op vrijdag 8 januari, waarin werd gezegd dat ongeveer 1,2 mil joen werknemers op een totaal van 3,5 miljoen (waarvan drie miljoen, vallende onder collectieve contracten) een loons verhoging hebben geïncasseerd als gevolg van de herziening van een aantal collec tieve arbeidsovereenkomsten? „Zo ja, is de minister dan niet van oor deel, gezien deze ontwikkeling der z.g. vrijere loonvorming, dat de ambtenaren voor wie ondanks herhaalde besprekingen in het georganiseerd overleg nog steeds geen redelijke en hoogst noodzakelijke sa larisherziening heeft kunnen plaatsvinden achterop zijn geraakt en daarmee de dupe zijn geworden van de nieuwe loonpoli tiek?" De heer Blom vraagt verder of de mi nister voornemens is te bevorderen, dat op zeer korte termijn de salarissen van het personeel in dienst der overheid uiter aard nadat het georganiseerd overleg ge raadpleegd zal zijn zullen worden ver hoogd en derhalve zal worden afgezien van het voornemen om zoals uit publika ties uit het gevoerde overleg is bekend ge worden pas in maart of daaromtrent na dere besprekingen met de ambtenarenor- ganisaties te voeren". Ten slotte vraagt het Kamerlid of de minister voorts bereid is mee te delen of er plannen zijn ook de van overheidswege gepensioneerden in de welvaartsverruiming te laten delen. Garagebrand. Door oververhitting van een kachel is brand uitgebroken in een garage te Oosterwolde (Fr.) De brand breidde zirh snel uit en vijf tractoren en een personenauto gingen verloren. Ook de garage werd geheel vernield. Een naast de garage staand woonhuis kon behouden worden. Generaal Vandaag zal de nieuwe commandant van de noordelijke leger groep der NAVO, generaal Sir. A. James H. Cassels een bezoek brengen aan Den Haag. waar hij zal worden ontvangen door de minister van Defensie, ir. S. H Visser. Vervolgens zal hij het hoofdkwar tier van de generale staf bezoeken. Adverteert in dit blad N.V. Cacao- en Chocoladefabriek „UNION" Wij kunnen op onze tnpakafdeling enige plaatsen, in de leeftijd van 1920 jaar. Wij bieden u naast werkzaamheden op een rustige afdeling een gunstige belonings regeling. goede sociale voorzieningen en gratis werkkleding. Nadere inlichtingen kunt u dagelijks, behalve za terdags. verkrijgen van 912 uur en van 25 uur. of op donderdag- en vrijdagavond van 6.307.30 uur bij de fabriek. Paul Krugerkade 45, Haarlem Onze a.s. VERBOUWING noodzaakt ons om onze gehele PRIJZEN ISrTO tegen ZEER STERK VERLAAGDE PRIJZEN te verkopen óók KERKO-BLOUSES NU SLECHTS alle maten A QR div. tinten 10 tot 15KORTING op onze andere artikelen. Verkoop begint 15 januari BARTELJORISSTR. 27 - HAARLEM - TEL. 11770 MN KRASNICKI DE GLIWICE Prijzen der plaatsen: 3.en 2.50. Voorverkoop en plaatsbespreken op 15 en 16 januari tussen 1015 uur, ook telef. onder 13466. Concertgebouw Haarlem - zondag 17'jan. Aanvang 8 uur. nbbs SPECIAALZAAK DAMESHOEDEN geven wij F. J. DAMAVF. ZIJLSTRAAT 66 TELEF. 13510 DJAKARTA (TASS) President Su karno heeft bij decreet de samenstelling bepaald van de „opperste adviesraad", al dus Antara. Deze raad zal bestaan uit de leden van het huidige zittende parlement, voorts 94 vertegenwoordigers van de In donesische provincie en afzonderlijke be- stuursdistricten, en 200 vertegenwoordi gers van de verschillende groeperingen onder de bevolking, onder wie: 40 boeren, 40 arbeiders en employé's uit de indus trie, 45 militairen, enzovoort. Elk lid van de raad is verplicht zich ak koord te verklaren met de terugkeer naar de grondwet van 1945 en met het politieke manifest van de president. De plaatselijke vertegenwoordigende li chamen zullen tweemaal zoveel leden voor de opperste adviesraad aanwijzen als no dig is en de president doet uit dit aantal een keuze tot het benodigde aantal leden. Ten aanzien van de vertegenwoordiging van de diverse groeperingen onder de be volking kan de president leden van de be- Met betrekking tot de streekplannen in Zuid-Holland heeft een lid van Gedeputeer- de Staten, mevrouw mr. De Ruijter-de Zeeuw, bij de behandeling van de pro- vinciale begroting voor 1960 bekend ge maakt, dat het streekplan Westland in juü of september aan de staten zal worden voorgelegd en drie maanden later het plan bollenstreek. Het streekplan IJsselmonde kan hopelijk in de eerste helft van 1961 wor den aangeboden. Het plan Voorne-Putten en Rozenburg, waarbij vele buiten-provin ciale problemen meespelen, zal niet vóór maart 1962 in behandeling kunnen wor den genomen. staande organisaties op dit gebied en ver tegenwoordigers van bepaalde beroepen uitnodigen, zitting in de raad te nemen. Ook is de president bevoegd, tot leden van de raad personen te benoemen, buiten vorengenoemde groeperingen om, die hij persoonlijk kan aanwijzen. Onze gehele collectie 1959 moet worden opgeruimd. Deze papieren worden met Zorg dat u er vlug bij bent, want de mooiste restanten zijn verkocht voordat u het weet. HART'S BEHANG Kleine Houtstraat 49 Gen. Cronjéstraat 60 Telefoon 11279 Telefoon 50582 Haarlem Haarlem-Noord Narcissenstr. 6-8 - Santpoort - Tel. K2560- 7041 vraagt per omgaande Aanmelden dagelijks van 8 tot en met 6 uur aan het bedrijf Bij de administratie kunnen wij plaatsen een jong voor het voeren van de hoofdboekhouding van onder onze vennoot schap resorterende dochterondernemingen Gewenste opleiding: MULO en in het bezit van of studerende voor een der diploma's boekhouden. Eigenhandig geschreven sollicitatiebrieven te richten aan de directie. cn 0/ irnDTIUr b'j aankooP °P de tweede deken naar keuze bijv. prach- ->U /o l\VJKIiriV7 tige moderne deken 2 persoons maat ƒ21.90. De tweede e <it\ OC deken kost u maarlu./b 100 #/o zuiver wollen „Merkdeken" grote 2 persoons maat 190/230 ƒ72.50. - De tweede deken kost u maar 56.25 Zolang de voorraad strekt. DE VERKOOP GAAT VANDAAG BEGINNEN NU KOPEN IS GELD VERDIENEN VOOR U voor contante betaling houden wij ons warm aanbevolen maar crediettermijn wordt eveneens toegestaan Ook de bekende AABE - VAN WIJK - PvZ - SOLE MIO enz. recht over het postkantoor en sociëteit Minerva Desgewenst komt onze reiziger u gaarne thuis bezoeken. Schrijft briefkaart

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4