Alphenaar MINISTER PINAY AFGETREDEN bescheiden veroveren MOPS jonge klare Met veel moeite kan Nederland plekje op internationale markt Eindelijk aanklacht tegen Strunk en Schonen Tot dusver zijn in West-Duitsland 200 neo-nazistische incidenten gemeld Baumgartner volgt hem op „zonder enige vreugde, uit plichtsgevoel" Franse „Mirages" voor Indonesië Aardbeving in Peru kost 38 mensenlevens Adenauer maakt in maart een halve wereldreis Brussel verwacht uit Kongo 81 leiders Razzia's in Bonn op neo-nazi's Soldatov volgt Malik als ambassadeur in Londen op 5 Frans bezoek aan Oost-Duitsland Kleine Europese landen concurreren scherp om handel met jonge staten in Afrika DONDERDAG 14 JANUARI 1960 Advertentie Van 15 januari tot 15 februari verkopen wij een aantal bijzonder mooie grammofoonplaten tegen sterk verlaagde prijzen KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 11532 (Van onze correspondent in Bonn) Het openbaar ministerie te Keulen heeft gisteren eindelijk een officiële aanklacht ingediend tegen de twee 25-jarige leden van de Deutsche Reichs Partei die in de kerstnacht de Keulse synagoge en een verzetsmonument met hakenkruisen en anti-Joodse leuzen besmeurden. Deze daad was het begin van een reeks anti semitische handelingen zotvel in de Bonds republiek als in andere landen. Het gaat hier om de bakker Arnold Strunk en de kantoorbediende Paul Josef Schonen. Bei den werden binnen 24 uur na hun daad gearresteerd. Zij gaven te kennen dat zij tot de wandaad waren gekomen „omdat xij het niet eens waren met het opdringen van de Joden in hoge functies in West- Duitsland". Op het uitblijven van de officiële aan klacht is de laatste dagen nogal wat cri- tiek geuit. De minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano verklaarde dezer da gen, dat het wel erg opvallend was dat een rechtbank in Rijnland-Paltz slechts een paar uur nodig had om de Deutsche Reichs Partei in het gelijk te stellen inzake het houden van een vergadering welke door de politie verboden was, maar dat de schen ders van de synagoge te Keulen ondanks hun bekentenis, nog altijd niet veroordeeld waren. „Wanneer de wetten onvoldoende zijn", aldus Von Brentano, „dan moeten de Bondsregering en de deelstaten nieuwe wetten maken. Men moet echter ook de moed hebben de mensen die falen door an deren te vervangen". In Rijnland-Paltz overweegt men een aanklacht tegen het enige D.R.P.-lid. dat het in de Bondsrepubliek gebracht heeft tot het lidmaatschap van een parlement, Schikora, die in de Rijnland-Paltzse Land dag (parlement) zitting heeft. Deze aan klacht kan leiden tot het uitbannen van Schikora uit het parlement van Rijnland- Paltz en zou, volgens sommige waarne mers, ook kunnen dienen om de D.R.P. te verbieden. De aanklacht wordt geba seerd op de volgende uitspraak van Schiko ra tegenover enige D.R.P.-leiders: „Ka meraden, ik waarschuw jullie: zeg niet in de openbaarheid dat wij streven naar wat geweest is en dat wij het daarmee eens zijn. Zeg niet dat Hitier ons liever is dan Adenauer. Geef ze geen middel in handen dat geschikt is om ons. de D.R.P., uit te roeien". In dezelfde toespraak noemde Schikora de democratie „de voederbak van het gepeupel" en „het totaal van alle ideo logische huichelarij". Materiaal over Globke Van Amerikaanse zijde te West-Berlijn weigert men Amerikaanse journalisten in zage te geven in een archief van het docu menten-centrum, waarin de persoonlijke gegevens van enige honderdduizenden voormalige leden van de N.S.D.A.P., Hit- Iers partij, staan. De journalisten wilden uit dit archief, dat de Amerikanen na de oorlog waarschijnlijk onbeschadigd in handen was gevallen, gegevens halen over de minister van Vluchtelingenzaken Ober- lander en over dr. Hans Globke, de staats secretaris in het Bundeskansleramt, het bureau van bondskanselier Adenauer te Bonn. Globke, die de rechterhand van Adenauer wordt genoemd, zou een juri disch commentaar hebben geschreven op de Hitleriaanse rassenwetten van Neuren berg welke tegen de Joden waren gericht. Dit commentaar, geschreven in de Hitier periode, zou zijn neergekomen op een rechtvaardiging van de rassenwetten daarvan. De Amerikaanse autoriteiten te Berlijn baseren hun weigering tot inzage van de akten op het feit dat daarmee het aanzien van de regering te Bonn kan wor den geschaad. Inmiddels is Globke in ingezonden stuk ken in het vooraanstaande blad Die Welt de laatste dagen verscheidene malen aan gevallen door lezers die het onbegrijpelijk vinden dat een man die een voormalige commentator is van de Neurenbergse ras senwetten zich thans in de hoogste gunsten mag verheugen. (Reuter) Ritter von Lex, staatssecre taris van het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft in de commis sie-voor Binnenlandse Zaken van de Bonds dag verklaard, dat zijn ministerie waar schijnlijk het federale gerechtshof voor grondwetszaken zal verzoeken de uiterst- rechtse Duitse Rijkspartij te verbieden. Dit zal geschieden wanneer voldoende ma teriaal bijeen is gebracht om een gunsti ge uitspraak te kunnen verwachten. Hij deelde mee, dat er in totaal melding was gemaakt van tweehonderd incidenten en dat 23 personen, voornamelijk jonger dan 25 jaar, waren gearresteerd. De premiers van de Westduitse deelsta ten zullen heden een besloten vergadering houden ter bespreking van de anti- Joodse incidenten en gemeenschappelijke maatregelen tegen de uiterst-rechtse groe pen. Op een woensdag door het Westduit se kabinet gehouden bijeenkomst is ge sproken over de anti-Joodse voorvallen. Een rechtbank te Bayreuth heeft woens dag een 26-jarige arbeider, die een haken kruis had geschilderd tot vier weken ge-, vangenisstraf veroordeeld. Een rechtbank te Frankfort heeft twee monteurs van 21 en 23 jaar, die hakenkruisen hadden ge schilderd tot elk drie weken gevangenis straf veroordeeld. Vele protesten Verscheidene honderden leden van jeugdorganisaties en leerlingen van scho len in Frankfort hebben woensdagavond met fakkels een bijeenkomst gehouden, waarop werd geprotesteerd tegen de anti- Joodse voorvallen. De protestvergadering werd gehouden op de plaats, waar een van de Frankfortse synagogen heeft gestaan. Een meisje legde een grote krans mi mosa's aan de voet van een gedenkteken ter plaatse. De minister van Onderwijs van Sleeswijk Holstein heeft medegedeeld, dat hij de on derwijsinstellingen in de staat heeft voor gesteld alle schoolkinderen een opstel te laten maken over het onderwerp „Wat ik van Adolf Hitler weet en wat ik van zijn politiek denk". De regering van Sleeswijk-Holstein zal aan Joodse organisaties een bedrag van 1.130.000 mark uitbetalen als vergoeding voor de schade, die gedurende de „kristal nacht" (in november 1938, toen de nazi's op grote schaal Joodse eigendommen ver nielden) aan de synagogen in de staat werd toegebracht. Een onderwijsinstelling voor volwasse nen in Göttingen heeft medegedeeld een speciale cursus te zullen geven over „De positie der Joden in de periode van het nationaal-socialisme". Tot nu toe hebben veertien Westduitse par tijen en organisaties geprotesteerd tegen het voornemen van de uiterst rechtse Duit se Rijkspartij om in het komende week einde in het Saargebied twee openbare bijeenkomsten te houden. Een dezer orga nisaties is de Hamburgse jeugdring waar bij 42 Hamburgse jeugdorganisaties zijn aangesloten. Kerkelijke vermaningen Leiders van de Verenigde Duitse Evan- gelisch-Lutherse kerk hebben in een ver klaring gezegd dat het niet voldoende is wanneer de Duitsers uiting geven aan hun medeleven met betrekking tot hun Joodse medeburgers. „Het Duitse volk moet ook zijn eigen tekortkomingen erkennen. De oudere generatie moet de jongeren helpen opdat deze zich een zelfstandig en duide lijk oordeel kunnen vormen over de tijd van het derde rijk en de voorvallen in de jaren voor de „machtsovername door Hitier c.s.", aldus de leiders van deze kerk, die thans te Hannover een bijeen komst houden onder leiding van bisschop dr. Hans Lilje. De rooms-katholieke suffragaan-bisschop (onderhorige bisschop) van Limburg, na bij Frankfort, dr. Walter Kampe, schreef woensdag in een kerkelijk blad onder meer: „Het werkelijke gevaar ligt niet bij de onevenwichtige kladderaars, die proberen zich belangrijk te maken. Het wordt gevormd door de half-democraten in organisaties van staat en maatschap pij, die nog niet met hun fouten en mis daden uit het verleden hebben afge rekend". Een delegatie van een Franse organisa tie van verzetsstrijders is dinsdag in Oost- Berlijn aangekomen, zo meldt het Oost- duitse persbureau ADN. De Franse be zoekers verklaarden bij aankomst, dat zij naar Oost-Duitsland waren gekomen om te zien hoe het land zich van nazi's heeft gezuiverd, aldus ADN. PARIJS (Reuter) In kringen van de luchtvaartindustrie te Parijs is woensdag gezegd, dat binnenkort een beslissing van de Franse regering wordt verwacht over de vraag of een Indonesisch verzoek om de levering van Mirage-straaljagers moet worden ingewilligd. Onderhandelingen over de verkoop zijn bijna voltooid maar worden opgehouden door een besluit van de Franse regering over de politieke kant van de zaak, aldus genoemde kringen. Frankrijk heeft zich tot dusver gehou den aan de overeenkomst van 1949, die bepaalt, dat geen militaire uitrusting aan Indonesië mag worden verkocht, die ge bruikt zou kunnen worden voor een moge lijke aanval op Nederlands Nieuw-Guinea. De Franse regering zou verstoord zijn door het recente Nederlandse besluit om de Nederlandse luchtmacht met Ameri kaanse Starfighters in plaats van met Mi- rages uit te rusten. In Franse kringen kon men geen inlich tingen geven over het aantal toestellen, dat Indonesië nodig heeft. ARE QUIP A (PERU) (UPI) Bij een sterke aardbeving, die woensdag avond begon en in de nachtelijke uren aanhield, is de Peruaanse provincie Are- quipa ernstig getroffen. Volgens de laat ste berichten kwamen 38 mensen om het leven en werden ruim 200 gewond. Ook in Chili en Bolivia is de beving gevoeld. Met vliegtuigen worden artsen, verple gend personeel en medicamenten aange voerd. In de stad Arequipa en de provin cie is de noodtoestand afgekondigd. Naar schatting is 80 percent van de woonruim te in het getroffen gebied vernield of on bruikbaar geworden. In Arequipa zijn tal rijke openbare gebouwen ingestort. Ook de Santo Domingo kerk, het Goyeneche-zie- kenhuis, een bank en het ministerie van dOpenbare Werken werden door de aard beving vernield. (Van onze correspondent in Bonn) De onlangs 84 jaar geworden bondskan selier Adenauer onderneemt in maart een halve wereldreis. De grijze kanselier vliegt dan over de noordpool naar Japan voor een officieel staatsbezoek. Op deze reis zal hij voorts een bezoek brengen aan Washington voor besprekingen met de Amerikaanse president Eisenhower over de topconferentie in mei met Kroesjtsjev in Parijs. Adenauer is op het ogenblik buitenge woon en ongelooflijk vitaal. Zijn driedaags bezoek aan Berlijn doorstond hij zonder enige moeilijkheid. Bij temperaturen van 10 graden onder nul haalde hij het waag stuk uit zijn hoed af te zetten om hem vol komen onbekenden officieel te groeten. Hij rustte niet voor hij zich door deskundigen en de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt, die bijna de helft jonger is dan de kanselier, uitvoerig over de Berlijnse we- deropbouwplannen te midden van sneeuw en een ijzige koude had laten inlichten. De reisplannen van Adenauer dit jaar „beperken" zich niet tot Japan en Ameri ka. Hij gaat binnenkort ook nog naar Ita lië en gaat vakantie houden op het Griekse eiland Rhodos, in de Middellandse Zee. Verder hebben een reeks Zuidamerikaanse staten de kanselier uitgenodigd, invitaties die hij tot dusver niet van de hand heeft gewezen. BRUSSEL (Reuter) De Belgische re gering heeft 81 Kongolese afgevaardigden uitgenodigd voor de Brusselse rondetafel conferentie ter bespreking van de toe komst van Kongo. Twintig Belgische par lementaire afgevaardigden zullen aan de conferentie deelnemen. In Brusselse politieke kringen voorziet men, dat een van de resultaten van de conferentie, die woensdag begint, de vast stelling van een definitief rooster voor de verwerving van de Kongolese onafhanke lijkheid zal zijn. De Belgische minister voor Kongo, De Schrijver, heeft reeds gezegd, dat de con ferentie geen bevoegdheid heeft tot het ne men van besluiten. Zij zal de Kongolese afgevaardigden slechts in de gelegenheid stellen hun meningen kenbaar te maken over een onafhankelijk Kongo. (Van onze Haagse redacteur) „Wanneer Nederland in de meeste lan den buiten Europa een goede faam geniet, heeft dat in hoofdzaak negatieve oorzaken: het is te klein en politiek te onbeduidend om gevaarlijk te worden en het is niet minder onfatsoenlijk en wellicht wel even of zelfs nog iets meer fatsoenlijk dan an dere landen. Daarmee scharen we ons in de rij van Belgen, Denen, Noren, Zweden en Zwitsers en dat betekent al concurren tie genoeg om ons een bescheiden plaatsje te veroveren op de markten van de jonge verre landen". Zo luidde een, uiteraard ietwat ironisch geformuleerde, passage uit het levendige betoog, dat dr. M. Weisglas, een der Al gemene vertegenwoordigers van de Neder landse industrie samenwerkend in de stichting vertegenwoordiging van de Ne derlandse industrie voor internationale be langen woensdagmiddag voor het Con tactcentrum op voorlichtingsgebied te Den Haag afstak. Aarzeling Ook al heeft men geen reden om on tevreden te zijn over het aandeel (tie) dat Nederland in de economische betrekkingen met de jonge landen in Afrika en Zuid- Amerika heeft verkregen, toch wilde dr. Weisglas daarover geen klaroengeschal laten horen. Daarvoor is de materie veel te ingewikkeld. Er is trouwens ook veel aarzeling bij de Nederlandse industrie om zich voor dergelijke projecten te interes seren. bijvoorbeeld omdat de binnenlandse markt voorlopig nog vele mogelijkheden biedt en zich bovendien tot een Europese markt vergroot, omdat men te maken krijgt met gebieden met een geringere BONN (UPI) De politie te Bonn heeft vanochtend vroeg tijdens een razzia waar bij 29 woningen doorzocht werden, 31 le den van twee neonazistische jeugdorganisa ties gearresteerd op verdenking van anti- joodse activiteiten. De beide organisaties waar de gearresteerden lid van zijn, de „Nationale Duitse Jeugd" en de „Federa tie van Nationale Studenten", zijn kortge leden door de Westberlijnse regering ver boden. Samen hebben de beide organisa ties, die sterk nazistisch zijn, ongeveer zeventig leden. (Van onze correspondent in Parijs) De conservatieve minister van Finan ciën Antoine Pinay is gisteren dan einde lijk uit de Franse regering getreden. Hij zal worden opgevolgd door de gouver neur van de Franse bank Wilfrid Baum gartner. Dinsdagmiddag had president De Gaulle nog gehoopt Pinay bij diens eerste bezoek aan het Elysée op het laat ste ogenblik aan zijn jasje vast te kunnen houden. Nadat Pinay een aanstelling als staatsminister had afgewezen ontvouw de de generaal hem toen een plan voor een reorganisatie van de regering waar bij de politieke opperleiding aan een klei ne groep oud-parlementsleden zou wor den opgedragen. Pinay zou dan de econo mische en financiële politiek kunnen blij ven oriënteren. Niet ten onrechte was Pi- nay's antwoord op dit voorstel echter, dat, indien men hem dan inderdaad de hoge verantwoordelijkheid voor de financiën en de economie wilde toevertrouwen, het dan wel zo simpel was dat hij zijn huidi ge portefeuille behield, en zodoende dan politieke stabiliteit dan men gewend is. omdat er een tekort is aan op de buiten landse markten gespecialiseerde krachten en omdat er zoveel levering op (lang lopend) krediet bij is. Daarenboven beschouwen de jonge lan den exportorders liever als een ouverture tot een industriële vestiging in het land zelf, meestal in combinatie met een natio nale onderneming. Voor vele Nederlandse bedrijven is een dergelijk project niet ge heel op eigen kracht te verwezenlijken. Tenslotte zijn de verre landen vaak vooral geïnteresseerd in de totstandkoming van complete projecten (zoals fabrieken, hotels, ziekenhuizen, havens), omdat ter plaatse nog gebrek heerst aan technische vak kennis. Ook dat veronderstelt het samen gaan van verscheidene bedrijven, hetzij uit hetzelfde land. De stichting Vertegenwoordiging van de Nederlandse industrie voor internationale belangen, die haar werkzaamheid in Indo nesië is begonnen (maar waar men het kantoor heeft moeten sluiten) heeft haar activiteit nu tot veertig verre landen uit gebreid. Ook de aard van haar werk is veranderd. Oorspronkelijk legde zij zich vooral toe op voorlichting en handelsbe middeling, tegenwoordig bevordert zij, zon der de kleine te verwaarlozen, met name de grote projecten, zoals de bouw van fa brieken. havens, koel- en slachthuizen Nu zit Nederland temidden van de scherpe internationale concurrentie niet geheel zonder troeven Wereldwijde con cerns als Philips. Unilever, K.L.M.. de scheepvaartmaatschappijen vormen reeds een aanbeveling en een steunpunt voor het Nederlandse bedrijfsleven in het algemeen, zoals ook de Nederlanders zelf in het ook werkelijk van het laatste woord In zijn departement verzekerd te kunnen zijn. Wanneer die bedoeling bij het staats hoofd niet voorzat dan kon hij, zo zei Pi nay, in het nieuwe voorstel moeilijk iets anders zien dan een poging hem weg te promoveren en in dat geval hield hij de eer maar liever voor zichzelf. Tegenover de journalisten die hem bij de uitgang van het Elysée stonden op te wachten verklaarde de afgetreden minis ter dat hij zich als ambteloos burger wil terugtrekken in Saint Chamond, het stad je waarvan hij al sedert ruim een kwart eeuw burgemeester is. „Ge kunt me daar te allen tijde bereiken", zo luidde zijn af scheidswoord, „onder het adres: Antoine Pinay, belastingbetaler". Die laatste boutade was kennelijk be doeld voor zijn politieke tegenstanders, die al hadden aangekondigd dat Pinay zich uit de regering wilde terug trekken om later, met een verhoogd prestige De Gaulle als president der republiek te kun nen opvolgen indien het huidige regime politiek of economisch eens vast zou lo pen. Er wordt in Parijs ook wel beweerd, dat de 68-jarige Pinay niet langer de ver antwoordelijkheid wilde dragen voor een economisch beleid volgens zijn eigen or thodoxe beginselen, dat in zijn ogen met een voortzetting van de oorlog in Algerije niet te vereniggn zou zijn. In de kringen rond de premier heeft men veel hoop gevestigd op de persoon van de nieuwe minister Baumgartner, die even afkerig als Pinay van iedere vorm van inflatie moet zijn. Baumgartner, ofschoon geen politieke figuur, staat eveneens aangeschreven als een vurig voorstander van de Europese integratie en de Atlantische samenwer king. De 57-jarige Baumgartner stamt uit een oude protestantse familie, uit de Elzas en als officiële financier van de Franse staat heeft hij in de elf jaren van zijn gouver neurschap grote onafhankelijkheid tegen over de lange rij van ministers van Fi nanciën getoond, die elkander in die tijd zijn opgevolgd. Evenals De Gaulle en pre mier Michel Debré heeft Wilfird Baum gartner ziin eerste stappen in het openba re en politieke leven gedaan als lid van het kabinet van de coqservatief-liberale oud-premier Paul Reynaud. Presidentieel bewind De Gaulle heeft intussen met de benoe ming van Baumgartner het a-politieke ka rakter van zijn regering nog eens nadruk kelijk geaccentueerd. Vermoedelijk zal de vakante portefeuille van Nationaal On derwijs vandaag aan een vakminister, in de persoon van de rector van de universi teit in Dakar, Payne, worden toegekend. De belangrijkste posten in het kabinet, waaronder ook Buitenlandse en Binnen landse Zaken en Oorlog, zullen dan in handen van niet-politieke figuren zijn ge legd. Men kan zich moeilijk onttrekken aan de indruk dat De Gaulle aldus een verdere stap heeft willen doen op de weg naar een presidentieel bewind, dat zich buitenland kernen van goodwill vormen. Dr. Weisglas noemde de reizen van Prins Bernhard van onschatbare waarde voor het Nederlandse bedrijfsleven en wees voorts op een paar nimmer falende propa- gandathema's, zoals het water en de koe. De posten van de buitenlandse dienst en de Nederlandse handels- en industriële missies vergemakkelijken en bevorderen het contact met de verre landen evenzeer. Echter: De Nederlanden dienen zich ten opzichte van de jonge staten te hoeden voor de hoovaardigheid van degene, die het op grond van zjjn verleden en ervaring allemaal veel beter weet dan de minister van de gloednieuwe staat die gisteren nog op de collegebanken zat. Ook wanneer het om op het eerste gezicht niet direct se rieuze plannen gaat, loont het de moeite een dergelijke aanvrage naar beste weten te behandelen. Men zal het in de jonge staten op prijs stellen wanneer men bereid blijkt met de vreemde problematiek mee te denken en mee te leven. In dat verband bepleitte dr. Weisglas het handhaven en zo nodig uitbreiden van de bilaterale hulp programma's voor de onderontwikkelde gebieden. Dr. Weisglas meent, anders dan de Nederlandse regering, dat men het niet hij het op zichzelf natuurlijk ook nut tige multilaterale hulpprogramma moet laten. Spreker legde er overigens de nadruk op, dat prijs, kwaliteit, leveringstermijn en kredietfinanciering de wezenlijke con- currentiepunten blijven. Tenslotte bereed dr. Weisglas een hem dierbaar stoknaardie: het belang dat het Nederlandse bedrijfsleven erbij heeft, dat het Soaans in Nederland als derde wereld taal, naast Engels en Frans, wordt aan vaard. Deze ambassadeur voor de Neder landse industrie is overtuigd van de rijke mogelijkheden welke Zuid-Amerika biedt, waarbij Suriname, waarover hij zich bij zonder geestdriftig toonde, als een uit stekende springplank kan dienen. steeds sterker aan de invloed en de con trole van de volksvertegenwoordiging ont trekt. In politieke kringen wordt deze ont wikkeling niet zonder ongerustheid gade geslagen en men is vooral benieuwd of de conservatieven, van wie Pinay nog altijd de zeer populaire vaandeldrager is, op kortere of langere termijn ook officieel in de oppositie zullen gaan. Of, en zo ja hoe veel, andere conservatieve ministers het voorbeeld van Pinay zullen volgen was gisteravond nog niet bekend. De geschet ste ontwikkeling in de richting van een nog persoonlijker regime van De Gaulle kan met de conservatieven in de oppositie al leen maar worden versneld. Het Elysée liet in een verklaring weten dat Antoine Pinay „de functie van minis ter van Financiën en van Economische Zaken niet langer uitoefent". „Dit besluit van het staatshoofd, genomen op voorstel van de premier (dit is de constitutionele formule) wordt gemotiveerd door redenen betreffende de interne gang van zaken van de regering." „Generaal De Gaulle heeft M. Antoine Pinay zijn waardering betuigd over de resultaten die door de po litiek van financieel evenwicht, de libera lisering van de handel en de monetaire sta biliteit zijn bereikt." „Deze politiek zal worden voortgezet." Baumgartner verklaarde tegenover ver slaggevers zijn functie van minister van Financiën „zonder enige vreugde" maar uit plichtsgevoel, te aanvaarden. „Ik ben -éltijd van mening geweest, en ben dat nog dat mensen met een politiek verleden en politieke ervaring voor deze functie het meest' geschikt 2ijn," zo zei hij. LONDEN (UPI) Jacob Malik is als ambassadeur van de Sovjet-Unie in Lon den vervangen door Aleksander Soldatov, zo meldt Tass. Malik, die sedert 1953 am bassadeur in de Britse hoofdstad was, wordt overgeplaatst naar een andere post. Het is bekend dat Malik al jaren lang hartklachten heeft. Hij is 53 jaar en was van 1948 tot 1952 UNO-afgevaardigde van de Sovjet-Unie. Daarna werd hij plaatsvervangend minister van Buiten landse Zaken. Soldatov was sedert 1955 hoofd van de afdeling Amerika op het Russische minis terie van Buitenlandse Zaken. Voordien maakte hij deel uit van de UNO-delegatie van de Sovjet-Unie. Hij heeft verscheide ne conferenties in het Westen bijgewoond. Hij was plaatsvervangend hoofd van de Russische delegatie die vorige zomer deelnam aan de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te Genève. Onze correspondent voegt hieraan toe: Maliks vervanging kwam, gezien zijn Jacob Malik zeven Londense dienstjaren, niet onver wacht. Hij had reeds enige tijd te kennen gegeven dat hij terug wilde naar Rusland. Het gezin Malik werd onlangs zwaar ge troffen door de dood van hun negentien jarige zoon. Onder Malik, die Gromyko opvolgde, kwam een belangrijke verbete ring in de betrekkingen tussen Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie tot stand. Malik hief het isolement van de ambas sade op en zorgde voor uitgebreide con tacten met allerlei kringen. Kortgeleden werd Malik voor de televisie geïnter viewd. Toen Malik naar Londen kwam was hij een bekende figuur. Op 37-jarige leeftijd was hij in de moeilijke periode van 1942 tot 1945 ambassadeur in Tokio. Malik is lid van het centrale comité der commu nistische partijen en had daarom grotere invloed dan zijn opvolger, die een beroeps diplomaat is. Het lijdt geen twijfel dat Malik een grote steun zal zijn voor Kroesj tsjev bij de voorbereiding van de top conferentie. Advertentie Uw levenslust bewaren Het is zo moeilijk om je snavel te houden als je honger hebt en je met een hele eendentroep op een kluitje zit, bang het riet in te worden gestuurd. Gedenk daarom, nu het vriest, de vogels

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5