Hongaars stiksel Rashonden 60 Jaar achter stuur Voorschot gemeentepersoneel op 3 percents-loonsverhoging Raad spreekt zich uit over de urgentie van kapitaalswerken Reiniging bepekelt Haarlemse straten Tourniquets BAAS BOVEN BAAS Schaatskampioenschappen van Noordholland Nieuwe burgemeester van Zwolle DONDERDAG 14 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT RAAD HAARLEM ATJIX.TRXI 1.2.3.4.5 Eerste bestek westelijke randweg aanbesteed Uitslagen tafelvoetbal Dierenbescherming vraagt brood voor vogels „Volharding" geopend Expositie van J. van Oost in galerie Uittenhout Objecten, die reeds door G.S. zijn goedgekeurd, worden uitgevoerd Burgerlijke Stand van Haarlem Bij bod en opbod Warme emmers Zondag in Spaarndam Over 500, 1500 en 3000 m Jaarvergadering ANMB afdeling Haarlem Mr. G. C. van der Willigen genoemd als kandidaat Aan het slot van de woensdagmiddag gehouden vergadering aanvaardde de Haarlemse gemeenteraad een namens B. en W. door wethouder Bakker in gediend voorstel om een voorschot over drie maanden op de toekomstige ver hoging van 3 percent van de ambtenarensalarissen te verstrekken. Voorts aanvaardde de raad, met de stem van de heer Proper (Comm.) tegen, een ver hoging van d# wethouderssalarissen tot 16.500. De andere voorstellen werden zonder of met geringe discussie aangenomen. De nestor van de raad, de heer Van der Veldt, beantwoordde de in ons blad van gisteren reeds gepubliceerde nieuwjaarsrede van de burgemeester met een kort woord, waarin hij onder meer zei, dat ook de raad dit jaar weer zal doorgaan met de vernieuwing van Haarlem. De door de burgemeester ver strekte cijfers over de woningbouw in Haarlem hadden betrekking op de eerste drie kwartalen van 1959. Met inbegrip van het laatste kwartaal zijn in het af gelopen jaar gereed gekomen 826 woningen (waarvan 568 woningwetwoningen). In aanbouw zijn 1519 woningen, waarvan 751 woningwet- en 706 premie woningen. Wethouder Bakker deelde mee. dat B. en W. bereid waren een voorschot op de verhoging van 3 percent van de amb tenarensalarissen, waartoe de onderhan delingen tussen de ambtenarenorganisa- ties en het departement van Binnenlandse Zaken hebben geleid, uit te keren over drie maanden. Dit voorschot zal nog in januari worden uitgekeerd. De wethouder zegde toe te zijner tijd met een uitgewerkt raadsvoorstel te zullen komen. De haasti ge indiening van het voorstel tot uitkering van een voorschot was nodig, omdat dit anders niet meer in januari zou kunnen worden uitgekeerd. De heer Voskuilen (Arb.) zei zich voorlopig te kunnen verenigen met het voorstel. Hij achtte een salarisverhoging van 3 percent echter verre van voldoen de, ofschoon hij erkende dat deze kwestie landelijk geregeld zou moeten worden. Voorts informeerde hij of het politieperso neel ook van het voorschot zou profiteren en vroeg hij met name ook aandacht voor het onderwijzend personeel. Ook de heren Loerakker (K.V.P.) en Proper (Comm.) steunden het voor stel, al achtten ook zij 3 percent teleur stellend. De heer Proper vroeg nog, of ook het personeel van het St. Elisabeths gasthuis zou meeprofiteren. Wethouder Bakker zei in zijn antwoord de geuite teleurstelling wel te kunnen begrij pen, maar was het met de sprekers eens, dat de raad nu niet „neen'.' kan zeggen. Hij bevestigde dat het politiepersoneel ook genoemd voorschot zou krijgen en verder iedere categorie, waarover de onderhan delingen met het ministerie zich hebben uitgestrekt. De voorgestelde verhoging van de wet houderssalarissen ontmoette tegenstand bij de heer Proper (Comm.), die een dergelijke verhoging niet juist achtte zo lang de ambtenarensalarissen ook nog niet voldoende verhoogd waren. De heer Bovenkerk (P.S.P.) vond het begrij pelijk dat een verhoging van 3 percent bitterheid bij de ambtenaren verwekte. Hij achtte een dergelijke geringe verhoging onbillijk, maar wilde daarom niet de ver hoging van de wethouderssalarissen die naar zijn mening ook zeker gerechtvaar digd is tegenhouden. De voorzitter sloot zich bij deze laatste zinsnede aan. De heren Voogd (Arb.) en Spek (Prot Chr.) achtten het door B. en W. voorgestelde presentiegeld van vijf gulden voor de leden van de com missies tot wering van het schoolverzuim te gering. Eerstgenoemde vroeg of er in de vaststelling van de presentiegelden enige lijn zat en of er indien dit niet zo was geen vaste regeling mogelijk zou zijn. De voorzitter noemde het een moei lijke zaak. Hij gaf toe, dat er geen vaste Advertentie Vanmorgen om halfacht is het personeel van de Gemeente Reiniging in Haarlem met man en macht begonnen aan het sneeuwvrij-maken van de belangrijkste wegen in Haarlem. Zeven vrachtwagens, volgeladen met zout en zand, rukten uit, maar om negen uur riep de directeur van de Reiniging toch de hulp van een aantal particuliere ondernemingen in waarna opnieuw zeven bemande vrachtauto's op de straat verschenen. Men begon te strooien op de zogenaamde A-routes, straten waardoor in de meeste gevallen de busroutes leiden, en vervol gens ging men over tot het bepekelen van de B-routes. Pas daarna komen de minder belang rijke straten aan de beurt. Uiteraard hoopte men bij de Reiniging, dat de sneeuwval niet te lang zou duren. In dat geval kan men overigens een be roep doen op een groep werklozen, die dan als sneeuwruimers omgeschakeld zal worden. De Provinciale Waterstaat heeft van morgen aanbesteed het eerste bestek van het aan te leggen tweede deel van de wes telijke randweg, van Zijlweg tot Heussen- straat in Haarlem. Dit eerste bestek om vat het maken van parallelwegen, riole ringen en grondverbeteringen met bijko mende werken aan de Waldeck Pyrmont- laan in Overveen. Er waren vijftien inschrijvers. De hoog ste was H. A. Punt uit Alkmaar met r 115.700. De laagste was W. Jansen in Haarlem met 87.800. De gunning is aangehouden. De uitslagen in de afdeling Haarlem van de NTVB luidden: J. Meyboom (Preston)H. v. Dalen (H.V. D.) 3-0; R. Matzinger (HFCN. Bakker (Scarabé) 0-0; H. v. Dalen (HVD)M. Bos Spurs) 1-1; N. Folkersma (EDO)G Olt- hof (Dissy Sport) 2-3, (Dissy Sp. kamp); T v. Emmerik (Spaarnestad)J. Meyboom 'Preston) 7-4; R. Kiffen (Mentawi Boys) H. Komduur (Oosthoek) 1-2; C. Bodenstaff 'Eendracht)—R. Scheelings (Victoria) 1-0; W. Folkersma (Young Boys)R. Kiffen (Mentawi Boys) 1-0; R. v. Baaren (KHFC) H. Komduur (Oosthoek) 0-3. lijn bestaat, maar meende dat een alge mene norm voor allerlei commissies niet te vinden was. Alle rndere voorstellen werden aanvaard nadat over sommige nog kort het woord gevoerd is om een vraag te stellen of een toelichting te geven. Zo voerden de heer S p e k (Prot. Chr.) en mejuffrouw B o 1 s i u s (K.V.P.) onder meer nog het woord naar aanleiding van de voorlopige vaststelling van de werkelij ke uitgaven van het openbaar kleuteron derwijs in 1956. Zij vroegen de wethouder of deze al een modus had gevonden voor een dergelijke vaststelling van de werke lijke kosten voor het bijzonder kleuteron derwijs. Wethouder Geluk deelde in antwoord hierop mee, dat hierbij landelijke normen een rol spelen, waardoor het vraagstuk vrij gecompliceerd is, mede door de vrij nieuwe onderwijswetgeving op dit ge bied. Hij zegde toe zich in deze problema tiek te zullen verdiepen. De Haarlemse Dierenbescherming heeft dringend behoefte aan oud brood, dat ge bruikt kan worden als voedsel voor de hongerende vogels. Men kan het brood af geven bij het asiel, Ridderstraat 11 te Haarlem. Vandaag wordt de ijsbaan Volharding gelegen nabij de Wagnerkade in Heem stede geopend. Voorlopig hebben alleen leden toegang. In „Galerie Uittenhout", Kleine Hout straat 41, wordt van 16 tot en met 31 janu ari een tentoonstelling gehouden van wer ken van de Rotterdamse kunstschilder J. J. van Oost. De expositie zal worden gèopend op 16 januari des middags om drie uur. LIEDERENAVOND Op dinsdag 19 januari zullen Hans en Mirjam Krieg een liederenavond geven in de Adventskerk in Aerdenhout. Deze bij eenkomst die uitgaat van de Doopsgezin de, Remonstrantse en Hervormde gemeente en de Religieuze Kring van Aerdenhout zal om kwart over acht beginnen met ge sproken bijbeltekst van ds. A. J. Snaayer, ds. W. J. Wery en ds. J. E. Drost. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: L. G. van Mourik-Vrij, d.; B. Lukens-Hazenberg, zn. ONDERTROUWD: W. C. Petersen en M. A. Hopman; H. C. Duitemeijer en G. C. van Huizen; J. A. v. Wulfften Palthe en Th. A. Bosschaart; W. Breeuwer en W. J. Lindeman. GETROUWD: M. T. C. M. Inderfurth en M. J. Th. Warnerdam. OVERLEDEN: P. C. Jansen, 83 j.; G. L. G. Remer, 65 jr.; J. E. Sanders, 70 jr.; L. Dekker, 58 jr.; wed. H. H. ten Broeke- Nijenhuis, 76 jr. De Haarlemse raad heeft In zyn ver gadering van woensdagmiddag het college van B. en W. gemachtigd aan Gedepu teerde Starten te verzoeken alsnog hun verklaring van geen bezwaar af te geven voor vier kapitaalswerken. die naar het oordeel van de raad niet kunnen worden uitgesteld. Deze werken omvatten: de uit voering van het voltooiingsplan Noorder hout 450.000), het aanleggen van twee schoolsportvelden in Delftwjjk (f 105.000), Jansstraat 134.000) en het verplaatsen van de speeltuin „Noordervreugd" ten be hoeve van de uitbreiding varn de Albert Schweitzerschool 40.800). Deze objecten werden namelijk krach tens door de minister van Binnenlandse Zaken genomen beschikkingen geplaatst op een lijst van werken, die „niet als on- uitstelbaar kunnen worden aangemerkt". Deze lijst bevat bovendien nog de bouw van een posthuis voor de dienst van Hout en Plantsoenen 50.000) en het vernieu wen van de riolering in de Zuiderhoutlaan en de Fonteinlaan 200.000). Gedepu teerde Staten hebben B. en W. verzocht te bevorderen dat de raad opnieuw de urgentie van deze werken zal bepalen. Volgens de beschikkingen van de mi nister zal een subjectieve uitkering wor den verstrekt voor het verbeteren van de walmuren van de Bakenessergracht en het vernieuwen van de Wildemansbrug 800.000), het verbeteren van de ooste lijke stadsrandweg 350.000) en het ver beteren van het gebouw van de voormalige h.b.s.-B 180.000). Voorts is er nog een lijst van werken, waarvan de minister zegt dat zij voors hands geen aanleiding geven tot herzie ning van de uitkering uit het gemeente fonds. Hieronder bevinden zich onder meer het vernieuwen van de riolering in de Kruistochtstraat en de Slachthuisstraat 363.000), het asfalteren van de Kamper vest en de Turfmarkt 194.000), het aan brengen van een nieuwe toplaag op het wegdek van de Delftlaan 63.900), het vernieuwen van de riolering in de Molijn- straat, de Engelszstraat en de Kleverlaan 327.100), het verdubbelen van de Schipholweg 950.000), het restaureren van het torengewelf van de Grote Kerk 105.000), het voortzetten van de restau ratie van het Frans Halsmuseum (ƒ150.000) en het verbouwen van de r.-k. school aan de Nieuwe Gracht. Ten aanzien van deze werken hebben Gedeputeerde Staten reeds hun goedkeu ring verleend. Wethouder Bakker zette uiteen dat de uitvoering van deze werken doorgang kan vinden, juist omdat G.S. reeds hun goedkeuring hebben verleend. BEVALLEN van een zoon, 11 jan.: E. S. H. SchipperHarting; 12 jan.: H. P. A. Seijsenervan der Linden; J. W. E. Bult Abels; 13 jan.: M. Vogelvan der Hoofd; A. Hoogervorstvan Dam. BEVALLEN van een dochter, 9 januari: J. M. OmtzigtVersteeg; 12 jan.: A. van RavenzwaaijJacobs; G. G. Rietman Elfers; 13 jan.: A. Cornelisde Leeuw. OVERLEDEN, 11 jan.: J. C. Bölte— Vertegaal, 55 j., Kamperlaan; 12 januari: A. Verhagen, 94 j., Reigerstraat; H. G. Harmes, 80 jaar, Timorstraat. ONDERTROUWD: 13 jan.: E. Eijsker en A. van der Peet; H. G. Kemp en I. de Graaff; P. F. van Zijl en J. W. van der Steeg; A. Bosch en E. M. M. Bakker; G. J. N. van Berkel en A. P. van Straten; J. G. Langeweg en M. Veenhof; P. Wechgelaar en H. P. Vijlbrief; J. H. Bos en M. A. Akersloot: J. L. Gerritsen en J. W. Ter voort; W. Dal en J. J. van Welt; H. M. Tromp en G. M. Hoeerheijde; W. P. Nou- ris en W. Lodewijks: M. T. van der Groef en R. Schipper. GEHUWD. 13 jan.: J. L. Brinkman en A. Toorenent: E. Noach en I. H. E. Stamm; T. J. Kansma en M M. T. Schoonebeek; P. de Klerk en R. B. Licht De heren Voskuilen (Arb.) en Spek (Prot.Chr.) vroegen naar de betekenis van het woordje „voorshands". Betekent dit dat de mogelijkheid bestaat dat na even tueel verder overleg alsnog een uitkering kan volgen? Wethouder Bakker bevestigde dat deze mogelijkheid inderdaad aanwezig is. Deze zaak wordt nog nader bekeken. De heer Proper (Comm.) vroeg wat er nu gaat gebeuren met alle genoemde wer ken en de heer Van Liemt (K.V.P.) meende dat de verhouding centrale over heidgemeenten in dit stuk wel duidelijk tot uiting komt. Het viel hem op dat on der de niet. onuitstelbare werken juist weer die objecten vielen, die onder re creatie gerekend moeten worden. Nadat wethouder Bakker nogmaals verzekerd had, dat de werken waarvoor reeds goedkeuring was verkregen, zouden worden uitgevoerd, verklaarde de raad zich akkoord met het voorstel. „Twintig guldentwintig gulden gebo den. Eenentwintig gulden daar eenen twintig gulden. Jatweeentwintig gulden, tweeentwintig gulden. Niemand meer dan tweeëntwintig gulden? Niemand meerverkocht". De zwarte hamer valt en het geroezemoes in het kleine zaaltje, waar voorheen Franken's lunchroom was gevestigd laait op. „Wat een prijs, veel te hoog", mom pelt iemand. Het waterkannetje, dat me vrouw in de hoek heeft gekocht, ver dwijnt en de assistent van veilingmeester P. Waterdrinker houdt alweer iets anders omhoog: een vleesschaal. Het bod begint, bij vijf gulden en de arm van de veilingmeester verandert on ophoudelijk van richting, wanneer hij stuk voor stuk de bieders aanwijst. Bij achttien gulden lijkt de animo iets te ver slappen, maar toch gaat de schaal voor éénentwintig gulden weg. De talrijke aanwezigen, die evenals wij door het openstaande raam, een nogal ongebruikelijk entrée naar bin nen zijn gekomen, schuivelen ongedurig met de voeten. Het bod ligt hoog vandaag. Heren met een sigaar in de mond houden nauwkeurige aantekening van wat er uit gaat. Mevrouw links in de hoek voelt zich prima, zo te zien Zij heeft net een paar prachtige waterkannetjes voor niet al te hoge prijs op de kop getikt. En meneer rechts, die zijn zwarte hoed afneemt om zich even over de reeds grijzende haren te strijken, wacht zijn beurt af. Er is van alles te kopen uit de inventa ris van de oud-lunchroom Franken, die wegens opheffing woensdag onder de ha mer is gebracht. Twaalf blikjes boenwas, een doos met kinderringetjes, naast een deegrol en een complete douche-inrichting. De catalogus is tot nummer 704 doorgenummerd: t.l. ornament boven de entree. In het zaaltje met de eikenhouten lam- brizering, waarboven lampjes aan de wand een gedempt licht uitstralen (alles al verkocht) gaat de veiling door. Een mevrouw net moeizaam door het raam naar binnen geklommen zegt in het algemeen dat ze alleen maar even rustig komt kijken. „Ik koop toch niets". Als eindelijk de wijnen aan bod komen, raakt de heer met de zwarte hoed geïn teresseerd. Hij biedt, iemand anders gaat over zijn bod heen. Nog hoger komt het bod te liggen. Veel mensen zijn geïnteres seerd in wijn. Als dan eindelijk het laatste bod het krachtigste blijkt te zijn, knikt meneer rechts tevreden. Hij heeft de par tij. OOOOOOGOOOOOOCJOCOOOOOOOOf* «ocooooooo WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Van Mensen en Dingen T5tmrvlnnAnnlnK oti „Wij geloven dat ons mooie land vrij zal komen". Voor de etalage, waarin dit op schrift in het Hongaars prijkt, geschreven rondom het „Kossüth"-embleem, blij ven wij staan. Achter deze etalage, in .zijn gloednieuwe schoenenrepa- rati.eplaats zetelt de heer Jó- zsef Radics en er is niet veel verbeelding voor nodig om uit de Hongaarse spreuk in de etalage en de Hongaarse naam van de eigenaar af te leiden dat wij bij een Hon gaarse schoenhersteller zijn terechtgekomen. Maandagmorgen opende de heer József Radics in de Ge dempte Voldersgracht la zijn nieuwe, en wat meer zegt, zijn eigen schoenwerkplaats. In zijn geboorteland is zo iets onmogelijk en de heer Radics heeft het dan ook niet voor mogelijk gehouden dat hij nog eens baas zou zijn in eigen bedrijf. Maar het is nu zover. Ongeveer vijfentwintig jaar geleden heeft de heer Radics in Hongarije zijn vakdiploma schoenhersteller gehaald. Hij heeft zich echter niet alleen met het schoenherstellen be zig gehouden, maar ook met het besturen van trams en bussen in zijn geboorteland. Het was dan ook niet zo verwonderlijk dat hij, nadat hij na de opstand in 1956, in Nederland is gekomen, enige tijd bij de N.Z.H. als chauffeur werkte. Vele Hon garen hebben dit gedaan en velen hebben ook na deze werkperiode iets anders ge zocht. Zo ook de heer József Ra dics. Na zijn Nederlands diplo ma van vakbekwaamheid te hebben behaald, is hij er nu in geslaagd met behulp van het Maatschappelijk werk hier een eigen winkel in te richten. De helft van het be nodigde geld is beschikbaar gesteld door de U.S.E.P. (United States Escapes Pro gram), een organisatie die vluchtelingen in staat stelt het werk dat zij in hun va derland deden, in het land waar zij nu verkeren voort te zetten. József is gelukkig met zijn winkeltje. Het is keurig ge schilderd. in de hoek staat een laag tafeltje met een paar rieten stoeltjes voor de „wachtklanten" en langs de kant vindt men de stikma chines en verder alles wat in een zichzelf respecterende schoenwerkplaats behoort te staan. „Alles zelf geschilderd en opgeknapt" vertelt de heer Radics trots en het valt op dat hij al goed Nederlands spreekt. Het is alleen zo jammer dat mevrouw Radics en de twee kinderen Radics dit niet kunnen horen. Zij wonen nog in Hongarije, maar het is natuurlijk de bedoeling om ze naar Hol land te krijgen als er een uitreisvisum kan worden verkregen. Terwijl wij zo zaten te praten en de heer Radics in een sneeuwwit schort achter zijn werktafel een korte de monstratie schoenherstellen De heer József Radies zijn nieuwe uhnkel weggaf, kwam er weer een tuiltje bloemen binnen. Bloe men van kennissen en bloe men van Hongaarse vrien den. Ook de omwonenden toonden belangstelling. Mevrouw om de hoek had haar schoenen al gebracht. En er waren zelfs al maat schoenen besteld. Maat schoenen! Volgens Hongaar se traditie is de heer Radics ook van plan schoenen naar maat te gaan vervaardigen. De Hongaren hier in Haar lem zullen ongetwijfeld ver heugd zijn bij een landge noot eindelijk weer eens maatschoenen te kunnen krijgen. Voordat wij af scheid namen, bladerden wij nog een paar foto-albums door van József Radics. Fo to's uit Hongarije, naast foto's van Haarlem. Familie kiekjes, naast vrienden in Haarlem. Voor József Radics bete kent zo'n album veel; familie in Hongarije, werk in Haar lem. De Kynologenclub „Ken- nemerland" houdt op zondag 24 januari een clubmatch in restaurant „Dreefzicht" te Haarlem. Een ieder, die een rashond bezit kan voor deze wedstrijd inschrijven, waarna men een deskundig oordeel over zijn of haar viervoeter kan krijgen. De aanmelding sluit op 16 ja nuari. Inschrijfformulieren zijn te verkrijgen bij M. van der Weijer, secretaris van de Kynologenclub „Kennemer- land". Badhuisstraat 31 in Haarlem. De heer H. Tweehuysen uit Haarlem komt nog even terug op de reeks „toekomst artikelen", die wij in onze oudejaarseditie publiceer den. Een onzer redacteuren opperde daarin het plan om de N.Z.H.-bussen in het ver volg zonder chauffeurs te laten rijden, en om de beta ling te laten plaatshebben door middel van een tour niquet. De heer Tweehuysen nu deelt ons mee, dat hij ruim vijftig jaar geleden, in maart 1909, in opdracht van een technische uitgeversmaat schappij plannen heeft ont worpen voor „zelfbediening" in de Haagse tram door mid del van een tourniquet te vens tel-apparaat. De aan- De directeur van de ge meentereiniging te Haarlem verzoekt ons alle Haarlem mers te vragen in het ver volg geen hete of gloeiende sintels en as in de vuilnis emmers te deponeren. De laatste weken is het herhaal delijk voorgekomen, dat hierdoor de inhoud van de vuilnisauto's in brand raak te. Een snelle rit naar de brandweerkazerne kon ge lukkig een totaal verlies van de vuilnisauto voorkomen. Ook is het gebeurd, dat de inhoud van de vuilnisauto's brand veroorzaakte in de schepen, die het vuil afvoe ren en waardoor ernstige schade werd geleden. De directeur van de reini ging hoopt, dat dit alles in het vervolg voorkomen kan worden, zodat het personeel niet genoodzaakt zal zijn de heet of warm aanvoelende emmers ongeledigd te laten staan. wijzing der haltes geschied de. zo schrijft hij, door knop- bediening door de wagen bestuurder én door de pas sagiers. Een en ander was uitgewerkt op constructie tekeningen. De heer Twee huysen besluit zijn brief met de (spijtige) opmerking, dat de uitvoering niet doorge gaan is omdat de buiten landse instanties er geen pa tent op wilden verstrekken. Van de heer P. J. Arnol- dus uit Haarlem ontvingen wij 'n knipseltje uit een niet bij name genoemde krant waarin gezegd wordt dat het onjuist is, dat het flatgebouw „Haarlem-Hoog" met zijn 15 verdiepingen en een hoogte van 45 meter het hoogste woongebouw van Nederland zal worden. Aangezien wij deze mening enige tijd geleden ook ver kondigden. haasten wij ons de mededelingen uit het krantenknipseltje woordelijk over te nemen. Er staat na melijk: Auto's zijn de meest nor male dingen, die men in het moderne verkeer tegen kan komen. Een straat zonder een auto, ook al is het nog zo'n klein wagentje, kan men geen straat meer noemen. Vroeger was dat anders. Ja, vroegerdaarover kan zeer zeker de heer J. H. Ki- lian, oud-rijwielhersteller, oud-garagehouder en chauf feur meepraten. De heer J. H. Kilian, die nu in Bennebroek woont, hoopt op 14 februari zijn 79- ste verjaardag te vieren. Dat is op zichzelf niets ►ijzonders, hoewel wij 79 jaar een zeer respectabele leeftijd achten. Wat er dan wel zo bijzonder is? Van deze 79 jaar, die de heer Kilian er bijna op heeft zit ten, heeft hij er zeker een goede zestig achter het stuur doorgebracht. En als de heer Kilian daarover begint te vertellen Vroeger, heel vroeger, zo omstreeks 1900, kon jp zo maar zonder rijbewijs ach ter het stuur van een wagen kruipen. Nouwagen. Eén cilinder karretjes, die je met een gloeiende soldeerbout moest voorverwarmen, om de ontsteking op gang te brengen. Om te mogen rij den was een papiertje van de commissaris van politie voldoende en zo'n papiertje bezat de heer Kilian dan ook wel. Hij heeft eerst in rijwielen gedaan, die hogeu kent ze wel. Daarna in auto's en motorrijwielen en daar is het eigenlijk wel zo'n zestig jaar bij gebleven. Nu nog knutselt de oude heer Kilian wel in de garage van zijn zoon. Hij kan zich nog best her inneren hoe hij als eerste in Nederland een afslagmag neet gemonteerd heeft in een motorrijwiel, dat bestemd was voor een Londense show. En hoe hij samen met het meisje, dat later zijn vrouw is geworden, eens een dagje in een geleende auto mobiel naar Purmerend ging. Dat dagje viel toevallig op één mei en toen men door Zaandam tufte, was geheel Zaandam in last. Nu nog lachen de heer en mevrouw Kilian bij de herinnering aan de stenen die hen om de oren vlogen en het ge schreeuw van de bevolking: „Daar heb je de bourgeoi sie!" Of er veel ongelukken ge beurd zijn in die zestig jaar? De zoon van de heer Kilian „Men heeft kennelijk geen rekening gehouden met het Gorcumse torenflatgebouw, dat zelfs uit 16 lagen zal be staan, waarbij is inbegrepen het restaurant, dat bovenop komt te staan. De totale hoogte zal zelfs dik 50 meter bedragen. De vloer van het restaurant komt op 45 meter hoogte te liggen, dus daar is Haarlem niks bij. De bouw van de Haarlem se flat wordt uitgevoerd voor 2.300.000, doch de Gorcumse flat zal, met de inrichting er bij, meer dan 3 miljoen kosten. Dan zal dus Gorcums to renflat het hoogste woonge bouw in Nederland zijn. Laat dat een ieder gezegd zijn!" kon zich niet herinneren ooit een ernstig ongeluk, waarbij zijn vader betrokken was, te hebben meegemaakt Be halve dan die keer in de buurt van Barneveld, toen zijn vader bij het passeren door een trekker met aan hanger opeens naar links werd gedrukt, bijna tegen de bomen op. „Alle vier de spatborden eraf. Ikzelf was toen nog zo klein (gebaar met de hand, even boven de grond) toen de wagen ge maakt werd". De heer J. H. Kilian rijdt nog altijd. Maar aan een stuurversnelling kan hij nog niet wenden. Hij houdt het maar liever bij een „pook" in de grond. De heer J. H. Kilian De ijsclub „Nova Zembla" in Spaarndam organiseert voor zondag 17 januari op haar baan aan de Slaperdijk wedstrijden om het kampioenschap van Noordholland voor mannen over 500, 1500 en 3000 meter. De wedstrijden die onder auspiciën van de KNSB worden gehouden beginnen om elf uur 's morgens. Deelnemers moeten ten minste achttien jaar oud zijn en lid van een bij de KNSB aangesloten ijsclub. Inschrijvingen kunnen telefonisch geschie den onder nummer K 2504-292 en ook voor de aanvang der wedstrijden op de ijsbaan De prijzen bestaan uit bekers en medailles. De Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en de elektroni sche industrie, afdeling Haarlem, houdt dinsdag 19 januari in het Hervormd wijk- gebouw, Ged. Oude Gracht 104 in Haar lem, haar jaarvergadering. Als bestuurslid zijn aftredend de heren G. Jansen, voorzitter C. J. Reijendam, tweede secretaris J. Boot en H. van Dam me. Voorts is er een vacature door het tus sentijds aftreden van de heer M. Dooye- weerd. Daar de heer Jansen niet meer be schikbaar is stelt het bestuur voor in zijn plaats de heer J. Maerten te kiezen en in de vacature te voorzien door de verkiezing van de heer J. Bakker, werkzaam bij Fi- gee. De heer G. Jansen zal met deze jaarver gadering een 12Vs-jarig voorzitterschap van de afdeling Haarlem der ANMB af sluiten. Spoedig is de benoeming te verwachten van de nieuwe burgemeester van Zwolle, als opvolger van jhr. mr. G. A. Strik van Linschoten die eind december met pen sioen is gegaan. Als serieuze kandidaat voor de vacerende functie wordt onder meer mr. G. C. van der Willigen, burge meester van Haarlemmermeer genoemd. Een andere kandidaat is de heer J. A. F. Roeien, ec. drs., burgemeester van Delf zijl. Een figuur uit de V.V.D. zou de mees te kans maken voor de bezetting van deze burgemeestersplaats. Mr. Van der Willigen is thans ruim drie jaar burgemeester van Haarlemmer meer.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7