NOORSE SOKKEN JAC. v. d. NOORD Een en een kwart jaar celstraf tegen bedrijfspolitieman geëist Die Raeckse dwong titelkandidaat Czaar Peter een gelijkspel af ^^Brieven aan de redactie Aanpassing van kostprijsberekening aan marktsituatie bepleit Agenda voor Haarlem en de IJmond DONDERDAG 14 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 HAARLEMSE RECHTBANK Wegens wegnemen van post- en spaarzegels elsen-IJmuiden Beverwijk Grafruimte in Grote Kerk voor gevonden heenderen I ien studentenverenigingen protesteren hij Franse ambassade P. Zegwaart voorzitter Heemsteedse K.A.B. Receptie „Kendracht maakt macht" A.R.-kiesvereniging hield forum-avond Kort nieuws AGRARISCH CONGRES P.V.D.A. Critiek op „kortzichtige houding" van landbouworganisaties SPAARNE 60 bij de Melkbrug Rederij L. Smit gaat samenwerken met Engelse mij. Tegen een 33-jarige politieman van een grafisch bedrijf in Haarlem heeft de offi cier van Justitie, mr. J. J. Bredius, een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. De man stond terecht om dat hij tussen januari en september van vorig jaar 24.000 spaarzegels van vijf gulden, en voor enkele tientallen guldens postzegels en luchtpostbladen uit het be drijf zou hebben weggenomen. Uit het requisitoir en het pleidooi in deze zaak rees de trieste achtergrond van de door de politieman begane misstrap op. Tot aan de malversaties was hij een man van onbesproken gedrag. Als marinier vocht hij in Indonesië vrijwillig tegen de Japanners. Later streed hij als vrijwilli ger in Korea. Een man met een opofferen de vaderlandsliefde. Het grafische bedrijf stelde hem aan als politieman. Als zodanig mocht hij overal in het bedrijf komen. De man kreeg niet suikerziekte te kampen. Hij verdiende 65 per week en kon dure Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Huldigingsconcert N.Ph.O. voor Jos. de Klerk. Vrijdag 20.15 uur: Concert N.Ph O. Stadsschouwburg: Vrijdag 20 uur: To neelgroep Theater met „Mama San". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Schinderhannes", 14 jaar. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. maandag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: ..Alle lieben Peter", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag tot en met zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woens dag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Oo?ratie Petticoat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Room at the top", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De tijger van Eschnapur", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „The king and I", vrijdag en zaterdag 14. 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Holiday for lovers", alle leef tijden. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Van het westelijk front geen nieuws". 14 jaar. Vrijdag 20.15 uur en zondag 19 en 21.15 uur: „Menschen im Hotel", 18 jaar. Zondag 14 en 16.15 uur: „De koning der cowboys", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Babette op het oorlogspad", 14 jaar. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Some came running". 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „In de riolen van een wereldstad", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Het beest in de nacht", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Orfeu negro", 14 jaar. Vrijdag en zater dag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Middle of the night", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Zater dag en zondag 20 uur: „De Indische graf- tempel", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Tot 18 januari dagelijks van 10 tot 17 uur (bovendien vandaag van 19 tot 21.30 uur) en zondag van 13 tot 16 uur: „Expositie Kerkbouw nu". „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 februari dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van Anje Zijl stra. Museum „Het Huis Van Looy" (Kam- oerlaan): Tot 18 januari dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. zondag 14 tot 17 uur: Kerstexpositie van werken van leden van de Hollandse Aquarellistenkring (Verder raadplege men de rubriek „Uit- "aan in Haarlem" van vrijdag 8 januari 1 DONDERDAG 14 JANUARI Rex. 20 uur: „Tale of two cities". Thalia, 20 uur: „Hoe vertel ik het mijn Jochter?" Raadhuis. 9.30 tot 12 uur: Spreekuur wethouder van openbare werken. Zaal Abelenstraat, 20 uur: Spreekuur Alcoholics Anonymous. Picter Vermeulenmuseum. Cultureel Ge bouw, open van 14 tot 16.30 uur. VRIJDAG 15 JANUARI Thalia, 20 uur: „Hune, wollt ihr ewig leben". Rex, 20 uur: „Menschen im Hotel". Jan Campertschool, 20 uur: Ouderavond Cultureel Centrum, 20 uur: Fotokring. Raadhuis, 20 uur: Politiek jongeren contact. Raadhuis, 11 tot 12 uur: Spreekuur wet houder van financiën. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 14 JANUARI Kennemer Theater, 9.30 tot 11.30 en 13.30 tot 18.30 uur: Hoogovenschaaktoernooi: 20.30 uur: Bonte avond en bal. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Film avond Commissie Cultureel Beverwijk. Het Centrum, 14 uur: Lezing voor Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. Ulo-school Kuenenplein, 20 uur: Lezing •De Keerkring". Moensplein, geref. kerk. 20 uur: cussie-avond geref. jeugd. VRIJDAG 15 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: Tarzan en zijn vijanden". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: n ie ransel". W.B. Theater. 20 uur: „Casim de ban diet van Zhobe". Deken Waarestraat 50a. 20 uur: „Alcoho- l'cs Anonymous". Het Centrum. 20 uur: Filmavond Neder landse Reisvereniging. Dis- „Turf geneesmiddelen niet betalen. Hij had en kele bijbaantjes, maar moest die door zijn ziekte opgeven. Hij kreeg schulden. In het bedrijf zag hij vellen spaar- en post zegels waar misdrukken op voorkwamen. Hij nam deze vellen weg. Er zaten ook goede zegels bij en de spaarzegels wissel de hij in bij kruidenierswinkels. Begin sep tember liep hij tegen de lamp. Hij werd op staande voet ontslagen en gedetineerd in het huis van bewaring. „Dit is een ernstige zaak. Verdachte had een vertrouwenspositie met een grote ver antwoordelijkheid en daarvan heeft hij misbruik gemaakt. Hij heeft het bedrijf in opspraak gebracht", zei de officier van Justitie vanmorgen iq zijn requisitoir maar aan de andere kant stelde hij dat de rap porten over verdachte zeer gunstig zijn. De raadsman, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, vertelde de levensgeschiedenis van verdachte. Hij achtte het mogelijk dat een in de strijd in Korea opgelopen schotwond en een shock de psychische weerstand van verdachte heeft aangetast, waardoor hij eerder dan een gezond man voor de ver leiding is bezweken. De raadsman zei dat hij voor verdachte, als deze zijn straf heeft uitgezeten alle hoop voor de toe komst heeft. Hij verzocht de rechtbank de zaak met de grootste clementie te beoor delen. Uitspraak donderdag 28 januari om half tien. Naar aanleiding van de vondst van een aantal beenderen, die maandag zijn bloot gelegd bij het omhakken van de bomen bij de Vishal op de Grote Markt in Haarlem, vernemen wij nader van de president kerkvoogd van de Grote Kerk, dat zich in de kerk een grafruimte bevindt, die spe ciaal is bestemd voor de bijzetting van stoffelijke resten van mensen, die oor spronkelijk in of bij de kerk waren begra ven. De gevonden beenderen zullen thans in deze kelder worden bijgezet, zodat zij niet behoeven te worden overgebracht naar de Noorderbegraafplaats. Op deze wijze is het mogelijk een piëteitsvolle rustplaats voor deze stoffelijke resten te verzekeren. Een delegatie van tien Amsterdamse studentenverenigingen, die tezamen ruim tweeduizend studenten vertegenwoordigen, heeft vanmorgen op de Franse ambassade in Den Haag aan de ambassaderaad, de heer H. Ruffin, een open brief aangeboden, waarin de studenten een ernstig protest hebben geschreven tegen de toestanden in de Algerijnse kamnen. Op de woensdagavond in gebouw „Nieuw Berkenrode" in Heemstede ge houden jaarvergadering van de plaatse lijke afdeling van de Katholieke Arbei ders Beweging, hebben de leden de heer P. Zegwaart als hun nieuwe voorzitter ge kozen. Zijn voorganger, de heer G. J. Wil- lemse, had wegens zijn drukke werk zaamheden geen herbenoeming meer wil len aanvaarden. Wel verklaarde hij zich bereid als tweede voorzitter in het be stuur zitting te blijven nemen. De andere periodiek aftredende bestuursleden, de heren J. J. de Bruin en G. W. Kuiper, respectievelijk tweede secretaris en pen ningmeester werden bij acclamatie her kozen, waarna het bestuur nog met de heer J. van Dam als tweede penningmees ter werd uitgebreid. Aan het begin van deze avond had de heer G. J. Willemse zijn gebruikelijk jaaroverzicht gehouden, waarin hij over het algemeen een schromelijk gebrek aan belangstelling bij de leden voor het werk van de afdeling constateerde. Zo waren alle culturele bijeenkomsten bedroevend slecht bezocht en de bezoekers aan de ten toonstelling van de resultaten der vrije tijdsbesteding waren voor het grootste ge deelte uit andere kringen dan de K.A.B. afkomstig geweest. Eveneens noemde spreker het typerend voor de geest in de afdeling, dat ook deze vergadering slechts door vijftien van de 730 leden was bezocht. Desondanks blijft het bestuur actief en men heeft dan ook weer twee gespreks groepen georganiseerd, onder leiding van broeder Alexius en kapelaan F. Kerstholt. Tevens zal in mei de gebruikelijke bede vaart naar Heiloo worden gehouden: men wil de leden straks in de gelegenheid stel len tot een bezoek aan de Passiespelen in Tegelen. Voorzitter Zegwaart hoopte op een kor te zittingsperiode, daar hij deze functie gaarne in handen zou zien van een jonger lid. Na de pauze was het de beurt aan de heer en mevrouw A. Nunnink voor een verslag van hun reizen naar Spanje en Amerika, de laatste per vliegtuig via de noordpool. De heer Nunnink vertelde op onderhoudende wijze over Spaanse floklo- re, landschapschoon, stierengevechten en volksdansen, zijn echtgenote gaf een niet minder boeiend verslag van haar bezoe ken aan Californië, Hollywood en Disney land. Een groot aantal kleurendia's vorm de het illustratiemateriaal van deze inte ressante causerieën. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE GEBOREN: Catharina Josephina, d. v. Th. H. J. Striekwold en H. M. M. Gozeling; Fredericus Theodorus, z. v. J. Steffens en G. J. M. Mudde. ONDERTROUWD: L. W. Snoek en G. M. -Snoeijing; P. G. Janmaat en J. P. Assen delft; A. W. Menting en R. Flapper; W. J. Turnhout en F. S. L. van der Eem; A. A. Goossens en V. M. J. van der Weiden; J. P. van Gestel en A. M. van Poecke. GETROUWD: H. van Eek en C. S. Vorster OVERLEDEN: G. A. Goldschmeding, 7 j. (jongen): K. Tinholt. 84 j.; wed. W. M. van der Weiden-Roozen, 87 j.; wed. E. H^. L. M. van Breemen-Spiegeler, 72 j. Door de verrassende overwinning van het Stichtse SVV op Concordia, is het hoofdstedelijke AMVJ dat uiteraard tegen het Voorburgse DES niet opgewassen bleek en met 1511, 1513, 315 en 159 de eer aan de landskampioenen van 1959 moest laten, naar de laatste plaats in de westelijke volleybalhoofdklasse geduikeld. De Utrechtse zege kwam ook het Haarlemse HVS niet welgevallig, dat nu alleen nog AMVJ onder zich heeft. De spanning aan de „top" en „staart" van de ranglijst, in het prille begin van de tweede competitiehelft, is bijzonder groot en belooft nog veel. Het zag er niet naar uit dat de Utrechte naren de Concordianen voor eigen publiek zouden kloppen; de gastheren namen een 20 voorsprong en hadden dus de zege voor het grijpen, maar een opvallend her stel in de derde set (1215) werkte dus danig stimulerend dat in de volgende sets de Rotterdammers met liefst 154 en 155 van het veld werden gespeeld. Reva had geen moeite met OVC (1513, 1510 en 154), doch rivaal RVC heeft tegen Sport centrum. dat door het voortreffelijke en bezielende spel van internationaal Dinko van der Stoep, tot grote hoogte rees, alle registers moeten openzetten om tenslotte met 12—15, 12—15, 15—3, 15—9 en 9—15 in Hilversum aan het langste eind te trek ken. Libanon leidde tegen SOS met 20. doch dankzij het goede werk van Hans Wijnen vielen beide punten toe aan SOS dat met 15—3, 15—13 en 15—9 de laatste drie sets voor zijn rekening nam. Bij de dames heeft Die Raeckse met twee invalsters landskampioene Celebes, de on geslagen leidster, geen vierde set kunnen afdwingen. De Haagse serves speelden de roodwitten parten en alleen in de derde set heeft men de gastvrouwen even het vuur nauw aan de schenen kunnen leggen. Met een time-out redde Celebes de situatie en won met 154, 158 en 1614. RVC hield AMVJ op de laatste plaats, ongebrui kelijke plaatsen voor de „maatschappr voor jongeren", met 1614. 1015, 152 en 156 en St Paul bedwong „Veenen- daal", 15—10, 15—12, 12—15 en 15—13. De stand in de hoofdklasse luidt: Overgangsklasse In een aantrekkelijke, nittige striid heeft Die Raeekse gisteravond in het Krelage- huis het Zaan«o C*aar P«*ter. een der titel kandidaten in de overgangsklasse, een ver dienstelijk gelijk spel afgedwongen. De Zaankanters toonden goed volleybal, ge baseerd op een behoorlijke techniek met lange slagen, die te weinig een blok als versnerrine vonden. Maar ook Die Raeck se liet zich niet onbetuigd, vormde met Peter. Wetterhahn. Horman, v. Beeknm Koner. De Nobel en Texier met de dri'' «•orsl genoemden als uitblinkers een hechte eenheid, bouwde goed op en kwam in aanva'skracht maar weinig te kort bi- de gasten. De eerste set werd door De Nobel en zijn mannen met 1511 gewonnen en vormde een aanmoediging om op de ingeslagen weg voort te gaan. Maar toen Die Raeckse in de tweede set op een 72 voorsprong de zuiverheid in de pass verloor en Czaar Peter de bal te gemakkelijk in handen kreeg moest de vonrsnrong spoedie plaats maken voor een "rote achterstand (12811 die niet meer ingelonen kon worden 1511. In de der le set bereikte men via 41 ën 46 de score 1010 en uiteraard Keek toen alles nog mogelijk Sterk snel hracM TJio Pnepkse vlak bil de hesliscin" H4—111 doch foutjes van De Nobel en Texier boden Czaar Peter de gelegenheid om in te lopen en toen kwam Czaar Petei een punt van de winst af, 1415. Na veel spanning won Die Raeckse uiteindelijk de set met 1614 en stelde voor ieder geval een gelijk spel veilig. Zonderling was het scoreverloop in de laatste set. De Zaankanters, pnder aan voering van IJs Oenen, namen eerst met 50 en daarna met 13—6 de leiding. Maar een verbeten eindspurt bracht de Haar lemmers wonderwel weer naast hun tegen standers, 13—13. He; was in strijd met de verhouding geweest als Die Raeckse ook deze set had gewonnen en zo kon ieder er vrede mee hebben dat de gasten deze set uiteindelijk nog met 1513 wonnen. Santpoort ontmoette het Enkhuizense Madjoe, dat technisch belangrijk minder presteerde dan tegenstander Santpoort, doch door de soepele arbitrage van scheids rechter Jongmans. die ook zonder fluit op de stoel had kunnen gaan zitten, toch een gedecideerde zege op de Santpoortenaren behaalde. Madjoe won de eerste sets met 157 en 156. In de derde set ging Santpoort iets steviger spelen en met harde smashes en serves werd het enthousiasme en de stug heid van de Westfriezen overwonnen. 6—3, 12—12 en 15—12. In de laatste set nam Madjoe met 96 de leiding, waarna Leijen een opslag en Geus voor het net Santpoort een kleine voorsprong bezorg de, 119. De gasten verkregen echter de serve en het bleek toen nog maar weinig moeite op de strijd in hun voordeel te be slechten. Dames Bij de dames werd leidster MHBS ver rast door het Velsense VCK. dat de Haar lemse dames in een vrij goede wedstrijd een gelijk snel afdwong. MHBS had moei te om op de spiegelgladde linoleumvloer van de Bavo-sehool in Beverwijk, de aan val tot volle ontplooiing te brengen Set standen: 915. 155. 156 en 5—15. AVC heeft zich tegen Madjoe zeer en thousiast geweerd, maar er lag te weinig svsteem in het snel van de groenwitten om Madioe serieus te bedreigen: 1512, 157 en 156. Mat spel. zonder stootkracht kostte De Blinkert gisteravond tegen Flevo. eveneens uit Enkhuizen, een winst punt. Setstanden: 1510, 615, 153 en 9—15. De uitslagen luidden: Heren: CIOS—PSCB 3—0. Santpoort— Madjoe 1—3. OSS—De Blinkert 1—3. Set Up—DSS 1—3. De Blinkert 3—FES 4—0 Velox 2OVRA 4 2—2. CIOS 2—PSVH 2—2. CIOS 3—WIK 3 2—2. Die Raeckse— Czaar Peter 2—2. HBC 3—WIK 3—1 HBC 2—PWN 3—0. Dames: OG 3—Velox 3 0—3 AVC- Madjoe 03. De Blinkert—Flevo 22. Set Up 3—De Blinkert 5 3—1. THB—Set Up 3 0—3. DSS 3—De Blinkert 3 0—4 PWN 2- FES 0—4. DSS 2—Gios 4 0—3. OSS 3— HBC 5 04. TopscoreGios 2 3—0. Sant poortEclecta 2 30. HBC 2Onze Ge zellen 31. WIKSpaarnestad 31. (Verkort weergegeven) Stralingsgevaar. In onze kranten hebben we kunnen lezen, over de gevolgen van het dragen van bepaalde Rolex-horloges, waarvan de uitstraling (670 m.R. per week) veel te hoog bleek en waardoor de dragers schadelijke gevolgen ondervonden. Er werd zelfs bij verteld, dat de echtgenote van de drager kortgeleden een mismaakt kind ter wereld had gebracht. Plotseling worden we dus opgeschrikt door de grote gevaren aan straling verbonden. Maar de regering stelt ons gauw gerust: „er is geen reden tot on gerustheid en de afwijking bij het mis maakte kind kan beslist geen verband houden met de straling van het horloge" Mag ik enige aanhalingen geven uit het boekje: „Het atoomvraagstuk en de mens" door M. C. J. Mackay, uitgegeven door het Nederlands genootschap voor internatio nale zaken in 1959. a. Uit het rapport van de wetenschap pelijke Commissie van de Ver. Naties: „De Commissie legt er de nadruk op, dat er op het ogenblik geen bekende grens is van blootstelling aan straling waaronder gene tische beschadiging niet plaats heeft". „Elke bestraling van hele bevolkingen moet beschouwd worden als hebbende genetische consequenties." „De wetenschap, dat acties van de mens zijn genetische erfenis kunnen benadelen en dat cumulatief effect van izonizerende straling zulke nadelen veroorzaakt, legt duidelijk de nadruk op de verantwoorde lijkheid van de tegenwoordige generatie." b. Uit een Amerikaans rapport: The bio logical efects of atomic radiation (1958) „Het noemt 10 r een voor de gehele be volking toelaatbare bijkomstige dosis stra ling per generatie van 30 jaar voor de voortplantingsorganen. Aan enige genetici werd gevraagd te schatten hoeveel muta ties dit op een volgende generatie van 100.000.000 kinderen zou opleveren. De doorsneewaarde van zes schattingen was 5.000.000." c. Uit het voorlichtingsblad van de Anti Atoombom Actie. dr. Med. Fr. Katz uit Iserlohn schrijft o.a.: „Het gewichtigste feit, dat allereerst naar voren moet worden gebracht, is dit. dat er voor de sterkte ener, de nakome lingschap treffende straling geen onderste grens, geen drempelwaarde bestaat." „Professor Westergaard meent: Het is uiterst verontrustend, dat wij enerzijds niet genoeg weten, om een heldere, ver standige beoordeling van de te verwachten schade te kunnen opstellen, maar dat wij anderzijds reeds genoeg weten, om in deze zaak diepe vrees te koesteren." Onze regering zegt verder: „zelfs bij de nakomelingen van de overlevenden in Hi roshima heeft men geen toeneming van dit soort afwijking kunnen constateren". Ik lees echter in Militia Christi" (15 aug Zandvoort De woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" te Zandvoort bestond op 8 december veertig jaar. Door verschillen de omstandigheden moest de herdenking van dit veertigjarig bestaan enige tijd wor den uitgesteld. Het bestuur heeft thans ter gelegenheid van dit jubileum een receptie vastgesteld op zaterdag 23 januari des middags van drie tot vijf uur in het Gemeenschapshuis. LEDENVERGADERING ZANDVOORTMEEUWEN Na het en bloc aftreden van het bestuur van de voetbalvereniging Zandvoort- meeuwen, maandagavond j.l. in hotel Keur, is een nieuwe buitengewone algemene ledenvergadering uitgeschreven op maan dag 25 januari, wederom in hotel Keur. De agenda vermeldt onder meer het ver kiezen van een nieuwe voorzitter en de verkiezing van nieuwe bestuursleden Hillegom Woensdagavond heeft de anti-revolu tionaire kiesvereniging „Nederland en Oranje" in Hillegom in de bovenzaal van het jeugdhuis „Weltevreden" een bijeen komst gehouden, tijdens welke onder meer een forum werd gevormd Na een wel komstwoord door de heer Stegeman. sa menzang en schriftlezing, bracht de schei dende secretaresse mejuffrouw Krabbe, haar jaarverslag uit. Dit verslag vermeld de een ledental van 126. Mevrouw Westen brink werd gekozen als secretaresse. Voor de functie van tweede voorzitter, als opvolger van de heer P. van Hove, volg de een herstemming tussen de heren H van Hulst en Fr Buurman, welke laatste werd gekozen. Het forum bestond uit mejuffrouw L. Korbee en de heren G. Hylkema, T. Lo- dewijk en Jac. van der Vinne. Dit forum kreeg vele en velerlei vragen te beant woorden. De forumleden gaven hun visie op de vraag, of er een teveel aan dirigis me is, waarbij werd gewezen op het nut van de publiek-rechtelijke bedrijfsorgani satie. De voetbal toto werd afgewezen en een gevaar voor de geestelijke volksge zondheid geacht. Het samengaan van de christelijke partijen achtte men voorals nog niet te realiseren, daar de reformato rische gedachte in de politiek moet wor den gehandhaafd. Voorts werd gevraagd, waarom de plaat- sejijke r.k uitleenbibliotheek wèl en ande re bibliotheken geen subsidie wordt toege kend. Geantwoord werd dat bij de sub sidiëring bepaalde voorwaarden worden gesteld. Een nauwe samenwerking van de protestants-christelijken is wenselijk. Bij de bespreking van de vrijere loonpo litiek werd gewezen op de bandeloosheid die er voor de oorlog ten aanzien van de beloning heerste. De heer Lodewijk wilde wel graag van Nieuw-Guinea af. maar de heer Van der Vinnen vond dat Nederland in dit land een roeping heeft. Gevraagd werd, of de A.R in de ge meenteraad mogelijk weer een tweede ze tel kan krijgen Er werd op gewezen dat de gemeenteraad in 1961 met twee leden zal worden uitgebreid. Door een grote activiteit zou een tweede zetel kunnen worden verkregen. Mogelijk zal de C.H. een zetel kwijtraken aan de onlangs op gerichte V.V.D. 1959), het blad van „Kerk en Vrede", dat van de 30 kinderen, die in Hiroshima ge boren worden, 4 mismaakt zijn. In dat zelfde blad staat, dat de vrouw van de piloot, die de bom op Hiroshima afwierp en die later deelnam aan de naoorlogse atoomproeven in de Pacific, twee keer een miskraam had van een misvormde geboor te. Het bleek dat vele kiemcellen van haar man op bijzondere wijze waren misvormd. Later kreeg ze twee keer een dochtertje, die beiden aan bloedziekte leden. De piloot heeft door zelfverwijt zo geleden, dat hij 'n paar keer in een zenuwinrichting verbleef. Waarom wordt onze bevolking niet gron dig op de hoogte gebracht van de enorme gevaren verbonden aan straling? J. LOVINK-NEUTEBOOM secretaresse Int. Vrouwen organisatie voor Vrede en Vrijheid. Tuinbouw en Plantkunde. Dinsdag avond houdt de afdeling Bloemendaal en omstreken van de Koninklijke Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde haar ledenvergadering in hotel „Rusthoek" in Bloemendaal. Vragen worden beantwoord en adviezen gegeven over het onderhoud en de verzorging van tuinen door particu lieren. Jubilaris bij het PEN. Zaterdag 16 ja nuari zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat de heer A. A. de Jong, Dutry- straat 28 -d. in Haarlem in dienst trad bij het PEN. De heer De Jong, thans werk zaam als chef-monteur bij de afdeling Meters, zal op die dag worden gehuldigd. Wintertocht NCWB. Zaterdag 16 ja nuari wordt de tweede Winterserietocht van de NCWB gehouden door de afdeling Kennemerland. De start is ditmaal vanuit Speeltuingebouw „Flora" aan de Jasmijn straat in Haarlem-Zuidwest van 14.15 tot 14.45 uur. Ook de derde en vierde Winter serietocht op respectievelijk 30 januari en 20 februari beginnen bij gebouw „Flora". Vandaag en morgen wordt in Almelo het veertiende agrarische congres van de Par tij van de Arbeid gehouden. Het is gewijd aan het in december verschenen rapport van de Dr. Wiardi Beckmanstichting over het prijs- en structuurbeleid in de land bouw. Na een toespraak door de voorzitter, de heer E. Vermeer, heeft ir. H. Vredeling, lid van de Tweede Kamer, het prijsbeleid in de landbouw besproken. Hij wijdde uit voerige aandacht aan het beleid van mi nister Marijnen en aan het standpunt van de boerenorganisaties. Ir. H. Vredeling achtte de vooral door de boerenorganisaties onderschreven stelling dat de garantieprijzen altijd gekoppeld moeten zijn aan de kostprijsberekeningen van het Landbouw-Economische Instituut onhoudbaar. Hij onderschreef de kritiek van minister Marijnen op de binding van de garantieprijzen aan de huidige kost prijsberekeningen. Uitgaande van deze kritiek komt men tot twee mogelijkheden: het vaststellen van de garantieprijs boven of beneden die kostprijzen of het aanpas sen van de kostprijsberekening aan de fei telijke marktsituatie. Aan die laatste oplossing wordt, volgens ir. Vredeling, te weinig aandacht besteed en hierin ligt zijn grootste kritiek op het huidige beleid van overheid en Landbouw schap als opdrachtgevers van het L.E.I., maar ook op het L.E.I. zelf, dat in deze niet passief, doch stimulerend behoort op te treden. Minister Marijnen heeft de moed gehad van het kostprijsdogma af te wijken. Het moet scherp veroordeeld worden dat de minis ter niet aangeeft de mate waarin van de kostprijs kan worden afgeweken en de consequenties die dit afwijken heeft voor het landbouwbeleid en in het bijzonder voor het structuurbeleid. Volgens spre ker, moet de bij de afwijking aan te leggen maatstaf het inkomen in de landbouw zijn. De minister heeft dit in een rede afge wezen. Gelukkig heeft hij zich daaraan niet gehouden, aldus spreker, want in zijn memorie van antwoord zegt hij dat de boereninkomens de criteria zullen moeten vormen, waaraan zal moeten worden af gemeten of het beleid een redelijk bestaan waarborgt. Gezien 'zijn tegenstrijdige uit spraken kan de minister niet van een ze kere dubbelhartigheid op het stuk van het inkomensbeleid worden vrijgesproken, meende spreker. In principe is destijds minister Vonde ling al van de kostprijs afgeweken, door de invoering van het gedeelde marktrisico voor de veehouders. Het regende moties van de kant van A.R., K.V.P., C.H.U., en V.V.D., maar tot sprekers verbazing is er bij de behandeling van de begroting van minister Marijnen door de tegenwoordige regeringspartijen geen enkele motie inge diend die zich uitsprak tegen het losla ten van de kostprijs zoals deze minister dit in feite doet. Als minister Marijnen van de kostprijs aiwijkt, doet hij dit normloos, aldus spre ker. Hij geeft, behoudens ten aanzien van de post krachtvoer, niet aan tegen welke kostprijselementen hij bezwaren heeft. Hij ziet de kostprijs te veel als een boekhoud kundig gegeven. Hierop aansluitend pleit te spreker voor de benoeming van een di recteur van het L.E.I., die dynamiek weet te geven aan het buitengewoon waardevol werk van dit instituut, dat door de omstan digheden in een impasse dreigt te geraken. Dubbelzinnige politiek De dubbelzinnigheid in de politiek van de Nederlandse boerenorganisaties zal zich stellig wreken, met name ook in E.E. G.-verband, zo meende ir. Vredeling Groot bezwaar had hij tegen het ontbreken van duidelijke samenhang tussen markt en prijsbeleid enerzijds en structuurbeleid anderzijds. Hij meende dat, rekening hou dend met de draagkracht van de consu ment en andere uitgaven die de overheid moet doen. in grote lijnen zal moeten wor den bepaald welk deel van het landbouw- Drijsbeleid door de consument via de al gemene middelen zal moeten worden be taald en daarnaast hoeveel geld kan wor den beschikbaar gesteld voor structuur- verbeterende maatregelen Zeer onbevre digend noemde hij de huidige situatie, dat de middelen uit de Schatkist ten bate van de landbouwprijspolitiek van het ene jaar op het andere verdubbeld of gehalveerd kunnen worden. Hij zou het verstandiger vinden over een aantal jaren gerekend een bepaald bedrag aan de landbouw beschik baar te stellen Hij noemde als voorbeeld een systeem, waarbij aan de landbouw over vijf jaren twee miljard gulden zou worden toegezegd met daarin begrepen een minimum van honderd miljoen per jaar voor structuurverbeterende werken. Wat voor het overblijvende bedrag niet voor prijssteun zou behoeven te worden ge bruikt. zou dan naar de structuurverbete ring kunnen worden overgeheveld. Over de loonpolitiek sprekend nam de heer Vredeling staling tegen het voorne men van minister Marijnen de produkti- viteitsstijging in de landbouw, voor zover die het nationale gemiddelde overtreft, te gebruiken voor verlaging van de garantie- oriizen. Hij »'ond het onbegrijpelijk en kortzich tig dat de boerenorganisaties er niet in geslaagd zijn in principe overeenstem ming te bereiken met de landarbeiders- bond over loonsverhoging aan de voor avond van de vaststelling der garantie prijzen. waarin immers ook rekening wordt gehouden met de landarbeidersio nen. Over de landbouwvoorstellen der E.E.G.- commissie zei de heer Vredeling, dat de grondbeginselen van zowel het markt- en prijsbeleid als het structuurbeleid accep tabel zijn. De tegen de voorstellen gerich te kritiek dat zij te dirigistisch zijn en een te autarkisch landbouwbeleid beogen, is volgens hem niet onjuist, maar wel mis plaatst. Spreker heeft echter wel critiek op de voorstellen. Er wordt te veel een primaat van het markt- en prijsbeleid ingesteld, het sociale beleid in de landbouw als in tegrerend onderdeel van de algemene en sociale politiek wordt erin gemist. Bewoonbaar platteland Over het structuurbeleid voor het platte land sprak de heer A. J. Venstra. Er zal een structuurbeleid nodig zijn voor hgt platteland als geheel. Beter dan spontane bedrijfsvergroting, die langzaam gaat, achtte hij de ruil- en herverkavelingen die tevens bedrijfsvergroting inhouden. Hij pleitte voor vestigingseisen ten aan zien van de bedrijfsgrootte. die echter niet streng centraal maar meer regionaal ge hanteerd moeten worden. Ook pleitte spreker voor vestigingseisen ten aanzien van de persoon, die niet slechts theoretische kennis maar ook prak tische ervaring zou moeten hebben. Het platteland zou meer bewoonbaar moeten zijn. Het moet niet meer nodig zijn, dat de landarbeiders voor de voorzie ning in allerlei behoeften stelselmatig het eigen dorp passeren. Wenselijk is een zo snel mogelijke be perking van het aantal plattelandsge meenten. Over enige tijd zal de situatie zijn ontstaan, dat alleen de boeren nog op het land wonen en de landarbeiders in de grotere dorpen. Voor de arbeidersvoorziening op de ver van de dorpen gelegen bedrijven zal men al zijn de moeilijkheden daarbij niet te onderschatten oplossingen moeten zoe ken. bijvoorbeeld door het geven van een kilometervergoeding voor het gebruik van een motorvoertuig. Aan regionale industrialisatie hecht spreker veel waarde. De trek naar het westen wordt erdoor afgeremd en men be reikt een minder eenzijdige samenstelling van de bevolking, aldus de heer Venstra. Hierna ging het congres in sectieverga deringen uiteen. Advertentie I WANTEN - TRUIEN RUBBERLAARZEN Z e i I m a k e r ij Naar wij vernemen is een uiterst belang rijke samenwerking tot stand gekomen tus sen de Nederlandse zeesleepvaart en hier meer speciaal L. Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst te Rotterdam en een der voornaamste Engelse zeesleeprede rijen The Overseas Towage and Solvage Co Ldt te Londen. Smit en Co's heeft name lijk een aanmerkelijk belang verworven in de „Overseas", die onder andere de be schikking heeft over de bekende zeesleep boten „Turmoil en „Marinia". Bij deze nauwe samenwerking zullen de sleepbo ten van de „Overseas" onder Engelse vlag blijven varen en ook de directie blijft van Engelse nationaliteit The Overseas Towage and Salvage Co is een der oudste en voornaamste Engelse zeesleepondernemingen. De zeesleepboot Turmoil is bekend geworden door de ge beurtenissen met de ..Flying Enterprise", het Amerikaanse vrachtschip dat rond de jaarwisseling 1951-1952 in nood kwam te verkeren en door de opvarenden werd ver laten. Het schip vertoont veel gelijkenis met de „Zwarte Zee" Het motorvermogen ligt met 4000 pk iets lager dan bij de „Zwarte Zee" die over 4200 pk beschikt.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9