Kort en bondig^ Nationale raad adviseert tot actiever voorlichting Graanproduktie bleef vorig jaar achter bij recordoogst van '58 Uitkeringen van Sociale Verzekeringsbank in 1958 sterk gestegen Kwakkelweekeinde De onderhandelingen met Duitsland 't Silver Stoepke Kind omgekomen door gasverstikking Boskoops politiebureau 's nachts gesloten SLOT DEFECT? Militairen door kou bevangen Arrest van Hoge Raad inzake de bovcot der ..goedkope vlasrtren" MOLENDIJK Laborant gaat boer misschien vervangen Jn&eTuut Minister Luns, de OEES en de Mirage 2 NU is het de beste tijd voor Uw bestelling van de VOLAUTOMATISCHE -j Rapport „J 'olk en krijgsmacht Discussies met pacifisten en voorbereiding op school Pacifisme Discussies Meer medailles Leger op school Gebrek aan personeel Klachten over transport en legering bij oefening Opbrengst tarwe belangrijk groter Wat uw hond in de winter beslist nodig heeft! Flora Hondenbroodfabriek c3 ZATERDAG 16 JANUARI 1960 Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. Van Houten en de staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, de heer Stijkel, dinsdag te Ben- nekom met Westduitse regeringsautoritei ten zullen spreken over de hangende Duits- Nederlandse kwesties. De Duitse autoriteiten zijn de staatsse cretaris van Verkeer en deskundige op het gebied van de Rijnvaart, dr. Seiermann, en dr. Lahr van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Mr. Visser naar Bonn (UPI) Naar in Bonn wordt vernomen, zal de Nederlandse minister van Defensie ir. S. H. Visser, maandag naar Bonn ko men. Officieel heet het een beleefdheidsbezoek maar naar verluidt gaat het om de Neder landse bestelling van 200 Starfighter straal jagers. Advertentie DP 134 Dagelijks komen er, dank zij de stijgende produktie, meer Daf's op de weg. Dagelijks ook neemt de vraag in binnen- en buitenland sterk toe. Daarom: bestel Uw Daf NU. Vraag vrijblijvend in lichtingen bij de dealer in Uw omgeving. x 423Q 'n standaarduitvoering incl. verwarming zeer gunstige financieringsvoorwaarden VAN DOORNE'S AUTOMOBIELFABRIEK N.V. - EINDHOVEN -TEL. 04900-62062 (Van onze Haagse redacteur) De Nationale raad welzijn militairen, waarvan Prins Bernhard voorzitter is, heeft de minister van Defensie in het rapport „Volk-Krijgsmacht" een reeks aanbevelingen gedaan ter verbetering van het wat kille klimaat de verhouding tussen militair apparaat en burgerij kenmerkt. Wat de raad aanbeveelt is in feite een grootscheeps, maar vooral psychologisch verantwoord propaganda- en voorlichtingsoffensief, dat zich tot de scholen dient uit te strekken en waarbij de discussie met de bona fide pacifistische groeperingen niet wordt geschuwd. Met name bij de voorlichting over de internationale samenwerking zouden werkgroepen van zeer bekwame personen, vakmensen op het gebied van theologie, filosofie, sociologie en publiciteit moeten worden ingeschakeld. Bij haar probleemstelling constateert de raad „de vrij algemene apathie van het volk jegens de krijgsmacht, onder meer tot uitdrukking komend in de „leedver maak niet verhelende pers, wanneer er ongunstige gebeurtenissen bij en om „oor log" hebben plaatsgevonden". Als factoren van de minder goede ver houding tussen volk en krijgsmacht wor den technische, economische, geestelijke en persoonlijke hoofdpunten genoemd. De technische ontwikkeling is zo revo lutionair, dat het voor het grootste deel van ons volk onduidelijk is geworden, hoe het in de overweldigende oorlogsmachine rie nog een zinrijk aandeel kan hebben. Daardoor is bij velen een gebrek aan ver trouwen ontstaan: menigeen vraagt zich af of een land van een dergelijke kleine omvang en geringe diepte als het onze nog wel voor verdediging in aanmerking komt. Bovendien werd de militaire apparatuur niet alleen technisch steeds ingewikkelder maar ook duurder. Er bestaat onbehagen over deze aanzienlijke financiële last. In geestelijk opzicht bestaat vrees voor universele zelfvernietiging. Bij velen voor al uit meer intellectuele milieus aldus de commissie heeft de atoombewapening geleid tot een negatieve instelling jegens de krijgsmacht In alle democratische par tijen en geestelijke groepen vindt men pacifistische groepen. Genoemd worden Kerk en Vrede, de Plein-groep, de Doops gezinde Vredesgroep en de Anti-Atoom bom-Actie, de Pacifistische socialistische partij, de Internationale vredesbeweging en de „Derde weg". In het persoonlijke vlak liggen de offers welke de lange dienstplicht, de behuizing der legeronderdelen en de militaire files op de weg vergen. Toch gelooft de raad, dat men in Ne derland vrij algemeen de noodzaak aan vaart maatregelen te treffen tot verdedi ging van de vrijheid en is men positief Advertentie Na nauwkeurig onder zoek door de KEU RINGSDIENST VOOR WAREN is gebleken, dat alle bij ons voorradige horloges ten volle aan de te stellen veilig heidseisen voldoen. Bij koopt u een GOED, MOOI en VOL KOMEN VEILIG HORLOGE 't Huls met het carillon Grote Houtstraat 49 Telefoon 20049 De elfjarige Aresia Christina Krul is dood in haar slaapkamer aan de Van Ra- vesteinstraat 262 in Den Haag aangetrof fen. In de kamer hing een sterke gaslucht. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de bewoners woensdag bij het gemeentelijk gasbedrijf een klacht hebben ingediend over onvoldoende gastoevoer in hun per ceel. Om negen uur des avonds heeft een gasfitter van het gasbedrijf dit euvel ver holpen. Na een kwartier heeft hij de gas meter, die zich in de slaapkamer van het slachtoffer bevindt, nog gecontroleerd op een eventueel lek. Het vermoeden bestaat nu, dat er des nachts een breuk is ontstaan in de leiding tussen de gasmeter en de hoofdafsluiter, die zich onder het trottoir bevindt. bereid het westerse erfgoed te verdedi gen, zoals het in het rapport wordt ge noemd. Naar het oordeel van de raad is het de taak van de regering als geheel om voor waarden te scheppen, waaronder een bete re verstandhouding tussen volk en krijgs macht tot stand kan komen. De raad heeft de indruk, dat van de regering in haar ge heel meer positieve belangstelling voor dit probleem verwacht zou kunnen worden dan in het verleden het geval is geweest. Behalve de in de aanhef genoemde voor lichting over de internationale samenwer king beveelt de raad ook voorlichting om trent het wapentuig aan: „Wanneer men eenmaal een zaak kent, althans begrijpt wat iets is en hoe het werkt, verliest het tevens het afschrikwekkende welke aan de onbekendheid kleeft", merkt men op. In tegenstelling met andere landen wor- 'den in Nederland de geestelijke aspecteft rondom de atoombewapening zeer weinig in het openbaar besproken. De raad wil publieke discussies met de vertegenwoor digers van de reeds genoemde pacifisti sche stromingen door de regering gesti muleerd zien. Het persoonlijk offer dat de dienstplich tigen brengen zou gecompenseerd kunnen worden door een goede vei vulling van de dienstplicht bij aanstelling of promotie in overheidsdienst te laten meetellen. Het bedrijfsleven zou moeten worden aange spoord hetzelfde te doen. Ook zou op ruimer schaal dan thans aan alle militairen voor goede prestaties en plichtsbetrachting medailles of kruisen verleend kunnen worden. In het personeelsbeleid dient meer aan sluiting te worden nagestreefd met de ont wikkeling op dat gebied in het bedrijfsle ven. Ten aanzien van het leiderschap en de discipline constateert de raad met spijt, dat men er in veertien jaren na de oor log nog niet in is geslaagd de wet en het reglement op de krijgstucht te moderni seren. De raad doet voorts de suggestie burger lijke en militaire opleidingen meer met elkaar in contact te brengen, een en an der om te tegenstelling tussen „soldaat" en „burger" te doen verdwijnen, temeer omdat het „volk onder de wapenen" ge worden is tot een „volk als wapen". Voorts geeft de raad de minister van Defensie in overweging de thans bestaan de voorlichtingsdiensten meer autonoom te maken met daarboven een representa tief lichaam dat het beleid bepaalt. Zo'n dienst zou moeten beschikken over een goed voorzien documentatiecentrum. Met betrekking tot de voorlichting van de aanstaande dienstplichtigen, voor zo ver zij nog op school zijn, beveelt de raad de minister aan zijn ambtgenoot van On derwijs te vragen of deze bij de directeu ren van de betrokken scholen de aan dacht zou willen vestigen op de noodzaak om in de hogere klassen een aantal les sen te doen geven over het waarom en het hoe vervullen van de dienstplicht. „Aan de hand van voorlichtingsmateriaal moe ten de leraren in aardrijkskunde, ge schiedenis, staatsinrichting en wellicht nog andere vakken toch in staat zijn hun toekomstige dienstplichtigen enigszins wegwijs te maken over hetgeen hun te wachten staat. Uiteraard is men hierbij afhankelijk van de geestesgesteldheid van die leraren die zich hiermee zouden willen belasten", aldus het rapport. Tenslotte wijst de raad op de mogelijk heid van de toepassing van beroepskeuze voorlichting voor de functies in het leger. Wegens gebrek aan personeel zal het rijkspoliticbureau te Boskoop tot nadere aankondiging 's nachts niet meer bezet zijn. De groepscoimn oiant en de wacht meesters zün tussen tien uur 's avonds en 8 uur 's morgens alleen bij dringende aan gelegenheden telefonisch thuis te bereiken, aldus is in de gemeente officieel bekend gemaakt. Advertentie „D E SLEUTELSPECIALIST" Lange Veerstraat 10 - Tel. 11493 - Haarlem Bij zes militairen, die deelnamen aan een oefening bij Oosterhout, zijn lichte bevriezingsverschijnselen gesignaleerd. De betrokkenen zijn opgenomen op een ziekenzaaltje in Gilze Rijen. Men ver wacht, dat zij dit weekeinde toch met ver lof zullen kunnen gaan. De oefening wordt gehouden door de 12de gevechts groep, die daartoe van Arnhem via Ol- denzaal is overgekomen naar Ooster hout, waar het korps Commandotroepen als tegenstander fungeert. De militairen moesten de nacht in tenten doorbrengen, maar velen maakten van de door boeren en burgers geboden gelegenheid gebruik, om in stallen en schuren te overnachten. De bevolking ter plaatse heeft ook mee geholpen de militairen warm te houden met erwtensoep en warme melk. Van de zijde van de militairen is erover geklaagd, dat men reeds op de reis naar het oefenterrein te veel kou had opge daan, omdat de voertuigen onvoldoende beschutting boden. Er werd over gespro ken, dat vele militairen met bevroren ledematen in het hospitaal moesten wor den opgenomen. Ook zouden de rantsoe nen, die men had meegekregen, bevroren zijn. Van de zijde van de Legervoorlichtings- dienst beschikt men echter over niet meer informatie dan dat een zestal militairen lichte bevriezingsverschijnselen had. De Hoge Raad heeft arrest gewezen in het cassatieberoep tegen het arrest van het Haagse gerechtshof in de zaak van de boycot van de schepen onder goedko pe vlag, die enige tijd geleden in Neder landse havens is toegepast. De Rotter damse rechtbank zag, uitspraak doende, geen grond voor een verbod van de boy cot. welk vonnis door het Haagse hof be vestigd werd toen de werkgevers in be roep gingen. De Hoge Raad heeft con form de conclusie van de advocaat-gene raal mr. Loeff het arrest van het ge rechtshof vernietigd. Advertentie Terug uit Parijs met HAARMODE 1960 o.a. „CHARLESTON" Haute Coiffure - Geen luxe prijzen Aparte schoonheidssalon Internationaal gediplomeerd Santpoorterplein 1, Haarlem, Tel. 19706 Buslijn 2, 3, 4 en 8 Blijkens mededelingen van het Produkt- schap van akkerbouwprodukten bleef in 1959 de Nederlandse graanproduktie in haar geheel rond tien pet. beneden die van 1958. Voornamelijk was dit het gevolg van een aanzienlijk lager rendement per ha. van haver en gemengd gewas en in min dere mate ook van rogge. Daarentegen gaf de tarwe een hogere ha.-opbrengst te zien en doordat het areaal bovendien groter was dan in 1958 bereikte de produk tie een omvang van bijna een half miljoen ton. Een kwantum tarwe dat in jaren niet van Nederlandse bodem werd binnenge haald. Bij de peulvruchten kon wat de kwan titatieve opbrengst betreft over het alge meen van een gunstig jaar worden ge sproken. Slechts bij stambonen viel een zeer teleurstellende produktie waar te ne men. Voor kool- en karwijzaad is het ren dement per ha. uitzonderlijk goed geweest. Ook lijnzaad had een betere ha-opbrengst. De gevolgen van de droogte hebben zich wat de akkerbouw betreft het meest bij de knol- en wortelgewassen doen gelden. Zo werden door de hoge uitvalpercenta ges 156.000 ton (12 pet.) kleiaardappelen netto (dus exclusief uitval) en van zand en veenaardappelen zelfs 456.000 ton (48 pet.) netto minder geoogst dan in 1958. Ook de produktie van suikerbieten was belangrijk lager dan vorig jaar nl. 780.000 ton (20 pet.) en van voederbieten zelfs 2.224.000 ton (48 pet.). De hoeveelheid voor menselijk gebruik geïmporteerde tarwe was nagenoeg gelijk aan de 660.000 ton van het vorige jaar. Voor voederdoeleinden werd 193.000 ton tarwe ingevoerd tegen 112.500 in 1958. Van de oogst 1958 werden 457.000 ton consump tie-aardappelen (incl. 31.000 ton fabrieks aardappelen) geëxporteerd, tegen 264.000 ton van oogst 1957. De gemiddelde export prijs was echter ruim een gulden per 100 kg. lager dan van de voorgaande oogsi. De totale export van landbouwzaaizaden in het seinen 1958/1959 bedroeg 27.237 ton (vórig seizoen 25.057 ton) met een waar de van 35,7 miljoen gulden (vorig seizoen 28 miljoen gulden). De mengvoederproduktie in het voeder- jaar 1958/1959 bedroeg naar schatting ruim 3,8 miljoen ton tegen 3,5 miljoen ton in 1957/1958. De graanimporten ten behoeve van de veevoedersector stegen met ca. 425.000 ton, hoofdzakelijk door grotere importen van maïs en sorghum. Hoewel de wereldtarweproduktie vorig jaar achterblijft bij de recordoogst van 1958, komt er niettemin weer een indruk wekkende hoeveelheid ter beschikking. Ge raamd wordt, dat de wereldproduktie 215 miljoen ton zal bedragen, hetgeen 22 mil joen ton minder is dan in 1958, doch 24 miljoen ton meer dan de gemiddelde we reld-tarweoogst in de jaren 1950/1954. Het waren in hoofdzaak de kleinere tarwe oogsten in de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie, welke de kleinere produktie ver oorzaakten. De totale tarweproduktie in de Verenig de Staten wordt geschat op 30 miljoen ton of circa een kwart minder dan in 1958. De Westeuropese tarweproduktie wordt geraamd op 37,6 miljoen ton, 1,2 miljoen ton meer dan het vorige jaar. De vrees in het begin van het seizoen, dat door de droogte grote schade zou worden aangebracht, is derhalve niet bewaarheid. Het ingezaaide areaal was iets kleiner, doch de ha-op brengsten waren belangrijk beter dan het vorige jaar. Blijkens het gecombineerde jaarverslag van de Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid over 1958, is het totaalbedrag aan uitkeringen ingevolge de door deze organen uitgevoerde sociale verzekeringswetten in dat jaar ten opzichte van 1957 belangrijk toegenomen. Uitgekeerd werd in totaal 1.146,6 miljoen tegen 1.070,1 miljoen in 1957, gespecificeerd als volgt (in miljoenen guldens): ongevallen wetten 76,4 (74,5), invaliditeitswet 72,9 (69,2), ouderdomswet 1919: 12,3 (12,0), al gemene ouderdomswet 900,1 (833,6) en toeslagwetten en kinderbijslagwetten waar van de uilkeringen ten laste van het rijk komen 84,9 (80,8). De toeneming van het bedrag der uitbetaalde A.O.W.-pensioenen was de belangrijkste oorzaak van de vermeerdering. Aan premie ingevolge de diverse wetten werd in totaal 1.222,5 miljoen ontvangen hetgeen ruim 25 percent meer was dan in 1957. De oorzaak van de stijging was in hoofdzaak een vermeerdering van de pre mie-ontvangst voor de Algemene Ouder domswet. Het in 1958 ontvangen premie bedrag had voor een belangrijk deel be trekking op de nog verschuldigde bij dragen over 1957. De beleggingen der door de bank be heerde fondsen vertegenwoordigden per ultimo 1958 een waarde (aankoopwaarde) van 1.606.0 miljoen tegen 1.417,1 mil- poen per ultimo 1957. De aanwas had voor 156.4 miljoen betrekking op de gelden welke voor het eerst in 1958 uit de Algemene Ouderdomsverzekering ter be legging beschikbaar kwamen. Het belegde vermogen van het krachtens de Algemene Ouderdomswet gevormde, op omslagstelsel gebaseerde, ouderdomsfonds bedroeg dus per ultimo 1958 156,4 miljoen. De beleg gingen der kapitaaldekkingsfondsen stegen met 32,5 miljoen tot 1.449,6 miljoen per ultimo 1958. Bij dc bank werden in 1958 369.000 ongevalsaangiften ingevolge de industriële ongevallenwet ontvangen, het geen 8 percent minder was dan in 1957. Deze achteruitgang wordt voornamelijk toegeschreven aan de verminderde werk gelegenheid als gevolg van de bestedings beperking. Het aantal renten krachtens de invalidi teitswet nam wederom toe. De specificatie was als volgt: invaliditeitsrenten 120.000 (115.000), weduwenrenten 106.000 (101.000), wezenrenten 33.000 (onveranderd) en ouderdomsrenten 237.000 (222.000). Per ul timo 1958 bedroeg het totale aantal A.O.W - pensioenen rond 765.000 (739.000 per 31 de cember 1957). bestaande uit 441.000 on- gehuwden-pensioenen (150.000 mannen en 291.000 vrouwen) en 324.000 gehuwden pensioenen. De tarweoogst in de Oosteuropese landen wordt in totaal geraamd op 16,2 miljoen ton, 19 pet. groter dan de oogst van 1958. De grotere Europese tarweoogst zal wel licht tot gevolg hebben, dat in het komen de jaar minder tarwe zal worden geïm porteerd. Agrarisch congres P.v.d.A. Dr. C. van Rijsinge heeft op het dezer dagen in Almelo gehouden congres van de Partij van de Arbeid een inleiding over de vraag: „Betekent de wetenschap een re volutie voor de landbouw?" gehouden. Al gaat de ontwikkeling op dit gebied te lang zaam om de naam revolutie te rechtvaar digen, we staan toch wel voor buitenge woon belangrijke veranderingen, zo meen de hij. Het ogenblik kan komen dat de planten niet meer de uitsluitende leveran ciers zijn van de koolwaterstoffen die ver reweg het voornaamste bestanddeel van onze voeding zijn. maar dat deze stoffen in fabrieken langs synthetische weg ge maakt worden. Dat zou betekenen dat de klassieke landbouw aan zijn einde is geko men en persoonlijk is spreker overtuigd dat we die richting ingaan. Over honderd jaar is er in de plaats van de boer mis schien een laboratoriumassistent geko men. Van zeer groot belang achtte dr. Van Rijsinge een Europese samenwerking op het gebied van de waterverdeling. Daar zonder zal het op den duur uitgesloten zijn dat onze landbouw tot grotere en betere produktie komt. Hij doelde daarbij onder meer op de toenemende vervuiling van het Rijnwater en op het onttrekken van water aan de Rijn door Frankrijk en Duits-r land ten behoeve van hun kanalenstelsels. Ook de consequenties van klimaatveran- dèringen door bij voorbeeld het venvar- men van landbouwgronden in zeer koude streken, waartoe Rusland zeker mettertijd zal overgaan, verdienen internationaal de aandacht. De voorzitter van de Partij, de heer E. Vermeer, nam stelling tegen een der af gevaardigden die de opzet van het land bouwschap ondemocratisch vond. Men moet zich niet laten leiden door blaadjes als De Vrije Boer. die er zijns inziens op uit zijn de kleine boer te isoleren. Advertentie maand tampons het vertrouwde merk geen verband - geen gordel. Veilig - hygiënisch. 10 tampons f. 1.20 Zonder inbreng systeem f.l.- PCAI. In de bestuursvergadering van de Protestants-Christelijke Arbeiders- Internationale, die in Duitsland is ge houden is de heer C. J. van Mastrigt tot voorzitter van de PCAI gekozen als op volger van de heer M. Ruppert, die on langs tot lid van de Raad van State is be noemd. Hotel in Haamstede. Te Haamstede op Schouwen-Duiveland is de eerste steen gelegd voor de bouw van een hotel, dat een accommodatie van tachtig bedden zal krijgen. Directeuren zijn de heren J E. W Nederhoorn uit Amsterdam en E. Koe uit Zandvoort. Horloge-onderzoek. Het centraal orgaan voor de juweliers en horlogers het overkoepelend orgaan van de verschil lende branche-organisaties op dit gebied zal trachten, zo mogelijk in samenwer king met bevoegde overheidsinstanties, te komen tot een onderzoek op radio-activi teit door het gehele land van horloges. Met de belangrijkste grossiers in horloges is contact opgenomen. Door dit onderzoek ter hand te nemen wil het Centraal Or gaan voorkomen, dat minder bevoegden te gen betaling horloges van het publiek gaan onderzoeken en dat eventueel horloges met een te grote straling toch worden goedge keurd. Maasmond-hoogovenplan. Over het plan t it stichting van een hoogovenbe- drijf bij de Maasmond wordt door het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland een in tensief contact onderhouden met de rege ring teneinde als het plan mocht doorgaan het provinciaal belang tot zijn recht te doen komen en de lucht verontreiniging tot een minimum te doen beperken. Dit heeft mevr. De Ruyter-De Zeeuw woensdagmiddag bij de beraadslaging over de provinciale begroting voor 1960 meegedeeld. Kou legt bouw stil. De meeste bouw bedrijven hebben ongeveer 90 percent van hun arbeiders met vorstverlet gestuurd. Dit geldt voor het hele land. Het blijkt dat vooral in Rotterdam de vorst voor de bouwers schade oplevert. Hier zijn nog vele bouwwerken in hun eerste stadium, waardoor ze direct aan de invloeden van het weer onderhevig zijn. In het bijna volgebouwde Den Haag is echter een groot gedeelte van de bouwvakkers met afwer king bezig. Advertentie Dat staat in de folder, welke u met een mon ster hondebrood gratis kunt bekomen bij de POSTBUS 28 DORDRECHT „Ik heb geen stappen bij minister Cou- ve 'de Murville ondernomen, obidat ik of ficieel niet op de hoogte ben van de Frans- Indonesische contacten over de eventuele levering van Miragl-straaljagers", heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns thans, bij zijn te rugkeer uit Parijs, in Den Haag verklaard. De minister nam aan, dat er een onder zoek zou worden ingesteld naar de ge ruchten over een Indonesische aanvrage voor de levering van een aantal jagers van het type „Mirage III". Zolang de re gering hiervan echter niet via ambtelijke weg op de hoogte is gesteld, is er geen aanleiding tot het ondernemen van stap pen. Over de resultaten van de zeer ver moeiende conferentie in Parijs toonde de minister zich tevreden. Wat de plannen voor een hervorming van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.) betreft, zei de minister, dat het hier een zaak betreft, die ge zien de omslachtige ratificatieprocedure waarschijnlijk pas over anderhalf jaar haar beslag zal krijgen. Of er in de toe komst een nieuwe organisatie in het leven zal worden geroepen, valt nu nog niet te zeggen. Men zal nagaan in hoeverre de O.E.E.S. in haar huidige vorm kan wor den gehandhaafd. Het gaat bij de vraag of de O.E.E.S., zij het in gewijzigde vorm, moet blijven bestaan, vooral om het psy chologische effect, zo besloot de minister. Vrijdagavond is bij Noord-Denemarken een nieuwe storing ontstaan aan het front van een depressie boven Noord-Rusland Onder invloed van deze storing nam de bewolking reeds in de loop van de avond en nacht toe en draaide de wind naar westelijke richtingen. Ten gevolge hier van kwam alleen in het zuidoosten van het land nog strenge vorst voor. Aan de kust steeg de temperatuur tot enkele graden boven het vriespunt. Overigens hield de vorst overal op het Europese continent aan. In Zuid- en Zuid- oost-Duitsland en in Oostenrijk vroor het op vele plaatsen meer dan 15 graden. Ook in Scandinavië komt, hoewel de luchtdruk daar nu laag is geworden, over wegend strenge vorst voor. De genoemde storing trekt van Denemarken snel over Duitsland naar het zuiden. Achter het front ervan dat vandaag passeert zal met noordelijke winden koude lucht over ons land stromen, waarin in de komende nacht tijdens opklaringen lichte en in het zuid oosten van het land hier en daar matige vorst zal voorkomen. Morgen overdag kan de temperatuur aan de kust weer tot boven nul stijgen. Aangezien de koude lucht onstabiel is en over IJsland een volgende storing naar de Noordzee trekt, moeten plaatselijk sneeuwbuien worden verwacht. WEERRAPPORTEN Maxtmum-temperaturen c binnen- en buitenland. ■O» Neerslag, laatste 24 uur. 5 Sc Zondag 17 januari Zon op 8.41 uur, onder 16.59 uur. Maan op 21.10 uur, onder 10.02 uur. Maandag 18 januari Zon op 8.40 uur, onder 17.01 uur. Maan op 22.19 uur, onder 10.27 uur. Maanstanden 21 januari 16.01 uui laatste kwartier 28 tanuari 7.16 uur nieuwe maan Hoog en laag water in I.Tmuiden Zaterdag 16 januari Hoog water 5.13 en 17.23 uur. Laag water 0.59 en 13.15 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki ■Stockholm Oslo Kopennagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Geneve Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Belgrado geheel bew. wnw geheel bew. zw geheel bew. zw geheel bew. zw geheel bew. wzw geheel bew. zw geheel bew. zw geheel bew. zzw -1 -5 -4 -4 -5 -6 -6 -8 onbewolkt licht bew sneeuw half bew regenbui geheel bew geheel bew geheel bew onbewolkt onbewolkt half bew. geheel bew zwaar bew motsneeuw onbewolkt sneeuw sneeuw geheel h< onbewolkt geh'«-i Of-t oni» -volkt regen zwaai bew regen licht bew. mist wnw -13 nw -7 windst. -3 nno -10 nnw w zw zw nno 3 2 -3 -6 -7 windst. -5 n -2 windst-13 n zw ono zzw n nno ozo 6 -8 -6 -10 -9 -6 -0 verand -7 windst. -5 zzo 15 no ono nno w 12 4 -4 0> 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0.4 0 1 0 0 0 0 0 3 0,4 3 0.1 0 o.l 0.2 1 1 0 0 0.6 0 5 0 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2