LA OP UW RUI s LAG NG KUHLING lampen» in prijs verlaagd t Antisemitische actie in West- Duitsland niet georganiseerd I 50% korting Russisch-Westduitse relaties op dieptepunt, meent Bonn Russen bestuderen suggesties van Engelsen over controle WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Herinnering N.V. NIEUWE AUTOMOBIEL MY. <~Praatótoel ZATERDAG 16 JANUARI 1960 Japan wordt misschien betrokken bij hulp aan ontwikkelingslanden er zijn geen betere Enkele voorbeelden van de meest toegepaste gloeilampen Mening van de Amerikaan Epstein: Twee DRP-bijeenkomsten in Saarbriicken verboden Verbetering onder huidige omstandigheden moeilijk Zwendelaar sleurde 33 passagiers mee in dood HET KERNPROEVEN-OVERLEG Niet afkerig van een voorlopige oplossing Zestig doden door de aardbeving in Peru Op de Opgelegde schepen De golf van antisemitisme, gevormd door recente uitbarstingen in Duitsland en diverse andere landen Rusland niet uit gezonderd! heeft niet alleen een tame lijk algemene reactie van verontwaardi ging en ongerustheid gewekt, zij heeft ook aanleiding gegeven tot de dwingende vraag of onze jeugd eigenlijk nog wel vol doende doordrongen is van het besef, dat de tragische gebeurtenissen op het gebied van de rassenvervolging uit de jaren van de laatste wereldoorlog een onuitwisbaar teken aan de wand moeten blijven. Zij heeft dit besef blijkbaar grotendeels verloren en nu hangt het enkel maar af van karakter, instelling en beschaving der in dividuen, of zij al dan niet misplaatste en gevaarlijke theorieën koesteren of overne men ten aanzien van de rassenverschil len. Het Belgische weekblad „De Post" ci teert een opinie-onderzoek van een Neder landse krant onder de schooljeugd, waar uit de onwetendheid dezer jeugd omtrent de gebeurtenissen van de laatste wereld oorlog duidelijk bleek. Wie zou denken dat het Belgische blad dit diep betreurt, komt echter bedrogen uit. Want het commentaar op dit ontstellende gebrek aan historische kennis luidt: „De Nederlandse jeugd is blijkens dit rapport overgegaan tot de orde van de dag en zou het met de Belgische anders zijn? De resultaten van dit onderzoek zijn ver heugend en hoopgevend behalve voor de kleine groepen, die hun eigen glorietijd tot in het oneindige willen doen voort duren en haat en wrok zo gaarne koes teren als een kostelijk nationaal bezit". „Verheugend en hoopgevend" noemt dus dit blad het feit, dat een bloedige, on voorstelbaar tragische les van de recente historie niet meer ter harte wordt geno men door een nieuwe generatie. Een ge neratie aan wie de waarschuwing niet is doorgegeven en die thans openstaat voor dezelfde kwalijke invloeden, welke zo be trekkelijk kort geleden nog talrijke dom me mensen meesleepten op het pad van de onmenselijke verguizing hunner mede mensen. Die invloeden leven ook thans nog dat is gebleken. Doch is het dan zo hoopgevend, dat onze jongeren de ver schrikkelijke gevolgen dezer invloeden niet kennen uit overlevering? De laatste oorlog dient niet in de eerste plaats als historisch evenement, doch als nevenverschijnsel en complicatie van een verderfelijk politiek fanatisme en een complex van waanindeeën te worden ont rukt aan de vergetelheid en te worden herdacht. Want de les moet geleerd wor den, koste wat kost. Wat kostte zij reeds in de periode 1932-1945? Onmetelijk veel leed, onvoorstelbaar veel bloed, onverge lijkelijke schade aan materieel en cultu reel bezit. Dat moeten wij onthouden en onze jeugd leren te onthouden. Wat dit „onthouden" betreft, is de herdenking der bevrijding een aangewezen element tussen vele an dere. Doch wanneer men nu in een prij zenswaardige ijver tot gedenken over slaat naar een methode zoals die blijk baar in Bloemendaal voor dit jaar wordt voorbereid, slaat men naar onze mening evenzeer de plank mis. Wat gaat men daar doen? Naast het uit geven van een bevrijdingskrant stelt men zich voor het „droppen" (neergooien uit vliegtuigen) van levensmiddelen te ensce neren, benevens het uitreiken van na- maakbonkaarten; en zelfs wordt een pseudo Zweeds broodje gefabriceerd! Men gaat dus de di:pe ernst van de laat ste oorlogsdagen, toen uitgehongerde Ne derlanders door vliegtuighulp van de dood werden gered, tot een spelletje maken, waarvan de betekenis geheel en al verlo ren zal gaan in het feestelijke amusement dat deze enscenering zal kenmerken. Wij kunnen ons niet voorstellen dat men op de ze wijze het belang en de betekenis van dit detail der lijdensgeschiedenis 1940-1945 zal verduidelijken. Integendeel, onze jeugd zal nog temeer het besef van en be grip voor de ernst van deze en dergelijke herinneringen aan de oorlog verliezen. Een waardige, didactische en indringen- ie herdenking van wat ons en de wereld in die jaren is overkomen, zal de enige manier zijn om een herhaling van de ver gissingen, misdaden en waandenkbeelden die de poel van ellende indertijd hebben geschapen en gevuld, uit te sluiten. Amerikaanse ambtenaren hebben ver klaard, dat het mogelijk was dat Japan zou worden uitgenodigd deel te nemen aan de westelijke besprekingen over de wij ze, waarop op lange termijn hulp ver leend zal kunnen worden aan economisch minder ontwikkelde landen. De ambtena ren verklaarden, dat er later een besluit over de Japanse deelneming genomen zou worden, nadat de betrokken westelijke landen geraadpleegd zouden zijn. De Ver enigde Staten zijn van mening, dat Japan als het meest ontwikkelde industrieland in het Verre Oosten aan de westelijke be sprekingen over hulpverlening aan de eco nomisch minder ontwikkelde landen zou moeten deelnemen. Zoals bekend is deze week te Parijs be sloten, dat deskundigen uit 8 westelijke landen, inclusief de Verenigde Staten en Canada, en de Europese Executieve Com missie het vraagstuk van deze hulpver lening zouden bestuderen. Advertentie RADOMA N.V. AMSTERDAM Standaardlamp 100 W. nu 1 0.90 Kogellamp 40 W. nu 1 0.90 Kaarslamp 40 W. nu f 1.15 (Van onze correspondent in Bonn) De Amerikaan R. Epstein, directeur van een organisatie tegen rassenhaat in de Verenigde Staten vertoefde gisteren te Bonn, waar hij een reeks besprekingen voerde met minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano, vooraanstaande Bondsdagleden en hoge ambtenaren. Hij verklaarde dat de antisemitische wan daden van de laatste tijd in de Bondsre publiek het werk zijn geweest van straat schenders en avonturiers. Epstein zei er van overtuigd te zijn dat er geen georga niseerde nazi-actie achter steekt. Volgens Epstein moeten er geen aparte wetten tegen bijzonder rechtse partijen in de Bondsrepubliek worden gemaakt. Ilij zou het veel beter vinden indien men met de bestaande wetten het anti-semitismc zou bestrijden, waarbij hij vooropstelde dat juist een goede toepassing van deze wetten eerste noodzaak is. Ook pleitte Epstein voor een juiste onde wijsmethode om de Duitse jeugd op de hoogte te brengen van de gebeurtenissen van de afgelopen dertig jaar. Minister Von Brentano zegde hem namens de re- gering-Adenauer toe, dat alles in het werk gesteld zal worden om de daders op te sporen en in de toekomst een dergelijke golf van wandaden te voorkomen. Wat doet Bonn? Inmiddels is nog altijd te Bonn niet be kend wat de regering Adenauer dan wel precies van plan is om: 1. Spoed te zetten achter de opsporing van de daders van de meer dan tweehonderd antisemitische uitingen sedert 25 decem ber, 2. Te voorkomen dat dergelijke gevallen zich opnieuw zullen voordoen in aantal zo als de laatste weken aan het licht is ge komen. 3. De Westduitse jeugd een inzicht te ge ven in de jecente geschiedenis. 4. Het buitenland de indruk te geven, dat ook de regering te Bonn het betreurt dat op allerlei hoge plaatsen mensen zit ten die daar krachtens hun nazistisch verleden niet behoren. Tot gisteren waren in de bondsrepubliek 123 gevallen van anti-semitisme geanaly seerd en 23 daders door de politie gegre pen Van hen bleken er zeventien jonger dan 20 jaar te ziin, vier tussen 20 en 25. Drie van de daders warep lid van de Deut sche Reichs Partei, een was soldaat. In 67 van de 123 gevallen waren uitsluitend hakenkruisen geklad en in 23 gevallen wa ren alleen antisemitische woorden ge bruikt. Van regeringszijde maakt men uit deze analyses op dat noch van uiterst links noch van uiterst rechtse zijde een organi satie aan het werk is gezet om deze golf van wandaden te leiden. (Reuter) Het landsbestuur in Saar briicken heeft twee bijeenkomsten van de Duitse Rijkspartij voor het weekeinde ver boden. Zaterdag zou de gevierde Stuka- piloot Hans Ulrich-Rudel een vergade ring in Saarbriicken toespreken en zon dag zou de voormalige Hitler-Jugendleider Von Thadden een toespraak houden in Saarlouis. Voorts verbood het Saarlandse ministe rie van Binnenlandse Zaken de Vrije De mocratische Jeugd en de Democratische Vrouwenbond als communistische mantel organisaties. Er zijn ook huiszoekingen verricht. Voor het verbod op de bijeenkomsten af kwam. hadden de christendemocraten, de sociaal-democraten, vakverenigingen en de democratische jeugdorganisatie van Saarland al aangekondigd een protestmars te zullen houden. De mars zal desondanks doorgang vinden als protest tegen het her- Advertentie i onze ser in onze sensationele e restanten TAPIJTEN BEDDEN DEKENS GORDIJNEN LINOLEUM «nz. tot ziet vooral onze etalages Haarlems grootste speciaalzaak In woningtextiel Anegang (hoek Warmoesstraat) - Tel. 12610 levend nationaal-socialisme en antisemi tisme. (UPI) Een Westberlijnse rechtbank heeft de 51-jarige huiseigenaar Kurt Met- zing tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens belediging van zijn Jood se huurders. Het bureau voor Huisvesting had zijn verzoek een Joods echtpaar uit het hem toebehorende huis te mogen zet ten afgewezen. Scherpe critiek Heinz Galinski, het hoofd van de Joodse gemeenschap in West-Berlijn, heeft in een interview met het Joodse weekblad „Ber liner Algemeine" nogmaals critiek gele verd op de houding van Bonn tegenover het antisemitisme en gewaarschuwd, dat de Westduitse democratie op het ogenblik ondermijnd wordt door dezelfde krachten als welke de Weimar-republiek deden on dergaan. De regering van Bonn tracht de gevaren van de anti-Joodse incidenten te kleineren, zo zei hij, en doet „absurde" pogingen om de aandacht ervan af te leiden door te wij zen op soortgelijke incidenten in het bui tenland en over communistische instigatie. Hij beval Bonn aan het voorbeeld te vol gen van het Westberlijnse stadsbestuur, dat dadelijk krachtig ingreep en eiste ver der een grootscheepse campagne om de democratie veilig te stellen. Er zou een streng onderzoek moeten worden ingesteld naar de aanwezigheid van ondermijnende krachten in alle delen van het maatschap pelijk leven: onderwijs, radio en alle be langrijke staatsfuncties. Het grootste ge vaar voor de democratie acht hij de onver schilligheid onder de brede masse van het volk. Het volk moet in een zodanige stem ming gebracht worden, dat het slechts de mocraten en anti-nazi's als leiders aan vaardt, zo zei hij. Donderdag was het overigens de eerste dag dat uit geen enkel deel van West-Duits- land antisemitische incidenten gemeld werden. (Van onze correspondent in Bonn) Van officiële zijde wordt te Bonn gezegd, dat er na Kroesjtsjevs rede van donder dag sprake is van een dieptepunt in de Westduitse-Russische betrekkingen. On der de huidige omstandigheden, zoals die gekenmerkt worden door de uitlatingen van de Russische minister-president, acht men het uiterst moeilijk de sfeer te verbe teren. In de Westduitse hoofdstad is men er van overtuigd, dat het Kroesjtsjev er nog altijd om te doen is vóór de topconfe rentie op 16 mei te Parijs begint, een kloof te scheppen tussen de regering- Adenauer en haar westelijke partners. Men is hier in het bijzonder zeer ontstemd over de uitlatingen van Kroesjtsjev inzake Adenauer en het antisemitisme. Kroesjtsjev zei daarover, dat „in West- Duitsland de laatste tijd steeds weer dui delijke tendenzen zijn aan te wijzen om het bloediee Hitler-regime schoon te was sen en zelfs te rehabiliteren". Hij noemde „de jongste fascistische, antisemitische excessen in Westduitse steden karakteris tieke tekenen voor de versterking van de reactie". Adenauer zou er, volgens de Russische premier op uit zijn de koude oorlog voort te zetten. Hij verge'eek de bondskanselier met Hitier waar het 't ver bod van de communistische narti' betreft en hij noemde Adenauers rede over Ber lijn provocatief. De politiek van de West duitse regering toont, volgens Kroesjtsjev hoogst gevaarlijke tendenzen. Wanneer deze niet verdwijnen, zou dat tot de derde wereldoorlog kunnen leiden Het is buiten kijf. zo zegt men te Bonn dat Kroesjtsjev het wil voorstellen voor al omdat hij Eisenhower en Macmillan prijst alsof Bonn een oorlog of iets der gelijks onzinnigs wil voorbereiden. Deze volstrekt valse voorstelling van zaken stelt men hier aan de kaak door erop te wijzen dat. in feite, geen Westduitse sol daat een schot kan lossen, of de NAVO moet daartoe toestemming hebben gege ven. In zijn. nog niet gepubliceerd, ant woord op Kroesjtsjevs brief van 15 okto ber 1959. zou Adenauer geschreven hebben dat het probleem van de kernbewapening van het Westduitse leger van zelf zal wor den opgelost wanneer de Russen bereid zijn tot een alomvattend ontwapenings akkoord. Enig overleg tussen Bonn en Oost-Duitsland over hereniging, wijst Adenauer in zijn brief opnieuw van de hand. De grote vier hebben hier zijns in ziens nu eenmaal een bijzondere verant woording. Netelige positie Uit allerlei commentaren van de laatste dagen blijkt te Bonn dat Adenauers positie in het geheel van de westelijke samen werking en ten opzichte van Kroesjtsjev er niet beter op is geworden, nu hii zo stijf en strak vasthoudl aan de onveranderde status van Berlijn, nu hii een topoverleg inzake Berlijn niet wil laten beginnen daar. waar deze de afgelopen zomer te Genève geëindigd is, en nu de antisemitische wan daden een blok aan zijn been beginnen te vormen in de buitenlandse politiek. De bondskanselier probeert, zo zegt men hier een langzamerhand aan het glijden ko mende situatie te stabiliseren door zich vierkant tegen de Russen te verzetten. Hij legt daarvoor een nauwe band tussen de binnenlandse politiek van Bonn en het lot van Berlijn. Maar, men vraagt z*'ch hier nu af of deze houding, die op de Amerika nen misschien tijdelijk indruk zal maken voldoende is om een verdienstelijke tegen zet te vormen op Kroesjtsjevs nieuwe be wapeningspolitiek en militaire argumenta tie, op zijn rakettenpolitiek en zijn dreige menten tegen mogelijke aanvallen. Men gelooft hier. dat Kroesjtsjev zo langzamer hand in de positie is gekomen waarin hij zonder veel schade voor de Sovïet-Unie, rustig een vredesverdrag met Oost-Duits- land alleen zal kunnen sluiten. En dat zou: 1. voor Bonn onherroepelijk een grote po litieke nederlaag betekenen, 2. de Duitse splijting meer dan ooit accentueren, 3. het tijdstip van een Duitse hereniging in theo rie naar „St. Juttemis" verschuiven en 4. de binnenlandse oppositie tegen Adenauer voedsel voor nog meer bittere critiek ter zake wm -Adenauers herenigings-politiek geven. NEW YORK (UPI) Nadat een onbe kende de politie in Miami een waardevol le tip had gegeven is ontdekt, dat het neer storten van een DC-6b van de „National Airlines", vorige week in de staat Noord- Carolina, veroorzaakt is door een bom, die de adbocaat Julian Andrew Frank meegenomen had. Vóór hij aan boord van het vliegtuig stapte had de advokaat een levensverzekering afgesloten, waardoor zijn vrouw een uitkering-ineens zou krij gen van bijna 900.000 dollar, dat is ruim 3,2 miljoen gulden. De zelfmoord van de 32-jarige advocaat houdt vermoedlijk ver band met een grootscheepse fraude, die de politie momenteel nog in onderzoek heeft. Volgens een officier van justitie te Mia mi zou de advokaat betrokken zijn bij een hypotheekzwendel, waaruit tegen hem een eis tot schadevergoeding was voortge vloeid. De bedragen staan nog niet vast. maar er is sprake van een bedrag van 3,8 miljoen gulden, dat de advocaat zou four neren voor de bouw van een groot hotel op Aruba. Een deel van dit bedrag zou hij ten eigen bate hebben aangewend. Advertentie Dealer voor Haarlem en Omgeving Houtplein 21 - Haarlem - Tel. 10338 GENèVE (Reuter) In Russische krin gen is vrijdag verklaard dat Engeland „denkbeelden" heeft geopperd om de im passe op de conferentie in Genève over een controlestelsel voor ongeïdentificeer de ondergrondse ontploffingen te doorbre ken. Volgens deze kringen had de Britse afgevaardigde, Wright, geopperd dat, als men het niet eens kan worden over blij vende criteria, waarbij bepaald wordt of ter plaatse een onderzoek naar onder aardse ontploffingen moet worden inge steld, het misschien mogelijk zou zijn te beginnen met voorlopige criteria, die later verbeterd zouden kunnen worden. Bij op pervlakkige beschouwing leken deze denkbeelden Yekening te houden met het Russische standpunt, namelijk, als over eenstemming zou kunnen worden bereikt over het aantal inspecties, zou het gemak kelijk zijn het eens te worden over de cri teria (De westelijke landen wensen een hoog aantal inspecties, maar Rusland wil dat slechts naar een klein aantal van de onderaardse ontploffingen ter plaatse een onderzoek zal worden ingesteld). De Brit se denkbeelden zouden zorgvuldig worden bestudeerd, omdat zij op hei eerste gezicht hoopvolle elementen schijnen te bevatten, zo werd in Russische kringen gezegd. In Britse kringen .werd er echter de nadruk op gelegd, dat er geen nieuwe voorstellen waren ingediend. Wright had de Rus Tsarapkin een aantal vragen ge steld over het Russische standpunt inzake de kwesties van de criteria en het aantal inspecties. Een van de vragen was de Russische mening over de mogelijkheid van het vaststellen van criteria, die ver beterd zouden kunnen worden. Over de verklaring van Kroesjtsjev, dat het soms moeilijk is ondergrondse proe ven van aardbevingen te onderscheiden, werd in Britse kringen gezegd, dat deze verklaring „zeer belangwekkend" was. De Russen geven nu blijkbaar toe dat er een technisch hiaat bestaat in de weten schappelijke kennis iets wat de weste lijke geleerden steeds hebben betoogd. Slachtoffers CARLISLE (Reuter) In Glendrid- ding, een plaatsje op ongeveer 40 km ten zuiden van Carlisle in Noordwest-Enge- LIMA (Reuter) Volgens de jongste, te Lima ontvangen berich'an, heeft de aardbeving, waardoor Zuid-Peru woens dag werd getroffen, zestig doden geëist. De stad Arequipa heeft zwaar te lijden gehad, maar ook in Chuquibambilla, waar dertig doden vielen, is grote schade aan gericht Meer dan 70 percent van de huizen in een voorstad is onbewoonbaar geworden. Ook in verscheidene domen in de omge ving van Arequipa is schade aangericht. land, zijn donderdagavond twee mensen om het leven gekomen in een loodmijn, die gebruikt wordt voor proeven om mid delen te vinden ter ontdekking van onder grondse kernproeven. De proeven staan onder leiding van het Britse gezagsorgaan voor kernenergie. De mannen werden vermist bij de aflos sing van de avondploeg Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Een arts deelde later mee dat de man nen aan koolmonoxidevergiftiging zijn overleden. Nachteloos leven Wat ik al jaren heb voelen aankomen, gaat nu wellicht werkelijkheid worden: een Rus zegt de manier gevonden te heb ben om de nacht uit te bannen, om van nacht dag te maken. Daar heb je het nu. Daar heb ik jaren op zitten wachten. Hoe ik het vind? Het doet er niets toe hoe ik iets vind. Als ik het niet goed vind zal die Rus zich daardoor niet laten weerhouden om zijn uitvinding te effectueren. Gelijk heeft-ie. Wat kan het hem schelen wat een wille keurige Hollander ervan vindt? Maar nu u het mij zo dringend vraagt, wil ik het u wel zeggen. Gemengde gevoe lens. Ja, mijne vrienden, het zijn gemeng de gevoelens, die mij bezielen, wanneer ik deze nieuwe overwinning van de mens op de natuur, deze nieuwe ingreep in de ge wende gang van zaken, wik en weeg. Als de nacht dag wordt.... Dan gaat er wel een stuk poëzie weg uit ons leven. Want er zal geen avondsche mering zijn om verliefd te worden, geen ochtendgloren om dichterlijk te zijn en de geheimzinnigheid van de nacht zal ver dwijnen uit ons leven, dat bij klaarheid al leen niet gedijen kan. Heeft de mens het geheim der duisternis, dat hem anoniem en raadselachtig maakt, niet nodig om overdag parmantig en kwiek te zijn? Zullen wij nu ook de slaap gaan bekor ten en mét deze de droom? Ik vermoed van wel. Slaap lijkt mij een aangewende gewoonte. Niet helemaal, want wij hebben haar zo nu en dan nodig. Maar wij slapen te veel en wie zegt ons, dat wij er juist de nacht aan moeten be steden? Dat is een regel, die wij ons zelf gesteld hebben. Waarom zouden wij niet overdag kunnen slapen? Niemand zou daar lichamelijk scha van ondervinden. Alle nachtwakers ter wereld vormen de levende bewijzen voor deze stelling. En waarom zouden wij onze vijf- of zes slaapuren niet over het hele etmaal kun nen verdelen? Morgendut, middagdut, avonddut, nachtdut? Het zal een strop zijn voor de elektrici teitsbedrijven, de heren Otten en Philips te Eindhoven en de Kaarsenfabrikanten, maar afgezien van het verlies aan poë zie zie ik weinig in deze uitvinding om mij er tegen te verzetten. Het zal, evenals met de nu nog bestaan de situatie het geval is, vooral een kwestie van wennen zijn. Men kan ook midden op de dag verzen schrijven en verliefd wor den. Hoe zal het gebrek aan avond zich doen gelden? Wellicht door wat minder huise lijkheid en wat minder, wat men noemt, gezelligheid. De weduwvrouwen Van Nelle en Egberts zullen dat in heur beursjes voe len en de koekjesomzet zal wat dalen. Maar daar zal wel wat op gevonden wor den. Weduwen en banketbakkers zijn slim genoeg. Nee ik zal mij niet tegen dit Russische initiatief verzetten. Na een half jaar zonder avond en nacht weten wij niet beter. Ik verzet mij trouwens nergens meer te gen. Dat heeft met de radio, de tévé, het vliegtuig en de automatische aansteker immers óók niets geholpen? Floris Flaneur De Engelse Kamer voor de Scheepvaart heeft bekendgemaakt, dat begin januari Liberia het grootste aantal schepen wegens gebrek aan emplooi (182 of 15 percent van zijn tonnage) opgelegd had. Op de tweede plaats kwam Engeland met 125 schepen (5 percent van zijn tonnage). Voor de andere zeevarende landen waren de aan tallen en percentages als volgt: Noor wegen 89 (6 percent), Panama 88 (15 per cent), Italië 85 (12 percent), Verenigde Staten 72 (7 percent) en Griekenland 66 (22 percent). In de afdeling tankschepen had Enge land echter het grootste aantal schepen zonder emplooi, namelijk 66 (9 percent). Daarna kwamen achtereenvolgens Liberia 65 (13 percent), Noorwegen 42 (7 percent). Verenigde Staten 35 (8 percent), Panama 33 (14 percent) en Italië 29 (17 percent). Verplicht. De Poolse communistische partij overweegt het volgen van colle ges in de marxistische filosofie, socio logie en politieke economie voor alle studenten aan universiteiten en ande re instellingen van hoger onderwijs opnieuw verplicht te stellen. Griep. Een half miljoen mensen in Los Angeles is aangetast door een ziekte, die waarschijnlijk Aziatische griep is. Deze griep werd reeds eerder gecon stateerd in plaatsen in de omgeving Er zijn reeds gevallen met dodelijke afloop gemeld. Neutralisme. De Regerende congrespar tij in India heeft vrijdag op haar jaar lijkse vergadering eenparig de neu traliteitspolitiek van premier Nehroe goedgekeurd. Nehroe zei. dat presi dent Eisenhower zo hartelijk in India was ontvangen omdat hij hot symbool van de vrede was en nie* omdat de Ver enigde Staten een machtig leger heb ben. Ook Kroesjlsjev is op grootse wij ze ontvangen en hij zal even hartelijk ontvangen worden als hij weer naar In dia komt en wel omdat Kroesjtsjev erg zijn best doet voor de vrede. \fscheid. John L. Lewis, president van de grote mijnwerkersvakbond in de V.S., de „United Mineworkers" heeft don derdag formeel zijn functie neerge legd en is opgevolgd door Thomas Ken nedy, voorheen vice-president van de vakbond. Over een maand wordt Le wis, die veertig jaar lang leiding heeft gegeven aan de organisaties van Ame rikaanse mijnwerkers, tachtig jaar. Medaille. Premier Kroesjtsjev heeft vrij dag de herinneringsmedaille van de Wereldvrederaad gekregen voor zijn „geweldige bijdrage tot de zaak van de versterking van de wereldvrede" zo heeft Tass bekendgemaakt Uitgeweken. Het Zuidkoreaanse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag bekendgemaakt, dat dertien Noordkoreaanse studenten, die in Oost- Duitsland studeerden, in december naar West-Duitsland zijn uitgeweken, waar zij onder de hoede staan van de Zuidkoreaanse ambassade te Bonn. Pionier. De voormalige Britse Labouraf- gevaardigde Mackay, een der pioniers van de beweging tot eenmaking van Europa, is zaterdag op 57-jarige leef tijd te Londen overleden. Mackay, van afkomst Australiër, was een der wei nige Labourvoorstanders van suprana tionale instellingen, ondanks de opposi tie van zijn partij tegen de door Winston Churchill gelanceerde eenheidsbewe ging. sloot hij zich van ganser harte aan bij dit streven, dat leidde tot de vor ming van de Raad van Europa. Schadevergoeding. West-Duitsland zal een miljoen mark schadevergoeding betalen aan 200 Roemeense Joden, die nu in Israël wonen en in de oorlogsja ren in concentratiekampen der nazi's verlammingen tot 90 percent opliepen. Beschermheer. Koning Gustaaf Adolf van Zweden is beschermheer geworden van de actie "an de UNESCO tot redding van de Nubische monumenten, die in het stuwmeer van Assoean ten onder dreigen te gaan. Geen post. Het personeel van de Argen tijnse posterijen, aangesloten bij het peronistisch-communi6tisch vakver bond, is zaterdag in staking gegaan uit protest tegen de arrestatie van ver scheidene vakbondsleiders. Volgens een eerste schatting nam 75 percent van het personeel aan de staking deel. Ontruimd. Reddingsvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht hebben vrij dag de laatste zestien mannen gered van de ijsschots waarop sinds mei van het vorige jaar in totaal 27 geleerden en leden van de luchtmacht waarnemin gen verrichtten in de Noordelijke IJs zee, maar die is gaan afbrokkelen. Het drijvende station bevond zich op 450 mijl ten noorden van Point Barrow, de noordelijkste punt van Alaska. Welwillend. De Sovjet-minister voor de elektrische centrales, Ignaty Novikov, heeft op een persconferentie te Caïro meegedee'd, dat de kwestie van Rus sische deelneming aan de tweede fase van de bouw van de stuwdam bij As soean in Moskou „welwillend" zal wor den bestudeerd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3