Onafhankelijkheid van Cyprus is een maand uitgesteld HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Regering bepaalt minimumprijs voor brood in Haarlem op 38 ct. Conferentie van Londen op mislukking uitgelopen Bewaking versterkt met achthonderd militairen jan doornbosch 1UU1 icilld fRfflsasBasts1» Haringvloot ving 673.000 kantjes haring in 1959 Alsu gaat verhuizen In de krant van heden: Enkele buien House of England CAO-kleinmetaal goedgekeurd Huren vrij in streken zonder woningnood Geval-Joke Ilaanschoten kostte Putten 11.000 TUINDORP BEGINT DROOG TE VALLEN Water is gezakt tot „waadhoogte" Als wassen niet meer helpt Het woord is aan Drie doden in het verkeer Fries artsenechtpaar omgekomen in brandende auto Geelzucht-epidemie in Friesland Waarom opa (75) een brommer kreeg Voor de slachtoffers van de ramp Tuindorp accordeon- en gitaar-les ieé MORRIS éefare you êuy! TOTALE OPRUIMING 74e JAARGANG No 162 DINSDAG 19 JANUARI 1960 305e JAARGANG No 10 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Dfrectie, Redactie, Administratie Gróte Hout- |T 1 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). IhJ I I 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I If If 1 I I f 1 1 C fi lllSilll Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal de beschikking van de staatssecretaris van Economische Zaken en de minister van Landbouw over de broodprijs in Haarlem, die vanavond in de Staatscourant wordt gepubliceerd een ernstige teleurstelling voor de Haar lemse bakkers betekenen. De minimum-prijs voor het water-wit brood wordt namelijk niet op 39 cent, maar op 38 cent vastgesteld en die van het volkswitbrood en volksbruinbrood op 36 cent. Deze prijsaanwijzing geldt voor zestien met name genoemde bakkersbe drijven, die volgens de tekst van de be schikking, te zamen een belangrijke in vloed op de broodprijs in Haarlem uit oefenen. Onder deze zestien bedrijven vindt men de namen van alle bij de brood- oorlog betrokken partijen uit het groot-, midden- en kleinbedrijf. De regering vertrouwt erop. dat ook de andere bakkers niet beneden deze mi nimumprijs zullen gaan verkopen. De bewindslieden stellen, dat de econo mische machtspositie van de genoemde bedrijven zo groot is, dat ook de andere Haarlemse bakkers genoodzaakt waren de broodprijs te verlagen tot een niveau, dat een efficiënt werkend normbedrijf ernstige verliezen zou opleveren. Deze ontwikkeling wordt door de regering in strijd met het algemeen belang geacht. De bewindslieden delen voorts mede, dat een langer afwachten van een prijs aanwijzing daarom niet gedoogd kan wor den en een onmiddellijke voorziening ver eist is. Afet ware doodsverachting hegeven deze stoere mannen zich, bij twee gra den vorst, in het water. Een plaatje om te rillen! Maar zo stoer als ze lijken zijn ze echt niet, want het zwembad (te Stuttgart) is gevuld met warm water uit een geiserbron, dat een temperatuur van bijna 20 graden Celsius heeft. De Nederlandse haringvloot heeft gedu rende de teelt 1959 in totaal 673.000 kant jes haring aangevoerd op de haringafslagen in Scheveningen, Katwijk, IJmuiden en Vlaardingen. Het aantal tijdens de teelt 1958 aangevoerde kantjes haring bedroeg 661.500. Het jaar 1959 is dus wat de haring vangst betreft belangrijk gunstiger ge weest dan 1958, maar het aanvoercijfer bleef nog ver onder de 755.000 kantjes, die de teelt 1957 opleverde. De vooruitgang van de haringvangst is hoofdzakelijk veroorzaakt door grotere vangsten van maatjesharing, die vrijwel uitsluitend voor de binnenlandse markt is bestemd. De afgelopen teelt zijn er 250.000 kantjes maatjesharing aangevoerd. Het aanvoercijfer voor 1958 was 190.000 en dat voor 1957 precies 170.000 kantjes maatjes haring. In Duitsland De Westduitse haringvloot, die 104 sche pen telt, heeft inmiddels de teelt 1959 ook afgesloten. Deze schepen voerden in de Duitse aanvoerhaven precies 617.000 kant jes haring in 685 reizen aan; 10.000 kantjes haring meer dan in 1958. Dit resultaat komt vrijwel overeen met het Nederlands resul taat Het Westduitse haringbedrijf koos schipper Heinrich Nagel tot haringkoning van de teelt 1959. Met zijn logger „Pader- born" voerde hij 11.574 kantjes haring aan. Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman I Waarom zou u risico lopen T Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen. F DAMIAAN8 EN ZN. Zijlvest 41 Haarlem - Tel 12456-14155-5S51» p*g XV eerrapporten 1, 2 Binnenlands nieuws ..1, 2, 5, 7 Buitenlands nieuws ..1, 3, 6, 7 Van Da% tot Dag3 Op de Praatstoel3 Uit stad en omgeving4, 5 Agenda voor Haarlem en IJ mond 5 Feuilleton 8 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Economisch nieuws9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond: Enkele buien, later ook opkla ringen. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harde wind, ruimend van zuid west naar noordwest. Dezelfde temperaturen of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie 20°/o korting op suède biousons van D.P.D.jBruxelles Voor de eerste maal: nu óók 20 korting op onze suède- blousons. Diverse kleuren, knoop- of ritssluiting, thans in de Service-Verkoop van L 149.50 voor f. 119.60. Eerste klas huiden: mouton, antilope, cbèvre! Arniterdam Deo Haag Eindhoven - Hilversum Bussum (Van onze correspondent in Londen) Het is uitermate ongelukkig gelopen met de conferentie over Cyprus, die in een crisistoestand is beland. Het bleek in dit uiterst kritieke stadium onmogelijk een compromis te vinden tussen het Britse standpunt en dat van de Cyprioten, speciaal van aartsbisschip Makarios over de kwestie van de soevereine Britse militaire bases. De Britten denken er niet aan genoegen te nemen met minder dan 123 vierkante mijlen, nadat zij Cyprus reeds waren tegemoetgekomen door hun aanspraken met een kwart te verminderen. In plaats van 16.000 Cyprioten zullen de bases volgens het nieuwe Britse plan minder dan duizend inwoners van Cyprus omvatten. Makarios, die er zeer somber uitzag, heeft het Britse voorstel niet ronduit verworpen doch alleen verklaard.dat het onaanvaardbaar is, hetgeen op hetzelfde neerkomt. De conferentie is, hoewel de werkgroepen nog enkele dagen zullen doorgaan, in feite afgebroken. Het doel was alles in kannen en krui ken te hebben vóór 19 februari, de datum wafarop Cyprus zijn onafhankelijkheid zou krijgen. Die datum is thans een maand verschoven tot 19 maart. Het Britse kabi net besloot dit na over de crisis te hebben vergaderd onder leiding van minister But ler die Macmillan tijdens diens aanwezig heid in Afrika vervangt. Het onmiddellijke doel van de conferentie over Cyprus is hiermee mislukt, hoewel zü officieel in zitting blijft. De werkgroepen zouden met spoed trachten een oplossing te vinden voor de nog hangende vraagstukken. Ge hoopt wordt de voltallige conferentie op een later tijdstip, in ieder geval vóór 19 maart, bijeen te doen komen. Zowel aartsbisschop Makarios, de lei der van de Grieks-Cyprioten, die presi dent van het eiland moet worden, als dr. Koetsjoek, de leider van de Turks-Cyprio ten, die bestemd is voor het vice-presi- dentschap, blijft nog enkele dagen in Lon den om de werkgroepen bij te staan. De gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, zal zeker nog een week in Londen blijven. De Turkse minister van Buitenlandse Za ken Zorlu keert vandaag naar Istanboel terug. Zijn Griekse collega Averoff ver trekt donderdag. Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, gaat deze week naar Straatsburg ter bijwoning van een ver gadering van de Raad van Europa. De Londense overeenkomsten over Cyprus van het vorige jaar zijn in acuut gevaar. De vakraad voor de kleine metaalnijver heid deelt mede dat het College van Rijks bemiddelaars thans zijn goedkeuring heeft verleend aan de voorgestelde loonsver hoging van 5 percent voor het smeden- en metaalbewerkingsbedrijf en het isolatie bedrijf, alsmede een loonsverhoging van 4 percent voor het elektro-technisch be drijf. De nieuwe lonen gaan gelden met ingang van de eerste volle loonweek volgende op 20 januari. De goedkeuring van de tussen partijen overeengekomen loonsverhoging van 5 percent in het automobiel- en gara gebedrijf, het motorenrevisiebedrijf en het carrosserie- en wagenbouwbedrijf wordt eveneens zeer spoedig verwacht. De genoemde minimumprijzen worden morgen van kracht. Door deze maatregel wordt gevolg ge geven aan de toezegging, welke in decem ber 1954 bij de opheffing van de minimum prijzen voor brood werd gedaan door de toenmalige minister van Economische Zaken, nl. dat zou worden ingegrepen in dien zich als gevolg van de vrije prijsvor ming desastreuze concurrentie zou voor doen. De maatregel, die gebaseerd is op de wet economische mededinging, draagt een voorlopig karakter. Aan de commis sie economische mededinging is inmiddels advies gevraagd over de handhaving, respectievelijk uitbreiding van deze maat regel. Bovenstaande prijzen, die thans offi cieel worden bekend gemaakt, wijken dus iets af van de minimum-prijzen die wer den genoemd in ons bericht van zater dag dat was ontleend aan een mededeling van bakkerszijde. Wetsontwerp in voorbereiding Een dezer dagen zal de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. Van Aartsen, bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van de huur wet indienen. Dit wetsontwerp moet het mogelijk maken, de voorgenomen huur verhoging met 20 procent ingaande 1 april aanstaande in te voeren. Bovendien wil minister Van Aartsen de huurwet zodanig wijzigen, dat hij de be voegdheid krijgt, de huren vrij te maken in bepaalde streken van het land waar geen woning-iood heerst. Gedeelten van Zeeland en Friesland komen hiervoor het eerst in aanmerking. Op deze wijze zal een begin worden ge maakt met de geleidelijke liberalisatie van het huurbeleid, die het kabinet-De Quay reeds in zijn regeringsverklaring van 26 mei 1959 aankondigde. Vordering op ziekenhuis nog steeds niet betaald De onkosten ad. 11.000.- die de gemeen te Putten heeft gemaakt in het geval waar bij het meisje Joke Haanschoten radio-ac tief werd besmet, zijn nog steeds niet te rug betaald Een vordering die werd inge steld tegen het desbetreffende ziekenhuis te Utrecht werd nog steeds niet voldaan. De zaak is nu in handen gesteld van 's lands advocaat mr. P. Goudsmid. Put ten betaalde 5.000,- voor het gedeeltelijk afbreken en later herstellen van de woning, vervanging van het meubilair en dergelij ke, 4.000,- voor afzetting en afdekking met plastic e.d en f 2.000 voor verterin gen. hoofdzakelijk militaire, telefoonkos ten, vervoer en dergelijke. (Van onze Amsterdamse redacteur) Vanochtend zijn de laatste bootjes uit het overstroomde Tuindorp-Oostzaan op het droge getrokken - het water is gezakt tot circa 80 centimeter en op som mige plaatsen"'nog lager, zodat varen met het oog op de obstakels onder water onmogelijk geworden is. Het wachten is op „D-dag", wanneer de schoonmaak ploegen en reparatie-afdelingen bezit van de polder kunnen nemen. Op dat tijdstip wachten ook de dertien mensen die sinds donderdag de bovenverdie pingen van hun huizen niet meer hebben verlaten. Onder hen bevinden zich de zoon van de postagent en enkele winkeliers op het Zonneplein, het centrum van het tuindorp. Tien huizen waren vanmorgen reeds geheel drooggevallen Zij staan op het hoogste punt, in het noorden, tegen de Oostzanerdijk aan. Het water is hier niet hoger dan 70 80 centimter geweest, maar de schade die aan stoffering en meubilair is aangericht, is desondanks groter dan men had ver wacht. De bewoners mochten deze huizen vanmiddag nog niet betreden. Zij moeten wachten op de schade-enquêteurs die hen vergezellen zullen. Van de dijk af langs het Cornelis Dou- weskanaal, waar de zuigers en pompen thans ruim 30.000 kubieke meter water per uur uit de polder weghalen, biedt het rampgebied een troosteloze aanblik. Langs deze dijk lag eens het volkstuinencomplex „De Bongerd". Van de ruim veertig zo merhuisjes is er niet één blijven staan. Zij zijn in stukken geslagen en de ber gen wrakhout die tegen de dijk zijn ge spoeld, dreigen telkens de zuigleidingen van de pompen te verstoppen. De stads reiniging is hier sinds gisteren bezig, het hout op te vissen. Van nu af is het dorp uitsluitend te be reiken door met lieslaarzen door het wa ter te waden. Morgen kan het waarschijn lijk reeds met gewone waterlaarzen en dan zullen werklieden van het energiebe drijf een begin maken met het weghalen van de 2500 elektriciteits- en gasmeters, die onmiddellijk na D-dag door nieuwe zul len worden vervangen. Geen ervan kan na de onderdompeling nog dienst doen. Hetzelfde geldt trouwens voor alle elek triciteitskabels en binnenleidingen die vol gens experts niet meer bruikbaar zijn. De bewaking is thans de grootste zorg Advertentie geworden. Om het dorp te kunnen afslui ten, wordt er met ingang van vanmiddag dag en nacht met grote bezetting gepost. Langs de bebouwde kom zal om de 25 meter, en in het landelijk gebied om de 100 meter een wachtpost worden geplaatst. De politie, die tot dusver steeds met 100 man in de weer is geweest, is in de loop van vandaag versterkt met 300 mare chaussees en 500 militairen van de Zwa re Luchtdoelartillerie uit Haarlem. De overstroming zal een aantal oude huizen zodanig hebben beschadigd, dat zij zullen moeten worden afgebroken. De gedupeerde bewoners zullen terstond el ders in de stad een woning toegewezen krijgen. Daarbij zal rekening worden ge houden met hun wensen ten aanzien van grootte en huurprijs van het huis. Voorlopig heeft het gemeentebestuur het Centraal Bureau Huisvesting opdracht gegeven, vier- tot vijfhonderd woningen voor dit doel vrij te houden. Wat er allemaal aan de huizen en de straten in Tuindorp-Oostzaan gerepareerd zal moeten worden, valt thans nog nau welijks te overzien. Het gemeentebestuur poogt slechts zoveel mogelijk maatrege len te treffen om aan de vraag naar ar beidskrachten het hoofd te kunnen bieden. (Zie verder pag. 5) Het water in Tuindorp Oostzaan zakt en op diverse plaatsen is de grond drooggevallen. Op de laagste plekken echter staan de huizen nog in het water, zoals op de foto. Het pijltje geeft aan hoe hoog het water heeft gestaan. S i r i u s Onder het leven verstaat menigeen slechts: zij n leven. Vanmorgen omstreeks zeven uur is op Rijksweg no. 7 (Amsterdam-afsluitdijk) een verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee personen het leven hebben verloren. Door de gladheid van de weg slipte een personenauto met twee inzittenden en kwam terecht tegen een pijler van het via duct van de Koggenrandweg op de grens tussen Wieringermeer en Lambertschaag. De auto, die als het ware om de pijler werd heengevouwen geraakte in brand. De in zittenden, een artsenechtpaar uit Fries land, waarvan de vrouw aan het stuur zat, kwamen in de vlammen om. De rijkspoli tie Wieringermeer stelt een onderzoek in. In Kloppenburg, nabij Bremen, is bij een auto-ongeluk de 45-jarige heer G. A. de Rijk, expediteur te Oldenzaal, om het leven gekomen. In de zuidwesthoek van Friesland, met name in het 300 inwoners tellende dorpje Nijega gemeente Hemelumer Oldeferd) komen momenteel vrij veel gevallen van geelzucht voor. De ziekte, die overigens een onschuldig karakter heeft, komt voor al voor bij jongeren tussen de dertien en twintig jaar. De enige school in het dorp heeft vrij veel absenten, doch overigens functioneert het dorpsleven normaal. Slechts in enkele gevallen werden gehele gezinnen met de ziekte besmet. De ziekte is enkele weken geleden plot seling uitgebroken. De artsen hebben het echter niet nodig gevonden de officiële in stanties in te lichten. Dokter S. Westra uit het nabij gelegen Balk, meent dat van een epidemie nauwelijks sprake is. De Rotterdamse politie heeft de laat ste tijd enkele merkwaardige erva ringen opgedaan. Zo hield zij in een warenhuis een grijsaard aan, die een aansteker had gestolen. De man, die nooit eerder met de politie in aanraking was geweest, zei dat zijn vrouw hem had verweten dat hij te veel lucifers gebruikte. Hij was op rantsoen gesteld, maar hij kwam er niet mee toe. Een 75-jarige man had met zijn bromfiets een aanrijding veroorzaakt. De politie heeft eens bij de familie ge- informeerd waarom grootvader nu per se op een bromfiets moest rijden. „Ach" was het antwoord, „toen opa 75 jaar werd, wilden we hem een mooi cadeau geven. Het kon geen radio zijn, want hij is nogal doof. Ook een televisie toestel zou niet veel nut hebben gehad. Opa ziet namelijk niet zo best meer. Omdat hij niet zo goed meer kan lopen, hebben we hem toen maar een brom fiets gegeven". Een nog jonge man werd betrapt bij het stelen van grammofoonplaten. Het bleek dat zowel de man als zijn vrouw doofstom was. Toch had hij een pick-up. Refererend aan de oproep tot hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Am sterdam, uitgaande van het Rampenfonds, vestigen wij de aandacht op de mogelijk heid voor onze lezers om hun gift voor dit doel bij onze kantoren te deponeren, waar na wij zullen zorgen voor doorzending naar het Rampenfonds. Wij zullen de bij ons in komende giften in de krant verantwoor den. Tweede verantwoording de „L.K.B.V." 3.50; ,.E. G." 2.50; N.N. 7.50; N.N. 15.—; P. v. A. 10.—; Mej. A. E. 10; H L. 10.—; G. en J. f 10.—; Wed. A. P. 2.50; H. B. 2.—; J. W. 1.—; W. P. v. N. 10.—; C. de B. 5.—; Dames J. 5.W. M. 10.Kienavond Instuif Knipperbol f 27.—; S. R. 2.50; J. G. B. f 2.—; A. H. 15.—; Mevr. D. 10.—; C. B. 5.—; P. M. Z. 5.—; J. R. 2.50; Jenni fer 2.50; S H. 2.50; Dames Z. 10.—; C d. J. 2.50; P. G. 25.—; T. 10.—; Fam. S. 2.50; S. G. 10.—; J. v. d. V. 5.—; A. A. S. 5.—; J. A. 2.50; S. M. H. f 5.—; A. F. 15.—; B. 2.50; H. K5.—; E. L. 10.—; Z. B. G. f 100.—; G. S. 10.—; v d. W. 2.50; Edje 1.—; Mevr. E. 20.Stien 2.50; Supp. Ver. Haarlem f 10.—; H. M. B. 3.—; H. v. E. 2.50; Fam. N. 10.—; A. 2.50; Dames S. 2.50; G. K. 10.—; J. C 5.—; Opa S. 2.50; N.N. f 7.50. Dagtotaal 479.50. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 1900.24. Advertentie reigerstraat 112 - haarlem-noord Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439, ,r lElDSESTRAAT (BIJ KONHGSPIEINJ AMSTERDAM IEL J2M96

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1