Waterleiding brengt feestvreugde in een Israëlisch Droezendorp Elfjarig meisje vertolkte de dank der vrouwen voor de microfoon WERELDNIEUWS Nieuw beeld NAAIMACHINES Schietgraag Wij MORGEN BEGINT DE KONGOLESE CONFERENTIE IN BRUSSEL Nehroe's partij handhaaft de neutraliteitspolitiek Wij TOCH EEN WETSONTWERP OVER STAAT VAN BELEG IN BONN WOL Ben Goerion: Israel moet nieuwe wapens kopen 3 Lijdt niet langer Viscount met 48 mensen in V.S. verongelukt Op de' raatótoel mannen Een volk waarvan de religie een mysterie is gebleven Partij van Katanga, de Conakat, dreigt met boycot vrouwen r DINSDAG 19 JANUARI 1960 be- van De zojuist ingediende Amerikaanse groting biedt een interessant beeld nieuwe zwaartepunten en verschuivingen in verband met het Amerikaanse streven tot behoud van de internationale posities. Deze begroting kan dan ook worden be schouwd als een afspiegeling van de nieuwe beleidskoers der Verenigde Sta ten, die zich kenmerkt door nieuwe midde len om met nauwkeurig afgewogen ma noeuvres de hoogst bereikbare mogelijk heden op het gebied van internationaal overwicht te bevorderen. Een zeer duidelijke aanwijzing betref fende de verschuiving van het zwaarte punt der defensie naar de rakettenbewa- pening is op deze begroting gelegen in de verdubbeling van het bedrag voor weten schappelijk onderzoek en proefnemingen op het gebied der raketten. Daarnaast wordt voor de aanmaak van reeds boven het experimenteel stadium ontwikkelde raketten bijna zeven miljard dollar uitge trokken. In totaal vergt de bewapening ruim de helft van het begrotingsbedrag, namelijk 41 miljard, waaruit men mag concluderen dat de overschakeling op de mechanische oorlogvoering en de raket- tenbewapening kostbaarder is dan de ver ouderde defensieve voorzieningen. Nu de raketten „populair" worden, raakt het vliegtuig op de achtergrond. Vandaar dat voor de f^brikage van bom menwerpers en jachtvliegtuigen veel min der geld wordt uitgetrokken, uitgezonderd voor de zware lange-afstandsvliegtuigen die voor het vervoer van raketten ge schikt zijn en de supersnelle jagers die ra ketten kunnen onderscheppen. Een ander aspect van veranderde opvat tingen is het verschijnsel, dat betreffende de hulp aan het bevriende buitenland die men evenzeer als een defensieve maat regel, maar dan op lange termijn, dient te beschouwen evenveel geld aan econo mische als aan militaire hulp wordt be steed. Ofschoon het bedrag der militaire hulpverlening belangrijk hoger ligt dan vorig jaar, kenmerkt de nog drastischer verhoging der economische hulp de door werkende Amerikaanse overtuiging, dat het accent van de competitie tussen de grootmachten steeds meer op het econo misch terrein is komen te liggen. Een aanmerkelijk hoog bedrag is op de ze begroting gereserveerd voor de be scherming der burgerbevolking, bijvoor beeld voor de bouw van reusachtige atoom- bomvrije schuilkelders en organisatie van hulpdiensten. Het voor de burgerbevol king belangrijkste aspect van de verschui ving naar de rakettenoorlog is immers, dat een dergelijke oorlog direct de „thuis fronten- aantast en dat dus de oorlogvoe ring uit het verleden, toen de Verenigde Staten konden volstaan met het zenden van expeditielegers naar het strijdtoneel en thuis nagenoeg geen gevaar te duchten hadden, onherroepelijk voorbij is. Advertentie door rheumatiek. spit. Ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt Togal. dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal kan baten waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en ƒ8.88. HOLDCROFT (Reuter-AFP) Niet ver van Holdcroft in de Amerikaanse staat Virginia is een lijntoestel van de „Capital Airlines" verongelukt Er waren 48 men sen aan boord, die allen zijn omgekomen. Het vliegtuig, een Viscount is in brand gevlogen. Het was van Chicago via Wash ington op weg naar Norfolk in Virginia. Het verongelukte toestel was een in En geland gebouwde „Viscount". Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 Tel. 14444 Een traditionele Droezendans tijdens een schoolfeest der leer lingen van een landbouwschool.. Onze auto neemt met uiterste krachtsinspanning een nieuwe helling in het steeds woester wordende landschap van Noord-Galilea. Haifa, Akko en de blauwe Middellandse Zee liggen reeds lang achter ons. De laatste Joodse nederzetting zagen wij toen wij vijftien minuten geleden een smalle witte weg door woestenij en verlatenheid insloegen. Te veel stenen en te weinig water. Te heet is het bovendien om over de romantiek te mijmeren van dat eenzame bergweggetje, de enige verbindingsweg tussen de bewoonde wereld en een ver afgelegen Droezendorp. Dan op eens, merken wij dat David, onze chauffeur, met gespannen aandacht naar een klein ravijn kijkt. Wij zijn plotseling bijzonder dankbaar, dat wij tenminste op klaarlichte dag door deze streek rijden en instinctief tel ik de patronen van Davids pistool. Wi turen nu gezamenlijk naar beneden en ontdekken een roerloze reuzenslang tussen kleine stoffige struikjes. Nog één wending van de weg en wij zien al onze plaats van bestemming. Want de reuzen slang is een onderdeel van een irrigatie- pijp, die met even veel zekerheid als onze witte stoffige weg maar in een veel direc ter lijn, een uithoek van Israel zal berei ken, waar de technische snufjes van onze beschaving tot voor kort vreemd en mees tal onbekend gebleven waren voor de ruim achthonderd zielen tellende bevol king van een Droezendorp. In één van de achttien dorpen der ruim 21.000 zielen tellende Droezenbevolking in Israel is het feest op de dag van ons be zoek. Een minister zal er een kraantje ko men opendraaien waardoor tientallen wa tersproeiers op de heuvels zullen beginnen te draaien en het water tot in de keuken van ieder gezin zal komen. Joodse en Droezennotabelen uit Jeruza lem en Tel Aviv zijn reeds aanwezig wan neer wij door een groene erepoort het pit toreske dorpje binnenrijden. Op de plat te daken van de in Arabische stijl ge bouwde huizen rondom het dorpspleintje staat het al zwart van mensen. Op dat pleintje zullen wij straks naar eindeloze toespraken moeten luisteren. Wij wande len er alvast maar naartoe, door een ere haag van zingende, zwaaiende en in de handen klappende mannen in hun traditio nele witte gewaden en grappig-wijde broe ken. De opwinding stijgt en tientallen pisto len gaan af in de lucht bij wijze van ap plaus voor de Joodse minister en het Droezische parlementslid. En dan begin nen de onvermijdelijke redevoeringen, die vanwege de vertaling van het He breeuws in het Droezisch en omgekeerd, al naar gelang gast of gastheer aan het woord is, vandaag dubbel lang zijn. - -Na ieder- mooi gevonden passage knallen de geweren en pistolen. Hier doen de vele wederzijdse compli menten trouwens niet vreemd en onaan genaam aan.. De Droezen hebben in te genstelling tot de Arabische bevolking in Israel vrijwillig partij voor Israel geko zen. Ze kregen er voor het eerst in de ge schiedenis zelfstandigheid en vrijheid voor terug. Ruim 210.000 Droezen leven in het Na bije Oosten van wie 70.000 in Libanon. Het overgrote deel woont in het ontoeganke lijke berglandschap de „Djebel Droese" in Syrië. Het is steeds een opstandige en herhaaldelijk vervolgde minderheid ge weest Over hun geloof is veel geschre ven, nog steeds echter kent men hun gods dienst niet. Zij is het geheim der wijzen uit hun gemeenschap en wie deze myste ries aan vreemden prijs geeft, wordt met de dood gestraft.. Ver weg van de hen vaak vijandige om geving bouwde de Droezische boer zijn dorpen met kleine straatjes als miniatuur vestingen. Zij geloven in een God, die volgens hun geloof in verscheidene incar naties en wel als Mozes, Jezus en de Kalif El Hakim op de aarde is verschenenZij geloven in hun verwantschap met de oude zich als de afstammelingen van de schoon vader van Mozes, Jethro, naar wiens graf tombe in de nabijheid van Tiberias, in april grote bedevaartstochten plaats heb ben. De mannen zijn beruchte strijders en hun folklore is rijk aan krijgsroman- tiek. Tijdens de bloedige Arabisch-Joodse on lusten in Palestina in de jaren voor het ontstaan van de staat Israel was het ook in dé dorpjes der Droezen niet meer vei lig. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat velen van hen zich vereenzelvigden met de strijd der Joden tegen de ook hen her haaldelijk vijandig gezinde Arabische om geving. Zij versterkten in 1948 de gelede ren van het Israëlische leger en ook-van daag behoren zij nog tot de enige niet- Joodse groep, die deel uitmaakt van het Een historische foto uit de Arabisch- Israelische oorlog van 1948: Droezen-vrijwilligers trekken zege vierend langs Droezische dorpen. Geen vrouw valt er te ontwaren. (Van onze correspondent in Brussel) De rondetafelconferentie over Kongo, die woensdag in het Paleis der Congressen te Brussel door de Belgische eerste minis ter professor Gaston Eijskens, zal worden geopend, wordt nog steeds voorbereid door de minister van Kongo De Schrijver en zijn collega voor de Kongolese econo mische en financiële problemen, Raimond Scheyven. De meeste Kongolese delega ties zijn reeds in Brussel aangekomen. Het Brusselse publiek schenkt weinig aan dacht aan de „zwarte mannen", zoals de volksmond ze noemt, maar de Kongolese afgevaardigden worden in vele Brusselse kringen ontvangen door Belgen, die hun carrière in een of ander Kongolees gewest hebben gemaakt en die thans gaarne van een Kongolees willen weten, hoe de toe stand is. De Kongolese delegaties verga deren met hun Belgische adviseurs, veel al in de beste Brusselse restaurants. In regeringskringen wordt gezegd, dat sommige van de Belgische adviseurs de Kongolese onafhankelijkheid en de politie ke hervormingen nog heftiger voorstaan dan de Kongolezen zelf. Deze Belgische adviseurs van de Kongolese delegaties zullen in het paleis van de congressen als waarnemers worden toegelaten, echter niet in de zalen der vergaderingen. De conferentie wordt met gesloten deuren ge houden. Minister De Schrijver zal de pers geregeld te woord staan. De Conakat, de grote partij van Katan ga, heeft aan minister De Schrijver een telegram gestuurd, waarin zij heftig pro testeert tegen het feit, dat zij slechts vier vertegenwoordigers naar de conferentie mag sturen, terwijl de progressieve partij (P.N.P.) en het kartel van de Abako en de Nationale Kongolese Beweging (M.N.C.), ieder 22 afgevaardigden zullen hebben. De Conakat dreigt niet naar de conferentie te komen. Uit vrijwel alle pro vincies van Kongo heeft minister De Schrijver gelijkluidende telegrammen ont vangen. In feite beschouwen alle negers, die tot burgemeester van een gemeente werden gekozen, zich beledigd wanneer zij niet naar Brussel mogen gaan. De meeste afgevaardigden wensen bovendien te reizen met de nieuwe Boeing 707 van de Sabena, een vliegtuig dat de afstand Brussel-Leopoldstad in acht uur aflegt. ELIZABETHSTAD (Belga) De bur gemeester van Elizabethstad in Kongo heeft vorige week maatregelen genomen om de orde in de stad te verzekeren, nu de spanning weer is gestegen na de be kendmaking van de getalsterkte der Ka- tangese delegatie naar de rondetafelcon ferentie en de terugkeer van de voorzitter van de Baloebaket uit Brussel. Voor het dragen van wapens is een bijzondere ver gunning nodig. De café's moeten van 22 tot 8 uur gesloten zijn. Samenscholingen van meer dan vijf mensen zijn verboden. BANGALORE (Reuter) Op de Jaar vergadering van de Indische Congres- (regerings-)partij is met algemene stem men een resolutie aangenomen, waarin de partij opnieuw van haar vertrouwen ge tuigt in India's „politiek van neutraliteit en afzijdigheid van militaire bondgenoot schappen". Een commissie van de partij heeft aangedrongen op een snelle verster king van de defensie met het oog op de Chinese agressie". Anderzijds werd steun gegeven aan het beleid van de regering in het geschil met China en haar streven om geschillen langs vreedzame weg te regelen. Premier Nehroe deelde mee, dat India en Nepal brieven hebben gewisseld, waar uit blijkt dat men overleg wil plegen over de verdediging van het gebied van de Hi- malaja. BANGALORE (Reuter) Premier Koi- rala van Nepal, die op het ogenblik een bezoek aan India brengt, heeft tegen ver slaggevers gezegd, dat hij niets wist van een Chinese infiltratie in Nepal. Zondag heeft Barat Sjamser, leider van de belang rijkste oppositiepartij in Nepal, in Kat- mandoe meegedeeld dat Chinese commu nisten invallen in Nepal hebben gedaan. Hij voegde hieraan toe dat hij premier Koirala zou verzoeken met premier Nehroe de kwestie van de gemeenschap pelijke defensie te bespreken. Premier Koirala zei maandag dat er geen behoefte bestaat aan een gemeenschappelijk- defensieverdrag tussen India en Nepal. Israëlische leger. Het was geen gemakke lijke beslissing, die volledige vereenzelvi ging met Israel, want een verwijdering met hun broederstammen in de Arabische landen was hiervan het gevolg. De Droe zische gemeenschap in Israel is thans de enige in het Nabije Oosten, die als zelf standige religieuze groep een volkomen autonome eenheid vormt. Zij bezit dezelf de plichten en rechten als de Joodse Is raeli's. Door hun wil tot aanpassing kwam ook hun integratie in het dynamische Israel met haar westers levenstempo sneller, en pijnlozer, tot stand dan voor de Arabieren in Israel. Zij stichtten de eerste niet-Jood- se landbouwcoöperaties en waren tame lijk snel bereid terwille van een moderne landbouwtechniek en hogere inkomsten vrijwillig bij te dragen tot de aanleg van irrigatiesystemen. En zo zitten wij vandaag op de door de hitte gebarsten grond van een Droezisch dorpspleintje en beleven er een voor de oudere Droezen revolutionair gebeuren. Een elfjarig meisje in groenglimmende feestjurk betreedt de kring der mannen. De exclusief mannelijke kring opent zich en zij stapt met neergeslagen ogen, een papiertje in de hand, recht op de micro foon af. De raad van ouderen heeft haar als af gezante uitgekozen: „Wij, de vrouwen van dit dorp zijn dank baar voor deze dag, welke een grote om mekeer in ons gezinsleven en in het leven van de vrouw zal teweeg brengen. Want van vandaag af behoeven wij vrouwen niet meer het water in kruiken aan te slepen. Wij zullen hierdoor meer tijd hebben om ons aan ons gezin te wijden en onze plaats in dat gezin zal langzamerhand een an dere worden." Dit meisje kan lezen, in tegenstelling me t de oude en eerbiedwaardige burge meester van het dorp, die blijkbaar de verzoeken van de jongere generatie niet heeft kunnen weigeren en een vrouw niet slechts bij een officiële dorpsplechtig heid aanvaardde, maar haar zelfs het woord liet voeren uit naam van alle vrou wen van zijn dorp. Door dit optreden van een schuchter elfjarig kind, beseffen de meeste aanwezigen, welke grote verande ringen zich in dit dorp hebben voltrokken nog vóórdat het water uit een kraantje zal gaan stromen. Voor de kinderen van dit Droezenmeisje zullen de verhalen over een tijd, waarin de meisjes niet naar school mochten gaan en de vrouwen van verre het water in kruiken naar het dorp moes ten brengen, tot de eigenaardige jeugd herinneringen van hun moeder behoren. Mirjam Gerzon (Van onze correspondent in Bonn) v~De Westtfuïtse regering heeft gisteren tot veler verrassing een wetsontwerp in gediend tot afkondiging van de staat van beleg in bepaalde gevallen. Enigerlei hoop dat dit ontwerp binnenkort tot wet zal wor den verheven, behoeft de regering niet te koesteren: er is daarvoor namelijk een tweederde meerderheid in de Bondsdag nodig en dus de instemming van de socia listische oppositie, die tegen het ontwerp is. Het gaat hier om een van de meest om streden binnenlandse vraagstukken van de Bondsrepubliek, het zogenaamde „not- standsrecht". Van regeringszijde zegt men niet ten onrechte, dat men hierin zon der eigen wetgeving afhankelijk is van de westelijke geallieerden. Pas wanneer de Westelijke grondwet op dit punt wordt aangevuld, vervallen bepaalde westelijke rechten en plichten ten deze. Daarenboven hebben de deelstaten Baden-Württemberg, Neder-Saksen en Noordrijn-Westfalen wel een wetgeving over de staat van beleg, waardoor er in de bondsrepubliek een scheve verhouding is ontstaan. Dat de noodzaak van toepassing van dergelijke wetten ter invoering van een soort staat van beleg aanwezig kan zijn, wordt alge meen niet ontkend, maar de socialisten willen niet verder gaan dan een wetgeving tegen invloeden van buitenaf (oorlog, communistische infiltratie uit het buiten land en dergelijke). Zij zijn gekant tegen een wetgeving voor een binnenlandse noodtoestand ontstaan door invloeden die van binnenuit werken. Men vreest name lijk dat een regering wel eens tot maatre gelen kan overgaan die voor de oppositie dodelijk kunnen zijn. Opmerkelijk De regering, in het bijzonder de minis ter van Binnenlandse Zaken Schroder, wijst echter op de mogelijkheid dat een (communistische) vijfde colonne in Duits land aan het werk gaat. Dan moet de re gering snel en drastisch kunnen optreden. Het wetsontwerp, dat de regering in ge val van de noodtoestand grote macht geeft, beoogt de uitzonderingstoestand te laten afkondigen via een eenvoudige meer derheid in de Bondsdag. Kan dat niet, om dat er bijvoorbeeld te weinig bondsdagle den aanwezig zijn, dan krijgt de bonds president dat recht op voorstel van de bondskanselier, de regeringsleider dus, na overleg met de presidenten van de Bondsraad (de vertegenwoordiging van de deelstaten) en de Bondsdag. De rege ring kan in geval van de noodtoestand evenwel niet de doodstraf invoeren, geen arrestaties zonder justitiële goedkeuring uitvoeren, geen stakingen verbieden en dergelijke. Wel krijgt zij dan de beschik king over alle politie- en legerorganen. Advertentie spaar de wikkels voor 6 nieuwe series sprookjes-borduurkaartjes In regeringskringen in Bonn zegt men dat dit wetsontwerp tegemoet komt aan al le mogelijke rechtsgevoelens, maar de S.P.EK wil her desand aDks niets van we ten en zelfs de liberale F.D.P., ook in de oppositie, staat er critisch tegenover. Een tweederde meerderheid in de Bondsdag lijkt dan ook onwaarschijnlijk, ook al zou den de deelstaten via de Bondsraad het ontwerp goedkeuren. Dat de regering het ontwerp desondanks doorzet, is bijzonder opmerkelijk. Leuk spelletje Ja, vroeger, bij de padvinders, dat was een leven! Wij trokken de duinen en de bossen in, het volle leven tegemoet. Ver heugd van zin zetten wij de pas erin en huppelden rond met kompasjes. Wij maak ten knapperende houtvuurtjes, kookten spercieboontjes met dervnenaalden en aten aardappelen uit de schil. Daar voelde je je spieren van zwellen. We sliepen in tent jes, wasten ons des morgens in de beek en keken zwijgend naar de zonsopgang. We zaten in de duisternis van het stille woud rondom een kampvuur en zongen van „Old Kentucky Home", „Sari Marijs" en „Er gaat door het gehucht een eenzaam gerucht" of woorden van gelijke strekking. En soms deden we leuke spelletjes, „Kim" heette dat. Dan moest je een aan tal voorwerpen bekijken, die op een deken lagen uitgespreid, en later met gesloten ogen opnoemen. Of we maakten een lange rij van veer tig man, op gelijke afstanden van ongeveer twintig meter opgesteld. De eerste man kreeg een geschreven boodschap, leerde die van buiten en begaf zich naar de twee de. Hij gaf de boodschap mondeling over en nam de plaats van de tweede in, die zich naar een derde begaf. De laatste man van de veertig ontving de boodschap ten slotte en bracht haar terug bij de hopman, die haar oorspronkelijk had opgeschreven. Eens deden we zo'n spelletje met opmer kelijk succes. De hopman had opgeschre ven: „Een padvinder leeft rein, onderhoudt bij zijn dagelijkse bezigheden zowel de wet als de regels, is de vriend van anderen en heeft eerbied voor de natuur. Hij wil zich oefenen in het kleine, om straks een sober en oprecht leven als volwassene te leiden." En hij kreeg dit terug: „Een padvinder heet Hein en is in on derhoud bij de Predikheren volgens de wet als het regent. Hij is de vriend van on der anderen een meneer, die in de natuur met hem ging oefenen in het seinen om streeks oktober in Utrecht, evenals te Wassenaar en Leiden." O, we deden nog veel meer, Wat een tijd was dat! R. Agteran JERUZALEM (UPI) In een kabinets zitting, welke bij uitzondering door pre sident Ben Zvi werd bijgewoond, heeft premier Ben Goerion zondag verklaard dat een versneld en uitgebreid program ma van wapenaankopen voor Israel nood zakelijk is geworden. Na de verschillende oproepen die de Is raëlische regering hiertoe tot de buurtsta- ten heeft gericht is ook het recente voor stel inzake een ontwapeningsregeling voor het Nabije Oosten zonder antwoord ge bleven, aldus de Israëlische premier. Het is daarom een levensbelang een beleid te voeren dat gericht is op een machtseven wicht Een eerste uitvloeisel daarvan is voor Israel het aanschaffen van nieuwe wapens. Omdat Arabische militairen in Oosteuropese landen worden opgeleid is het een dringende eis dat ook de scho ling van de Israëlische militairen op de meest moderne leest wordt geschoeid. Ben Goerion deed deze aanbevelingen in een overzicht van de defensiesituatie van Israel, dat tweeëneenhalf uur duurde. Omsingelen. Dc communistisch-Chinese vice-premier Li Hsein-Nien heeft het nieuwe Amerikaans-Japanse veilig heidsverdrag dat vandaag te Washing ton is getekend, veroordeeld als „een uiterst ernstige stap" die bedoeld is om China en de Sovjet-Unie te omsingelen. Hij ziet er een teken van een herle ving van het Japanse militarisme in. Riskant. Een duizendtal inwoners on der wie 400 kinderen zijn maandag in een verblindende sneeuwstorm uit hun dorp Roccamonfina nabij Napels gevlucht nadat een nieuwe aardbeving in de voorafgaande nacht een langer blijven riskant had gemaakt. De mees ten vonden onderdak in naburige dor pen of in Napels. De uitgedoofde vul kaan Monfina heeft de afgelopen vijf dagen met aardschokken het gebied on veilig gemaakt. Een uitbarsting wordt echter niet verwacht Vorst Maandagmorgen werd te Boele- strand in de buurt van Vanoestersund in Centraal Zweden een temperatuur van -39 graden Celsius gemeten. Elders in Centraal Zweden kwam de thermo meter ook op verschillende plaatsen be neden de dertig graden Botsing. Bij Fackler in de Amerikaanse staat Alabama is maandag een goede rentrein in botsing gekomen met een bus, waarin schoolkinderen zaten. Vier kinderen kramen om het leven en acht werden zwaar gewond. De bus werd letterlijk in tweeën gesneden. Koninklijk. Koning Mohammed V van Marokko heeft op een persconferentie te Damascus meegedeeld dat zijn hui dige reis door de Arabische landen eenmaking van de politiek in het Wes ten en het Oosten van de Arabische we reld ten doel heeft voor de verheffing van het Arabische volk en het herstel van zijn glorie ten doel heeft. Verwachting. Men verwacht dat het der de kind van koningin Elizabeth van Engeland tussen 29 januari en 3 februa ri geboren zal worden. Alle gelovigen. In een persgesprek heeft kardinaal Ottaviani een nadere verkla ring gegeven van hetgeen hii in een preek gezegd heeft over hen „die zich christenen noemen maar er niet voor te rugschrikken de hand te drukken van degenen die de kerk vervolgen". De kardinaal zei niét op de Italiaanse pre sident Gronchi persoonlijk te hebben ge doeld, noch op een andere politicus. Hij verklaarde voor alle gelovigen zonder onderscheid te hebben gespro ken. Afgezet. De regering van Zuid-Rhodesië heeft het stamhoofd Mangwende, die in het district Mrewa (75 km van Salis bury) heerste, afgezet omdat hij door zijn gedrag de goede orde en de voor uitgang van zijn volk zou hebben be- I lemmerd. Aanvulling. President Eisenhower heeft het Congres maandag verzocht een extra 23 miljoen dollar voor dit fiscale jaar beschikbaar te stellen ten behoe ve van ruimtevluchten door de mens en de bouw van een nieuwe raketlance ringseenheid op Cape Canaveral. Het geld zou naar de nationale dienst voor ruimtevaart (N.A.S.A.) gaan als aan vulling op het begrotingsbedrag. Fréjus. Het aantal doden dat de ramp van Fréjus begin december heeft ge kost is thans vastgesteld op 421, waar onder ook 82 vermisten en 29 ongeïden- tificeerden zijn begrepen. Ruim 2500 gezinnen werden door de ramp getrof fen. Aan particulier eigendom ontstond een schade van elf miljoen nieuwe francs. Fréjus ontving in totaal 21.368.405 nieuwe francs uit bijdragen uit de gehele wereld. Boycot. Sinds twee maanden boycot de bevolking van Barcelona en omliggen de steden het blad „La Vanguardia", dat een actie is begonnen tegen het ge bruik van het Catalaans in de kerken. Het feit dat de hoofdredacteur geen Ca talaan is, en naar verluidt onder pres sie van Franco werd benoemd heeft het verzet des te feller gemaakt Hittegolf. De vijf miljoen inwoners van de Argentijnse hoofdstad zuchtten onder een verzengende hitte die het kwik tot ver boven de dertig graden heeft doen stijgen. Zondag was de temperatuur 38.8 graden en naar schatting ander half miljoen mensen zochten koelte in de modderige wateren van de Rio de La Plata. Vijfhonderd personen werden uit het water gehaald, maar niemand ver dronk. In andere steden werden tempe raturen gemeten van meer dan 40 gra den. In Bahia Blanca, een havenstad die 1200 km ten zuidoosten van de hoofd stad is gelegen, steeg het kwik tot 41.5 graden. Beestachtig. Volgens Bulgaarse dagbla den zijn in Sofia drie „straatschen ders" ter dood veroordeeld omdat zij „onschuldige voorbijgangers hadden aangevallen en beestachtig mishan deld". Het Bulgaarse hooggerechtshof heeft de doodvonnissen bekrachtigd, aldus de persberichten. Afschuw. De „Brigade voor de verdedi ging van het dier", een door het Parij- se dagblad Paris-Jour georganiseerde vereniging met 16.000 leden, heeft pre mier Debré gevraagd snel een einde te maken aan de wrede behandeling van de Ierse paarden, die naar Frankrijk worden verscheept om te worden ge slacht Het Britse blad Daily Mirror vindt dat de Paus in deze zaak moet ingrijpen. Het blad zegt 1.250 brieven te hebben ontvangen, waarin lezers hun afschuw over deze paardenhandel te kennen geven.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3