Huurvoorschriften zullen zeer geleidelijk opgeheven worden OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT tW MORRIS "(lefw'e ijou (hij! HET WEER Poging tot brandstichting in synagoge in West-Duitsland Beperkte bewaking op dijken ONTWERP HUURWET INGEDIEND Huur voor woningen 20 pet., voor bedrijfspanden max. 15 pet. omhoog DE-BEDRIJVEN Nóg meer dollars! 74e JAARGANG No 163 WOENSDAG 20 JANUARI 1960 305e JAARGANG No 11 Voor de slachtoffers ln de krant van heden: Rustiger weer DRP-er Schikora sprak voor lege banken in het parlement van Noordrijnland-Westfalen Wijziging grond- cn personele belasting Tijverhogingen van 1.50 tot 2 meter verwacht Geen Haarlemse subsidie voor Krelagehuis Het woord is aan Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 13295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal f 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mi je Het proces, dat moet leiden tot een vrij aanzienlijke huurverhoging:, is in een nieuwe fase getreden, nu de regering een ontwerp van wet tot wijziging van de Huurwet bij de Tweede Kamer heeft in gediend. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, de minister van Justitie en de Staatssecretaris van Economische Zaken streven naar het volgende: Een huurverhoging van 20 pet. voor het overgrote deel van de woningen, ingaande 1 april a.s. Het scheppen van de mogelijkheid tot verhoging van de huren van bedrijfspan den met ten hoogste 15 pet. Het leggen van een wettelijke grondslag voor een geleidelijke opheffing van de huurvoorschriften. Aan de Staten-Generaal is het thans, te bepalen in hoeverre deze oogmerken ver wezenlijkt kunnen worden. Grote schoonmaak in het drooggeval len deel van Tuindorp Oostzaan. De huisvrouwen gaan ijverig aan de slag in hun woningen, zodra deze van het water bevrijd zijn, en de schoonmaak dienst der gemeente gaat even ijverig en snel aan het werk op de droog- gekomen straten. Refererend aan de oproep tot hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Amsterdam, uitgaande van het Rampen fonds, vestigen wij de aandacht op de mogelijkheid voor onze lezers om hun gift xroor dit doel bij onze kantoren te depo neren, waarna wij zullen zorgen voor doorzending naar het Rampenfonds. Wij zullen de bij ons inkomende giften in de krant verantwoorden. 3e verantwoording M.v.B. 10.—; fam. v. d. B. 15.—; Zr. A.D. ƒ2.50; L. ƒ5.—; O.J.B. ƒ5.—; C.C. f 10.Abonné 2.50; Mevr. K. 10. H.v.d.S. ƒ3.50.—; „Annetje en Miepje" 1.—; „Pante" 2.50; J.C.G. 2.50; E.v.V. 10.—; A.v.B.B. ƒ4.50; J.E. 1.—E.L. 2.50; V. 10.—; Wed. C. de V.—S. 2.50; B. 5.—; S.J.K. 12.50; B. en W. 10.—; N.N. 3.—; Marjan H. 2.50; X.X.X. 2.50; v.d.S. ƒ1.—; L.N.D. ƒ5.—; T. ƒ5.—; C V. ƒ5.—; R.B. ƒ2.50; Jaco W. ƒ2.75; E P. 10.Feestavond O.T.V. A'hout e.o. 71.86; v. E. 2.50; Mej. E.S. 20—; B. 3- Mw.O.v.B. 5.E.S. 5.C.Z. 25. D.S. 5.—; N.N. 10.—. Dagtotaal 314,11. In het geheel ls thans verantwoord een bedrag van 2.214,35. Advertentie BARÏÏST HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONING SPIEIN) AMSTEROAM TEL 223596 FALCON TWEED 25 KORTING Pag Weerrapporten 1, 2 Binnenlands nieuws 1, 2, 5 Buitenlands nieuws 1, 3, 4 Op de Praatstoel 3 Kunst 4. 9 Uit stad en omgeving6, 7 Agenda 6 Feuilleton 9 Horen en Zien9 ln Malaga (Garcia de Léon) 9 Panda, Ydo en de Draak9 Economisch nieuwsH Beurs H Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Opklaringen maar hier en daar ook nog enkele buien. Tot ma tig afnemende wind tussen noord en west. Temperaturen om het vriespunt en in het bin nenland vannacht lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent in Bonn) Thans is bekend geworden, dat op woensdag 13 januari onbekenden gepoogd hebben in de synagoge te Amberg (Boven- Paltz) brand te stichten. De brand kon spoedig geblust worden, daar de centrale van de brandweer tegenover de synagoge gevestigd is. De daders waren binnenge drongen in een naast de synagoge gelegen gebouwtje en hadden daar enkele benzine- blikken geleegd, waarna zij de benzine aanstaken. De brandweercentrale aan de overkant zag al heel spoedig vlammen uit het dak van de synagoge slaan en kon door zeer snel ingrijpen de brand in de kiem smoren. De brand werd omstreeks kwart over acht gesticht, toen er bijzonder veel men sen op straat varen. Desondanks is over deze poging tot brandstichting weinig uit gelekt: op uitdrukkelijk verzoek van de opperrabbijn van Amberg werd de pers over dit geval niet ingelicht, omdat ge vreesd werd, dat door dit bericht de anti semitische acties in West-Duitsland hoger zouden oplaaien. In de Westduitse pers heeft dit verzwij gen van de poging tot brandstichting ge leid tot critiek. Volgens de Frankfurter Allgemeine Zeitung kan bij een verder verzwijgen van antisemitische daden de indruk ontstaan, dat men van staatswege de hele zaak in de doofpot wenst te stop pen. In het parlement van de Westduitse deelstaat Rijnland-Palts te Mainz is giste ren opnieuw gebleken dat men niets moet hebben van het optreden van het enige lid van de Deutsche Reichspartei. dat het in de bondsrepubliek tot een parlementszetel heeft gebracht, Schikora. Toen hij het woord nam om zich over een vete met de Rijlandse minister-president Altmeier te uiten verlieten alle andere parlementsle den de zaal. Schikora ontkende een reeks verklarin gen te hebben afgelegd, zoals Altmeier die dezer dagen in het parlement te Mainz weergaf. Deze weergave leidde tot een kort geding dat de D.R.P.-er tegen de mi nister-president aanhangig maakte en waarbij hij tot ieders grote verbazing ge lijk kreeg na een volgens velen allesbe halve regelmatige gang van zaken. Volgens Altmeier heeft Schikora op een D.R.P.-vergadering gezegd, dat de demo cratie „de voerbak van het gepeupel" en ..het totaal van alle ideologische huichela rij" is. Voorts zou Schikora onlangs heb ben verklaard in een waarschuwing tot zijn partijgenoten: „Kameraden, ik waar schuw jullie. Zeg niet in het openbaar dat wij het oude nastreven en goedkeuren. Zeg niet dat wij Hitier liever hebben dan Adenauer. Geef ze geen middel in de hand om ons, de D.R.P., er uit te smijten." Hoogst eigenaardig. Schikora's kort geding-verzoek leidde ertoe dat de eerste civiele kamer bij de rechtbank te Koblenz de D.R.P.-er in het gelijk stelde. Altmeier werd verboden de woorden te herhalen die de D.R.P.-ef- vol gens de minister-president onlangs heeft geuit. Schikora zou onder ede hebben ver klaard de aangehaalde woorden nooit te hebben uitgesproken. Het hoogst eigenaardige in dit geval is nu dat de civiele kamer te Koblenz ten deze een beslissing ten gunste van de D.R.P.-er nam zonder Altmeier te horen. Altmeier werd zelfs niet op de hoogte gebracht van Schikora's aanklacht en kreeg geen gele genheid zich over deze klacht te uiten. Wie heeft gelogen? Daar het hier om een politieke zaak van de eerste orde gaat, is het optreden van de rechter zeer merkwaardig genoemd. Men zegt nu dat te Koblenz blijkbaar rechters zitten, die niets hebben gehoord van de neo-nazistische kladpartijen van de laat ste tijd en de rol van de D.R.P. Bovendien dreigt door deze uitspraak de parlementaire vrijheid in de bondsrepu bliek te worden lamgelegd wat straf rechterlijk niet kan (het de mond snoe ren van een medeafgevaardigde) ge schiedt thans langs civielrechterlijke weg. Zoals bekend, heeft de regering in eer ste instantie de voorstellen van de SER niet overgenomen. Deze heeft namelijk destijds voorgesteld een huurverhoging per 1 januari 1960 van 20 pet. door te voeren, welk voornemen de Kamer niet kon accepteren en amendeerde tot 20 pet. per 1 april 1960, zoals in het onderhavige ontwerp van wet nu neergelegd. Het centraal sociaal werkgevers verbond en anderen waren voorstander van een huurverhoging van 30 pet., korte tijd later te volgen door een tweede huurverhoging. De regering heeft echter gemeend gehoord de stemmen uit de Kamer ten tweede male een compromis te moeten zoeken en is zo gekomen tot de hierboven vermelde voorstellen. De thans in het ontwerp vervatte huur verhoging met 20 pet. geldt in beginsel voor de woningen, die tot omstreeks 1955 zijn gebouwd. Het wetsontwerp bevat ech ter bepalingen, waardoor woningen, die vóór 5 mei 1945 zijn gebouwd, kunnen worden uitgesloten van de huurverhoging. Dit zal het geval zijn met woningen, die gebreken vertonen welke de bewoonbaar heid ernstig schaden of waarvan het on derhoud ten gevolge van verwaarlozing door de verhuurder niet aan redelijke eisen voldoet. Deze komen het meest voor on der de oude woningen van de lagere huur- groepen. Het ontwerp bevat speciale voorschrif ten voor de woningen, die vóór 1918 zijn gebouwd en waarvan de huurprijs niet meer bedraagt dan 9, 8, 7, 6 of 5 per week, naar gelang van de gemeen teklasse. Voor een woning uit deze categorie kan de voorgestelde huurverhoging alleen worden toegepast na een verklaring van de Huuradviescommissie, dat de woning geen gebreken vertoont en dat het onder houd niet verwaarloosd is. Een dergelijke verklaring moet door de verhuurder wor den aangevraagd. Op alle andere vóór 5 mei 1945 gebouw de woningen is de voorgestelde huurver hoging automatisch van toepassing. De huurder kan echter een verklaring over de toestand van de woning aan de Huur adviescommissie vragen. Als in zo'n ver klaring de bedoelde gebreken en verwaar lozing worden vastgesteld, dan vindt de huurverhoging geen toepassing. De thans bestaande prijs blijft dan gelden totdat de gebreken verholpen zijn. Het is echter de bedoeling van de re gering, dat de huurders zich alléén dan tot de huuradviescommissie wenden, als zij niet met de verhuurders tot overeen stemming kunnen komen over een prijs lager dan de wettelijke huurprijs. Differentiatie voor nieuwe woningen De huren van de omstreeks 1955 en daarna met rijkssubsidie gebouwde wonin gen zullen, voorzover zij liggen onder het huurpeil, dat met de voorgestelde huur verhoging zal worden bereikt, op dat ver hoogde peil worden gebracht. Dit zal ge beuren door verhoging met verschillende percentages, variërend van 1 tot 20. Deze categorie bestaat naar globale schatting uit circa 50.000 woningwetwonin gen en 35.000 woningen in de particuliere sector. Voor de woningwetwoningen zal de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid de gemeentebesturen vragen, voor stellen tot verhoging te doen. Ook de par ticuliere verhuurders kunnen zich via de gemeentebesturen met voorstellen tot de minister wenden. De indiening van derge lijke voorstellen zal ingevolge de rege ringsvoorstellen aan een termijn dienen te worden gebonden. Onbewoonbaar verklaarde woningen en woningen, die daaraan door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zijn gelijk gesteld, vallen niet onder de huurverhoging. Liberalisatie in drieën Het wetsontwerp voorziet in de moge lijkheid, om bij Algemene Maatregel van Bestuur de werking van de Huurwet prac- tisch geheel te doen beëindigen in nader aan te wijzen gemeenten of gedeelten daarvan. Het kabinet-De Quay heeft reeds ver leden jaar aangekondigd, een begin te wil len maken met de geleidelijke liberalisa tie van het huurbeleid. Dit vormt dus de eerste (wettelijke) stap op dit terrein Het ontwerp opent verder de mogelijk heid de huurprijsbeheersing op te heffen voor panden, waarvan de wettelijke huur prijs een bepaalde grens overschrijdt (meer dan 5000, 3000 of 2500. afhan kelijk van de gemeenteklasse). De overgang naar de vrije marktver houdingen bij de woningvoorriening moet (uiteraard) met een zekere geleidelijkheid plaats vinden. De regering stelt daarom voor. de liberalisatie in drie fasen te doen verlopen. In de eerste plaats zal de Woon- ruimtewet 1947 geheel of gedeeltelijk bui ten werking moeten worden gesteld. Ver volgens zal een einde moeten worden ge maakt aan de huurprijsbeheersing. Daar bij dient voorlopig echter nog een zekere vorm van huurbescherming gehandhaaafd te blijven, maar tenslotte zal ook deze moeten verdwijnen. Bescherming van de huurder In het ontwerp wordt voor de gelibera liseerde gebieden en categorieën van pan den een huurbescherming voorgesteld, die afwijkt van de thans geldende. De voor gestelde regeling herstelt ln beginsel de vrüe beschikking van de verhuurder over zün pand na het einde van de huur en verhuur. Alleen ingevart ernstige belangen van de huurders zich tegen ontruiming verzetten, kan op hun verzoek de rechter ingrijpen en de ontruiming gedurende enige tijd opschorten. Daarbij zal de rech ter belangen van beide partijen tegen el kaar afwegen. Hij kan tevens zo nodig een nieuwe huurprijs bepalen, die ge durende de termijn van opschorting moet worden betaald. Aldus wordt, met herstel van het beginsel van contractvrijheid van huurder en verhuurder, een bescherming verkregen tegen niet-noodzakelijke ont ruiming, welke met gewichtige belangen van de huurder zou botsen. Tezamen met de mogelijkheid van gesubsidieerde nieuw bouw in de geliberaliseerde gebieden, biedt deze vorm va-n huurbescherming bo vendien een rem op ongemotiveerde prijs verhogingen. Ten aanzien van bedrijfspanden is in dit opzicht een regeling getroffen, waar door de voorgestelde ontruimingsbescher ming wat langer zal kunnen duren dan bij woningen. Dit onderscheid is gemaakt teneinde zo weinig mogelijk vooruit te lopen op het onderzoek naar de rechts positie van huurders van bedrijfsruimten in normale omstandigheden, met welke taak de commissie-Houwing is belast. Bedrijfspanden Voor bedrijfsruimten blijven in het al gemeen de op 31 maart 1960 geldende huurprijzen van kracht. Een huurverho ging kan slechts tot stand komen door een nieuwe overeenkomst tussen partijen. Zij mag ten hoogste 15 pet. bedragen. Huurcommissies verdwijnen De beoordeling van het onderhoud zal tot de werkzaamheden van de huuradvies commissies gaan behoren zodat zij op dit gebied de plaats gaan innemen van de colleges van B. en W. en van de in 1955 ingestelde huurcommissies. Deze laatsten kunnen daardoor worden opgeheven. Het aantal organen, waarmede het Pu bliek op het gebied van de huurprijsbe heersing te maken heeft, wordt hierdoor verminderd. De huuradviescommissies zullen voor de aan hen toe te vertrouwen beoordeling algemene richtlijnen ontvan gen. binnenkort valt de indiening te verwach ten van de wetsontwerpen ter wijzigng van de huidige grondbelasting en personele be lasting Zoals bekend is heeft de regering in haar op 25 juni j.l. aan de Tweede Kamer aangeboden nota inzake enkele hoofdpun ten van het sociaal-economische beleid in de naaste toekomst, aangekondigd maat regelen te nemen op deze twee terreinen Met het oog op de zeer zware Wester storm, die boven ons land woedt, heeft rijkswaterstaat een telegram doen uit gaan waarin beperkte dijkbewaking ge last wordt voor de districten Hariingen en Den Helder. Voor verschillende plaatsen wordt in de loop van de dag een afwij king van de waterstand verwacht. Zo ver wachtte men in de loop van de ochtend in Delfzijl anderhalve meter verhoging en in dc middag in Den Helder eveneens een verhoging van anderhalve meter. Voor Hariingen wordt in de loop van de mid dag een verhoging van twee meter ver wacht. (Zie verder pagina 7) (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is de volgende week de officiële publikatie te ver wachten van de vernietiging door de Kroon van het besluit van de Haar lemse gemeenteraad om gedurende veertig iaren vijfendertigduizend gul den per jaar bij te dragen in dc ex ploitatie van het te moderniseren en uit te breiden Krelagchuis als zetel en beurs van de Koninklijke Algeme ne Vereniging voor Bloembollencul tuur.. Wij vernemen, dat ook de Raad van State zich in een voltallige ver gadering voor vernietiging van het reeds sinds 16 mei geschorste raads voorstel heeft uitgesproken. (Zie verder pagina 7) Mme De Stael Jaloezie in de liefde moet men niet te snel veroordelen; het is immers meestal slechts de angst, dat men aan de som berste eenzaamheid zal worden prijs gegeven. Advertentie vragen om polissen van S/tren^er, (Ie beste polishrenger. Telefoon l-J-R-ti-R Het invloedrijke Amerikaanse dagblad Washington Post heeft in een hoofdartikel zijn mening en niet alleen zijn me ning over het streven van de K.L.M. naar landingsrechten in Californië uit gesproken. En daarbij heeft het blad er minder diplomatieke doekjes om gewon den dan de officiële Amerikaanse woord voerders bij de onderhandelingen met de K.L.M. dat waarschijnlijk hebben gedaan. Volgens de Washington Post is Nederland bij die onderhandelingen maar op één ding uit. namelijk op „nóg meer dollars". Dit is een typisch voorbeeld van de een zijdige manier van denken, die vele Ameri kanen er op na houden als het om kwes ties gaat waarbij geld te pas komt Zij vinden dat er maar één geldsoort op de wereld is die werkelijke waarde bezit: de dollar. Andere geldsoorten spelen in hun ogen nauwelijks een rol. Zij zijn er bij voorbeeld in het geheel niet van overtuigd dat de gulden als betaalmiddel meer dan een zuiver theoretische waarde heeft en Amerikaanse exporteurs die zich met de uitvoer naar Nederland bezighouden moe- te i in hun ogen danook gedreven worden door louter filantropische overwegingen. Ze kunnen toch moeilijk enige aan trekkelijkheid vinden in Nederlandse guldens als beloning voor hun arbeid! Buitenlanders daarentegen, die zaken doen met de Verenigde Staten, hebben nog altijd naar de mening van genoem de Amerikanen altijd het tegendeel van filantropische bedoelingen. Ze willen al leen maar zoveel mogelijk dollars uit de Verenigde Staten wegslepen, „nóg meer dollars!", zoals de Washington Post in ver twijfeling jammert. Wij Amerikanen, be doelt het blad blijkbaar te zeggen, doen alles wat we kunnen voor die buitenlan ders, ln het bijzonder voor die Neder landers: wij vervoeren hun reizigers gratis nu ja, b ij n c gratis! op de schepen en in de vliegtuigen van Amerikaanse ondernemingen die met zuiver menslieven de bedoelingen zijn gesticht; wij betalen voor Nederlandse waren met onze koste lijke Amerikaanse dollars en wij nemen voor onze goede Amerikaanse produkten die rare Hollandse guldens ln betaling als of we niet wisten dat niemand daar Iets aan heeft. En wat hebben we niet allemaal nog méér voor die Hollanders gedaan! We heb ben ze diep beklaagd toen ze uit Indonesië werden weggejaagd nadat al hun bezit tingen daar door de staat waren geroofd; dat we te zelfder tijd Sukarno een vriend schappelijk klopje op de schouder hebben gegeven kan niemand ons kwalijk nemen, want dat moesten we wel doen om niet de indruk van partijdigheid te maken. Onze regering heeft die Nederlandse mi nister Luns zelfs herhaaldelijk de ver zekering gegeven van haar sympathie met de Nederlandse houding, zodat hij er écht niet over mocht klagen dat wij van die sympathie niet ook nog eens in daden blijk hebben gegeven; dat zou immers dubbel op zijn geweest! Tot zo ver dan die Amerikanen tot wier woordvoerder de Washington Post die anders toch heus wel verstandiger kan zijn, zich bij deze gelegenheid schijnt te hebben gemaakt. Helaas geeft het blad, door het zo voor te stellen alsof het verzoek van de K.L.M. alleen maar een poging van Nederland is om Amerika het vel over de oren te halen, op realistische wijze de mening weer van heel wat lieden in de Verenigde Staten. Dat die mening in zo grote kring bestaat is te wijten aan mis leidende voorlichting waarvan men mag aannemen dat zij door of namens één of meer van de grote Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen is en nog wordt ver spreid. Deze hebben hun „vrienden" onder regeringsambtenaren in Washington van hoog tot laag en in Amerikaanse regerings kringen kan men zelfs horen vertellen dat enkele leden van de Senaat zich door ge noemde maatschappijen wel laten betalen om in bepaalde gevallen hun belangen te bepleiten. „Nóg meer dollars!", zou men tot die heren senatoren kunnen zeggen.... De goedwillenden onder de Amerikaanse onderhandelaars werken dus wel onder een zware handicap, maar dat mag de Neder landse delegatie er niet van weerhouden, haar verzoek de grootst mogelijke kracht b te zetten. Integendeel. A1 te lang ls het de leidraad van de Nederlandse buiten landse politiek geweest, ja en amen te zeggen op alles wat Washington zei of wenste. De gevolgen daarvan zijn nu voor ieder zichtbaar. Het is de hoogste tijd dat Nederland zich niet langer als een doetje gedraagt Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1