Haarlems Sportfondsenbad vierde vijfentwintigjarig bestaan DEMONSTRATIE Zeer zware storm richtte in en om Haarlem veel schade aan Uitvoer van bloembollen neemt van jaar tot jaar toe Agenda voor Haarlem en de IJmond NZHVM moest al haar bussen inleggen Exporteurs kunnen tevreden zijn Eén bakker blijft tegen lagere prijs verkopen Lyceïsten speelden „Die jongen van Winslow" WOENSDAG 20 JANUARI I96 0 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Personeel en verenigingen schonken resp. gebrandschilderd raam en wandschilderij Velsen-IJ muiden Santpoort Beverwijk VAN ZWITSERSE KEUKEN APPARATEN Afdeling van protestantse kosters opgericht Zilveren jubilaris hij het PEN gehuldigd Faillissementen Minimum broodprijs Voorrang voor verkeer op Kinderhuissingel Kunkels-orgel thans geheel gerestaureerd Zaterdag collecte voor watersnoodslachtoffers ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Ex-priesters spreken over „valse vrede met Rome" SVoJloW\o^ Burgerlijke Stand van Haarlem Met een druk bezochte receptie en een feestelijk diner in restaurant Brinkmann in Haarlem heeft de n.v. Sportfondsenbad-Haarlem dinsdag het vijfentwintig jarig bestaan gevierd. De raad van beheer mocht van vele zijden hartelijke gelukwensen in ontvangst nemen, waarbij steeds met veel waardering en erkente lijkheid is getuigd van de grote betekenis van het Sportfondsenbad voor de volksgezondheid in het algemeen en voor de Haarlemse gemeenschap in het bijzonder. De dank van de verenigingen die regelmatig van het zwembad ge bruik maken kwam tot uiting in de aanbieding van een wandschildering van de hand van de Haarlemse kunstenaar Peter Huvzer. Vóór de receptie had chef- zweminstructeur C. H. Vrugt namens het personeel reeds een gebrandschilderd raam aangeboden, dat een plaats heeft gekregen in de bestuurskamer van het zwembad in het Frederikspark. Aan het feestdiner zaten onder meer ook de burgemeester van Haarlem mr. O. P. F. M. Cremers en wethouder W. C. Bakker met hun echtgenoten aan. Het jubilerend bestuur van het Haar lemse Sportfondsenbad, waarvan de hui dige voorzitter, de heer A. J. Braam, als mede mr. J. A. C. Bierenbroodspot en de heer J. F. Saarberg vijfentwintig jaar deel uitmaken, werd allereerst toegespro ken door de heer S. Heijers, directeur van de gemeentelijke dienst voor sport en jeugdzaken, die het Haarlemse gemeen tebestuur vertegenwoordigde. De heer Heijers stelde vast dat het gemeentebe stuur het Sportfondsenbad zeer veel dank is verschuldigd. Hij noemde het een ge lukkig feit dat de belangstelling van de overheid voor het zwemmen in vergelij king met vijfentwintig jaar geleden zo sterk is toegenomen. Nederland heeft thans het dichtst bezet net van overdek te zwembaden in Europa. Ook was de heer Heijers dankbaar voor de grote medewer king die zijn dienst steeds van de directie en het personeel van het Sportfondsenbad heeft ondervonden, in het bijzonder bij het schoolzwemmen. Spreker sprak de wens uit dat het bestuur van het Sportfondsen bad zijn streven naar stimulering van het zwemmen nog tot in lengte van jaren zal mogen voortzetten. Vervolgens bracht de heer J. A. C. Spoel, voorzitter van het bestuur van het Sport fondsenbad in Amersfoort, de gelukwen sen over van alle Sportfondsenbaden in Nederland. De heer G. Voogd deed dat na mens de verenigingen die bij hun sport beoefening van het Sportfondsenbad ge bruik maken. Hij bood het bestuur als blijk van de dank van deze verenigingen de hiervoor al vermelde wandschildering aan. In zijn waardering betrok de heer Voogd ook de jubilerende chef-zwemin- structeurs C. H. Vrugt en M. K. de Graaf, die sedert de opening aan het Sportfond senbad verbonden zijn. Dank van KNZB Nadat de heer K. Brands namens het be stuur van het Sportfondsenbad in Wage- ningen, „de jongste telg van de sport- fondsenbadfamilie," zijn gelukwensen had aangeboden gaf de heer Jan de Vries als voorzitter van de KNZB uiting aan zijn grote erkentelijkheid voor hetgeen de Concertgebouw: Donderdag 20 uur: Concert Doopsgezind Zangkoor. Stadsschouwburg: Donderdag 20 uur: Nederlands Ballet met Romeo en Julia. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „Alle lieben Peter", 14 jaar. In het voorprogramma: „Het huwelijk van de Sjah van Iran". Donder dag 19 en 21.15 uur: „Carnaval in Wenen". 14 jaar. Frans Halsthater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur „Operatie Petti coat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „De tijger van Eschnapur", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag en donderdag 14 en 20 uur: „De jonge leeuwen". 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14. 19 en 21.15 uur: ..Some came running". 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30. 19 en 21.15 uur: „Met dodelijke afloop". Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15. 19 en 21.16 uur: „Middle of the night", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort!: Vandaag 20 uur: „Indiscreet". 14 jaar. Donderdag 20 uur: „De levensroman van Richard Tauber". alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN „Galerie Uittenhout" (KI. Houtstraat 41): Tot 1 februari dagelijks van 1117 uur: Exoositie van werken van J. J. van Oost. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 februari dagelijks van 1022 uur: ExDOsitie van tekeningen van Anje Zijl stra. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 15 januari) WOENSDAG 20 JANUARI Rex, 20 uur: „Meineed". Thalia, 20 uur: „Razzia op narcotica". Petrakerk, 19.45 uur: Politieke vergade ring A.R. Patronaatsgebouw, 20 uur: Uitvoering „Wilhelmina" en toneelgroep. Cultureel Centrum, 20 uur: Bijeenkomst I.v.A.O. Raadhuis, 1012 uur: Spreekuur wet houder van sociale zaken. DONDERDAG 21 JANUARI Rex, 20 uur: „Meineed". Thalia, 20 uur: „Ciska de rat". Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Jeugd koor „De Goede Herder". Jan Campertkleuterschool, 20 uur: Af scheid K. Schermer. Jeugdhuis, 20 uur: Forumavond Neder landse vereniging van huisvrouwen „zelf werkzaamheid in huis". WOENSDAG 20 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 mr „Tarzan en zijn vijanden". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ave Maria". Het Centrum, 20 uur: Lezing Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Café „Sport", 20 uur: Contactavond voetbalvereniging „Beverwijk". Sportfondsenbaden voor de bevordering van het zwemmen doen. Hij memoreer de ook dankbaar de steun die de KNZB van het bestuur van de Sportfondsenba den ondervindt bij de voorbereiding van de zwemmers en zwemsters voor de Olym pische Spelen. De heer De Vries wenste het bestuur van het Haarlemse zwembad een spoedige verwezenlijking van zijn uit breidingsplannen toe. De heer H. J. Vis ser bracht hierna nog de gelukwensen van de bond van bad- en zweminrichtingen in Nederland over. De voorzitter van de raad van beheer, de heer A. J. Braam, dankte de diverse sprekers voor hun vrien delijke woorden en blijken van sympathie. Ook hij sprak de hoop uit dat men spoe dig zal kunnen overgaan tot de uitvoering van plannen tot aanleg van een buitenbad, een instructiebad en een bad voor polio patiënten. De heer Joh. M. Schmidt, oud-bedrijfs leider van het Haarlemse Snortfondsen- bad en ondanks zijn hoge leeftijd nog een Een afbeelding van het gebrandschil derd raam dat het personeel van het Haarlemse Sportfondsenbad de raad van beheer heeft geschonken ter ge legenheid van het 25-ja.ig bestaan van dit zwembad. Het raam is naar het ontwerp van Peter Huyzer vervaar digd in het atelier Fr. Lodder in Haar lem. De figuur stelt de opgang van het Sportfondsenbad voor. Advertentie Va* 10 ROTEL (HOLLAND) N.V. Amsterdamse Veerkade 6A, Den Haag, Tel. K70 - 11.06.05 enthousiast zwempropagandist vertoonde vervolgens een filmpje dat de geschiede nis van het zwembad in beeld bracht. In het bijzonder maakte daarbij veel indruk het gedeelte waarin werd gedemonstreerd welke gunstige resultaten bereikt kunnen worden met het zwemmen als therapie voor lichamelijk gehandicapten. Heildronk van burgemeester Tijdens het diner bracht burgemeester Cremers een heildronk uit op de toekomst van het Haarlemse Sportfondsenbad. Hij gaf de raad van beheer de verzekering dat diens uitbreidingsplannen de volle aan dacht van het Haarlemse gemeentebe stuur en de Haarlemse Sportraad hebben. „En mochten B. en W. onverhoopt hun goedkeuring aan deze plannen niet kun nen geven dan zullen zij daarvoor zeker een gegronde reden hebben," aldus de burgemeester. Hartelijke woorden van dank en waar dering richtte voorzitter A. J. Braam tot mejuffrouw A. E. Becker, bij velen wel bekend door haar activiteiten bij de af zwemfeesten in het sportfondsenbad, de huidige directeur, de heer N. H. Slinger, de heer Joh. M. Schmidt, die in de jaren dertig samen met de heren A. G. J. van den Berg, A. J. J. Verspoor en dokter W. E. Merens de stoot voor de stichting van het Sportfondsenbad heeft gegeven en tot de oudste abonnee van het Sportfondsen bad, de 84-jarige heer G. H. Wamelink. De laatste mocht voor de rest van zijn leven een gratis abonnement in ontvangst ne men. De zeer zware storm die met snelheden van meer dan honderd kilometer per uur over ons land raast, heeft vannacht en vanmorgen ook in Haarlem en omgeving op vele plaatsen schade aangericht. Tot nu toe zijn er geen peroonlijke ongelukken j tengevolge van de storm gebeurd. Bij de j politie en de brandweer in Haarlem kwa men al vroeg in de ochtend de eerste mel dingen van materiële schade binnen en tegen de middag rukten deze diensten nog steeds om de haverklap uit. In het al gemeen betrof de schade omgewaaide bo men, afgewaaide dakpannen en stukken in gedrukte ruiten terwijl veiligheidsmaatre gelen moesten worden genomen met het oog op schoorstenen, televisiemasten en dakpannen die naar beneden dreigden te komen. In het Kenaupark ontwortelde de storm om half negen een boom en de politie moest het verkeer omleggen. Om kwart over vijf meldde een garagebedrijf in het zuidelijk stadsdeel dat een ruit van drie bij drie meter was ingedrukt. Om zes uur rukte de brandweer uit naar het woonwa genkamp. waar van een der wagens het dak was afgewaaid. De brandweer ver hielp het euvel voorlopig met een dekzeil. Om half zeven kwam het bericht dat van een pand aan de Grote Houtstraat bij de Grote Markt de dakkapel was afgewaaid. In de Hout hadden verscheidene bomen het loodje gelegd. Ook in de Middenlaan sneuvelde een boom en in de Jacob Cats- laan viel een exemplaar over de rijweg. Aan de Bloys van Treslongweg blies de storm een werkkeet ondersteboven. Aan het Spaarne kwam een dak gedeeltelijk naar beneden. In de Grote Houtstraat ging tegenover de Spekstraat een etalageruit aan diggelen Van een woonschip in het Zuider Buiten Spaarne woei het dak af Op de toren van de kerk aan de Klopper singel rukte de storm het haantje scheef, maar doordat deze versiering op een kogel staat schijnt de kans dat het gevaarte naar beneden komt, niet groot te zijn. Om streeks het middaguur had de brandweer rond dertig meldingen verwerkt. Bijzonder druk heeft de N.Z.H.V.M. het door de storm gehad. Vele mensen lieten de fiets thuis staan en gingen per bus naar hun werk. Om zeven uur al begon maatschappij extra diensten in te leg- n en om negen uur stond er geen bus meer in de garage. Niettemin vormden zich op vele plaatsen in en om de stad lan ge rijen bij de bushalten en bleven niet zelden mensen staan hopend op een plaats in de volgende bus. Vertragingen waren onvermijdelijk doch ernstige vertragin gen zijn niet -oorgekomen aldus de N.Z.H.V.M. In Heemsted< vaaiden vele dakpannen en boomtakken af. In Hillegom is het bovenste deel van de toren der gereformeerde kerk afgeknapt. De torenspits is door de brandweer ver wijderd, zodat er geen gevaar voor voor bijgangers bestond. In het Kenaupark in Haarlem viel een boom aan de storm ten offer. Het verkeer moest worden omgelegd. Het Produktschap voor Siergewassen heeft de definitieve uitvoercijfers van bloembollen bekendgemaakt en daaruit is te lezen, dat in 1959 voor 219.073.990 gulden aan bloembollen en -knollen is uitgevoerd. Dit is een stijging van twintig miljoen gul den ten opzichte van 1958. Hoewel de sterk gestegen prijzen, tengevolge van een te gering aanbod, deze verhoging grotendeels hebben veroorzaakt, zijn er toch ook meer bloembollen verkocht. Bijna drie miljoen kilogram meer, zodat het totaal gekomen is op 69.141.765 kg. Deze statistiek geeft uiteraard slechts globale cijfers. Ongeveer halverwege het jaar geeft ditzelfde PVS een zeer gede tailleerd cijfermateriaal in haar jaarver slag, waarin ieder jaar weer verschuivin gen te constateren zijn. Bijzonder verheu gend is, dat de verkoop in de Verenigde Staten van Amerika enigszins gestegen is. Zeshonderd duizend kilogram is op de dertien miljoen niet veel, maar op zo'n uiterst moeilijke markt een moedgevend teken. Te meer daar men de reclame bij gebrek aan geld bijna geheel in de sfeer van de „public-relations" moet voeren. Zouden de Tulip Queens veel goed hebben gedaan? De vertegenwoordiger van het bureau Onpersoonlijke Reclame schreef in het blad van de Bond van Bloembollen handelaren, The American Market Letter, dat de verkoop in de winkels in ieder geval zeer bevredigend is geweest. Opmerkelijk zijn de cijfers over de uit voer naar de U.S.S.R. In 1958 importeerde het elfduizend kilogram en verleden jaar 56.866, ter waarde van 157.733 gulden. Van voor 1918 weet men, dat de Russen echte liefhebbers van de bloembollen zijn, hoofdzakelijk van hyacinten. Men heeft hoop er nog eens veel bloembollen te kun nen leveren en werkt voortdurend aan de uitbreiding van de export. Dit is een uiterst moeilijke geschiedenis, want naar de landen van het Oostelijk blok kan men hoofdzakelijk exporteren op basis van ver vanging. Men moet dus andere artikelen importeren pk ljden importerei). De expor- teurfe véti bloértibollen moeten op dit ge bied wel actief zijn, want Polen importeer de bijna drie keer zoveel, nu 115.401 kg, Tsjecho-Slowakije bijna vijf keer de hoe veelheid van 1958 te weten 35.000 kg, Bul garije vier keer, nu zesentwintig duizend kg. Oost-Duitsland en Hongarije namen belangrijk minder af. West-Duitsland is wel de grootste afne mer gebleven, hoewel het minder kocht. De 16.8 miljoen kg brachten iets meer dan achtenveertig miljoen gulden op. Frank rijk herstelt zich ook langzamerhand van In Haarlem en omstreken is opgericht een afdeling van de Protestants-christe lijke Vereniging van Kosters in Neder land (P.C.V.K.). Het bestuur van deze af deling is als volgt samengesteld: voorzit ter Th. Zeilmaker, koster van de Doops gezinde kerk in Haarlem, secretaris-pen ningmeester W. Verhey, koster van de Gereformeerde kerk in Santpoort, adres: Frans Netscherlaan 2 en bestuurslid A. de Jonge, koster van de Nederlands hervorm de kerk in Santpoort. De eerstvolgend algemene vergadering zal plaats hebben op vrijdag 4 maart in de Doopsgezinde kerk, Peuzelaarsteeg 3, Haarlem. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum in dienst van het PEN in Bloemen- daal is de heer A. A. de Jong, chef-mon teur bij de afdeling meters, dezer dagen door de directie op het hoofdkantoor ont vangen en gelukgewenst door de direc teur, ir. J. den Boesterd, die hem tevens de gebruikelijke gratificatie overhandig de. Van het Provinciaal bestuur was er een bloemenhulde. Daarna werd de jubi laris op zijn afdeling toegesproken door zijn chef, de heer J Beets, en door de heer J. Poon. Laatstgenoemde heeft hem ook namens het jubileumfonds van het PEN te zijnon huize tijdens een gezellige recep tie in de Dutrystraat 28 rd in Haarlem ge complimenteerd. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: H. E. Broekhuizen, vertegenwoordiger, Paul Kru- gerstraat 64, Haarlem. Rechter-Commis- saris: mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator mr. A. J. Colijn. Heemsteedse Dreef 183. Heemstede en H. J. Musman, beherend vennoot van de schoenenzaak Brabants Schoenenhuis H. Driessen Co, c.v., Bre- denroodseweg 68. Santpoort. Rechter-Com- missaris mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator: mr. J. F. Jansonius sr., Heerenweg 178. Heemstede. Wegens gebrek aan actief werd dinsdag opgeheven het faillissement van: C. P. IJff, handelsreiziger, Marsmanplein 6, Haarlem Rechter-Commisaris: mr. N. Reeling Brou wer. Curator: mr. J. F. M. M. Brons, advo caat en procureur. Damstraat 23. Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: A. Kappenberg, gehuwd met J. N. Busé gehandeld hebbende onder de naam, Pension Kappenberg, thans wo nende, Brederodestraat 75, Zandvoort Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Cura tor: mr. G. H. Veenhoven jr.. Kenaupark 30 te Haarlem: van B. Italiaander. koop man handelende onder de naam Exclusifa Patrijzenstraat 3. Zandvoort. Rechter-Com missaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr A. J. Colijn, Heemsteedse Dreef 183, Heem stede en van S. Polak, koopman, Tolweg 12 te Zandvoort. Rechter-Commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. B. J de Boer, Wilhelminastraat 5 te Haarlem. de klap van 1957 en kocht bijna een mil joen kg meer. Engeland was nog gecontin- g"nteerd, zodat de verhoging nog regle mentair was. Het grootste raadsel blijft nog steeds Zweden. De bewoners van dat land kopen naar verhouding enorme hoeveelheden, nu bijna een kg per hoofd der bevolking. In geld uitgedrukt geeft men per man meer dan drie gulden aan bloembollen uit. Het kocht dit jaar weer een half miljoen kilo gram meer. Ondanks alle moeilijkheden en tegen werking kopen de Zwitsers toch ieder jaar weer wat meer bloembollen. Voor België geldt hetzelfde. Over het geheel genomen is men dus wat de uitbreiding van de export betreft niet ontevreden. Men weet dat er meer geëx porteerd had kunnen worden als er vol doende bollen waren geweest. Er schijnen nogal wat late orders geannuleerd te zijn Opmerkelijk in de export van siergewas sen is dat West-Duitsland ook meer bloe men heeft gekocht. Dit land is ook hier de grootste afnemer, nl. bijna 2 l/t miljoen kg op een totale export van bijna vijf, met een waarde van bijna 61 miljoen gulden Het afzetgebied is hier ook veel kleiner. Er worden naar 124 landen bloembollen en knollen geëxporteerd, de bloemen gaan voornamelijk naar de Westerse landen een klein gedeelte gaat nog naar de V.S Wel moeten de Nederlandse bloemenpro- ducenten een uitstekende naam hebben want op de uitvoerstatistiek staan, uiter aard met kleine postjes, 67 landen ver meld, w.o. Cambodja, Frans-Afrika, Ha waii, Hongkong, Pakistan, Suriname, Uruguay. Dit geldt dan voor de twee laat ste jaren. Het volgend jaar staan er mis schien weer andere ver-verwijderde lan den op de statistiek. Vandaag geldt voor het eerst in Haar lem en omstreken de door de staatssecre taris van Economische Zaken vastgestel de minimum-broodprijs voor Haarlem en omstreken. De vijftien Haarlemse bak kers, die tot dusverre voor witbrood 36 cent en voor volksbruinbrood 32 cent re kenden, zijn vanmorgen overgegaan tot de invoering van de door de staatssecre taris vastgestelde minimumprijs van 38 cent voor witbrood en van 36 cent voor volksbruinbrood. Bakker Leo Jansen uit Heemstede wil echter niet overgaan tot het invoeren van de nieuwe minimumprijs. Hij blijft verko per tegen respectievelijk 36 en 32 cent per brood, totdat, zoals hij verklaarde, het zegeltjessysteem van Vermaat zal zijn afgeschaft. Bakker Jansen achtte het in grijpen van de staatssecretaris erg onge lukkig. Burgemeester en wethouders van Haar lem hebben besloten de kruisingen van de Kinderhuissingel met de Burgemeester Sandbergstraat, de Garenkokerskade, de Nicolaas van der Laanstraat en de Pieter Kiesstraat-Johan van Vlietstraat aan te wijzen als voorrangskruisingen, zodat het verkeer op de Kinderhuissingel voorrang heeft. Tevens hebben B. en W. besloten voor maandag en zaterdag een wachtverbod in te stellen voor de westelijke helft van de rijbaan van de Lange Bogaardstraat. De afdeling Haarlem van de Kring van Draaiorgelvrienden biedt belangstellen den zaterdagmiddag 23 januari van half drie tot half zes gelegenheid het gerestau reerde grote „Marenghi"-orgel, dat be stemd is om Haarlems stadsorgel te wor den, te bezichtigen. Twee jaar geleden kreeg de afdeling Haarlem de beschikking over dit orgel, dat afkomstig was van de heer Kunkels uit Roermond. Sindsdien is men in de werkplaats van de heer Th. van Zutphen, Lange Wijngaardstraat tegen over het bureau van de verkeerspolitie, bezig geweest met de restauratie van dit orgel. Zaterdag zal men dus het resultaat van deze werkzaamheden in genoemde werkplaats kunnen gaan bekijken. Collectanten gevraagd Het Nationaal Rampenfonds heeft het Nederlandsche Roode Kruis verzocht een straatcollecte te organiseren ten behoeve van hen, die getroffen zijn door de over stroming in Tuindorp-Oostzaan. De collecte wordt gehouden op zaterdag. 23 januari. In verband hiermede verzoekt het bestuur van de afdeling Haarlem en Omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis ^personen, die bereid zijn zich voor deze collecte in te zetten, zich zo spoedig mogelijk te melden op het afdelingsbu reau, Paviljoenslaan 3, Haarlem, tel. 21485 onder vermelding van de uren waarop be trokkenen hun medewerking kunnen ver lenen. Toen wij ongeveer tien jaar geleden een door Cruys Voorbergh geregisseerde op voering zagen van Terence Rattigans „The Winslow Boy" door de Haagse Comedie met onder anderen Fie Carelsen, Paul Steenbergen, Luc van Gent en wijlen An ton Roemer, hebben wij niet vermoed dit spel nog eens van amateurs terug te zien en allerminst in een opvoering door scho lieren. Want dit op historische feiten ge baseerde stuk, zo typisch Engels van in houd, levert voor amateur-toneelspelers niet geringe moeilijkheden op. „Die jongen van Winslow" is de dertienjarige Ronnie, die ongeveer een halve eeuw geleden terecht stond, onder de beschuldiging op de zeevaartschool een postwissel te heb ben verduisterd. Na een op last van de Engelse admiraliteit ingesteld onderzoek werd hij aan diefstal schuldig verklaard en smadelijk als cadet van de opleiding verwijderd. Zijn vader was echter minder overtuigd en begaf zich met behulp van een vermaard advocaat in een reeks pro cessen. die bijna twee jaar duurde en ten slotte eindigde met vrijspraak en volledig eerherstel. Bekend is. dat vader Winslow zich door deze processen vrijwel geheel ruïneerde. Terence Rattigan heeft deze historie met veel verbeeldingskracht en pakkende dia logen uitgewerkt en met aantrekkelijke Britse humor verweven. Hoogtepunten in dit stuk zijn de ontmoeting tussen vader en zoon in het eerste bedrijf en het scher- oe verhoor van Ronnie door Sir Robert Morton. Niet minder geslaagd is de karak tertekening der diverse figuren: Ronnie's moeder, aan wie de betekenis van het pro ces volkomen ontgaat en die slechts be ducht is voor do gevolgen: de oudste zoon, die zijn studie voor dit alles moet ongeven; de dochter, met haar ideeën van een suf fragette en tenslotte het jeugdige slacht offer zelf. dat in zijn onschuld allang weer met het leven is verzoend. Leerlingen van het Christelijk Lyceum voerden het stuk maandag en dinsdag met groot succes in het Minerva theater op. De grootste handicap der soelers was hun, overigens zo benijdenswaardige, jonge leeftijd. Zij hebben echter allen met een duidelijk waar te nemen overgave naar een typering der diverse figuren gestreefd, hetgeen de beste resultaten opleverde voor hen. die de jonge rollen voor him reke ning moesten nemen. Dit was in het bij zonder het geval met de jeugdige Kees Vingerhoets. die een verrassend frisse en natuurlijke Ronnie Winslow speelde Al leen al om deze verkwikkende vertolking, zou men de schoolvoorstelling geklaagd kunnen noemen. Doch er is meer te prij zen. Zoals de voorbeeldige rolkennis. het fraaie decor en de geestige costuums; allemaal tekenen van een gedegen en enthousiaste voorbereiding, die het be haalde succes volkomen rechtvaardigen. Advertentie - In reactie op de bijeenkomst van pro testanten en rooms-katholieken in de Con certzaal van maandagavond, die werd be legd door de Haarlemse Couturierkring, hebben drie voormalige rooms-katholieke geestelijken een bijeenkomst in de Wilhel- minakerk aan de Gedempte Oude Gracht op aanstaande zondagavond gearran geerd. Daarin zullen na een inleidend woord van de ex-kapelaan M. de Craene, de voormalige pater Redemptorist (thans gereformeerd predikant) ds. H. J. Heg- ger en de voormalige pater Trappist (thans evangelist) W. M. A. Kuin het woord voeren, respectievelijk over de the ma's „Valse vrede met Rome" en „Ware vrede met Christus". In een begeleidend schrijven toont een der organisatoren zijn verontrusting over de pastorale gevolgen van het streven van de Couturierkring, „ondanks de oprechte en liefdevolle bedoelingen". Hij betoogt, dat protestanten hun „misleide rooms-katho lieke medemensen" weliswaar moeten liefhebben maar dat zij nooit samen kun nen bidden in een openbare bijeenkomst omdat zij niet één van geest zijn. Hij wijst dan op de verschillen tussen rooms-katho- licisme en protestantisme in hun visie op Christus, in hun gebed tot Hem en in hun verwachtingen van Hem. Advertentie IMP. OUD - HAARLEM BEVALLEN van een zoon: 17 jan.: M. H. T VallentgoedBuijs. 18 jan.: W. Schmaal Panjer, J. P, GerritseJanssen. BEVALLEN van een dochter: 18 jan.: M. G. Mense—Van der Putten, H. Biere— Barwegen, A. de Jong—Van Leeuwen, C. M. van de Pol Kok—Poelgeest, M. C. van Asperen—Helgering. 19 jan.: M. A. de Ruig —Vincent, J. M. A. Bruijn—Kenter. OVERLEDEN: 17 jan.: W. van Keulen Cornelissen, 58 j„ Kamperlaan. 18 jan.: H. M. C. Cappel—Wilier. 69 j., Eksterstraat. F A. de Nijs, 84 j., Leidsevaart W. C. Snoek, 75 j., Zoetestraat. W. K. Blomme, 62 j., Lange Poellaan. J. N. L. de Zwart, 80 j., Gasthuisvest. W. T. Bucksteeg, 65 j., Hazepaterslaan. R. Mijwaard, 73 j., Obi- straat ONDERTROUWD: 19 jan.: J. J. J. Cogh en M. J. Huneker. M. F. Janssen en A. Wagen voort GEHUWD: 19 jan.: L. van Duivenboden en P. C. Sepp. A. T. W. Tromp en M. T. L. van der Valk. H. D. Muller en C. M. Over- beek.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6