Geen Haarlemse subsidie voor Krelagehuis Fantasierijke „erfgenaam voor rechtbank Officier acht poging tot moord bewezen Kroon vernietigt besluit van Haarlemse raad G.S. willen bijdragen in kosten havenmond Noordzeekanaal Een jaar geëist tegen dader voor opzettelijke aanrijding Debat in Straatsburg over de rechten van de arbeiders Twee jaar geëist WOENSDAG 20 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ANMB afdeling Haarlem koos nieuwe voorzitter Salarisverhoging voor provinciaal personeel voorgesteld Twee doden in het verkeer Haarlemmer bij ongeluk ernstig gewond Maus Gatsonides heeft opgegeven Beperkte bewaking PROVINCIALE STATEN jififtn*mu Nieuw lid van de Provinciale Staten Groningse fabrikant ingesloten Geknoei met imaginaire reparaties Drieënhalf jaar voor verduistering van miljoen De heer Schmal (CHU) mist het recht op pensioen Noodkerk in Amsterdamse tuinstad omgewaaid Rijschoolhouder dupeerde vakantiegangers De import van zeevis in de V.S. UIT STAD EN STREEK (Vervolg van pagina 1) Deze uitspraak betekent een voorlopig einde van de strijd om de plaats van de nieuwe bollenbeurs. Zoals men weet dingt Hillegom al jarenlang naar de zetel van „Bloembollencultuur". Kort nadat de Haarlemse gemeenteraad op 15 april be sloot voor veertig jaar 35.000 bij te dra gen in de exploitatie van het te vernieu wen Krelagehuis, kwam de gemeente Hil legom met het aanbod 125.000 ter be schikking te stellen voor de aankoop van gronden en opstallen naast „Treslong" voor de inrichting van een proeftuin. Nadat Gedeputeerde Staten het raadsbe sluit van Haarlem hadden goedgekeurd, kwam op 16 mei het bericht, dat de Kroon dit besluit had geschorst. Onmiddellijk be sloten B. en W. en de raad van Haarlem van dit besluit in beroep te gaan. Na in gewonnen advies bij Gedeputeerde Staten van Noordholland heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken de stukken voorge legd aan de Raad van State, die is ge hoord over het door de Kroon uit te vaar digen vernietigingsbesluit. Inmiddels had minister mr. Toxopeus het gemeentebestuur van Haarlem in de ge legenheid gesteld een toelichting te geven op het raadsbesluit. Daartoe hebben leden van het college van B. en W. onder leiding Hartelijk afscheid van G. Jansen Met algemene stemmen is de heer J. Maerten in de dinsdagavond in het Her vormd wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht gehouden jaarvergadering van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de metaalindustrie en de elektrotechni sche industrie, afdeling Haarlem, tot voorzitter gekozen als opvolger van de heer G. Jansen. De periodiek aftredende be stuursleden C. J. Reijendam, J. Boot en H. van Damme werden herkozen. Voorts werd in het bestuur gekozen de heer J. Bakker. Het afscheid van de heer Jansen, die 12'/i jaar afdelingsvoorzitter is geweest en we gens zijn vertrek naar elders zijn functie heeft neergelegd, was bijzonder hartelijk. Achtereenvolgens werd hij in waarderen de bewoordingen toegesproken door de he ren A. Faas, namens de afdeling Haar lem van de A.N.M.B., B. Buitenhuis na mens het district Kennemerland, P. P. G. Nelemans als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur, C. van Bodegom namens de afdeling Spaarndam en door de heer A. J. M. A. de Jong als woordvoerder van de leden boven de 65 jaar. De heer A. J. van Asperen getuigde van de sympathie die het personeel van het N.V.V.-gebouw aan de Kruisweg in Haarlem de heer Jan sen toedraagt. Ten slotte herinnerde de heer N. C. J. Lignian, oud-districtsbe stuurder en oud-secretaris-penningmees ter van de afdeling Haarlem der A.N.M.B., aan zijn prettige samenwerking met de scheidende voorzitter. Als blijk van dank baarheid kreeg de heer Jansen van de le den een radio ten geschenke. De heer Jan sen toonde zich in zijn dankwoord bijzon der erkentelijk voor de hem gebrachte hulde. Bij de behandeling van de provinciale begroting in de dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland is onder meer de salariëring van het provinciaal personeel aan de orde gekomen. De heer E. P. Clijnk (K.V.P.) diende een motie in, welke mede onder tekend werd door vijf van zijn partijge noten en twee leden van de protestants- christelijke groep. In de motie spreken de Staten hun teleurstelling uit over het feit. dat ten aanzien van de salarisverhoging in het rijksoverleg geen overeenstemming werd bereikt. Voleens de ontwerp-motie 'ijn de Staten van mening, dat het voor stel van de daarbij betrokken centrales van overheidspersoneel, namelijk het tne- '■ennen van een verhoging van 5 percent, 'ngaande 1 september 1959 redelijk ls. Bij ■'e regering dient te worden aangedrongen Hat deze verhoging met terugwerkende kracht wordt toegekend. De heer W. den Broeder (Partij van de Arbeid) zeide de motie gaarne aangevuld ♦e zien met een verklaring, waarin ver meld wordt, dat de Provinciale Staten een zelfstandig beleid kunnen voeren ten aan zien van het provinciaal personeel Hij vroeg het vraagstuk in de vergadering van 23 februari te behandelen. Gedeputeerde ir. W. Merkx (K.V.P.) deelde mee, dat het college bij het op stellen van de begroting in de post on voorziene uitgaven rekening heeft gehou den met een salarisverhoging van minstens drie percent. Vorige week hebben Gedepu teerde Staten besloten omstreeks 1 februari aan het provinciaal personeel 'n voorschot van drie percent voor het eerste kwartaal uit te keren. Gedeputeerde Staten volgen het beleid van de regering en kunnen daar om de motie van de heer Clijnk en anderen niet overnemen. De heer Den Broeder herinnerde er aan dat er in Amsterdam en Rotterdam vele vacatures zijn bij het gemeenteoersoneel Dit moe» in Noordholland worden voor komen. Hoewel snreker voorstander is voor een landelijk loonsbeleid meende hü dat er toch geen bezwaar bestaat voor d- Provinciale Staten een eigen beleid te voeren. Tenslotte diende de heer Den Broe der een motie in. mede ondertekend dore- vier partijgenoten, waarin voorgesteld wordt te besluiten Gedeputeerde Staten bii He centrale commissie voor georganiseerd ■«verleg in Noordholland een voorstel in te 'tonen om aan de ambtenaren in dienst '«•r omvtncie "en salartcvorhngin® va" - norrent te verlenen. Tn do overwesln»"" •r»rdt ongemerkt, dat bii het overho'dc "«rsoneel ten opzichte van vergelijkbar' 'onen van de werknemers in het particu- 'iere bedrijf een achterstand is ontstaan waardoor tevens moeilijkheden verwacht kunnen worden. Vanmiddag wordt over de moties ge stemd. van burgemeester mr. O. P. F. M. Cre- mers onder meer op 25 juli een bezoek aan de minister gebracht. Aanvankelijk was men in Haarlem nogal optimistisch ten aanzien van de verwachtingen over een eventueel opheffen van het schorsings besluit. Dit optimisme is door de uitspraak van de Raad van State niet gerechtvaar digd gebleken. Het raadsbesluit van Hillegom is door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aangehouden, omdat men wilde afwach ten, hoe over het Haarlemse besluit zou worden geoordeeld. Het ligt in de lijn van de verwachtingen, dat G.S. thans hun goedkeuring aan het Hillegomse besluit zullen onthouden. Na de vergadering van 18 mei heeft de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur trouwens besloten de beurskwestie tot na het eeuwfeest te laten rusten. Op de rijkweg Breda-Tilburg is door nog onbekende oorzaak een oplegger op de linkerweghelft tegen een boom gereden, waardoor de 47-jarige J. Coenen uit Box meer, eigenaar van de vrachtwagen, om het leven kwam. De bestuurder, C. Mag- giels uit Oeffeit, is in zeer zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen. In Vierlingsbeek is dinsdag een verkeers ongeluk gebeurd, dat het leven heeft ge kost aan de 83-jarige heer G. Arts. Deze werd bij het oversteken van de weg door een auto ernstig gewond. Later op de dag is hij in een ziekenhuis te Boxmeer aan zijn verwondingen overleden. Even buiten Oegstgeest is dinsdagmiddag een Volkswagenbusje in botsing gekomen met een personenauto uit Amsterdam, waarbij de drie inzittenden van de Am sterdamse wagen, de vertegenwoordiger D. van der Stam en P. Liefrink, beide uit de hoofdstad, en A. Brughuis uit Haarlem ernstig gewond werden. De bestuurder van het busje, de Leidenaar J. C. Wijnen, liep bij het ongeluk zeer ernstige verwondingen op. Alle vier de slachtoffers zijn in zieken huis opgenomen. (Zie foto op pagina 5) FRANKFORT (UPI) Bij de controle post op de Nürburgring heeft de Neder landse equipe 140 GatsonidesLange- straat, met Austin 7 opgegeven, als ge volg van mechanische moeilijkheden. (Vervolg van pagina 1) Op Texel, waar de windkracht bijna elf is, staat het water zo hoog, dat de toegan gen in de dijk naar de haven van Ouden- schild zijn gesloten. De veerdienst naar Den Helder is gestaakt. Het restaurant bij de haven, de pakhuizen en het havenkan toor in Oudeschild staan onder water. Het K.N.M.I. in De Bilt heeft gewaar schuwd voor zeer zware westerstorm met een windkracht elf in de districten Noord, Midden en IJselmeer, voor het district zuid geldt een waarschuwing voor zware storm met een windkracht tien. De hoofdingenieur van de provinciale waterstaat in Groningen, ir. C. W. Inkier, heeft het ANP meegedeeld, dat de storm in het noorden samenvalt met de zoge naamde dode tij, zodat de waterstand an derhalve meter hoger is dan normaal Daarmee zal zij echter nog een halve me ter beneden het peil zijn waarvoor door gaans beperkte bewaking wordt inge steld. De storm waait echter uit Westelij ke richting en voor het noorden is het noordwesten de meest gevaarlijke rich ting. De nieuwe dijk, die door rijkswater staat voor de Boulevardmuur van Vlissin- gen werd gelegd, is ernstig beschadigd. Ter hoogte van het standbeeld van de Ruijter is over een honderdtal meters de voet van deze asfaltdijk weggeslagen. Het hele dijklichaam dat bestaat uit zand. waarvoor een asfaltlaag is aangebracht is aan het verzakken. Brokken van deze as faltlaag, die soms meer dan 30 tot 40 cm. dik zijn, zijn vele tientallen meters door de zee weggeslagen. Bij vloed zal van avond gerekend moeten worden met een bijzonder hoge waterstand. De toestand aan de zeewering bij Vlissingen is, hoe wel ernstig, niet verontrustend omdat nog altijd de boulevardmuur in tact is ge bleven. Drie uren vóór hoogwater was de voor Harlingen verwachte twee meter verhoging reeds overtroffen en wees de peilschaal een waterstand aan van 2.32 meter boven N.A.P. Nadien is het peil niet meer geste gen, zodat gehoopt wordt, dat de hoogste stand bereikt is. In Dordrecht bereikte het water vanoch tend om tien uur een hoogte van 2.45 meter boven N.A.P., terwijl de normale stand bij hoogwater 1.18 meter boven N.A.P. is. Aan de buitenkant van de stad stond het water op de kaden en niet-watervrije kelders van woon- en pakhuizen liepen vol. In de vanmorgen voortgezette vergade ring van de Provinciale Staten van Noord holland is de storm van de afgelopen nacht en de daarmee gepaard gaande hoge waterstanden ter sprake gekomen. Het lid van Gedeputeerde-Staten, de heer P. Blaauboer (V.V.D.) noemde de situatie thans niet verontrustend. De waterstand bedroeg 2.10 meter boven N.A.P., tegenover een hoogste stand van 3.60 meter boven N.A.P. tijdens de storm ramp van 1953. In antwoord op vragen van leden van Provinciale-Staten verwees de heer Blaauboer met betrekking tot de tunnels onder het Noordzeekanaal bij Amster dam naar hetgeen de minister van Ver keer en Waterstaat in de Tweede Kamer heeft meegedeeld, waarbij deze heeft toe gezegd spoedig een beslissing te zullen nemen. Spreker was het met mr. Van der Bilt eens. dat de Hemtunnel prioriteit dient te hebben, maar als de gemeente Amster dam meent, dat de IJtunnel voorrang verdient, dan moeten de Staten dat plan niet doorkruisen. De heer Blaauboer betreurde voorts de stagnatie, die de aanleg van de Rijksweg beoosten Haarlem ondervindt. Dit komt zoals bekend doordat de Rijkswater staat volgens de bodemverlagingsverorde- ning geen toestemming heeft ontvangen zand te winnen in het zuidelijk gedeelte van de Haarlemmermeer. Inmiddels is de Rijkswaterstaat in beroep gegaan tegen het besluit van G.S., volgens welk deze toestemming is geweigerd. Mr. H. Westerman (Partij van de Arbeid) voegde hier nog aan toe. dat G.S. wel bereid waren onder bepaalde voorwaarden toestemming te verlenen. Spreker raadde af er bij de regering op aan te dringen dat de weg Enkhuizen Lelystad zo spoedig mogelijk zal worden aangelegd, hetgeen door een Statenlid was bepleit. De r inister van Verkeer heeft namelijk verklaard, dat eerst begonnen moet worden met de aanleg van Zuid- Flevoland en daarna met die van de Mar kerwaard. De weg zou in het bijzonder van belang worden voor de land- en tuin bouw in de Markerwaard. Noordzeekanaal Mr. Westermann herinnerde eraan, dat op de begroting van het ministerie van Waterstaat een bedrag is uitgetrokken voor de havenmond van het Noordzeeka naal. G.S. zijn eveneens bereid een be drag hiervoor beschikbaar te stellen. Om de ontwikkelingsplannen van de Amsterdamse haven uit te voeren zal het eerst nodig zijn dat de Hembrug zal wor den afgebroken, hetgeen nog wel enige ja ren op zich zal moeten laten wachten Over de uitbreiding van het Amsterdamse havengebied langs het Noordzeekanaal zijn overigens nog geen besluiten geno men. Het is nodig dat planologen en in dustriëlen hierbij met de overheid zullen samenwerken. Over het Gooi merkte spreker op, dat hier planologisch een noodsituatie heerst. De grote vlucht van de industrie heeft de stormachtige ontwikkeling, waartegen dertig jaar gelc'en reeds gewaarschuwd is. veroorzaakt. Mr. Westermann deelde voorts mee, dat Noordholland dit jaar minder woningwet woningen heeft toegewezen gekregen dan vorig jaar (5400 tegenover 5950). Aan de minister van Bouwnijverheid is gevraagd een groter contingent toe te wijzen. Op dit verzoek is echter afwijzend beschikt, on der aanvoering van het motief dat de wo ningnood in Noordholland minder ernstig is dan elders in het land. Gedeputeerde de heer W. M e n s i n k (Partij van de Arbeid) betreurde het dat de kop van Noordholland niet aangewezen is als probleemgebeid. Deze streek mag niet als een reservoir voor arbeidsreserve worden beschouwd, aldus de heer Mensink, omdat dit geen ge zonde situatie is. In de gisteren gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land is mr. J. E. Goudsmit (V.V.D.) als lid geïnstalleerd. Hij volgt mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften op, die naar Utrecht is verhuisd. De Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, bracht me vrouw Stoffels dank voor haar arbeid ten behoeve van de provincie verricht. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft gistermiddag wegens po ging tot doodslag een gevangenisstraf van een jaar geëist tegen de 22-jarige gipsgie- ter J. J. van D. uit Den Haag, die in de nacht van 17 op 18 september zou hebben geprobeerd een 33-jarige portier met zijn auto dood te rijden op de rijweg voor diens woning in de Engelenburgstraat te Den Haag. De rechtbank behandelde deze zaak reeds grotendeels op 29 december, doch besloot toen dat nog enkele getuigen ge hoord moesten worden. Deze getuigen waren destijds niet aanwezig omdat zij. zo verklaarde de verdediger, geen verklaring durfden afleggen uit vrees voor represail lemaatregelen van de zijde van het slacht offer. Zij zouden voor de terechtzitting door hem reeds herhaaldelijk zijn be dreigd. Ook gistermiddag schitterde een be langrijke getuige, een meisje, door afwe zigheid. De politie had haar nergens kun nen vinden. Vclgens de verdediger, mr. P. van 't Hof Stolk, is zij zo bang voor de portier, het slachtoffer, dat zij is onderge doken. De rechtbank besloot toen, na Raadkamer, van het horen van deze on vindbare getuige af te zien. Op verzoek van de raadsman werd de gipsgieter ter zitting onmiddellijk in vrijheid gesteld. De officier van Justitie, mr. Folmer, achtte het bewijs tegen de gipsgieter W op grond van de verklaring van het slacht offer wèl geleverd. Het kan niet anders of de zware kwetsuren van het slachtoffer De recherche te Groningen heeft een 53-jarige magazijnmeester en een 40-jari- ge fabrikant, beiden te Groningen, aan gehouden. Zij worden ervan verdacht in de loop van de laatste vijf a zes jaar sa men de Fries-Groningse Beetwortelsuiker fabriek voor ongeveer 20.000 te hebben benadeeld. Tussen de suikerfabriek en de fabrikant was een regeling getroffen voor de reparatie tegen een vast bedrag van door de fabriek veel gebruikte filterdoe ken en filterzakken. De magazijnmeester van de fabriek zou het nu op een akkoord je hebben gegooid met de fabrikant, waar door beiden kans hebben gezien, jarenlang veel meer doeken en zakken te vermelden en in rekening te brengen dan er gere pareerd waren. De „winst" deelden zij sa men. Beiden zijn ingesloten. De rechtbank in Amsterdam heeft de 33-jarige voormalige boekhouder L. P. uit Amsterdam, die bekend heeft tussen 1952 en 1957 bijna een miljoen gulden verduis terd te hebben ten nadele van de grossier- derij waarbij hij werkzaam was. veroor deeld tot 3*4 jaar gevangisstraf met aftrek van het voorarrest. Er was 4 jaar met af in Amsterdam gestolen auto stond in de Hout Vanmorgen om acht uur werd de Haar lemse politie ervan in kennis gesteld dat in de Hout een personenauto onbeheerd tegen een boom stond. Aan de hand van het nummer kon de politie vaststellen dat de wagen het eigendom is van een Amster dammer die momenteel in Zwitserland aan de wintersport deelneemt. Hij had zijn auto ter reparatie gegeven aan een garagebe drijf in Amsterdam. De politie vermoedt dat de wagen die voor de garage op straat geparkeerd stond in een onbewaakt ogen blik door iemand is ontvreemd. Na zijn stranding in de Haarlemmerhout achtte de dader het raadzamer de komst van de politie niet af te wachten en koos hij het hazenpad. STRAATSBURG (ANP) Een ontwerp voor een Europese sociale grondwet, dat door regeringsdeskundigen van de vijftien landen van de Raad van Europa is opge steld, is dinsdag diepgaand besproken door de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. Daarbij is gesteld dat aan het ontwerp weliswaar nog gebreken kleven, doch dat het het maximum bereik bare voor dit ogenblik bevat. Van ver schillende kanten is er de nadruk op ge legd, dat het Europese Sociale Handvest niet gezien moet worden als een eindpunt, doch als een uitgangspunt voor verdere sociale ontwikkeling. Het Sociale Handvest, dat het ministers comité van de Raad van Europa voor ad vies aan de Raadgevende Vergadering heeft voorgelegd, somt een aantal basis rechten op. die de deelnemende landen zullen erkennen, zoals het recht op werk. op een behoorlijke beloning en op sociale zekerheid. De sociale commissie van de Raadgevende Vergadering heeft een aan tal wijzigingen voorgesteld, volgens welke geleidelijk een werkweek van vee» tig uur, drie weken vakantie per jaar en een onon derbroken rustperiode van 36 uur per week moet worden bereikt. Voorts wilde de commiss.e het stakingsrecht officieel in het handvest erkennen. Mens in de maatschappij De Nederlandse K.V.P.-afgevaardigde Schuijt verklaarde als voorzitter van de speciale commissie voor deze kwestie, dat de commissie op zijn aandringen heeft voorgesteld een nieuw artikel aan het Handvest toe te voegen, dat vraagt om be scherming en hulp voor de arbeider, niet als werknemer, doch als mens in de maat schappij. Het handvest moet meer de mo gelijkheid openlaten voor een verdere evo lutie, waarbij de arbeider in de algemene sociale verhoudingen wordt gezien, aldus de heer Schuyt, die een belangrijke rol heeft gespeeld bij de voorbereidende stu dies van het Handvest. Hij zei voorts dat men in de vrije wereld nog niet voldoende lijkt te beseffen, dat een sociale concur rentie met het communisme van even gro te betekenis als de economische is. Hij pleitte tenslotte nog voor deelneming van werkgevers- en werknemersvertegenwoor digers aan de controle op de toepassing van het Handvest. De Nederlandse C.H U.-afgevaardigde Schmal vroeg wat de arbeiders wel moes ten denken van een Handvest, dat niet rept van het recht op pensioen. Grondrechten De grondrechten van de arbeid, die de verdragsluitende partijen zullen nastre ven, omvatten: Het recht om in een vrij gekozen be roep zijn brood te verdienen en een rede lijk bestaan te verwerven. Het recht op rechtvaardige arbeids voorwaarden, op lichamelijke en morele bescherming van kinderen, jonge mensen en aanstaande of jonge moeders. Het recht van arbeiders en werkge vers op nationale en internationale orga nisatie en collectieve onderhandelingen ter bescherming van hun belangen. Het recht op beroepsopleiding naai eigen keus ei. aanleg, op sociale zekerheid op sociale en medische bijstand van be- hoeftigen er. voor invaliden op revalidatie en hervestiging. Het recht van het gezin, als funda mentele eenheid van de gemeenschap en van moeder en kinderen, ongeacht hun huwelijkse staat, op sociale en economi sche bescherming. Het recht van inwoners van het ene land om in een ander land te werken op basis van gelijkheid met de inwoners daar en tenslotte het recht van migranten op bescherming en hulp. De stemming over het handvest en de wijzigingen, die de sociale commissie heeft voorgesteld, is bepaald op donder dag. (een gebroken linker-kuitbeen en een ver brijzelde rechter enkel) moeten zijn ver oorzaakt doordat verdachte hem met zijn auto heeft overreden, precies zoals het slachtoffer ook verklaart. Twee artsen, onder wie dr. Zeldenrust, zijn dezelfde mening toegedaan. De officier herinner de voorts aan het feit dat de verdachte la ter toen de politie ter plaatse was ge arriveerd tegen het slachtoffer had ge schreeuwd: „De volgende keer rijd ik je hardstikke dood!" en buiten had de por tier, toen hij zwaargewond op straat lag, direct tegen een vrouw gezegd: „Ik ben aangereden". De vrouw verklaarde dit gistermiddag tegenover de rechtbank. Als getuige décharge werd gehoord de Haagse judo-leraar Maurice van Nieu- wenhuizen, die de rechtbank vertelde dat een jioe-jitsoe-expert de gecompliceerde beenbreuken van het slachtoffer zelfs met blote voeten had kunnen veroorzaken door twee goedgeplaatste trappen. De verdach te zelf ontkende ter zitting nogmaals met klem de portier te hebben aangereden. Hij had hem „alleen maar" een paar trappen gegeven en hem vervolgens met een judo greep over zijn schouder op straat neer- gesmakt, zo verklaarde hij. De aanleiding was, dat de portier voor het huis van ver- dachtes ouders, in de Engelenburgstraat, had staan schelden. De verdediger, mr. P. van 't Hoff Stolk, achtte alleen mishande ling bewezen. Hij vroeg vrijspraak van de poging tot doodslag. De rechtbank zal op 2 februari vonnis wijzen. (Van een speciale verslaggever) De reeds vijf keer veroordeelde Haagse rij-instructeur J. J. V., had zich dinsdag weer voor de arrondissementsrechtbank in Den Haag te verantwoorden. In maart van het vorige jaar had deze 45-jarige man van een Haagse autohandelaar een auto wéten los te praten met het gefantaseerde verhaal, dat hij binnenkort een erfenis van 40.000 in handen zou krijgen. Om zijn slachtoffer te overtuigen deed ver dachte het een paar keer voorkomen of hij zakelijke besprekingen voerde over de erfenis met een Haagse advocaat. De auto handelaar moest dan in de wagen voor het kantoor wachten. Hij had er geen vermoeden van, dat de „erfgenaam" in werkelijkheid alleen maar een beetje door het kantoorgebouw drentelde, zonder de advocaat zelfs maar gezien te hebben. Na een paar maanden kreeg de auto handelaar toch argwaan, omdat er maar steeds geen geld op tafel kwam. Hij vroeg en kreeg toen zijn auto terug. Verder had verdachte zich in augustus van het vorig jaar tegenover een Haagse taxichauffeur uitgegeven voor verslag gever van het ANP. Hij vertelde de chauf feur, dat hij net was teruggekeerd van een buitenlandse reis en dat hij daarom geen Nederlands geld bij zich had. In de loop van het gesprek bood V. de chauffeur zelfs een baan aan bij het ANP met een salaris van 150,per week. De taxichauffeur had hier wel oren naar en toen V. ver klaarde. dat er dan eerst f 300,waar borgsom betaald moest worden, overhan digde de argeloze man hem zijn gehele bezit. Omstreeks halfelf is in de Amsterdam se tuinstad Slotervaart een houten nood kerk van de gereformeerde gemeente bij na geheel omver gewaaid Eerst vloog een groot gedeelte van- het dak eraf, daarna werden enige zijschotten door de hevige rukwinden weggeblazen. Bouwvakarbei ders uit de omgeving hebben nog gepoogd te zamen met de brandweer het gebouw tje. dat acht meter breed en 20 meter lang is en tot aan de daknok 4 meter hoog, te stutten, doch dit bleek niet mogelijk te zijn. Brandweerlieden haalden de boog- spanten neer om gevaar voor de omge ving te voorkomen. Mogelijk zal ook het niet als kerk gebruikte deel van de ba rak moeten worden gesloopt. Het gebouw was door de gemeente Amsterdam ge plaatst. De politie heeft diverse beschei den. boeken, bijbels enz. aan een diaken in bewaring gegeven. Ondanks alles meende de officier van Justitie nog één laatste kans te moeten geven aan verdachte, die thans weer hard werkt als rij-instructeur en die op het punt staat te trouwen. Mr. Folmer eiste een voorwaardelijke gevangenisstraf van 8 maanden, met reclasseringstoezicht ge durende een drie jaar lange proeftijd en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering, eveneens met een proef tijd van drie jaar. Uitspraak 2 februari. Zichtbaar geschrokken heeft de 39-jari- ge rijschoolhouder J. van D. uit Uithoorn voor de rechtbank te Amsterdam twee jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich horen eisen, na een pleidooi van de offi cier van Justitie, dat de raadsman als „uit het hart gesproken" kenschetste en waar in zelfs ten aanzien van de verdachte het woord „slachtoffer" viel. De man gaf toe zich te hebben schuldig gemaakt aan ver duistering van drie nog niet afbetaalde in huurkoop verkregen auto's en twee scoo ters, waarmee hij heeft getracht een auto rijschool te beginnen. Hij raakte met de afbetalingen van deze niet geringe finan ciële verplichtingen dermate in moeilijk heden, dat hij de gaten ging stoppen met aan hem toevertrouwde gelden van Ne derlandse vakantiegangers, die via hem een chalet hadden gehuurd in Oostenrijk. Een groot aantal vakantiegasten werd op deze wijze ernstig gedupeerd, enkelen maakten zelfs een vergeefse reis naar Oos tenrijk. Uit het verhoor bleek, dat Van D. op een aanlokkelijke advertentie had geschreven, waarin hulp werd aangeboden bij het op richten van een rijschool. Hij legde voor dit doel examen af bij de adverteerder en kreeg van deze later adviezen bij het aan schaffen van nieuwe wagens, toen bleek dat de rijschool met oud materieel niet lonend was te exploiteren. Van D. maakte van deze adviezen gebruik en kocht auto's in huurkoop via een financieringsmaatschap pij, waarvoor zijn adviseur provisie op streek. Deze beloofde zelfs voor een taxi vergunning te zorgen, zodat een van de auto's als huurauto dienst zou kunnen doen Het gehel groeide Van D. echter over het hoofd, zo vertelde hij de rechtbank, te meer daar hij veel in Oostenrijk verbleef voor vakantieverzorging daar. De raadsman, mr. Pauwels, vroeg mede wegens persoonlijke omstandigheden van zijn cliënt een gecombineerde straf. „Dit zou zonder twijfel een belangrijk gebaar zijn tegen hen die de afbetalingen stimu leren". De rechtbank bepaalde de uit spraak op 2 februari. Voor de rechtbank in 's-Hertogenbosch heeft terecht gestaan de Bossenaar G. K„ die gedagvaard was wegens poging tot moord op zijn beide zoontjes. Hij zou op 15 oktober 1959 gepoogd hebben, deze bei de kinderen en zichzelf door gasvergifti ging om het leven te brengen. K. was door de politie, die door k.'s vader gewaar schuwd was, met zijn beide kinderen in de keuken gevonden, waar een sterke gas- lucht hing. Zijn vader zou de kraan heb ben dichtgedraaid. K. had dit in eerste in stantie bekend, doch daarbij verklaard, dat hij de kinderen niet wilde doden, doch hiermee zijn vrouw, die hem verlaten had, angst wilde aanjagen. Hij had haar kort te voren gedreigd, dat hij de kinderen zou ombrengen als zij niet terugkwam. Later ontkende hij echter alles en voor de rech- ter-commissaris had ook de vader ontkend dat hij de gaskraan zou hebben dichtge draaid. Het psychiatrisch rapport noemde de ver dachte op het ogenblik van het misdrijf sterk verminderd toerekeningsvatbaar. De officier achtte de poging tot moord bewe zen. doch vond het onder deze omstandig heden bijzonder moeilijk zich over de strafmaat uit te laten. Hij vroeg de recht bank, een uitgebreider psychiatrisch onder zoek te bevelen. Mr. C. Hulsman uit Den Bosch die de verdediging voerde, betoog de, dat al zou zijn cliënt de gaskraan heb ben opengezet, toch niet bewezen kon wor- RALEIGH, North Carolina (UPI) Het Commercial Fisheries Committee van de staatscommissie voor conservatie en ont wikkeling passeerde maandag een besluit om de import van eetbare zeevis en schaal dieren te beperken. Men ging tot deze actie over nadat het lid van de commissie C. G. Holland rapporteerde dat 50 landen garnalen naar de V.S. exporteren. De im porten hebben een locale prijsdaling ver oorzaakt den, dat hij die ook niet zelf gesloten had. Hij bepleitte vrijspraak en vroeg de on middellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. De rechtbank wees na raadkamer beide verzoeken af. Daarop hernam de of ficier zijn requisitoir en eiste, rekening houdend met het psychiatrisch rapport en het ongelukkige huwelijksleven van ver dachte, twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Uitspraak op 2 fe bruari. Nieuws in het kort Hersenschudding. Vermoedelijk door dat hij bij 't oversteken niet voldoende uit keek is vanmorgen omstreeks negen uur een zevenjarige jongen uit de Lotterstraat in Haarlem op het Staten Bolwerk door een auto aangereden. Hij is met een her senschudding in het zoekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. Ned. Coöp. Vrouwenbond. Maandag avond 25 januari om acht uur houdt de af deling Haarlem van de Nederlandse Coö peratieve Vrouwenbond in restaurant Brinkmann een bijeenkomst, waar zuster C. C. Dudok van Heel zal spreken over ..Hoe verzorgen wij een zieke thuis?" Op 4 februari wordt een gewestelijke werk bijeenkomst in Zaandam gehouden, waar op de functies van voorzitster en secreta resse worden behandeld. Ned. Protestantenbond. Vrijdagavond 22 januari om acht uur zal ds. J. Zuur deeg, tot voor kort voorganger van de afdeling Parijs van de Nederlandse Pro testantenbond. in het kerkgebouw van de N.P.B. aan de"Postlaan te Heemstede spre ken over „Frankrijk vijftien jaar na de tweede wereldoorlog". Buurtvereniging „Bloemendaal". Op vrijdagavond 22 januari houdt de Buurt vereniging „Bloemendaal" haar jaarver gadering in het Jeugdhuis aan de Donkere laan in Bloemendaal. De agenda vermeldt ondermeer een bestuursverkiezing wegens het periodiek aftreden van de heren H. W van Kempen, Adr. Cassee en J. H. Seijl- houwer. die zich alle drie herkiesbaar stellen. Na de pauze zal de heer G. L. van dei Meij een lezing met kleurendia's houdn over zijn „Voettocht door de Dolomieten

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7