Instorting in een Zuidafrikaanse mijn: 506 mannen opgesloten Groot besmettingsgevaar in Tuindorp-Oostzaan OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Dodelijk methaangas bedreigt 500 inheemsen en 6 blanken Russische raket na reis van 12.500 km uit oceaan opgevist Bidault mag niet naar Algerije Massu ontslagen? Mr. F. J. D. Theyse sr, f 74e JAARGANG No 165 VRIJDAG 22 JANUARI 1960 305e JAARGANG No 13 Directie: Evacués gewaarschuwd tegen te haastige terugkeer Schade-enquêteurs gaan aan het werk In de krant van heden: r°g- Aanhoudend zacht Weinig hoop STUURMAN t. COHEN Voor de slachtoffers Drie in de panne Alle „zebras" beschermde oversteekplaatsen Felle protesten klinken op in rechtse kringen Toestand van Bevan zeer zwak genoemd Nieuwe ontwikkeling in zaak tegen de Berkelse arts Het woord is aan U spaart 44 gulden en.... colbertkostuum In Weense coupe House of England Slechts twee kilometer van doel neergekomen Officieuse ontwapenings conferentie in Londen éee MORRIS (wforeijoulutij! Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57753 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt P. VV. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Honderdvijftig fietsen en bromfietsen gingen verloren bij een brand, die don derdag tegen het middaguur in een stalling te Amsterdam uitbrak. Het ge beurde in de Spuistraat. De meeste gedupeerden werkten bij de couran- tenbedrijven, die vlak bij de stalling zijn gelegen COALBROOK, ORANJE-VRIJSTAAT (Reuter) In een steenkoolmijn na bij Coalbrook in de Oranje-Vrij staat in Zuid-Afrika heeft zich don derdagmiddag op grote schaal steenstorting voorgedaan. Hierdoor zijn 506 mijnwerkers vijfhonderd negers en zes blanken op 180 meter onder de grond van de bui tenwereld afgesneden. Redders, die voor een korte rustpauze naar de oppervlakte waren teruggekeerd verklaarden niet te weten hoe dik en uit gestrekt de gesteentenmassa is, die hen van de in gesloten mijnwerkers scheidt. Een van hen had het echter over een reusachtige barrière. De ingeslotenen worden ook bedreigd door dodelijk me thaangas, dat zich thans in het instortings- gebied verspreidt. Onder de redders bevinden zich verschei dene honderden mijnwerkers, die donder dag door dezelfde instorting drie uur in het noordelijke gedeelte van de mijn wa ren afgesneden. Andere redders zijn uit mijnen en goudvelden in een wijde omtrek rondom de getroffen mijn gekomen. Voor de geëvacueerde bewoners van het Tuindorp-Oostzaan, die te vlug in hun droog gekomen woningen willen terugkeren, be staat een groot gevaar, namelijk dat van besmetting, aldus waarschuwde het hoofd van de openbare gezondheidszorg in Am sterdam, prof. dr. A. Querido, gisteravond voor de televisie. Hij zei, dat eerst vol doende maatregelen moeten worden ge troffen, daar de woningen door het uitval len van openbare diensten in een uiterst primitieve toestand zullen verkeren. Maar ook als voldoende voedsel, verwarmings middelen, water en beddegoed kan wor den aangevoerd, blijft het besmettingsge vaar groot. Zolang de riolering nog niet werkt, zal de inhoud daarvan op straat verspreid raken. Dit brengt zeer grote ge varen voor de bewoners met zich mee. Daarom waarschuwde professor Querido tegen een te spoedige terugkeer. Hij acht te deze pas mogelijk, <$ls de riolering weer werkt. „Wordt hiermee rekening gehou den dan zal het einde van de overstro mingsramp naar zijn mening uit het oog punt van gezondheidszorg net zo gevaar loos zijn als het begin is geweest," aldus professor Querido. Eerste halve miljoen binnen Het eerste halve miljoen, bestemd voor de slachtoffers van de overstroming in Tuindorp-Oostzaan, is al overschreden. Donderdag was op giro no. 9575 van het Na tionale Rampenfonds een bedrag van Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Van Mensen en Dingen5 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 Uitgaan in Haarlem9 Agenda tan Haarlem en IJ mond 9 Kunst 9 Feuilleton II Horen en Zien11 Esperanto-cursus 11 Panda, Ydo en de draak11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Zwaarbewolkt met enkele op klaringen, maar ook plaatselijk enige regen. Matige en langs de kust af en toe krachtige tot har de wind tussen zuid en zuid west. Aanhoudend zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. 324.424,- binnen en op gemeente giro no. 768 „Watersnood-Amsterdam" 204.756,-, een toename van 186.000,- sinds woens dag. Om dc schade in de „persoonlijke sfeer" die door het Rampenfonds op 13 miljoen gulden geraamd is, zo snel mogelijk ge detailleerd te kunnen vaststellen zullen zo spoedig mogelijk zeshonderd ambtenaren de schade in Tuindorp-Oostzaan gaan op nemen Elke enquêteur zal perv dag vijf woningen bezoeken om tezamen met de bewoner de schade globaal vast te stellen. Verwacht wordt dat dit twee dagen zal kosten. Maandagavond zullen deze enquê teurs op het stadhuis instructies krijgen voor hun werk. Alle geëvacueerden. wier adres bekend is, zullen van de gemeente maandag een brochure van zestien pagina's toegezon den krijgen waarin alle bijzonderheden over de hulpverlening, schaderegeling enz uitvoerig staan vermeld. Betalen voor onderdak? Ambtenaren van de gemeentelijke dienst van sociale zaken te Amsterdam hebben aan de geëvacueerden uit Tuin dorp-Oostzaan, die zijn ondergebracht op de „Zuiderkruis" en in de gemeentelijke jeugdherbergen, meegedeeld, dat zij reke ning zullen moeten houden, een vergoe ding voor hun verblijf aldaar te moeten betalen. De gemeenteraadsleden mevrouw G. Wijsmuller-Meyer (V.V.D.) J. S. Boetje (P.v.d.A.) en Th. B. Rössen (K.V.P.) ver namen dit op een gisteravond gehouden vergadering van de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg, waarin zij als raadsleden zitting hebben. Nadat hun de juistheid van de berichten was bevestigd, hebben zij zich ogenblikke lijk gezamenlijk tot de wethouder voor so ciale Zaken, de heer W. Steinmetz, ge wend. Het bleek dat deze met de maatre gel nog niet bekend was, De drie raadsle den hebben de wethouder doen weten, dat een verblijfsvergoeding hun inziens wel licht op zichzelf niet onjuist behoeft te zijn doch dat de vorm waarin, en het tijdstip waarop dit is geschiedt, hun instemming niet kan wegdragen. Een besluit over een eventuele vergoeding moet naar hun op vatting door het gemeentebestuur worden genomen. De wethouder zal de kwestie aan de orde stellen in de vergadering van B. en W. In de afgelopen nacht deed zich, toen men lucht in de mijnschacht moest toela ten, een ontploffing voor, die grote scheu ren in de wegen nabij de mijn veroor zaakte. Bij het reddingswerk worden grote boormachines gebruikt. De eerste waarschuwing, dat een mijn ramp op handen was, werd donderdagmid dag door een autorijder gegeven, die de mijndirectie waarschuwde, dat in de naar de mijn voerende weg scheuren waren op getreden. Volgens een bericht van UPI zijn de in stortingen veroorzaakt door een explosie in de luchtverversingsinstallatie. Na deze explosie deden zich, kort na elkaar twee uitgebreide instortingen voor. Enkele hon derden mijnwerkers konden de mijn nog verlaten. De Coalbrook-mijn, waarin de instortingen zich hebben voorgedaan, is een afdeling van het Clydesdale-mijncon- cern. De mijn ligt tussen Sasolburg en Vereeniging. Aanvankelijk was gemeld dat 207 mijn werkers ondergronds waren opgesloten, maar de mijndirectie kwam na enige tijd met nader nieuws, waaruit bleek dat vijf honderdzes mensen opgesloten waren ge raakt. Volgens functionarissen van de mijn in Zuid-Afrika is er weinig hoop, dat de 506 mijnwerkers, die donderdag in de mijn opgesloten raakten nog gered kunnen worden. Reddingsploegen, die de opge- slotenen probeerden te bereiken moesten zich terugtrekken vanwege een sterke concentratie van giftig methaangas. Volgens Reuter was van de zijde der mijndirectie eerder medegedeeld, dat van ochtend contact werd gemaakt met enkele ingeslotenen, waaruit bleek dat zij nog in leven waren. Er was echter aan toegevoegd dat nog geen der ingeslotenen gered was. Advertentie OPRUIM'NG 20-50 KORTING Nr JUWELIERS Houtplein 15 HORLOGERf Refererend aan de oproep tot hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Amsterdam, uitgaande van het Rampen fonds, vestigen wij de aandacht op de mogelijkheid voor onze lezers om hun gift voor dit doel bij onze kantoren te depo neren, waarna wij zullen zorgen voor door zending naar het Rampenfonds. Wij zullen de bij ons inkomende giften in de krant vermelden. 5e verantwoording N.N. f 5. „Weer Thuis" 10. van Jo en Ko f 25 S. P. 5, Fam. S. S. 5, Fam. v. K. 2.50. F. L. 5, T. S. 5. C. D. 5, A. S. 10. mevr. Den H. 7.50, M. J. G. f 10, M. J. M. 2.50, opbrengst kienavond „De Olijftak" 200. A. R. 7.50. J. M. G. f 10, Fam. v. E. 5, A. J. T 2.50, dames L. f 5, H. G. C f 10.65, H. D. 10, N.N. f 10, J. B. f 2.50, N.N. 25, C. v. E. 2.50, W. en M. f 3.50, M. B. 2.50, H. J. 2.50, J. C. K. M. 2. J. v d. N. 25. mevr. G. M. G. 20. T. K.-O. f 10. R. S. 5, W. A. P 5. H. M. 3. K. B. V. 2.50. Dagtotaal 469,15. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 3008. Tuindorp Oostzaan is drooggevallen. Als een monument ter herinnering aan de overstroming, ligt deze roeiboot, vastgebonden aan een boompje. Op het kruispunt Wib autstraat Ruyschstraat in Amsterdam-Oost is donderdag een Italiaanse vrachtwagen tegen de motorwagen van een tramstel van l\jn 3 gereden. De motorwagen werd uit de rails gedrukt en kwam dwars over de weg te staan. Het voor balkon werd in elkaar gedrukt en de schakelkast ontzet. De trambestuurder liep een snywond aan een pols op. Een vrouw, die op het voorbalkon stond en een man, die van het achter balkon was gevallen, werden voor onderzoek naar een ziekenhuis ge bracht. Van de vrachtwagen werd al leen de radiator ingedrukt. Het tram verkeer had een uur vertraging. Wijziging wegenverkeersreglement spoedig verwacht De minister van Verkeer en Waterstaat, H. A. Korthals, zal naar men verwacht binnenkort de wijziging van het wegen verkeersreglement bekendmaken, waarbij alle „zebra-oversteekplaatsen" worden verklaard tot beschermde oversteekplaat sen voor voetgangers. Indien alle zebra-oversteekplaatsen tot beschermde oversteekplaatsen zijn ver klaard, zal al het rijdend verkeer voorrang moeten verlenen aan de voetganger die zich reeds op de zebra bevindt. Anderzijds zal de voetganeer er zich van bewust dienen te blijven, dat hij bij het gebruik maken van de zebra-oversteek- olaats het rijdend verkeer niet in gevaar mag brengen. Een van de consequenties van de wijzi ging is, dat de knipperbollen zullen ver dwijnen. De bollen geyen tot nu toe de be scherming van de oversteeknlaats aan en -uilen straks overbodig zijn geworden aHus de minister. Wellicht 'zullen slechts op de buiten- v-ooen enkel0 kmnnerhollen gehandhaafd hi'iven om h°t rijdend verkeer er duide lijker on te wüzen. dat het een beschermde oversteekplaats nadert. PARIJS (Reuter-AFP) De Franse re gering heeft oud-premier Georges Bidault een tegenstander van president De Gaul le's politiek in de Algerijnse kwestie, ver boden voor 1 februari een bezoek aan Al gerije te brengen. Bidault. die voorzitter is van dc beweging voor Frans Algerije, zou van vrijdag af een reeks toespraken in Algerije houden. Volgens Bidaults woordvoerder heeft de regering hem aanvankelijk enkele dagen „hoffelijk maar krachtig" onder druk ge zet om hem ertoe te brengen zijn reisplan op te geven. Toen Bidault niet wilde zwich ten, heeft het secretariaat-generaal voor Algerijnze Zaken hem meegedeeld dat het hem, op grond van speciale bevoegdhe den van de vertegenwoordiger van de Franse regering in Algerije, Delouvrier, is verboden nar Algerije te gaan. Bidault is lid van de rooms-katholieke M.R.P. ALGIERS (Reuter) Rechtse kolonis tenorganisaties in Algiers hebben donder dagavond tegen het verbod geprotesteerd. (UPI) Het besluit Bidault de toegang tot Algerije te ontzeggen houdt ongetwij feld verband met de huidige spanning in het leger en de agitatie onder de rechts georiënteerde „colons". De bekende recht se extremist Jean-Baptiste Biaggi ver blijft reeds drie dagen in Algiers. Op 29 januari zal president De Gaulle een rede voor radio en televisie houden, zo heeft het bureau van de president bekendgemaakt. PARIJS (UPI) Het Invloedrijke Franse dagblad Le Monde meldt vandaag, dat majoor-generaal Jacques Massu niet naar zyn post In Algerije terug zal keren. Er was echter nog geen officieel commen taar op dit bericht te verkrijgen. LONDEN (UPI) Het hoofdkwartier van de Britse Labourpartij heeft heden morgen om kwart voor twaalf een bulletin uitgegeven, waarin werd meegedeeld, dat de gezondheidstoestand van Aneurin Bevan „zeer zwak" was. De rechter-commissaris bij de recht bank te Leeuwarden, mr. M. E. J. J. Bur- lage, deelde ons mede dat er in de straf zaak tegen de Berkelse arts O., die ervan verdacht wordt, op 5 februari 1958 een me degevangene in dc gevangenis te Leeuwar den met vergif om het léven te hebben ge bracht. onverwacht een nieuw aspect aan het licht Is gekomen. Er zullen nu nog een aantal getuigen moeten worden gehoord. Per 1 februari had men het vooronderzoek willen afsluiten, maar dat is nu niet moge lijk. Inmiddels zijn reeds meer dan 50 ge tuigen verhoord. Het verhoor van dokter O. zelf heeft al twaalf dagen in beslag ge nomen. Zodra het vooronderzoek is afge sloten zullen de stukken in handen van de officier van justitie worden gesteld, die na overleg met dc minister van Justitie tot vervolging zal moeten beslissen. Zoals bekend, is de Berkelse arts tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op zijn vrouw. Otto Weiss: Sommige mensen hebben zo weinig ge voel voor poëzie dat zij zelf gedichten maken. Met ontzetting nam ik. afwezig in het buitenland, door een telefonische mede deling kennis van het overlijden na een kortstondige ziekte van mr. F. J. D. Theyse sr. Zijn heengaan is ongetwijfeld een zware slag. voor de velen die met hem regelmatig zakelijk te mèken hadden en die hem steilig alleen niet slechts oprechte achting toedroegen om zijn grote capaci teiten maar ook vriendschap om zijn beminnelijke en zuivere persoonlijkheid. Wij hebben, nu reeds weer tal van jaren geleden, bij de reorganisatie van ons bedrijf de heer Theyse uitgenodigd president commissaris te worden van onze n.v. Lou- rens Coster, hetgeen hij tot onze grote voldoening heeft aanvaard en tot zijn heengaan is gebleven. Daarvóór had hij reeds aan ons verzoek gevolg gegeven een zelfde leidende functie in de later op geheven Stichting Voorlichting te ver vullen. In beide functies heeft hij zich doen kennen als een man van grote kennis en scherp inzicht, die ondanks zijn zeer drukke werkkring op ander gebied, altijd klaar stond om ons met zijn gedegen adviezen te dienen. Heeft zijn heengaan ons in dit opzicht reeds diep getroffen, daarnaast betreur ik persoonlijk het verlies van een vriend, die ik vele jaren lang heb mogen hoogschatten om zijn bijzondere karakter eigenschappen en zijn diepe hartelijkheid Een man van uitzonderlijke gaven, een persoonlijkheid wiens vriendschap ik ten hoogste op prijs stelde is heengegaan en wij zullen hem ten zeerste missen. Zijn nagedachtenis zal bij ons blijven voort leven. Hij ruste in vrede. P. XV. Peereboom Advert*»'->e u bent bovendien de trotse drager van zo'n magnifiek Klassiek-grijze Glenchecks! Pantalons met knievoering. Preeisie-afwerking. Normaal f. 219.50 nü voort. 175.60 ook in grote maten! Amsterdam Oen Haag Eindhoven - Hilversum Bussum MOSKOU (Reuter/AFP) De Sovjet- Unie heeft woensdag een proefraket over d_ Stille Oceaan afgevuurd, aldus een be richt van Tass donderdag. Tass meldde, dat de ballistische raket van enkele trap pen woensdagavond om 18.05 uur was af gevuurd en volgens plan haar baan had afgelegd. Het was de eerste van een pro gramma. De raket was slechts 2 kilome ter van haar doel verwijderd gebleven, al dus Tass, dat eraan toevoegde, dat de be reikte precisie laat veronderstellen, dat ook de volgende raketten in dit gebied zullen terechtkomen. De afgelegde afstand bedroeg 12.500 km, de bereikte snelheid 26.000 km./uur. Onderweg had de raket vele gegevens naar controlestations te land en ter zee geseind. De proeven dienen „ter vervol making van zware aardsatellieten en voor de verwezenlijking van ruimtevluchten na andere planeten". De namaak-neuskegel gemaakt om de terugkeer in de dichtere lagen van de atmosfeer te doorstaan, had de zeeoppervlakte in de buurt van het doel bereikt. Het voorlaatste deel van de ra ket was echter na uitgewerkt te zijn bij zijn terugkeer in de laag van 85 km. hoog te door de wrijving gedeeltelijk verbrand. De neuskegel was terstond na de val opge vist. Ook laatste trap geborgen? (UPI) Een Russische ruimtegeleerde B. Konstantinov, heeft de indruk gewekt LONDEN (Reuter) Het Britse link se Labour weekblad „Tribune" meldt dat er in het begin van februari te Londen een onofficiële conferentie tussen Oost en West gehouden zal worden met ontwape ning als voornaamste onderwerp. Aan de conferentie, die drie dagen zal duren, zal onder meer worden deelgeno men door de Russen Joeri Zjoekov en Ilja Ehrenburg, de Fransen Jules Moch en Pierre Cot, de Belgen Henri Rolin en Camille Huysmans, de Zweed Branting en de Noor Finn Moe. De conferentie zal worden geopend door Noel-Baker, win naar van de Nobelprijs voor de vrede. dat de Sovjet-Unie de laatste trap van de naar de Stille Oceaan afgeschoten lange af-tandsraket ook geborgen heeft In een artikel, dat door „Tass" uitgezonden is. verklaart Konstantinov namelijk woorde lijk: „De thermische daling van het mo del van de laatste trap van de raket werd op zulk een betrouwbare wijze uitgevoerd dat deze geheel tegen vernieling be schermd werd toen hij zich met giganti sche snelheid door de onderste lagen van de dampkring bewoog". Tass meldde, dat schepen van de Sovjet marine, die in het doelgebied lagen waar devolle telemetrische metingen hebben verricht. „Het omhulsel van de laatste trap kon in de vlucht in de atmosfeer wor den waargenomen en zijn val in het wa ter was door radar waarneembaar, even als door optische en akoestische stations", zo weet Tass te melden. Advertentie Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 Onze directrice - hairstyliste Mej. Corry v. d. Vlist is van haar buitenlandse studiereis, teruggekeerd en toont u gaarne zonder enige verplichting de nieuwste houdbare modieuze coiffures. Institut de Beauté Haute Coiffure Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL .13439 ifcosf siraai <au komngspum; Amsterdam tel *23596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1