verkouden? DAMPO WERELDNIEUWS Proces-Jaccoud komt thans in zakelijke fase van schuldvraag Politieagent dient aanklacht in tegen kanselier Adenauer Demonstratie op Cuba tegen de uitgewezen Spaanse ambassadeur MAÏZENA DU RYEA Knoop dit in uw oor: 3 Geneefse society afwezig op publieke tribune: grote emoties voorbij Wegens aanzetting tot strafbare ongehoorzaamheid Eenenvijftig slachtoffers van het weer in Amerika Washington roept ambassadeur terug voor overleg Europees Sociaal Hand vest in Straatsburg aanvaard Eerste „proefalarm" boven de Sahara gehouden Ontsnapping uit raket beproefd met aap Luchtdruk van 400 kg per cm2 doorstaan ~-n- Komplot in Venezuela door arrestaties verijdeld China welkom bij een ontwapeningsakkoord Op de '"Praatstoel VAN NELLE's Afternoon theebuiltjes 98 ct verkouden VRIJDAG 22 JANUARI 1960 (Van onze reisredacteur) GENèVE Het proces-Jaccoud is op zijn vierde zittingsdag de zakelijke fase ingegaan: er stonden minder Italiaanse sportwagens buiten het Geneefse gerechts hof, er was minder kostbaar bont op de publieke tribune. De grote emoties zijn voorbij, de Geneefse society heeft zijn hart opgehaald aan de confrontatie van Pierre Jaccoud met zijn maitresse en met zijn echtgenote, aan de botsing tussen het maatschappelijk succes en het moreel fail liet in de man, die nu als een wrak voor de twaalf gezworenen zit. Vandaag zijn de eersten van de tweehonderd gewone ge tuigen voor president Barde verschenen: een directeur van een modemagazijn, Jac- coud's huishoudster, haar zoontje, een wa penhandelaar, een politie-inspecteur, een medewerker van Jaccoud, een automobi list. Na de hartstochten aangehoord te hebben buigen hof en jury zich nu over, de concrete details, over Jaccoud's regen jas met de missende knoop, zijn pistool, over zijn doen en laten op die fatale eerste mei van 1958, waarop Charles Zumbach werd vermoord. Nu begint het werkelijke zoeken naar het antwoord op de vraag, die de afgelopen dagen half schuil ging onder het pak emoties, dat uit Jaccoud's liefdeleven tevoorschijn kwam, de vraag: „Vermoordde Pierre Jaccoud Charles Zumbach?" En meer nog: „Zal daarvan het wettig en overtuigend bewijs geleverd kunnen worden?" en ten slotte: „Zo ja, waarom de°d hij het?" Op weg naar een antwoord kwam men ook gisteren nog niet veel verder. De Geneefse automobilist kwam verklaren, dat hij Jaccoud om kwart over elf op de avond van de moord (die omstreeks elf uur plaats greep) midden in de stad en dus ver van de plaats des onheils had gezien. Maar zijn verklaring klopte niet helemaal met zijn mededelingen voor de rechter van instructie. De president en de procureur- generaal voelden hem daarover zo bits aan de tand, dat de man in de getuigenbank van zijn stokje ging. Het vlugzout is zeer in trek dezer dagen in de Geneefse rechts zaal. Jaccoud's medewerker maitre Junod legde een uiterst gunstige getuigenis over Jaccoud af, hoewel hij een eerder gedane verklaring dat Jaccoud de bewuste avond niet voor elf uur zijn kantoor verlaten kon hebben, moest wijzigen. Hij verklaar de nu, dat het mogelijk was dat Jaccoud om half elf weggegaan zou zijn en later zou zijn teruggekeerd, maar achtte het hoogst onwaarschijnlijk, dat hij, Junod. die de hele avond op kantoor was, dat niet opgemerkt zou hebben. Hij had de volgende dagen hoegenaamd niets vreemds aan Jaccoud opgemerkt. Nu de storm over de hartsgeheimen be daard is, begint Genève aan de voorspel lingen over de uitkomst van het proces en die luiden uiterst gevarieerd. De man-in de-straat gelooft veelal dat men „Jaccoud niets zal durven maken omdat hij een hoge Piet is". Hoge Pieten daarentegen hellen tot de mening over dat Jaccoud's kansen ongunstig staan, omdat de jury, die het laatste woord heeft, bestaat uit eenvoudige mensen, die een streng en pu riteins oordeel zullen hebben over de losse gewoontes van de Geneefse society. Het is zeer wel mogelijk dat Jaccoud een gro tere kans van vrijspraak zou hebben, wan neer hij niet voor een jury maar voor een gewone rechtbank stond. Juristen beoor delen een zaak nu eenmaal eerder op zijn juridische merites dan op het gevoel,„hij zal het wel gedaan hebben". En het gan se bewijsmateriaal tegen Jaccoud, hoe be zwarend het ook mag lijken, is van louter indirecte aard. Anderzijds zal president Barde de deliberaties van de jury bijwo nen en hij zal zeker niet nalaten zijn leken- rechters te wijzen op de juridische aspec ten, op de noodzaak dat het wettig en over tuigend bewijs aanwezig moet worden ge acht. Chantage-aspect? Wat dat betreft is de zaak-Jaccoud nog vol open vragen en de belangrijkste daar van liggen op het terrein der motieven. Waarom zou Jaccoud wraak willen nemen op de medeminnaar van de maitresse, met wie hij reeds gebroken had, een mede minnaar die bovendien inmiddels een verloofde had gevonden? Waarom zou Jac coud de vader van die medeminnaar dan vermoorten? Of vergiste hij zich in diens identiteit? Het geopperde motief, dat hij naar het huis van de Zumbachs ging om zijn anonieme brieven terug te halen, klinkt voorlopig zwak, tenzij er ergens een verborgen chantage-aspect aan de zaak Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. kleeft. Waarom zou hij pistool en dolk heb ben meegenomen, als hij alleen die brie ven ging halen? Alle motief-theorieën klinken wat hol tenzij men er van uitgaat, dat Jaccoud juist uit onberedeneerde wraakzucht han1- delde. De mankerende knoop van zijn re genjas werd ten slotte voor het huis van de Zumbachs gevonden, maar die knoop kan hij daar eerder verloren hebben, kan er zelfs door iemand anders neergelegd zijn. Een ding staat vast: wanneer er tij dens dit proces niet meer of helderder be wijsmateriaal tevoorschijn komt, zal iede re uitspraak, schuldig of onschuldig, een gevoel van onzekerheid en onbehagen ach terlaten. Maar goed, dit proces is uit on behagen geboren en het zal er wel in eindi gen, onbehagen van dit vreemde Genève, stad van Calvijn, het Rode Kruis en het Vredespaleis, van immense rijkdom en de Wereldraad van Kerken. Maar ook de stad van de geheime bankrekeningen, de robel- lenregeringen en de illegale wapentrans acties. En bovenal van een rijke bourgeoisie in een land. dat buiten oorlogen bleef en een gladgestreken leven leidde van een zo onberispelijk welvarende correctheid, dat levendiger geesten er engheidsvrees van kregen en illegitieme schokken gingen zoe ken. Men mag natuurlijk niet overdrijven, de affaire-Jaccoud zou even goed in een ander Europees land hebben kunnen spe len, maar tegen Genève's decor van witte bergen en een blauw meer, van luxe en godvruchtigheid, doet zo'n drama van re bellie tegen dodelijke verveling, van ma laise en perversiteit bijzonder actueel aan. Ondanks zijn zwakke hart en zijn slechte gezondheid volgt Jaccoud het gehele proces vanaf zijn ligstoel. Mocht hy iets ontdekken tijdens het getuigen' verhoor dan buigt hij zich over naar zijn belangrijkste verdediger, maitre Floriot. (Van onze correspondent in Bonn) De 31-jarige Hamburgse politicagent Horst Schmidt heeft een aanklacht inge diend tegen de Westduitsc bondskanselier Adenauer. Volgens Schmidt heeft de kan selier paragraaf 110 van het Westduitse strafwetboek overtreden. De politieman heeft hierbij het oog op de verklaring die Adenauer verleden week te Berlijn heeft afgelegd over het anti semitisme. De bondskanselier adviseer de toen de Westduitse bevolking om ieder die op heterdaad betrapt werd bij anti semitische wandaden ter plaatse een pak slaag te geven. De Hamburgse agent meent nu, dat Adenauer hiermee heeft opgewekt tot ongehoorzaamheid aan het gezag, hetgeen volgens genoemde para graaf strafbaar is. Adenauers advies heeft in Duitsland en in het buitenland reeds vrij veel critiek ontmoet. Men vreesde dat hij daarmee van de weg van de rechtsstaat afweek. (Reuter-AFP-UPI) Indien de open bare aanklager te Bonn de zaak ontvan kelijk verklaart zal om opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van de bondskanselier, die lid van de Bondsdag is, worden verzocht. Snel recht Een 28-jarige timmerman in Schram berg (Baden-Württemberg) die voor de grap een hakenkruis en een davidster op een gebouw had aangebracht, is tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. De 59-jarige bouwvakarbeider Walter Staub uit Wuppertal is binnen 24 uur na dat hij was gearresteerd wegens het bele digen van Joden in het openbaar, tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Volgens artsen is Staub een chronische alcoholicus. (UPI) Het Uof van Hannover heeft drie mannen schuldig bevonden aan anti semitische activiteit en hen veroordeeld tot straffen variërend van zeven tot vijf maanden. De 33-jarige Kurt Blank kreeg zeven maanden en twee weken, de 26-ja- rige Wolfgang Hulitschke vijf maanden en de 32-jarige Kurt Thomas een half iaar. Blank en Hulitschke zeiden sinds 1951 in regelmatig contact met de Oostduitse com munisten te hebben gestaan. In Karlsruhe werd een 33-jarige advo caat, die donderdagochtend was gearres teerd omdat hij „Heil Hitler" had geroe- prompt tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Ook in Bayreuth werd snel recht gespro ken. De 32-jarige chauffeur Anton Pfef- fer, die een Joodse cafébezoeker had be ledigd, werd eveneens tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld. In West-Berlijn staat een 35-jarige bus chauffeur terecht omdat hij zijn Joodse vrouw anti-Joodse beledigingen heeft toe gevoegd. De vrouw deed zelf aangifte, maar trok de aanklacht later in. De rech ter besliste dat de man in hechtenis zal worden gehouden tot een formele aan klacht is ingediend. Een studentenorganisatie in München heeft aangekondigd gelden te zullen inza melen voor de bouw van een jeugdher berg bij Haifa. WENEN (AFP) De Oostenrijkse mi nister van Binnenlandse Zaken, Fritsch, fieeft donderdag in het parlement meege deeld dat in Oostenrijk zestien personen wegens antisemitische daden of neonazis- trêdfiè tirdpagaHda in hechfenls zfjn Aho rnen. Van deze zestien hebben vijf de leef tijd van dertien tot zestien jaar. CHICAGO (UPI) Het aantal slacht offers van het slechte winterweer in de Verenigde Staten is opnieuw gestegen. Drie kinderen, van onder de drie jaar, kwamen om bij een brand i/i de staat Ida ho. Een vrouw en twee kinderen werden gedood toen de auto waarin zij zaten door twee vrachtwagens op een beijzelde weg werd aangereden. Hierdoor kwam het aantal slachtoffers op 51. Hun dood werd toegeschreven aan de storm die de Ver enigde Staten van de Colorado tot de oost kust heeft geteisterd. De meeste slachtoffers kwamen om bij auto-ongelukken, door de vorst of door een hartaanval bij het sneeuwruimen. In Californië heeft een griepepidemie reeds negen slachtoffers gemaakt. Advertentie Voelt u het aanko men? Bent u rillerig? U kunt gerust zijn, Melissegeest helpt. Dat goede betrouw bare kruidenmiddel komt altijd van pas, óók bij griep. Wees daarom verstandig en haal direct Melisse geest in huis. In Melisse geest zijn vele heilzame krui den verwerkt tot een krach tig kruidendistellaat. Mil joenen gebruiken het reeds jaren lang tot volle tevre denheid. Nu is Melissegeest ook in Nederland verkrijg baar. Flacons v.a. 1.90. EEN PRODUCT VAN KLOOSTER VROUW N.V. HAVANA (UPI) Voor de woning van Juan Pablo Lojendio, de Spaanse ambas sadeur in Havana, hebben donderdag dagavond naar schatting twintigduizend Cubanen gedemonstreerd tegen de Spaan se regering. Lojendio heeft van premier Fidel Castro 24 uur de tijd gekregen om Cuba te verlaten, nadat hij voor de tele visie een felle woordenwisseling had ge voerd met de Cubaanse premier, die in een televisieprogramma Spanje en de Verenigde Staten had belasterd. De betogers hebben een Cubaanse vlag aangebracht op het balkon van het am bassadegebouw, en leuzen geschreeuwd tegen de ambassadeur en het Spaanse staatshoofd. Op een podium met micro foons, dat voor de ambassade was neer gezet. stak een student een felle rede af. waarin hij onder andere verklaarde dat het Franco-regime „door ons allen wordt gehaat". De Spaanse ambassadeur heeft gewei gerd de nota in ontvangst te nemen'waar- bij hij persona non grata wordt verklaard. De Cubaanse functionaris die de nota moest overhandigen liet deze ten slotte bij een ambassadesecretaris achter. De Cubaanse gezant in Madrid, Jose Miro Cardona, is gisteren uit Madrid naar Cuba teruggekeerd. Hij vertrok enkele uren nadat hij het bericht van zijn te rugroeping had ontvangen. Zij gezin blijft in de Spaanse hoofdstad achter. „Ernstige zorgen" WASHINGTON (UPI) De ambassa deur van de Verenigde Staten in Havana, Philip Bonsai, is voor overleg naar Washington teruggeroepen, aldus heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christian Herter medegedeeld. Herter zei dat de Amerikaanse regering zich „ernstige zorgen" maakt over de si tuatie in Cuba. Herter verklaarde dat Castro's rede „de voor de Verenigde Sta ten meest beledigende was die hij ooi' heeft gehouden". De senaatscommissie waarvoor Herter sprak heeft overwogen de suikerquota te verlagen of de premie op de suikerprijs niet langer te betalen Een beslissing is echter nog niet genomen. De Cubaanse economie is grotendeels afhankelijk van de suikerexport. STRAATSBURG (ANP) De Raadge vende Vergadering van de Raad van Euro pa heeft een ontwerp voor een Europees Sociaal Handvest goedgekeurd, dat als tegenhanger van de conventie voor de rechten van de mens de rechten van de arbeider vastlegt. In het ontwerp, waar aan deskundigen van de vijftien landen van de Raad van Europa jarenlang heb ben gedokterd, zijn door de Raadgevende Vergadering enige wijzigingen aange bracht. Als deze wijzigingen worden over genomen zullen de landen die het Hand vest ondertekenen, streven naar een werkweek van veertig uur en een vakan tie van drie weken per jaar en zal voor het eerst in een internationale overeen komst het stakingsrecht worden erkend De grondrechten van de arbeider zijn volgens de ontwerpconventie: recht op werk en beroepsopleiding, recht op recht vaardige arbeidsvoorwaarden en een rëde- lijke beloning, recht op nationale en inter nationale organisaties en collectieve onder handelingen, recht op sociale zekerheid en speciale bescherming van jonge arbei ders en jonge moeders. PARIJS (UPI) De Franse regering heeft donderdag een eerste „proefalarm" gemaakt voor de explosie van een kern wapen in de Sahara. De waarschuwing voor de luchtvaart, om de Sahara te mijden, werd laat in de middag uitgegeven en na enkele uren ingetrokken. Verwacht wordt dat nog enkele „proefalarmen" zullen vol gen voordat de kernproef werkelijk plaats heeft De werkelijke proef wordt in fe bruari verwacht. Woensdag vertrok een laatste groep me teorologen uit Parijs naar Reggan. Naar verluidt zal een bom door een vliegtuig worden uitgeworpen en zullen andere kern wapens op de top van een toren tot ontplof fing worden gebracht. Verzet NEW YORK (Reuter'AFP) De Afri kaanse en Aziatische UNO-afgevaardigden hebben donderdag in New York met al gemene stemmen het plan van de Franse kernproef veroordeeld. Een com missie van vijf zal bestuderen hoe de proef voorkomen kan worden. Het is mogelijk dat men via de Veiligheidsraad nog een po ging zal wagen om Frankrijk te overre den de proefnemingen op te geven. WALLOPS ISLAND (Reufer-AFP) Dc Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimte vaart (de NASA) heeft donderdag met suc ces een aap in een raket van het type Litt le Joe de ruimte ingeschoten en het dier enkele minuten later behouden laten te rugkeren. De proef stond in het kader van het Mercury-project en diende als test voor een menselijke ruimtevlucht. met na me voor het parachute-mechanisme. Weinige minuten na de lancering scheidde zich de koker met de apin aan boord af van de raket en viel, in zijn val gebroken door een parachute, van 10 km. h jogte in de Atlantische Oceaan. De koker waarin de apin zich bevond was een pro totype, dat ook voor menselijke vluchten gebruikt zal worden. De apin woog zelf bijna 3'/i kilo en werd Miss Sam genoemd. Een hefschroefvliegtuig viste de koker met het dier later op. Miss Sam is onge deerd. Voor het eerst was een levend we zen aan een luchtdruk van 400 kg. per cm2 blootgesteld, namelijk op het moment dat de ontsnappingsraket met de koker zich losmaakte. Dit ontsnappingsmechanisme dient om een ruimtevaarder in de gelegen heid te stellen uit de voortstuwingsraket te vluchten als er bij de lancering iets fout is gegaan. De capsule met Miss Sam werd gedra gen door een zesmotorige raket van het type „Little Joe". Binnen dertig seconden had de raket een hoogte van vijf kilome ter bereikt. Toen werd de ontsnappingsra ket in werking gesteld, hetgeen jvan de grond af was waar te nemen. De een ton wegende capsule werd afgestoten. Op dat ogenblik werd Miss Sam onderworpen aan een versnelling, die de zwaartekracht 20 maal overtrof. De capsule steeg na zijn losmaking van de „moederraket" tot op een hoogte van ongeveer elf kilometer bo ven de Atlantische Oceaan. Na nog eens dertig seconden (in totaal dus een minuut na de lancering), ontplooide zich een pa rachute aan de capsule. Nadat de capsu le op deze wijze tot op drie kilometer was gedaald, ontplooide zich een hele grote pa rachute, die een zachte landing mogelijk moest maken. Het kostte vijf en een halve minuut voor de capsule het wateropper vlak van de Atlantische Oceaan op onge veer tien kilometer uit de kust raakte. Onmiddellijk begonnen toen helicopters van de marine met de bergingsoperaties, visten de capsule op en brachten hem naar de lanceerplaats. CARACAS (UPI) Volgens welingelich te zegslieden te Caracas heeft de Vene zolaanse regering meer dan zestig perso nen gearresteerd, burgers en militairen die betrokken waren bij een samenzwering tegen de regering. In een officiële verklaring, waarin het aantal arrestanten verzwegen wordt, is meegedeeld dat de maatregel van preven tieve aard is. Er zou, op de tweede ver jaardag van de revolutie in 1959, waar door het bewind van de dictator Marcos Perez Jimenez aan zijn einde kwam. een grootscheepse actie moeten beginnen. De regering kreeg er de lucht van en greep in voordat de samenzweerders tot daden konden komen. Romulo Betancourt werd in december 1958 tot president gekozen, nadat Perez Jiminez, die zeven jaar president was ge weest, eerder in dat jaar was afgezet. PEKING (AFP) „Een internationale ontwapeningsovereenkomst, die gesloten zou worden zonder officiële deelneming van de Chinese Volksrepubliek, kan Chi na natuurlijk niet binden," zo heeft de Chi nese vice-premier en minister van Buiten landse Zaken, Tsjen Ji, volgens „Nieuw- China" in de permanente commissie van de Nationale Vergadering te Peking ver klaard. Hij zei dat China „zonder de min ste aarzeling bereid is zich te scharen ach ter de internationale verplichtingen waar aan het zijn fiat geeft." Na te hebben ver zekerd dat zijn regering alles in het werk stelt om een politiek, die gericht is op vre de en ontspanning, te volgen, begroette hij het Russische besluit tot inkrimping van de strijdkrachten met instemming. WASHINGTON (AFP-Reuter) Het State Department heeft verklaard dat het logisch" zal zijn om communistisch Chi na bij een eventuele ontwapeningsover eenkomst te betrekken zo dit land bereid is akkoord te gaan met een uitvoerbaar program voor toezicht op de ontwape ning. Ambtenaren van het ministerie zei den echter dat China's akkoord met een ontwapeningsovereenkomst niet van in vloed zal zijn op de Amerikaanse politiek inzake de niet-erkenning van Peking. In de mededeling van het State Depart ment wordt voorts- gezegd dat men eerst moet vaststellen of de communistische landen bereid zijn met het Westen samen te werken bij de uitvoering van een ont wapeningsprogram onder toezicht. Als dit het geval mocht zijn en er voldoende voort gang wordt geboekt in de richting van een gecontroleerde ontwapening, zal het logsch zijn om de deelname van commu nistische China aan de uitvoering van een dergelijk program te overwegen. PARIJS (UPI) Naar aanleiding van de verklaring van minister Tsjen Ji werd 'n Parijs opgemerkt dat China op het punt vant ontwapening in eenzelfde positie ver keert als Frankrijk op het punt van kern wapens. Advertentie Met 1 Van Nelle's .Afternoon" theebuiltje (groQt formaat) zet u minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot Vol voor nog geen 5 cent! Dat is dus minder dan 1 cent per kop! Thee zetten met .Afternoon" thee builtjes is ideaalSnel, gemak kelijk èn.... proper! Doe 't ook! Bestel ze direct: (groot formaat) doos van 20 stuks Achter matglas Overal waar langs de Nederlandse kust menselijke nederzettingen voorkomen, leven de bewoners op het ogenblik waar op deze regelen ontstaan achter matglas. De verklaring daarvan ts eenvoudig, maar daarom niet minder indrukwek kend. Een fikse zuidwesterstorm heeft vele uren met heel zijn blaaskracht ramen en muren belegerd en is vervolgens in een noordwester gemetamorfoseerd, met het gevolg dat de andere flank der verschan singen onder vuur kwam te liggen. Dit vuur dan op te vatten als een mengel moes van zand, zout, water en misschien nog andere substanties die ik in mijn on kunde niet vermag aan te duiden. Zeer duidelijk is mij echter de uitwer king, daar deze mij op dit moment belet een blik op de buitenwereld te werpen. Zelfs de nijverste vrouwenhanden gaan er bij zulk een weersgesteldheid niet toe over, een poging tot zuivering hunner ra men te doen. Het besef van de hopeloos heid van zulk een onderneming zolang de wind door schoorstenen en luchtkokers loeit, verlamt hen. Wij kustbewoners ver bijten onze zindelijkheidsneigingen mits gaders onze nieuwsgierigheid naar het geen zich daarbuiten afspeelt en bewegen ons achter matglas door onze huizen. Niet alleen de uiterlijke lichtinval wordt erdoor belemmerd, maar ook de inner lijke. Ronduit gezegd: het is een vrij triest stemmend geheel. Goed, menigeen krijgt door de storm met heel wat onbe haaglijker euvelen te kampen, maar ieder is zichzelf het naast, nietwaar, en ook wie zich niet op een bedreigd schip bevindt of een woudreus in zijn richting ziet vallen, kan zich een door het lot geteisterde voe len. Dat heeft zijn voordelen, vooral wan neer het met de teistering niet zo'n erge vaart loopt. Het onbehagen gaat gepaard met het welbehagen van een op tempe ratuur gestookte kamer, het verlangen naar onrust komt evenzeer aan zijn trek ken als het verlangen naar rust, het gees telijk evenwicht blijft in stand. Een treffende demonstratie van dit laat ste viel mij vanmorgen te beurt, toen ik schuin tegen de windgolven in ten post kantore zwoegde. Ofschoon ik met vele kledingstukken was omwikkeld, wist het stuivende zand nooit door mij vermoede kieren te vinden en stelde mij aan venij nige kwellingen bloot. Plotseling zagen mijn half dichtgeknepen ogen een klein grijs voorwerp westwaarts dwarrelen Het werd op vrij grote afstand gevolgd door een rennende dorpelinge, die op de jacht naar haar wegwaaiend eigendom de reeds aanzienlijke last harer jaren scheen te hebben afgeworpen. Haar vlin derachtige snelheid was achter ontoerei kend. Ik voegde mijn iets forsere krach ten bij de hare en zette het vluchtende ding ook na. De storm duwde hardnek kig tegen onze achterzijde en wij moesten wel evenals het dwarreling vóór ons de duinen in. De vrouw struikelde over een zandbult. Ik vatte haar bij de arm en bracht haar weer enigszins in verticale houding. Bei den zagen wij het waaiende voorwerp. Het was de laatste keer dat wij het za gen. Een geweldige windvlaag voerde het gp\hoag en dreef JietJ>pot-zich uit naar l-oor ons- onwnarneémbare verten. Nog wist ik niet van welke aard de ver- U-arfWf tnts geweest. Maar de vrouw bracht mij op de hoogte. „Een mutsje", zei ze hijgend. Ik betuigde haar mijn deelneming, die ze echter afroeerde. „Het is toch uitverkoop op 't ogenblik. Ze gaan nu voor de halve prijs weg". Ik vond dit een mooie en troostrijke overweging, een doorslaand bewijs van 's mensen vermogen om gelukkig te zijn. Het heeft mij de kracht gegeven om met meer geduld dan tevoren de matglazen schemering in mijn huis te verdragen. M. Mok Advertentie Opgelegd. De Turkse pers-rechtbank heeft de vrouwelijke hoofdredacteur van het dagblad „Gece Postasi" en haar hoofdartikelenschrijver Nevzat Zoemnoe wegens het publiceren van een artjkel dat beledigend was voor burgemeester Zeki Ayan. veroordeeld tot twintig maanden gevangenisstraf en een boete van vijfdduizend lira. Bo vendien werd de krant een publikatie- verbod van een maand opgelegd. Erwtensoep. Een vroegere dienstplichti ge van een regiment Jutlandse dra gonders in Denemarken, heeft een boete moeten betalen van veertig gul den omdat hij in de verwarring van mi litaire manoeuvres met een kan benzine in plaats van met water was komen aandragen. Het water had moeten die nen voor het middagmaal: erwtensoep Toen de benzine in de ketel op het vuur werd gegoten ontstond een explosie die zowel het maal als de veldkeuken ruï neerde. Vuurgevecht. Het Perzische dagblad „Kayhan" meldt dat donderdag aan de Perzisch-Iraakse grens. Iraakse en Perzische grensposten een vuurge vecht hebben geleverd, waarbij een Perzische ruiter, vrijwillig lid van de grenswacht, om het leven is gekomen. Vijf Perzische ruiters zouden de grens overgereden zijn, om te demonstreren tegen de anti-Perzische propaganda van radio-Bagdad. Iraakse militairen openden het vuur. namen de vier over levende ruiters gevangen en leverden ze tenslotte aan de Perzische grensbe waking uit. Achterstand. In Argentinië zijn donder dag tienduizenden kerst- en nieuw jaarskaarten bezorgd, die waren ver traagd door een staking van de postbe ambten van bijna een maand. Het zal naar schatting tenminste tien dagen du ren voordat de achterstand van om streeks honderdmiljoen poststukken zal zijn weggewerkt Griep. In Italië heerst griep. In Venetië liggen naar schatting 12.000 personen ziek en in Triëst moet ongeveer vijftien percent van de bevolking het bed hou den. Ook Napels en omgeving zijn ge troffen, maar in Rome is de toestand nog vrij gunstig. Botsing. Donderdag is nabij Settle in het noorden van Engeland, een passagiers- trein van Glasgow naar Londen op een aantal omgeslagen goederenwagens gebotst. Vijf personen kwamen om het leven en tien anderen wrden gewond. Van geen der gewonden is de toestand ernstig. Aardschokken. In de kuststreek ten noor den van Napels zijn opnieuw aardschok ken geconstateerd. Sinds 11 januari zijn er tien aardschokken gevoeld. De eer ste twee waren krachtig en talrijke wo ningen werden beschadigd. In de om geving van Sessa Aurunca verlieten 1.900 personen hun huizen uit vrees voor nieuwe schokken. Het is niet uit gesloten dat de schokken verband hou den met de activiteit van {le Vesuvius. Executies Drie Arabieren, die wegens spionage voor Israel ter dood waren veroordeeld, hebben in het Syrisch deel van de Verenigde Arabische Republiek voor een vuurpeloton het leven gelaten. Een staatsveiligheidsrechtbank had hen in september vorig jaar veroor deeld. Jeugdbeweging De Britse labourpartij heeft besloten weer een socialistische jeugdorganisatie in het leven te roepen. Van deze beweging zullen Britten van 15 tot 25 iaar lid kunnen worden, die bij de labourpartij ziin aangesloten. De or ganisatie zal vertegenwoordigd worden in de leiding van de partij. Overleden Te Genève is professor H. W. B Skinner, hoofd van de natuurkundi ge faculteit van de universiteit van Li verpool. op zestig jarige leeftijd plotse ling overleden. Hij heeft een belangrijk aandeel gehad in de organisatie van de C.E.R.B., het Europese Centrum voor Kernonderzoek. Exclusief Premier Verwoerd van Zuid- Afrika heeft meegedeeld dat dit jaar. maar in elk geval niet voor 31 mei. on der het blanke deel van de Zuidafri- kaanse bevolking een referendum zal worden voorgesteld over de vraag of de regeringsvorm van republiek te verkie zen is boven de huidige. Bij dit refe rendum zal de eenvoudige meerder heid van stemmen over de voorgelegde vraag beslissen. De niet-blanke bevol king van Zuid-Afrika zal niet om een oordeel worden gevraagd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3