WEBER verpletterende opruiming Stock American 4 exclusieve brillen Woningzoekenden in Hillegom moeten minstens 21 jaar zijn Snelle bouw van kerncentrales een gebiedende noodzaak Geen onaangename verrassingen voor toekomstige Schalkwijkers Vijf doden in het verkeer opticien "sgenjassen 7.95 %nty-coats 24.50 Gabardine Regenjassen Noorse Truien Parka's 19.75 6.90 39.75 Gewatt. Herenjacks 0.75 Dames- Ski-jacks Scooter Goals Coats 14.75 12.75 13.75 Kinderjasjes 14.75 Jongens Goals 19.75 Dames- °anfalons 4.95 7 UIT DE GEMEENTERAAD Nieuw plan voor recreatiecentrum in Zandvoort Raad behandelt nieuw bouwplan voor Bentveld Leermiddelen voor u.l.o. Proza en poëzie bij Christen Vrouwenbond Lezing over succulenten Uitstekende uitvoering van KEV in Lisse STAATSSECRETARIS STIJKEL Bijzonder kerkewerk hield bijeenkomst gewijd aan vluchtelingennood Nieuwe wijk komt boven N.A.P. te liggen P. J. P. van der Steur overleden Bevolking grote steden hoeft in oorlogstijd niet te evaeuëren In onze KAMPtKVEST 1 HAARLEM TEL. 10874 VRIJDAG 2 2 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Donderdagavond kwam de gemeente raad van Hillegom onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden bijeen. Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat de heer J. Degenaars (P.v.d.A.) wegens zeer drukke werkzaamheden, ont heffing verzocht van het lidmaatschap van diverse raadcommissies. De fractievoor zitter van de K.V.P., de heer Th. Bakker, bracht hierbij verslag uit over het door de fracties gevoerde overleg ter vervulling van de bestaande vacatures. In de com missie voor gezondheid benoemde de Raad d heer J. van Waveren; in de commissie onderwijs de heer Th. Keyzer en in de commissie voor georganiseerd overleg de heer P. van Nieuwpoort, met als plaats vervanger zijn fractiegenoot Th. Keyzer. Het raadslid Jac. van der Vinne (A.R.) heeft de leden schriftelijk geattendeerd op een advertentie van de r.k. uitleenbiblio- teek. De heer van der Vinne stelde de vraag of de verlaging van het uitleengeld, zoals in de advertentie werd gesteld, ver band hield met de versterkte gemeentelij ke subsidie. De voorzitter zei dat de brief van de heer Van der Vinne twee dagen voor de raadsvergadering ontvangen, nog niet in het college van B. en W. ter sprake was gekomen. Het college overweegt het be- Zandvoort Bij B. en W. van Zandvoort zijn plannen ingediend voor een nieuw recreatiecentrum, dat geprojecteerd is aan de Noord-boulevard. De plan nen verkeren nog in een zeer vroeg stadium. B. en W. hebben de raad gevraagd zich in principe over het plan uit te spreken en aan de initia tiefnemers duinterrein aan de Noord boulevard in erfpacht te geven. De heren G. C. Hellemond in Den Haag en A. Karseboom in Bloemendaal willen het recreatiecentrum ten noorden van het circuit verwezenlijken. Reeds geruime tijd leeft bij hen dit plan om tot een bebou wing van de duingrond aldaar te komen. Zij hebben de architect L. G. Lentz uit Hengelo opdracht gegeven de plannen uit te werken. Hieraan wordt momenteel ge werkt. Het is de bedoeling op het duinterrein een restaurant te stichten, alsmede een motel, een kampeerterrein, een midget- golfbaan en een sportterrein. In een later stadium zou de kampeergelegenheid dan ten noorden van dit terrein nog kunnen worden uitgebreid. Het aan de boulevard grenzende terrein ten noorden van het caravankamp van de heer Pomper zou in de toekomst kunnen worden bestemd voor de bouw van nog een motel of een hotel. De initiatiefnemers zouden deze plannen in étappes willen uitvoeren. Getracht wordt dit jaar nog hiermee een begin te maken. De raadscommissies hebben met B. en W. de plannen in beginsel en onder zekere voorwaarden aanvaardbaar verklaard. De gemeenteraad zal zich hierover dinsdag avond uitspreken. De gemeenteraad van Zandvoort zal dins dagavond weer gaan spreken over een plan voor een uitbreiding van de bebou wing in Bentveld. Dit plan voor de bebou wing van een terrein langs de Duinroos laan heeft vier weken ten gemeentehuize ter visie gelegen Bewoners van Bentveld hebben er bezwaren tegen ingebracht. Aanvankelijk was een bouwplan voor twintig villa's opgesteld. De bebouwing werd teruggebracht tot twaalf villa's, maar ook hiertegen kwamen bezwaren van de omwonenden binnen. De gemeente raad verklaarde vorig jaar februari de be zwaren gegrond en ging niet akkoord met een door B. en W. voorgestelde wijziging van het uitbreidingsplan-in-onderdelen. Na deze beslissing is weer aan een nieuw bouwplan gewerkt Het nieuwe plan heeft betrekking op een groter perceel grond. Thans is de bouw van negen villa's ont worpen. In het noordelijke deel van het terrein is een tennispark gedacht, in het zuidelijke deel een manége. B. en W. achten het plan aanvaard baar. Naar het oordeel van het college moeten de bezwaren ongegrond worden verklaard Een uitzondering willen B en W. maken voor het bezwaar tegen een ge projecteerd toegangspad naar een van de ontworpen villa's Op eenvoudige wijze kan aan dit bezwaar worden tegemoet gekomen. Daar de strekking van de ove rige bezwaarschriften niet is gewijzigd, verwijzen B en W. voor hun standpunt verder naar het vorig jaar februari ge dane voorstel Thans wordt nog gesteld dat terdege aandacht is geschonken aan de recreatiemogelijkheden van de bewoners van Bentveld. Door de grote toeneming van het aantal leerlingen aan de Wim Gertenbachschool voor ULO in Zandvoort is het noodzakelijk, dat nieuwe leermiddelen voor de school worden aangeschaft. Het hoofd van de school heeft hiertoe bij het gemeentebestuur een verzoek ingediend en medegedeeld dat hiermede een bedrag van 2985.— gemoeid zal zijn. Begin van brand Donderdagavond raakte in een perceel aan de Hogeweg in Zandvoort een olie kachel in brand. De brandweer kon het vuur spoedig bedwingen. De schade was gering. Voorschot van drie percent op salaris gemeentepersoneel Op uitnodiging van de minister stellen B. en W. van Zandvoort de raadsledeu-i voor het gemeentepersoneel van Zandvoort een voorschot van 3 percent op de in voor bereiding zijnde definitieve voorschotrege ling uit te betalen. stuur van de r.k. uitleenbibliotheek om in lichtingen te verzoeken. Eveneens zullen inlichtingen ingewon nen worden naar aanleiding van een brief van het raadslid Meskers (K.V.P.). Deze w :es de raad en het college van B. en W. op een bouwsysteem dat bij de schuren- bouw in de bollenstreek wordt toegepast. Het raadslid Meskers vroeg naar de mo gelijkheden wat betreft het toepassen van dit systeem in Hillegom. De burgemeester zei dat in een komen de raadszitting nader op deze brieven zal worden ingegaan. Aangenomen werd een Haarlemmermeer gelegen en eigendom voorstel tot verkoop van de laatste in de van de gemeente zijnde percelen cultuur grond. De adviescommissie woonruimte- wet ontving twee verzoeken van 18-jarige woningzoekenden om woonruimte. De commissie achtte het gewenst in de woon ruimteverordening 1947 een bepaling op te nemen, waarin als eis wordt gesteld, dat men de leeftijd van 21 jaar moet heb ben bereikt om als woningzoekende te kunnen worden erkend. De heren Van Li erop (K.V.P.), lm than (C.H.) en Van der Vinne (A.R.) verklaarden zich tegen de voorgestelde bepaling. Wet houder Van dam echter vreesde dat er een te grote toevloed van woningzoeken den zou komen en adviseerde met klem het voorstel te bekrachtigen. Met elf stem men tegen drie stemmen werd het voor stel tot het opnemen van de bepaling aan genomen. In de discussie over het aangaan van een geldlening van 220.000 wees de heet Stokman (K.V.P.) op de hoge koers. De voorzitter antwoordde dat in de naaste toe komst een stijging van het rente-gamma te verwachten is en hij adviseerde daarom tot aanneming van het voorstel. Van de gemeente Lisse was een brief ontvangen inzake uitstel van het ontslag van de direc teur van het slachthuis, de heer Kraak. De directeur van de plaatselijke vlees keuringsdienst zal nu worden verzocht na pensionering zijn diensttijd te continueren. Besloten werd honderd gulden beschik baar te stellen voor het bekroningsfonds van de Floriade in Rotterdam. H ill ego tn De presidente van de afdeling Hillegom van de Nederlandse Christen Vrouwenbond mevrouw Eerhard-Verkade hield donder dagavond in het Hervormd Jeugdhuis te Hillegom een kort bezinningswoord en opende daarmee de vergadering van deze bond. In de vacature ontstaan door het aftreden van de penningmeesteresse, mevrouw Jac der Nederlanden, werd voorzien door de benoeming van mevrouw Schoonderbeek. Bep Hagen uit Leiden trad hierna op als declamatrice met proza en poëzie van An dersen, Godfried Bomans en Annie Schmidt. Haar optreden "vÖQr dé pauze eindigde met „Boerke Naas" een gedjcht van Guido Gezelle. Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld met het zingen van enige liederen en voordrachten door Bep Hagen uit werk van P. C. Hooft, A. Roland Holst en Aart van der Leeuw. BURGERLIJKE STAND HILLEGOM. GEBOREN: Wilhelmus Cornelis Maria, z. v. B. J. M. van der Lan en W. J B. van der Veer; Jolanda Johanna Anthonia, d. v Th. van Heusden en H. van de Weerd; Martha Johanna Christina, d. v. A. J. Stijnman cn C. J. Alkemade; Nicolaas Johannes Gerardus, z. v. H. van Kampen en C. A. Verbrugge; Jacobus Petrus Bar tholomew, z. v. H. J. Lammers en G. M. Heemskerk. ONDERTROUWD: G. J. van Bourgon- diën en M. P. Otte; K. Klevering en A. M. Both. OVF.RT,EDF,N- P Langelaan man 73 j. Bennebroek Donderdagavond heeft de afdeling Ben nebroek en omstreken van de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde haar maandelijkse bijeenkomst in „Oud Berg en Dal", ge houden. Na deze bespreking kwam de heer A. J. Janse aan het woord, die een inleiding hield over succulenten waarbij hij erop wees. dat er altijd enig verschil in groei wijze en wellicht ook in afmetingen en kleur zal bestaan tussen de ingevoerde exemplaren en die welke, zij het dan ook onder de meest gunstige omstandigheden, hier te lande in kas of huiskamer wor den gekweekt. In Zuid-Amerika dragen de succulenten in zeer belangrijke mate bij tot de daar aanwezige flora, gelijk zij dat ook, ofschoon in mindere mate, doen in de oude wereld. De zeer boeiende lezing over tal van soor ten cactussen en vetplanten, die onder het begrip succulenten vallen, kreeg een kleu rig karakter door een lange reeks uitste kende kleurendia's. De bij uitstek des kundige spreker wist veel bijzonderheden te vertellen omtrent ouderom, groei inz. BURGERLIJKE STAND LISSE. GEBOREN: Maria Theodora Elisabeth, d. v. J. M. A. Bemelman en J. Zwaneveld. Hereweg 128: Hendrikus Cornelis Nicolaas. z. v. N Mens en E. Kortekaas. Broekweg no. 117; Anna Johanna, d. v. G. Th. Ver- degaal en S. H. G. Bontekoe. Kanaalstr no. 220. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Hendrik Jan, z. v. J. H. Keul en W. Cornet; Willem, z. v. C. Pellerin en F. Koning. GEBOREN BUITEN DE GEMEENTE Jan Peter. z. v. A. H. Schipper en E. S. H. Harting: Mariëtte Dieuwertje, d. v. C. H. Willemse en A. M Leeuwrik: Monique Christine, d v. H. v Asperen en M C Helgering. ONDERTROUWD 1 R. Hartman <nk >n M Hopman. GEHUWD: B P Stor en K. Zwart Th Roordink en G. W Aaldering. VERLEDEN W H Schraal, geh m Bol. oud 48 jaar. OVERT.EDEN BUITEN DE GEMEENTE J. Mulder, 81 jr., geh. m. G. Moraal. Lisse Onder leiding van de heer G. van Strien gaf de christelijke mondaccordeonvereni- ging K.E.V. donderdagavond in Reho- both te Lisse een in alle opzichten uitste kend geslaagde uitvoering. We hebben be wondering voor de dirigent die met twee gebroken ribben, veroorzaakt door een valpartij, het korps leidde en zelfs nog met een kwartet een clavidon bespeelde. Gewoontegetrouw werd ingezet met het K.E.V.-lied, waarna gezang 149 volgde. Het programma werd geopend met de Til- burgermars van Francois, waarna volg den Petit walse van De Kort, de Trouba dours van de dirigent. Mevrouw Van Zuijlen en mevrouw Vie len, sopraan en alt, zongen een Duits slaapliedje en daarna een geestelijk lied. Een kwartet onder leiding van de dirigent bestaande uit piano, guitaar, kleine trom en clavidon speelde een paar nummers op voortreffelijke wijze. De clavidon is een toetsen-instrument dat verleden jaar op de jaarbeurs uitkwam; twee blaasbalgen zorgen door trappen voor de benodigde lucht. Ook de jeugd-afdeling, Klein K.E.V. bestaande uit drie meisjes met mondac- cordeons, jongens met hetzelfde instru ment, één piano, één blokfluit en een klei ne trom benevens zangeresjes lieten zich horen. Een bijzonder aardig nummertje was „Op mars" van de dirigent waarbij afwisselend door de jongens en de meisjes werd gefloten en door de meisjes geklep perd. De kleine muzikanten en zangeres jes kregen dan ook een uitbundig en wel verdiend applaus. Het programma van na de pauze sloeg wel het meeste in bij het publiek door de algemene bekendheid van de liederen, die goed werden vertolkt. De avond werd besloten met het geza menlijk zingen van de avondzang. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER. GEBOREN: Petronella Maria, d. v. J. G. Zwager en J. M. Vester; Ronald Maria, z. v. M. Mesman en M. J. Schoone; Hendrikus Johannes, z. v. J. C. Meijer en H. Koorn; Dirk Adrianus, z. v. C. van Damme en A. S. Vogel; Roland Marco, z. v. J. P. Barent- sen en L. J. den Hollander; Cornelis Dirk, z. v. P. D. Bol en P. de Haas; Johannes, z. v. J. Becker en D. Visser; Johannes, z. v. L. van Riol en C. A. A. van Etten; Anne Loes. d. v. T T Valk en M. A. Lehman; Martin, z. v. N. Doornhouwer en G. E. J. Burgers: Petrus Govert. z. v. G. A. Ber- man en M. A. Lantsheer; Lucas Peter. z. v. P J. C. Buijs en J. W. Thuring: Carla Marina Ingrid. d. v. A. van de Velde en G. Volkerink. ONDERTROUWD: J. H. Evers en D. M. van Loon: J. J. van Leer en M. M. Beeren- donk: H P Imanse en G. M. van Snippen- berg. GEHUWD: J. Flobbe en C. C. Imanse. Op de Viaductweg te Maastricht is de 33-jarfge tandtechnicus J. Bosch uit Maas tricht met zijn bromfiets plotseling naar links uitgewekèn ten gevolge waarvan hij door een achteropkomende auto werd aan gereden. De man werd op het wegdek ge slingerd en is met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. Op de Hereweg te Groningen is de 66- jarige wielrijder R van Bergen uit Gro ningen door een vrachtauto geschept en enkele meters weggeslingerd. Hij wilde komende uit een dwarsweg, voor de auto langs oversteken. Hij is met een schedel basisfractuur naar een ziekenhuis gebracht waar hii vannacht is overleden. In Slootdorp. gemeente Wieringermeer. is de 9-jarige G. van der Pal op de ver keersweg nabij de Koningin Emmahoeve verongelukt. Do jongen stapte op zijn fiets doch lette niet op een naderende bestel wagen Hii kwam daardoor in aanraking met een der konlamnen van de auto en viel onder de wagen. Hij overleed ter plaatse. De 34-iarige heer A J. Brughuis te Haarlem is in een ziekenhuis overleden aan zijn verwondingen, ongedaan bij de botsing van een autobusje en een per sonenauto nabii Oegstgeest. op dinsdag middag j.l. Donderdagavond is de 43-jarige heer A. Jacobs uit Roosendaal in zijn woonplaats om het leven gekomen toen hij met zijn bromfiets plotseling naar het linkergedeel te van de weg zwenkte Een tegemoet komende personenautc kon hem niet meer ontwijken. De echtgenote van de heer Ja cobs. die achterop zat. werd licht gewond. De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stijkel, heeft op de Euratom-conferentie van de Euro pese Beweging in Nederland verklaard, het persoonlijk te betreuren, dat tot dus verre in ons land nog geen beslissing is genomen om een kernenergiecentrale te bouwen onder het gemeenschappelijke programma van de V.S. en Euratom. De mogelijkheid voor de Nederlandse in dustrie om ervaring op te doen bij de bouw van een Nederlandse kernenergie centrale is door het besluit van de elek triciteitsbedrijven, om vooralsnog niet tot de bouw van een dergelijke centrale over te gaan, voor het moment dus niet aanwezig, aldus de heer Stijkel, die zei de stelling te willen verdedigen, dat het land industrieel en algemeen economisch achterop dreigt te raken, indien het in de ontwikkeling van de kerntechniek niet zou participeren. De heer Stijkel stelde nadrukkelijk dat „al hetgeen ik ga zeggen moet worden opgevat als mijn persoonlijke mening die op geen enkele wijze kan worden op- De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, heeft zich donderdagavond in de kapel „Nieuw Vre- denhof" aan de Johan van Oldenbarne- veltlaan in Heemstede in het openbaar af gevraagd, of het eigenlijk niet misplaatst is opnieuw aandacht te vragen voor het vluchtelingenprobleem. Er was in zijn ge meente immers kort geleden nog een col- lekte voor dit doel gehouden, welke niet alleen een verheugend grote opbrengst ge kend heeft, doch bovendien was aangekon digd als een éénmalig beroep op de bur gerij. Op deze bijeenkomst, ter gelegen heid van het vluchtelingenjaar georgani seerd door de commissie „Bijzonder Ker kewerk" van de Nederlands hervormde gemeente in Heemstede, beantwoordde de burgemeester deze vraag echter onmid dellijk ontkennend, want de nood in de vluchtelingenkampen is op de huidige dag nog dermate groot, dat men hiervoor als christen de ogen niet mag sluiten. Het wereldgeweten moet hiervoor wak ker worden geschud. Vandaar dat de burgemeester het vluchtelingenprobleem nogmaals met klem onder de aandacht der aanwezigen bracht. Dit inleidend woord werd gevolgd dooi de vertoning van een tweetal films. De eerste „We very much regret" {het spijt ons zeer) tekent het troosteloos bestaan van een vluchteling, wiens wanhopige po gingen in de normale wereld terug te ke ren. steeds met een negatief resultaat be kroond worden. Het tweede filmpje „Kryp- to" was bijzonder origineel van opzet en heeft het kinderlijke verstoppertje spelen tot onderwerp. Bij haar pogingen de ver stopte kameraadjes te vinden volgt de toe- scpQuwpj fogt zoekende meisje door het gehele kamp, om aldus met de miserabele omstandigheden der bewoners te worrjeq geconfronteerd. Deze films werden vervolgens toegelicht door de heer J. H. Elffers vertegenwoor diger voor Nederland van de Hoge Com missaris der Verenigde Naties voor vluch telingen. De heer Elffers wist dat het een bijna onmogelijke opdracht is, om de be woners van een welvarend land als het on ze enig begrip bij te brengen voor het troosteloze bestaan dat de vluchtelingen in de diverse kampen moeten leiden. Kam pen. waarvan sommigen zich nauwelijks op zestig kilometer afstand van Gronin gen bevinden. Vervolgens gaf de heer Elffers een uit voerig verslag van zijn bezoeken aan di verse kampen, waar omstandigheden heersen, die een normaal leven onmoge lijk maken. De bewoners zijn hier „als herfstbladeren bijeen geharkt" en hun re acties op het „vluchtelingenzijn" lopen uiteen van doffe berusting tot wilde op standigheid. Spreker gaf eveneens een schril beeld van de mensonwaardige huis vesting in bekrompen ruimten, waardoor geboorte en sterven bijna in het openbaar geschieden. Uit dit alles concludeerde spre ker. dat wij verplicht zijn letterlijk alles te doen, om deze ongelukkige medemen sen te helpen. Deze avond kreeg een passende muzika le omlijsting, door het optreden van ach tereenvolgens mevrouw I. André de la Por- te-le Roy en Frans Boutellier (viool en orgel). Coby Riemersma en Herman Schey (piano en zang) en Jacques Moo- lenijzer (hobo). De overstroming van de Noorder IJpol- der en het Amsterdamse Tuindorp-Oost- zaan na de recente dijkdoorbraak bij het Zijkanaal H heeft nog eens de aandacht gevestigd op het gevaar dat woonwijken, die lager dart het zeeniveau zijn gebouwd, lopen in geval van noodsituaties. Met na me zou dit ook kunnen gelden voor de la ger gebouwde gedeelten van Haarlem, vooral voor die stadswijken, die op ter reinen van voormalige polders zijn of wor den gebouwd. De stad Haarlem zelf ligt op een gemiddelde hoogte van zestig centi meter boven Nieuw Amsterdams Peil. De Romolenpolder waar de nieuwe stadswijk Schalkwijk is geprojecteerd, heeft daar entegen een niveau van één meter veertig onder N.A.P. Het terrein wordt echter met zandopspuitingen zodanig opgehoogd dat de straten en tuinen op zestig centimeter boven N.A.P komen te liggen, zodat bij noodsituaties de straten en huizen niet on der water komen te staan. Toen jaren ge leden de plannen voor Schalkwijk werden gemaakt, is er aan gedacht de pieuwe stads wijk op polderniveau te bouwen. De dienst van Openbare Werken vielde hier echter weinig voor. omdat men toen reeds de be zwaren van een ondei N.A.P gebouwde stadswijk voelde. Openbare Werken heeft destijds aan B. en W geadviseerd het ter rein eerst met zand op te hogen tot boven zeeniveau Als argument werd toen reeds aangevoerd, dat men bij bouwen op pol derniveau in moeilijkheden zou komen in gevallen waarin de gemalen bij voor beeld gedurende oorlogstijd niet zouden kunnen werken. De voorstanders van bouwen op polder niveau wezen op de grote hoeveelheden zand, die men hierbij zou besparen. Na dere onderzoekingen en calculaties van Openbare Werken hebben echter uitgewe zen dat deze besparingen nihil of zeer ge ring waren. Inderdaad zou men op de to tale oppervlakte van vierhonderd hectaren met ongeveer drie-en-een-half miljoen ku bieke meter zand minder hebben kunnen volstaan. Daar stond echter tegenover dat men aanzienlijk hogere bedragen aan de rio lering ten koste zou moeten leggen, om dat op een laag niveau het regenwater an ders niet af te voeren zou zijn. Het zou er op neer komen, dat men een dubbel rio leringsstelsel zou moeten aanleggen Dit zou neerkomen op een extra 110 kilo meter rioolaanleg Het bedrag dat hier voor nodig zou zijn lag ongeveer in dezelf de orde van grootte als dat voor het thans benodigde zand. Bij bouw op polderniveau zouden bovendien nog andere bezwaren als bij voorbeeld een grote vnchligheid van de huizen zijn te overwinnen. De beslissing om het terrein van Schalk wijk op te hogen betekent voor de toe komstige bewoners van de nieuwe stads wijk een grotere veiligheid. Onaangena me verrassingen als thans de Tuindorp Oostzaners hebben ondervonden, zullen hen waarschijnlijk worden bespaard. gevat als officiële uitlating namens de re gering." Hij zei voorts dat degenen die de ont wikkeling van de vreedzame toepassing van kernenergie bepleiten dat doen omdat zij van mening zijn, dat zonder een der gelijke ontwikkeling een aanzienlijk ener gietekort zou ontstaan. Inmiddels is echter wel vast komen te staan, dat West-Europa op korte termijn niet op grond van een dreigend energie tekort de kernenergie tot ontwikkeling be hoeft te brengen, ook al blijft op strate gische gronden natuurlijk veel voor een dergelijke ontwikkeling pleiten. Naar mijn mening ging en gaat het daar entegen wel om een kwestie die voor de in dustriële ontplooiing van de landen, die daarbij kunnen worden ingeschakeld, van de grootst denkbare betekenis is". Dc heer' Stijkel vervolgde: „Dat de kernenergie nog niet concurrerend is, kan bepaald geen argument zijn om een af wachtende houding aan te nemen. De bouw van een kerncentrale duurt vier jaar. Wanneer men op het moment, dat de kernenergie concurrerend wordt, aan de markt wil zijn, dan is er dus voor bedrijven die thans nog moeten starten, werkelijk geen tijd te verliezen". In Den Haag is op 88-jarige leeftijd ove leden de heer P. J. P. van der Steur, oud hoofdingenieur-directeur van rijkswater staat. Hij was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de Or de van Oranje Nassau. De heer Van der Steur ving zijn carrière aan bij de genie. Na op zijn verzoek in 1913 te zijn gepensioneerd, trad hij in dienst van de Nederlandse Gist- en Spiri tusfabriek. Na de oorlog van 1914-'18 werd hij referendaris bij het departement van waterstaat. In 1930 kwam hij in de direc tie van Rijkswaterstaat en was hij onder meer belast met de afsluiting der Zuider zee. Van 1913 af tót 1936 was hij hoofdin genieur-directeur van Rijkswaterstaat. Van dak gevallen. De 60-jarige ge huwde huisschildersbaas H. M. van Kee- ken is te-Alphen aan de Rijn van een dak gevallen en korte tijd daarna overleden Hij was bezig met het inzetten van een nieuwe ruit in een dakkapel, waarbij hij vermoedelijk is uitgegleden. In geval van een atoombomoorlog in ons land moet alleen de bevolking in de naaste omgeving van de vliegvelden en andere doelen, welke de vijand met atoombommen zeker zal trachten te ver nietigen, bij voorbaat worden geëvacueerd. Preventieve evacuatie van de inwoners der grote steden is om verscheidene redenen beslist af te raden. Tot deze conclusie kwam de directeur^ generaal voor openbare orde en veiligheid mr. F. R. Mijnlieff, in de causerie die hij in de sociëteit De Witte in Den Haag heeft gehouden voor leden van de Ver eniging ter beoefening van de krijgswe tenschap. De minister van Binnenlandse Zaken woonde de bijeenkomst bij. De heer Mijnlieff meende dat massale evacuaties uit de steden vele grote be zwaren hebben. Zij ontwrichten de mili taire en civiele verdediging en zij tasten het moreel van de bevolking aan. De kans dat de grote steden met A-bommen zullen worden bestookt is uiterst gering, terwijl in geval van massale evacuatie het aantal stedelingen, dat ten offer zou val len aan radio-actieve „fall-out" (gevolg van A-bomexplosies binnen en buiten on ze grenzen) veel groter zou zijn dan het aantal slachtoffers dat zelfs het aller zwaarste conventionele luchtbombarde ment op een grote stad kan kosten, aldus spreker. Een A-bomaanval op de grote steden in Nederland valt niet te verwachten omdat deze steden voor de vijand slechts „neven doelen" zijn, terwijl het bombarderen er van met A-bommen onmiddellijk soortge lijke vergeldingsmaatregelen kan verwek ken. Niettemin moet men met de moge lijkheid rekening houden, rederi waarom men in vredestijd reeds de minitieuze voorbereidingen moet treffen om zo no dig de bevolking van de grote steden bin nen 24 uur in haar geheel te kunnen eva cueren. De stedelingen moeten een voorlopig onderkomen vinden op ongeveer dertig ki lometer afstand van hun woonplaats, zo dat zij dit eventueel lopend kunnen berei ken. Tijdens de voorbereidingen moeten alle bewoners persoonlijk (via de B.B.) ge stencilde instructies krijgen over vlucht weg, plaats van bestemming en dergelij ke, welke instructies per woonblok of wijk gelijkluidend zijn. Zo weet men precies waar iedereen blijft. Ouden van dagen en zieken krijgen vervoer. Op deze wijze kan een massale evacuatie binnen 24 uur ge reedgekomen. aldus de heer Mijnlieff. uw van vertrouwen Grote Houtstraat 166 bij de Houtbrug —VOOR IEDE*f miftS" t3.50 18.50 - 24.50 en hoger moet alles absoluut weg. Profiteert van deze gelegenheid. Dubbele poplin Krantz Duffel Zuiver wollen Heren- net col net teddy vacht met teddy vacht voor Dames en Heren. Wollen Dames- geheel gevoerd Wollen AABE Krantz Duffel tel. maten Verder een grote sortering Dekens v a. 5.95, Sanfor over hemden 2 stuks 12.75, Motorhandschoenen 9.75, Enorme collectie Motor-, Scooter- en Werkkleding, tegen prijzen, waar u verbaasd van staat.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7