Uitgaan in Haarlem Het Nederlands Ballet danste „Petroesjka" in nieuwe bezetting Agenda voor Haarlem en de IJmond .9 Vier koren op jubileumconcert van het Doopsgezind Zangkoor V eisen*! J muiden Beverwijk Heemskerk „Mama, kijk, zonder handen" van Hugo Claus T eylers-prijsvraag ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Koninkrijkprijs voor Kees Hak uit Haarlem Kerkmuziekavond in Heemstede LEZEN EN LATEN LEZEN Veel verwarring hij r.-k. kerk en Wereldraad P. W. Voskuilen stelt vragen over salaris verhoging voor ambtenaren Nieuw bestuur van „Xeno" Avond ter voorbereiding van kerkendag Spaarndams Jeugdtoneel gaf opvoering Verkoop van huizen UIT STAD EN STREEK VRIJDAG 22 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD O FR ECHTE HAARLEMSCHB COURANT Het Doopsgezind Zangkoor viert dit jaar zijn vijfenzestig-jarig bestaan en had in verband daarmee drie andere koren uit genodigd tot medewerking aan een ge meenschappelijk herdenkingsconcert in de grote zaal van het Gemeentelijk Concert gebouw. De avond werd geopend door ds. C. P. Hoekema die in een korte terugblik de geschiedenis van het koor samenvatte en daarbij woorden van waardering liet horen voor de verschillende dirigenten die het Doopsgezind Zangkoor in de loop van zijn bestaan leiding hebben gegeven. Als ineressante bijzonderheid vermeldde hij dat het koor als enige in Nederland een uitvoering van de Mattheüs-Passie op zijn naam heeft staan in de Nederlandse ver taling van Jan Engelman. Hierna nam het programma een aanvang met een uitvoe ring door één der medewerkende koren, namelijk het Amsterdams Vrouwenkoor onder leiding van Hans de Jong, die ook de huidige dirigent van het jubilerende ensemble is. Men bracht een werk ten ge hore van de Engelse componist Gustav Holst: vier hymnen op teksten uit de Rig Veda, een heilig boek van de Hindoes. Holst, die in Nederland hoofdzakelijk enige bekeridheid bezit als componist van een zevendelig orkestwerk „The Planets", geeft hier opnieuw blijk van een theosofische instelling die hem zijn uitgangspunt deed zoeken in de Oosterse mystiek. Deze vier hymnen liggen qua stijl ergens halverwege Wagner en Debussy maar be zitten daarbinnen toch een eigen geluid, dat men ten naastenbij als een pessimis tisch verlangen naar generzijds zou kun nen aanduiden. Voor het koor vormen de vier liederen geen geringe opgave, daar aan de zuivere intonatie hoge eisen gesteld worden. Het Amsterdams Vrouwenkoor en zijn dirigent verdienden lof voor hun ori ginele keuze en om de uitvoering die in ieder geval een zeer duidelijke indruk van het werk gaf. Schoten"s Christelijk Gemengd Koor. ge leid door Geert de Boer bleef wat dichter bij huis met het „Salve Regina" van Schu- Concertgebouw: Vandaag 19.30 uur: - jeugdconcert N.Ph.O. Stadsschouwburg: Zaterdag en zondag 20.15 uur: Nederlandse Comedie met „Eerste liefde BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 Uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „Hunde wollt Thr ewig leben", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30. 19 en 21.15 uur, maandag 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woensdag en don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petticoat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: ..Dodende liefde", 18 j. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur: „Hercules en de ko ningin van Lydië" (tweede deel), 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag geen film. Zaterdag 14.30 en zondag 14 en 16.15 uur: „De zoon van Lassie", a.l. Zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Aparte tafels". 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag, zaterdag en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „De naakte Maja", 18 j. Zondag 11 uur: „Wen die Götter lieben", alle leeft. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14. 16.15. 19 en 21.15 uur: „Geen genade voor Tom Dooley", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur en zondag 14. 16.15. 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Bache lor of hearts", 14 j. Zondag 11 uur: „Het laatste paradijs". Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 uur: „Tarzan en zijn vijanden". 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN „Galerie Uittenhout" (KI. Houtstraat 41 Tot 1 februari dagelijks van 1117 uur: Expositie van werken van J J. van Oost. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1) Tot 1 februari dagelijks van 1022 uur Expositie van tekeningen van Anje Zijl stra. VRIJDAG 22 JANUARI Rex, 20 uur: „Kinderen, die niet gewenst zijn". Thalia, 20 uur: „Geen cent voor de be lasting". Jeugdgebouw, 20uur: N.V.S.H.-bijeen komst. Raadhuis, 1112 uur: Spreekuur wet houder van financiën. Pieter Vermeulenmuseum, 1416.30 uur in Cultureel Centrum. ZATERDAG 23 JANUARI Rcx, 20 uur: „Kinderen, die niet ge wenst zijn". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Geen cent voor de belasting". Heidestraat 45, 16 uur: Opening ten toonstelling Dirk en Jaap Oudes. Pa'ronaatsgebouw, 20 uur: Toneelavond Kunst zij ons Streven. Pieter Vermeulenmuseum. als vrijdag VRIJDAG 22 JANUARI Kennemcr Theater, 19 en 21.15 uur: „Zoon van de Kalief". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Vrou wen verdwijnen". W. B. Theater. 20 uur: „Gun Smoke". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymus". Gereformeerde Kerk, 20 uur: Filmavond christelijke filmactie. Het Centrum, 19.30 uur: Ledenvergade ring Tuindersvereniging „Kennemerland" ZATERDAG 23 JANUARI Bioscopen: als vrijdag. Marquette-theater: zaterdag 20 uur. zondag 14.30 en 20 uur: „Het eiland dei- verschrikking". bert, Psalm 150 van César Franck en „Geistlicjies Lied" van Mendelssohn. Vooral in dit laatste nummer kon men een ronde, sonore koorklank bewonderen, ter wijl het welslagen van de uitvoering nog verhoogd werd door de medewerking van de alt-soliste Annie Hermes, die haar aan deel naar voren bracht met de vocale glans en de warme expressiviteit die men van haar kent. Ook na de pauze kon men haar nog horen en wel met Haarlems Christe lijk Mannenkoor, geleid door Bernard Ver boom, jn Schubert's „Standchen". Dit koor onderscheidde zich voorts in Diepenbrock's „Hymnus de Spiritu Sancto" waarvan de ferme akkoordballingen evenzeer tot hun recht kwamen als de elegisch getinte me- lodiek. Annie Hermes toonde haar kwaliteiten vervolgens als liederzangeres in een vier delige cyclus van Jan Mul op teksten van de Vlaming Prosper van Langendonck. Met goede smaak kon zij gelukkig de zoe telijkheid vermijden die, althans vanuit de tekst, hier een bedreiging vormt en wist zij de lyrische noot zonder sentimentali teit tot zijn recht te laten komen. Amsterdams Vrouwenkoor vervulde (thans in volledige bezetting) nog een tweede beurt met drie koorliederen, we derom op Engelse tekst, waarbij voftral de bekende spiritual „Swing low, sweet chariot" in de effectvolle bewerking van Brian Trant, veel indruk maakte. Tenslotte verscheen dan het jubilerende koor zélf op het podium. Het had zich, onder leiding van dirigent Hans de Jong, de opgave gesteld Mozart's Te Deum, met orgelbegeleiding uit te voeren: en, al miste men wellicht een zekere lichtheid in deze wel zeer gewichtloze gewijde muziek, men kon desalniettemin alle waardering hebben voor hetgeen hier, ongetwijfeld met veel toewijding en niet dan na langdurige voor bereiding, tot stand was gekomen. Op krachtige wijze besloot het koor de avond met een koraal van Bach, namelijk het slotkoraal uit de Cantate „Wachet auf ruft uns die Stimme". Rest nog het aandeel te vermelden van Piet Halsema die, respectievelijk aan het orgel en aan de vleugel de koren, waar nodig, voortreffelijk secondeerde. Sas Bunge Woensdagavond presenteerde de troep van de Koninklijke Vlaamse Schouwburg van Brussel het satirisch blijspel van Hu- go Claus „Mama, kijk,' zonder handen". Het is het eerste stuk van Claus dat niet door een Nederlandse toneeltroep in pre- tniére wordt gebracht. Het is een dubbe le crit'ek op de gevestigde burgerij en haar gebreken en op de moderne jeupd, een voor Claus ongewoon thema, en het stuk, dat machtig begint, stort in de twee laatste bedrijven vrij ongelukkig in elkaar. Het zeer critische Brusselse publiek heeft het echter naar waarde weten te schat ten, ook al lopen de meningen over het blijspel dus sterk uiteen. Achter Claus' taai-virtuositeit, schijn baar ongerijmde dialogen, die een beetje aan Ionesco doen denken, schuilt het dra ma van onze tijd. De houvastloze wereld wordt door Claus getypeerd in de figuur van de burgerlijke bankier, de heer Baers, en zijn hospita. De moderne jeugd door een danseresje, vol zucht naar avonturen, een moderne dichter die atonale verzen schrijft en de broer van het meisje een soort nozem en kleptomaan. De zoon Baers is de werkelijke dichter en de titel van het stuk ontleent zijn naam aan het eerste vers van het gedicht, dat Stefan Baers eens had willen schrijven, een herinnering aan zijn jeugd, toen hij voor het eerst een fiets kon berijden, maar toch zonder handen sturend in het grint van de tuin terecht kwam. Tegenover de waardig uitziende vader, die echter een niet zo schitterend verleden heeft, en de drie nozems, die de schaam teloze en amorele jeugd van heden ver beelden, is Stefan de enige 'die het leven aanvaardt zoals het is. Het stuk werd ge speeld door Cynel van Gent en Greta Lens, bekende artiesten van de Koninklij ke Vlaamse Schouwburg, en de moeilijke rol van Stefan was toevertrouwd aan de opkomende ster van deze troep Senne Rou- faer. Het nieuwe blijspel van Claus staat naar het oordeel van enkele Vlaamse toneelcri tici hoeer dan „Suiker" maar is minder dan „Een bruid in de morgen". Claus heeft zich klaarblijkelijk willen ontrukken aan de invloed van Tennessee Williams en andere Amerikaanse toneelschrijvers, een verwijt dat hem door vrienden vaak is ge maakt. Hij is hierin, zoals gezegd, slechts gedeeltelijk geslaagd. De laatste twee be drijven zijn inderdaad ontgoochelend, hier en daar zelfs vulgair. UIT MONTE CARLO heb ik reeds mogen berichten hoeveel van hoge waardering getuigende aanbiedingen het Nederlands Ballet heeft gekregen op grond van de daar gegeven voorstellingen. Intussen zijn er enige nieuwe bijgekomen. Zo is het gezelschap var^Sonia Gaskell thans ook gevraagd aan de vermaarde festivals van Edinburgh en Besangon (het laatste tot dusverre een exclusief Franse aangelegen heid) deel te nemen. Hierover zijn besprekingen gaande.'Stellig zal met het stijgen van de reputatie in het buitenland ook de belangstelling van het eigen publiek toe nemen. In Haarlem was deze overigens donderdagavond maar nauwelijks voldoende om een schouwburg voor de helft te vullen. Vermoedelijk is dat mede een gevolg van de omstandigheid, dat' het progamma geen noviteiten bevatte, maar wel drie werkeft die alleen met orkestbegeleiding volledig tot hun recht komen. Een orkest echterenfin, laten wij overgaan tot de orde van de dag. De rechtvaardigheid eist, dat nogmaals melding van de „Suite en blanc" van Serge Lifar wordt gemaakt, gezien de briljante kwaliteit van de uitvoering ondanks het optreden van enkele invalsters daarin. Joan Cadzow (als „La Flüte" in ieder op zicht Irene Skorflk toch wel verre overtref fende) danste dit keer ook de variatie „La Cigarette" en zij deed dil voorbeeldig, met superieure beheersing haar bewegingen „plaatsend". Leonie Kramer en Ronald Snijders namen schitterend revanche, Son- ja van Beers en Peter Appel vertegen woordigden het element der onnadrukke lijke lyriek en Ria Koppers bewees als plaatsvervangster nog slechts iets meer vakkundige zekerheid te behoeven om zich op de voorgrond te kunnen handha ven. Van „Romeo en Julia" en „Le Cer- cle" kan i'c geen nieuws vertellen. Na af loop van de voorstelling was er veel en langdurig applaus. David Koning Al moesf het toon»angevehd aandeel van Igor Strawinsky dan ook op twee vleugels worden afgewerkt; aan welke taak de pia nisten André Presser en Joop Stokkermans hun goedgeschoolde handen vol hadden, men mocht toch met enige verwachting uitzien naar de vertoning van „Petroesj ka" in een nieuwe bezetting van de solis tische rollen. Het begin was veelbelovend. Over het algemeen heeft het corps de bal let met vinnigheid en vaart het gemis aan authenticiteit redelijk wel vergoed. De en tree van de drie hoofdpersonen bracht althans bij mij de schokwerking van een wonderbaarlijke gebeurtenis teweeg. Maar het is al vaak gezegd: een wonder vol trekt zich alleen aan wie daarop werd voorbereid Welnu, aan die voorbereiding leek het nodige te hebben ontbroken. Dat is niet alleen een kwestie van repetities, trouwens louter vaktechnisch worden er bepaald geen onoverkomelijke eisen ge steld. Waar het dan wel om gaat? Dat is moeilijk te zeggen. Wat men miste is mis schien het best te vangen onder de wat vage noemer artistieke potentie. De nog steeds vooraanstaande choreo graaf Leonide Massine, die in het voor vorige seizoen de instudering van deze meesterlijke balletpantomime van Michael Fokine aanzienlijk heeft verbe terd overeenkomstig de oorspronkelijke opzet, sprak bij die gelegenheid eens de verwachting uit, da'. Roriald Snijders tot de beste Petroesjka's sinds Nijinsky zou gaan behoren. Zover is het echter noi; lang niet. Zijn gebarenspel als de dichterlijke lede pop heeft weinig of niets symptomatisch het is duidelijk volgens voorgeschreven regels gericht, het komt nergens vandaan. Verdieping in de rolfiguur is het eerst noodzakelijke. Het daarboven uitgaande, de expressieve vormgeving, kan dan pas volgen. Leonie Kramer verscheen als de Ballerina op deze Russische kermis, met veel energie, met weinig berekening. Het type van de harteloze kokette ligt onge twijfeld binnen haar bereik. Naar mij dunkt is evenwel meer vertrouwdheid met de romantische traditie noodzakelijk om zeker in de parodistische pas de deux een „lichte" vrouw (zij is de enige in dit werk. die zich op de teenspits beweegt) als slechts oppervlakkig vermaak bege rend stuk speelgoed te kunnen verbeelden. De voorlopige tekortkomingen vielen te meer op, doordat Peter William Reilly aio de bestiale Moor een nauwelijks min der dan opzienbarende creatie leverde Ka- rel Shook vervulde de rol van de tove naar (of charlitan) met betrekkelijk wei nig fantasie. Niet vermeld werd dat de plaats van de zieke Irène de Vos als straatdanseres door Maria Bovet werd in genomen. Wim Vreeken onderscheidde zich als een der jonge koetsiers. Directeuren van Teylers Stichting en de leden van Teylers Tweede Genootschap te Haarlem hebben besloten evenals voor vorige jaren ook voor 1960 een prijsvraag uit te schrijven. Gevraagd wordt dit jaar de samenstel ling van een repertorium van de in Ne derland aan de dag gekomen muntvondsten daterend uit de periode 10001570. De prijs bestaat uit een gouden erepenning of een bedrag van 400 gulden, naar de keuze van de winnaar. Advertentie TONEEL Zaterdag 23 januari, Stadsschouwburg, 20.15 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Eerste liefde..", een blijspel van Paul Osborn, onder re gie van Ko van Dijk. Medewerkenden zijn o.a. Mary Dresselhuys, Ellen Vogel en Joan Remmelts. Zondag 24 januari. Stadsschouwburg, 20.15 uur: De Nederlandse Comedie geeft nogmaals een voorstelling van „Eerste liefdeonder regie van Ko van Dijk. Woensdag 27 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het „Rotterdams Toneel" geeft een voorstelling van ,,'n Hete Zomer avond", geschreven door Ted Willis, onder regie van Ton Lutz. Medewer kenden zijn o.a. Enny Meunier, Trees v. d. Donck, Ina van Faassen, Dönald .Jones en Pim Dikkers. MUZIEK Vrijda-g 22 januari. Concertgebouw 19.30 uurJeugdconcert o. 1. v. Marinus Adam, met medewerking van het N.Ph. O. Het programma vermeldt werken van Beethoven, H. Andriessen en drie delen uit „La Damnation de Faust" van Ber lioz. Maandag 25 januari, nieuw clubgebouw sportveld Kleverlaan, 20 uur: Het Aulos- blaaskwintet geeft een uitvoering van werken van Haydn. Vivaldi, Danzi, Mil- haud, Hindemith en Vredenburg. Het kwintet heeft de volgende bezetting: fluit: Martine Bakker, klarinet: Georg Pietersma, hoorn: Jaap Verhaar, hobo: Edo de Waard en fagót Joep Terwey. Maandag 25 januari. Concertgebouw, 20 uur: Tweede concert in de Meesterserie, door Robert Weisz. Op het programma staan werken van Schumann, Ravel en Beethoven. Dinsdag 26 jasiuari, Concertgebouw, 20.15 uur: Hel N.Ph.O. geeft het zesde con cert in de serie D, o.l.v. Edmond Appia, met medewerking van de violiste Ida Haendel. Op het programma staan wer ken van Rameau, Haydn, J. Binet, Lalo en Bartok. Donderdag 28 januari. Concertgebouw, 20 uur: Koor Katholiek Haarlem en het, Kon. Mannenkoor „Caecilia" geven een concert o.l.v. Albert de Klerk en Anton de Beer. Het N.Ph.O., de alt Aafje Hey- nis, de sopraan Annette de la Bye en de bas David Hollestelle, verlenen hun medewerking. - Dagelijks in 't Goede Uur, tot 25 januari: Klassiek grammofoonplateneoncert van werk van Schubert, Brahms -en Proko- fief. Van 25 januari tot 1 februari wer ken van Bach en Boccherini. AMATEURTONEEL Woensda-g 27 januari, gebouw St. Bavo, 20 uur: Het Friese gezelschap „Gysbert Japicx" geeft een opvoering van „Af rekening" van Jan Fabricius. Donderdag 28 januari. Stadsschouwburg, 20 uur: De Centrale Johez Vereniging geeft een opvoering van „Carnaval", een blijspel van Henk Bakker. VOLKSUNIVERSITEIT Maandag 25 januari, Frans Halsmuseum (ingang Groot Heiligland) 20 uur. Dr. C. P. Gunning, algemeen voorzitter De nationale tekenwedstrijd De Haarlemse jongen Kees Hak behoort tot de acht winnaars van KoninkrijkprU- zen in de Nationale Schrijf- en Tekenwed strijd, die door de Stichting „Amsterdams schriftmuseum" werd uitgeschreven ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Unesco-centrum In ons land. Kees Hak, uit de Zaanenlaan. zal vrijdag 29 januari zijn fiets eerste prijs in groep C van bovengenoemde wedstrijd uit handen van de minister van Staat dr. W Drees ontvangen in het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen in Amsterdam. Voor deze wedstrijd, waar de jeugd uit het gehele Koninkrijk aan mee kon doen. golden twaalf rijwielen als Koninkrijk- prijzen; voor alle tweede en derde prijzen zijn fototoestellen en tekenbenodigdheden beschikbaar gesteld. Aan de regionale prijswinnaars zijn zegelalbums, tekenbeno digdheden en vulpennen toegewezen. Romans: Bedford, Een erfenis; Jones. Het pi stool: Koolhaas. Gekke Witte en andere dieren verhalen: Olivia. Olivia: van het Reve. Twee mi nuten stilte: van Rheenen, Mijn vriendin Resa; Vestdijk, terug tot Ino Damman. De andere school; West. Advocaat van de duivel: Gaiser, Schluszball; Crone. My heart and 1: Fuller, Fan tasy and fugue; Strachan, No law in Illyria. Ontwlkkelingsboeken: Oegema van der Wal, Waarom dromen wij?; Campbell en Howard. A.merika heeft een ideologie nodig: Pressiegroe pen, de invloed der georganiseerde groepen op het maatschappelijk en politiek leven; Groen, Hamann en Schuijl, Organische scheikunde; Si mon. Waarom u bij het bridgen verliest; Olysla- ger. Vraagbaak voor uw Fiat; Luijk en Folkert- sma, Hoekstenen voor het bedrijfsbeheer; Lopez, La buona figliqla e La nostra pclle; Pirandello, Tutto per bene - Come prima, meglio di prima; Praga. La moglie ideale: Uyldcrt, Naar de vol tooiing. uit het leven van Albert Verwey: Stip, Zoo. zoo. nieuwe beesten van Trijntje Fop: van Thienen, Algemene kunstgeschiedenis, dl. 5 (lees zaal); Loosjes-Terpstra. Moderne kunst in Neder land; Wolfslag. Ik kan fotograferen; Schneer- son. Die Musikkultur Chinas: Junius Ingerman, Sluimerend paradijs: Schreiber. Tronen onder puin en zand; Bartstra en van Dis. Veertig jaar volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken; Verzijl. Homan rights in historical perspective; Carra. Giotto; Gramegna. Addio, mia bella, addio!. Hoe belangrijk in velerlei aspecten de vormen, waarin het christelijke geloof be leden wordt, mogen verschillen, alle be rusten zij op een zelfde grondslag, name lijk die van de Joodse religie, waarvan het Oude Testament een treffend getuigenis aflegt. De rooms-katholieke kerk, de pro testantse kerken met hun vele facetten, kleinere godsdienstige sekten, alle putten hun beschouwingen mede uit de Joodse bijbelboeken en zingen daaruit hun psal men. En onwillekeurig zijn zij verbonden in een, zij het dan betrekkelijke, eenheid, zelfs met de Joodse geloofsgemeenschap pen. Het is merkwaardig, dat het juist de mu ziek is, al of niet gebonden aan het woord, waardoor deze eenheid gevoeld en beleefd kan worden. Overtuigende bewijzen hier voor werden op de kerkmuziekavond ge geven, die donderdag onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring in de Wilhel- minakerk te Heemstede werd gehouden. Talrijke toehoorders van allerlei gods dienstige beginselen luisterden hier naar de vocale muziek, zoals deze wordt gezon gen in de Joodse, rooms-katholieke en pro testantse, in dit geval Nederlands-Her vormde, ere-diensten. De cantor-organist van de Wilhelmina- kerk Paul Chr. van Westering sprak in zijn inleiding voor deze avond, en verder bij zijn afzonderlijke besprekingen van de vertolkte geestelijke zangen, over de vele punten van overeenkomst der liturgische muziek bij de verschillende geloofsrichtin gen, een overeenkomst, die culmineerde in de aanbidding van de God van Israel. •Voor de samenstelling van het program ma had men zich gericht naar een litur gische orde, die in wezen terug te vinden is bij de Joodse, rooms-katholieke en her vormde ere-dienst en waarvoor zowel bij de synagogale als bij de kerkelijk rooms- katholieke en protestantse muziek ver schillende voorbeelden gevonden waren. Voor de aanvang van de dienst bestemde zangen: een Joods „Legadodius", een ka tholiek „Asperges me" en een „hervorm de" Psalm 51 waren bijvoorbeeld in één groep bijeengebracht en verder gezangen voor de „Inleiding" (Introïtus), schuldbe lijdenis lofprijzing en andere fasen uit de eredienst. De Joodse zangers kregen in de voorzan ger van de Liberaal Israëlitische Gemeen te te Amsterdam. Harry Eireira een voor treffelijke vertolker. Het parochiële man nenkoor van de O.L. Vrouw Hemelvaart- kerk fe Heemstede zong onder leiding van de organist-dirigent Louk Nelissen met uitnemende klankverzorging, natuur lijke ongedwongen ritmiek en dynamiek de rijk melodische Gregoriaanse mis-de- len. Èn het hervormd kerkkoor van de Wilhelminakerk vertolkte met toewijding uiteraard nog gebonden door de macht van het overheersende metrum, onder lei ding van Van Westering, psalmen en ge zangen uit de Nederlands hervormde bun del, eenvoudig en zuiver. In het tweede gedeelte van de avond werd aandacht geschonken aan de gezan gen voor huwelijks- en rouwdiensten, voor liederen over de Messias-verwachting en over de wederkomst van Christus. Voorts kwam het Magnificat (de lofzang van Ma ria) ter sprake. Naast enkele overeen komsten waren de verschilpunten nog al belangrijk, omdat hier uiteenlopende dog matische beschouwingen zich nadrukke lijker lieten onderscheiden. Een bijzonder evenement kwam met de knappe bespeling van de ramshoorn, het liturgische muziekinstrument van de synagoge, door Harry Ereira, die verder met het zingen van het Avondgebed voor een aangrijpend slot van de avond zorgde. Namens de Heemsteedse Kunstkring sprak mr. dr. H. Kahrel een dankwoord tot alle medewerkenden en tot het kerk bestuur voor zijn bereidwilligheid de Wil helminakerk voor deze uitvoering van kerkmuziek af te staan. P. Zwaanswijk Wereld-Federalistenbeweging Neder land, houdt een voordracht over het Wereldfederalisme. Woensdag 27 januari. Fans Halsmuseum (ingang Groot Heiligland) 20 uur. Lezing met demonstratie over elektronische muziek door ir. H. H. Badings. DIVERSEN Vrijdag 22 januari, Stadsilchouwburg, 20 uur. Voor leden van de Stichting voor Geloof en Wetenschap geeft het Am sterdams Toneelgezelschap „Nederlandse Comedie" een opvoering van „Joseph in Dotan", van Joost van den Vondel, onder regie van Johan de Meester. Vrijdag 22 januari. Brinkmann, 20 uur. De heer J. P. Petersma, jeugdpsychiater in Haarlem, houdt een inleiding voor de leden van de Bond ter Bevordering van de Belangen van Spastici (B.O.S.K.). Maandag 25 januari, Brinkmann, 20.15 tot 21.30 uur. Voor leden van de Stichting Geloof en Wetenschan houdt dr. Modes- tus van Straaten O.E.S.A. een voordracht, getiteld: „De betekenis van de antieke cultuur voor onze tiid. Maandag 25 januari, Brinkmann. 20 uur. Voor de leden van de Kennemer kring van de school voor Wijsbegeerte, spreekt prof. Wolfgang Struve. uit Freiburg oyer het onderwerp: „Der Ursnrung der Philo- sonhie aus dem Staun<m". Dinsdag 26 januari. Minerva Theater, 20.15 uur. Prof. dr. M. A. B«ek snreekt in de Wereldrrizieo-sserie over „Het oude en nieuwe Israël". Dinsdag 26 januari, café-restaurant Brink man. 20.15 uur: Voor de leden van de Nederlandse Genealogische Vereniging houdt de heer W. D. H. Rosier een lezing over het onderwern: „Refugiés". Donderdag 28 jr«-»»iari. gebouw Gedempte Oude Gracht 104 20 uur: Ds. F. J. Keja houdt een inleiding ter voorbereiding van kerkdag 1960. Donderdag 28 'anuari.Gebouw K.A.J., T.ineestraat, 20 uur. Voor leden van de Katholieke Arbeidersbeweging spreekt nater Berthold de la Haye over het onderwerp;„Hedendaagse Geloofsbe lijdenis". Donderde e 28 januari. Sociëteit „Trou moet Blu'cken". Bijeenkomst afdeling Haarlem van de vereniging „Dante Ali- eh'eri". Vriidag 29 iannari. an'a gymnasium Prin senhof. 14 15 uur. i"»*houder W F. Hao- né snreekt "oor de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen: Van Grafelijk ctriidnerk lot randciodelUk fijdDerk". 7aterda" van"" to< 23 50 uur is de .Tongerensoriëfeit Haarlem" geopend in hot gebouw op het sportveld aan de Kleverlaan. +ENTOONSTRÏ I INORN Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse. Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten. Dagelijks van 1115 uur behalve maan dag en eerste zondag van de maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, .lansstraat: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. 10 17 uur: zondagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden Dagelijks geonend van 1015 uur. des zondags van 1315 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 1012 30 en van 13 3017 uur. op zondagen van 14 17 uur. In 't Goede Uur: Tot 1 februari: F.xoosi- tie van tekeningen van Anje Zijlstra. Dagelijks geopend van 10 tot 22 uur Galerie ..Uittenhout". Kleine Houtstraat 41 tot 1 februari tentoonstelling van wer ken van de Rotterdamse kunstschilder J. J. van Oost. De expositie is dagelijks geopend van 1117 uur. Dr. Visser 't Hooft: „Het is prematuur om inzake de verhou ding van de rooms-katholieken tot andere kerken op sensationele gebeurtenissen te speculeren. Persoonlijk geloof ik zelfs, dat er inzake deze verhouding nog heel wat on officiële besprekingen nodig zullen zijn, en dat er eerst van Rooms-katholieke zijde wat minder verwarring over de oecumene moet zijn". Dit zei de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft, tijdens een rede. die hij woensdagmiddag in Driebergen heeft uit gesproken tijdens de viering van het tien jarig bestaan van het Nederlands Her vormd Seminarium, dat zoals de rector dr. H. Berkhof het noemde „een brug vormt tussen de universiteit en de pasto rie". Dr. Visser 't Hooft waarschuwde voor te hoog gespannen verwachtingen over het door het Vaticaan aangekondigde oecume nisch concilie. Men vergelijkt veelal de rooms-katholieke kerk met de Wereld raad, zo zeide hij, maar dat is onmogelijk, daar de Wereldraad géén kerk is zoals de rooms-katholieke, maar een gemeenschap van kerken. Inzake het oecumenisch contact met Rusland deelde dr. Visser 't Hooft mee, dat er bij de Russische kerk en.ook die in de Baltische landen een grote openheid voor gesprek en veel belangstelling voor de Wereldraad van Kerken is aangetrof fen. Het Haarlemse gemeenteraadslid de heer P. W. Voskuilen (Arb.) heeft schrif telijk de volgende vragen aan het college van Burgemeester en Wethouders gesteld: 1. Heeft uw college kennis genomen dat er géén overeenstemming is bereikt op vrijdag 15 januari jl. in een vergadering van het Centraal Orgaan van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten en de ambtenarenorganisaties, betreffende een salarisverhoging? 2. Zo ja, is uw college dan niet van me ning dat op zeer korte termijn plaatselijk overleg gepleegd moet worden met de commissie van Overleg onmogelijk blijkt? 3. Is Uw college niet met mij van me ning dat, gezien de huidige ontwikkeling, het salaris-voorschot welke in de raads vergadering van 13 januari jl. is behan deld. en waarin onze raad onvoorbereid een beslissing heeft genomen, niet weten de dat op 15 januari centraal overleg ge pleegd zou worden, opnieuw aan de orde gesteld dient te worden in de eerstkomen de raadsvergadering van 3 februari a.s.? De Haarlemse Modernistensociëteit „Xe no" heeft een nieuw bestuur. Nadat de heer Kuilboer als voorzitter had bedankt, heeft nu ook de secretaris/penningmeester de heer W. van Gennip zich uit het be stuur tefuggetrokken. De heren E. van Caspel en T. H. M. Heezen hem nu de leiding van „Xeno" op zich genomen. In afwachting van een officiële bestuursver kiezing zijn de bestuursfuncties voorlopig als volgt verdeeld: F. van Caspel, secre taris-penningmeester en T. H. M. Heezen, programmaleiding. Het ligt in de bedoeling om in de socië teit aan het Stationsplein in Haarlem in de toekomst een jazzconcours, exposities en filmavonden te houden. Voor de komende week is een program ma samengesteld, waarbij zaterdag 23 januari om twee uur een thé-dansant, met medewerking van de Kees Kuyt-combo. Donderdagavond 28 januari om acht uur zal in het wijkgebouw, Gedempte Oude Gracht 104 te Haarlem onder auspiciën van de colleges van ouderlingen en diake nen van de Nederlands hervormde kerk, de Hervormde Vrouwendienst, „In Dienst der Kerk" en de Oecumenische Raad een bijeenkomst ter voorbereiding van de kerkdag worden gehouden. Ds. F. J. Keja zal spreken over de on derwerpen: „Waarom kerkdagen?", „Waarom vorming van gemeenteleden?", „Hoe kwam het kerkdagboekje tot stand?" en „Hoe kan dit het best in het leven wor den gebruikt?". De avond wordt geopend door en staat onder leiding van ds. Joh. Bronsgeest, voorzitter van de centrale keekeraad. Na de pauze zal een forum onder leiding van ds. Keja vragen beantwoorden. In dit forum hebben verder zitting mevrouw H. W. ter Haar Romeny-Degenaars, ds. W. M. van Asperen en de heren T. Teitsma, J. F. Boegborn en J. Prikkel. Donderdagavond heeft het Spaarndams Jeugdtoneel met ongeveer dertig kinderen onder leiding van mevrouw N. de Vries in het wijkgebouw te Spaarndam een opvoe ring gegeven van „Greetje, de bezembind ster". De goedgevulde zaal heeft door her haaldelijk applaus uiting gegeven aan haar waardering voor het gebodene. Na de voorstelling werd mevrouw De Vries op hartelijke wijze door de heer F. F. Gaartman toegesproken. Hij prees haar voor de wijze waarop zij in haar vrije tijd een grote groep kinderen tot aardige prestaties wist te brengen. Twee kinderen van de groep boden ver volgens „tante Nel" zoals mevrouw De Vries door de kinderen wordt genoemd een fraaie fruitmand aan. De uitslag van de donderdag in het No tarishuis te Haarlem gehouden veiling van huizen luidt: KL Houtstr. 34 zw. en rd. 17.000 opgehouden. KL Houtstr. 30 zw. en rd. 37.015 T. Waterbolk. Dijkstraat 3 4700 H. I. v. Goor q.q. Oranje Nassau- laan 86. Overveen niet geveild. 2e Emma- straat 26 niet geveild. De Genestetweg 17 Bloemendaal niet geveild. Lorentzplein 7 t 32.000 aangehouden. Schoolstraat 6 Zand- voort 7000 Attema q.q. Koninginneweg 8 Zandvoort 9200 W. H. Ofeigssen. Maert v. Heemskerkstr. 28 niet geveild. Amster- damsevaart 90 zw. en rd. niet geveild. Riouwstraat 6, Haarlem 5140.J. Bruijn. Nieuws in het kort Geen spreekuur. De burgemeester van Zandvoort is verhinderd woensdag zijn wekelijks spreekuur te houden. Discussie-avond. De loon- en prijs politiek zal het centrale punt vormen van een discussie-avond, welke de afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid op woensdag 27 januari zal beleggen met drs. D. Roemers, voorzitter van het N.V.V., in de tuinzaal van het cafétaria aan de Binnenweg te Heemstede. Vicaris. Bij de hervormde gemeente van Lisse is de hoer J. Mansvelt uit Rotter dam benoemd als vicaris. Jeugdvorming. Op vrijdag 29 januari zal rector Bovmans, de geestelijk adviseur van de Nederlandse Katholieke Sportbond, in de kantine bij het sportterrein aan de Kleverlaan in Haarlem des avonds om acht uur voor de Haarlemse Sportraad spreken over „De betekenis van de sport voor de vorming van de ieugd". Filmavond. Op de bijeenkomst van de sectie vrije jeugdvorming in Xeno aan het Stationsplein in Haarlem zal op 3 februari des avonds om 20.45 uur de film ..Momma don's allow" gedraaid worden. Jaarvergadering. De afdeling Benne- broek van de Katholieke Arbeidersbe weging houdt maandagavond haar jaarver gadering in het r.-k. verenigingsgebouw. De uitgebreide agenda vermeldt onder meer verkiezing van een voorzitter, aan- -•ezion de heer Z. Mesman zich niet her kiesbaar stelt.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9