Belangrijk proefschrift over het vreemdelingenverkeer Nederland is toeristisch een onderontwikkeld gebied Contact tussen Zuidmolukse leiders en Permestabeweging Bollenreizigers rijden in het buitenland hun eigen rallye Gebit stuk? Nu in zee....? Brrr.... $l!2g?h Pcclamc J. KITS Cantate 72 RASHONDENLIEFHEBBERS FINANCIERING H. M. Vellinga YilJfcrsX Propaganda verbeteren Verzoeningsresolutie in Straatsburg Ir. Binaghi hield zich op de vlakte Ziekenhuis nodig in Haarlemmermeer ZATERDAG 23 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Fransen onthielden zich Verkopen onder moeilijke omstandigheden Weekend- menu FRANS ENGELS DUITS „de Lantaern" ia delKoite Veemarkt Leiden Schatplichtigen in Oost- Oeganda doden stam hoofden Amateur fotografenclub „De Bloembollenstreek" Landbouwbevolking in Haarlemmermeer niet meer dominerend Interkerkelijk Evangelisatie Comité EIJZ0NDEPE OPWEKKINGSSAMENKOMST Ds. Leenhouts De omsingeling doorbroken 1 gulden betalen! 1.25.000.-halen? GENEZINGSDIENST Gymnastiekvereniging „Concordia" Valse vrede met Rome Ware vrede met Christus De ISIS 5Z De heer M. C. Tideman verkreeg hedenmiddag de graad van doctor in de econo mische wetenschappen aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotter dam op het proefschrift „De economische betekenis van het vreemdelingenverkeer voor Nederland", promotor was prof. dr. L. M. Koyck. Dr. Tideman heeft drie jaar lang aan dit proefschrift, een eerste volledige studie op dit gebied, gewerkt. Naar deze studie is door verkeers- en vervoersorganisaties en ondernemingen in spanning uitgekeken. Grote vervoersmaatschappijen op het gebied van luchtvaart, scheepvaart en spoorwegen hebben honderden exemplaren van dit bijna tweehonderd pagina's tellende studiewerk aangeschaft. Dr. Tideman heeft analyses gemaakt van de omvang van het al of niet geregis treerde vreemdelingenverkeer in Neder land. Hij nam daarbij 1954 en 1958 als ba sisjaren, waarbij voor het laatste jaar de invloed van de Expo werd geëlimineerd. Bij de berekening van de inkomsten uit het vreemdelingenverkeer betrok hij niet de grensaankopen, wel echter de goede renaankopen van buitenlandse bezoekers hier te lande. Daarmee wilde hij tevens aantonen welke voordelen het zakenleven buiten de dienstverlenende bedrijven voor vervoer, logies, vermaak en verteringen van het vreemdelingenverkeer trekken. Hij week daarbij af van de door de Neder landse Bank gevolgde methode, die de goederenaankopen bij de normale uitvoer onderbrengt. Vandaar, dat dr. Tideman eerder aan een „actieve toeristische ba lans" toekomt, dan de Nederlandse bank. De schrijver heeft voorts een onderzoek naar een markt voor het vreemdelingen verkeer in West-Duitsland, Zwitserland, de Verenigde Staten (en het eigen land) voor Nederland ingesteld. Daarnevens heeft hij methoden ter bevordering van het vreemdelingenverkeer en de toekomst mogelijkheden ervan bekeken en zoveel mogelijk berekend. Achter bij andere landen Voor de jaren 1965 en 1980 is dr. Tide man op grond van de thans bekende feiten en gegevens tot voorzichtige prognoses ge komen. Hij concludeert, dat ons land op het gebied van vreemdelingenverkeer een „onderontwikkeld gebied" is. Ondanks ge stegen ontvangsten zijn deze elders in Europa in de laatste tien jaar hoger ge weest, terwijl hier het consumptieprijs peil steeg en het prijswezen in de Horeca bedrijven nog sterker. In 1958 leverde het vreemdelingenverkeer 1,8 percent van de ontvangsten van de betalingsbalans op, hetgeen minder is, dan in andere Europe se landen. (België 3, "West-Duitsland 3,9 percent Betekenis voor handelsbalans Dr. Tideman stelt dat de omvang van het inkomende en uitgaande vreemdelin genverkeer veel groter is, dan wordt be seft hetgeen de „ruimtelijke problema tiek" in het licht van de te verwachten ontwikkeling als knelpunt naar voren brengt. Hij verwacht dat het saldo van het in hotels etc. logerende vreemdelingen verkeer in 1980 ongeveer 1,2 miljoen per sonen zal zijn 0,7 miljoen in 1965 bij een dagbezoek van 25 miljoen in 1980 en 13 miljoen in 1965. Hij wijst op het belang van vreemdelingenverkeer uit West-Duitsland en de Verenigde Staten, waarmee ons land doorgaans een passieve handelsbalans heeft, waarop het tekort door dienstver lening en enigermate ook door vreemde lingenverkeer gecompenseerd kan wor den. De Nederlandse detailhandel heeft in 1958 ongeveer 130 miljoen gulden aan aan kopen van toeristen verdiend naast de „grensverkopen" ad 300 miljoen gulden. Weggegooid geld Dr. Tideman meent, dat de wervingsap- De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft zich uitgesproken voor een regeling van de economische be trekkingen in Europa door middel van een douane-unie of vrijhandelszone, waarin al le leden van de O.E.E.S., en, als zij dat wensen, ook de Verenigde Staten en Cana da, samenwerken. Met deze formule meent de Assemblee een compromisop lossing te hebben gevonden voor de twee stromingen die er bestaan: de door de E.E.G. gewenste samenwerking in Atlan tisch verband (dus met de Verenigde Sta ten en Canada) en de door de kleine vrij handelszone van de zeven bepleitte zui ver Europese oplossing. De resolutie, opgesteld door de econo mische en politieke commissie van de As semblee is vrijdag aangenomen met 87 stemmen voor, bij 18 onthoudingen. De onthouders waren de Fransen, de Belgi sche socialist Dehousse en een Italiaan. De Fransen onthielden zich, naar een van hen verklaarde, omdat de in de resolutie genoemde douane-unie of vrijhandelszone als organisatievorm voor de economische samenwerking de Verenigde Staten zal afschrikken, waardoor dus in feite toch de nadruk op de zuiver Europese oplossing valt. De resolutie gaat voort in een beginsel verklaring van de twintig leden en geas socieerde leden der O.E.E.S., waarin zij verklaren de door de Assemblee gesugge reerde oplcssing te zullen nastreven. De beginselverklaring zal bij de nationale par lementen moeten worden ingediend. Volgens de Assemblee moet de gereor ganiseerde O.E.E.S. ter zijner tijd volledig kunnen profiteren van de ervaring die de O.E.E.S. in de afgelopen tien jaar heeft opgedaan. De raadgevende vergadering zou de parlementaire controle over de nieuwe organisatie moeten krijgen, voor zover de economische belangen van de vijftien leden van de raad in het geding zijn. Ten slotte meent de Assemblee nog dat in afwachting van de reorganisatie van de O.E.E.S. een bureau moet worden inge steld voor behandeling van klachten over handelsbelemmeringen in het Europese verkeer. Dit klachtenbureau, waaraan de Verenigde Staten en Canada dienen mee te werken, zou tevens de weg moeten effe nen voor een geünificeerde handelspoli tiek. paratuur voor het vreemdelingenverkeer (de A.N.V.V.) aanzienlijk verbeterd moet worden en dat veel meer middelen door overheid en bedrijfsleven beschikbaar moeten worden gesteld. Het bedrag van drie promille van de inkomsten van Ame rikaanse toeristen, dat aan werving in de Verenigde Staten wordt besteed, acht hij weggegooid geld", vooral in vergelij king met de bedragen, die ons omringen de landen aan de propaganda besteden. Vakantiespreiding ofwel seizoenverlen ging met klimatologisch gesproken de maanden juni en mei acht dr. Tideman bijzonder aanbevelenswaardig gezien tegen een te verwachten stroom van toe risten, die hij voor 1965 schat op vier mil joen mensen die in hotels en dergelijke en bij familie en relaties logeren. In 1980 komt hij tot 7 miljoen personen. Hij ba seert zijn berekeningen mede op toene mende welvaart in de door hem bestu deerde landen, waardoor het budget voor vakantiebestedingen zelfs onevenredig zal stijgen. Grote investeringen nodig Dr. Tideman komt voorts tot de bereke ning, dat ons land tot 1965 veertig miljoen gulden in 2700 hotelbedden zal moeten in vesteren en tot 1985 2555 miljoen gulden voor 17.000 hotelbedden. Voor 3000 jeugd herbergbedden zal tot 1985 1,7 miljoen gulden moeten worden geïnvesteerd en in 300.000 kampeerbedden 120 miljoen gulden tot 1965 en voor 600.000 kampeerbedden 240 miljoen gulden tot 1985. Naar zijn me ning gaat de voornaamste wens van het komende toerisme uit naar eenvoudige, modern-hygiënische accommodatie. President van IC AO zei niets over landingsrechten in V.S. (Van onze Haagse redacteur) Ir. Walter Binaghi, de president van de Internationale organisatie voor de burger luchtvaart (I.C.A.O.), die vrijdag uit Mon treal naar Nederland kwam gevlogen om in de Rolzaal van het Haagse Binnenhof de gouden Edward Warner-medaille aan mevrouw S. J. Plesman-Van Eijk uit te reiken, is een voorzichtig man. En daar om liet hij zich, in zijn van 74 regeringen afhankelijke positie, beslist niet uit over het al of niet gerechtvaardigd zijn van de Nederlandse verlangens naar landings rechten aan de Amerikaanse westkust, hetgeen toch wel de belangrijkste vraag was welke hem door Nederlandse journa listen gesteld kon worden. Bij wijze van troost kregen zij te horen, dat Nederland voldoende is toegerust voor het ontvangen van straalvliegtuigen. Dat is veel meer dan van andere landen kan worden gezegd, welke door gebrek aan geschoold personeel en financiën niet door straalvliegtuigen kunnen worden aangedaan, hetgeen uiteraard de rentabi liteit van de jets nadelig beïnvloedt. Nu heeft de Internationale organisatie voor de burgerluchtvaart als gespecialiseerde in- instelling van de Verenigde Naties een technisch hulpprogramma voor het bij staan van die landen opgeste'ld. Voorts heeft de I.C.A O. een gemeenschappelijke grondorganisatie opgebouwd voor de Noordatlantische route, waarin de deel nemers naar rafo van hun frequentie deelnemen, Nederland draagt in de kosten op het ogenblik tien percent bij. Een der gelijke gemeenschappelijke grondorgani satie wordt ook in andere delen van de wereld nagestreefd. Regionale oplossingen Ir. Binaghi gaf te verstaan, dat hij per soonlijk voorstander is van multilaterale overeenkomsten op dit gebied, maar dat het bilaterale getij duidelijk overheerst. De president van de I.C.A.O. zocht het dan maar het liefst in regionale oplossingen, zoals Air Union, een op handen zijnde combinatie in Zuid-Amerika, een mogelij ke Panarabische concentratie en dergelij ke, waarbij hij overigens hoopte, dat het dan geen strijd van blok tegen blok zal worden. De noodzaak om tot een zo economisch mogelijke exploitatie van de straalvliegtui gen te komen, maakt deze samenwerking onontbeerlijk. Of er door het nieuwe en grotere type vliegtuig, dat bovendien door de enorme snqlheid en de eenvoudiger technische verzorging meer vluchten bin nen dezelfde tijd kan maken dan het pro pellertoestel, overcapaciteit zal ontstaan kon ir. Binaghi niet zonder meer verkla ren. Er is ook een grotere belangstelling van het publiek voor het luchtvervoer en het vraagstuk van de overcompleet ra kende „traditionele" luchtvloot, die trou wens naar de vrachtsector afvloeit, lost zichzelf op. De president van de I.C.A.O. gaf bovendien de geruststellende verze kering, dat de tariefconcurrentie niet heeft geleid tot een aantasting van de vei ligheid De zorg voor de veiligheid blijft bovenaan het programma van de I.C.A.O. staan, voor de economische desiderata, hoe belangrijk die op zichzelf ook zijn. De vertegenwoordiging van de Repu bliek der Zuid-Molukken in Nederland heeft een politiek manifest uitgegeven, waarin o.a. te lezen staat: „Herhaaldelijk heeft men de politieke leiders van de R.M.S. (Republiek der Zuid-Molukken) in het buitenland geadviseerd tot een nauwe samenwerking te komen met de verzets beweging op Sumatra en Celebes, zoals die geleid werden en ten dele nog worden door de zg. P.R.R.I., de Indonesische re volutionaire regering. We hebben derge lijke voorstellen steeds van de hand gewe zen, omdat er naar onze stellige overtui ging geen enkel wezenlijk verschil bestaat ten aanzien van het vraagstuk van de (Van onze medewerker voor bloembollencultuur Ergens in Engeland in een klein plaatsje zaten twee gestrande „bollenreizigers" in een minuscuul hotelletje. Ze hadden het dorp met veel tobben op een spiegelgladde weg in een sneeuwstorm kunnen bereiken en dronken een glas bier op de goede af loop. Ze waren op een stuk van honderd meter vijf auto's gepasseerd, die zielig verlaten in de hopen sneeuw aande kant van de weg stonden. Ze begonnen zich net behaaglijk te voelen toen er een verkleum de jongeman uit Hillegom binnenstapte, dik onder de sneeuw. Het huilen stond hem nader dan het lachen, want hij was voor het eerst voor zijn zaak op reis, moest met de trein en verder drie kwartier lopen in de sneeuw. Ook dat hoort bij het bollen verkopen. Piet trof het slecht dit jaar in Zweden. Hij zat in het midden van het land, waar het om en nabij de twintig graden vroor en stormde, was van de weg gegleden, had uren staan tobben om zijn auto uit de sneeuw te krijgen en had geen bol ver kocht, omdat hij er geen tijd voor had ge had. Zijn verloofde kreeg een wel zeer ge deprimeerde brief. Maar half februari komt hij weer naar huis. Een andere reiziger in Zweden kreeg op een gegeven ogenblik de goede raad van de hotel-portier om maar binnen te blij ven, want het vroor dertig graden en dan moet je je neus maar niet buiten de deur steken. Hij is in zijn hotel gebleven, be seffend dat hij meer kans had op bevrie zing van de ledematen dan op het verko pen van bollen. Wij luisteren graag naar de reportages van de Rallye de Monte Carlo en vinden het stoere kerels, die al die moeilijkheden durven trotseren. Maar overal in de we reld trekken mensen rond die het beroep van vertegenwoordiger hebben gekozen en dikwijls vele moeilijkheden moeten trot seren. Het eigenaardige is dat je hen spe ciaal moet vragen naar de moeilijkheden op de weg. Ze accepteren dat als normaal en ze slaan zich er wel door. Uit zichzelf beginnen ze er nooit over. Je moet de bol len nu eenmaal van januari tot mei ver kopen en dat is meestal de slechtste tijd van het jaar. In geheel Europa en Ameri ka. In de Verenigde Staten kan het ook best spoken, want ook daar raken bollen reizigers wel eens geïsoleerd of inge sneeuwd. Veel erger vinden deze mensen de soms zo troosteloze eenzaamheid. Ze komen in de kleinste hoeken en gaten van alle lan den. Waar maar bloemisten wonen die bloemen forceren, zijn ze in de eerste maanden van het jaar te vinden. Door de week zitten ze dikwijls 's avonds in kleine hotelletjes, alleen in de gelagkamer of op hun kamer, administratief werk te doen en brieven aan de baas te schrijven. Aan het eind van de week wacht dan geen warm huis, maar weer een hotel. Is het wonder dat ze overal in de wereld vaste pleister plaatsen hebben, waar ze collega's of vrienden kunnen vinden? Er is niet zelden de opmerking gemaakt, dat „die bollenreizigers geen culturele evenementen bezoeken", dat ze tijdens hun reizen niet voldoende aan hun ontwik keling werken en maar grote verhalen vertellen van wat ze allemaal uitgespookt hebben in café's en andere gelegenheden des vermaaks. Of dat ze gaan zitten kaar ten, als er meer dan twee of drie man el kaar ergens ontmoet. Eén weerlegde dit verwijt met de opmerking, dat hij het iedereen te doen geeft om na een week gladde wegen, moeizame gesprekker over de verkoop van bollen met mensen van de hoogste tot de laagste trap van ont wikkeling naar een of andere culturele manifestatie te gaan, met de bollenverte- gen woord igers. Dit jaar hebben ze het helemaal moei lijk. Doordat de bloemen zo gemakkelijk in bloei komen is er veel aanbod op de markten, de prijzen zijn dus laag, soms te laag. Maar de bollen moeten, gezien de verwachte krappe aanvoer in de zomer nog duurder worden aangeboden dan ver leden jaar. De verkoopsgesprekken gaan dan echt niet van het leien dakje. Niet zelden staan ze binnen de vijf minuten weer buiten de warme broeikas. „Kom nog maar eens terug als de bloemen-prij- zen beter zijn". Ze kruipen weer in hun auto en rijden van het ene gehucht naar het andere dorp. Straks als de lente de winter van de we gen heeft geveegd, de motor weei zoemt en het orderboek vol raakt, dan is de na righeid vergeten. Het is maar goed ook, want anders stierf de bollenreiziger gauw uit staatsstructuur van Indonesië tussen de politieke opvattingen en het streven der P.R.R.I. leiders en die van het Sukarno- regime. Wij hebben ook niet geschroomd om in ons politiek manifest van maart 1958 te verklaren, dat deze z.g. Indonesische te genregering in haar beleid door valse, on juiste overwegingen geleid werd, hetgeen haar val onvermijdelijk zou maken. Aanvankelijk leek het, alsof de leiders van P.R.R.I. en Permesta, die zich oor spronkelijk een onderdeel van de P.R.R.I. voelde, met hun voordelig handeldrijven op het buitenland en hun militaire succes sen, hun doel zouden bereiken. Men ver zuimde echter, aan de strijd een stevige rechtsbasis te geven. Men verzuimde ook rekening te houden met de sterk variëren de geaardheid van de diverse bevolkings groepen van de archipel. Nu dit getij gekeerd is, voelen sommi gen, zeer zeker de Permesta-leiders, het grote gemis van zo'n rechtsbasis, terwijl ook de overtuiging, die altijd de onze ge weest is, veld wint dat de krachten le ven in de diverse volkeren en niet in een gefingeerde politieke eenheid. Het stemt ons dan ook tot grote tevre denheid te kunnen verklaren dat de lei ders van de R.M.S. zijn benaderd door de leiders van de Permesta in het buitenland. Deze week heeft een belangrijke bespre king plaats gehad tussen de leiders van de Permesta in het buitenland en de poli tieke leiders van de R.M.S. Bij dit gesprek is duidelijk gebleken, dat het in het ernstige voornemen ligt van de Permesta-leiding, zo spoedig mogelijk te voorkomen tot de proclamatie van een soe vereine en onafhankelijke republiek op Noord-Celebes. Verder is gebleken dat de Permestaleiders bereid zijn. de R.M.S. als een soevereine en onafhankelijke repu- bleik te erkennen, zodra zij zelf de stap tot hun eigen proclamatie gedaan hebben, aldus het manifest. Met grote dankbaarheid ge ven wij kennis van de geboorte van onze zoon ROBERT ALEXANDER H. D. WILLEMS T. WILLEMS-GÜNDEL Paramaribo. 22 januari 1960 Ankielaan 1. Op de 20e januari 1960 werd tot hoger Leven ge roepen. mijn zeer geliefde man en onze lieve vader en grootvader GOSSE BOUMA op de leeftijd van bijna 84 jaren. Haarlem: M. E. Bouma-Luymes Wassenaar: J. Bouma T. Bouma-Arentshorst Haarlem: G. Veth-Bouma P. Veth Arnhem: A. Bouma T. Bouma-Boon en kleinkinderen. Overeenkomstig de wens van de heengegane heeft de teraardebestelling he den in alle stilte plaats gevonden. Haarlem, 23 januari 1960 Granidastraat 23. Verzoeke geen bezoek, geen rouwbeklag. Enige kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm, voozien van de H. H. Sacramenten der Stervenden onze lieve tante PETRONELLA LODEWINA ALKEMADE-VAN RIJN in de ouderdom van 91 jaar. Th. Alkemade A. P. Alkemade. Haarlem, Brouwersstraat 129. De H. Mis van Uitvaart wordt opgedragen maan dag 25 januari te 9 uur in de Parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart te Heemstede, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof, aldaar. H. G. Huibregtse- Meijerink Kinderarts Schouwtjeslaan 25. Tel. 15776 MAANDAG GEEN SPREEKUUR W. van der Noordaa PRAKTIJK HERVAT Restaurant „T HEERENHEK' Houtplein 12 Tel 14796 Kervelsoep Steak americain, brussels lof Poire belle Hèlène f 5,- examens opL alle prakt. KLIPP's TALENSCHOOI Kleverparkweg 142, Tel. 61714 Oudhollands Eethuysje Exclusieve sfeer Menu 6.50 Westlandse groentensoep Champignons pasteitje Reebout met mandarijnen compote Bombe Beatrix FRANKESTRAAT 33 Telefoon tafelreservering 13527 U kunt er op wachten! TETTERODESTRAAT 36 Telefoon 19734, Kleverpark Bij vonnis van de Arrond.- Rechtbank te Haarlem van 19 januari 1960 is H. J. Mus man, beherend vennoot van de schoenenzaak Brabants Schoenenhuis H. Driessen Co.. C.V., wonende te Sant poort, Brederoodseweg 68. in staat van faillissement ver klaard. met benoeming van de E.A. Heer Mr. L. W. M M. Drabbe tot rechter-com- missaris en aanstelling van Mr. J. F. Jansonius, Heren weg 178 te Heemstede tot curator. Academie Moderne beroepen voor vrouw en man. Aanvang nieuwe cursussen SCHOONHEIDSSPEC. Examen ondeï- Rijkstoezicht (Erk. S.T.I.V.A S-school) Manicure, Elektr. ontharen Pédicure, Orthopedie MANNEQUIN-FOTOMODEI (Gratis testles) Nicolaas Witsenstraat 5 Amsterdam-C. - Telef. 33994 Vraagt gratis prospectus KUNSTGEBITTEN Spoedreparatie in 1 uur gereed Leidsevaart 82 - Telef. 15634 Zoetjes deinen in een bad warm zeewater van de Cóte d'Azur is een heel serieus middel tegen het knagen van de tand des tijds. Het Noord- zee-water is ook 's zomers meest nog te koud, de huid verzet zich en sluit ook de goede dingen buiten. Lauw warm zeewater echter wordt opgezogen als door een spons. Rheumatiek, aderverkalking, nervositeit, depressie, angst etc. kunnen door een kuur verdwijnen. Kuren reeds v.a. 35.—. Spreekt U eens met: Mia Niessen, Floraplein 18, Telefoon 13796. bel-15516 Mfittca Oitetrpta litvacriar Aanvoer: 5 stieren, 45 melkkoeien, 250 vette koeien, 30 varekoeien, 39 vette kalve ren, 81 nuchter kalveren, 80 vette schapen, 2.333 vette lammeren, 37 varkens (zeugen), 336 schrammen, 634 biggen, 2 geiten. Totaal 3.872 dieren. Notering: melkkoeien 800 tot f 1150, vette koeien per kg schoongewicht 2,70 3.20, varekoeien 450f 900, vette kal veren per kg levend gewicht f 2.203,10, nuchtere kalveren per kg levend gew. 1.151,60, nuchtere kalveren per stuk 3565, vette schapen 75102.50, vette lammeren 70—100, drachtige zeu gen 250350, schrammen f 7090, biggen 4044 tot 50. Handel: voor melkkoeien rustig, vette koeien matig, varekoeien kalm, vette kal veren kalm, nuchtere kalveren matig, vette schapen en vette lammeren rustig, zeugen, schrammen en biggep redelijk. KAMPALA (UPI) De relletjes in Oost-Oeganda zijn vrijdag beëindigd: de opstandige stamleden van de Bakedi heb ben namelijk alle stamhoofden, die hen dwongen belasting te betalen, gedood. Thans bewerken de krijgers weer rustig het land. De afgelopen week is echter een tiental personen vermoord, honderden ge wond en talrijke huizen vernield. In veel gevallen werden de te velde staande ge wassen van de stamhoofden verbrand en hun vee gedood. Lis se De amateurfotografenclub „De Bloem bollenstreek" heeft vrijdagavond in Lisse een vergadering gehouden met een twee ledig doel. Ten eerste om het wel en wee van de vereniging te horen over 1959 en ten tweede om te luisteren naar een voor dracht met kleurendia's van de heer Heij- broek uit Sassenheim over een door hem gemaakte reis door Frankrijk. Uit het jaarverslag van ir. J. v. d. Vee ken, secretaris, noteren we dat het leden tal in-1959 een grote teoneming vertoonde, zodat het ledental nu 65 bedraagt. II aar le mm er me er In het statistische kwartaaloverzicht van de gemeente Haarlemmermeer wordt gewezen op de behoefte aan een zieken huis in deze gemeente, die wordt gety peerd als een door grote steden beïnvloed industrialiserend platteland. Met becijfe ringen wordt aangetoond dat in Hoofddorp tweehonderd ziekenhuisbedden op hun plaats zijn. Daarbij wordt er rekening mee gehou den dat mensen uit de randgebieden van dc gemeente georiënteerd zijn op omlig gende steden. Geraamd wordt dat in 1970 een behoefte aan 255 a 288 ziekenhuisbed den bestaat. Er wordt cp gewezen dat als gevolg van het steeds drukker wordende verkeer het aantal ongelukken op de weg nog voortdu rend stijgt. Het verkeer in Haarlemmer meer eist meer slachtoffers dan het lands- gemiddelde aangeeft. In het als altijd zeer lezenswaardige statistische kwartaaloverzicht van de ge meente Haarlemmermeer is een beschou wing opgenomen over de ecnonomische en sociale structuur van de bevolking. Hier in wordt aangetoond dat de agrarische be volking in Haarlemmermeer weliswaar belangrijk is, maar geen dominerende po sitie inneemt Nog geen 21 percent van de inwoners is namelijk in de landbouw werk zaam. Van de dorpen heeft Nieuw-Vennep nog een grote groep bewoners die in de land bouw werkt. Zwanenburg is het minst agrarische dorp. Verder is het agrarische element uiteraard sterk in de tussen de dorpen liggende gebieden. Van de bevolking bestaat bijna 49 per cent uit arbeiders, ruim achttien percent heeft een zelfstandige positie in de land bouw, nijverheid of dienstenverlenende sector In deze laatste bedrijfstak werken ruim 36 percent van de inwoners. BURGERLIJKE STAND BENNEBROEK. OVERLEDEN: A. Stark, oud 86 jaar, wed. v. J. de Glopper (vrouw). MAANDAG 8 uur BEGIJNHOFKAPEL ZANGDIENST v.a. 7.30 uur „ALLES MOGELIJK DEGENE DIE GELOOFT!" Over dit onderwerp spreken Ds. J. G. VAN HOOGSTRATEN, Ned. Herv. pred. te Stadskanaal Ds. J. v. PETEGEM, Pinkstervoorganger te Zwaagwesteinde (Fr.) De beide predikanten zullen behalve spreken ook enige liederen voor ons zingen. Na afloop van de dienst is er gelegenheid tot persoonlijk gesprek. MET ZIEKEN EN BELADENEN ZAL WORDEN GEBEDEN spreekt zondagmorgen 10 uur ih' de Etim Kapel, Paul Krugerstraat 36, Haarlem-N. Onderwerp: Zuiderkapel, Zuiderstraat 15 Zondag 24 januari. 10 uur: 5 uur: Ds. J. Visser 8 uur: Jeugdsamenkomst. Spr.: Dr. Hardenberg, die als zendingsarts naar Vietnam gaat. OPROEP De houder van polis no. 621475 van de Nationale Le vensverzekering-Bank N.V te Rotterdam, wordt opge roepen zich bij de Directie van de Nationale te melden vóór 31 januari a.s., aange zien anders ingevolge art. 12 een duplicaat zal worden afgegeven, waardoor de oor spronkelijke polis waardeloos wordt. Gak. d fl. Min. Just. <1.d. 25-11-59 SUS- LOTEN hebben 5 coupons. Voor I. 1 .'5 mill W luns Uw winkelier heeft die S U S - loten I Giro 1961 SUS- Rotterdam va itaaO o ubi jqdo 000 0? HAARLEMS BACH-ENSEMBLE ZONDAGAVOND 7 UUR „Alles nur nach Gottes Willen". Voorganger: Ds. R. B 13 L BAKENESSERKERK GEESTELIJK CENTRUM STICHTING DE GROTERE WERELD Maandagavond 25 januari 1960 te 8 uur in gebouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat 74 Toegang vrij Op onze ritmische afdelingen is nog plaats voor enkele nieuwe leden. Beginnelingen: vrijdagavond 19.1520.15 uur. Gevorderden: vrijdagavond 20.1521.30 uur. Zaai: H BS. B, Gedempte Voldergracht Moderne ritmische gymnastiek onder leiding van lerares met academische opleiding. IN 1961: VIERING 75-JARIG BESTAAN Drie voormalige r.k. priesters spreken Gezamenlijk zondagavond in de Gerefor meerde Wilhelminakerk over het onderwerp: Sprekers: M. DE CRAENE H. 3. HEGGER W. M. A. KUIN GED. OUDE GRACHT 61 Aanvang 8 uur 100 honden kijken u aan in Dreefzicht op ZONDAG 24 JANUARI, werd de K.C. Kennemerland een unieke rashondenshow zal houden. Aanvang 12 uur. Keuring van de beste hond tussen 4 en 5 uur. Vele nat. en internat, kampioenen aanwezig. Geen entrée, wel verplicht programma 75 cent. Moet u iemand van de trein halen? Spreek dan af in Stationsplein 6 Telef. 217S0 onder het genot van een heerlijk kopje koffie, 'n lekker flesje koud Si-Si, Coca Cola. „7 Up" en..,, nog vele andere lekkernijen. RESTAURANT „HONGKONG" SMEDESTRAAT 21 - TELEFOON 21375 Gerestaureerd modern Chinees interieur. - Vergunning Matige prijzen aanwezig. - Smakelijke gerechten. - Auto-, Motor-, Scooter- en Bromfiets-

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 8