Regering verlangt eerst rust OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Debré nam poolshoogte en bracht instructies over HET WEER 407, I r°z HET VER VOERSCONFLICT Staking bij N.B.M. thans geëindigd, bij W.S.M. echter begonnen Dertien mei of zestien september? Voor dc slachtoffers In de krant van heden: Iets kouder Prinses te paard Wolkbreuk boven Brazilië korting DUMAK pantalons voor korte figuren House of England éee MORRIS 6eforeyou (hij! Het woord is aan 74e JAARGANG No 168 DINSDAG 26 JANUARI 1960 305e JAARGANG No 16 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8 15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije ALGIERS WACHT AF (Van onze correspondent in Parijs) In tegenstelling met zondag toen in Algiers 25 doden en 150 gewonden vielen hebben zich daar gisteren geen bloedige botsingen tussen Franse rebellen en Franse militairen meer voorgedaan. De Franse regering kwam gistermiddag in Parijs onder voorzitterschap van president De Gaulle in bijzondere zitting bijeen om nogmaals haar liberale politiek van 16 september in Algerije te be vestigen. Premier Debré bracht zelf in deze geest vanuit Parijs hernieuwde instructies naar Algiers over. Zeven Kamerleden onder wie de fascistische advocaat Biaggi uit Parijs, die in Algiers vertoeven, hebben twee o gericht tot de Algerijnse bevolking en tot het parlement in de hoofdstad waarin zij zich solidair met de opstandelingen verklaren. In Algiers leek het gisteren dus vrij rustig te zijn, doch de staking, die de rebellen daags tevoren hadden geproclameerd, was algemeen. Een Franse radio-verslaggever verklaarde dat hij het aantal gewapende opstandelingen op ongeveer tweecneenhalfduizend schatte, merendeels nauwelijks meerderjarige jongelui. Ze brachten de dag door op de barricaden waar ze ondanks de avondklok door een twintigduizend nieuwsgierige stadgenoten werden opgezocht en/of van voedsel en drank voorzien. Uit het verslag van de radio-man kreeg men niet de indruk dat de martijen briesend tegenover elkander stonden. De reporter verzuimde niet releefd van monsieur Lagaillarde en van monsieur Ortiz te spreken, de beide raddraaiers van deze nieuwe revolte tegen het republikeinse gezag in Parijs. Terwijl in Parijs leden van de regering en de militaire autoriteiten onder het pre sidentschap van De Gaulle overlegden, nam Algiers een afwachtende houding aan. Voor zover de strenge censuur en de verbreking van alle telefonische en tele grafische verbindingen toelieten dat men zich in Parijs een beeld van de situatie in Algiers kon vormen, was de indruk ge lijktijdig geruststellend nieuwe doden zijn er niet gevallen en op iets langere termijn meer alarmerend. (Reuter) Bij het begin van de derde dag van het kolonistenoproer in Algerije is de onzekerheid over de uitslag toege nomen. Mede als gevolg van de berich ten, dat de onrust ook toeneemt in andere Algerijnse steden behalve Algiers, uiten de Franse bladen zich voorzichtiger en pessimistischer over de toekomst van de krachtmeting tussen De Gaulle en zijn Algerijnse tegenstanders. „Beslissende dag" „Laten de mannen, die besloten hebben te schieten, blijven en de overigen naar huis gaan". Deze order van beide hoofd kwartieren van de oproerlingen in Al giers deed vanmorgen de ronde op de bar ricaden. Tussen de parachutisten en de rebellen ligt een strook „niemandsland" van vijftig meter. Alle „burgers" hebben Refererend aan de oproep tot hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Amsterdam, uitgaande van het Rampen fonds, vestigen wij de aandacht op de mo gelijkheid voor onze lezers om hun gift voor dit doel bij onze kantoren te depo neren, waarna wij zullen zorgen voor doorzending naar het Rampenfonds. Wij zullen de bij ons inkomende giften in de krant vermelden. 8ste verantwoording M. D. 2,50; C. N. 2,50; Dames v. O. en A. de V. 5; D. en E. M. 7.50; Ir. F. C. 5; G. C. A. 10; Fam. v. B. te O. 5; N. N. 2,50; D. M. 7,50; N. N. 1,50; G. M. 2,50; R. v. O. 2,50; v. G. 1; G B. f 10; N. P. V. 2,50; J. M. H. 2.50; J. C. K. 5; A. P. de Z. 10; N. te Y. 10: Mevr. L. Z. 10; 4de klas Bethlehem Zondagsschool 3.08. Fam. W. A. v. H. 5; C. H. S. 10; E. V. 5; N. N. 2,50; J. G. 10. Dagtotaal 140,58. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 3.823,08. \Veerrapporten I. 2 Uit het binnenland2,' 4, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4, 13 Kunst 3 Agenda va n Haarlem en IJ mond 6 Uit stad en omgeving6, 7 Feuilleton 3 Horen en Zien3 Kinderstrips 3 Tussen de heelden van Vigeland (Garcia de Léon)S Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking. Geen re gen van betekenis. Zwakke wind en iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. het kamp van de oproerlingen verlaten. In Bone (Oost-Algerije) wordt algemeen gestaakt. Franse troepen hebben stellin gen in de voornaamste straten betrokken Premier Debré is hals over kop naar Algiers vertrokken om nog een laatste poging te doen de oproerlingen te over reden. Hij is inmiddels in Parijs terugge keerd. Acht afgevaardigden in het Franse par lement, die maandag in Algiers door De bré zijn ontvangen, zullen naar verluidt vandaag naar Parijs gaan. Zij willen „aan alle Fransen in het moederland uit leg geven van de toestand in Algiei-s en een aantal parlementsleden verzoeken naar Algiers te komen". De bevolking van Algiers is opgeroepen om zich te verzamelen bij de toegangs wegen tot het universiteitscomplex waai de rebellen zich verschanst hebben. Bij hen ging het gerucht dat het vandaag de „beslissende dag" zou zijn. Zij hebben zich intussen in groepen verdeeld, die zich op verschillende „strategische pun ten" hebben opgesteld. Vijfduizend men sen voor het merendeel stakers waren voor het middaguur bij het kamp van de oproerlingen bijeengekomen. Zij betuigden bijval aan de rebellen. (AFP) Later hebben vier gemeente raadsleden tot de mensen, die zich voor het stadhuis verzameld hadden, gespro ken. Zij spraken de geruchten tegen dat de gemeenteraad van Algiers vervangen zou worden door een speciale delegatie. Wij zijn op het stadhuis en wij zullen hier blijven. Wij zijn solidair met onze kame raden, die op de barricaden staan. Het is echter noodzakelijk, dat de gehele bevol king zich tot het uiterste inzet om de stad te helpen bevoorraden. Dit was de kern van de toespraken. De menigte, verontrust door de geruch ten dat troepen het stadhuis zouden be zetten, is inmiddels begonnen met het op werpen van een barricade op een van de straten naar het stadhuis. „L'écho d'Alger" schrijft, dat een af vaardiging van de gemeenteraad, die sinds maandag in permanente zitting bij een is, van de regeringsgevolmachtigde Delouvrier en generaal Challe de verze kering heeft gekregen dat het leger niet zal schieten. Ferhat Abbas, president van de voorlo pige Algerijnse regering heeft een bood schap gericht tot het bureau van de con ferentie van Afrikaanse volkeren. Hij zegt hierin onder meer dat er in Algiers, met medewerking van Franse fascisten, een staat wordt voorbereid, waarvan het sys teem een slaafse navolging is van dat van Zuid-Afrika. Als dit nieuwe kolonialisme in Algiers de overwinning mocht behalen, wordt geheel Afrika bedreigd, aldus Fer hat Abbas. Dit is de eerste officiële reactie van het Algerijnse bevrijdingsfront op de jongste gebeurtenissen in Algiers. (Vervolg op pagina 4) Prinses Beatrix maakte deel uit van de erewacht te paard, die te Leiden de reünisten begeleidde van de Vereni ging van Vrouwelijke Studenten. De stoet trok langs de akademie naar het clubgebouw van de V.V.S.L. aan het Rapenburg. Des middags werd het lustrum met een rede van de preases. mej. N. de Vos tot Nederveen Kappel, in de Pieterskerk officieel geopend. Wolven zijn voor ons legendarische beesten, maar in de Sovjet-Unie komen deze dieren nog zo algemeen voor dat de wolvenjacht er een alge meen verschijnsel is. Deze jachtclub uit Kiev keert beladen met buit, zes wolven, terug van een jachtpartij in de nederzetting Voikova. BELO HORIZONTE (UPI) Een wolk breuk in de Braziliaanse staat Minas Ge- rais heeft in de steden Carangola en Di- vino volgens recente berichten ten min ste twintig mensenlevens gekost. De persdienst van het ministerie van Verkeer en Waterstaat deelde heden morgen officieel het volgende mede: „Door de regering is heden 26 januari 1960 telegrafisch aan alle deelnemers aan het overleg omtrent de lonen en tarieven in de autobusdienstbedrijven medegedeeld, dat, gezien de gebeurte nissen van gisteren en heden, het op woensdag 27 januari 1960 vastgestelde overleg geen voortgang zal kunnen vinden. De regering deelt hierbij mede dat zij bereid blijft tot een gesprek, mits dit in een rustige sfeer kan geschieden en spreekt de hoop uit dat verder overleg in het begin van de volgende week zal kunnen plaats vinden". Uit dit telegram blfjkt dus dat de regering vast houdt aan haar standpunt van gisteren de onderhandelingen niet te hervatten als de N.B.M. de staking niet voor 16.00 uur gistermiddag beëindigde. Thans wordt alleen bü de W.S.M. in het Westland gestaakt. Ondanks de druk, die er van verschillende züden op haar is en wordt geoefend, het overleg morgen voort te zetten, ziet het er toch naar uit dat de regering in deze het been stijf zal houden. Het stakingscomité van het N.B.M. buspersoneel heeft de mededeling van de regering van gisteren bestudeerd, doch heeft besloten geen gevolg te geven aan het verzoek van de regering de protest staking vóór 16 uur te beëindigen. De voorzitter van het stakingscomité van het N.B.M-personeel, de heer Piet Bos. deelde in een onderhoud met het ANP mede, dat men op grond van het resul taat van de bespreking met de regering op 19 januari jl. besloten heeft de gister middag afgekondigde regeringsverkla ring naast zich neer te leggen. Men heeft dit gedaan omdat men volgens de voor zitter van het stakingscomité de heer Bos, de pertinente indruk heeft, dat zowel werk gevers als werknemers op 19 januari „de kous op de kop" hebben gekregen. Hij deelde verder uit naam van het comité het personeel mee. dat dinsdag ochtend het werk wordt hervat. De actie was naar volle tevredenheid verlopen. De heren J. de Later en A. W. Korbijn, hoofdbestuurders van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, aangeslo ten bij het N.V.V., deelden mede dat zij de houding van de regering onjuist acht ten. „Wanneer het N.B.M.-personeel zich met deze staking niet de sympathie van de regering op de hals heeft gehaald, mag men daarmee niet namelijk door het schrap pen van het overleg de overige werk nemers in deze bedrijfstak duperen", al dus de heer De Later. 24-uursstaking bij de W.S.M. Het personeel van de W.S.M. (Westland- se Stoomtrammaatschappij) die busdien sten onderhoudt tussen Rotterdam. Delft en Den Haag via het Westland. heeft op een nachtvergadering in Loosduinen besloten om 24 uur te staken. Het personeel eist een loonsverhoging van 20 percent. NACO-chauffeurs stellen ultimatum Circa 250 man personeel van de N.A.C.O., die in Noordholland diensten op 40 trajec ten onderhoudt, hebben op een nachtver gadering te Alkmaar gedreigd vrijdag in staking te zullen gaan als bepaalde eisen niet worden ingewilligd. De eisen komen er op neer dat eventuele loonsverhoging niet als kostenfactor moet worden be schouwd en dus niet te zijner tijd in de ta rieven zal mogen worden doorberekend. Het personeel van de N.Z.H. heeft de ge hele maandag onder sterke druk gestaan van afgevaardigden van het stakingsco mité van het rijdend personeel van de Ne derlandse Buurtvervoermaatschappij. De aandrang van de chauffeurs van de N.B.M bereikte 's avonds een hoogtepunt toen een twaalf man sterke delegatie zich aan het hoofdkantoor aan de Leidsevaart vervoegde, waar ze echter niet werden toegelaten. Een paar politieagenten hield voor alle zekerheid een oogje in het zeil. De Hilversumse stakers verkeerden in de veronderstelling, dat ook het N.Z.H.- personeel een vergadering hield om de mogelijkheid van een actie te bespreken Dit berustte op een misverstand: in wer kelijkheid hield een der personeelsvereni gingen een bijeenkomst. Enige daarbij aanwezige vertrouwensmannen van de vakgroep N.Z.H. van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel hebben de delegatie van de- N.B.M. die voorzien was van bandopnamen met een door de voorzitter van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel gehouden toespraak over de staking uiteengezet, dat zij in overeenstemming met het beleid van hun organisatie besloten hadden het gesprek tussen de regering en de vertegenwoordi gers van het wegvervoer af te wachten en dat zij zich daaraan zouden houden. Op dat ogenblik was nog niet bekend, dat de regering dit overleg, dat woensdagmid dag zou plaatsvinden, had afgezegd. De N.B.M.-delegatie vertrok daarop in de door sympathiserenden met de staking beschikbaar gestelde auto's naar Alkmaar om een nachtvergadering van de NACO- chauffeurs bij te wonen. Uit Den Haag vernamen wij, dat het af zeggen van de besprekingen met het weg vervoer door de regering niet alleen op de vakbonden, maar ook op de werkgevers organisaties een bijzonder slechte indruk heeft gemaakt, temeer omdat de voorzit ter van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging van Transportondernemingen (K.N.V.T.O.), welke aan werkgeverskant als de belangrijkste onderhandelingspart ner kan worden beschouwd, juist gisteren pogingen heeft gedaan de regering ertoe te bewegen niet tot woensdag met de be sprekingen te wachten, maar ze reeds vandaag voort te zetten. Naar wij vernemen heeft de directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen van morgen een telegram aan de minister van Verkeer en Waterstaat gezonden met het verzoek de bespreking van morgen toch te laten doorgaan. De heer Jurrissen heeft er op gewezen, dat het opschorten van het overleg een grote teleurstelling zou be tekenen voor zijn personeel, dat van toe gewijde plichtsbetrachting heeft blijk ge geven tijdens de door de stakingen elders zo onrustige dagen. Gado gaf 2 percent voorschot Onder het personeel van de busonder nemingen in het noorden van het land heerste op het ogenblik geen onrust. Een woordvoerder van de GADO. eveneens een dochteronderneming van de spoorwegen in Groningen heeft medegedeeld dat het buspersoneel rustig de besprekingen met de regering afwacht Men heeft bij dit be drijf reeds een uitkering verstrekt van twee percent als voorschot op een te ver wachten loonsverhoging. In ondernemerskringen wordt het rege ringstelegram over het „voortzetten der besprekingen wanneer de rust is terug gekeerd" betreurd. „Wij achten de reac tie van de regering op de wilde staking bij de N.B.M. niet juist, ook al vinden wij di staking onverstandig," zo verklaarde mr. F. Bakker, secretaris van de Kon. Ned. Vereniging van Transportonderne mers tegenover een redacteur van het A.N.P. „Wij waarschuwen ernstig tegen de ge volgen van dit optreden. Voor spaaklopen en wellicht ontwrichting van het openba re verkeer met autobussen nemen wij geen enkele verantwoording," zo ging mr Bakker verder. „De situatie is nu wel bij zonder moeilijk geworden," aldus mr Bakker. Het eerste commentaar van de Protes tants-Christelijke Vervoersbond op het te legram van de regering om de bespreking van woensdag op te schorten tot het mo ment dat er meer rust heerst luidde: „Dan zal het wellicht al te laat zijn en ligt alles plat". De voorzitter van de Kon. Ned Ver. van Transportondernemingen mr. Van Setten heeft zich omstreeks één uur met het vol gende telegram tot de regering gewend: ..Partijen betrokken bij bespreking 27 ja nuari, de ondernemingen en plus minus 15.000 die zij daarbij vertegenwoordigen, zijn niet verantwoordelijk te stellen voor wilde staking. Daarom protesteert KNVTO ernstig tegen uitstel bespreking. Zij wijst verantwoordelijkheid af voor ontwrichting van openbaar vervoer, die daarvan het ge volg kan zijn. Dringen aan op hervatting bespreking op allerkortste termijn, zo mo gelijk toch op zelfde datum". Busstaking in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft besloten de heer Van der Ploeg (K.V.P.) vanmiddag nog in de gelegenheid te stellen vragen te richten tot dc ministers van Sociale Zaken. Economische Zaken en Verkeer en Water staat over de staking van de buschauf feurs. In afwachting van het antwoord van de regering, hield de heer Burger (P.v.d-A.) een verzoek om de regering te mogen inter pelleren over deze kwestie in beraad. (Vervolg op pagina 4) Advertentie krijgt u nü in onze Service-Verkoop op Taillewijdtes van 75-95 cm. Modern model met anti-slip. Grijs en div. multicolours! Eng. kamgaren (plooifix) en Terylene nü vanaf f. 29.70. Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Advertentie BARTElJOfilSSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (80 KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 253596 SUÈDE DAMESJASJES in kleuren Mme De Stael: Jonge vrouwen zijn vaak veel wijzer dan jonge mannen, maar impulsiever en daardoor onverstandiger. Evenals dat in mei 1958 het geval is ge weest, schijnt de toekomst van de Franse regering ook nu weer in Algerije te wor den beslist. Er is weliswaar een belangrijk verschil tussen de situatie van toen en die van nu: toen stond het Franse leger in Al gerije en ook elders nadat het zich door een fascistische kliek op sleeptouw had laten nemen lijnrecht tegenover de re gering in Parijs; nu is de opstand geheel en al een civiele aangelegenheid en neemt het leger vooralsnog een afwachtende hou ding aan. Maar dat neemt niet weg dat het verdere lot van de Franse regering ook deze keer in belangrijke mate zal worden bepaald door het verloop van de gebeur tenissen in Algerije. Daarbij zal het nu dan minder gaan om de vraag of die re gering wel of niet door de ultra's zal wor den weggejaagd (want tot zulk een actie schijnen deze thans zeker niet in staat), maar wel om de vraag hoeveel moed, wijs heid en kracht de regering aan de dag zal leggen bij het onderdrukken van de op stand. Sedert De Gaulle twintig maanden gele den aan de regering kwam, heeft hij al herhaaldelijk getoond over heel veel moed te beschikken, over een aanzienlijke mate van kracht en over veel meer wijsheid dan op grond van zijn vroegere gedragingen en uitlatingen van hem verwacht werd. Dat zijn dus bepaald wel geruststellende facto ren. Maar in die twintig maanden hebben de politieke meningsverschillen tussen Pa rijs en Algiers zich nooit zo scherp toege spitst als op dit ogenblik, omdat de nim bus van De Gaulle de door hem geleide re gering nog altijd een zekere mate van on aantastbaarheid gaf. Maar nu schijnt die nimbus althans in Algerije te zijn verbleekt en durven de fascisten het tegen de door henzelf in het zadel geholpen pre sident op te nemen. Het zou voor de Franse regering een kleinigheid zijn, met deze fascisten af te rekenen, als zij het leger kon beschouwen als een aan haar ondergeschikt instrument van staatsbeveiliging, zoals dat onder nor male omstandigheden in een democratische staat het geval is. Maar zo is de situatie helaas niet, want De Gaulle moet er op verdacht zijn dat de generaals in Algerije hem eik ogenblik de rekening kunnen pre senteren voor hun houding op 13 mei 1958. Bij monde van Massu en Challe hebben zij hem daar al duidelijk aan herinnerd door zich (op een voor militairen in actieve dienst ontoelaatbare wijze) uit te spreken tégen de Algerijnse politiek van zelfbeschikking op bepaalde voorwaarden die De Gaulle op 16 september jongstleden heeft uiteen gezet. Massu is daarvoor bestraft met ont heffing van zijn Algerijnse commando, maar Challe staat nog steeds aan het hoofd van de Franse troepen dieonder meer de orde in Algiers moeten bewaren! Uit Challe's verklaring, dat die troepen Alge rije „nooit" zullen verlaten, kan men op maken aan welke kant de sympathieën van deze generaal liggen, tenzij die verklaring bedoeid was om misschien tegen beter weten in de Franse inwoners van Al gerije gerust te stellen. Hoe danook, het is een ware eierendans die De Gaulle moet uitvoeren, want be halve dat hij dus de opstand zal moeten onderdrukken zonder dat hij het met de rebellen sympathiserende leger tegen zich in 't harnas jaagt, dient hij ook rekening te houden met het parlement. En dat par lement, geenszins berustend in de onder geschikte rol die De Gaulle het had toe bedacht, denkt voor een deel over de Al gerijnse kwestie weer heel anders en zou het de president wel eens lastig kunnen maken als deze zou terugkomen van zijn politiek van 16 september. De Gaulle moet er zich nu wel bewust van zijn geworden dat hij, toen hij in 1958 meende door „het Franse volk" te worden geroepen, zich in tweeërlei opzicht heeft vergist: niet het hele volk riep hem, en zij die hem rie pen, riepen hem noch met dezelfde bedoe lingen, noch met dezelfde verwachtingen. Maar, hoe zwaar het hem ook zal vallen, De Gaulle zal onder de huidige omstandig heden niet kunnen vermijden, partij te kiezen. En die keus zal nog moeilijker zijn dan een keus tussen bepaalde mensen. Hij zal moeten kiezen tussen de geest van 13 mei 1958 en de geest van 16 september 1959. Tegenover de historie kan hij alleen de laatste kiezen, maar dan zal hij toch eerst de Algerijnse fascisten en hun mili taire geestverwanten krachtig tot de orde moeten roepen. Simon Koster Voorzitter C. S. W. V. Het bestuur van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond heeft tot voorzitter gekozen, ir. W. H. Kruyff, directeur van de Koninklijke Ne derlandse Stoomboot Maatschappij te Am sterdam. i

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1